Joannes de drie en twintigste is bepaald geen overgangspaus Aankondiging van Algemeen Concilie is een historische daad geweest „Bisschop van Rome louter een eretitel niet D Tweede Kamer bespreekt het inflatiegevaar Drieënnegentig kinderboeken DE EERSTE VERJAARDAG VAN DE PAUSKEUZE Accent op het pastorale Vraagteken-vlucht" van KLM voert pers naar Istanbul De kunst van het handengeven Zuster Pasqualina voorgoed in Rome Akkoord over een ontwerpresolutie VERLAGING STAATSUITGAVEN BEPLEIT W. G. v. d. Hulst WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 (Van onze Romeinse correspondent) Vandaag is liet een jaar geleden, dat tegen het val len van de avond het conclaaf de 76-jarige pa triarch van Venetië, kardinaal Angelo Giuseppe Ron- calli koos tot bisschop van Rome en Opperherder der Kerk. Een week later had in de St. Pieter de plech tige kroning plaats. Voor en gedurende het conclaaf ls er in de pers veel geschreven over de mogelijkheid van een overgangspontificaat, waaronder het werk, 9at de laatste jaren door de wankele gezondheid van Pius XII was blijven liggen, voltooid zou worden, ter wijl in de grote lijn van het bestuur de status quo zou worden gehandhaafd. Nu behoren dergelijke Veronderstellingen tot de wellicht onderhoudende, maar verder waardeloze lectuur. Noch de leeftijd im mers, waarop iemand tot het pausschap geroepen werd, noch achteraf de duur van een pontificaat be stempelden als zodanig ooit een regeringstijd tot „overgangsperiode". Nu Paus Joannes XXIII een jaar de driekroon draagt, kan reeds vastgesteld worden, dat Papa Ron- calli beslist geen overgangspaus is. Het lijkt ook he den eenvoudig uitgesloten, dat het H. College een jaar geleden in de Venetiaanse kardinaal ooit een over gangspaus gezien zou hebben. Men leest vaak en men hoort het in de anecdoten, die over de H. Vader rondgaan, dat Joannes een ge heel eigen stijl heeft. Inderdaad. Maar aan de histo rische waarheid wordt te kort gedaan, als men erbij zou vergeten, dat zijn voorgangers, de pausen Pius, Benedictus en Leo evenzeer een eigen stijl hadden in het uiterlijk leven van alle dag, in hun spiritualiteit en in hun beleid. De verschillen tussen bijvoorbeeld Leo XIII en Pius X waren zeker even markant, als die tussen Pius XII en de huidige Paus. OVER DE GOEDE TO.ON EN GLADSTONE Weet U dat ook Ret Iiandengeven een ware kunst is? Heel langdurig handen- schudden kan hartelijk zijn, maar ook de ander een tikkeltje verlegen maken. Heel ferm handen schudden is natuurlijk ook hartelijkmaar voor kleine dameshandjes vaak een heetje pijnlijk! Het sympa thiekst is nog een korte, stevige handdruk, die U vergezeld doet gaan van een glimlach. Prettige kennismaking! Nog een wenkals U die prettige kennismaking wellicht wilt bezegelen met een gezamenlijke sigaret, dan presenteert U natuurlijk een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM Niets intiemer dan kaarslicht... GOUDA kaarsen! Mysterieuze reis met de „Electra" Herdenking Paus kroning in Den Haag Ontwapeningsgesprek verl:CS%ZVriïiïoeiï:9e- 00k ^rmên Pius XII was naar zijn aard een wat teruggetrokken aristocraat, niet vrij van een zekere timiditeit, die h\j altijd Weer moest overwinnen om zich tussen hem vreemde mensen te begeven. Jo annes behoort tot het picnische type, Sul, gastvrij en met waardering voor humor. Pius XII, de „Magister Ange- hcus" en een hiëratische figuur, maak te een levendige indruk op zijn bezoe kers en z(jn gehoor. Het wijde gebaar van zijn zegen blijft onvergetelijk, het Was de ware uiting van het geheel van ■rijn persoonlijkheid, van