f ingoeds j E R1 El HELAAS: EERSTE VLUCHT LONDEN- ROTTERDAM GING VIA SCHIPHOL 1 Schiphol uitkomst op eerste dag voor Rotterdam Zoon burgemeester nam half uur voor 23 meter Bank Ned. Gemeenten rechtvaardigt haar recente emissiebeleid Vond St inhet zoeklicht Aarzelende start van K.L.M. op Zestienhoven Uitstel tweede lening stuitte op verschillende bezwaren V iscount-remmen werkten niet Race met twee toestellen GERARD MEUER H.A.L.-vloot op winter-cruise Jim Mollison overleden Gelegen aan de rivierdie voorspoed en welvaart brengt Kath. Invalidenhond doet zuiniger aan imbtswoning Vlaardingse burgemeester Nieuwe investeringen eisen per kwartaal ruim f 200 miljoen DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Een nieuwe Iswestia Lazlo Papp uitdager van G us tav Scholz Mariniersmuziek van West naar Oost NSC DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 PAGINA 6 Italiaanse importmoderne kleuren ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS - ROTTERDAM-Z B E IJ E R LAN DS E LAAN - SCHIEDAM - DELFT ROTTERDAM, 2 nov. Tientallen hoge autoriteiten en vooraanstaande vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven, die van morgen op de luchthaven Zestien, hoven bijeen waren gekomen om de terugkeer van de K.L.M. op het Rotterdamse vliegveld luister hij te zetten, zijn om half een de autobussen ingestapt om een we- deropbouwrit door de Maasstad te ondernemen. De K.L.M. Viscount, die ter opening van de lijndienst op Lon. den om twaalf uur van de En gelse hoofdstad uit op Zestien, hoven zou arriveren, had name lijk ruim anderhalf uur ver traging. Moeilijkheden - Moeilijke beslissing Concurrentie Drie evenementen Startbaan Midden-Oosten Bekende Britse luchtvaartpionier Buitenlandse oliemijen moeten nationale maatschappijen worden Besprekingen over de wereldbofersituatie 13 w rs ORLON (Van een* verslaggever) De moeilijkheden begonnen reeds vroeg in de morgen, toen het toestel, waarmee vertegenwoordigers van pers en reisbureaus met de Viscount van Zes tienhoven uit naar Engeland vertrokken, aanzienlijke vertraging had- Drie kwar tier later werd van Rotterdam vertrok ken. Op het Londense vliegveld bemerkte men bovendien een mankement aan de remmen van het toestel, hetgeen de ge zagvoerder deed beslissen, niet naar Zes tienhoven maar naar Schiphol terug te vliegen, daar de landingsbaan op Zes tienhoven niet lang genoeg is om zonder bij te remmen aan de grond te komen. 3 Op Schiphol zullen de eerste passagiers in een ander toestel overstappen, dat ver volgens de laatste kilometers van deze handicap-rit naar Rotterdam zal vol tooien. De K.L.M. heeft dus bij zijn ope- ningsvlucht al hinder ondervonden van de te korte startbaan, welke Rotterdam nog steeds niet langer mag maken. Rotterdams burgemeester heeft de gas ten in elk geval een lang wachten be spaard. Een wederopbouwrit is ook in teressant en de K.L.M.-harmonie kan men geen anderhalf uur achtereen mar sen laten blazen. Om acht minuten voor twee, dus met een vertraging van 112 minuten arriveer de de eerste K.L.M. Viscount uit Londen op het vliegveld Zestienhoven. Zevenendertig maanden na de opening van de Rotterdamse luchthaven, nadat buitenlandsè maatschappijen de eerste stoot hebben gegeven tot de ontwikkeling van dit vliegveld, heeft de K.L.M. de Maasstad teruggevonden en in zijn inter nationale lijndienst opgenomen. Een traditie is hersteld. Voor de oorlog was de Waalhaven vertrekpunt voor K.L.M.