Hervormde zendingsactie Supertanker op maidentrip bezoekt Rotterdam Ha rtve rove rend verhaal van Paul Gallico KRUISWOORD-PUZZEL wmrmrti Regen hindert hulpactie voor droogteslachtoffers Russisch-Oitliodoxen in Duitsland De taak der kerk Kinderdoop Kapitein in balzaal VERTELLER UIT LEVENSLIEFDE Nieuw gemaal op Meeuwenplaat Thuiswerk voof een politieman Emissie en hoger dividend Koudijs Locomotief botst' tegen autobus Zelfde temperatuur HET LEVEN DER KERKEN Gereformeerden en voetbalpool Leken vullen predikanten tekort aan Engelse protes tanten en Jezuïeten Eenvoudig Helma IFolf-Catz Boekhouder verduistert ruim 13.000 gulden Zeepost PRIJSPUZZEL Drukbezet leven „Prins Willem IV" had aanvaring op de Clyde "Doris' Inbrekers door agent op heterdaad betrapt Gunstige gang van zaken bij Westlandse Hypotheekbank ZATERDAG 31 OKTOBER ly^b t NJ A Accommodatie Hcen-cn.weertje De Wereldbibliotheek heeft blijkbaar een „penchant" voor Paul Gallico en wij hebben dat ook. Wie zijn sublieme novellen „De Sneeuwgans" en „Het kleine Wonder" heeft gelezen, wil altijd weer Paul Gallico lezen; ook in het Nederlands, want ieder die geen Engels kent, kan deze schrijver in onze taal genieten. Zijn jongste roman „Bloemen voor Ada Harris" (vertaald door Hans Roest) is geschikt om aan iedereen cadeau te geven voor teenagers en be jaarden, voor herstellenden, die zich liggen te vervelen, voor een zakenman, die een ogenblikje tijd heeft en beweert, dat hij nooit leest. Zelfs en dat is het merkwaardige indien men aan de literatuur zijn hart heeft verpand, dan nog schenkt Gallico geniet bare bladzijden. ■Si HANS ROEST vertaler HUNKERING Groot HOOGVLIET UIT DE NOOD 1 DE YOLAUTOMATfSCHf WASMACHINE Em J. A. DE - p Grootste en oudste speciaalza^ ZWITSERSE HORLOGES; f Uitgifte 4\-2 pandbrieW F" Het veertiendaagse orgaan voor het hervormde kerke- werk „Woord en Dienst" wijdt zijn laatste nummer vooral aan de nieuwe missionaire verantwoordelijk heid in Afrika. Hoe men ertoe kwam zijn aandacht op Afrika te vestigen wordt allereerst verklaard. In Indonesië is het zendingswerk steeds moeilijker geworden. Op Nieuw-Guinea is een zelfstandige evangelisch-christelijke kerk ontstaan. Ofschoon men belangstelling voor beide gebieden blijft houden, gaat men zich toch voor Afrika interesseren. Dit is een land waarmee Nederland niet door politieke banden verbonden was; stuurt men daar zendelingen heen. dan zijn dezen vrij van de spanningen, die het werk in Indonesië nu eenmaal aankleven. Voor de kerk in ons land zou het contact met kerken en zendelingen in een heel ander deel der we reld een geestelijke verrijking betekenen. Aldus redeneer den de voorstanders van de zending in Afrika. Tegenstan ders van nieuwe zendingsgebieden onderschreven deze motieven weliswaar, maar wezen op de onvoldoende „gees telijke en financiële mogelijkheden", die het werk in Indo nesië (waar nog steeds meer dan 35 hervormde zendelingen werkzaam zijn) en Nieuw-Guinea zeer belemmeren. Toen er geen nieuwe zendelingen meer in Indonesië werden toe gelaten. adviseerde de Internationale Zendingsraad krach ten beschikbaar te stellen voor Afrika, mede om de toe nemende invloed van de Islam tegen te gaan. Dit zou dan geschieden in samenwerking met zendingscorporaties uit verschillende landen van Europa en uit Amerika. Tot nu toe zijn er reeds vier hervormde zendingsarbeiders beschikbaar gesteld en wel voor Nigeria, Ghana, Noord- en Zuid-Brits- Kameroen. In Zuid-Kameroen kan de zending een gymna sium openen, in Noord-Kameroen een ziekenhuis. Het gaat er nu om krachten en geld hiervoor te vinden. In Ghana wordt samengewerkt met Zwitsers en Schotten. De Westduitse protestantse persdienst maakt bekend, dat men in de Evangelische Kir- che aanzienlijke verwach tingen koestert van het be zoek van een vijf man sterke delegatie der Russisch-Ortho- doxe kerk. die voor een be zoek van drie werken in de Bondsrepubliek is aangeko men. Welingelichte kringen wijzen er op. dat de voorbe reiding van een drie dagen durend intensief theologisch