Slopend gevecht in vijf Russische stedendat een maand duurt HET KLEINE SPEL Buckingham wil AJAX meer „gewicht" geven Meindert Blankenstein tweede op de 800 meter Uitdager ir. Van Dijk speelt om wereldtitel dammen Van Dam en Dame VI Overige Nederlanders stellen teleur NEDERLANDER TEGEN RUS KOEPERMAN Zeeland ongerust Van stukken en schijven COLOUR" BIJ TRAINING IN DE VORM VAN AARDIGE MEISJES Courses Duindigt Om internationale militaire titels Gillen-Post hebben de leiding T ennisachter stand tegen Finland Later betivisten van wereldtitel voetbal Petros jan derde in kandidatentoernooi Brief van Ged. Staten aan minister Gals ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 z Zesdaagse van Dortmund Verlies in enkelspelen Frans voorstel: Mammoetwet WEER NEDERLANDSE DRAVERS NAAR MALTA mw&i v>'<- v N (Van onze speciale verslaggever) Een Nederlander heeft een Rus uitgedaagd De kranten in Mos kou, Kiev, Minsk, Riga en Le ningrad schrijven er lange kolommen over.De Belgen zouden het de „wed strijd van de waarheid" noemen, in Rusland gebruikt men een soortgelij ke term, maar niemand gebruikt die deze keer. Voor hen staat de „waar heid" vast. Koeperman. wereldkam pioen der dammers, gaat in het spel der honderd ruiten zijn ongenaak baarheid bevestigen. TASS zond nochtans een tactisch bericht de we reld in: „Koeperman verwacht een zware strijd"; en de grootmeester zelf schreef: „Ik zal geen fouten mo gen maken, want de Hollander is zeer sterk." Eén ding mag wel wor den aangenomen: de belangstelling voor deze match om de wereldtitel benadert de enorme begeestering voor het schaakduel met dezelfde in zet, dat tussen Botwinnik en Tal. Wie is de Nederlander .die in de Russische bladen zoveel publiciteit ge niet? Wie is de uitdager van de bijna veertigjarige dam-„Grootmeester" uit Oost-Europa, waar denkspelen even favoriet zijn als baseball in Amerika. Zijn naam is ir. G. E. van Dijk. Bij de Stichting voor Plantenveredeling te Wa- geningen, waar hij om den brode zich bezighoudt met het kweken van gras sen, en in zijn woonplaats Bennekom maakt hij de laatste dagen een wat verstrooide indruk. „Concentratie", fluisteren zijn clubgenoten, „hoe kan het anders?" redeneren de collega's. Er zijn echter ook uren, waarin men de 34-jarige Gelderlander kan aantref fen met een zeer heldere blik in de ogen. Meestal 's avonds, wanneer hij, zijn kin steunend op de rechter hand, „Partijen van Koeperman" doorneemt. Dicht in de buurt ligt dan steevast nog een ander boekje. „What to say in Russian?" In het verleden heeft onze landge noot twee maal tegen de Rus ge speeld. Twee partijen tijdens de het vorig jaar gehouden toernooien. Beide keren gaf Van Dijk vooral positio neel niets toe. Remises was het resultaat. Echter, de komende twee kamp in vijf Russische steden, die 14 november begint en precies een maand later beëindigd moet zijn, wordt een slopend gevecht. Een match, waarin naar gewoonte geen hangpartfjen zullen ontstaan, daar bp elke wedstrijd nog dezelfde dag een beslissing dient te vallen. Het pro gramma waarborgt dan ook een af mattingsrace met slechts voor de al lersterkste het uitzicht op de gouden kampioensmedaille. Met welke wapens wil ir. Van Dijk de titelhouder te lijf gaan? Het is een vraag, die de betrokkene zelf met be- De wereldkampioen dammen Koeper man staat in Rusland bijna even hoog aangeschreven als Botwinnik en Tal- Een zege op ir. Van Dijk zou zijn ster nog hoger doen rijzen. Onze landgenoot ir. G. E. van Dijk zal het in de titelmatch tegen de Rus Koe perman niet gemakkelijk krijgen. Het wedstrijdprogramma 20 partijen in 30 dagen vereist behalve de psychi sche conditieeen grote lichamelijke fitheid. grijpelijke reserve wenst te omzeilen. Hij kiest zijn woorden voorzichtig als i: een moeilijk spel, waarbij geen en kele zet iets aan het toeval mag over- laten.