Dagblad voor Schiedam en omstreken Eisenhower kanaal door Omstreeks 4 december voor nog een M.-Amerika begint zijn reis naar negen landen Mitterrand een eerste heer door senatoren verhoord Spanning in Congo stijgt met de dag De Abako verzoekt om zes- mogendheden-conferentie P.T.T. -tarieven Vertrek Willem Barendsz uitgesteld weer Arabieren Miep bezorgd' over Franse atoomproef SCHILDER ZELF MET Het weer. De Mapai-partij wint verkiezingen Sov j et-studieplan onaanvaardbaar Prins Bernhard weer in het land Nederlandse krans in Parijs Bijna zestig mille binnengekomen Guenther Podola terechtgesteld Defect aan hoofdmotor? •e DOXDERDAG 5 NOVEMBER 1959 NA DE RELLETJES RONDOM PANAMA-KANAAL De Oder-Neisse-linie Adenauer tevreden na brief van De Gaulle Olievergiftiging in Marokko Koude nacht Het weer in Europa EelSdSingen 5e But iWente S^pdhoven In Israël „GESCHIEDENIS VAN GEKKEN" De kernproeven 1 Blanke jongelui doden negerjongen - Nieuw-Guinea-expeditie Ongeluk aan boord van „iPrins Willem van Oranje" Oostduitsers vermijden nieuwe vlagincidenten Katwijkse logger wordt huiswaarts gesleept Arrestatie in Haagse moordzaak „Atlas" gelanceerd nieuwe scliiedamscrie courant Washington, 4 nov. (Keuter-AFP) President Eisenhower van de Ver enigde Staten heel, op zijn persconferen tie, toen hem naar commentaar werd Kevraagd op de anti-Amerikaanse rel- 'e'jps die zich dinsdag in Panama heb- '>en voorgedaan, verklaard dat hij al v'eertien jaar voorstander is van de aanleg van een tweede kanaal door de Advertentie VERF VOOR HET SCHILDERFEEST S|KKENS-TJALLEMA PRODUKT BONN, 4 nov. (UPI) Bondskanse lier Adenauer van West-Duitsland heeft „bijzonder bevredigend" antwoord ontvangen op de brief die hij dit week- ®inde aan president De Gaulle van ^rankrjjk zond. Adenauer wilde zich "iet uitlaten over de inhoud van de brieven. Ilij zei slechts de zaak als ge sloten te beschouwen. Naar verluidt hadden de brieven be irekking op De Gaulle's recente verkla ring dat de Franse regering bereid is "ie Oder-Neisse-linie als de westgrens van Polen te erkennen. De bondsrege- ring is van oordeel dat slechts bü vre desverdrag over afstand van gebiedsde- !°n (ten oosten van de Oder-Neisse-linie) kan worden beslist en erkent deze Srens dan ook niet. Voorts is in Bonn vernomen dat Adenauer overweegt voor de Westelijke topconferentie in Parijs op 19 decem ber een bezoek aan Rome te bren gen. Dit bezoek zou dan moeten plaats "ebben na de besprekingen die hij op 1 en 2 december in Parjjs zal voeren. Het «al in geen geval samenvallen met het bezoek van president Eisenhower van de Verenigde Staten aan Rome en Va ticaanstad, omstreeks 3 december. Rabat, 5 nov. (Reuter) De Ma rokkaanse regering heeft gisteren de doodstraf gesteld op „misdaden tegen de volksgezondheid". Niet minder dan e?00 mensen hebben vergiftigingsver schijnselen vertoond na het eten van v°edsel, dat met olie was toebereid. Do den zijn nog niet gemeld, maar men Vreest dat het aantal zieken tot 10.000 Zal stijgen. Het blijkt nl. dat enkele oliehande- laars overtollige straalvliegtuigolie aan kochten en dit onverteerbare minerale N'odukt vermengden met in Marokko ^Oor het eten veel gebruikte olijfolie. ers en radio hadden reeds enkele da ken de mensen gewaarschuwd op te pas- fen voor onbekende oliemerken. De po ldie van Rabat maakte gisteren bekend, Qcit reeds negen oliehandelaren in ar- rest zijn gesteld. Op andere kooplieden w°rdt nauwlettend toegezien. Verwachting tot vrijdagavond! (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen met in de kustprovin cies hier en daar een bui. Vannacht het binnenland plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Zwakke lot matige noordoostelijke wind. On-* Seveer dezelfde middagtemperaturen. Zon: 7.42-17.05. Maan: 13.10-22.48. Statio Helder (Penburg Weer max. min. neersl. temp. temp afgel. gisteren bew. Zd.