Dagblad voor Schiedam en omstreken Spaarregeling voor AMBTENAREN Per 1 januari maximaal I i 600 per jaar sparen recht op premie na 4 jaar Evd.A. motie weer verworpen Meer kijkgeld en zendtijd fetbur Minister Cals achter naaimachine Socialisten willen te veel: verkapte loonsverhoging Socialistische stormloop op regering vergeefs Toon Hermans in de bloemen Speciale regels voor besteding Het weer. gïsskhwm Pas in maart inhoudingen van snaarbedrag West-Duitsland mag raketten vervaardigen ARKA pleit voor laagst betaalden Kleine krater op de maan Interpellatie over vrijere loonvorming W erkhervatting voor onbepaalde tijd uitgesteld Feestelijke première van „Moutarde van Sonaansee Verrassing in de voorzitter sstoel Post od Tweede Kerstdag CASINO" IN AMSTERDAM Met ingang van 1 januari 1960 MET RUKSPREMIE KAN 25_ EN 15 PCT WE.U.-raad VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 Plaatselijk enige regen Het weer in Europa ^idengen leerdam Eisenhower heeft ehronische bronchitis Spaarregeling voor ambtenaar De staalstaking in V.S. PUW III i Staatssecretaris: „Inflatie zou juist kleine man duperen Op Nieuwjaar geen bestelling, zaterdag 2 januari twee Behendigheidsspel in besloten kring? 5 procent loonsverhoging Overeenstemming in edelmetaalindustrie Franse maatregelen tegenprijsstijgingen hïeuwe amscne courant (Van onze Haagse redactie) i960 tere He ambtenaren krijgen op 1 januari een spaarregeling. Daartoe is gis- r<ln in de centrale commissie voor ®®®rSaniseerd overleg in ambtcnarcn- ®ken besloten. Staatssecretaris chmelzer, op wiens rekening men de- nieuwe bezitsvormingmaatregel °®t schrijven, woonde zelf de verga ring bij. De spaarregeling zal bij «eniene maatregel van bestuur worden "êevoerd. r Hc plannen voor de nu goedgekeurde Reling kwamen reeds vorig jaar in j centrale commissie aan de orde. Het s de bedoeling, dat ambtenaren-spaar- =rs beloond zullen worden met een di mie van de overheid. De premie wordt uitgekeerd is een tweevoudi- 5® naargelang van het inkomen dat de spaarder geniet. Zo krijgen ambtena- fen met een pensioengrondslag tot lp Op,. een spaarpremie van 25 pet., Crwijl ambtenaren met een hoger in- 'jorrien slechts 15 pet genieten. Om aan kosten voor de overheid een grens stellen wordt het bedrag, dat maxi mal in een jaar gespaard mag wor- g n. beperkt tot 600,-. Niet iedere «hibtenaar zal echter aan dit bedrag •bekomen, aangezien verder bepaald is, ®at men maximaal vijf pet van het ge iten salaris in spaarsommen mag «torten. Om te bereiken dat men de spaar regeling ook werkelijk een bezitsvor- yd&gsmaatregel kan noemen zijn zowel voor de spaarduur als voor de wijze ^an besteding der spaargelden regels Jpsteld. Er is een lijst van bestedings- a°eleinden overeengekomen, waar- Op men studiekosten, huwelijksuitzet, v'.fen woning of verbetering daaraan, C'rente verzekeringen en dergelijke aan- ^reft. Indien de ambtenaar zijn geld aan een van dergelijke doeleinden T6r>st. te besteden, kan hij het gespaar- rf. bedrag plus de daarop verdiende pre- van zijn geblokkeerde rekening ha- Alle Nederlandse spaarbanken wer ken aan de spaarregeling mee. Een controle op het behoud van de aange schafte zaken schijnt niet in de bedoe- bng te liggen. De meeste van de- ije zaken lenen zich echter ook moei- bjk voor afstoting. Het is ook moge- JV)k dat de ambtenaar de gespaarde Sdden en de verdiende premie niet aan de genoemde doeleinden besteedt, indien hij dat wil, moet hij echter vjer jaar op de deblokkering van J'jn rekening wachten, en intussen blijven sparen. Wil hij niet zolang ^achten, dan kan hij het gespaarde eveneens opnemen, maar dan ver beurt hij zijn jpremie. De goedgekeurde spaarregeling geldt v°or alle door de centrale overheid be- fajdigde ambtenaren. Ook de lagere pu- "bekrechtelijke organen kunnen hun arnbtenaren van de spaarregeling laten rofiteren, mits men zich aan de ge ilede voorwaarden wil onderwerpen. overheid streeft naar een vrij ver bande mate van uniformiteit. Hier- °Vgr is men met name in gemeentekrin- §eh niet zo bijster enthousiast. Men ziet bar bijv. wel uit naar mogelijkheden bi de lijst van verplichte bestedingen ?ah de lokale of regionale omstandig- neden aan te passen. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Dver het algemeen veel bewolking Jbet plaatselijk enige regen. Matige '°t krachtige, aan de kust later •hogelijk harde wind tussen zuid en •vest. Minder koude nacht, morgen everdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Z»n: 7.17-17.33. Maan: 22.22-13.11. Onder invloed van een storing die vanmorgen de luchtdruk overal op de i'itse eilanden weer deed dalen en (/aarvan de kern vannacht bij Noord- chotland wordt verwacht, zal de wind iPuvgen aanwakkeren uit zuid tot zuid- g ®t, terwijl het bijbehorende fronten- vsteem waarschijnlijk enige regen zal eroorzaken. Nation v HeJder v»enburg Tv B"t ijvente ^-'hdhoven Lo^agel ^Uxemburg varbs hIce SJflijn &ank£ort gutichen Zurich V'.enève Attnen v'hene V°me *ëdrid «fcabon Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 UUI zwaar bew. 14 12 2 zwaar bew. 15 8 1 zwaar bew. 15 11 0 regenbui 15 6 4 licht bew. 16 4 0 licht bew. 15 6 2 licht bew. 15 5 1 onbewolkt 15 6 0.3 licht bew. 0 -8 3 sneeuw 6 1 1 zwaar bew. 8 2 4 onbewolkt 12 6 4 zwaar bew. 16 4 0 zwaar b»w. 15 6 0.4 licht bew. 17 5 0.1 mist 14 4 1 mist 17 3 0.2 zwaar bew. 21 14 0 half bew. 13 8 8 licht bew. 15 6 1 onbewolkt 13 6 2 mist 12 3 3 onbewolkt 14 7 0 zwaar bew. 36 8 0.2 onbewolkt 23 11 0 zwaar bew. 23 11 8 onbewolkt 20 10 0 onbewolkt 24 14 0 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redactie) Hoewel de spaarregeling op 1 januari ingaat zullen de eerste inhoudingen op het salaris vermoedelijk pas in maart geschieden. De spaarbanken, die hun medewerking aan de spaarregeling ver lenen, blijken niet in staat te zijn om in de drukke eerste maanden van het jaar de vloed van spaarders administratief. technisch te verwerken. Natuurlijk kun. nen de ambtenaren reeds van 1 januari af beginnen met sparen. De vraag is echter of deze spaarbedragen dan ook reeds voor de premieverdienste zullen meetellen. Dit punt is in de centrale commissie gisteren niet goed uit de verf gekomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIillllMIIIIIIIIIIIMIIII De zeven landen van de Westeurope- se Unie (Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg) hebben de beperkingen op de vervaardiging door West-Duits land op eigen bodem van geleide pro jectielen voor de luchtverdediging opge heven, aldus is in een officieel commu niqué van de W.E.U. te Londen bekend gemaakt. De bedoelde projectielen zijn projectielen die van de grond of uit de lucht op doelen in de lucht worden af gevuurd. Volgens het communiqué is het besluit op een vergadering van de W.E.U.-raad in Londen genomen. De maatregel is aanbevolen door de geallieerde opperbevelhebber in Euro pa, generaal Norstad. Het doel ervan is, de medewerking van West-Duitsland mogelijk te maken aan de gemeen schappelijke produktie der andere le den van de W.E.U. van deze wapens. Het protocol krachtens hetwelk in 1954 West-Duitsland afzag van het recht om zekere kern-, biologische en chemische wapens op zijn gebied te vervaardigen, hield in, dat dq lijst van deze wapens bij eenparig beslsit van de W.E.U.-raad zou kunnen worden gewijzigd. President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren op een persconferentie verklaard een warm voorstander te zijn van een zo spoedig mogelijk te houden Westelijke topconfe rentie, aldus bericht United Press In ternational. Een topconferentie met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie is z.i. niet zo urgent als een bijeen komst der Westelijke regeringsleiders. Eisenhower ontving ongeveer vijftig verslaggevers op zijn vakantieverblijf in Augusta, in de staat Georgia. Hij lijdt sinds enkele maanden aan wat hij zelf noemt een chronische