„Mijn tegenstander heeft zich ge concentreerd op de Franse en de Ne derlandse „school", zodra hij was af gestapt van het 64 ruitenbord. In Rus land damde men vroeger op een schaakveld, dus een ruimte van acht bij acht. Daardoor ontwikkelde een man als Koeperman zich tot een op de structuur van subtiele posities afge stemde speler. Het kleine damterrein liet namelijk weinig combinatie-moge lijkheden toe. Ook de Canadees Deslau- riers moest zich omschakelen. Hij was altijd gewoon op een groot bord twaalf bij twaalf te goochelen met ingewikkelde slagzetten, waarbij posi tionele finesses niet belangrijk waren. Toen Deslauriers in 1958 zijn op onze landgenoot Wim Roozenburg behaalde titel tegen Koeperman moest verdedi gen. bleek de laatste de overgang naar de 100 ruiten-„maat" het beste overleefd te hebben. De Canadees ver diepte zich nog te zeer in de construc tie van vernietigende combinaties, zag fragiele zetjes over het hoofd en be landde aan het eind van zijn partijen vaak in een genadeloze omklemming. Hij verspeelde er de titel door." Rus maakt ook fouten Ir. Van Dijk is derhalve gewaar schuwd. „Als ik Koeperman met zijn eigen wapens bestrijdt, zullen- er, ge loof Ik, veel remises ontstaan. En dan gaat het uithoudingsvermogen de door slag geven." Belangrijk zal dus zijn of er tegen het einde van de zware match blunders gemaakt worden. „Vroeger verloor ik vrij dikwijls door grove fou ten men zou het „damblindheid" kunnen noemen maar de laatste drie jaar is het beter geworden. Bovendien, de Rus blijft er ook niet van ver schoond. In de laatste titelmatch heeft 14j enige malen duidelijk misgetast." De Bennekomsc ingenieur is dus de uitdager. Hij heeft dit recht niet dan na enige strubbelingen verworven. Hoe komt men in de gelegenheid het we reldkampioenschap dammen te betwis ten? Vroeger was deelname aan een groot toernooi de oplossing. Herman Hoogland maakte zich op deze wijze meester van de titel in 1913, Ben Sprin ger deed hetzelfde vijftien jaar later en Piet Roozenburg was onze derde ti telhouder. Hij kwam in 1948 aan de top van de damélite. Maar tegenwoordig kent men, zoals bij de schaaksport, zgn. kandidatentoernooien, „Challenges Mondiaux", waarvan de winnaar de wereldkampioen mag uitdagen. Het vo rig jaar werd de eerste Challenge ge houden toen in Nederland nog om de nationale titel moest worden gestreden. Derhalve vaardigde de Dambond de kampioen 1957, Wim Roozenburg, af. Koeperman zegevierde en nam de titel van Deslauriers over. Doordat ir. Van Dijk in 1958 na een herkansing met Keiler de eerste plaats bereikte bij de nationale wedstrijden, kreeg hij het recht een paar maanden geleden, in Monaco de kans te grijpen het kandi datentoernooi te winnen. Vlak daarna werd Dukel kampioen van Nederland 1959 vóór Van Dijk en Bom, maar men kon de speler uit Bennekom op dat moment niet meer naar het tweede plan schuiven. De Challenge zou name lijk oorspronkelijk vóór het Nederland se kampioenschap worden georganiseerd, zodat v. Dijk dan toch ook van de par tij zou zijn geweest. In de vaderlandse damwereld is over deze gang van za ken enige wrevel