-; zwaar mist half bew. mist mist mist onbewolkt Sb Limburg motregen nockholm Osl° {kopenhagen Londen gPisterdam früssei feuxemburg Nice Seriiin Fr; MU, '.fhkfort Z hchen Pricn 'ïjer.éve ttome ^adrid fejssabon Wenen Arihsbrück geheel bew. onbewolkt mist half bew. mist geheel bew. sneeuw onbewolkt half bew. regen regen sneeuw sneeuw motregen onbewolkt licht bew. zwaar bew. geheel bew. sneeuw 11 12 12 11 11 9 11 10 8 8 8 8 11 11 5 11 17 3 4 5 5 7 18 13 18 9 11 4 1 4 -0 -0 2 1 3 5 0 2 5 1 3 9 3 4 1 0 0 0 6 3 -0 24 uur 2 4 14 4 3 4 4 4 1 0.1 4 0.2 3 11 1 0 2 5 3 5 5 0 0.4 0 0.1 landengte van Midden-Amerika. Eisen hower zei ook dat hij nooit over een in ternationalisering van het Panama-ka naal zou denken. Het gebeurde van dinsdag was zijns inziens niet meer dan een incident, dat geen belemmering zou zijn voor de goede betrekkingen met Panama. De Verenigde Staten hadden de voorzieningen van het kanaalverdrag steeds zeer nauwgezet in acht genomen en daardoor was de verhouding tot Pa nama vijftig jaar voorbeeldig geweest. De president herhaalde dat een top conferentie van Oost en West terdege moet worden voorbereid. Hfj zei dit in antwoord op een vraag, wat hij dacht van ,,de geest van Camp David". Eisen hower zei niet precies te weten, wat men daaronder verstond. Zelf had hij deze uitdrukking nooit gebruikt. Moge lijk wilde men zeggen, dat het mogelijk is met elkaar te praten zonder elkaar te beledigen. Ook was het niet uitgeslo ten dat men met deze uitdrukking erop doelde, dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en hij bij hun gedachten- wisseling in Camp David over een gro ter aantal algemene zaken in beginsel tot een akkoord waren gekomen dan gebruikelijk is op een conferentie van ministers die in bijzonderheden treden. Als voorbereiding van een conferentie van Oost en West was een Westelijke topconferentie onmisbaar voor het vaststellen van een datum en de agen da. Eisenhower deelde voorts mee dat hij omstreeks 4 december vertrekt uit Washington voor een reis naar ne gen landen. De juiste data voor be zoeken aan Italië (Vaticaanstad), Turkije, Pakistan, Afghanistan, Grie kenland, Frankrijk en Marokko zijn nog niet vastgesteld. Op 11 decem ber verblijft de president echter in Nieuw Dehli in verband met cïe ope ning van een wereldlandbouwtentoon stelling, en op 19 december is hij in Parijs voor besprekingen met presi dent De Gaulle van Frankrijk, pre mier Macmillan van Groot-Brittan- nië en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. Op de terugweg naar Washington zal hij korte tijd in de Marokkaanse hoofdstad, Rabat, ver toeven. Mevrouw Eisenhower zal de president niet vergezellen. In officiële kringen in Nieuw Delhi is men enthousiast over het bezoek van president Eisenhower aan Indië. Diplo maten hechten bijzonder belang aan dit bezoek en aan de besprekingen met premier Nehroe op een tijdstip dat de betrekkingen met China gespannen zyn. De grootste betekenis van het be zoek zal volgens hen liggen in de onder streping dat Indië machtige vrienden heeft en dat het in geval van een be langrijke aanval niet alleen zal