bronchitis. De ambtonarenspaarregeling is niet door alle b(j de centrale commissies voor georganiseerd overleg aangesloten ambtenarenorganisaties aanvaard. De socialistische ambtenarenorganisatie (ACOP) ging niet akkoord, omdat zij het noch met het bedrag van de spaar premie noch met de lijst van bestedings doeleinden eens was. De socialisten wensten de spaarpremie te verhogen tot 40 pet., terwijl zij de lijst van be stedingsdoeleinden wilden uitbreiden tot tal van goederen, welke zich voor een bezitsvormingsmaatregel niet bij uit stek zouden lenen. Deze eisen deden de spaarregeling verdacht veel lijken op een verkapte loonsverhoging, hetgeen de overheid, zowel vanwege het zuiverhouden van de bezitsvormingspolitiek als vanwege de eisen die op het gebied van de loonpo litiek bestaan, uiteraard niet goedkeur de. Ook het neutrale Ambtenarencentrum verkoos de regeling niet te steunen. De overwegingen van deze organisatie wa ren echter van andere aard. Men meen de de regeling te moeten afwijzen om dat de beloning van de lagere ambtena ren nog niet zodanig is, dat deze amb tenaren voldoende spaarcapaciteit zou den hebben. Een salarisverbetering zou dus prioriteit moeten hebben boven een spaarregeling. Ook door andere organisaties, zoals bijv. de ARKA, is eveneens in het over leg naar voren gebracht, dat de sa larispositie der laagst betaalde ambte naren het deze niet goed mogelijk maakt om volop van de in te voeren maatregel te profiteren. Deze orga nisaties meenden echter, dat loon maatregelen en bezitsvormingsmaat regelen toch niet zodanig vast aan el kaar verbonden zijn, dat men ze niet gescheiden kan nastreven. Met het invoeren van de spaarregeling acht men de positie van de ambtenaren in het overleg over de salarispositie niet in het minst geschaad. Eenmaal per jaar wijziging van spaarbedrag Door de ARKA is ten bate van de la ger betaalde ambtenaren nog het pleit gevoerd voor de mogelijkheid om de spaargewoonte soepel aan te passen aan de inkomens- en bestedingspositie. De goedgekeurde regeling zegt, dat een spaarder slechts eenmaal per jaar een wijziging van zijn maandelijkse spaar bedrag mag opgeven. Dit hangt samen met de administratie-technische mede werking van de spaarbanken. De ARKA acht deze mogelijkheid echter te gering en heeft gepleit voor vier wijzigingen per jaar. Men baseerde dit op de overweging, dat een ambtenaar, die, gezien zijn sa laris, slechts met moeite kan sparen, voor de keuze kan komen te staan om zijn spaarbedrag snel te verminderen In de krant van de Communistische jeugdbeweging van Rusland, de Kom- somolskaja Prawda, hebben twee Sov jetgeleerden, dr. Stanjukowitsj en O. Dluzhnewskaja van de Sovjet Akade- mie voor Wetenschappen, verklaard, dat zij een kleine krater hebben waar genomen op de maan, op de plaats waar Loenik II is ingeslagen. Ook heb ben zij de inslag zelf kunnen zien. ,,Men kan uit de waarnemingen con cluderen, dat de inslag op de maan een stofwolk veroorzaakte, die van 500 tot 900 km boven het maanoppervlak uit steeg", aldus de geleerden. (U.P.I.) of geheel met sparen op te houden. Dit lijkt onredelijk, daar een staking van de besparing het verlies van de premie tot gevolg heeft. De ARKA heeft zijn opzet gen. De minister van O. K. en IV. mr. J. M. L. Th. Cals heeft donder dag de officiële opening verricht van het nieuwe gebouw van de huishoud- en industrieschool te Roermond. Op deze dag bestond de school levens vijftig jaar. Minister Cals toont de leerlingen dat een naaimachine voor hem geen geheimen heeft. (Van onze parlementaire redacteur) Wederom heeft de oppositie tever- echter niet door de commissie gekre- K«efs storm gelopen tegen de regering- De Quay. Ditmaal had men de aanval gericht op een van de meest elementaire punten in het beleid van het kabinet: de loonpolitiek. De interpellatie van de oud-minister van Sociale Zaken, de heer Sunrhoff, gericht tot zijn opvolger mi nister Van Rooy, heeft wel aan het licht