Daablad voor Schiedam en omstreken Debat over Tibetaanse kwestie in de V.N begonnen Ierland en Malakka eisen eerbiediging van de rechten van de mens in Tibet Minister Luns verwacht zeer moeilijk overleg m EISENHOWER KOMT WEER NAAR.EUROPA HANDELAREN IN MORFINE VAN HUN BED GELICHT Raketdesk undige V.S. neemt in on Nieuw verzoek om uitstel executie van Chessman Na ruim een maand terug in ons land Weerstand tegen Om meningsverschillen uit de weg te kunnen ruimen Ontvreemd bij chemische groothandel Twee reuzen in New York Oostduitse waclr schiet op Franse luitenant Washington dadenloosheid verweten Reclamezender binnenkort gereed Onderzoek door grondmechanica Het weer. Gebruik Odoi WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 De staalstaking in V.S. Nog geen uitspraak over Taft-Hartley wet Kabels in „Nautilus"' met opzet beschadigd Aan grens met Indi'è Chinezen ontruimen Longdjoe Russische soldaten vluchten naar West-Berlijn Landingsrechten van de KLM in V.S. n Ken, geef elkaar nu 'n hand" Duidelijk ergernis over een opstelling Van de trap gevallen en overleden Vier babies van vijfling in V.S. overleden De gaten in Wormer Wisselvallig weer Onbestendig weer Het weer in Europa Gezonde tanden - frisse adem hïeuwe schiedamscne courant De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteren begonnen kan het debat over het optreden van de Chinese communisten in Tibet, aldus 'neldt Keuter. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Frank Aiken, en de afgevaardigde van Malakka, Kamil, die een resolutie hebben ingediend waar- Ui eerbiediging van de fundamentele 'echten van de mens in Tibet wordt ge rist, openden het debat met de verkla ring dat de Verenigde Naties deze kwes tie moeten bespreken, ook al is commu nistisch China geen lid van de volkeren- "rganisatie. De Russische onderminis ter van buitenlandse zaken, Koeznetsov, 7ei echter, dat de kwestie een Chinese binnenlandse aangelegenheid is die de Verenigde Naties niet aangaat. De Ier Aiken betoogde dat de Ver enigde Naties verplicht zijn op te komen voor de rechten van de mens als zich gevallen van flagrante schending, zoals in Tibet, voordoen. Aiken gaf toe dat de Verenigde Naties de communisten niet kunnen verhinderen „het Tibetaan se volk te verpletteren." Hij deed een beroep op Peking door onderhandelingen met de Dalai Lama en door eerbiedi ging van de rechten van het Tibetaanse volk bij te dragen aan het beëindigen Van de koude oorlog. De Rus Koeznetsov herhaalde vroe gere verklaringen, dat het debat over de Tibetaanse kwestie een „onhandige manoeuvre" is om de volkerenorgani satie weer in de donkere periode van de koude oorlofc terug te voeren. Bo vendien wil men met „al deze ophef" de samenwerking tussen China en de andere Aziatische landen schaden en de solidariteit van Aziatische en Afri kaanse volken ondermijnen. De Sov jet-Unie is bereid alles te doen om van de huidige zitting een „zitting van vrede en vriendschap onder de vol ken" te maken, aldus Koeznetsov, maar men kan niet tegelijkertijd de betrekkingen verbeteren en voorstan der zijn van een debat als het onder havige. De Sovjet-Unie zal tegen de resolutie van Ierland en Malakka stemmen. De minister van binnenlandse zaken v an Nepal, dat aan Tibet grenst, betwij felde of bespreking van de kwestie nut had, aangezien communistisch China geen lid is van de. Verenigde Naties. Men moet de kwestie in het verband •van een nieuw, zich wijzigend Azië" be- ïien, meende hij. De Fin Enckell hield zich op de vlak te. Enerzijds is een bespreking van de kwestie-Tibet in afwezigheid van com- munistisch-Chinese vertegenwoordigers