-vogels naar Parijs en Londen; thans beperkt de K.L.M. zich nog tot een dagelijkse vlucht over de Noordzee maar ook hierover is de Rotterdamse lucht vaart-wereld reeds verheugd. De Britse ambassadeur Sir Paul Mason en de president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aier, flankeerden Rotter dams burgemeester, mr. G. E. van Wal- sum, toen de Vickers Vicount zich op Zes tienhoven meldde. De openingsvlucht is niet zo voorspoedig geweest als men wel had gehoopt. Het werd een race Londen —AmsterdamRotterdam en zoals wij elders reeds schrijven kwamen er twee vliegtuigen aan te pas. stadhuis: „Rotterdam beschouwt deze nieuwe lijn op Londen als een aan winst". zo vervolgde de burgemees ter, die voorts getuigde van zijn grote waardering voor de activiteit van de buitenlandse luchtvaartondernemin gen, die het van de opening van de lucht haven af mogelijk hebben gemaakt om op Londen te vliegen „Ook zij zo sprak de heer Van Walsum zullen er echter begrip voor kunnen hebben, dat het Rot terdam een zekere satisfactie geeft, dat onze nationale luchtvaartmaatschappij, die een zo grote plaats in de harten van de Nederlanders inneemt en met wie wij ons nog des te sterker verbonden voe len naarmate het haar in het buitenland moeilijker wordt gemaakt, over Rotter dam gaat vliegen". „Aan de andere kant, zo betoogde hij, zijn wij hier in Rotterdam nuchter genoeg om te begrijpen dat deze ene zwaluw nog „Ik ben mij er van bewust dat de beslis sing om Rotterdam aan te doen voor de K. L. M. zeer moeilijk is geweest, omdat dit het aanvaarden van een zekere decentralisatie in haar bedrijf betekent. Tuist omdat wij daarvoor begrip hebben, waarderen wij het, des te meer dat de L. M. zoveel werk van deze openings vlucht heeft gemaakt. Wij zien daarin een aanwijzing dat zij vervuld is van goede verwachtingen". Dit zei de Rotterdamse burgemeester ledenmiddag in de Burgerzaal van het Ik was gisteren in de schouwburg, waar ik in de pauze veel goed geklede heren zag. Dat deed me denken aan Gerard Meijer, de zaak waar ik koop, die kleedt U goed en niet te duur r HERENKLEDING HERENMODES MEENT 96 TEL. 13.17.15 geen zomer maakt. Wij zijn beslist niel van mening dat de ontwikkelingsmoge lijkheden van Rotterdam hiermede zijn uitgeput. De K.L.M. blijft erop attent of er zich te Rotterdam nog andere moge lijkheden voordoen en wij zijn als steeds geïnteresseerd voor buitenlandse maat schappijen. die onze plaats ln het Euro pese luchtverkeer kunnen versterken". De burgemeester sprak de hoop uit dat de gemeente in staat zal zijn de uitrus ting van de luchthaven gelijke ted te doen houden met de groei van haar be tekenis. Opnieuw hield de burgemeester zijn gehoor voor, dat Rotterdam niet de pre tentie heeft zijn luchthaven te doen uit groeien tot een grote luchthaven. Het wordt tijd dat men gaat begrijpen en ge loven dat Rotterdam niet alles wil en kan. Als zeehaven dienen wij een eigen be scheiden luchthaven te hebben, die tevens Den Haag van dienst kan zijn. De groep genodigden, die gisterochtend onder zulke aangename weersomstandig heden de reis van Zestienhoven naar Londen waren begonnen en na een volle dag sight seeing zich voor de thuisreis gereed maakten, kregen te horen, dat de Rotterdamse luchthaven potdicht zat en dat ook Schiphol door mist werd be dreigd. zij het dan in lichte mate. De K.L.M. nam het sportief op en stelde haar gasten voor de keus: of via Schiphol en dan verder per bus naar Rotterdam weer te keren of met de nachtboot over te varen. Een aantal journalisten koos de eerste mogelijkheid, en arriveerde laat in de Maasstad, een aantal die-hards echter wilde per se het eerst voet op Rotterdamse bodem zetten en koos de nachtboot. In Londen was het de heer M. Breu- ning, directeur van de Brits-Ierse pas- sagedienst van de K. L. M., die zijn gasten zijn inzichten gaf in