Dagblad voor Schiedam en omstreken Vóór Khroesjtsjevs bezoek Ook Adenauer nog Sovj naar Parijs et-leider niet meer dit jaar naar De Gaulle? Ijooilwill PRIJS DER LETTEREN UITGEREIKT it Scheuring in Indische communistische partij „Casino" in Amsterdam open kaart Bekende croupiers achter de tafels van club in Slotania speelt Castro verzoekt F.S. Diaz Lanz uit te wijzen ssa Zuid-Afrika AN W B-embleem ontnomen aan 120 hotels Twee ministers uit de Antillen in ons land Rode rebellen steunen Nehroe in zijn politiek tegen China Decimaal munt stelsel in Met nieuw 24-spel Ex-chef luchtmacht vermoedelijk leider „luchtaanval" op Havana mwsen, Acteur komt weer voor Rector W. Simons Geheim Kamer heer Het weer maandag 26 oktober 1959 n SCHUIMRUBBERBEO Sanitair onvoldoende £*rie gezusters zwaar gewond bij botsing Amerikaan in KLM- toestel overleden bekend baseball-speler Belangrijke besprekingen met collega's N.a.v. liet jongste grensincident Penetratie in Indië 60 kilometer diep? Bezoek Tsjechoslowaakse handelsmissie Vanaf 2 februari 1961 Ruim 50 „rebellen"' op Cuba in arrest In New York Kunstv erzamelin g verwaarloosd Zonderlinge miljonairs' weduwe overleden 75-JARIG JUBILEUM GRATIS KOOPDAG Huwelijk van Sjah omstreeks Kerstmis Officier tekent hoger beroep aan Kwart eeuw praeses A'damse Jozef gezellen Europese ministers conferentie over vrijhandelszone Onbestendig Felle windweinig regen Het weer in Europa nieuwe leaamscne courant jv~e premier van Frankrijk, Michel I )ré, heeft gisteren bevestigd dat "hidskanselier Adenauer van VVest- h'tsland „in de komende weken" rn bezoek aan Parijs zal brengen ten- 'hde een ontmoeting met president De .gulle van Frankrijk te hebben. Debré, ,.'e dit volgens United Press Interna- °nal meedeelde op een congres van I Urgenieesters uit het departement udre et Loire, te Tours, noemde geen 5 ecieze datum maar zei alleen dat „''ejiauer voor het bezoek van premier jjhrnesjtsjey van de Sovjet-Unie naar ar,.is komt. Hij merkte nog op dat Waarschijnlijk" dc komende len- P een topconferentie zal worden geliou- a?n' Adenauer zal Parijs niet aandoen I's hij op 19 of 20 november van een ''zoek aan Londen naar zijn land te- .uKkeert. Verwacht wordt dat de bonds- t,,.nse'iur op een later tijdstip voor )h 6 drie dagen naar Parijs gaat, !°Selijk ter gelegenheid van de ope- 'hg an de bijeenkomst van de NATO- 'uisterraad »p 14 december. Gaulle en Adenauer zijn, in tegen- telling tot president Eisenhower van Verenigde Staten en premier Mac- juiljan van Groot-Brittannië, van oor- j,,e' dat een topconferentie met ghroesjtsjev zeer zorgvuldig moet orden voorbereid. De Franse ambas- ?adeur in Bonn, Francois Sevdoux, neeft de vorige week herhaaldelijk be sprekingen gevoerd met Adenauer en yiens minister van buitenlandse zaken, ori Brentano. Kennelijk willen de Fran- 5® en de Duitse regeringen tot een ge- neen schappelijk standpunt inzake een opconferentie komen. Adenauer heeft gisteren op een regio nale bijeenkomst van zijn christen-de mocratische partij te Baden-Baden de "at een topconfe- december en ju- zou kunnen worden gehouden, op -wrauscne partij te na gening uitgesproken dat rpntie het best tussen de 7.0H Viinnon «frtvHon Advertentie BI N NENVERfNGBED hazet-fabrieken zevenbergen r Aan 120 hotels heeft de ANWB het ocht ontnomen het bondsembleem te yOfren, zulks in verband met het niet gkioen aan de eisen die de bond voor dat voeren van dat embleem stelt. Na- v geconstateerd was dat het sanitair vah deze hotels niet voldoet aan de oorwaarden geruime tijd geleden kn?os had de ANWB de betrokken tiia s gewaarschuwd. Men