Nieuws uit stad en omtrek Wildweek in „Europoort Leo Horn voor de Goudse scheidsrechters 147 1675 Schiedams historie in het kort verteld Geheugen-hulp .r OVER DE DAM ÉÉRST ETEN POOT's Keurslagerijen *1 ZAKAGENDA s Ik f -Ji -♦ i Moeder verzorgde haar baby onvoldoende Verbeteren smaak water duur wilde zelf van het veld.... Het stadsbeeld in de zestiende eeuw Vraag en antwoord Damwachter ff m m R.-k. Hockeyclub Spirit Scliiedamse Kunstkring Wat Schiedam verloor en vond Jubilee „Nu Voorbereid - Straks Veiligheid" DRIE MAANDEN Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk -haarcrème Katholieke Kring geeft muziekavond Monopooltheater Burgerlijke Stand Tegenvallers 11a sweg-vernieuwing Rijk: Bioscopen in Rotterdam Overschie wil fonteinen zien NSC DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 PACfNA 3 J' V ^aukjcuj^nc^ Er zijn, zoals bekend, vragen lunchworst vt* Nieuwe scliiedamsclie courant vis Overwinningen voor eerste dames- en herenteam Dames wonnen met 5-1 Boekhandel Rebers AY'.Pv de échte eierbeschuit In Nieuwland „De Hofnar SUPER RAILC0RD super ray-lon pantalons ROTTERDAM: IN DE VORIGE EEUW WAS een 25-tal molens rondom onze stad gelegen. Deze molens hadden echter een geheel ander doel, dan de beide molens in de middeleeuwen gebouwd: zij moesten het graan malen voor de bakkers. Als zodanig noemden wij de Noord- en de Zuidmolen. Daar moet in die jaren ook nog een Oostmolen zijn geweest. In de „Rechtsbronnen van Schiedam" (blz. 353) lezen wij daaromtrent het volgende: „Scoudt, scepenen ende raidt der stede van Sciedamme doen condt ende kennelicken allen luijden, dat wij gegeven hebben ende geven Vrederick Willemszoon, Jan die Witte Bartholonieuszoon, Mathe Mathijszoon en Jan Janszoon die hacker eencn moelenwerff, die geleegen is bij den poirthuijse, daar men te Rotterdamme wairt gaet, up dat eijnde van den tlioornevesten ende up den kandt van den haven, om eenen moelenwerff, die Claes Bettenzoens plach te wesen Perkament Protesten afschaffen I uw nneer he' een a"der herfstblad e v °Pen raam komt binnengewaaid op n Mooie dag ais die van gisteren b. v. Jj_Weet dan, dat het veel Hjkt op het aar- Menu, door „Europoort" samenge- eld ten behoeve van de Wildweek, welke nu de jachttijd is aangebroken, door energieke directeur met veel kennis n zaken georganiseerd is. Kennis van zaken, die in de allereerste str ^u'st door dit menu gedemon teerd wordt. Het is groen en in de vorm an een blad gehouden, voorts versierd een hertegewei en natuurlijk met het mbleem van Europoort, hetwelk mede oor het baanbrekende werk van de heer ouwerse een internationale vermaard- eid gaat verkrijgen. Nu de grote drukte er terrassen voorbij is. heeft hij zich geconcentreerd, eerst op een Visweek, ie een groot succes was en thans op een Wildweek, die heus wel langer dan zeven °agen duren zal. Wie het menu-in-blad- vorrn openvouwt ziet er een keurcollectie van wilgerechten in opgenoemd. En wan- j)eer hij er zich van gaat overtuigen, wat ®r allemaal van waar en lekker is, be- p eedt hij in Café-restaurant Europoort keurig ingerichte zaal, waarvan aan kleding en versiering geheel op deze Wild- week zijn afgestemd. Men ziet er reeds pnmiddellijk een ruiter te paard, allerlei •jachtemblemen, zoals een fraaie, oude wei- fas> die vermoedelijk bijna honderd jaar 's' voorts een rustiek jachthutje, waarin de vele merken wijn liggen opgetast, die 0lJ wild geserveerd worden, voorts opge lette vogels en vele attributen van de teeht, fraaie jachtgeweren inbegrepen. Het mag met de nodige voldoening ver geld worden, dat Schiedam thans niet al- leen bij de genieters van geestrijke voch ten een goede naam geniet, maar door -Europoort" tevens onder de