de mogelijk heden van de nieuwe of liever her nieuwde KLM-verbinding Rotterdam- Londen. Hij zeide, ervan overtuigd te zijn, dat bij enkele onafhankelijke luchtvaart-maatschappijen, die het pu bliek vanuit Rotterdam goed bediend hebben, thans de vrees zal ontstaan, dat de K.L.M. een deel van hun verkeer zal gaan afsnoepen. Het zal echter, zei de heer Breuning, wel blijken, dat de K.L.M. nieuw vervoer zal scheppen. Van Britse zijde zag hij vooral voor het toekomstige voorjaarsseizoen grote mo gelijkheden. In het Verenigd Koninkrijk is namelijk sterke propaganda gevoerd voor drie evenementen op het continent: de Passiespelen te Oberammergau, de Olympische Spelen te Rome en de Flo- riade te Rotterdam. Een groot deel van het daarvoor bestemde luchtvervoer zal wel over Rotterdam lopen. De heer Breuning was ervan over- tuingd, dat nog wel andere stappen zul len volgen, om Rotterdam zijn betekenis te hergeven op de wereldkaart van het luchtvervoer; er zal namelijk behoefte blijken aan een lijn die vla Rotterdam doorloopt naar West-Duitsland en Bazel, welke laatste stad weer een belangrijke toeristische invalspoort is voor Zwitser land, noord-Italië en zuid-Duitsland Aangezien de startbaan-mogelijkheden te Rotterdam een niet volledige belasting ROTTERDAM, 1 NOVEMBER De Holland-Amerika Lijn heeft voor het ko mende winterseizoen weer een groot aan tal cruises op het programma staan. Be halve de Maasdam, Statendam en Nieuw Amsterdam, zal ook het vlaggeschip Rot terdam, tiet grootste cruise-schip ter we reld, 2 speciale vakantiereizen maken, t.w.: 1 van 49 dagen rond Zuid-Amerika, waarvan de vertrekdatum vanuit New York op 11 december is bepaald en 1 van 75 dagen welke op 1 februari 1960 zal aanvangen en waarbij de aantrekke lijkste havens in 4 verschillende conti nenten worden aangelopen. Tussen december 1959 en april 1960 zullen de Nieuw Amsterdam, de Staten dam en de Maasdam 15 cruises van 8 tot 17 dagen vanuit New York naar de Caraïbische Zee maken. De Nieuw Amsterdam vertrekt op 18 december voor een Kerstcrusie van 16 da gen naar West-lndië en Zuid-Amerika, terwijl in het nieuwe jaar met dit schip nog 7 cruises zullen plaats vinden, t.w.: 1 van 8V2 dag naar Port-au-Prince en Havana en 6 van 1 tot 2 weken naar West-lndië en Zuid-Amerika. Ook de Maasdam maakt een speciale Kerst-cruise van 13 dagen naar West- lndië, vertrek 21 december Op het programma van de Statendam staan van januari tot april 1960 6 crui ses van ongeveer 2 weken naar West- lndië en Zuid-Amerika. van de Vickers Viscounts mogelijk ma ken. zou een verlenging van de startbaan op Zestienheven redelijk zijn, besloot de heer Breuning. Thans zal men kunnen gaan tot een bezetting van ongeveer 40 passagiers met hun bagage, terwijl de toestellen een capaciteit tot 58 personen hebben. Daar bij de eerste vlucht van gister ochtend de gasten vrijwel geen bagage meenamen, kon men alle 58 plaatsen doen innemen. Er vlogen toen 36 gasten mee, plus 22 betalende passagiers, waar van 12 uit Rotterdam. (Van onze correspondent VUGHT, 1 nov. De Nederlandse Katholieke Invalidenbond zal wegens de hoge kosten voortaan moeten afzien van het eigen vereni-nngsorgaan en daar voor in de plaats een mededelingenblad uitgeven. Dit is besloten op de tijdens een studieweekeinde in Huize Bergen te Vught gehouden jaarvergadering van de bond. Voor 1960 zal de afdracht aan de landelijke bond 2.per lid bedragen. Een commissie zal nagaan of in de toe komst bepaalde financiële acties kunnen worden uitgevoerd. Een andere commis sie zal richtlijnen voor een vakantie regeling voorstellen. Onder leiding van de geestelijk ad viseur, pastoor Burck, en directeur X. Tilman zal een comité werkzaam zijn ter voorbereiding van een invaliden- bedevaart naar Lourdes in 1961. Tevoren zal men een spaaractie ondernemen. In alle vroegte streek de K.L.M.