heeft de Jd gehad alsnog een douchecel of bad- doch zelfs na de als laatste kon \v»rner hi richten, aarschuwing welke opgevat bleven de betrokken scv's 'n hun accommodatie tekort sprieten. Vandaar deze maatregel van lel1- ANWB. tei de ANWB aanvankelijk 140 ho- tJ*? het predicaat willen ontnemen, li htig van de gewaarschuwde hote- „5 rs hebben alsnog aan de gestelde 'sen voldaan, zodat de uiteindelijke 'Satregei 120 hotels betreft. (Van onze correspondent) kg'uör de derde maal in een de gevaarlijke kruising Wor ft c la'r>ÜWe rondweg_~Steenwijk het on week van de 2nSs opengestelde gedeelte in rijksweg 32 a "Pehgesteide gedeelti p; .Meppel-Leeuwarden Lep ^en personenauto uit de richting af hwarderi, waarvan de bestuurder links sop e -^esveenseweg in wilde slaan, werd Jjjp'epen door een bus uit de richting ktoPPe:l- De auto sloeg over de kop en re phi totaal vernield in de berm te- op t f-*0 bestuurder liep een shock éln ie Passagiers, de gezusters Van uit Leeuwarden, veertien, zeven jaar, werden naar het zie- ïn Heerenveen overgebracht, vervoerde hockeyers uit Mep- tien lev en zevenentwintig kp«i?sgevaarlijk gewond Denhuis Pel. Aan boord van een K.L.M.-toestel op a -s naar Milaan is zondagochtend W 2-jarige Amerikaanse baseballspe- Elliot C van Zandt overleden. van Zandt kreeg waarschijnlijk een «ttaanval toen het toestel zich boven ^Atlantische Oceaan bevond. 0v„, meeste passagiers hebben van het DgWen van Van Zandt niets ge- Zat i -LU<'n zij bet toestel verlieten met gesloten ogen nog in zyn ^trh-- Toen tj0van Zandt, die aan een meraan- at.jsning leed, werd vergezeld door een v Hij verwierf bekendheid als trainer do Italiaanse voetbalelftal en van lurkse basketbalploeg. voorwaarde, dat het Westen verenigd op een dergelijke bijeenkomst ver schijnt en de conferentie zeer zorgvul dig is voorbereid. Zoals bekend wen sen de V.S. en Engeland een topconfe rentie in december en president De Gaulle in mei of juni. Adenauer staat niet op Westduitse deelneming aan een topconferentie, mits West-Duitsland ten volle wordt geraadpleegd. Het enige punt op de agenda van een topcon ferentie moet naar Adenauers opvat ting gecontroleerde ontwapening zijn. Indien op dit punt voortgang zou wor den gemaakt, zou de oplossing van de Duitse kwestie op den duur gemakke lijker worden, aldus Adenauer. ,,The New York Times" heeft zater dag uit Bonn gemeld, dat Adenauer verwacht dat in de eerste twee weken van december een Westelijke topconfe rentie in Parijs zal worden gehouden. Medewerkers van Adenauer zeiden dat de bondskanselier denkt dat vervol gens eind januari of begin februari een topconferentie met de Russen zal be ginnen. United I'rcss International heeft voorts uit gezaghebbende diplomatieke bron te Moskou vernomen dat Khroesj tsjevs bezoek aan Frankrijk dit jaar waarschijnlijk niet meer zal plaatshebben. Het gehele programma moet nog wor den opgesteld, aldus de zegslieden, en bovendien is het waarschijnlijk, dat de Westelijke geallieerden voor het be zoek nog onderlinge besprekingen wil len voeren, zoals dat ook gebeurde voor Khroesjtsjevs bezoek aan Ameri ka. Volgens de zegslieden was men in Parijs en in Moskou eigenlijk nog niet klaar voor het uitgeven van een com muniqué over het bezoek, maar werd men ertoe gedwongen door onofficiële berichten erover. De Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken, C. Douglas Dil lon, heeft op een persconferentie in Seoel verklaard, dat het goed en lo gisch is, dat ook De Gaulle een ont moeting heeft met Khroesjtsjev voor er een topconferentie gehouden wordt, evenals de andere Westelijke leiders die gehad hebben. Met liet K.L.M.