gastronomen m«t een zeker bewondering genoemd j wordt. Het is in deze wintermaanden mo gelijk, alle aandacht aan het organiseren van speciale weken te wijden en er staan er dan ook nog verscheidene van verschil lende aard op t programma. Dat de Wild week reeds zondag, toen ze officieel werd ingezet, een succes bleek, mag als een grote persoonlijke voldoening voor de heer Louwerse. maar tevens als een grote reclame voor Schiedam beschouwd wor den en als een bewijs, dat er heden ten dage veel mogelijk is, dat voorheen on mogelijk leek Dit verheugende feit mag Advertentie De bloemen voor de Wildweek In Café-Restaurant ÈUROPOORT zijn geleverd door '0^iROTTERDAM gesteld aan B. en W. naar aanleiding van denigrerend geschrijf over de Gorzen. In ^hn antwoord gaven B. en W. in verband 'het het onderbrengen van a-sociale of s°eiaalzwakke gezinnen te kennen, dat hertrouwd mag worden, dat de Gorzen ®venals andere wijken voldoende gezonde evenskracht bezit om de enkele sociaal- 2Wakke gezinnen te kunnen steunen. u Het is gebruikelijk, aldus zeiden B. en te voren, dat dergelijke gezinnen in dien verhuizing noodzakelijk is, over de gehele gemeente worden verspreid. In verband hiermede doemden bij ons enkele vragen op. UIT HET OOGPUNT van de geeste- iijke volksgezondheid is deze verspreiding Van a-sociale en sociaalzwakke gezinnen e®n belangrijk probleem. Daarom vragen ons af, in hoeverre verspreiding over .e gehele gemeente gewenst is; voorts, ln welke mate dit gebeurt en hoe. yVor- rten in alle wijken dergelijke gezinneh ge plaatst? Of in alle, daarvoor in aanmer king komende wijken, in samenwerking k°tnend dan volgens bepaalde opvattin gen? Wat de verspreiding betreft, ons is be kend, dat in de Gorzen in één straat drie ^-sociale of sociaalzwakke gezinnen wer den ondergebracht. TEN SLOTTE NOG een vraag: is het tvaar, dat jonge mensen, die in de Gorzen 2°Uden willen blijven wonen, geen vrij- staande woning daar wordt toegewezen ze naar elders worden gedirigeerd? Hierdoor zou in de Gorzen allengs de me ding hebben postgevat, dat Gorzenaren Toeten verdwijnen, om plaats te maken v°or genoemde gezinnen. Het antwoord op deze vragen zal wei ght bij de behandeling van de begroting begeven worden, wanneer deze kwestie "aar wij menen te mogen aannemen, aan de orde zal komen. Zulks in het ka- rtsr van de geestelijke volksgezondheid, h'aarvoor de voormalige voorzitter van d® r.-k. raadsfractie, ir. W. H. v.d. Toorn, aRijd zo energiek op de bres is gespron gen. De geestelijke volksgezondheid zal de F'Ht- raadsfractie ongetwijfeld ter harte iijven gaan en naar vertrouwen, er een hieuwe pleitbezorger in vinden. Advertentie WOENSDAG GEHAKTDAG Per 500 gram 1 /I CT •Met kruiden 250 gram broersveld 159 - Mgr» Nolenslaan 846 Qoohlnd MW am«tr*k«r 81ste Jaargang No. 24127 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON MIS! POSTREKENING NR. 5 8 0 9 J ADVERTENTIES 1 9.15 per mm-hooffte. Bij contract «peoiaie tarieven. INGEZONDEN MEDEDimlNGEN t 6.3Q per mm-hoogte. Bij contract apecaaljB tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 030 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi- tmim 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- weaen. ABONNEMENTEN per kwartaal, t 2.54 en i 0.56 per week. per werkelijk wel eens extra gesignaleerd worden. Wie de grote zaal, waar de Wildweek wordt gehouden, betreedt, kan zich nau welijks voorstellen, dat hier nog zo kort geleden feitelijk. niets was. Er isiets uit de grond gestampt en er wordt niet bepaald stamppot gegeten, ofschoon, een cuisinier als de heer Louwer se er borg voor staat, dat ook stamppot bij hem een gastronomisch avontuur kan zijn. We stippen nog aan', dat de aankleding I