- Viscount ,Jan Olieslagers" neer op de Rotterdamse Luchthaven om de eerste vlucht naar Londen te maken. LONDEN, 2 nov. (Rtr.-AFP) Jim Mollison, een vermaarde Britse lucht vaartpionier die in augustus 1931 de eer ste oost-westvlUcht over de Atlantische Oceaan maakte in een een-persoonsvlieg tuig, is te Richmond bij Londen op 54- jarige leeftijd overleden. Samen met zijn eerste vrouw, Amy Johnson, maakte Mollison recordvluchten tussen Groot- Brittannië en Australië en Zuid-Afrika. Het echtpaar heeft een kwart eeuw ge leden ook deelgenomen aan de Melbour ne-race, maar moest toen al spoedig we gens panne de strijd staken. Mollison en Amy Johnson, van wie hij in 1938 was gescheiden, stelden zich aan het begin van de tweede wereldoorlog beschikbaar voor het besturen van trans portvliegtuigen. Amy Johnson kwam in 1941 om het leven, toen haar toestel in de monding van de Theems neerstortte. Mollison bleef in dienst tot het einde van de oorlog, waarbij hij voornamelijk op de gevaarlijke route over de Atlantische Oceaan vanaf Prestiwick vloog. Met het afleveren van een Brits vliegtuig aan Brazilië maakte ilij enkele jaren geleden zijn laatste grote vlucht. Maandagmorgen heeft de 16-jarige zoon voor burgemeester Verploegh Chassé aan van de burgemeester, Jasper Heusdens, j het later naar hem vernoemde plein de op het terrein aan de Maasboulevard, wes- eerste ambtewoning gebouwd. Doch toen telfjk van het Delta-hotel, de eerste van 1 in 1938 burgemeester Siezen naar Vlaar- de 14 palen in de grond geslagen, welke j dingen kwam, wilde hij deze n et betrek- de toekomstige ambtswoning van de bur- 1 ken daar ze zo ruina was opgezet, dat zij gen-.eester zullen ondersteunen. Hij deed meit praktisch meer te wonen was. Thans dit met zoveel animo, dat hij niet rustte bewijst dit 'huis haar bruikbaarheid door voor de 23 meter lange paai vrijwel ge- huisvesting voor drie tandartspraktijken heel in de bodem was verdwenen en hij en een gezin. Ook de ambtswoning, welke had hiervoor juist een half uur nodig, destijds voor de burgemeester van Vlaard. Behalve zijn ouders, burgemeester en me- I Ambacht werd gebouwd, werd na de an- vrouw Heusdens, waren op het terrein nexatie in 1941 verkocht. Toen dan ook aanwezig de wethouders Van Minnen enmr. Heusdens in 1947 naar Vlaardingen Walstra, de gemeente-secretaris, de archi- kwam. was er geen ambtswoning en toen tctt de heer Fledderus, vcrtegenwoordl- kort daarop de toenmalige wethouders het plan maakten om aan de Sehiedamseweg voorbij de Boetean een nieuwe woning te bouwen, waren er nog zoveel beperkende gers van het gem. bouwtoezicht c.a. Na afloop verenigde het gezelschap zich in het Delta-hotel, waar burgemeester Heusdens. sprekend als principaal en toe komstig bewoner, een historisch overzicht gaf van de ambtswoningen in deze ge meente Omtrent de eeuwwisseling werd CAIRO, 2 nov. De voorzitter van de commissie van Arabische oliederkun- digen. Abdoellah El Tariki, heeft in een vraaggesprek met het onder leiding van de regering van de Verenigde Arabische Republiek staande persbureau voor het Middenoosten gezegd dat de buitenland se oliemaatschappijen in het Midden- Oosten nationale maatschappijen moeten worden onder leiding van Arabische re geringen om de Arabische belangen te dienen, aldus meldt Reuter. Deskundigen van Engeland en andere landen hebben een door de F.A.O.. de Voedsel en Landbouw Organisatie van de Verenigde Naties, uitgesproken ver wachting omtrent een aanhoudende werelribntercrisis zeer pessimistisch ge noemd. De F.A.O.