-vIiegtuig zijn zondag middag op Schiphol uit de Ned. Antil len aangekomen de vice-minister-presi- dent tevens minister van Economische en Sociale Zaken C. D. Kroon en de minister van Financiën en Welvaarts- zorg J. E. Yrausquin, die ongeveer drie weken in Nederland zullen vertoeven voor het voeren van een aantal bespre kingen. Op de luchthaven werden beide minis ters o.m. ontvangen door de heer W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag. en de heer I. A. Aier, president-directeur van de K.L.M. De heer Kroon deelde mede dat de plannen van de toeristische verbindin gen met de Nederlandse Antillen een be langrijk gesprekspunt in Den Haag vormen. Conferenties met de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals en met de directie van de K.L.M. staan daarvoor op het program. Ook de exploitatiemogelijkheden van de nieuwe hotels komen aan de orde. Met de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken zal het vraagstuk A van de associatie met de E.E.G.-landen worden behandeld. Verder staat de kwestie van de de- fensiebijdragen van de Antillen op de agenda, waarvoor contact wordt op genomen met de minister van Defen sie. Met de minister van Maatschap pelijk werk, mej. Klompé, zal men van gedachten wisselen over de re patriëring van minvermogenden over en weer terwijl tenslotte de wel vaartsplannen inzake Bonaire en de Bovenwindse eilanden aan de orde zullen worden gesteld bij de betrok ken Nederlandse autoriteiten. Het jongste Chinees-Indische grens incident van vorige week woensdag in het gebied van Sjang Sjenmo, waarbij zeventien Indische politiemannen zou den zijn gesneuveld, heeft tot gevolg gehad dat er een scheuring is ontstaan in de Indische communistische party, aldus berichten A.F.P. en Keuter uit Nieuw Delhi. De communistische „re bellen" eisen een meer „nationalisti sche'; houding in plaats van de huidige officiële houding van „onpartijdigheid" ten aanzien van liet Chinees-Indisch grensgeschil, waarbij wordt aangedron gen op onderhandelingen tussen Indië en China. De nationalistische vleugel in de party valt premier Nehroe van Indië bij in ziin stelling, dat de Mac- Mahon-linie in het noordoosten van het land onbetwistbaar Indië's grens is. Volgens A.F.P. zou de Chinese pene tratie in het noordoosten, in het dis trict van Ladhak, meer dan zestig kilo meter diep zyn. Volgens in Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir, ontvangen maar niet bevestigde berichten zouden de Chinezen tevens het plateau van Goensa en ook de streek van het Meer van Sale Amtogar hebben bezet. - Inmiddels heeft de Chinese regering opnieuw een nota aan Indië gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het binnendringen van Indische strijdkrach ten in Chinees grondgebied. Het be treft het gebied van Ladhak, aldus de nota. De Chinese militairen openden het vuur uit zelfverdediging, aldus wordt in de nota verklaard. China heeft voorts meegedeeld dat zeven van de zeventien leden van de Indische grensbewaking, die volgens eerdere berichten om het leven zouden zijn ge komen, zich levend in handen van de Chinezen bevinden. Verder heeft China meegedeeld dat de stoffelijke over schotten van negen Indiërs zyn gevon den. Dit zou betekenen dat er nog een Indiër wordt vermist. Er zijn bovendien nog drie Indiërs die de dag voor het Een Tsjechoslowaakse handelsmissie zal in de loop van november een bezoek brengen aan ons land op uitnodiging van het ministerie van economische zaken en van het Centraal Orgaan voor Economi sche Betrekkingen met het Buitenland. zijn genomen, in op heeft, zaterdag Cuhëresparty incident gevangen Chinese handen. Premier Nehro- een bijeenkomst va.. ?'