meenzijdig en doelloos", aldus Enckell, doch anderzijds heeft het Finse volk een diepgaand geloof in het recht van alle volken om in vrede het eigen leven te leiden en daarom hoopte Finland dat dit recht overal zal worden geëerbiedigd. De Belgische afgevaardigde Loridan verklaarde dat het lijden van het Tibe taanse volk de Belgen diep heeft ge schokt, doch h«t Handvest machtigt de Volkerenorganisatie niet zich _met zui ver binnenlandse kwesties bezig te hou den, zodat België zich van stemming zal moeten onthouden. De Amerikaan Cabot Lodge verklaar de dat er een poging is gedaan om de assemblee „bevreesd" te maken voor Bij het Amerikaanse Hooggerechtshof 's gisteren een tweede verzoek binnen gekomen om uitstel van de executie van Caryl Chessman, aldus meldt UPI. Het is afkomstig van de advocaat John Tborne, die Chessman wil laten getui- Ren in het proces tegen Joseph Long- streth, die voor Chessman optrad als vertegenwoordiger bij zijn uitgever en ervan beschuldigd wordt eraan meege werkt te hebben Chessmans boek „Face °f justice" uit de gevangenis te smokke len. De datum voor dit proces is nog "iet vastgesteld. Het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" heeft inmiddels geschreven, dat het zenden van Caryl Chessman naar he gaskamer na elf jaar wachten een zaak zou kunnen zijn van „onwrikbaar recht", dat het ..hoogste onrecht" wordt Het blad schrijft: „De verschrikkelijk langzame kwelling" van elf jaar wach ten „vraagt om het meest snelle gewe tensonderzoek van een beschaafd volk. Het ljjkt een wonder dat Chessman met Waanzinnig is geworden na zijn straf, hie verschrikkelijker is dan de dood. Niemand kan ontkennen dat hij voor rijn schuld die zwaar is geboet heeft. Omdat er redelijkerwijze geen zwaarde re straf kan zijn dan deze. Daarom vraagt men zich uit menselijk en juri disch oogpunt af of men hier niet te draken heeft met een voorbeeld van dat soort van „hoogste'recht", dat ook in biet-christelijke tijden „het hoogste on recht" werd. Bert federale recliter heeft dinsdag in Pittsburgh gedurende ruim twee en een 'lalf uur raadslieden gehoord van de bei- ?e partijen in het door president Eisen hower ingediend rekwest, betreffende het gerechtelijk dwangbevel tegen de stalcers in de Amerikaanse staalindustrie, teneinde hen te dwingen gedurende de tachtig dagen welke de Taft-Hartleywet doorschrijft, het werk te hervatten. Hij neeft daarna ae zitting verdaagd, zonder t°t een uitspraak te komen. regen het verzoek werd door de raads- dran van de stakende vakbond een te geneis ingediend, waarin de grondwet tigheid van de Taft-Hartleywet bestre den wordt en geprotesteerd wordt tegen det yoornemen van Eisenhower om die Wet in toepassing te brengen. een debat over de kwestie. Voorts be streed hjj twijfel aan de bevoegdheid van de Verenigde Naties om zich met de kwestie bezig te houden. De belang stelling van de volkerenorganisatie voor de rechten van de mens is volgen* het Handvest van fundamenteel belan; en de Algemene Vergadering kan dan ook alle kwesties bespreken die binnen het raam van het Handvest vallen. Er zijn beschuldigingen van ernstige schen dingen van de rechten van de mens bij de Assemblee ingediend en de Assem blee is zeker bevoegd rich ermee bezig te houden, aldus meende Cabot Lodge. De Fransman Berard twijfelde niet aan de „edelmoedige opzet" van Ma lakka en Ierland bij het indienen van de resolutie, doch bij een diepgaande be studering van de kwestie zou men slechts ontdekken hoe onzeker en inge wikkeld de status van Tibet is. Er schijnt in ieder geval een zekere af hankelijkheid van Tibet ten aanzien van China te