gebracht, dat d- regering zich gro te zorgen maakt over de mogelijke eco nomische gevolgen van de vrijere loon vorming, vooral omdat in april 1960 de compensatie moet worden gegeven aan alle werknemers in verband met de ver hoging van de huren en de melkprijzen. Niettemin zal het kabinet het nieuwe loonsysteem doorzetten. In iedere bedrijfstak moeten de mo gelijkheden tot loonsverhoging apart wor den beoordeeld. De lonen moeten dan onder verantwoordelijkheid van het be drijfsleven zelf worden vastgesteld. Dat is het beginsel. Er hebben zich in de praktijk, in de aanloopperiode, echter reeds tal van moeilijkheden voorgedaan. Deze werden verklaard door staatsse cretaris Roolvink, die de herhaalde waarschuwing liet horen: er bedreigen ons werkelijk gevaren. Het bedrijfsleven, vertegenwoordigd door de Stichting van den Arbeid, het onafhankelijk beslissend College van Rijksbemiddelaars en de overheid zul len samen moeten werken om inflatie tot iedere prijs te voorkomen. Een socia listische motie, die het beslissende schot had moeten worden, kwam meters naast het doel terecht. De motie was slap gesteld, omdat de P.v.d.A. zoveel Een commissie van (trie rechters ie Philadelphia heeft onbepaald uitstel be volen van de uitvoering van een ge rechtelijk bevel om het werk in de staalindustrie te hervatten. De vakbond had verzocht een gerechtelijk bevel krachtens de Taft-Hartleywet tegen te houden, omdat de regering, naar de mening van de bond, niet heeft aan getoond dat de veligheid van de natie in gevaar is. „Ik ben van mening dat de Taft- Hartleywet nu niet zo'n schitte rend verleden heeft en geen bijzonder goed stuk wetgeving is geweest." Dit verklaarde Eisenhower desge vraagd op zijn persconferentie. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij op het ogenblik niet van plan is, het congres om nieuwe arbeidswetten te vragen, als dit in januari weer bijeen komt. Het feestelijke toneel van het Am sterdamse City-theater stond gister avond laat vol bloemen torsende men sen. In hun midden, met een grote lau werkrans, Toon Hermans. De acteur Guus Oster had de regisseur-acteur van Nederlands nieuwste film en zijn mede- werkers op het toneel genodigd om de hulde in ontvangst te nemen van de honderden, .die zojuist „Moutarde van Sonaansee" voor de eerste maal op het doek hadden gezien. Van vele zijden, o.a van de regering in de persoon van staatssecretaris mr. Y. Scholten, bleek de belangstelling voor deze eersteling van Hermans en alle aanwezigen na men deel aan het applaus dat luide de samenvatting onderstreepte van Guus Oster: ,,Ik wilde dat ik niet Oster, maar Oscar heette, dan zou ik mezelf aan Toon aanbieden." Dat applaus onderstreepte ook het saluut, dat Oster bracht aan de kring rondom de scenarioschrijver-componist- regisseur-hoofdrolspeler, die tenslotte zelf voor de microfoon trad. Na te heb ben opgemerkt, dat hij gemakkelijker een avond voor de televisie optreedt, dan anderhalf uur in een donkere loge te zitten kijken naar wat hij al eens had gezien en dat hij hinder had van zijn zenuwen en zijn nieuwe schoenen, bracht Toon dank aan de heer H. Wilton, di recteur van het City-concern, die hem deze produktie mogelijk had gemaakt, aan Wim Burger, zijn rechterhand, aan Henri Rust, die de bijna 2800 meter film heeft gemonteerd uit circa 40 kilo meter opnamen en aan Phyllis Lane, zijn voornaamste (Engelse) 'tegenspeel ster. Ten laatste richtte hij zich tot de aan wezigen en de nog volgende toeschou wers met de oprechte wens dat hun ont vangst van zijn „Moutarde". waarvan men elders in dit blad een beschouwing kan lezen, voor hem een aanmoediging moge zijn om in deze richting voort te werken, teneinde ook eens de film over Toon Hermans na de vertoning van zijn de grenzen te kunnen brfengen uit het film in de bloemen. land dat hij zo lief heeft. mogelijk andere fracties mee wilde krij gen:,,De Kamer dringt erop aan, dat de algemene aanwijzingen en de nadere