."yn te Meeröet verklaard, dat het nieuwe incident in Ladhak de betrekkingen tussen Indië en China verder heelt be dorven en dat het incident ook in ande re delen van de wereld nadelige gevol gen zal hebben. De Indische premier zei dat Indië geen oorlog zal beginnen, maar ook niet zal toegeven aan bedrei ging ol intimidatie. Zondag heeft koning Boudewijn van België in Brussel dë Prijs der letteren uitgereikt aan de Nederlandse dichter A. Roland Holst. Na de plechtigheid onderhield de koning zich met de win naar in aanwezigheid o.a. van Herman Teirlinck, voorzitter van de negende conferentie der Nederlandse letteren, die vrijdag en zaterdag te Antwerpen is gehouden. Zuid-Afrika gaat met ingang van 2 februari 1961 over op eeij decimaal muntstelsel, aldus bericht 'Reuter. In plaats van het Pond Sterling komt de „Rand", die in honderd centen is ver deeld. De ..Rand" krijgt een waarde van tien shilling (ruim vijf gulden). Al le bankbiljetten en zilveren munten, met uitzondering van de halve kroon, blijven in circulatie tegen ongewijzigde waarden. Prinses Beatrix heeft veel plezier gehad tijdens het bezoek, dat zij zaterdag middag bracht aan hei concours hippique in het RAl-gebouw te Amsterdam. Naast de prinses mevrouw Tetzner, de echtgenote van de voorzitter van de stichting „Jumping Amsterdam", die het concours organiseerde, en de vice- voorzitter de heer A. H. Heineken. (Van onze verslaggever) „U kijkt zo ernstig! U bent zeker van dc politie?" kregen we zaterdagavond te horen toen we in „Slotania", een ho tel-restaurant in de Amsterdamse tuin stad Slotermeer, een oudere dame naar haar ervaringen in de 's middags ge opende speelzaal van de heer M. Gus- tavus uit Berlijn vroegen. Gelukkig kon den wij met onze perskaart haar twijfel omtrent ons beroep wegnemen, waarna ze bepaald mededeelzaam werd. Het nieuwe 24-spel, dat wel wat weg heeft van roulette, was haar erg tegengeval len. „Ik vind het een grote sof en kom beslist niet meer terug", zei ze. Een van haar bezwaren betrof de verplich te minimuminzet van twee gulden. „In Belgische casino's bijv. kun je al voor circa drie kwartjes en 1.50 een gooi naar het geluk doen. By het echte rou lettespel gaat alles veel stijlvoller in zijn werk", vond ze. Wat ze daar precies mee bedoelde, is ons overigens niet duidelijk geworden. Ze was niet veel kwijtgeraakt. Hoe veel. vertelde ze ons niet. Verschillende croupiers waren voor haar geen onbe kenden. Ze herinnerde zich hun gezich ten uit de tijd dat ze nog wel eens in Baarle-Nassau speelde. „Dat was je van het", zei ze tenslotte. We hebben nog een bejaarde speel ster naar haar mening gevraagd. Ze was tachtig gulden lichter geworden. We kregen niet de indruk dat ze er erg door geschokt was. „Mijn opinie over dit nieuwe spel? Och, niet om erover naar huis te schrijven. Ik ben bang dat het geen lang leven zal hebben. Geef mij het buitenland maar". De heer M. Gustavus zelf bleek niet bereid te zyn tot een babbeltje. Toch hebben we iemand gesproken die wel enthousiast was. Onze derde zegsman had knap gewonnen, hoewel hij zich niet uitliet over de grootte van het bedrag. „Het is een kwestie van bekijken", zei hij. We zijn toen eens °P een der twee speeltafels afgestapt, om erachter te ko men of het 24-spel, dat men in ons land wil introduceren, werkelijk op een zui vere waarneming berust dan wel een doodgewoon kansspel a la roulette is. Wij zijn er niet achter kunnen komen. Vast staat dat er tussen