zijn in wezen up de nederigste wijze gedragen waar digheid en van zijn geloof. Joannes XXIII is zeer verschillend van zijn voor ganger, voor wie hij de grootste bewon dering heeft. Reeds uit zijn levensloop riet men, dat hij, intelligent en met een huchter bóeren-verstand, een sterke en Warme mens is, een man, die de gave heeft om op hoofse wijze zijn mening 1e zeggen en die na hoor en wederhoor °p een geruisloze, maar krachtige ma- hier de getrokken conclusie weet te re aliseren. In een eeuw. die gekentekend Wordt door een enorme ontwikkeling mocht, naar het oordeel van Pius XII, de Kerk in haar doctrine, richtlijnen en meningen niet achterop raken, met na me in de vele vraagstukken, die door de technische ontdekkingen opgeroepen Werden. Zo zag deze .paus als een van de belangrijkste taken van zijn ambt het magisterium. Joannes XXIII zet de Kerk aan, Pius' leer in de praktijk te brengen en legt op een gelukkige wijze thans de nadruk op het pastorale in zi.jn pontificaat. Zijn eerste twee ency clieken en vele toespraken getuigen daarvan. De paus vroeg van meet af ®an in hem de Pastor te zien. In een der eerste weken van zijn re gering verscheen h(j op de recollec tiedag van de pastoors van Rome en hij „rechtvaardigde" zijn komst met de opmerking, dat „bisschop van Rome geen eretitel is, maar een effectief Een recente foto van de H. Vader, waaruit zijn grote vriendelijkheid spreekt. terrein het hoofd tc kunnen bieden. Heeds Pius XII bracht wijzigingen in de organisatorische vorm aan en gaf erdere veranderingen in overweging aan liet mondiale congres van het le- kenapostolaat (Rome 1957). De huidige paus voerde die in principe terstond uit en gaf in zijn eerste ency cliek aan. dat hij nog nader in een aparte zendbrief ép de K.A. zal terug komen. Zijn derde belangrijkste aankondi ging staat van het bovenstaande even min los: bet is de herziening van het kerkelijk wetboek. Over de liturgische vernieuwingen en de hervorming van het brevier, onderwerpen, die reeds lang in studie zijn heeft de paus zich nog niet uit gelaten. Maar hij begon terstond zelf met het voorbeeld te geven. Als regel leest de paus de H. Mis niet alleen, maai" gedialogeerd met leden van z(jn hof in de Paulijnse kapel. Zelden gaat er een zondag voorbij, dat Joan nes niet voor een groep een semi narie. een college, een school enz. in een der Vaticaanse kapellen de H. Mis leest of in de St.-Pieter aan het pausaltaar, steeds dialogerend met de gelovigen. De St.-Pieter, die een feestkerk der christenheid is, heeft heden meer nadruk op het begrip kerk, dan op de toevoeging „feest" gekregen. B(j liturgische plechtighe den gaat de paus vaak te voet in processie de basiliek in en uit, maar ook ais hij op de sedia gestatoria binnengedragen wordt, mag er niet meer geapplaudisseerd worden. De aanwezigen wordt verzocht in te stemmen met de gezangen. Van wereldwijd belang was voorts het pauselijk initiatief om als tweede hoofdthema van het concilie het onder werp te stellen van de studie en het ge sprek over de eenheid van de christe nen tot een uitnodiging daartoe aan de afgescheiden gemeenschappen. Aan de Kerk hield de H. Vader later voor, in welke geest dit diende te geschieden: vooreerst en vooral in die van het ge bed, verder in nederigheid zonder points d'honneur en zonder het beklemtonen van hetgeen in de historie de menselijke fouten verdeelden, met veel geduld en met overgave om Gods dienstig instru ment te zijn. Binnen het centrale bestuur van de Kerk brengt Joannes XXIII die ver anderingen, vernieuwingen en ver vangingen aan, die