üagb ad voor Schiedam en omstreken Pantserwagens in de strijd BLOEDIGE onlusten "in de Congo onderdrukt Onofficieel dodencijfer op ongeveer 70 gesteld Westelijk topoverleg op 19 december te Parijs Frans voorstel door andere Westelijke landen aanvaard OEFENJACHT OP DE LEUSDERHEIDE Passieve rol van H. Stoel in de zaak-Yon Papen? Rolstoep" in Lausanne Dibelius preekt toch in Berlijn Drie Duitsers bij ongeluk gedood Tifo Schipa in Volendam museum Loodgieter begaat blunder Vaticaan heeft advies opgevolgd van Duitse kerkelijke instantie Het weer 1400 doden bij wervelstorm in Mexico Gewonden en doden op de weg Kardinaal Tedeschini overleden Snelheid van voetgangers wordt aanmerkelijk verhoogd 1/1 MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 Leider Loemoemba gearresteerd Ondanks verbod Trieste afloop van bezoek aan kerkhof EN TOPSERVICE! MEUWSEN viert zijn 75-jarig bestaan! Voor generaties Neder landers is MEUWSEN een begrip geworden voor kwaliteit en ser vice. Onze dank uit zich in on ze feestverrassing: uw kans op een GRATIS KOOPDAG Waterleiding op groot reservoir met bnta- gas aangesloten y 25.000 op nr. 19556 Veel bewolking In Johannesburg Negers verhinderen opening van school nieuwe leaamsche courant T tEorOLDSTAD, 1 nov. (U.P.I.) "Te infanterie-conipagnies en een Pantsereolonne, in aller ijl door de autoriteiten van de Belgische Congo Jaar Stanleystad gestuurd, zijn erin ge- een einde te maken aan de ern- j. S® ongeregeldheden in deze stad en ®bben de orde kunnen herstellen. De erder van de Congolese Nationale Be rt ®fc'nS> Patrice Loemoemba, is van- gearresteerd tegelijk met twee 'et-Belgische Europeanen, een man en en vrouw. Loemoemba heelt vrijdag avond een opruiende redevoering ge iden, die de aanleiding was van de "geregeldheden. Bij de relletjes zijn °'gens de ofl'ieiele cijfers 24 Afrikanen s®dood en hun aantal gewonden wordt ,P meer dan honderd geschat. Maar u®se cijfeTS zijn zaterdag bekendge maakt en zijn waarschijnlijk veel hoger geworden. In onofficiële mededelingen s het dodencijfer op ongeveer 70 en het aantal gewonden op ongeveer 200 ge- De ongeregeldheden in Stanleystad leoben van vrijdagavond tot hedenmid dag geduurd. De noodtoestand is afge kondigd en een uitgaansverbod uitge vaardigd. Samenscholingen van meer "an vijf personen zjjn verboden. Gewa ande politiemannen en soldaten van de ®orce publique" patrouilleren in gro te aantallen in de Afrikaanse wijk. Er otrice Loemoemba, de leider van de Congolese /nationale beweging. Berlijn, l nov. (UPI) Ondanks verbod van de Oostduitse autori tten heeft bisschop Dibelius vandaag a de Marienkirche in Oost-Berlijn ge- l'teekt. Incidenten deden zich niet v°or. >3 De Oostduitse grenswachten bij de ''andenburger Tor bekeken Dibelius' Paspoort niet eens, ordeverstoringen _an communistische demonstranten in "J- voor de kerk hadden niet plaats. De 'ge twee agenten die waren te zien gelden zich onledig met het regelen van ®t verkeer bij de kerk, die met 2.500 ®rsonen geheel was gevuld. is een uitgebreide controle van per soonsbewijzen. Afrikanen die zich niet voldoende kunnen identificeren worden gearresteerd. In een radiorede voor de bevolking van Stanleystad heeft de gouverneur van de oostelijke Congolese provincie, Pierre Lcrof, beweerd dat do gearres teerde Afrikaanse leider Loemoemba re volutionaire lessen heeft gekregen van een buitenlander. Het is de eerste maal dat een hoge autoriteit in de Belgische Congo de beschuldiging uitsprak dat de Congolese nationalisten in hun strijd tegen het Belgische kolonialisme hulp van buitenlandse elementen ontvangen. Aanvankelijk dacht ik dat Loemoem ba alleen maar zijn hoofd had verloren. Sedertdien heb ik vernomen dat hij zijn revolutionaire techniek van een buiten lander geleerd heeft", aldus de