verduidelijking aan het College van Rijksbemiddelaars zodanig worden her. zien, dat een redelijk deel van de ge. stegen welvaart voor de loon- en salaris- trekkenden verzekerd wordt", zo luidde de motie. De staatssecretaris stelde duidelijk in het licht, dat een verzoek om loonsver hoging totaal overbodig was. De rege ring gaat er juist van uit, dat per be drijfstak de lonen moeten worden ver hoogd voorzover dit mogelijk is. Het be leid blijft er echter op gericht de be langen ju;st van de allerarmsten („de masst", welk woord de socialistische sprekers tegenwoordig in de mond be storven ligt) te beschermen. Deze zul len immers juist het eerst het slacht offer worden van prijsstijgingen en infla tie. Kerngedachte geformuleerd De heer Suurhoff ging daartegen in niet de bewering, dat er dan maar van moest worden afgezien om de huur- en melksubsidies 1 april af te schaffen. Het was duidelijk, dat hij daarbij zo zeer dwars tegen liet beleid van de re gering inging, dat hij de Kamer tegen zich moest krijgen. Staatssecretaris Roolvink, die de gehele middag en avond het werk van minister Van Rooy heeft overgenomen, heeft duidelijk de kerngedachte van het beleid van het ka binet naar voren g Ar acht: het gaat er om tot gezondere toestanden te komen, doordat deze subsidies verdwijnen. Dan kan de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zich eerst ontplooien. Een ogenblik trachtte de P.v.d.A. de staatssecretaris nog in het nauw te drij ven door de juistheid van diens voor stelling van zaken omtrent de moeiza me onderhandelingen met de Stichting van den Arbeid in twijfel te trekken. Dr. Kortenhorst kreeg het zelfs met de fractieleider mr. Burger aan de stok, die ondanks het hameren van de voor zitter de staatssecretaris bleef interrum peren. Daarbij kwam wederom het com plex „Wij zijn maar een minderheid, die niet mag interrumperen" naar vo ren. Maar de staatssecretaris beheerste de situatie en gaf de strijd niet op. Zijn antwoorden waren, hoewel zeer gedetailleerd, duidelijk: wij zijn met het nieuwe systeem van loonpolitiek veilig wanneer dit maar in de pas blijft bii de stijging van de producti viteit. Daarover zijn aan het College van Rijksbemiddelaars nadere aan duidingen gegeven. Het zal op sommige punten wel eens niet te voorkomen zijn, dat de lonen iets boven de productiviteit uitlopen. Nooit mag echter de afstand tussen de ze beide groter worden dan de helft van het gemiddelde van de jaarlijkse stijging van de productiviteit. De heer Suurhoff noemde dit „beknibbelen". De staatssecretaris antwoordde: het is een noodzakelijke veiligheidsmarge. De interpellant, die zelfs zover wilde gaan dat hij de vaststelling van de pro- ductiviteitsstijging geheel aan de be- drijfsgenoten over wilde laten („zij zul len hun onderneming en de werkgele genheid, die daarin is neergelegd, ze ker niet om hals brengen") kreeg van de heer Andriessen (K.V.P.) een aantal citaten te horen van uitspraken die hij zelf vroeger ais minister had gedaan en waaruit een geheel andere mentali teit sprak. De heer Suurhoff, die zelf voor de eer ste aanzet tot een vrijere loonvorming verantwoordelijk is geweest, heeft des tijds gesproken over de noodzakelijke zelfdiscipline, aldus de heer Andriessen. De internellatie-Suurhoff was kennelijk opgezet ais stunt voor de massa, die van inflatie en economische gevaren geen weet heeft. De katholieke woordvoerder stond op het standpunt, dat het parlement zeer voorzichtig moet zijn met het geven van een oordeel over zaken, waarover de so cialistische oud-minister zo luchthartig sprak. „De Kamer mag er zich wel in grote lijnen mee bezighouden, maar de beslissing moet bij het georganiseerd De vrouwelijke tweede voorzitter van de Tweede Kamer, mevrouw StoffelsVan Haafien. is nu reeds enige weken in functie. Toch heeft zij een van de sprekers nog voor een verrassing geplaatst. De heer Baart, die haar enige malen met nadruk volkomen juist had