ontstaan, maar Du kel zelf achtte het besluit van de bond Van Dijk naar Mor .co te laten gaan, gerechtvaardigd. Vertrek op 12 november Het bereiken van de hoogste plaats in de hoofdstad van het kleine vor stendom betekende voor onze landge noot geen zware opgave. Voorname lijk niet door het ontbreken van een favoriet als Deslauriers en van de cracks uit Rusland. De laatsten ar riveerden toen de wedstrijden juist die dag waren beëindigd en een goo chelaar het gezelschap bezighield Van Dijk ondervond in dit toernooi nog de meeste tegenstand van de Belg Verpoest, die echter onbegrij pelijk zwak speelde tegen de Mona- gaske deelnemer. Met het intensiever lezen van de kranten is de damloopbaan van ir. Van Dijk begonnen. „Toen ik dertien jaar was, vond ik de problemen in de dam- rubrieken aardig genoeg om ze uit te zoeken en weldra groeide het uit tot mijn grootste hobby." In de huiskamer waren de gebroeders Van Dijk uren lang aan het broeden op ingewikkelde stellingen, waarbij hun inzicht in de matematische materie vorderingen vanzelfsprekend maakte. „Het spel boei de mij en doet dat nog door zijn logi sche opzet. Als bij het begin van een partij "alle schijven staan opgesteld, weet je waar je aan toe bent. In prin cipe behoef je niets toe te laten als je het niet wilt, ofschoon dat natuurlijk ook betrekkelijk is." Als zestienjarige meldde de jongeman Van Dijk zich bij de Wageningse Schaak- en Damvereniging. Twee jaar later, na zijn eindexamen HBS, deed hij voor het eerst mee aan een kam pioenschap, dat van Gelderland. Een tweede plaats was het hoopvolle resul taat. Het jaar daarop moest er voor lopig een punt gezet worden achter de damsport, maar in 1946 diende de toen eenentwintigjarige Van Dijk zich aan met het behalen van de Gelderse titel. Daarna is hij in twaalf nationale toer nooien een speler geweest, wiens spor tiviteit en rustige kennis van zaken im mer opviel. In 1947 nestelde hij zich op de derde plaats achter Keiler en Piet Roozenburg, maar pas het vorig jaar werd ir. Van Dijk voor de eerste maal kampioen van Nederland. Het jaar daarvoor ontnam een bepaalde punten waardering volgens een inmiddels af geschaft systeem hem een fraaie kans op deze ereplaats. Op 12 november om tien over half twaalf vertrekt van Schiphol het KLM-vliegtuig met ir. Van Dijk en een official van de Nederlandse Dam bond als inzittenden. Zij hebben een bijzonder leerzame maand voor de boeg. „Het gaat mij eigenlijk minder om het resultaat dan om de wedstrij den," zegt de Gelderlander ons, „niet dat winnen me weinig interesseert," voegt hij er haastig aan toe, „maar het lijkt me zo magnifiek het Russi sche speltype aan den lijve te erva ren. En wie weet, vind ik er een goe de remedie tegen." In ieder geval rekent heel Gelderland op een suc cesvolle uitslag. Dat zou nog veel vergoeden van de vergeefse inspan ningen, die men zich getroost heeft, om de titelwedstrijd in Nederland te doen houden. 1 Individueel levert Engeland wel de meeste goede bridgespelers ter wereld. Het spel is in dat land zó populair, dat het door zéér grote bevolkingsgroe pen wordt gespeeld. Het Engelse flegma en de waardering der Britten voor tacti sche manoeuvres reeds gekenmerkt door typisch Engelse begrippen als „bluf en „stunt", maakt hen uitermate geschikt om zich in het bridgespel uit te leven. Doch ook koel overleg staat op hun programma, hetgeen moge blijken uit een waarlijk prach ge manoeuvre van één der beste Engelse spelers, Adam