-commissie behandel de een rapport over de botersituatie, waarin de verwachting werd uitgespro ken dat ondanks de huidige gunstige situatie zich gedurende een aantal jaren epn overschot aan boter zal voordoen, gepaard met lage prijzen. Tijdens een bespreking van maat regelen ter voorkoming van een her haling van de werelriboterdepressie van 1958, stelde het Nederlandse lid H. van Riem voor een comnrssie voor de zui- velmarkt in te stellen, die tweemaal per jaar zou moeten vergaderen om de situatie vast te stellen. De heer R. Broch, hoofd van de eco nomische en statistische afdeling van Unilever Ltd. in Engeland, betoogde, dat de boterprijzen zullen moeten dalen als gevolg van de concurrentie van margarine. De huidige kwaliteit van margarine kan een vergelijking met boter goed doorstaan, aldus het Engelse lid. (Eigen bericht) AMSTERDAM, 2 nov. In een circu laire aan de gemeentebesturen geeft de Bank voor Nederlamlsche Gemeenten een verklaring van haar beleid met be trekking tot de emissie van 75 miljoen 414 pet obligatiën in september j.l.,op het moment waarop Amsterdam en Rotterdam elk met een emissie van 25 miljoen 411 pet obligaties aan de markt zouden komen. De raad van commissarissen der gemeentenbank stelt voorop, dat niet een vermeend en misplaatst eigenbelang van de bank, doch uitsluitend de welbegrepen belan gen van de Nederlandse gemeenten als geheel ook aan dit beleid ten grondslag hebben gelegen. Daaraan was volko men vreemd de wens om de centrali satie van de financiering van de ge meentelijke investeringen te doen voortbestaan. Integendeel, de bank wenst er volledig aan mee te werken om, zo spoedig de omstandigheden het mogelijk maken, weer tot normale ver houdingen terug te keren. Twee factoren zijn bij het besluit van de bank van doorslaggevende betekenis geweest, n.l. a. de dringendheid van de behoeften, waarin door het aan te trekken leen- kapitaal moest worden voorzien, en b. het rentepeil, waarop aantrekking van dit kapitaal met het oog op de marktsituatie en de ontwikkeling daar van mogelijk werd geoordeeld. De behoefte van de gemeenten aan kapitaal voor de aanleg van straten wegen, bruggen, bouwrijp maken van gronden, enz., kortom voor nieuwe in vesteringen, is nog steeds zeer groot. In 1958 werd voor al deze kapitaals uitgaven, waarbij die voor de sociale woningbouw worden uitgezonderd, om dat het leenkapitaal daarvoor door de staat beschikbaar wordt gesteld, uitge geven een totaalbedrag van circa 1100 miljoen, waarvan circa ƒ830 miljoen door aantrekking van leenkapitaal moest worden verkregen. Voor 1959 kan zeker niet met een lager totaalcijfer wor den gerekend. De bank gaat er voor 1959 voors hands van uit. dat buiten het leenka pitaal, benodigd voor consolidatie, f200 a ƒ225 miljoen nel* kwartaal ter beschikking van de bank moet ko men, om door haar aan gemeenten te worden verstrekt, teneinde deze in staat te stellen haar ftrgente kapi- taalswerken op tijd aan te vangen. Wordt dit niet bereikt, dan ontstaat een stagnatie in de aanbieding van le ningen door de bank en wanneer deze enige omvang krijgt, vertraging in de uitvoering van urgente kapitaalswer- ken door de gemeenten. In het tweede kwartaal is de op brengst van de door de bank aange trokken leningen ver bij genoemd be drag ten achter gebleven. Dit ten achter blijven bracht de noodzakelijk heid mee van een aanmerkelijk zwaar der beroep op de markt in het derde kwartaal. Ten aanzien van het rentepeil wordt opgemerkt dat de bank haar vraag in de markt zowel in de obligatie- als in de onderhandse