beide aanmer kelijke verschillen bestaan. De buitenbaan van het nieuwe spel bijvoorbeeld is vrij breed en volkomen glad, zonder de bekende roulette-ribbels derhalve. In het midden ervan is een cirkel aangebracht. Raakt het balletje, nadat het door de croupier in het spel is gebracht, na enkele ronden de bin- nencirkel, dan wordt er geroepen: „u kunt inzetten, dames en heren". Eer der mag men geen fiches op tafel depo neren. Het balletje vervolgt intussen zijn weg, totdat het niet ver meer van de niet-draaiende, van 1 tot 24 doorlo pend genummerde binnenschijf af is. Dan klinkt het verzoek: „Niet meer in zetten, astublieft", waarna enkele se conden later het balletje in een vakje valt. Bij roulette draait de binnenschijf wel, loopt de nummering van 1 tot 36 door elkaar en zijn kleuren afwisselend zwart en rood. Insiders beweren dat het by het 24-spel mogelijk is uit de loop van het balletje af te leiden dat dient men overigens vast te stellen voordat het de binnencirkel van de buitenbaan heeft aangeraakt waar het uiteinde lijk terecht zal komen. De deelnemers mogen ook zelf de bal werpen. Zeven mogelijkheden Er zijn zeven inzetmogelijkheden. Wie „plein" speelt en wint, ontvangt het twintigvoudige uitgekeerd, inclusief de inzet. De andere inzetten geven winst kansen op tien tot twee maal de inzet. Of het 24-spel een wettelijk toelaat bare vorm van roulette is, zal de jus titie ongetwijfeld nog wel uitmaken. De directie van „Slotania" speelt in ie der geval open kaart en heeft verschil lende politie-autoriteiten reeds uitvoerig ingelicht. Om het besloten karakter van het spel te handhaven, is de casino-club .Slotania" opgericht. Er zouden reeds honderd leden zijn. maar men wil tot tweehonderd gaan. De Cubaanse regering van Fidel Cas tro heeft zaterdagavond ruim vyftig „contra-revolutionairen" laten arreste ren, aldus meldt U.P.I. Zij heeft boven dien dc uitwijzing door de Verenigde Staten geëist van de vroegere chef van de Cubaanse luchtmacht, Pedro Diaz Lanz, in verband met een „luchtaan val" der rebellen op Havana op woens dag en op vrijdagavond. Een vliegtuig heeft beide keren pamfletten boven de Cubaanse hoofdstad afgeworpen. Twee personen werden gedood, naar veron dersteld wordt door personen die zich door de pamfletten hadden laten op ruien. De Cubaanse minister van staat, Raul Boa, heeft laten doorschemeren dat misschien ook een verzoek om uit wijzing zal worden gedaan wat betreft andere aanhangers van de voormalige dictator Batista van Cuba, die naar de Verenigde Staten zyn gevlucht toen de macht op Cuba weri overgenomen door Castro. Dertig van de gearresteerde „contra-revolutionairen" worden ervan beschuldigd tegen het leven van rege ringsfunctionarissen te hebben samen gezworen en met bommen van eigen fabrikaat een busstation te hebben op geblazen. Inmiddels zijn in dc hoofdstad berich ten ontvangen over nieuwe activiteit der rebellen in de provincie. Uit Las Villas wordt vernomen, dat een twee-niotorig vliegtuig, dat geen kentekenen droeg, naby de plaats Caibarien een rijdende trein beschoten heeft, doch verdreven werd door het geweervuur van het mi litair escorte in de trein. De vroegere chef van de Cubaanse luchtmacht, Diaz Lanz, wiens uitwijzing door Cuba is verzocht, nam op 30 juni ontslag bij de luchtmacht. In zyn ont slagbrief beweerde hij, dat de communis ten op grote schaal infiltreerden in de regering-Castro en in de strijdkrachten. Op 14 juli heeft hij een desbetreffende -verklaring afgelegd voor een subcom missie uit de Senaat der Verenigde Sta ten. Als hoofdpersonen in de communis tische beweging