Me- redith, in de wedstrijd Engeland-Neder- land (Eur. kamp. 1959); 10 8 5 3 8 5 10 8 5 3 2 O A 7 West A V 2 B 10 7 6 2 H 9 6 AH Oost H 7 9 H 94 O 5 4 3 2 A V B 9 6 N W O B 9 6 4 9 AV3 O V B 10 8 74 Zoals in wedstrijden gebruikelijk, werd het spel twee malen gespeeld. Oost was de gever, allen kwetsbaar en beide teams speelden in de O W-lijn het goede eind- contract van 3 SA, na het volgende (analoge) biedverloop: (NZ passen steeds) Oost pas - "rest 1 al^.n oost 2 harten - west 2 SA - oost 3 SA. Noord kwam met klaveren 3 uit, de oostkaarten gingen open, west won de eerste slag met 4»Aas. W trok toen harten 2 na en sneed in oost met de harten 9, door zuid ge nomen met hartenvro w. Tot zover was het spelverloop aan de beide tafels óók hetzelfde geweest. Nu echtei scheidden zich de wegen der spe lers: de Nederlandse zuidspeler trok O-Vrouw na, west speeide klein en noord maakte de (begrijpelijke) fout de O7 Hij te spelen. Hij had OAas moeten zetten en <>7 terugspelen, waarna west het contract niet meer nad kunnen maken. Toe zuid OVrouw had gemaakt, speel de hij OBoer na west dacht lang na, speelde tenslotte een kleine ruiten bij en kon na deze beslissing gemakkelijk 9 slagen maken. Aan de andere tafel begon het spel dtook: slag I klaveren voor de Aas, slag 2 harten voor zuids hartenvrouw. Adam Meredith, die terecht zich reali seerde dat west vrijwel zeker géén Aas- Heer-9 in ruiten kon hebben, speelde in deze situatie de ruiten 8 na! West legde de O9, noord moest wel nemen met de Aas en hij trok O7 als u Het spel naspeelt zult ge bemerken, dat west (de Nederlander Slavenburg) het contract thans niet meer kor winnen. U zult misschien, met 4 maal 13 open kaarten, dat spelen van de ruiten 8 niets bijzonders, misschien zelfs iets gevaar lijks vinden. In een zwaar 14-daags toumooi, waar in men dagelijks 40 of 60 spellen tegen de allersterkste oppositie moet spelen, is het een kunst om het de partner steeds zo gemakkelijk mogelijk te maken. Door het spel van de ruiten 8 bereikte Mere dith, dat z ij n partner het vrijwel niet meer fout kon doen. In wezen is zulk tegenspel het ken merk van de werkelijk grote bridge- speler. MIMIR (Van onze paardesportmedewerker) Voor de laatste zondag-meeting op Duindigt luiden onze tips: Quilla Leeprijs (2120 m.) Xanthi Con Dios, Xalisko, Why Not. Elite Roseprijs 2120 m) van H„ Win ston Hanover, Unemdé. Grote W.V.U.-prüs (2500 m). Vrij dag, Walter Hollandia, Veratonka. Kampioenschap van Nederland (2500 m). Hairos II, Théo Messidor, Double Six M. Joyce Passeportprijs (2100 m.). Ur- dy Mars, Qui Suit, Tector. Putzelindeprijs (2100 m.). Seigneur Bascom, Sandra, Sita. Pocahontasprijs (ren 2100 m.). East Wyn, Malanga, Alcyonne. Cordatonprijs (ren 1900 m). Sans Aide, Yellow Rose. Clemenceau. Bergenprjjs (ren 3200 m,). Cornet, Paljas, Early Sun. ic Buckingham duwde ons twee kleine halters in de handen, elk van 458 gram. Zakt u door uw knieën en houd de gewichten boven uw hoofd. En nu op en neer, buigenstrek ken. Een keer of tien is genoeg." Wij hadden juist een pijp aangestoken en vonden het in dit stadium overdreven haar direct weer uit te maken. Op de cadans van onze vrij intensieve bewe gingen dreven dan ook forse rookwol ken naar de zoldering. Maar na de vijf de keer zakken ontsnapte de 916 gram uit onze klamme vingers. „Kom nog eens terug," glimlachte Buckingham. H ij had geen krakende gewrichten om van een gebrek aan lucht maar niet eens te spre ken. Nochtans geloven wij van een