hij noodzakelijk acht, maar geleidelijk en zonder op hef, zodat de buitenwereld het nau welijks en dan meest pas veel later gewaar wordt. Hetzelfde geldt voor de naaste omgeving van de paus. Hij herstelde hem dierbare oude en zinvolle gebruiken en ook verschillen de oude, maar onmisbaar gebleken functies-. Maar .evengoed wist hij ge regeld met de traditie te breken. De aanvulling van het H. College tot bo ven 70 leden en de aankondiging, dat er t.z.t. nog meer kardinaalsbenoe mingen zullen volgen, is een der vele voorbeelden. Eind november wordt Paus Roncalli 78 jaar. Hij is een grijsaard met een krachtige geest en oen gezond lichaam. Maar hij kent het getal van zijn jaren. Daarom werkt hij in hoog tempo en laat in hoog tempo werken, want deze man die weet wat hij wjl, stelt zich voor om. voor zover het van hem af hangt, zijn program uit te voeren. Advertentie ambt. Na het conflict van 1870 hadden óe pausen zich teruggetrokken in het Vaticaan en ofschoon de oplossing der Romeinse Kwestie in 1929 kwam, ver hinderde tact Pius XI en Pius XII, dat rij zelf herhaaldelijk in Rome kwamen. Nu de verzoening een generatie oud is, acht Joannes XXIII de tijd rijp, dat de bisschop van Rome in eigen persoon nissen zijn diocesanen verkeert. Van daar de bezoeken van de Paus aan pa rochies. instellingen en ook privé-per- sonen in zijn bisdom. En als hem de tijd gegund wordt - de H. Vader spreekt bij Voorkeur over 365 dagen in plaats van over jaren zal hij alle parochies van Rome' en alle belangrijke instituten zelf visiteren. De „vriendelijke oude heer" heeft overigens op de juist genoemde Pastoorsconferentie de puntjes op de i gezet, en er waren pijnlijke bij. Een van rijn bekende besluiten is geweest, dat er eerlang een Romeinse synode gehou den zal worden, waarop wèl voorbereid, Het diocesaan bewind, de zielzorg en heel het leven van het bisdom in al zijn uitingen besproken zullen worden. Naar Verluidt wil de paus het bestuur schoei- eh op een voet, als te Parijs, d.w.z. met een aantal auxiliaire bisschoppen, die een brede zeggenschap en handelings vrijheid in hun territoir zullen krijgen. De insiders weten, dat dit een soort re volutie in de gecompliceerde verhoudin gen te Rome zal brengen, een belofte- Volle revolutie. Een daad van de H. Vader, die hij nog geen week na zijn kroning stel de, was als het ware de inleiding op zijn historisch besluit,: het bijeenroe pen van een Algemene Kerkvergade ring. De paus erkende de zelfstandig heid van de Italiaanse Episcopale Conferentie. Dit betekent, dat J°®n" nes een afstand schiep tussen het Va- ticaan en het kerkelijk bestuur over Italië. Men heeft niet ten onrechte ge zegd, dat de H. Stoel op de Kerk in Italië een soms benauwende druk leg de. De H. Stoel is bovennationaal met alle gereserveerdheid en prudentie, die een bovennationaal orgaan nu een maal eigen zijn. Maar diezelfde Vati caanse curie is ook het apparaat van de paus, als primaat van Italië. Paus Pius XII oordeelde, dat de huidige wereldsituatie op bepaalde punten een sterkere centralisatie eiste. Nu_ heb ben de Latijnen al een tendentie tot centralisatie en zo zette dcz.e tenden tie zich ook door op gebieden, waar voor deze eigenlijk niet bedoeld was. Het gevolg was tweeërlei: de bisschop pen in het land werden met enige overdrijving gezegd meer uitvoe rende beambten van Rome, dan hoofd hunner Kerk, en de vrijheid van ontplooiing en vaninitiatieven werd in feite" beknot door de gro te prudentie van het bovennationale Vaticaan. Zo leed het Italiaanse or gaan van overleg der bisschoppen een vrij bleek