bestaan, of men nu spreekt van Chinese soevereiniteit of suzerei- niteit. De Franse delegatie kon natuur lijk niet de verklaringen van de Dalai Lama en de persberichten over de toe stand! in Tibet negeren en Berard no digde dan ook aiie landen uit hun mo rele gezag samen te voegen voor her stel van de rechten van het Tibetaan se volk, „Laten wij hopen", aldus Be rard, „dat de komende weken een op schorting van het geweld en herstel van de rechten der Tibetanen te zien zullen geven als antwoord op het medeleven dat wij met een ongelukkig volk hebben getoond". In deze geest en met deze hoop zou Frankrijk zich van stemming onthouden. Het debat wordt vandaag voortgezet. De waarnemende commandant van de marinebasis Portsmouth in New Hampshire, in de Verenigde Staten, heeft gisteren meegedeeld, dat een aan tal elektrische kabels in de atoomduik boot „Nautilus" „klaarblijkelijk met op zet" is beschadigd, aldus bericht Reu ter. Er is een onderzoek gaande. De „Nautilus" lag in het droogdok om te worden nagekeken, toen de beschadi gingen werden ontdekt. Dit gebeurde op 15 en 16 oktober. De kernreactor is intact. Zoals bekend was de „Nautilus" de eerste onderzeeboot die onder de ijs kap van de Noordpool voer. Chinese communistische strijdkrach ten hebben de omstreden post Longdjoe, aan de Indisch-Tibetaanse grens, vol ledig ontruimd 11a Indische bunkers op geruimd en enkele barakken verbrand te hebben, aldus heeft 'Reuter van ge zaghebbende zijde te Nieuw Delhi ver nomen. Longdjoe werd in augustus door de Chinezen bezet. Op 14 oktober werd ge meld, dat Chinese patrouilles zich „om strategische redenen" gedeeltelijk uit Longdjoe hadden teruggetrokken hoe wel zij de post nog beheersten. Volgens de berichten hebben de uit Longdjoe verdreven Indische strijdkrachten enkele kilometers ten zuiden van de post stel lingen ingenomen. De Indische militai ren zouden niet van plan zijn Longdjoe te bezetten. Volgens gezaghebbende kringen tc Nieuw Dehli hebben de Chinezen zich een weinig naar het noorden terugge trokken. Zoals bekend heeft Indië de terugtrek king van de Chinese strijdkrachten als voorwaarde gesteld voor onderhandelin gen over de grensgeschillen met China. Twee Russische dienstplichtige militai ren van omstreeks 21 jaar zijn gister morgen met een jeep naar West-Berlijn gevlucht en hebben daar verzocht om politiek asy] in West-Duitsland, aldus meldt UPI. De Westberlijnse politie bracht hen naar de Amerikanen en de zen stuurden hen enkele uren later al per vliegtuig naar West-Duitsland. Het Rus sische oppercommando kreeg bericht, dat het de jeep in West-Berlijn kon af halen. Van alle kanten wordt de grootst mogelijke geheimhouding betracht ten aanzien van deze vlucht. Een Ameri kaanse woordvoerder deelde slechts de namen mee, Schipatsjev en Schernat- sjorov, en zei dat beiden gewoon soldaat waren. Waar zij in West-Duitsland naar toe werden gebracht is niet bekend. De vlucht van de twee, over een' grenspost in Berlijn, verraste de Russi sche wachten klaarblijkelijk volkomen. Beiden kwamen ongedeerd in het Wes ten aan. (Van een verslaggever) De Nederlandse minister van buiten landse zaken, rar, J. M. A. H. Luns, verwacht dat de komende besprekingen tussen Nederland en de V.S. over de landingsrechten van de KLM aan de Amerikaanse westkust „bepaald zeer moeilijk zullen verlopen". Hij heeft die indruk gekregen bij het overleg, dat hij over deze kwestie heeft gevoerd met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. De minister verklaarde dit gisteravond bij zijn terugkeer op Schiphol na een reis, die meer dan een maand heeft geduurd en waarbij hij be zoeken heeft gebracht aan New Vork, Washington, Mexico en Suriname. De heer Luns heeft in New York ge durende ruim twee weken de bijeenkom sten van de V.N.