her nieuwd bezoek aan de trainingszaal met bar in het Ajax-stadion geen spijt te zullen krijgen. Wij hebben namelijk gis termiddag al een interessant schouwspel gezien. De Britse trainer der Ajacieden, BLANKENSTEIN tweede in Rome Onder ideale weersomstandigheden zijn de internationale militaire atletiek- kampioenschappen vrijdag te Rome voortgezet Van de Nederlanders leverde slechts Meindert Blankenstein een goede topprestatie. Hij werd in de finale van de 800 meter tweede in 1 min. 52,3 sec. De zege ging naar de Fransman Lenolr met 1.51,3. De Griek Moragenos werd in dezelfde tijd als de Nederlander derde. In de tweede serie van de 800 meter was Blankenstein tevoren eveneens twee de geworden. De Fransman Le Trion- naire later vijfde in de eindstrijd zegevierde in 1,55,1. De tijd van Blan kenstein was 1.55,4. De overige Nederlandse prestaties wa ren nogal teleurstellend. In de tweede serie van de 100 meter werd Hoedel- mans vierde in 11,4 sec., wat niet ge noeg bleek voor een plaats in de finale. De eindstrijd van dit nummer leverde een zege op voor de Italiaan Berruti in 10,5 sec. De Noor Bounans werd in 10,6 sec tweede en de Fransman Meunier derde in 10,7 sec. Bij het kogelstoten met 15,83 ge wonnen door de Griek Tsakanidas ein digde Verhallen als elfde met 12,55. Ver hallen moest bij het discuswerpen genoe gen nemen met een achtste plaats. Zijn verste worp was 41,07 meter. Winnaar werd de Italiaan Grossi met 48,76 meter Van der Knaap werd voorts in de eer ste serie van de 400 meter uitgescha keld voor de eindstrijd. Hij plaatste zich in de serie in 49.9 als vierde. De resultaten van de overige finales van deze tweede dag waren: 400 meter: 1. Morale (It) 52,5 sec., 2. Kling (Fr) 54,2 sec. 4 x 100 meter estafette: 1. Frankrijk 41,7 sec, 2. Italië 41,8 sec. hoogspringen; 1. Eikeland (Noorw.) 1,97 meter, 2. Codovani (It) 1,97 meter, ver springen: 1. Haslerud (Noorw.) 7.19 me ter, 2. Proost (Fr.) 6,99 meter. die zich onderscheidt in de kennis van het moderne voetbal, had een specialist op het gebied van conditietraining uit zijn geboorteland laten overkomen, een zekere Bill Watson, breedgeschouderd, maar licht op de voeten. Bill demon streerde met behulp van niet al te zware halters met welke oefeningen voetbal lers hun bodies soepel en sterk kunnen maken. Buckingham sloeg zijn jon gens met een peinzende blik gade. De blik van een man, wie vooral rebellerende spiertjes opvallen. Van Mourik, Prins en Anderiesen, de drie spelers, die deze eerste kennismaking met „gewichtstraining" ondergingen, spron gen naar de mening van de twee Britten nog wat houterig met de haltertjes bo ven hun hoofd van bank tot bank, zak ten lang niet zo verend door de knieën als Bill zelf, maar dat mocht men eigen lijk ook niet verwachten. Na 20 uur gereden en een afstand van 414 kilometer afgelegd te hebben, heeft het Luxemurgse/Nederlandse koppel Gillen/Post de leiding in de zesdaagse van Dortmund. Tweede is het Zwitser se koppel Roth/Pfenninger. De stand om 18.00 luidde: 1. Gillen/ Post (Luxemburg/Nederland) 27 pun ten; 2. Roth/Pfennninger Zwitserland 18 punten; 3. Bugdahl/Fischerkeller, Duitsland 17 punten; 4. Nielsen/Lykke, Denemarken 10 punten. Onder de koppels, die een of meer ronden achterstand hebben opgelopen, zijn de Belgen Van Steenbergen/Seve- reyns, het Italiaans Duitse koppel Ter- ruzzi/Jukermann, en het Duitse koppel Altweck/J aroscewicz. Is illustratie „colour" zei Buck ingham met een verontschuldigend handgebaar