markt, laat geschieden in gedeelten en met tussenpauzen, afhanke lijk van de marktsituatie en zij heeft daarbij doelbewust gestreefd, voor zover dit met het tempo hetwelk zij bij de ka pitaalsaantrekking ln acht moet nemen verenigbaar is, een neerwaartse tendens van het rentepeil niet of zo min mogelijk te doorkruisen. De bank ging blijkens haar publikatie van 31 augustus 1959 over tot een emissie van f 100 miljoen. Ook wanneer daaraan wordt toegevoegd het totaal van de in middels aangetrokken onderhandse lenin gen, was dit bedrag verre van voldoen de om alle leningen voor nieuwe urgente kapitaalswerkcn te i-erstrckken. Niette min werd het raadzaam geóórdeeld om ln een markt welke nog slechts kort te kenen van herstel vertoonde, niet direct met een grotere vraag te komen. Daarom had deze emissie mede de strekking om inzicht te verkrijgen in het aanbod op een reniei iveau van 4V4 pet. Toen deze emissie duidelijk was ge slaagd en daarbij bleek van een opnr- mingsvermogen van de markt, dat een vervolglening op dezelfde condities wet tigde, is gebruik gemaakt van deze mo gelijkheid teneinde aan de vraag van gemeenten, waaronder ook die van de grootste gemeenten tot belangrijkere bedragen voorkomen, te kunnen vol doen. De vervolglening werd bewust beperkt tot 75 miljoen met het oog op de emissies van Amsterdam en Rot terdam waarvan de voornemens inmid dels bekend waren geworden. Nauwgezet overwogen Nauwgezet zijn met het oog op de ge meentelijke emissieplannen de voor- en nadelen van uitstel van de emissie te gen elkaar afgewogen, met het resultaat dat de nadelen zwaarder bleken te zijn. Als belangrijk bezwaar gold, dat door te wachten de bank vooreerst het suc ces van de laatst uitgegeven lening zou verspelen. Afgewacht zou moeten wor den of de bank na enige tijd nog wel op dezelfde voorwaarden met een lening van enige omvang zou kunnen komen. Maar daarnaast had wachten niet tot veertien dagen beperkt kunnen blijven. Rekening moest immers wor den gehouden met de waarschijnlijkheid welke inmid<f°ls zekerheid is gewor den dat andere gemeentelijke emis sies op korte termijn zouden volgen. Indien het spoedig aan de markt ko men van leningen van gemeenten een motief was om te wachten, zou de bank de consequentie hebben moeten trekken dat zij ook ten behoeve van an dere gemeenten, die zouden volgen, haar kapitaalvraag ten behoeve van dringende investeringen van vele ge meenten, waarvoor de markt gunstig was, zou moeten achterstellen. De bank betrok voorts in haar over wegingen de verwachting dat emissies, welke beneden het marktpeil worden overgenomen, zoals met de verwacht wordende emissies het geval zou zijn, een marktsituatie scheppen, weike het emitteren van normale leningen in ern stige mate bemoeilijkt. De ontwikkeling van de laatste tijd. waarin 4',4 pet ge meentelijke obligaties worden aangebo den tegen koersen, welke het rende ment boven 4 pet doen stijgen, toont dit aan. Overigens heeft natuurlijk bij deze af weging ook bijzondere aandacht gehad de omstandigheid, dat het financie ringsplan van de gemeenten, waarvan emissies werden verwacht, niet werd doorkruist omdat de leningen door bankconsortia waren overgenomen, als mede dat aan de gemèenten door de bankemissies leningen zouden kunnen worden aangeboden, waarvan de condi ties niet onvoordeliger waren dan die van de leningen door de emitterende ge meenten verkregen. U WEET MISSCHIEN NlET, waarde lezer, wat „Iswestia" betekent, maar u hebt er ongetwijfeld wel eens iets over gelezen of gehoord. „Iswestia" betekent „nieuws" en de „Iswestia" is een krant, de grote concurrent van de „Prawda ofwel „Waarheid." De