staan. Het bezoek markeert ook een wending in de houding van Indië jegens de Ver enigde Staten. TEL AVIV, 5 nov. (Reuter) Dé (gematigd socialistische) Mapai-partij van David Ben Goerion is ais winna res naar voren getreden na de algeme,- ne verkiezingen. De moeilijkheden bij het regeren zuilen echter waarschijnlijk voortduren omdat de Mapai geen dui delijke meerderheid behaalde. Ongeveer negentig procent van de stemmen is nu geteld en daarvan be haalde de Mapai 38,5 procent. Vermoe delijk zal zij 46 tot 47 van de 120 zetels in de nieuwe Knesseth behalen tegen 40 in de vorige volksvertegenwoordi ging. Drie Arabische lijsten die met de partij van Goerion samenwerken, be haalden voldoende stemmen om elk een zetel te verwerven zodat Ben Goe rion kan rekenen op de steun van 50 zetels. De ultra-nationalistische Heroeth, voorheen de op een na grootste partij, kreeg ook meer stemmen. Het ziet er naar uit dat zij 17 zetels zal behalen (een winst van twee zetels). Zes van de zeven andere partijen die in de Knesseth vertegenwoordigd wa ren, verloren aanhang. In het ultra-re ligieus Torah-front traden geen wijzi gingen op. De communisten verloren meer dan een vierde van hun aanhang. Hun aan tal zetels za! vermolMelijk dalen van zes tot drie of vier. De Mapai behaalde de meeste wmst in Haifa, Jeruzalem en Tel Aviv. Op het platteland bleef haar aanhang ge lijk. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 5 nov. In tegenstelling met de aanvankelijke verwachting zal de Franse Senaat zich niet nog in de loop van deze week uitspreken over het verzoek tot opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van senator Mitterrand, tegen wie het parket zoals bericht een vervolging wenst in te stel len wegens „outrage a magistrat". Naar het er thans heet uit te zien zou het openbaar debat nog wel tien a -veer- tien dagen op zich kunnen laten wach ten, al wordt vanuit de fracties der rechtse onafhankelijken en van de Unie van de Nieuwe Republiek aangedrongen op het betrachten van grotere spoed; maar deze beide groepen hebben het in de Senaat lang niet zo voor het zeggen als hun geestverwanten in de Nationale Vergadering. Zoals gebruikelijk is inmiddels wel een speciale commissie van dertig sena toren in het leven geroepen, belast met de voorbehandeling van het verzoek en gistervoormiddag is Mitterrand een eer ste maal „gehoord" geworden door het bureau van deze commissie. Na afloop heeft Mitterrand aan de pers verklaard, dat het cr zeer hoffelijk was toegegaan en dat hij zijnerzijds verklaard had, dat de affaire beter in handen had kunnen werden gesteld van een commissie van psychiaters om uit te maken, of deze ut gene, eventueel hijzelf, niet aan ver standsverbijstering lijdende was. Men had, vond nij, te maken met een ware „geschiedenis van gekken", waarin hij moest doorgaan voor een handlanger van de regering-Debré, belast met het organiseren en in scène zetten van val se complotten. Naar voorts verluidt is de commissie van plan, behalve Mitter rand, een aantal andere personen als getuige te horen en zij vraagt zich af of zij niet tol plicht heeft de gehele af faire tot op de bodem te onderzoeken. Op het gerechtelijk plan hebben on dertussen in de afgelopen twee etmalen, zoals dat heet, Mitterx-ands verdedigers enige punten weten te scoren in hun in zijn voordeel. Mittex'rand heeft vierentwintig uur na de „onthullingen" van Robert Pesquet tegen deze een aan klacht ingediend wegens eerroof, welke aanklacht