noemde hij de broer van de premier, Paul Castro, en ver scheidene ministers. Nadat Diaz Lanz zyn ontslag had ingediend, werd hij door de Cubaanse regering aan de kaak ge- Mevrouw Lillian Tïmker, de 78-jarige weduwe van pen kogellager-fabrikant is zaterdag dood aangetroffen in haar 24- kamerwoning te New York temidden van vervuilde en verwaarloosde schil derijen en beeldhouwwerken van on schatbare waarde. Sinds de dood van haar man in 1949, leefde mevrouw Timker als een kluize naar. Haar neef, David Guyer, ging het huis binnen nadat hy vergeefs opgebeld had. Vele beeldhouwwerken en schilde rijen, waaronder werken van Rem brandt, Rubens en Titiaan. die volgens Guyer miljoenen waard zijn, zyn met een dikke stoflaag bedekt evenals de zeldzaam mooie wandtapijten. Toen mevrouw Timkers man stierf, liet hij een vermogen van meer dan 6 miljoen dollar na. Mevrouw Timker ontsloeg al het personeel en verliet haar huis in Croton-on-Hudson, een paar ki lometer buiten New York, om haar in trek te nemen in een appartement van 24 kamers aan Fifth Avenue. Advertentie Generaties kochten bij ons hun hoeden, handschoenen, shirts en verdere herenkleding.,.. Onze dank uit zich in onze feestverrassing: Uwfthansver- dubbelde) kans op een wanneer u vorige week bij ons hebt gekocht en koopt op 27 en 31 October, 3, 6, 10 en 12 November. Notariële trekking 13 Nov. a.s. Hogen wij u in een onzer 19 zaken verwelkomen Bij w ovAurr 'top riet kunt u uitstekend terecht! •i'4* 4"4"4"4"4* 4-^4» 4*4» Het ziet ernaar uit dat de geruchten over een toekomstig huwelijk van de Sjah van Perzië niet lang meer geruch ten zullen zijn. Reuter heeft uit door gaans betrouwbare kringen te Teheran vernomen dat de Sjah, die vandaag veertig jaar is geworden, omstreeks Kerstmis in het huwelijk zal treden met de 21-jarige Farah Diba, een studente in de architectuur. De huwelijksplech tigheid zou in het paleis van de Sjah in de Perzische hoofdstad plaats hebben. Volgens familieleden van Farah Diba hebben de Sjah en het meisje elkaar op een feestje ten huize van prinses Sjahnaz, de dochter van de Sjah, ont moet. Uit Teheran wordt voorts bericht dat de Sjah op 2 november een officieel be zoek van drie dagen aan Jordanië zal brengen. Op 9 november ontvangt hij in Teheran de president van Pakistan, Ayub Khan. De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft hoger beroep aan getekend tegen het vonnis van de recht bank, waarbij -een 41-jarige acteur-re gisseur werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van 4% maand voorarrest en tot drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Tegen de acteur-regisseur, die terecht heeft ge staan omdat hij onder invloed van sterkedrank in een auto zou hebben ge reden op de Kudelstaartseweg onder Aalsmeer, waarbij hij een 44-jarige moe der van vier kinderen had aangereden die aan de gevolgen overleed, had de officier van justitie drie jaar gevangenis straf en vijf jaar ontzegging geëist. steld als verrader. Castro heeft toen verklaard, dat hij de ondervraging van Diaz Lanz door de Amerikaanse Senaat als een vijandige daad jegens Cuba be schouwde. Bij die gelegenheid beschul digde hij de Verenigde Staten van in menging in de interne zaken van Cuba. Diaz Lanz heeft in de Verenigde Sta ten reeds tegenover de politie verklaard dat de vliegtuigen die pamfletten heb ben uitgeworpen boven Havana inder daad op zyn bevel naar Cuba zyn ge stuurd en van Amerikaanse vliegvelden zyn opgestegen. Nadat de Amerikaanse politie hierover een communiqué aan de pers had verstrekt, ontkende Diaz Lanz weer dit gezegd te hebben. De