bestaan. Joannes maak te daar een eind aan: hij herstelde in eerste aanleg de lokale Kerken. Zelfs deze term gebruikte de H. Vader on langs en stellig niet bij toeval in een schrijven aan de bisschop van Trier, waarin hij sprak van „de Trier- se Kerk en de andere Kerken van Duitsland". Wij hebben er meer over geschreven, dat het Vaticaans Concilie (186970) wél het pausschap definieerde, maar door het ontijdig afbreken, gevolg der politieke situatie in Italië, niet meer toe kwam aan 's pausen broeders in het ambt en medeopvolgers der Apostelen, de bisschoppen. Er is geleidelijk een verschuiving ontstaan: psychologisch kwam het volle accent te liggen op de Romeinse pontifex, de overige bisschop pen werden meer als gouverneurs van Rome, dan als de met Petrus verbon den hoofden der lokale Kerken be schouwd. e reeds geruime lijd in publicaties voorbereide nieuwe beklem toning van liet bisschopsambt werd mede een der redenen, dat Jo annes XXIII het initiatief nam tot liet bijeenroepen van een concilie. Ook een andere gebeurtenis past m dit totaal van 's pausen opvattingen. De H. Vader decentraliseerde de Itali aanse Katholieke Actie en herstelde deze in baar oorspronkelijke vorm, nl. afhankelijk van de plaatselijke ordina rii. Pius XI bad de K.A. streng hiër archisch georganiseerd om aan de in vloeden van het fascisme op kerkelqk De paus maakte op 6 december 1958 een wandeling door de Vaticaanse tuinen in gezelschap van de Nederlander pater Vitus O.F.M. Cap., rector van het Ethiopisch College te Vaticaanstad. 20 STUKS F t- Ook in Duitsland is men dol op onze tulpen. Toen ik vorige week in gezelschap van een bevriende landge noot een Oldenburgs café betrad begon de muziek spontaan „Tulpen aus Am sterdam" te spelen en te zingen. Een aardige geste. Niet dat er nou zoveel tulpen in Am sterdam groeien maar toch meer dan bijvoorbeeld in Oldenburg paarden. Dat heb ik zelf gezien. Tijdens de uitvoering van het lied trad de waard strelend op ons toe en zei: „Das kennen Sie doch?" ,Nou", antwoordde mijn vriend, „Tulips from Amsterdam". Maar die herbergier was een erg charmante man. Hij zei o.m. dat het vaderland grenzen kende, maar vader landsliefde niet. Wat waar is. Want Koedijkers houden van Koedijk per slot evenveel als Hagenaars van Den Haag. Wij werden het er over eens dat niet héél Amsterdam uit tulpen be stond en dat de doorsnee-Nederlander ook maar onwennig tegen een paar klompen opkeek. Wij accordeerden zelfs met elkaar, in zoverre wij allen van mening waren, dat mensen góed voor elkaar moeten zijn. Voortreffelijke man die Oldenburgse waard. Ik zal hem bij gelegenheid eens een bosje tulpen sturen. Zullen het Tulpen wezen. Zuster Pasqualina, de Beierse zuster, die veertig jaar lang het huishouden van Paus Pius XII heeft gedaan, is be noemd tot overste van de zusterge- meenschap, die de studenten aan het Noordamerikaanse College in Rome verzorgt, aldus bericht het KNP. Na de dood van Pius XII regelde zij zijn huishouding en vertrok toen naar het Noordamerikaanse college om daar nadere instructies van haar oversten af te wachten. Kortgeleden bracht zjj een bezoek aan het moederhuis van haar congregatie (Zusters van het H. Kruis) te Menzingen in Zwitserland. Daar kreeg zij haar benoeming tot overste van de zusters in het Noordamerikaan se college. Zij zal bovendien als procu- ratrice-generaal de belangen van de congregatie in Rome verzorgen. (Vervolg van pagina 1) Van verschillende zijden is in de Tweede Kamer dinsdag het gevaar van inflatie besproken. De heer Lucas (KVP) vroeg om een verdere verlaging