gouver neur, die de nationaliteit van die bui tenlander niet noemde. „Deze techniek is niet Congolees. Daarom heb ik de persoonlijke overtuiging dat de ongere geldheden vooropgezet waren en dat Loemoemba troebelen wenste om een bloedige kloof tussen zwart en blank te veroorzaken," aldus Leroy. Volgens Leroy heeft Loemoemba in zijn rede het volgende verklaard: „De Congolese Nationale Beweging heeft be sloten zich van België los te maken. Onze leuze is burgerlijke onafhankelijk heid. Wij marcheren op tegen België. Stem niet in de (december)-verkiezin gen. Het zou burgerlijke zelfmoord zijn. Indien ge stemt, zijt ge tegen onafhan kelijkheid." De gouverneur zei dat de volgelingen van Loemoemba na deze woorden dol waren geworden. Het zou misdadig zjjn geweest hem en zijn par tij hun revolutionair complot te laten voortzetten. „Daarom gaf ik de politie bevel de plaats van samenkomst, waar Loemoemba zijn vier- a vijfdui zend volgelingen ophitste, te bezetten." De gouverneur vertelde vervolgens dat de inmenging van de politie, welke was begonnen met aanmaningen, door de aanhangers van Loemoemba was afge wezen en ontaarddein grote wanordelijk heden. Toen een luitenant van de „For ce Publique" inet een speer in de maagstreek werd gestoken, werden mi litaire operaties bevolen. De inlanders, van wie velen zich be schilderd hadden met de oude oorlogs kleuren, begonnen barricades op te wer pen in hun wijken en verwelkomden de politie daar met speren, pijlen en ste nen. Toen de politie er niet in slaagde hen te verspreiden met traangas en brandslangen, openden zij het vuur. Ze ven inlanders kwamen hierbij om het le ven en dertig werden er gewond. Tegelijkertijd hadden andere politie mannen de handen vol aan een gevan genisopstand. Deze werd tenslotte onder, drukt met behulp van traangas en gum mistok. Zeven mensen werden hier ge wond. De ongeregeldheden in de stad duurden inmiddels voort. De inlanders verscholen zich achter barricades op de toegangswegen naar de stad en beko gelden binnenkomende blanken met ste nen. Een groep deed ook een aanval op een politiewagen maar werd snel ver spreid met machinegeweervuur. Een raakte gewond. Overal in de stad werd geplunderd en brand gesticht. De autoriteiten hadden de staat van beleg uitgeroepen en een uitgaansverbod voor avond en nacht in gesteld, maar niemand trok er zich iets van aan. Veel inlanders waren dronken. Zjj vernielden een dertigtal huizen be horend bij een brouwerij, die door de be woners verlaten waren en stichtten brand in een sociaal centrum. Veel winkels werden geplunderd. De bewoners van de Europese wijken wierpen ook barricades op van auto's en huisraad en slaagden erin met behulp van revolvers en geweren twee aanval len van inlanders af te slaan. Een groot aantal negers moet daarbij ge wond of gedood zijn. Gedurende de nacht kwamen militaire versterkingen aan. Uit Gombari, 500 kilometer ten noordwesten van Stanleystad kwam een lange colonne pantserwagens met ma chinegeweren en lichte artillerie, en uit het 800 kilometer ver weg gelegen Loe- loeaburg werden per vliegtuig twee compagnieën infanterie aangevoerd. Zaterdagmiddag hadden de ongere geldheden zich verplaatst naar de lin keroever van de rivier de Congo. De po litie trachtte het oversteken van de ri vier te verhinderen maar slaagde er niet in. De gehele week, sinds de opening van het Congres van de Congolese Nationa le Beweging onder leiding van Loe moemba begon, was er al een gespan nen sfeer in Stanleystad. Op dit Con gres werd het Belgische onafhankelijk heidsplan voor de Belgische Congo ge meenteraadsverkiezingen in december, provinciale verkiezingen volgend voor jaar, algemene verkiezingen eveneens volgend voorjaar en volledige onafhan kelijkheid in 1964) verworpen. De nu 33-jarige Loemoemba