Verenigde Staten hebben nu de vredes- commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten verzocht een on derzoek in te stellen naar vluchten van vliegtuigen uit Amerika boven Cuba. In een verklaring van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de Verenigde Staten de vre- descommissie in deze zaak betrekken om dat zij er ernstig naar verlangen, met alle mogelijke middelen misverstanden tus sen Amerikaanse staten weg te nemen. Het ministerie heeft de commissie alle hulp toegezegd bij het onderzoek, als dit ook uitgestrekt zou worden tot de ac tiviteiten van de Latyns-Amerikaanse ballingen in de Verenigde Staten. (Van een verslaggever) Bij gelegenheid van hel zilveren pre sidentschap van rector W. H. Simons van de Sint Jozef Gezellen-Vereniging te Amsterdam is zaterdagmiddag een officiële receptie gearangeerd in de oude „burcht" van praeses Van Nispen, aan de Stadhouderskade, thans „Van Nispenhuis" geheten na de grondige restauratig jp de laatste jaren. Tijdens de bijeenkomst deelde mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. coadjutor van de bisschop van Haarlem, mede, dat de jubilerende yiraeses is benoemd tot Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus op grond van het iele en vaak moeizame werk dat hij heeft verricht in de hoofdstad, speciaal voor het Van Nis penhuis en de Sint Jozef Gezellen Ver eniging (later ook de Kajottersbewe- gjng). De bisschop-coadjutor overhandigde de rector de pauselijke bul en de paarse sjerp. Onder de vele aanwezigen waren o.m.: mgr. G. P. J. van den Burg, de deken van Amsterdam, wethouder W. Steinmetz en vertegenwoordigers van allerlei instanties, waarmede rector en praeses Simons heeft te maken. Mgr. J. P. Huibers had zyn gelukwen sen telegrafisch laten overbrengen. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Bonn verluidt, dat de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien lan den van de Raad van Europa in het midden van december in Bonn bijeen zullen komen om te spreken over de kwestie van een Europese vrijhandels zone. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en later waarschijnlijk tot storm aanwakkerende wind tus sen zuidwest en west. Zon: 7.22—17.25. Maan: 0.25—14.54. Storingen in de westelijke luchtstro ming veroorzaken nu en dan regen en stormachtige winden. Een van deze sto ringen gaf zondag boven de Noordzee aanleiding tot een westerstorm, die zich tot de Waddenkust uitstrekte. Een nieuwe depressie ontwikkelde zich van morgen tussen IJsland en Groenland. Verwacht wordt dat deze storing snel naar het zeegebied ten noorden van Schotland zal trekken, waarbij de wind in ons land zal toenemen. De regenval zal de komende 24 uur beperkt blijven tot enkele plaatselijke buien. In het temperatuurverloop komt niet veel ver andering. Station max. min. neersl. Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder zware mist 12 12 0.5 Ypenburg zwaar bew. 13 7 0.2 Vlissingen zwaar bew. 12 7 0.5 Eelde half bew. 13 6 1 De Bilt zwaar bew. 13 5 0.2 Twente licht bew. 12 4 1 Eindhoven half bew. 13 3 0.5 Zd.-Limburg licht bew. 13 4 3 Stockholm onbewolkt 10 1 0.2 Oslo zwaar bew. 11 -0 0 Kopenhagei. regenbui 10 6 3 Londen zwaar bew. 13 6 0 Amsterdam zwaar bew. 12 7 0 Brussel zwaar bew. 14 5 3 Luxemburg mist 9 0 1 Parijs zwaar bew. 14 3 0 Berlijn licht bew. 11 4 0.5 Frankfort mist 12 1 0.2 Mlinchen geheel bew. 20 7 0 Zürich zwaar bew. 17 8 0 Genève zwaar bew. 19 5 0 Wenen zwaar bew. 18 7 0 Innsbruck licht bew. 20 1 0 Athene licht bew. 16 12 0 Rome onbewolkt 23 7 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1