gesprek in zeer besloten kring te Arnoldshain (Taunus) aan toont. welke grote waarde men hecht aan liet leren ken nen van elkanders theologi sche opvattingen. Bovendien zullen de Russen tijdens hun bezoek, waarmee zij de reis van een delegatie der E.K.D. met Pasen van het vorig jaar naar het Moskouse patriarchaat beantwoorden, in de gelegenheid worden gesteld met de verschillende kerk typen en de omvang van de kerkelijke arbeid in Duits land, alsmede met vele theo logische faculteiten en voor aanstaande kerkelijke figuren kennis te maken. Als afsluiting van het be zoek staat een ontvangst door de Raad van de evangelische kerk in Duitsland op het pro gram. Deze delegatie moet niet verward worden met een an dere. die de Thüringse protes tantse bisschop Mitzenheim onlangs tijdens een bezoek aan de Sovjet-Unie in opdracht van de E.K.D. heeft uitgeno digd. Deze delegatie zal later komen. Bovendien bevindt zich deze maand een groep van Berlijnse bezoekers in Rusland, welk bezoek is voort gekomen uit het particuliere initiatief van Berlijnse predi kanten. De verschillende irtikelen in „Woord en Dienst" trachten zo goed mogelijk een overzicht te geven van de situatie in de verschillende werkgebieden. In Noord-Nigeria b.v. werken ze ven zendingscorporaties, die een soort Raad van kerken vormen, de bond van kerken van Christus, De ontwikkeling van de bevolking is niet groot. Wegens de sterke verbreiding e.i machtsposities van de Islam heeft de Britse regering ver boden in het openbaar het Evangelie te verkondigen. Tot. nu toe waren de zendelingen niet op de hoogte van het Mahomedanisme. Nu wil men daarvan een grondige studie maken ofschoon men zich de moeilijkheden, die een even tueel bekeringswerk zal ont moeten, niet ontveinst. Een nieuwe zendeling, dr. W. A. Bijlefeld, legt er de na druk op. dat voorlichting een aanzienlijk deel van zijn nieu we taak zal uitmaken; voor lichting, mondeling en schrif telijk, aan Europese en Ame rikaanse zendingsmensen en aan Nigeriaanse predikanten, katecheten, evangelisten en degenen, die hiervoor in op leiding zijn. Voorlichting over de Islam én over die morpen- ten van het christelijk geloof, die door Moslems scherp wor den bekritiseerd. Verdere plannen betreffen de stichting van medische centra, de melaatsenverzor ging en de verbetering van de positie der vrouw. Voorlopig kampt men echter nog over de hele linie met een groot te kort aan personeel en fondsen. De gereformeerde classis Almkerk heeft een commissie benoemd om een studie te maken van de voetbaltoto. Er is een rapport over de resul taten van deze studie uitge bracht, dat door de classis werd aanvaard. Het thema wordt behandeld in vier hoofdstukken; de hand over hand toenemende goklust; dc sabbatsontheiliging; de roe ping t.a.v. de christelijke dag bladpers en de roeping der kerk inzake de sport. Bij punt één wordt gewezen op de staatsloterij, de paar- dentotalisator. de puzzlerage, die gelijkelijk worden afge keurd als verkapte loterijen, die de hebzucht prikkelen. Een even groot kansspel is de voetbaltoto. Het betaald voet bal maakt bovendien de sport tot een geld- en handelszaak. Het plan tot een wijziging van de loterijwet maakt de zaak volgens het oordeel der com missie niet beter. De pool zal daardoor uitgroeien tot een groot bedrijf en nog sterker worden gepropageerd. Men verwijst naar Engeland, waar de inleggelden uitgroeiden tot bijna 100 miljoen pond per jaar en de helft van de be volking er aan deelneemt. Met liefdadigheidsloterijen, als b.v. de „Goed-zo-actie" der N.C.R.V. wii het rapport ook voorzichtig zijn, al acht men deze „kinderspel" in vergelij king met dé pool. Een natio nale pool vindt men een kwaad, dat het hele volk be dreigt en waarvan een Chris ten zich te onthouden heeft De belangstelling voor geeste lijke goederen wordt ver zwakt en de sport verlaagd. De zondagsheiliging komt, Toen de „Sociale Academie", de school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam zestig jaar bestond heeft prof. Idenburg een rede gehouden