heeft in juli de leiding van de Nationalistische Beweging overgenomen van de gematig de Joseph Ileo. Sindsdien heeft de bewe ging zich verspreid naar de meeste Con golese steden cn is zij de tweede groot ste inlandse partij geworden na die van de Abako's. Loemoemba heeft zich steeds gekant tegen alle samenwerking met België. Nadat op het Congres het Belgische plan was verworpen, ontving hij een telegram van de Belgische mi nister van de Belgische Gongo, August de Schrijver, waarin deze zei, dat hij het plan handhaafde. Loemoemba ant woordde hierop, dat dit het einde bete kende van de betrekkingen tussen Bel gen en Congolezen. De autoriteiten van Stanleystad hadden hem het spreken vrijdagavond verboden, maar hij trok zich van dit verbod niets aan. VALKENSWAARD, 1 nov. Op de rijksweg Valkenswaard Overpelt op ongeveer 8 km. van de Belgische grens is vanmiddag omstreeks half één een auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie mensen op slag zijn gedood. Een vierde werd ernstig, doch niet levensgevaar lijk gewond. Allen waren afkomstig uit Düsscldorf en op thuisreis van een be zoek aan het Duitse militaire kerkhof te Lommei in België. Volgens ooggetuigen familieleden van de verongelukten, die in een twee de wagen volgden begon de auto op onverklaarbare wijze plotseling te slingeren zonder dat er naderend ver keer was, reed daarna tegen een langs de weg staande boom, die volkomen doormidden brak, en kwam tenslotte te gen een andere boom tot stilstand. De chauffeur van de auto, de 47-jari- ge heer Bednars en het inzittende be jaarde echtpaar Birck waren op slag dood. Zwaar gewond werd de vierde in zittende, mevrouw Birck-Sartorius, wier man ais militair sneuvelde en op' het kerkhof te Lommei begraven werd. Zij is naar het ziekenhuis te Valkens waard overgebracht. De beroemde zeventigjarige Italiaanse tenor Tito Schipa ttad zaterdag tijdens zijn afscheidstourneè op in Volendam. De bevolking heeft he 1 n feestelijk binnen gehaald. Na zijn aankomst per botter zong de tenor de belangstellenden toe achter een decor van Volendamse kin deren in klederdracht. Advertentie 75JAAR TORKWALITEIT v wanneer u op de dagen, die daarvoor in aanmerking kwa men, bij ons hebt gekocht, of koopt op3,6,10en12 November. Notariële trekking 13 Nov. a.s. Bij TorstRvicc kunt u uitstekend terecht! PARIJS, 1 nov. (Reuter) Het Wes telijk topoverleg, datzal dienen ter voorbereiding van de topconferentie met de Russische premier, Khroesj- tsjev, begint in Parijs op 19 decembeT. Aan het Westelijk topoverleg zullen pre sident Eisenhower van de Verenigde Staten, premier Macmillan van Groot- Brittannië, bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en president De Gaulle van Frankrijk deelnemen. Het topoverleg zal vermoedelijk drie of vier Zater dag middag werd bij Amersfoort een oefenslipjacht gehouden. De start van de slipjacht op de Leusderheide. Op de voorgrond de meute en rec-bts de huntmeester D, Modderman. dagen duren. De ministersconferentie van de NATO zal volgens plan worden gehouden van 15 tot en met 17 decem ber. Deze conferentie biedt derhalve een gunstige gelegenheid voor het raad plegen van alle NATO-bondgenoten. Frankrijk zal aandringen op een top conferentie van Oost en West in april of mei, bij voorkeur in mei, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte diplomatie ke kringen te Parijs vernomen. De da tum 19 december voor de Westelijke conferentie is een voorstel van Frank rijk, dat dus nu door de andere Weste lijke landen is aanvaard. In Bonn wordt verwacht, dat West- Duitsland op de Westelijke topconferen tie de nadruk zal leggen op de ontwa pening. Kanselier Adenauer heeft on langs verklaard, dat de ontwapening naar zijn mening het eerste en enige punt op de agenda van een conferentie met Khroesjtsjev moet zijn. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn is West-Duitsland tegen bespre king van het Duitse vraagstuk en de kwestie-Berlijn op een topconferentie, omdat men vreest dat dit of geen resul taat zal opleveren of een resultaat ten koste van Duitsland. CRESTVIEW, 1 nov. (AFP) Een loodgieter te Crestview, een plaats van 10.000 inwoners in de Amerikaanse staat Florida, heeft gisteren paniek ge zaaid door bij een reparatie de hoofd buis van de waterleiding aan te sluiten op een groot reservoir met butagas. In korte tijd deden zich in drie huizen he vige ontploffingen voor, waarbij vijf personen werden gewond. Alle bewo ners werden gewaarschuwd, de water kranen dicht te laten totdat de fout zou zijn hersteld. De loodgieter beging zijn vergissing bij een karwei in een café. 's-GRAVENHAGE, 2 nov. In de 545e staatsloterij, le klasse is een prijs van f 25.000,gevallen op nr. 19556. ROME, 1 nov. (K.N.P.) In bevoeg de Vaticaanse kringen is naar aanlei ding van de beweging in de internatio nale pers over de herbenoeming van Von Papen tot geheim kamerheer ver klaard, dat de H. Steel met dc benoe ming allerminst bedoeld heeft beweer de verdiensten van Von Papen te wil len bevestigen. Ook is zij cr niet op uit geweest een rehabilitatie van Von Papen te bewerkstelligen. Men moet veeleer de reden der beslissing hierin zoeken, dat de Paus uit menselijke overwegingen bezweken is voor de aan houdende verzoeken van de bejaarde Von Papen. Maar en dat geeft men in het Vaticaan toe andere over wegingen. die niet met politiek samen hangen, hebben ook nog een rol ge speeld. Omtrent deze andere motieven ver neemt de correspondent van het K.N.P. uit andere, goed ingelichte bron, dat de H. Stoel zich bij haar beslissing heeft laten leiden door het aandringen van een bepaalde kerke lijke instantie in Duitsland, die aan de H. Stoel had aanbevolen Von Papen opnieuw tot geheim kamerheer te benoemen. Deze kerkelijke instan tie zou dan op haar beurt de H. Stoel de verzekering gegeven hebben, dat het herbenoemen van Von Papen dooi de openbare mening van Duitsland niet verkeerd opgenomen zou worden. Daaraan verbindt men in Rome de conclusie, dat de H. Stoel dus bij de herbenoeming van Von Papen eigenlijk een passieve rol gespeeld heeft. Het feit, dat Paus Joannes als apostolisch delegaat in Ankara de Duitse ambassa deur persoonlijk kende, heeft derhalve niet als de reden van de herbenoeming gegolden. Deze herbenoeming, welke reeds op 24 juli is geschied, is tot op heden niet in de Acta Apostolicae Sedis gepubliceerd. Publicatie is ook niet te verwachten. Het vooraanstaande Duitse katholie ke weekblad „Rheinischer Merkur", dat te Keulen verschijnt, heeft in het num mer van 30 oktober j.l. op de voorpa gina een lang artikel gepubliceerd van Dr. Otto B. Roegele. In dit artikel, dat getiteld is „Ein Argernis", wordt het besluit van het Vaticaan scherp gehe- Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, langs dc kust tijdelijk krach tige wind tussen zuid en west. Min der koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.36-17.10. Maan: 10.27-19.31. DE BILT, 2 nov. Een koufront zal ons land morgen naderen, waardoor er wat meer wind komt en de regenkansen weer groter worden. Ook zullen de temperaturen ko mende nacht minder laag worden dan af gelopen nacht. De depressie wordt gevolgd door een nieuw nog in betekenis toenemend gebied van hoge luchtdruk dat zich snel in de richting van de Britse eilanden uitbreidt. Station Weer Den Heider Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca max. min. neersl. temp. temp. af gel. gisteren 24 uur onbewolkt 12 5 0.2 mist 11 5 0 onbewolkt 12 9 0 mist 3 1 0.3 mist 9 1 0.3 mist 8 5 0.6 mist 9 2 0 mist 9 8 0 licht bew. 7 5 10 mist 8 1 2 mist 7 4 0 geheel