-assemblee bijgewoond, die toen sterk onder de invloed stonden van bet bezoek van Khroesjtsjev aan Amerika. De Nederlandse minister heeft de Russische premier en partijleider ook persoonlijk ontmoet bij een diner van de delegatieleiders. „Een zeer vitale, snel reagerende man, met zin voor hu mor", zo luidde zijn indruk. Minister Luns bleek nog steeds weinig enthousiasme te kunnen opbrengen voor het ontwapeningsvoorstel van Khroesj tsjev. „Het is een erg oud plan", zo ver klaarde hij. Hij vergeleek het zelfs met een plan, dat de vroegere Russische minister van Buitenlandse Zaken Lit- winov indertijd in de Volkenbond heeft ingediend. De kans dat het binnen vier jaar ver wezenlijkt wordt, zoals de Russische partijleider heeft voorgesteld, noemde minister Luns „uiterst gering". Er blij ven nu eenmaal tal van moeilijkheden bestaan, zo zette hij uiteen, bijvoorbeeld de controle op de ontwapening. „Wat in Rusland controle heet wordt bij ons heel anders opgevat, evenals trouwens het woord democratie bij ons een heel andere betekenis heeft", aldus minister Luns. Desondanks, zo betoogde de heer Luns, heeft het bezoek van Khroesj tsjev aan de V.S. een belangrijk re sultaat gehad: „Er is tijd gewonnen en ieder ultimatief element is in de verhouding Oost-West verdwenen. Psy chologisch gezien kan men zeggen dat er een lichte ontspanning is ingetre den". Hij verklaarde er graag nog eens de aandacht op te willen vestigen, dat het bezoek van prinses Beatrix ter gelegen heid van de Hudson-herdenking aan New York en het gebied van de Hudson een groot succes is geworden. Minister Her ter heeft na afloop de heer Luns verze kerd, dat de reis van de prinses van zeer veel belang is geweest voor de ver houdingen tussen Nederland en Ameri ka. „She has put Holland on the map again", zo formuleerde de Amerikaan se minister zijn indruk. In New York heeft minister Luns ge bruik gemaakt van de omstandigheid dat de V.N.-assemblee altijd „hordes collega's" bij elkaar brengt. Hij heeft talrijke besprekingen gevoerd met de ministers van Buitenlandse Zaken van „de zes" de Benelux-ianden, West- Duitsland, Italië en Frankrijk) en van „de zeven" (Engeland, de drie Scandi navische landen, Zwitserland, Portugal en Oostenrijk). Zijn Britse collega, Sehvyn Lloytl, heeft hem de verzekering gegeven, dat de nieuwe Engelse regering van plan is tc streven naar een economisch ak koord tussen de „zes" en de De heer Luns verklaarde in Washing ton de indruk gekregen te hebben, dat men in Amerika „wellicht een zekere vrees koestert voor een# dergelijk sa mengaan, dat zo schynt men in de V.S. te menen mogelijk een te grote economische eenheid ten opzichte van Amerika zou betekenen". Tijdens zijn reis door Suriname heeft minister Luns de gelegenheid gehad een belangrijk deel van het rijksdeel te be zoeken. Hij verklaarde zeer onder de indruk te zjjn van de vooruitgang welke sinds zijn laatste bezoek is gemaakt. President Eisenhower van de Ver enigde Staten zal binnen twee weken naar Europa reizen om in Londen, Pa rijs en Bonn te trachten een aantal me ningsverschillen, die de formulering van een gezamenlijk Westers standpunt belemmeren, op te ruimen, aldus heeft TI.P.I. in gezaghebbende bron te Lon den vernomen. Londen en Washington zijn het min of meer wel eens, maar Bonn verzet zich tegen bespreking van de Duitse kwestie op de voor december te beleg gen topconferentie en wenst dat daar al leen de ontwapening wordt behandeld. Bonn was aanvankelijk