van de reële staatsuit gaven, die nog altijd 12,3 pet. van het nationaal inkomen bedragen, en om een meer systematische controle op de doelmatigheid van deze uitgaven. De heer Van der Mei (CH) was het daar mee eens, maar voelde toch voor de theorie dat de doelmatigheid bij de over heid eigenlijk een paradox is. Dr. Lucas vond dat juist het paradoxale wegens het ontbreken van de concurrentie oorzaak moet zijn dat men die zaak nu eens systematisch opzet op de manier die hij al jarenlang erin heeft trachten te hameren. Veel te veel worden de ministers nog steeds het slachtoffer van wat hun ambtenaren hen voorkau wen, zo meende de katholieke woord voerder. Voorts wees dr. Lucas op het zeer ef fectieve middel tegen bestedingsinfla- tie door het toepassen van bezitsvor ming, mede door winstdeling van de arbeiders. Ook de socialistische spreker Pe- schar was van oordeel, dat een voorzich tig beleid geboden is en dat men ern stige onevenwichtigheid in onze econo mie moet voorkomen. Zijn grote zorg betrof echter de schommelingen van de investeringen, die volgens hem veel te sterk is. Zij bedragen thans tien pet., meer dan wat in de laatste industriali satienota is geraamd. Daarentegen wees mr. Van Leeuwen (VVD) er op dat de noodzakelijke opvoering van de produktiviteit juist hoge investeringen eist en dat men die daarom niet te zeer moeten afremmen, al vond hij de in vesteringsaftrek een ondeugdelijk mid del ter bevordering. De heer Peschar vroeg verder om wettelijke maatregelen waarbij de Nederlandsche Bank een strenge con trole kan gaan uitoefenen op de emis sie-activiteiten om zo de kapitaal markt in de hand te houden. Iets in de geest van de wet Toezicht Kre dietwezen. De socialist wilde voorts weten wat de financiële consequenties zullen zijn van het voorontwerp van wet, dat subsidiëring van de particu liere woningbouw wil stimuleren. Bij de bespreking van de mogelijkhe den die de fiscus zal gaan geven voor fusie van ondernemingen in verhand niet de Europese markt heeft dr. Lu cas gepleit voor algehele afschaffing van liet aanmerkelijk belang". Hij wil een einde maken aan het belasten van stille reserves. Prof. Romme ls nog Ingegaan op de laak van het parlement bij de begro tingsbehandeling. Hij zei dat een be groting geen wiskunde is maar beleid. Bij de Kamer is de behandeling van de hoofdstukken, na de bezinning op het totale beeld, het sluitstuk. Bij de rege ring is dit juist andersom. Daar wor den eerst de hoofdstukken bekeken en daarna het totale grondplan ontworpen. De regering moet de begrotingsbehan deling van de Kamer in omgekeerde vorm echter ook zien als het vaststellen van een grondplan voor het volgend jaar. Hieruit valt het beleid op te ma ken dat de Kamer voor de toekomst wenst. Prof. Romme zei dit naar aan leiding van klachten dat de Kamer in consequent is door bij de begrotings hoofdstukken aan te dringen op verho ging van allerlei uitgaven, terwijl bij de algejpene beschouwingen stee'" om bezuiniging wordt gevraagd. Advertentie april liet de H. Vader liet sloljelijk overschot van Paus Pius X naar Venetie Stengen. Men ziet hier de Paus in gebed voor het gebalsemde lijk van Pius X, wiens gezicht met een zilveren masker is bedekt. (Van een verslaggever) De echtgenotes van 64 Nederlandse cn bui tenlandse journalis ten verkeerden vandaag in de enigszins ongewone situatie dat z ij wel wisten waar hun man uithing, terwijl de heren zélf er geen flauw idee van had den. De nijvere „publir- re)ations"-dienst van de R.L.M. in Den Haag heeft er 64 telefoontjes voor over gehad om een geheim te