van de zaal, het opstellen van de jacht hut etc. verzorgd werd door de firma J. M. Bourguignon en o.a. jachtgerei be- I schikbaar werd gesteld door het Sporthuis I Centrum, beide te Rotterdam. De ruiter te paard in Europoortofwel de jagersmandie er de Wildweek inrijdt In een felle maar sportieve wedstrijd heeft het eerste herenteam van Spirit tegen HGC 2 door een 3-2 zege weer eens beslag op beide punten weten te leggen. Na een kwartier spelen opende H. ter Braak voor onze stadgenoten de score maar nog voor de thee slaagden de gas ten er in uit een strafcorner de balans weer in evenwicht te brengen. Ook de tweede helft gaf aantrekkelijk hockey te zien met aan weerszijden snelle aanval len. Weer was het H. ter Braak die voor een voorsprong zorgde, maar opnieuw werd door HGC uit een strafcorner ge lijk gemaakt. De oranjehemden voelden dat er ditmaal winstkans in zat en ver hoogden de druk op 't doel van hun gas ten. Met de hattrick van H. ter Braak kwam deze winst die in de laatste minu ten nog zwaar verdedigd moest worden. Doelman C. v. Gogh toonde hierbij wederom in welke uitstekende vorm hij dit seizoen is. Ook het eerste dameselftal liet zich niet onbetuigd en stuurde de HGC dames met een 51 nederlaag naar huis. Gedu rende de gehele wedstrijd gaf Spirit hier de toon aan. Coby v. Lingen en Wiesje v. Alphen brachten de stand op 2-0, waartegen de bezoeksters d.m.v. hun midvoor slechts een treffer wisten te plaatsen. In de 2e helft herhaalden genoemde dames hun goede staaltjes en voegde tevens Conny v. d. Broeke een puntje aan de score toe. Ofschoon HGC dapper bleef volhouden, kwam er in de stand geen wijziging meer. Overige uitslagen dames: Spirit 2— RBC 3, 1-1; Spirit 3—Rapid 2, 0—6; RBC cSpirit b, 03; Spirit a—Dord recht b, 3-1; Heren: RBC 2Spirit 2, 2-0; Spirit 3 RBC 4, 2-0; Hillegersberg aSpirit a, 1-0; Victoris fSpirit b, 3-2. Voor de leden van de Schiedamse Kunstkring voert de Nederlandse Comedie donderdag 12 november in het Passage- Theater het blijspel in drie bedrijven „Nina" op. Het werd geschreven door André Roussin en vertaald door Mary Dresselhuys. Regie en decor zijn van Jo- han de Meester. Er spelen in: Guus Oster, Henk Rigters, Mary Dresselhuys, Pierre Myin en Allard van der Meer. Advertentie Advertentie PLÏ1.T HOOGSTRAAT 146 Onze stadgenoot de heer K.A. Levering werd, wegens langdurige en trouwe dienst door H. M. de Koningin begiftigd met de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons. De heer Levering is sedert 3 november 1919 werk zaam bij N.V. Werf Gusto, waar hij nu schaver is. De burgemeester reikte hem deze onderscheiding hedenmorgen op het bedrijf uit. Dat was de leuze, onder welke in de A-Kring Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen, achtereenvolgens op vier plaat sen, door de B.B. een expositie werd ge houden, ter kennismaking met de bescher- mingsmogelijkheden in het eigen huis, ingeval van luchtaanvallen. De door het publiek getoonde belang stelling voor deze mogelijkheden laat zich uitdrukken in onderstaande getallen: Rot terdam-Zuid 450, Vlaardingen 157, Schie dam 576, Rotterdam-Noord (Kunstkring) 617, totaal 1800 bezoekers. Dat betekent een toeneming met 1800 goed voorgelichte personen, die in woord en beeld (panelen, filmstroken en geluids films) de gehele Individuele Zelfbescher ming en het wezen van de radio-actieve neerslag aan zich zagen voorbijtrekken. Omdat het nummer van de aan hen uitgereikte brochure gelijk was aan het nummer, dat tevoren door het HBB was vastgesteld (en goed geheim gehouden!) zagen zich in het bezit gesteld van een gevulde verbandtrommel voor E.H.B.O.: Rotterdam-Zuid: mevr. J. Klaassen, Spar- rendaal 66; Vlaardingen: mej. M. A. B. v. Rossum, Borneostraat 34, E.H.B.O.