betiteld als „Me vrouw de Voorzitster", herhaalde deze aanspraak, maar bemerkte tot zijn ontsteltenis, dat de Kamervoor zitter dr. Kortenhorst ineens weer in de voorzittersstoel zat. De sensatie voor de spreker was ongeveer de zelfde als van iemand die een spook verschijning ontdekt. Hij stond een halve minuut perplex alvorens zijn aanspreektitel weer in de mannelijke vorm te kunnen gieten. bedrijfsleven berusten. Wanneer, zoals onlangs is gebeurd, onenigheid ontstaat in de Stichting van den Arbeid, dan schakelt het bedrijfsleven zichzelf uit." De heer Suurhoff had ook bezwaar tegen de vergaande ingewikkeldheid van de berekeningen, die de deskundigen tij dens hun maandenlange onderhandelin gen hebben gemaakt. Ook op deze incon sequentie in zijn houding vergeleken bij vroeger, werd hij door de heer Andries sen attent gemaakt. De staatssecretaris wees hem er bovendien op, dat de oor zaak van de gecompliceerdheden niet bij de regering ligt, maar bij de Stichting van den Arbeid, die steeds om nadere preciseringen heeft gevraagd. (Zie ook elders in dit blad). X Zaterdag 26 december (Tweede Kerst dag) zal één briefpostbestelling (ook in de buitenwijken) worden uitgevoerd. Bestelling van aangetekende stukken, postpakketten, brief pakjes, massadruk werken en ongeadresseerde stukken zal achterwege blijven. Inlichtingen omtrent het uiterste tijdstip van terpostbezor ging op donderdag 24 december van cor respondentie, die onvoorziene om standigheden voorbehouden in de be stelling op zaterdag 26 december zal worden opgenomen, zijn op de postkan toren te verkrijgen. Vrijdag 1 januari 1960 zal geen post worden besteld. Wel zal op de daarop volgende zaterdag 2 januari een extra, tweede, bestelling worden uitgevoerd (behalve in de buitenwijken). (Van een verslaggever) Amsterdam is vanaf morgenavond een „casino" rijk. Tenminste, als men de gehuurde ruimte in hotel Slotania zo wil noemen, waar zaterdagavond voor de eerste keer het speelballetje in be sloten kring zal rollen. Het spel is een variatie op het roulettespel. Voor zover bekend wordt het nog nergens anders gespeeld. Hotel Slotania is het nieuwe hotel van Slotermeer. De uit Berlijn afkomstige heer M. Gustavus heeft op aandrang van een aantal speellustigen, die aan vankelijk de gelegenheden in België en Baarle-Nassau wel eens met een be zoek vereerden, een club gevormd. Thans heeft men voor zaterdagavond de bar van het hotel gehuurd en daarin gaat men „proefdraaien". Men is, eer lijk gezegd, nieuwsgierig naar de reac ties van de zijde van politie en justitie. Men heeft er zorgvuldig voor gewaakt het spel roulette te noemen. Door enke le veranderingen in het bekende spel met de schijven en balletjes heeft men er een behendigheidsspel van kunnen maken, aldus menen de initiatiefne mers. Het is dus mogelijk dat de poli tie deze vorm van spelen toelaatbaar vindt. Zo ja, dan zullen er mogelijk ook in andere plaatsen dergelijke besloten „casino's" gestart worden. In een communiqué van de vereniging edelmetaalindustrie wordt medegedeeld dat de werkgevers- en werknemersorga- saties in de goud. en zilvernijverheid volledige overeenstemming hebben be reikt over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst, die onder een ver hoging van de lonen met vijf procent en een verwerking van de huurbijslag 1957 in de loontabellen inhoudt. Tot de datum van goedkeuring van deze col lectieve arbeidsovereenkomst door het College van Rijksbemiddelaars blijven de oude loontabellen van kracht. Voorts hebben de organisaties principieel over eenstemming bereikt over een verkor ting van de arbeidstijd tot 45 uur per week, te realiseren in de loop van het voor drie jaar afgesloten collectief con tract. Partijen zullen zich nog nader be raden over de wijze van uitvoering. Een dronken man heeft gisteren te Havanna met een mes een aanslag wil len plegen op de Cubaanse premier Fi del Castro, doch de leider is niet ge wond, aldus meldt Reuter. (Van onze Haagse redactie) De regering wil per 1 januari a.s. liet kijkgeld verhogen tot f 36.