buitenlandse journalisten in Mos kou en uiteraard ook de lezers van de „Iswestia" hebben gedurende de laat- S'.e tijd hun ogen uitgekeken. En al zul len onze lezers hun ogen niet uitkijken, ongetwijfeld zullen ze zich evenals wij, die zulks alleen al beroepshalve doen, verbazen over een fenomenale journalis tieke salto mortale. Tot voor kort was de „Iswestia" een droge, dorre krant, zonder sprekende kop pen, zonder speciale zetwijze. Een cur siefje was er onbekend. De hele „Is westia",, van voor- tot achterpagina, was een dorre woestijn van letters, grint, zoals dat in vaktaal heet. De „Iswestia" is echter totaal van ge zicht veranderd. Dat is het werk van de hoofdredacteur, Alexei Agioebei, de schoonzoon von Nikita Khroesjtsjev, een intelligente, hardwerkende jongeman met moderne ideeën. Wie tegenwoordig de „Iswestia" open vouwt, ziet de pagina's met foto's bezaaid. Foto's van vrolijke baders in de Krim, van de sterren en diva's der sovjet films enz. Daartussen door koppen met uitroeptekens erachter, tot dusver iets ongehoords en ongeziens. Koppen als „Ik ben in het anti-spionnage centrum van Vinitsa geweest". „In Bonn is een politieke bom ontploft!". „De hel van een New Yorks ziekenhuis!" DE POLITIEKE CARICATUREN, wel ke vroeger ergens op de laatste pagina in een hoekje werden weggewerkt, ko men nu eveneens op de voorpagina, kortom alles, wat tot voor kort in de communistische journalistiek voor „bour geois", „oncultureel", „decadente sensa tie" werd uitgekceten, is nu dagelijks voedsel voor de lezers van de „Iswestia" geworden. Het officiële partijnieuws wordt zoveel mogelijk weggemoffeld. De schoonzoon van Khroesjtsjev bestond het ter gelegen heid van diens verjaardag slechts vier pagina's te wijden aan het afdrukken van de door deze ontvangen telegrammen var gelukwens. En dit, terwijl de „Prawda" bij Stalins zeventigste verjaar dag niet minder dan 150 pagina's inruim de voor felicitaties en huldigende teksten. Het blad drukte deze overigens niet tege lijk af. want dan was het een boek gewor den De lijst werd over een tijdvak van twee jaar gepubliceerd en was pas in zijn geheel afgedrukt, toen Stalin 72 jaar werd en reeds ernstig ziek was. Nu moet men echter niet denken, dat de schoonzoon van Khroesjtsjev alles mag. O neen, hij moet alle redevoeringen on verkort afdrukken en heeft niet het recht, officiële mededelingen van het Kremlin in te korten, van extra koppen of tus senkopjes te voorzien of voor zijn lezers leesbaar te maken. MEN MOMPELT IN MOSKOU, dat Alexei Agioebei de officiële pagina's zo'n beetje als een noodzakelijk kwaad be schouwt. Tevens wijst men er op, dat nu een dergelijke kranteopmaak na veertig jaar min of meer oogluikend wordt toegestaan, het Kremlin tot het in zicht is gekomen, dat er een lezerspubliek bestaat, met een eigen wil, een eigen smaak en eigen verlangens ten aanzien van de wijze, waarop het nieuws wordt voorgeschoteld, al geeft men toe. dat dit nieuws nog steeds gecensureerd en ge ïnspireerd wordt en alleen ten doel heeft, het sovjet-regime te verheerlijken en le rest van de wereld, behoudens dan de satellietstaten en China, in een kwaad daglicht te stellen. Het is overigens niet in de eerste plaats de bedoeling, aan de verlangens van de lezers tegemoet te komen. Die kunnen toch geen andere kranten krijgen. Er bestaat immers geen concurrentie in Sov jet-Rusland. Maar men is er zich in lei dende kringen bewust van gaan worden, dat de kranten geen invloed meer uit oefenden en als het ware voor lege banken spraken. Bovendien, de journalisten krijgen zelf langzamerhand genoeg van hun saaie kranten. Alexei Agoeibel was de