-ster B.B.; Schiedam: de heer A. Winkel, Mgr. Nolenslaan 305 (lid Bedrijfszelfbescher ming) mevr. J. v d. PluimClarijs, De Wildestraat 21; Rotterdam-Noord: de heer E. Schenkler, Spoorsingel 78, brandwacht B.B.; mevr. J. H c. Heijink, Hélène Swarthstraat 4d (lid Bedrijfszelfbescher ming) de heer w. Verboom, Wilgen straat 70b. Daarmede werd in het kader van de In dividuele Zelfbescherming de basis gelegd voor 7 huisapotheken. Bij grotere belang stelling hadden het evengoed 70 kunnen zijn! ROTTERDAM, 3 nov. De rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen de 24-jarige mevrouw O. M. H. de G.H. uit Schie dam veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van 3 jaar .Zij had haar baby onvoldoende verzorgd, waardoor deze drie maanden na de geboorte door uitputting en ver waarlozing gestorven was. De eis was drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Advertentie Hedenavond geeft de Katholieke Kring voor zijn leden in het Zalencen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein een muziekavond, speciaal bestemd, om er ook propaganda mede te maken onder de katholieken in Nieuwland, die nog geen lid zijn en daar in flinken getale verwacht worden. De geestelijk adviseur pater van Dieren O.P., een voortreffelijk muziekkenner, zal er een selectie uit zijn discotheek ten gehore brengen en wel aria's uit Verdi's opera „La Traviata en Puccini's „La Boheme", muziek wel ke nog niets aan bekoring heeft inge boet. Zowel voor de leden van de K.K. als voor belangstellende bewoners van Nieuwland een unieke gelegenheid. Er wordt om 8 uur begonnen. In het Monopooltheater gaat t.m. don derdagavond 'n film waarin Danny Kaye de hoofdrol speelt. De handeling speelt zich af in 't middeleeuwse Engeland waar een troonopvolger door een aantal bo ze lieden belaagd wordt. Een edel mens probeert hem tegen hen te beschermen en slaagt daar natuurlijk in na talrijke spannende avonturen. Danny Kaye wordt o.a. bijgestaan door Glynis Johns. Basil Radbone en vele anderen, die stuk voor stuk het middeleeuwse leven op uitste kende wijze in beeld weten te brengen. Het spreekt vanzelf, dat Danny Kaye voor de nodige humor zorgt. Toegankelijk voor alle leeftijden. GEBOREN: Rudolf, z. v. W. A. Goud- papel en J. van Elsloo: Anneke, d. v. J. loch en M. J. Soeters; Jannetje, d. v. T. van Leeuwen en J. Immerzeel: Evert, z. v. T. van Leeuwen en J. Immerzeel: Ni cole, d. v. L. C. Buijsert en L. Verhoeff; Johannes J, z. v. H. C. Kars en E. W. Koens; Monique L, d. v. P. G. M. Melle- ma en C. J. L. Schaap; Johan, z. v. A. A. Maasdam en M. J. Vlaming; Eli zabeth M. d. v. W. A. Campbell en J. E. Haanstra: Désirée M. C. d. v. Q. B. Hengst en M. G. Postma; Marinus F. z. v. W. Hopman en A. Kop. OVERLEDEN: H. Heus. 66 jaar: D. van de Kraan, 63 jaar, echtg, v. L. Ver linde. Door de verbetering van Rijksweg 13 zijn een tweetal ondernemers in Over- schie min of meer in moeilijkheden ge komen. De firma Klijnsmit aan de Parallel straat, een garagebedrijf, had geregeld klanten onder de automobilisten die van uit die straat en vooraluit de Schielaan de rijksweg konden oprijden of van de rijksweg afkwamen. Dit behoort voor ge- rume tijd tot het verleden, want er k nen geen auto's meer de rijksweg op, zodat de firma een onverwachte tegen valler kreeg. Gehoopt wordt dat de aan leg van de parallelstraten in het volgend voorjaar een omkeer ten goede zal bren gen. Ook het benzinestation aan de z.g. verlengde Schielaan is ernstig in het ge drang gekomen mede door de bouw van een hoogbouwflat ter plaatse. Naar een oplossing wordt nog gezocht. Het verbeteren van de smaak van het water in Delft, aldus burgemeester en wethouders