verschenen in de arena van Ajax vier lieftallige meisjes, drie Engelse en een Nederlandse, gesto ken in de rode trainingspakken van de club en met de kennelijke bedoeling ook eens de gewichten in handen te krijgen. De drie spelers waren blij, dat ze de staven konden overdoen. Dat ze daarmee de vier meisjes uit de Snip en Snap- revue een plezier deden, maakte het wel zo genoeglijk. Wat Buckingham met dit intermezzo precies voor had, hoorden wij van zijn collega Watson. „Kijk, in Engeland en bijvoorbeeld ook in Frankrijk en Italië doen filmsterren, revuemeisjes en actri ces veel aan oefeningen met gewichten om overtollig vet kwijt te raken en lenig te blijven. In Nederland denken de meis jes aan zo iets niet eens. Men vergeet, dat deze vorm van training voor ieder een nuttig kan zijn, zelfs noodzakelijk als men zich lichamelijk en geestelijk fit wil houden." De hele Ajax-ploeg is gisteravond on der leiding van Buckingham met de nieuwe trainingsmethode geconfronteerd. „Twee keer in de week zal ik de jongens van nu af aan met gewichten lastig val len. Een uurtje springen, lopen, draaien en balanceren met halters. U zult zien, hun conditie gaat met sprongen vooruit. Neem Tottenham Hotspur en Westham United in de Engelse League, zij worden met dezelfde middelen op een hoog peil gebracht. Er behoeft heus geen bal aan te pas te komen. Als iemand kan voet ballen, de techniek bezit om met ö'e bal te doen wat hij wil, is het uitsluitend een gebrek aan macht over de spieren wanneer hij niet goed speelt. Hetzelfde geldt voor de andere sporten: tennis, golf, hockeyVic Buckingham raakt er niet over uitgepraat. Hij noemt voorbeelden, stroopt zijn mouwen op om rollende spie ren te tonen en houdt intussen een oogje op zijn pupillen, die nog steeds met de halters boven hun hoofd banken op en af wippen. ,JDe Nederlanders kunnen wel voetballen," zegt hij tenslotte, „kwaliteit is er genoeg, maar de goede opleiding, daar ontbreekt het vaak aan." Te Helsinki is een begin gemaakt met de tenniswedstrijd Finland-Nederland voor de eerste ronde van het toernooi om de koning Gustaaf beker. De beide enkelspelen eindigden in een Finse over winning. Salo (F) zegevierde met 62, 4—6, 63 over Piet van Eysden (N) en Nyyssoenen (F) won van Lex Karamoy (N) met 60, 61, 61. Na de eerste dag heeft Finland dus met 2—0 de lei ding Van Eysden heeft in de partij tegen Salo goede tegenstand geboden. Hij ver loor weliswaar de eerste set met 62, doch door in de tweede set meer risi co's te nemen won hjj deze met 6i. Tweemaal kwam hij in de volgende set voor te staan, met 32 en 43. Daar na verloor hij de controle en moest hij de set met 64 aan de Fin laten. Ook in de vierde set nam onze landgenoot een voorsprong (31), doch ook nu raakte hij de controle op zijn spel kwijt. Met 63 werd hij verslagen. Hierdoor kwam Finland aan een 10 voorsprong. Lex Karamoy had tegen Nyyssoenen weinig in te brengen. Binnen een uur stond onze landgenoot met een neder laag naast de baan. Tijdens de eerstvolgende vergadering van de Europese Voetbalunie, die 11 december te Parijs wordt gehouden, zal onder meer een Frans voorstel worden besproken waarin verzocht wordt de eindronden van het tournooi om het we reldkampioenschap 1962 niet van 15 mei tot 15 juni in Chili te houden, doch en kele maanden later. Een dag voordat deze vergadering wordt gehouden, zal het organisatieco mité van het toernooi om de Europese beker voor clubs de loting verrichten voor de kwartfinales van dit toernooi. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 no vember a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van no. 3343 van J. H. Scheyen te Kerkrade. Wit speelt naar: 34, 42-38, 31, 5, z45, 23, z40, 39 en wint. De auteur heeft met weinig materiaal veel weten te bereiken; zowel de aanvangstand als de ontleding geven veel voldoening. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 590 en 591 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 no vember a.s. Oplossing van no. 586 van D. Kleen te Heemstede. 45-40, 36x47, 17-12, 47x50, 12x1, 33x44, 1x37! z50-45, 49x40, 45x41, 46x37 en het is uit. Een aardig stukje dat in zijn eenvoud toch gaaf en nog verrassend is. Het praktische spel. De partij, welke we nu eens geven, is van recente datum en werd ge speeld op 21 okt. j.l. voor de hoofd klassecompetitie tussen C. P. H. Bak ker van G.S. te Amsterdam en uw redacteur (met zwart). 1. 32-28. 20-24; 2. 34-39, 14-20; 3. 37-32, 20-25; 4. 29x20, 25x14; 5. 41-37. 17-21; 6. 40-34, 21-26; 7. 31-27, 18-23; 8. 44-40. 15-20; 9. 34-29, 23x34; 10. 40x29, 19-24; 11. 50-44, 14-19; 12. 44-40, 20-25; 13. 29x20, 25x14; wit heeft nu een fraaie stand, doch zwart heeft aanzienlijk tempovoordeel en kan nog van alles van zijn stand maken. 14. 40-34, 12-18; 15. 49-44, 7-12; 16. 44-40, 1-7; 17. 47-41, 19-24; zwart laat wit nog steeds in het onzekere of en hoe hij zijn centrum zal gaan bezetten, wit heeft niet veel aan zijn mooie stand en moet wel op de vleugels spelen. 18. 37-31, 26x37; 19. 42x31. 14-19; 20. 31-26, 10-14; 21. 27-22, 18x27; 22. 32x21, 16x27; 23. 28-23, 19x 28; 24. 33x31, 14-19; zwart heeft zijn doel bereikt, wit heeft zelf zijn cen trum moeten verbreken en nu is de weg vrij voor zwart het sterk te gaan innemen en te trachten wit op het midden nog meer te verzwakken. 25. 41-37, 5-10; 26. 37-32, 10-14; 27. 34-30, 13-18; 28. 46-41, 18-23; 29. 41-37, 9-13; 30. 39-33, 12-18; 31. 31-27, 7-12; 32. 37-31, 24-29; 33. 33x24, 23-28; 34. 32x 23, 18x20; 35. 38-33, 19-23; 36. 43-38, 13-19; 37. 30-24 (er dreigde 20-24), 20x29: 38. 33x13, 8x19: het spel loopt precies zoals zwart zich het had voor gesteld; het witte centrum dat aan vankelijk onaantastbaar leek begint angstwekkend te smelten. 39. 26-21, 19-24; 40. 31-26, 11-16; 41. 38-33, 14-20; 42. 40-34 gedw., 20-25; 43. 48-42, 4-9; 44. 42-37, 9-13; 45. 37-31 (ook 37-32 leidt tot verlies), 3-8; wit had in tijd nood gehoopt nu 33-28 enz. te kun nen spelen, doch bemerkt dat ook dat niet gaat. 46. 35-30 of? 24x35; 47. 33-28, 23x32; 48. 27x38, 16x27; 49. 31x22, 35-40; 50. 36-31, 40x29; 51. 31-27, 12-17; 52. 22x11, 6x17; 53. 45-40, 25-30; 54. 38-32. 29-33; 55. 27-21, 8-12; 56. 21-16, 2-7 en wit staakte het spel. Deze par tij levert een aardig bewijs dat een mooie, sterke stand nog lang niet al tijd tot winst van de partij voert Een stand kan ook te vroeg ontwikkeld zijn; het is een grote kunst het juiste evenwicht te vinden en te houden. Ajax is gisteren begonnen met zgn. „gewichtstraining", welke de lichamelijke conditie bijzonder bevordert. De Brit Bill Watson raas door Ajax' trainer Buckingham uiigenodigd de eerste bij eenkomst te leiden. Voor deze aparte gelegenheid waren er ook enkele dames aanwezig, die de kleine halters met zwier torsten. In het kandidatentoernooi is de afge broken partij tussen Petrosjan e» Gli- goric vrijdagmiddag uitgespeeld. De winst ging, na 46 zetten, naar Petrosjan. De eindstand van dit toernooi is: 1. Tal (Rusland) 20 punten; 2. Keres (Rusland) 18lA pnt.; 3. Petrosjan (Rus land) 15Va pnt.; 4. Smyslov (Rusland) 15 pnt.; 5. ex aequo: Fischer (V.S.) en Gligoric (Joegosl.) beiden 12Va pnt.; 7. Olafsson (IJsland) 10 pnt.; 8. Benkoe (statenloos) 8 punten. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben zich met een brief tot minister Cals en tot de Staten-Generaal gewend over de mammoetwet. Zoals bekend bevat dit wetsontwerp een nadere regeling van het voortgezet onderwijs. In hun brief zetten GS van Zeeland uiteen dat een strikte toepassing van deze wet met name van de leerlingennormen uit art. 63 voor het voortgezet onderwijs in Zee land funest zou zijn. Deze toepassing zou nl. betekenen, dat alle zeven mid delbare meisjesscholen in Zeeland als mede de zes gymnasiale afdelingen aan de Zeeuwse lycea en tenslotte ook het Middelburgse gymnasium gedoemd zou den zijn te verdwijnen. Weliswaar laat art. 102 van de wet de mogelijkheid open om van deze normen af te wijken, maar deze mogelijkheid is niet aan vaste re gels gebonden en afhankelijk van de in zichten van de aan het bewind zijnde minister. Het lid van GS voor onder wijszaken, de heer A. Schout, heeft gis teren tijdens een persconferentie mede deling gedaan over de stap van het pro vinciaal bestuur. Als deze mammoetwet in Zeeland zou worden toegepast, dan zou veel werk van na de oorlog onge daan worden gemaakt. Men zou zelfs vergeleken bij 1940 nog een stap terug moeten doen want ook het Middelburgse gymnasium blijft onder de normen van minister Cals. De heer Schout wees er nog op dat de naoorlogse uitbouw tot gevolg heeft gehad dat vele leerlingen uit onderscheiden bevolkingsgroepen in Zeeland voortgezet onderwijs komen vol gen. Volgens de heer Schout zouden de bestaande HBS-en geen nadeel van de nieuwe wet-Cals ondervinden. Opnieuw zullen in de loop van de vol gende week Nederlandse harddravers worden uitgevoerd naar Malta. Het zijn de bekende dravers „Quick Jimmv", „Sam Spencer", „Upita" en „Upupa S". China De Chinese vice-premier Loe Ting Yi heeft op een conferentie ge zegd, dat China dringend honderdduizen den ingenieurs en technici extra nodig heeft om de industrie en de landbouw tot ontwikkeling te brengen. China heeft op het ogenblik een miljoen ingenieurs en technici in de industrie, aldus Loe. (Reuter) Probleem voor geoefende oplossers. No. 3350 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Frobleem voor beginners No. 590 van H. F. M. v. Tulder te Amsterdam. Beide tweezetten verdienen alle be langstelling. No. 61 heeft een aantrekkelijke stand en bevredigt ook economisch. Het variantenspel is aardig en afwis selend, de sleutelzet staat niet op een gelijk niveau. Men ontdekt hier de geoefende' hand. Ook nt>. 62 mag gezien worden. Als idee weer een schijnspel, in de laatste tijd door Ellerman vaak als onder werp gekozen. Hieraan is een zeer goede sleutelzet verbonden. Oplossin gen over drie weken. Probleemoplossingen No. 55. G. Lindemann. 1. Dhl-h6! enz. Door 1. Tb2-c2 mat in één zet op te lossen. No. 56. C. Stanley. 1. Lc5 dreigt 2. La3 en 3. Lb2 mat 1d3 2. Pd2! enz. 1e4 2. Pd4: enz. Correspondentie J. S. te 's-G. Dank voor uw bijdra ge, deze wordt onderzocht. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan P. A. Koets- heid, Huize St.-Bernardus, Sassen- heim. No. 61 J. J. Rietveld Eerste plaatsing Mat in twee zetten. No. 62 A. Ellerman To mat, augustus 1959. Mat in twee zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6