over ons bestaan en de bedreiging daar van door onze wel'aart. Een oplossing zag hij in cultureel vormend werk. Daarmee meen de hij dat vervlakking kan worden voorkomen. Nu schrijft prof. dr. G. J. Hoenderdael in het Remonstrants Weekblad, dat aan Idenburg's opvatting een dimensie ontbreekt, n.l. de „kerk" wordt niet genoemd als een middel om de geeste lijke vervlakking tegen te gaan. Hij vraagt of geestelijke volks gezondheid helemaal niets meer met „kerk" te maken heeft? Hoenderdael eist voor de kerk geen suprematie in deze zaken, maar hij zou de kerk toch wel graag laten mee-denken en ir.ee-,,werken". Elk verlangd nuttigheidseffect kan de juiste verkondiging van het Evangelie sterk schaden. Maar dat neemt niet weg, dat mogelijke integratie in de ker kelijke gemeente ook uit oog punt van het welzijn van de mens bijzonder heilzaam kan zijn. Voor een deel ziet de overheid dat in: getuigen de subsidies voor kerkbouw. Maar de kerken moeten ook verte genwoordigd zijn onder hen, die denken en werken in de meent de commissie in het .sectoren der geestelijke volks gedrang omdat men óf op de Dag des Heren wedstrijden bijwoont óf de uitslagen daar van per radio beluistert. Niet minder dreigt er ook gevaar via de dagbladpers. Christelijke dagbladen ver slaan het zondagsvoetbal niet. Deelnemers aan de toto zullen zich daarom abonneren op neutrale bladen, zodat de neu trale pers in de gezinnen komt, met alle gevolgen van dien. De kerken moeten tegen dit alles waarschuwen. Maar vooral zullen zij meer belang stelling moeten gaan tonen voor de echte sport, als vrije tijdsbesteding. Daar het kwaad van de toto vooral te wijten schijnt te zijn aan gebrekkige gezondheid. Vroeger werd het silhouet van de stad beheerst, door de kerktorens, thans door de rijksverzekeringsbank. De MtiifiiiiiiiiriiKiiMiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiiiinii steun van de regering aan de sport, zullen de kerken, nu zij de pool afwijzen, andere mid delen moeten zoeken om de sportbeoefening in goede ba nen te leiden en uitwassen te voorkomen. Aansluiting bij christelijke sportorganisaties is sterk te bevorderen. Het ver dient aanbeveling in dit ver band t.a.v. de jongeren niet direct tot tuchtmaatregelen over te gaan, maar hun het juiste inzicht in deze zaker. bij te brengen. mensen menen een andere ze kerheid te hebben gevonden; zij verzekeren hun welvaart. Het is niet zeker, dat de uiter lijke beheersing van een stad door een kerktoren zou wijzen op meer christelijkheid. Even min is het zeker, dat een be heersing door fabrieken, dok ken en verzekeringskantoren erop wijst, dat er in die stad geen mensen wonen, die ver langen naar diepere zekerhe den en een „weinig troost in leven en sterven". Daarom zegt Hoenderdael niet; Kom tot de kerk, die zal je leren hoe het moet, maar; mogen wij als kerk met U mee-den ken en mee-werken? Hervormde gemeenteledén uit Den Haag hebben een gra vamen ingediend aangaande de kinderdoop, dat doorge zonden is aan de classicale vergadering. De bezwaren be treffen de leer van de kinder doop. zoals die vördt voorge dragen in de orden van dienst voor de bediening van de H. Doop III, IV en V en in de synodale verklaring van 1947, gezonden aan de Franse her vormde kerk. Volgens de be treffende doopformulieren en Verklaring behoren volgens de H. Schrift de jonge kinderen der gemeente buiten hun wil en weten door anderen tot de doop gebracht te worden, zo als blijkt uit het verband met de besnijdenis, dat in .al deze uitspraken wordt gesteld. Het bezwaarschrift stelt, dat nergens in de H. Schrift een onbewuste doop geleerd wordt. Dat de kerk thans de doop, met bewustheid ondergaan, voor de kinderen der gelovi gen verwerpt, is zowel in strijd met de duidelijke uit spraken der H. Schrift over de doop als met de eigen be lijdenis der kerk omtrent de betekenis van de doop, zoals in elk der formulieren en de belijdenisgeschriften is uiteen gezet. Door de zuigêlingën- doop tot de normale doopvorm te verheffen, ondermijnt de kerk de oproep tot bekering