ontsluieren, dat weken lang zorgvuldig is be waard. Vanmorgen is de groep journalisten van Schiphol vertrokken aan boord van de „Venus" de eerste van de twaalf schroefturbineviiegtuigen van het type „Electra", welke de K.L.M. heeft be steld. Op verzoek van de luchtvaartmaatschappij was iedere journalist voorzien van een paspoort geldig voor alle wereld delen. Aan iedereen was bovendien tevoren verze kerd dat inenting tegen pokken „niet noodzakelijk maar wel raadzaam" was. Maar niei and was in het bezit van een vliegbiljet en niemand wist ook waarheen gezagvoerder M. L. van Oort na de start zo vastberaden koers zette: het reisdoel was voor hen een groot vraag teken. De K.L.M. had de tocht bedoeld om de binnen- cn buitenlandse pers in de gelegenheid te stellen ken nis te maken met de kwa liteiten van de jongste aanwinst van de Neder landse luchtvloot geor- ganiseerd als een „Vraag teken-vlucht", een reis met onbekende bestem ming. Kort na de start van morgen rinkelde op 64 olaatsen in en buiten Ne derland de telefoon en deelde een K.L.M.-em ployé mevrouw mede dat meneer hoewel hij het dus zelf niet wist op weg was van Amsterdam naar Istanbul. Ofschoon de voormalige Turkse hoofdstad nog net op het uiterste zuidoostelijke puntje van Europa ligt, is ook voor dit Europese deel van Turkije een pas poort. geldig voor alle werelddelen, vereist, om dat men immers zonder verdere formaliteiten naar het aan de andere zijde van de Bosporus gelegen Aziatische deel van Tur kije kan doorreizen. De K.L.M. had dus geen overbodige eisen gesteld aan het gezelschap, waar van enkele leden al hun achterstallige belasting gelden tot en met de hon denbelasting hadden moe ten voldoen, alvorens plichtsgetrouwe ambtena ren bereid bleken hun paspoort voor Europa in een wereldpas te wijzigen. Over een maand zal de K.L.M. de eerste „Elec tra" al inzetten op de routes naar het midden- en verre Oosten. Gezag voerder Van Oort zou vandaag trachten de af stand tussen Amsterdam en Istanbul zonder tussen landing te overbruggen. De „Electra" heeft een vliegbereik van 3800 km. Ter gelegenheid van de eerste verjaar dag der kroning van Joannes XXIIf tot Paus, zal mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht een plechtige H. Mis opdragen in de Parkstraatkerk te Den Haag zondag 8 november des mor gens te 10.15 u. met pontificale assisten tie 'van de apostolische internuntius te Den Haag, mgr. J. Beltrami. Bij deze H. Mis zullen aanwezig zijn het Nederlands episcopaat, hoofden en leden van het corps diplomatique en ka tholieke Nederlandse burgerlijke autori teiten. De delegaties van het Westen en de Sovjet-Unie zijn het gisteren eens ge worden over een ontwerpresolutie om alle lopende ontwapeningsvoorstellen voor te leggen aan de nieuwe ontwape ningscommissie van tien, die in het be gin van het nieuwe jaar in Genève met haar werk begint, aldus meldt Reuter. De resolutie zal worden ingediend bij de politieke commissie van de Assemblée. „Mijn eerste boek schreef ik eigenlijk al toen ik nog een jochie van 10 jaar was," vertelt ons de bekende schrijver van kinderboeken, de heer IV. G. van de Hulst, die van daag (de dag waar op de Kinderboe kenweek is geo pend) 80 jaar is ge worden. Sindsdien zijn er niet minder dan 93 boeken van hem verschenen en elk jaar vinden on geveer 200.000 exem plaren hun weg in het Nederlandse taalgebied. Boven dien zijn er verta lingen van verschil lende boeken van de oud-onderwijzer Van de Hulst ver schenen. in hel ZweedsNoors, Deens, Duits, En gels en Zuid-Afri kaans. „Ik ben tot schrij ven gekomen, omdat