ook tegen een spoedige topconferentie maar heeft zijn bezwaren overwonnen. Parijs is nog steeds lijnrecht tegen een vroegtijdig topgesprek, ondanks een persoonlijke brief van de Russische premier Khroesj tsjev, aan De Gaulle en een gesprek on der vier ogen van de Russische ambas- sadeur in Parijs met de Franse presi- dent. Eisenhower heeft De Gaulle reeds drie brieven gestuurd. Het meningsverschil beperkt zich der halve niet tot onbelangrijke "kwesties maar kan uitgroeien tot een ernstige belemmering waarmee de weg, die in Camp David werd ingeslagen, tenslotte versperd raakt. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland gaat (van 17 tot 19 november) U-"' (Van een verslaggever) In de afgelopen nacht zijn er in Am sterdam en Badhoevedorp vijf lieden van hun bed gelicht die ervan verdacht wor den morfine te hebben verhandeld. Tien .flesjes morfine werden achterhaald. Het is aan het snelle optreden van de Am sterdamse Centrale recherche en de dis trictsrecherche van de rijkspolitie te Am sterdam te danken dat het complot zo snel en afdoende kon worden opgerold. Na de arrestaties is men vanmorgen on middellijk aan de verhoren begonnen. De verdachten ontkennen vooralsnog. Een 43-jarige fruithandelaar uit Bad hoevedorp werd al enige dagen door re chercheurs geschaduwd. Gisteravond werd hij in de nabijheid van Schiphol met zijn wagen aangehouden, zogenaamd omdat er iets niet deugde aan de kop lampen van de auto. De Amsterdamse recherche wenste het ingrijpen echter nog enige tijd uit te stellen en vroeg de politie van Nieuwer-Amstel de man te laten gaan. De man reed naar zijn huis Jack Taylor, een Nieuwzeelandse oud-strijder, heeft in Wellington voor een vreemd incident gezorgd. Tijdens de zitting van het huis van afgevaar digden wierp hij de medailles, die hem waren verleend voor zijn ver diensten tijdens de tweede wereld oorlog, voor de voeten van de minis ter-president, Nash, als protest tegen het feit, dat geen Maori's mogen wor den opgesteld in het Nieuwzeeland se rugby-team, dat binnenkort een aantal wedstrijden in Zuid-Afrika zal spelen. Taylor was een van de honderd bur gers die getooid met een zwarte armband een half uur lang in stilte op de publieke tribune hadden geze ten. in Badhoevedorp. Rechercheurs zagen hem zijn woning een half uur later weer verlaten. Toen pakten ze hem in de kraag. Ze doorzochten het huis en von den een aantal flesjes met morfine. In de volgende uren reden door Am sterdam en omstreken politieauto's van het ene naar het andere adres. Een 39- jarige pompbediende, een 22-jarige ma chinist, een 51-jarige winkelbediende en tenslotte de 36-jarige employé van een groothandel in chemische artikelen wer den gearresteerd. Ook bij de laatste wet-d morfine gevonden. Hij wordt er ook van verdacht dat hij de morfine in zijn be drijf heeft weggenomen. De anderen zou den hem behulpzaam zijn geweest bij de verkoop. De 56-jarige heer J. Stegen, eigenaar van een drukkerij in Maastricht, is maandagnacht in zijn woning van de trap gevallen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij dinsdagmorgen om vijf uur in het ziekenhuis St. Annadal tengevolge van hersenbloeding overle den. Thans is pas bekend geworden dat op 10 oktober een luitenant van de Fran se militaire missie in Potsdam, in Oost- Duitsland, licht werd gewond door een schot van een Oostduitse wacht, aldus meldt Reuter. Volgens een woordvoer der van de Franse ambassade in Bonn reed de officier met een auto in de om geving van Potsdam op een weg die voor leden van de militaire missie geen verboden gebied is. Een Ooost-duit- se soldaat gebaarde naar de luitenant