in hun memorie van ant woord omtrent de gemeentebegroting, zal naar raming een investering vergen van tenminste twee. tot driehonderddui zend gulden en behalve de daaruit voortvloeiende lasten nog een kostenstij ging per kubieke meter water voor con sumptieve doeleinden betekenen van rond tien tot elf cent. De inhoud van de met de gemeenten Den Haag en Rotterdam gesloten over eenkomsten laat het afnemen van meer water van Den Haag en het verminderen van de afneming van water van Rotter dam, respectievelijk het voortijdig op zeggen van de overeenkomst met Rotter dam niet toe, zo zeggen burgemeester, en wethouders in antwoord op een vraag van enkele leden van de Delftse gemeen teraad. (Van een Goudse medewerker) Behalve een prima scheidsrechter blijkt Leo Horn ook een uitstekend cau seur te zijn. Dit hebben de leden van de Goudse scheidsrechtersvereniging gis teravond in „de Kroon" kunnen bemer ken, want zonder de geringste moeite, en bovendien zonder een moment te verve len praatte de Bentveider bijna twee uur aan een stuk door. Zijn lezing, een babbeltje", zoals hij hetzeif noemde, was doorweven met komische opmer kingen. hetgeen een zeer prettige sfeer kweekte onder zijn aandachtig gehoor. Ook Leo Horn, thans een van 's-we- relds beste arbiters, de man, die liefst acht! keer in twee jaar tijds Real Ma drid floot, is begonnen als juniorscheids- rechter in een van de onderafdelingen van de K.N.V.B., en wel in de afdeling Amsterdam. De aanleiding hiertoe was een „voetbalknietje", waardoor Leo Horn, i Advertentie) Voor Vader en Zoon hebben wij I weer de beroemde SUPER RAY-LON COTELE pantalons. Blijvend plooihoudend, I trimpvrij, kleurecht, wasbaar, spor- tief modern model. Duizenden van deze pantalons ver kochten wij dit voorjaar en de gro te vraag noopte ons tot nabestellen. De normale prijs is 25.50 tot 29.75, maar 4 dagen kunt U profiteren van een ongedacht koopje, want voor met of zonder omslag, in de moder ne kleuren groen, lever of grijs, betaa.lt U dan voor JONGENS,H JO| TC 8-16 jaar B 3 alle maten voor HEREN Zolang de voorraad strekt.' Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: busje haché. Te bevragen bij de vinders: Konijn, L. M, Tromp Ha- vendijk 30b; zilveren broche met steen tjes, Franken, Slachthuislaan 31a; he renpolshorloge, W. Rip, Schiedamseweg 54. Kethel; zilveren bedelkettinkje, Kete laar, Zonnebloemstraat 80b, Rotterdam; zeemlap. Ouweneel, Aleidastraat 97b; plastic regerikapje, A. Kreuger, Brug manstraat ld; 1 p. rubberlaarzen, Jong bloed, Visserstraat 1; wit kinderlaarsje v. Loenen, Dr. Boslaan 1; zwarte porte monnee, A. Seinen, Tollensstraat 23; groene kinderportemonnee, W. Bakkes, Stadhouderslaan 87; ring met sleutels, J. Overmaas, Kallenburgstr. 66, Vlaar dingen; bril in etui, A. J. Lieverse Oostmaasstraat 64b, Rotterdam; rozen krans in etui. J. Diepering, Lange Ach terweg 14; vulpen en vulpotlood in etui, De Koning, v. Esveldtstraat 14a; pad vindersmes, Den Hartog, Burg. Knap- pertlaan 221b. Uit bovenstaande akte, welke op vrijdag na Pasen van het jaar 1383 is verleden, blijkt dat er een ruiling van molenwer ven heeft plaats gehad. Volgens dr. K. Heeringa moet met eerstgenoemde mo lenwerf die van de Oostmolen zijn bedoeld, hoewel wij eerder geloven, dat met deze akte de Zuidmolen werd opge richt. Nu kan er wel een Oostmolen zijn geweest, want in de giftboeken leest men van een huis en erve gelegen in de Oostmolenstraat of grenzende aan het Oostmolenplein. Maar deze zal vóór 1553 zijn afgebroken, want in het tiend- register over 1553, 1558 en 1561 worden wel de Noord- en Zuidmolen genoemd, als zijnde aangeslagen in de verponding, maar van een Oostmolen wordt niet ge rept. In tegenstelling