- per jaar. Met ingang van dezelfde datum zal de zendtijd worden uitgebreid tot 18 uur per week. Deze plannen zijn door de staatsse cretaris van O.K. en W., mr. Scholten, ontvouwd in zijn toelichting op de voor gestelde wijziging van de Wet op het Kijkgeld. Volgens deze wijziging zou de regering de bevoegdheid krijgen, het kijkgeld tot maximaal f 40.- per jaar te verhogen. Voorlopig wil hij de verho ging echter beperken. De uitbreiding van de zendtijd per 1 januari is nog maar een eerste stap. Voor 1961 wordt rekening gehouden met een wekelijkse zendtijd van 22 uur, voor 1962 26 uur en voor 1963 30 uur. De drie Bussumse studio's, die thans in gebruik zijn, bieden volgens mr. Scholten nog maar in beperkte mate gelegenheid tot een verdere uitbreiding van de zendtijd. Tegen 1963 zullen dan ook twee nieuwe studio's met daarbij behorende ruimten gereed moeten zijn. In Hilversum is hiervoor nog een ter rein beschikbaar. De investeringen in gebouwen en ap paratuur zullen rechtstreeks uit de opbrengst "an het kijkgeld worden ge financierd. Ook de verhoogde pro grammakosten moeten daaruit worden gedekt. Bij de raming der exploitatie kosten is rekening gehouden met een geleidelijke opvoering der variabele pro grammakosten, Waardoor ook de kwali teit van de programma's kan worden opgevoerd. Ondanks al deze hogere kosten zullen bij de voorgenomen verhoging van het kijkgeld en de geraamde toeneming van het aantal toestellen de middelen niet onaanzienlijk groter zijn dan de lasten. Mr. Scholten vestigt er echter de aandacht op, dat de NTS nog 17,3 miljoen moet terugbetalen aan voor schotten, die door de staat in de afge lopen jaren zijn verstrekt, terwijl de omroepverenigingen ca. 1,2 miljoen heb ben voorgeschoten. Bovendien is bij de raming van de uitgaven geen rekening gehouden met stijgingen in het loon- en prijspeil. En kijkgeld van ƒ36 per jaar steekt niet ongunstig af tegen de bijdragen, die in de omringende landen van de kij kers worden gevraagd. Alleen in Enge land is het kijkgeld lager, nl. 32 gulden per jaar. De zendtijd van de BBC is daar ca. 53 uur per week. Los daarvan staan de uitzendingen van de commerciële te levisie (ITA) tot ca 66 uur per week. In België wordt 66 uur per week uit gezonden, gelijkelijk verdeeld over de Franse en Vlaamse zender. Het kijkgeld bedraagt daar ca 64. In West-Duits land met 42 uur zendtijd bedraagt het kijkgeld 54 per jaar. Het probleem van de commerciële televisie is door de staatssecretaris niet in de toelichting op het wetsontwerp betrekken. De minister raad heeft over de reclame-televisie een beginselbesluit genomen, dat thans na der wordt uitgewerk. De commerciële televisie zal echter zichzelf moeten be druipen, zodat deze bij het berekenen van de geprojecteerde zendtijd en van de kosten buiten beschouwing kan worden gelaten. Over het aantal geregistreerde t.v.-toestellen geeft de staatssecretaris in zijn toelichting een raming, die uit loopt in een totaal van 1,4 miljoen per 31 december 1963. Thans kan het aan tal toestellen worden gesteld op ruim 550.000. De Franse regering heeft haar plannen tot beteugeling van de stijgende tenden tie der prijzen voltooid. Naur erd ver nomen, zullen de nieuwe maatregelen bestaan uit verlaging der prijzen voor de produkten van bepaalde genationali seerde industrieën, vooral die van steen kolen, gas en elektriciteit, terwijl vc-arts de 1 :nzineprijzen en invoerrechten zul len worden verlaagd. De belangrijke schade als gevolg van de droogte heeft het succes der rege ring met haar prijsstabilisatie in de eerste zes maanden van dit jaar ernstig in gevaar gebracht. In de eerste helft van dit jaar was de prijsstijging aan zienlijk lager dan was voorzien na de devaluatie van de frank in december j.l. en de afschaffing van lal van subsidies.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1