maar deze begreep hem niet en reed door. Daarna schoot de wacht. De woord voerder zei dat het een misverstand betrof en dat het incident als gesloten werd beschouwd. Te San Antonio in de Amerikaanse staat Texas is gistermiddag een vijfling geboren. Het waren vijf meisjes, die drie maanden te vroeg ter wereld kwa men. Vier babies zijn inmiddels over leden. Het meisje met het hoogste ge boortegewicht (bijna twee pond) is tot dusver in leven gebleven en volgens de artsen is haar toestand bevredigend. Vóór de bevalling was aan de moeder, de 27-jarige vrouw van een officier van de Amerikaanse luchtmacht, Hannan, meegedeeld, dat de kans, dat een vijf ling levend ter wereld komt een op de 42 miljoen is en dat ook na een even tuele voorspoedige geboorte de kans op het in leven blijven van alle vijf bij zonder klein is. Mevrouw Hannan heeft reeds twee zoontjes, een van vijf en een van twee jaar. Van de 47 vijflingen, die de medische geschiedenis heeft opgetekend, zijn er slechts vijf in leven gebleven. Daarvan is de Canadese vijfling Dionne het meest bekend. Daar slechts één pier van de Holland Amerika Lijn in Hobo ken, New York, lang genoeg is voor één van haar grootste schepen, moesten de „Rotterdam" en de „Nieuw Amsterdam" die toevallig gelijktijdig in de haven van New York waren, elkaar aan de kade aflossen om de passagiers resp. te kunnen em- en debarkeren. De foto toont beide schepen midstrooms, terwijl ze van positie verwisselen. Het hoofd van de afdeling raket- onderzoek van het Amerikaanse leger, generaal-majoor John. B. Medaris, heeft gisteren meegedeeld dat hij zijn ontslag heeft aangevraagd en de in Duitsland geboren raketdeskundige dr. Wernher von Braun heeft op dezelfde dag verklaard «lat Amerika's achter stand op het gebied van de ruimtevaart het gevolg is van besluiteloosheid en tijdverspilling. President Eisenhower heeft volgens UPI zijn voornaamste wetenschappelijke adviseurs bij zich op het Witte Huis ontboden. Eisenhowers woordvoerder, James Ilagerty, zei niet te geloven dat de ontslagaanvrage van Medaris in die bespreking betrok ken zou worden, en dat de conferentie al enige tijd op de agenda van de pre sident stond. Maar Hagerty werd niet geloofd, deels omdat een, groot deel van het Amerikaanse publiek nu wel eens daden wil zien. De kritiek van Von Braun is niet nieuw. Hij, en ook andere kopstukken, hebben de regering in Washington wel eerder dadenloosheid en bemoeizucht verweten. Maar het kan geen toeval zijn dat de ontwerper van de V-2 zijn nogal sensationele verklaring afstak op dag dat generaal Medaris meedeel- er schoon genoeg van te hebben. Von Braun heeft geen namen ge noemd. Wel sprak hij over „iemand in Washington", en zei hij dat het publiek in slaap gesust is „met door copywri ters van advertentiebureaus en pseudo- wetenschappelijke publicisten afgeschei den uitingen van zelfvertrouwen". Dr. Keith Glennan, de chef van de Nationale raad voor lucht- en ruimte vaart, de onderminister van defensie Gates, dr. H. F. York dit bij het minis terie van defensie het onderzoekings werk leidt, alsmede dr. George Kistia- kovvsky, Eisenhowers privé-adviseür in wetenschappelijke zaken, werden met een groep regeringsfunctionarissen naar het Witte Huis geroepen. Alle instanties die zich op het gebied van de raketkun- de en de ruimtevaart bewegen waren in hen vertegenwoordigd. Al sinds de lancering van de eerste (Russische) aardsateliiet verwijten de Amerikanen hun regering dat er te wei nig samenhang en te veel onderling ge wroet door het werk voor de ruimte vaart heen lopen. De reorganisatie van verleden 'aar, die de geboorte van