met de Oostmolen straat welke straatnaam tegen het ein de van de zeventiende eeuw uit de histo rie van onze stad verdwijnt .had men alhier de Westmolenstraat, welke naam zij ontleende aan de molen die in 1580 aan het einde van deze straat werd gebouwd.' Iri de akten van transport, d.d. één, negen en achttien juni 1580 voor heren schepenen van onze stad verleden, werd aan Dirck Meeussen Molenaer van Delft open grond uitgegeven voor de bouw van 'n nieuwe windkorenmolen ge naamd de West. Schiedam telde om streeks 1600 ongeveer 5.000 zielen. Deze molen werd omstreeks 1860 omgebouwd tot een stoommolen en is thans uit ons stadsbeeld verdwenen. Dit stadsbeeld onderging in de jaren negentig van de zestiende eeuw een geduchte verandering. In dit verband wezen wij reeds op het zogenaamde „Groene Veld" dat 29 april 1581 door de stadsregering in veertien percelen werd verkocht. Genoemd „Groene veld" werd begrensd door de Boterstraat, Kreupelstraat en Lange Kerkstraat. Een tweede grote verandering onder ging het terrein, voorheen door de heren Kruisbroeders bewoond. In dit kwartier de grond behoorde na 1577 aan de stad werden diverse erven in 1593 uitge geven. waarbij het stadsbestuur en de regenten van het St.-Jacobs Gasthuis Aan de oprichting van de perkament- makerij alhier is de naam van de fa milie Gordon verbonden, naar wie de Gordonstraat is genoemd. Het verzoek van Jan Lievenszoon van Dalen werd 28 september 1642 door het stadsbestuur in behandeling genomen: ,T' versouck om alhier ter stede franchijn de oude be naming voor perkament te maken wert goet gevonden ende toegestaen' Het stadsbestuur had ergo geen bezwaar binnen zijn muren een perkamentmake rij op te richten. Waar deze perkamentmakerij werd opgericht, vernemen wij uit een akte van transport van 3 november 1642 bij wel ke akte de erfgenamen van wijlen Frans Maes Heijndricxzoon, in zijn leven bran dewijnbrander, verkochten aan Jan Lie venszoon „parekementbereijder" voor 700 carolusguldens twee huizen en er ven „sijnde voor dezen geweest een Branderije, staande en gelegen aan de oostzijde van de vaart in het Broersveld en strekkende van het Broersveld tot aan ,,'s heren bansloot loopende langs de Broersveste". In bovengenoemd pand begon Jan Lie venszoon van Dalen zijn perkamentma kerij. Hij had een dochter genaamd Lijs- beth. Jansdochter van Dalen, die 3 januari 1648 in het huwelijk trad met Robbert Gordon, een „Jonghman, Adel borst onder de Compagnie van den wel- geboore gestrenge heer ende Ridder Sir Wiljam Drummond, Colonel guarnisoen houdende alhier". Genoemde Robbert Gordon was geboren te Aberdeen in Schotland en behoorde bij de Schotse regimenten, welke in de zeventiende eeuw in onze Republiek dienst deden. Na het overlijden van zijn schoonvader kwam de perkamentmakerij onder zijn beheer, en zal hij ergo zijn militaire loopbaan hebben verlaten. Zijn huisvrouw kwam spoedig te overlijden en hij huwde ander maal en zelfs een derde maal. De familie Gordon is alhier en ook in Zuid-Afrika tot grote bekendheid geko men. Enkele bijzonderheden van deze familie mogen dan ook niet onvermeld blijven. Zo werd Robbert Gordon bij reso lutie van 21 mei 1687 benoemd tot lid van de Vroedschap en later tot burge meester van Schiedam. Zijn zoon Jacob Gordon, studeerde aan de universiteit te Harderwijk en trad in het huwelijk werd daarvoor perkament gebruikt. Ve-,met Johanna Maria Heijdenrijk. Uit dit len van onze lezers zullen wel eens een huwelijk werd 29 september 1743 te Does oud eigendomsbewijs van een huis en er-j burg geboren Robert Jacob Gordon die ve of van een perceel land in handen zich zeer verdienstelijk maakte voor de hebben gehad. In ons Gemeente-Archiefplantkunde