eerste, die 't durfde als schoonzoon van Khroesj tsjev. Hij en andere collega's zagen tot hun leedwezen, dat in Moskou steeds meer Poolse kranten aan de kiosken ver kocht werden. De meeste Russen kunnen het Pools vrij gemakkelijk lezen. En Poolse kranten zijn modern, schier kapitalistisch in opmaak en schrijftrant. Talrijke sovjet-journalisten hebben in de laatste tijd grote buitenlandse rei zen gemaakt en gezien, hoe daar zelfs de communistische bladen moeten proberen, leesbaar te zijn, willen ze hun lezers houden en die lezers geven, wat ze wen sen, zelfs al kijken de communisten van de oude garde boos. bepalingen, dat de burgemeester het nle" juist vond bouwvolume voor deze woning te bestemmen, die aan andere woningen onttrokken zou worden. Hij vestigde zich toer in de woning boven het gebouw van de Vlaard. Spaarbank, maar in de loop var, de jaren rezen 'hier nogal enkele be zwaren. Dit leidde er toe dat de architect de heer Fledderus, in 1958 de opdracht kreeg een sdhelsplan voor een nieuwe ambtswo ning te ontwerpen. De burgemeester stel de er veel prijs op. dat deze aan de rivier zou komen, juist aan de Waterweg, omdat d:ze aan Vlaardingen voorspoed en wel vaart brengt. Mogelijke onaangenaamhe den wil de burgemeester hier gaarne bij aanvaarden. De burgemeester 6prak ie wens uit. dat 'het gehele Maasboulevard- pian snel tot ontwikkeling zat komen en bracht dank aan de wethouders en de raad die toestemming tot de bouw van deze woning hadden gegeven. Wethouder Van Minnen noemde het bou- De Europese Boksunie heeft de drie voudige ex-Olympische bokskampioen dc Hongaar Lazlo Papp, erkend als officieel uitdager van de Europese kampioen in het middengewicht, de Duitser Gustav Scholz. Voor Scholz echter Papp zal kunnen ontmoeten, verdedigt hij eerst 14 novem ber a.s. zijn titel te Berlijn tegen zijn landgenoot Peter Müller, waarna in geval hij zijn titel tegen Müller behoudt de Fransman André Drille voor een titelgevecht in aanmerking komt. Jasper Heusdens aan de touwen wen van deze woning aan de rivier juist iets kenmerkends voor de burgemeester, omdat Vlaardingen een der samenwerken de leden is in deze Maas-Rijndeita. „Deze wening is u van harte gegund", sprak de wethouder „want u hebt hard gewerkt voor de ontwikkeling van deze gemeente" De architect zeide deze woning zodanig te hebben ontworpen, omdat zij zoiets van het gedurfde weergeeft ais bewijs, dat Vlaardingen vertrouwen heeft in de toe komst en iets aandurft. Volgens hem moei een ambtswoning geen woning meer zijn me; stoepen, een hoog dak etc,, maar een woning, die zijn praktische bruikbaarheid bewijst. De aannemers, de heren Woudenberg sr. en jr.. die de woning zullen bouwen, bo den aan Jaspar Heusdens een boekwerk ovt-r bouwkunde aan. Men rekent do woning over pl.m. een half jaar gereed te hebben. Morgen zullen de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers en de mariniers kapel der Koninklijke Marine wederom de vlaggeparade vóór het hoofdkwartier van het korps mariniers aan het West plein te Rotterdam opluisteren. Na afloop van de vlaggeparade, welke om 9 uur precies begint en ongeveer 10 minuten duurt, marcheert de mariniers kapel voorafgegaan door de tamboers en pijpers langs de volgende route door de stad. Wcstplein, Westerstraat. Wil lemsplein, Schiedamsedijk, Blaak, Groe- nendaal, Oostplein, Oostzeedijk. De Amsterdamse middengewicht Hen- nie van Berkum zal op 6 november te Stuttgart uitkomen tegen de Dgitser Erich Walter, die onlangs in de Rotter damse Rivièrahal Leen Jansen versloeg. De partij gaat over acht ronden van drie minuten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6