en de daadwerkelijke vervul ling met de H. Geest, die van de H. Doop uitgaat. Het be zwaarschrift verzoekt het vraagstuk van de kinderdoop in de kerk aanhangig te ma ken, opdat de kerk in ieder geval naast de onbewuste doop aan de bewuste doop voor de kinderen der gelovigen een ■vettige plaats inruime. De „Evangelische Kirche" in Duitsland heeft in een nieuw statistisch rapport, dat in München werd uitgegeven, het recente tekort aan protestant se predikanten met nadruk onderstreept. Meer dan 3.000 predikantsplaatsen zijn vacant of provisorisch bezet. Op het platteland heeft men één pre dikant op 1.500 zielen, en in de randgemeenten der grote steden éen op de 4.000. Om dit gebrek aan predi kanten enigszins te hulp te komen zijn de protestantse kerken van Duitsland begon nen met het toelaten van le ken zonder theologische vor ming, die na eer. voorafgaan de instructieperiode als „aca demische predikanten" mogen fungeren. Momenteel zijn er 100 van zulke leken werk zaam. Bovendien recruteren de kerken meer en meer le ken om een groot deel van de gemeente-arbeid over te ne men. Tijdens een vergadering van de vrije kerken te Londen heeft de vroegere president der Methodisten-synode, ds. W. E. Farndale, voorgesteld, dat de Jezuïeten zouden wor den belast met de algemene herkerstening van het open bare leven. Het voorstel werd gedaan, toen dé vergadering de voortschrijdende ontkerste ning van het leven in Enge land besprak. Ds. Farndale wees er hierbij op, dat de christelijke gods diensten op dit terrein zouden kunnen samenwerken. Vooral het onderwijs zou aanzienlijk kunnen bijdragen tot de her kerstening. Naar zijn mening heeft de R.K. Kerk op dit gebied een bijzondere ervaring, vooral de Jezuïeten. Hij stelde aan het slot van zijn uiteenzetting voor, dat de Jezuïeten met de leiding der activiteiten zouden worden belast. Het voorstel is bij de paters in goede aarde gevallen. De Superior van de Jezuïe ten in Londen, pater Thomas Corbishley, is van mening, dat een dergelijke activiteit het best gevoerd kan worden door middel van gezamenlijke open bare bijeenkomsten, algemeen- christelijke T.V.-programma's e.d. Hij is de overtuiging toe gedaan dat een dergelijke sa menwerking voor de vaststel ling van fundamenteel-gods- dienstige waarheden goed te verenigen is met de pauselijke initiatieven voor de christe lijke eenheid. Aldus meldt het K.N.P. Bij het gloren van de dageraad van maandag a.s. zal de grootste tanker, die ooit in Europa is gebouwd, de „W. Alton Jones" bij Hoek van Holland de Waterweg opstomen. Omstreeks halfelf zal de reus bij de Lloydkade afmeren voor een officieel bezoek aan de Maas stad. Woensdag schreven wij al over deze mammoet-tanker, die zo groot is, dat hij in Amsterdam moest dokken. Met zijn 251 meter is hij langer dan de „Rot terdam" (224 meter). De breedte is 35 meter, de diepgang 13 meter. Tweeën twintig honderd paardekrachten geven het schip een snelheid van 16 knopen. Het meet 38.279 brutoregisterton. Aan boord is accommodatie voor de 60 officieren en schepelingen. Ieder heeft een eigen hut, met toilet en douche. De kapiteinshut heeft een lengte van 15 meter, een balzaal gelijk. Alle afme tingen zijn trouwens gigantisch op dit schip. Als de machinisten van hun hul naar de machinekamer diep in het schip moeten, wachten hun evenveel treden als een flatbewoner, die van de achtste verdieping naar beneden moet. Een lift is er niet, maar op de schepen van dit type, die nog gebouwd zullen worden, zal dit waarschijnlijk wel het geval zijn. Er Is zoveel ruimte, dat er voor het in bal- lastvaren aparte tanks ingebouwd kon den worden. De „W. Alton Jones" wordt een soort heen-en-weer-bootje tussen Philadelphia aan de oostkust van Amerika en de Perzische Golf. Heen vaart het schip in ballast door het Suezkanaal en terug met olie om de Kaap. Volbeladen zou het namelijk niet door het Suezkanaal kun nen wegens te grote diepgang. Het schip vaart onder management van Phs. van Ommeren te Rotterdam voor de Cities Service Company onder de Liberiaanse vlag. Een Nederlandse bemanning zal het schip „runnen". De verzorging van deze manschappen geschiedt geheel volgens Nederlandse maatstaven en de betaling is volgens de Nederlandse C.A.O. met een toeslag van 10 pet. Aflossen van de bemanning, reparaties en dergelijke gebeuren in Marseille of Port Said. De tanks kunnen 97 miljoén liter olie bergen. 