in Zuid-Afrika, waar hij in bevinden zich diverse boeken met perka- garnizoen lag als kolonel. in gemeen overleg hebben gehandeld, doch zonder daarbij de moeite te nemen van al hun besprekingen notulen te hou den. Zo vindt men nergens een aanteke ning betreffende het graven van de vaart door het Broersveld. Dit moet echter zijn geschied vóór 15 februari 1593, want op genoemde datum had de eerste uit gifte plaats van 15 erven, voorheen be hoord hebbende tot de boomgaard van da Kruisbroeders; een week later werden 21 erven „aende Oostsijde" en 49 erven „aende Westsijde vande Vaert" door het Broersveld uitgegeven. Deze vaart stond in verbinding met de „Kercksloot" en „Crepelsloot" en een brug genaamd de Eilandse brug verleende toegang tot het Broersveld, de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat. De onvoordelige be bouwing van deze uitgegeven erven was oorzaak van het grote aantal gangen volgens het „Register van Kooyman" omstreeks 1898 samengesteld, waren er 38 gangen, van welke „de gang van Baas Been wel de bekendste is in het Broersveld en in de opvolgende jaren een van de' drukst bevolkte straten werd. Daar in het Broersveld maakte de „cho lera asiatica" ten jare 1866 de meeste slachtoffers: nl. 47. Daartoe heeft niet weinig bijgedragen de sloot van deze straat. In 1893 werd deze sloot door het Broersveld gedempt. Een nieuwe industrie, welke ten jare 1642 binnen onze stad werd opgericht, is de perkamentmakerij van Jan Lievens zoon van Dalen, afkomstig van Rotter dam, waar hij reeds een perkament makerij bezat. Waarom hij zich als zo danig hier in Schiedam ging vestigen, is ons niet bekend. In tegenstelling met tegenwoordig werd vroeger veel perkament gebruikt. Vrijwel alle boeken, welke in druk verschenen, werden in perkament gebonden. Moest n officieel stuk worden opgemaakt, dan menten omslag. L. A. ABMA. was uitgeschakeld om actief aan de voet balsport mee te doen. Vele jaren lang was hij een onopvallend figuur op de vel den, promoveerde van tijd tot tijd, maar kreeg pas naam. toen niemand minder dan Sir Stanley Rous, hem na een oefen wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de Engelse amateurs, uitno digde om in Wembley een wedstrijd te komen fluiten. Dit was de wedstrijd En- geland-België in november 1952 Daarna volgde het „duel van de eeuw", namelijk Engeland-Hongarije, die hij eveneens op uitnodiging van Sir Stanley Rous mocht leiden. Nog altijd bewaart Leo Horn aan deze wedstrijd de prettigste herinne ringen. „Toen zag ik het mooiste voetbal, dat ik tot nu toe ooit gezien heb", zo zegt hij het zelf. Na de wedstrijd Engeland- Hongarije had Leo Horn naam gemaakt en werd vele keren uitgenodigd om inter lands en andere belangrijke ontmoetin gen te fluiten. Zo leidde hij acht maal In twee jaar :n wedstrijd van Real Madrid. Zeven keer zegevierden de Spanjaarden, maar de laatste maal, de revanche voor de Europa-cup tegen Fiorto verloren zij. „Ik vermoed nu, dat ik voor het laatst Real Madrid heb gefloten...", aldus Leo Horn, .Bij deze wedstrijd ging het er soms fel van langs en als het een normale was ge weest, had ik zeker vier spelers naar de kleedkamer verwezen. Ik deed het even wel niet, want ik wilde zelf van het veld Deze en nog meer komische opmerkin gen bracht Leo Horn ten gehore, maar hij vergat toch ook niet zijn collega's een „vaderlijke" tip te geven. Leo Horn toonde zich een felle tegen stander van protesten, want vooral voor jonge scheidsrechters kunnen deze zeer funest zijn. De oudere trekken zich er minder van aan, want zij bezitten mees tal al een goede naam, maar voor de nieuwelingen in het vak, die zich nog omhoog moeten werken, zijn protesten vaak een grote struikelblok