ik een geweldige leeshonger had en er toen weinig boeken waren die een kind aanspraken. Mijn eerste probeersel was natuurlijk niets Het was geweldig romantisch, zoals de titel „De onderaardse gang" al zei Wanneer ik een bepaalde situatie moest beschrijven, voelde ik, dat daartoe mH een beeldend vermogen ontbrak. Later, toen ik onderwijzer werd aan de Ned Hervormde school aan de Jutjaasseweg in Utrecht, waar ik 42 jaar ben geweest, heb ik het nog eens geprobeerd. Toen liet ik mij leiden door de wdt lk als onderwijzer voor de klas bij het les geven ook had te doen welke ivoorden ik had te kiezen om belang stellino bii de jeugd te wekken. Het was daar een rumoerig volkje. Het waren bijna alle maal kinderen van arbeiders bij de steenovens, die zich daar toen lavas Wycherfs". toen ik 30 jaar DZ£eVh Yatnirn H\ÜSt' Wle men zijn 80 jaren allerminst aanziet, schrijft van zijn christelijke levensbeschouwing uit, maar heeft nooit opzettelijk evangeliserend in zijn boeken willen zijn. Eigenlijk is hij de eerste protes tantse schrijver geweest, die het kind zelf heeft laten spreken. Zijn figuren ~ijn gezonde rakkers van kinderen, die natuurlijk als zij opgroeien ook ïv°nv9feWifh t®6 leve,nsvragen komen te staan en het zou wel zeer vreemd en oneerlijk zijn, indien hun geestelijke vader dan moedwillig de zin voor een bovennatuurlijk leven zou elimenteren. hde }]eV-, VangaRulst een bewonderaar van de tachtigers, mooi- werk tp hphhtn n°°ii heoo.ad- hee# allerminst de pretentie literair mdmlw verricht en het enige, dat hij ooit in die richting heeft Aers 5 sclletyes voor fiet blad „Eigen Haard" en Else- ',m- ^aandbla<i, dxit onder redactie stond van Herman Robbers. Zorq- au rul nwnr, f l ?e Hulst nog altijd een brief van deze hakende Fpv ii'mnir Jïl CfCZC fc'!,ref-t' dat zijn bijdrage had geaccepteerd. rnhJ r k £eeft Geïnspireerd, vooral met zijn „Kleine Vrl Ji rr',,nffT f re f van Eeden. Om zijn vertelkunstheeft de heer i an de Hulst ook, zeer bewonderd Herman de Man, van wie menig boek Ü1TH? hoekenkast staat. Ook de 80-jarige schrijver heeft immers vooral vei teller willen zijn, waarbij hij in zijn verbeelding zich plaatste te midden van een groepje kinderen. In werkelijkheid heeft hij dit ook vroeger iedere zondagavond gedaan, als zijn zes kinderen bij het licht van een schemerlamp onder zijn bureau kropen en vader in een grote bureaustoel plaats nam. Dan fantaseerde hij er maar op los en de kinderen hingen aan zijn lippen. Met grote dankbaarheid denken de nu volwassen gewor den kinderen daaraan terug. Zij bekleedden thans belangrijke posten in. de maatschappij. De oudste, die dezelfde namen draagt als zijn vader woont als schilder en tekenaar in Breukelen. Hij heeft menig boek van vader geïllustreerd. De tweede zoon is prof. dr. H. C. van de Hulst, hoog leraar in de astronomie te Leiden en voorzitter van de internationale vereniging voor wetenschappelijk onderzoek van de ruimte. De derde zoon is luitenant ter zee lste klasse en van de drie dochters zijn er twee bij het onderwijs, terwijl de derde voor dierenarts studeerde en trouwde met een lector in het Sanskriet aan de universiteit in Groningen. Tijdens een bijeenkomst in Esplanade te Utrecht zullen vrienden en bewonderaars de heer Van de Hulst op zijn verjaardag huldigen, waarbij tevens het derde deel van zijn Voorleesboek, met fraaie platen van zijn zoon, in keurige druk verschenen, wordt aangeboden. Reeds in 1937 werden zijn verdiensten erkend door de koninklijke onderscheiding als ridder in de Orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5