bew. 14 7 0 mist 10 4 0 mist 12 5 0.3 mist 13 9 0.6 onbeWölkt 17 8 0 mist 10 2 0 motregen 10 2 0.1 geheel bew. 8 4 0.2 onbewolkt 8 -1 0.1 licht bew. 10 -1 0 half bew. 12 3 0 zwaar bew. 8 2 1 half bew. 13 9 4.. onbewolkt 20 5 0 zwaar bew. "2 1 keld. De schrijver (die spreekt over Pa pen in plaats van Von Papen) noemt de maatregel: „Een slag in het gezicht van alle principiële en offervaardige Duitse katholieken die in 1933 ontslag, ontering, armoede, gevangenschap, ja zelfs d^ dood hebben verkozen, boven een functie in het misdadige regime, vooral waar het om een voorname functie ging." De benoeming van Papen is „een eer bewijs aan een man, die een ergenis is geweest voor de Duitse katholieken, of, om het meer nauwkeurig te zeggen: de grootste ergenis in de geschiedenis van het politieke katholicisme in de jaren dertig. Hij heeft voor de tyran, die hjj in lichtvaardige zelfoverschatting wel aan dacht te kunnen, in werkelijkheid de weg naar de macht gebaand." „Joannes XXIII heeft tijdens zijn werkzaamheden als Apostolisch Dele gaat in Turkije Papen gekend. Hij heeft zich na 1945, van Parijs uit, voor Papen ingespannen, toen de laatstgenoemde terecht stond voor het militaire tribu naal in Neurenberg. Papen heeft in Ankara ook het een en ander gedaan, dat hem de sympathie van de Pause lijke Delegaat Roncalli kon bezorgen, en toen de vroegere Delegaat tenslotte Paus geworden was, deinsde Papen er niet voor terug zich in het openbaar bij Zijne Heiligheid in herinnering te bren gen. In januari 1959 werd Papen door de Paus in particuliere audiëntie ont vangen. Maar het was opmerkelijk dat hierover noch een bericht verscheen in de Osservatore Romano (zoals gebrui kelijk is) noch de traditionele officiële foto door Felici. Een ervaren Romeinse correspondent schreef toen, „dat men ten aanzien van Papen een passende terughoudendheid betracht". Sedertdien heeft de Paus deze „pas sende terughoudendheid" helaas laten varen. Reeds op 24 juli 1959 heeft hij Papen weer tot geheim kamerheer be noemd (wat het Staatssecretariaat niet weerhield om nog in oktober 1959 op vragen van Duitse journalisten te ant woorden: „Over deze zaak is hier niets bekend"). Het is zeker dat voor „Joan nes de Goede" menselijke overwegingen de doorslag hebben gegeven. Papen is nu een man van tachtig jaar, die door zijn speciale geestelijke en morele ge steldheid de volle zwaarte van zijn aan deel in het verleden niet begrijpt. Wat dat betreft is hij een verbijsterend ver schijnsel. Hij is er nog altijd vast van overtuigd het beste voor Kerk en vader land niet alleen gewild, maar ook be werkt te hebben". De „Merkur" zegt verder dat Papen zich probeert te rehabiliteren, en dat zijn herbenoeming tot geheim kamerheer een belangrijke stap is op die weg naar rehabilitatie. De Merkur zegt ook, dat de herbenoe ming van Papen een des te grotere ergenis is, omdat er indertijd bijtijds gewaarschuwd is tegen een dergelijke rehabilitatie. MEXICO. 2 nov. (A.F.P.) De wer velstorm die vorige week dinsdag een uitgestrekt gebied aan de Mexicaanse westkust heeft getroffen, heeft, volgens officiële gegevens meer dan 1.400 men senlevens geëist. Verder zijn er 200.000 getroffenen. De schade wordt geschat op 3,5 miljard pesos (ruim een miljard gulden). Van de 1.471 inwoners van het mijn- bouwplaatsje Minatitlan in Manzanillo zijn meer dan 800 mensen omgekomen. Van de 51 inwoners van het gehucht Parota overleefde slechts een de ramp. JOHANNESBURG, 1 nov. (Reuter) Ongeveer tweehonderd negers en negerinnen hebben gisteren te Johan nesburg verhinderd dat de Zuidafri- kaanse minister voor onderwijs aan Bantoes, Maree, een school voor neger kinderen opende. Toen de minister bij de school in een negerwijk een redevoe ring wilde houden, riep de menigte: „Ga weg" en „Ga naar huis,' baas Ma- ree". Minister Maree verdween zonder zijn rede te hebben gehouden en de plechtigheid werd afgelast. UTRECHT, 1 nov. Negen personen werden gewond, van wie één ernstig, toen in de afgelopen nacht omstreeks kwart voor twee op de Catharijnesingel twee personenauto's op elkaar botsten. De autobestuurder Th. van H. uit Hil- legom gaf geen voorrang aan een van rechts komende auto. In beide auto's zaten zes personen. Met een enorme klap vlogen de wagens tegen elkaar op. Mevrouw I. A. H.