25.000 auto's, met een verbruik Ik geloof, dat de vertaler zelf de be roemde Amerikaanse verteller Paul Gal lico op onverbeterlijke wijze heeft ge kenschetst, toen hij hem „een verteller uit levensliefde" noemde. Hij deed dit in een bespreking in dit blad en ik ben er zeker van, dat deze zelfde recensie de beste karakterschets van de kunst van Gallico bevatte. Ik vind deze karakter schets dermate van belang, dat ik haar hier nog eens overneem. Paul Gallico is tweevoudig; hij heeft „Het geheim van het succes van een hartelijke, warme verteltrant en hij bezit een onweerstaanbaar geloof in het leven. Zijn verhalen zijn aller minst een desertie uit het harde bestaan van deze tijd; hij kent de angst en de ellende te goed, om ze te negeren. Gal lico weet uit eigen ervaring, dat het leven uiteindelijk sterker is dan wat het bedreigt. Hij heeft de getuigenis van eeuwen achter zich en de nog veel sterkere bewijskracht van het eigen, kwetsbare hart, dat hunkert en lijdt en vreest, maar dat ook kan liefhebben en de vreugde en het geluk in het leven ziet. En als de mens teleurstelt, dan is er het dier met zijn trouwe aanhan kelijkheid, dat troost en met het leven verzoent. Als de mens in dwaze over moed vernietigt, dan blijft er toch nog ergens de schoonheid der schepping, die het oog verrukt. Paul Gallico durft liefhebben en bewonderen zo nodig tegen alles in. Dat maakt zijn verhalen zo onweerstaanbaar voor ieder, die het leven niet met een leuze afdoet." Wat de genietbaarheid van „Bloemen voor Ada Harris" betreft, daar werken des schrijvers grondige kennis van zijn onderwerp en zijn beheersing van de techniek even hard aan mee als de per fecte vertaling van de criticus Hans Roest. Alle „slang"-woorden uit de En gelse taal zijn hier door Nederlandse equivalenten vervangen en zeer gelukkig gekozen. Paul Gallico is dol op adjec tieven en roept vaak met één een ge hele sfeer op. Het is dan ook bijzonder moeilijk om daarvoor in het Nederlands een goed equivalent te vinden, hetgeen Bans Roest toch veelal is gelukt. boten en vrachtschepen, die door het oppervlak van de zee ploegden. En voor het eerst drong het tot Mrs. Harris door, dat ze Engeland achter zich liet en op het punt stond een vreemd land te betredenonder buitenlan ders te vertoeven, die een vreemde taal spraken en die naar wat ze zoal over hen had gehoord immoreel waren, in halig. slangen en kikvorsen aten en een bijzondere voorkeur hadden voor lust moord en aan stukken gesneden lijken in koffers. Weliswaar was ze niet bang, want het woord angst komt niet voor in het woordenboek van een Londense werkvrouw, maar ze was vastbeslo ten, terdege op haar hoede te zijn en geen enkele dwaasheid te dulden. Hét was een geweldige boodschap, die haar naar Parijs voerde, maar ze hoopte, dat ze bij het volbrengen ervan zo wei nig mogelijk met de Fransen te doen zou krijgen De rechtbank te Dordrecht heeft de 50-jarige 's-Gravendeelse boekhouder J. van T. gasteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, omdat hij in de jaren 1953 tot 1959 ten nadele van de stichting „Kilwa terleiding" een bedrag* van f 18.716,— heeft verduisterd. De man had als boekhouder het beheer over de kas. Telkens had hij er geld uit genomen, hetgeen hij verantwoordde door uitgaven in zijn boeken op te nemen, die niet gedaan waren. De officier van justi tie had tegen hem twee jaar gevamgenis- traf met aftrek geëist. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Delius", 1-11; Australië; ss „Otaio", 1-11; ts „Leipzig", 4-11; Bra zilië: ms „Ruhrstein", 1-11; ss „Delius" 1-11; ms „Argentina Star", 5-11: Canada: ss „Empress of France", 1-11; ms „Prins Willem van Oranje", 5-11; Chili: via New York, 4-11; Indonesië: ss „Adrastus" 3-11; ms „Neder Waal", 5-11; Ned. An tillen: ms „Aegis", 2-11; Suriname: ms „Willemstad", 4-11; Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: ms „Winchester Castle", 1-11 en Brits Oost-.ifrika: ss „Si- Kiang", 5-11. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. PAUL GALIICO verteller Ada Harris, de niet meer zo jonge, goedgemutste Londense werkster, ont dekt in de klerenkast van een van haar werkgeefsters een creatie van Dior. Haar hele gefrustreerde verlangen gaat uit naar zo een japon, waar zij voor spaart, penny bij penny apart legt om voor een weekje haar werkhuizen over te laten aan haar goedhartige werkgrage vriendin Mrs. Butterfield om naar Pa rijs te vliegen om de japon te kunnen aanschaffen. Zij neemt als een uiterst laconieke vrouw, die zich niets in de weg laat leggen, alle hindernissen, zowel voordat zij Dior bereikt als wanneer zij er is en daarna. Welke ontmoetingen zij heeft en hoe zij zich in Parijs gedraagt vertelt dit verhaal, waaruit hier een paar regels volgen: „De groen en bruin geruite reliëfkaart van de Britse bodem gleed weg onder de vleugels van het vliegtuig en maakte plotseling plaats voor het, door de wind gerimpelde blauw van Het Kanaal. De kleine huisjes en. boerderijen, die zij geboeid door het nieuwe van deze ervaring even te vo ren, daar beneden had gezien, waren nu verwisseld met de slanke lijnen van tank- Horizontaal: 1 schortje, 4 kleur, 10 poeder, 12 werk van Ibsen, 13 vulkaan op Java, 15 man, 17 oliehoudende plant 13 roeivereniging, 21 wondvocht, 23 zangnoot, 24 maat, 26 enkele, 29 plak middel, 31 volkswoede, 32 zangnoot, 33 zijtak van de Elbe, 35 bevel, 36 onder gang, 37 hoofdstad, 39 stad uit de oud heid, 40 plaats in Noord-Holland, 43 voornaamwoord. 44 meer in Amerika 46 herkauwer, 48 voorzetsel, 49 oud voegwoord, 51 muzieknoot, 52 moeite 54 rivier in Rusland, 55 kledingstuk, 57 rivier in Italië, 58 mast, 59 jam, 61 betoog, 63 neerslag, 65 kennelijk, 67 motief, 69 kleur, 71 geneesmiddelen, 72 buitenlandse munt, 73 bedorven. Verticaal: 1 gravure, 2 bloemenhou- der, 3 laan, 5 voorzetsel, 6 bovenste j deel, 7 stad in Rusland, 8 wapen schouw,, 9 kleur, 11 bergplaats, 14 huis dier, 16 ik, 18 militaire functie, 20 wa pen, 22 hoofdstad, 25 zwaar, 27 voor naamwoord, 28 stof, 30 paard, 32 fa milielid, 34 walm, 36 kameraad, 38 maat, 39 verbond, 41 bijwoord, 42 kleurstof, 45 genoegen, 47 herkauwer 48 werktuig. 50 afsluiting, 52 zangnoot. 53 kweker, 55 wijnsoort, 56 schrijflo nen. 58 opschudding, 60 elkeen, 61 knol, 62 liefdegod, 64 Caesar, 66 voor zetsel, 68 vochtig, 70 lidwoord. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Geen corres pondentie over puzzels. De oplossing van de vorige week ge plaatste Waaier-puzzel is als volgt: Boog 214 letterraadsel, boog 1527 trommelslager, boog 2840 een ljjn trekken. 12 nevel. 13 natie, 14 noest, 15 naast. 16 nawee, 17 neger, 18 nijver, 19 nonna, 110 nafta. 111 naald, 112 nerts, 113 nurse, 114 nobel, 215 latent, 316 elkaar, 4—17 Ticino, 5—18 tijdbom, 6—19 erf- Mister W. Alton Jones, naar wie het schip is vernoemd, is voorzitter van het „Executive Committee" van de Cities Servi ce Company. In 1891 is hij in Webb City in Missouri geboren en is begonnen als boekhouder. Zijn andere functies zijn voor zitter van de „Board", commis saris en lid van het financiële comité van de Richfield Oil Cor poration, commissaris en lid van het financiële comité van de Chrysler Corporation, commissa ris van de Guarantee Trust Com pany, lid van de raad van cura toren van de universiteit van Miami en lid van de commissie ft van regenten van het Presbyte rian Hospital. Mister Jones is ook een per- soonlijke vriend van president Eisenhower en speelt nog wel eens een partijtje golf met hem. Zo liet. Ike hem naar Engeland overkomen om te golfen, toen de president daar kortgeleden op bezoek was. van 1 op 10 zouden daarmee eenmaal rond de wereld kunnen rijden. Een bromfiets, die 1 liter benzine op 50 km verbruikt, zou