om voor pro motie in aanmerking te komen. „Er wordt te veel gelet op protesten en te weinig aandacht geschonken aan de wedstrijden, die goed zijn geleid". De houding en kleding van een arbiter zijn zeer belangrijk. Een scheidsrechter, die het veld opkomt met een ongewassen trui, smerige schoenen heeft het bij mij reeds bij voorbaat verbruid, aldus spre ker. Voorts nam hij het op voor de referees, die 's maandags een minder goede kri tiek in de kranten ontvingen. Hij begreep best, dat de redacteuren van de dag bladen rekening moeten houden met hun lezers, maar toch zou Leo Hom graag een zekere gematigdheid willen zien. De spelregels zijn een voornaam punt, zowel voor de spelers als voor de scheids rechter. Spreker pleitte dan ook voor spel regelcursussen, die volgens hem niet vroeg genoeg kunnen beginnen. Hij meende voorts, dat een arbiter zijn training niet mag verwaarlo zen. ,.Ook een scheidsrechter moet aan conditietraining doen". Leo Horn vond het bepaald teleurstellend, dat veel van zijn collega's dit vergeten. „In Amsterdam, om een voorbeeld te noemen, zijn 550 arbiters. Wekelijks worden zij in staat gesteld voor een kwartje hun conditie op peil te houden. Er komen er slechts 18!" Ook sprak Leo Hom over de sfeer na de wedstrijden. Deze is bij een amateur vereniging vaak veel gezelliger, dan bij de semi-profs. Bij het betaalde voetbal gaat het om de duiten, hetgeen de pret tige geest vaak beïnvloedt. Hij haalde hier alls voorbeeld aan „zijn" club AFC (het bloed kruipt nu eenmaal, waar het niet gaan kan, red.), die zondag jL, na steeds fraai aan de top van de ranglijst te hebben gestaan, plotseling een neder laag kreeg te incasseren. „Toen ik des avonds, na mijn wedstrijd Ajax V.V.V. in het clublokaal kwam. 'dacht ik dat A.F.C. had gewonnen. Er heerste volop gezelligheid en de rook was er om te snij den". Passage Theater: Dodende liefde (str. volw.), weekdagen 2 en 8.15 u„ zaterdag en zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Donder dagavond geen filmvoorstelling. Monopole-Theater: De hofnar (a. 1.); werkdagen 2, 7 en 9, zaterdag en zondag 2, 4,15, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 105 zondags van 12—5 uur. Tentoonstelling werken van Lucebert en werken van mo derne Nederlandse schilders uit Museum Boymans- v. Beuningen. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Evers, Lange Haven 81. B.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL 8.-LIDUINA Openingsoren] Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30—8 uur; vr. 78 uur: Jeugd: wo. 3—8 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—8 uur: volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 78 uur. Arena: Some like it hot, volw. Capi tol: Tom and Jerryfestival a.l. Centraal: Schaduwen van het Derde Rijk 14 j. Cineac A.D.: Kop op borst vooruit, a.l. Cineac N.R.C.: Actualiteiten, a.l. Colos seum: Du bis Musik, a.l. Do. Maar ten Luther, ontraden. Harmonie: Peter Voss, de miljoenendief, a.L Lumière: Moutarde van Sanaansee, a.l. Luxor: Geen film. Metro: De hond van de Bas- kervilles, 14 j. Passage: Dodende lief de, str. volw. Prinses: Cel 2455, 18 j. Rex: Oorlog der helikopters, 14 j. Thalia: Les cousins. 18 j. 't Venster: De muilkorf, a.l. Victoria: Houseboat, a.l. Do. Zo vaders, zo zonen, 14 j. De recreatie-commissie van de Over- schiese wijkraad heeft zich tot het Rot terdamse gemeentebestuur gewend om t ekomen tot het plaatsen van enkele fonteinen. Voorts hebben enkele ingeze tenen van deze wijk zich tot de wijkraad gewend om te bevorderen dat de sfeer v oud-Overschie gehandhaafd blijft. Enke le nieuwbouw-projecten geven aanleiding tot dit verzoek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3