-L. uit Harmeien werd met een zware hersenschudding naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De andere gewonden konden ter plaatse worden behandeld. APPINGEDAM, 31 okt. Omstreeks half vjjf vanmiddag reed te Vroombosch (gemeente Slochteren) door nog niet op gehelderde oorzaak een bromfiets on der een rechts afslaande auto, afkom stig uit Kolham. De bestuurder van de bromfiets, de 21-jarige M. Krans, over leed aan de gevolgen van deze aanrij ding. Zijn op de duo gezeten broer kwam er zonder letsel af. WIERINGEN, 1 nov. Vannacht omstreeks 1.30 uur raakte een personen auto, vermoedelijk met grote snelheid komende van Den Oever en gaande in de richting Hlppolytushoef, van de rijbaan af, waarna hij over de kop sloeg. De bestuurder M. B. werd uit de wagen geslingerd en overleed enkele ogenblik ken later. Een kameraad, die bij hem in de auto zat, kreeg geen noemens waardig letsel. ROME, 2 nov. Federico kardinaal Tedeschini. aartspriester van de St. Pieter basiliek, is vandaag op 86-jarige leeftijd in Rome gestorven. Kardinaal Tedeschini werd in 1935 tot kardinaal verheven. De kardinaal, die reeds enige tijd ziek was, heeft twee maanden geleden een maagoperatie ondergaan. Het college van kardinalen telt nu nog 71 leden. Als kardinaal-bisschop behoorde de overledene tot de hoogste orde van kardinalen. Hiervan zijn er slechts zes in het college. KARATSJI, 1 nov. (Reuter) De Mangalen, een van de grootste stam men in Afghanistan, zijn in opstand gekomen tegen de regering van Afgha nistan. Meer dan 2.000 leden van de stam hebben hun toevlucht in Pakistan gezocht, aldus is vandaag te Karatsji officieel bekendgemaakt. LAUSANNE, 1 nov. In een waren huis te Lausanne in Zwitserland is het eerste exemplaar in Europa in gebruik genomen van de Schindler „rolstoep", een soort transportband met leuningen, voor het vervoeren van personen. De rolstoep stopt niet voor in- of uitstappen. Hij kan ongeveer zes- tot achtduizend personen per uur over een afstand van negen meter vervoeren. De Schindler rolstoep heeft een snel heid variërend van 1,8 tot 3,6 km per uur. De snelheid waarmee een voet ganger loopt, bedraagt 2 tot 5 km per uur. Op deze rolstoep wordt zjjn snel heid derhalve vergroot tot bijna 4 tot 8,5 km per uur. Volgens verkeersdes- kundigen geeft deze snelheid, gevoegd bij het feit dat hier een continue stroom ontstaat een beter vervoers- beeid over de korte afstand dan met welk ander vervoermiddel voor groepsvervoer ook (tram, bus, taxi. ondergrondse) te bereiken is. Het loopvlak van de rolstoep is van rub ber, speciaal voor dit doel gemaakt met een geribbeld profiel. De eerste toepassing van de rolstoep geschiedde reeds op een tentoonstelling te Chicago. Dit model had echter geen levensvatbaarheid. Pas zes jaar geleden kreeg New York een eerste rolstoep die bleek te voldoen. Op het ogenblik worden reeds rolstoe- pen toegepast op vliegvelden en spoor wegstations. In ontwikkeling zijn toepas singsmogelijkheden voor een museum met een populaire maar overvolle ex positieruimte, voor een hotel als verbin ding tussen het drukke hoofdgebouw en de dépendance, in een bank, in een sta dion en op een fabriek, waar arbeiders vrij grote afstanden te voet moeten af leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1