met een constante snelheid van 40 km per uur ongeveer 14 eeuwen kunnen doorrijden. Over getallen gesproken De water verplaatsing (88.850 ton) is groter dan die van de Queen Elizabeth" (79.181 ton) en de „Queen Mary" (78.701 ton). De Zweedse werf A.B., een onderafdeling van TJddevallavarvet te Uddevalla, heeft het schip gebouwd. Kosten: 50 mil joen gulden. Tot de nautische installatie behoren 2 radarinstallaties, een gyro- kompas met elektrische en hydrauli sche stuurinrichting, richtingzoeker, echolood en een radiotelegrafie- en tele- fonieinstallatie. Met de bouw is op 31 juli 1958 begonnen, de tewaterlating was op 7 maart 1959 en de overdracht vond plaats donderdag 29 oktober j.L De voorzitter van de wijkraad van Hoogvliet, mr. M. A. B. L. van Meeteien, heeft gistermiddag op de Meeuwenplaat in Hoogvliet een nieuw rioolgemaal in dienst gesteld. De houw van dit gemaal heeft ruim anderhalf jaar geduurd. De kosten bedroegen 1,2 miljoen gulden. Het oude gemaal kon het al lang niet meer aan. Bij zware regenval liepen de kelders in Hoogvliet onder water, omdat de capaciteit van het oude gemaal te klein' was. Wanneer het tweede gemaal klaar is, waarschijnlijk eind 1961, wordt het oude gemaal buiten dienst gesteld. Dit tweede gemaal komt in het oosten van de satellietstad. Met de bouw ervan wordt over enkele weken begonnen. Een rioleringszuiveringsinstallatie waar mee men eveneens spoedig zal beginnen, moet in 1961 klaar zijn. De kosten hiervan bedragen 3,5 miljoen gulden. Deze installatie komt aan de Oude Maas, maar als deze rivier in de toekomst mogelijk gedempt zal worden, legt men een twee kilometer lange persleiding aan naar de Nieuwe Maas om daarin te lozen, aldus de hoofdingenieur van de afdeling Bestratingen en Rioleringen van de Ge meentewerken, ir. N. J. van Rossum. Het nieuwe gemaal heeft drie pompen en werkt geheel automatisch. Een venti lator kan 7000 kubieke meter lucht per uur verwerken. Met de centrale aan de Westersingel te Rotterdam is een directe lijnverbinding. Het 1.535 ton metende Nederlandse vrachtschip „Prins Willem IV". heeft don derdag lichte schade boven de waterijn] opgelopen, toen het op de Clyde in aan varing kwam met het Duitse vrachtschip „Bellavia" van 5.513 ton. Dit schip werd ook licht beschadigd. De „Prins Willem IV" van de Oranjelijn was met een ge mengde lading van 500 ton van Montreal opweg naar Glasgow. Het Duitse schip kwam van Glasgow. PRODUCT GENERAL MOTOf»5 (druk op de knop) met de meeste mogelijkheden de beste resultaten. Volautomaat (wasmachine met ingebouwde b£>"' tevens voorradig o.a. BEND IX, WESTINGHOii fg - BAUKNECHT Royale credietserV g 0. BINNENWEG 146-148 TEL. 124067 m JONKER FRANSSTRAAT 106 TEL. 1232;! BEIJERLANDSELAAN 31 TEL. 71591 ïlAUMUISKLtIN 24-26 J C00LSINGEL 50 (Beurs) N. BINNENWEG 227 - ROTTERDAM i LANGE POTEN 11 - DEN HAAG j KALVERSTRAAT 123 - AMSTERDAM i Een politieman die vannacht te cIJ. streeks kwart over één thuis was men, zag, toen hij even later uit het rfj van zijn woning keek aan de overs van de weg iets dat hem ambtshalvs - teresseerde. Het was voor een manU'p turen winkel op de Schiedamseweg te "ef terdam. Er stonden twee mannen vooi j toen één van de twee de winkelporV binnenging, zag de politieman de ren in een vitrine bewegen. Toen de jri. uit de portiek terugkwam met een ak4j tas onder de arm, was de politieman zijn huis uit. Hij hield de mannen Het waren de 25-jarige reclame-assis' j, L. G. V. en de 27-jarige typograaf C. uit Rotterdam. In de aktentas van de j clame-assistent zaten een damespyFV en twee pyjamabroeken, die uit de oVyj gebroken vitrine in de portiek afkoCLi waren. Beide verdachten werden in politiebureau Marconiplein opgesloten- De directie van de N.V. Koudijs' derfabrieken B. K. (Barneveldsche voorheen te Barneveld, heeft, ob° goedkeuring van de raad van com"'/), sarissen, besloten over te gaan tot gifte van nominaal 2.500.000.