de Nationale raad voor lucht- en ruimte vaart opleverde heeft geen enkel tast baar resultaat gehad daar alle „agen cies" op eigen houtje doorwerkten en er nog steeds geen nationaal program ma is opgesteld. naar Londen, premier Segni van Italië en de secretaris-generaal van de NATO, Spaak, zullen hem volgen. Op 11 no vember is de' Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in Pa rijs om er met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville, alsmede premier Debré cn waarschijnlijk ook president De Gaulle te confereren. De Engelse regering treedt op als verzamelaar van opinies in de hoop Eisenhowers weg langs de Westeuropese hoofdsteden te verlichten. (Van onze verslaggever) Nog deze week zal de N.V. Vrije Radio Omroep Nederland (V.R.O.N.), die thans definitief is opgericht met een aan- vangs kapitaal van een ton, een keuze dóen uit drie onmiddellijk beschikbare kustvaarders. Dit schip zal wellicht nog dit jaar buiten de territoriale wateren van Nederland reclameuitzendingen ge ven, zo deelde de heer M. Lewin uit Diemen, een der oprichters van de V.R.O.N.L., ons mede. Een zendinstallatie is al gekocht en negen man technisch personeel zijn aangenomen, inclusief voor de be diening van het schip. Artisten hebben zich ook aangeboden en uit hen zal een keus worden gedaan. Commerciële televisieuitzendingen wor den een volgend stadium van de N.V., want ze zijn nu nog te kostbaar. Er zijn 20 a 25 vrije radiohandelaren uit het gehele land aandeelhouder geworden. Een voorlopig bestuur is reeds benoemd. Op verzoek van het Departement van Defensie heeft Rijkswaterstaat aan Grondmechanica te Delft opdracht gegeven een grootscheeps bodemonder zoek te beginnen rondom de vreemde gaten in Wormer. Met dit onderzoek werd dinsdagmiddag een begin ge maakt. Men zal zes sonderingen uitvoe ren rondom de krater in het land van de heer Grevers. Vrijdagmiddag hoopt men gereea te komen. Na de sonderin gen zal worden besloten of tot graaf werk zal worden overgegaan of niet. Mexico Ruim tweehonderd dorpen en gehuchten in de Zuidmexicaanse staat Tabasco zijn door overstromingen, veroorzaakt door hevige regenval, on der water komen te staan.. De schade schat men op vijf miljoen dollar. Ook in Yucatan en Chiapas zijn vele verbin dingen door het water onderbroken. (Rtr.) Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag opklaringen en voornamelijk in het noorden van het land hier en daar een bui. Wei nig verandering in temperatuur. Vanavond tijdelijk harde, overigens matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Zon: 7.15-17.33. Maan: 21.28-12.27. Vanavond en vannacht zal ons land een regenzone passeren, waarbij de zuid westelijke wind tijdelijk tot hard zal aanwakkeren. Achter het front zullen morgen enkele opklaringen voorkomen. In de temperatuur komt niet veel ver andering. max. min. neersl. Station Den Helder ïpenburg Vlissingen Eeide De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburj Stockholm Oslo (Copenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zurich Wenen Innsbruck Rome Madrid Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur regenbui 15 11 2 zwaar bew. 15 8 0 zwaar bew. 14 8 0 regenbui 15 4 2 zwaar bew. 15 6 0.5 zwaar bew. 16 5 0.3 geheel bew. 16 6 0.1 g zwaar bew. 14 6 0 zwaar bew. 11 8 3 mist 11 5 13 regenbui 13 8 0.1 regen 15 7 0.1 geheel bew. 15 6 1 zwaar bew. 15 6 0 mist 12 2 0 half bew. 17 4 0 geheel bew. 19 14 49 onbewolkt 13 7 5 mist 15 3 0.4 regen 13 8 0.1 geheel bew. 10 8 9 geheel bew. 20 10 0 zwaar bew. 19 - 10 0 licht bew. 22 14 0 onbewolkt 15 8 0 Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1