— nie^j aandelen. Deze aandelen zullen iD.gf vorm van aandelen op naam en n1^ royeerbare certificaten aan toonder inschrijving worden aangeboden tey een koers van 150 pet in de verhoU<J'fI, van 1 1 aan houders van aandelen niet-royeerbare certificaten, in voege, dat op de aandelen uitsluite(j met claimbewijzen van aandelen t naam zal kunnen worden ingeschre De publikatie van het prospectus binnenkort tegemoet worden gezien,' Voorts heeft de directie besloten de jaarlijkse algemene vergadering aandeelhouders voor te stellen ovel boekjaar 19581959 een contant no dend van 11 pet (v.j. 10 pet) op de a delen beta%ldbaar te stellen. A tl/ Op de spoorwegovergang aan de "V Plesmanweg bij de Hangarstraat te "V terdam is gisteravond te omstreeks over tien een locomotief van de N/ landse Spoorwegen tegen een autobu5,f|t botst. De bus werd aan de rechterrnin'Lf zijde aangereden en aan die zijde opengescheurd, waarbij de ruiten br8)V zitbanken en het dak ontzet werden ]j! het rechterportier werd vernield. O0 locomotief werd beschadigd. Er deden *jjf geen persoonlijke ongelukken voor. f autobus moest worden weggesleept locomotief had vijf kwartier vertraG|v Getuigen van dit ongeluk wordt vert°j zich in verbinding te stellen met bet litiebureau Charlois. Weerverwachting van het K$%i geldig tot zondagavond: Half tot bewolkt met plaatselijk enkele Overwegend matige wind uit westeny richtingen. Weinig verandering in ie peratuur. De gang van zaken btf de Westl»)1,ij se Hypotheekbank blijft zich gOd*,»< ontwikkelen. Onvoorziene omstai"1'?! heden voorbehouden zal 1959 voor concern zeer bevredigende results opleveren. Dit blijkt uit het prospectus da4 .j, verschenen bij gelegenheid van de ujt gifte van 414% pandbrieven tegen,.vt koers van 100%, met onvoorwaardein uitloting van 4% 'sjaars, uitsluitend m stukken van f 1000. De pandbrieven voorzien van jaarcoupons per 1 fT tember. Notering ter beurze van Mit sterdam en Rotterdam zal zo spoe° mogelijk worden aangevraagd. oom, 720 remise, 8—21 reuzel, 922 aalbes (of ananas), 10—23 areaal (of aantal), 1124 dahlia, 1225 stevig, 1326 Egypte, 14-27 lekker, 1528 Trente, 16—29 resumé, 17—30 Oome Jan, 18—31 mergel, 19—32 medelij. 2033 examen, 2134 legaat, 2235 seiner, 23—36 lengte, 24—37 afdruk, 25—38 gebrek, 26—39 editie. 27—40 rennen. Voor de prijs werd aangewezen M, Heetman, Boerhavelaan 13. Schiedam. Postwisseltje wordt gezonden. De regen zit de „bietenkopactie'Voor de door de droogte gedupeerde veehou ders een beetje dwars, zo vertelde de heer A. van den Hoek, provinciaal voed- j selcommissaris in de beide Hollanden en coördinator van deze door de drie centra le landbouworganisaties op touw gezette actie. Dc boeren, die suikerbietenafval en ander nood-veevoer hebben aangebo den, zijn namelijk bang, dat de zware mi litaire vrachtauto's, die voor het trans port worden gebruikt, bij dit weer de structuur van hun bouwland kapot zullen rijden. In de Wieringermeer hebben enkelen hunner van de week om die reden vracht- autos teruggestuurd. Na telefoontjes links en rechts is het tenslotte toch ge lukt, die wagens volgeladen naar Dren te te krijgen. Men wil er nu, met behulp van de plattelandsjongerenorganisaties, voor. gaan zorgen, dat het veevoer met lichter rijmaterieel naar de kop van het jé land wordt gebracht, zodat de mil'*! I* wagens niet meer op de akker hoeVe komen. j Sinds het begin van de actie zijn 2300 van die wagens, met een laadvety gen van 314 a 4 ton, uit de weste'V provincies naar de no o-d gebieden fC®,/ Zij hebben naar schatting zestig a ze ,v: tig procent van het hele aanbod verVeJ Als het weer niet te ongunstig wordt V len zij nog een week of drie kunnen o~J rijden. In de Noordoostpolder, van uit speciaal Overijssel geholpen is ongeveer 2000 ton verzonden. J Voor het grootste deel, ongeveer 92 Erf cent, bestaan de zendingen uit biet® J en -blad Als „toetje" zijn er nog erwtenstro, voederaardappelen en derbieten bij. De hulp is zeker voeGe' ergst getroffen bedrijven van grote kenis. Die krijgen 250 kg per k°V hebben daardoor gedurende drie ongeveer tien kg extravoeding pef per dag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4