ontvankelijk werd verklaard. Pesquet had daarop geantwoord met een aanklacht wegens lasterlijke be schuldiging. Pesquets aanklacht is nu niet ontvankelijk verklaard, zjj het ver moedelijk op grond van ingewikkelde formeel-juridische overwegingen. Pes quet heeft zich eveneens gedwongen ge zien, de eigenaar te noemen van de stengun waarmede de aanslag of pseu- do-aanslag op Mitterrand ten uitvoer werd gelegd. Die eigenaar was, aldus heeft hij verklaard, hijzelf. Hjj heeft het wapen aan de i-echter van instructie Braunschweig ter hand gesteld, met de mededeling dat hij het op 7 oktober uit zijn landgoed in Normandië naar Parijs had gebracht „om het wapen in te vet ten". Pesquets vei-klaring moet de réchter van instructie niet bijster over tuigd hebben; maar zo Pesquet de waai-heid heeft gesproken, dan wekt de ze waarheid het vermoeden op van voor hem gevaarlijke „voorbedachten rade", GENèVE, 4 nov. (U.P.I.) Rus- lands instemming met het bestuderen van nieuwe gegevens over ondergrond se kernproeven is weliswaar een belang, rijke stap voorwaarts, maar het studie plan dat de Sovjet-gedelegeerde van- ,d,?a? ,l?,r tafel bracht is volgens een Westelijke woordvoerder „volkomen onaanvaardbaar". De Sovjet-afgevaardigde, Tsarapkin, stemde dinsdag in met het Westelijke voorstel deskundigen van de drie mo gendheden twee tot drie weken te laten vergaderen over het vaststellen van criteria voor de registratie van onder grondse proeven met kernwapens. Het studieplan dat hij "vandaag voorsteide is echter volgens de Westelijke afgevaar digden zo,,beperkt" dat het bijeenroe pen van de deskundigen zinloos is. Volgens de Sovjet-Unie moeten de deskundigen zich bepalen tot de kwestie van „objectieve metingen van instru menten De Verenigde Staten en En geland dringen erop aan dat inspectie ter iitaa.se moet worden toegestaan wanneer de uitslag der instrumenten twijfel doet ontstaan of men te maken heeft niet een aardschok of een kern proef. De Sovjet-Unie wil slechts in stemmen met een zeer beperkt aantal inspecties ter plaatse. CORINTH, 5 nov. (U.P.I.) Acht blanke jongelui in Corinth in de Ame- riknanse staat Mississippi hebben be kend, nat zij zaterdagavond een vijf tienjarige negerjongen, William Roy Prather, hebben doodgeschoten, toen hij terugkeerde van een feestje. De ze ventienjarige Darnell Glidwell vuurde het schot at. De daders hadden de ge hele avond al in een vrachtwagen in de stad rondgereden en herrie ge schopt. Lu bekenden pas. nadat een van hen tijdens een langdurig verhoor door de knieën was gegaan. Prins Bernhard ii gistermiddag om twee uur op Schiphol aangekomen, terugke rend van zijn Amerikaanse reis. Op de luchthaven werd hij verwelkomd door de koningin, prinses Irene (achter) en prinses Marijke. (Zie voor verslag elders in dit blad). hij heeft dan namelijk de stengun naar Parijs gebracht vóór hij in relatie was getreden met Mitterrand. De rechter van instructie verlangt van Pesquet ook te vernemen wie hem de Dauphine ter be schikking heeft gesteld, waarmede hij in de nacht van de „aanslag" Mitterrand achterna is gereden. Pesquet zou be- u dreigd zijn met arrestatie indien hij niet tigde vleugel der Congolese Nationale LEOPOLDSTAD, 5 nov. (Reuter, Belga, AFP) Terwijl in het Belgi sche parlement tie discussies over de Congo voortduren, wordt uit Stanley- stad gemeld dat de spanning in ver scheidene gebieden van de kolonie weer toeneemt. Men vreest, volgens een bericht van het agentschap Belga, dat onlusten zullen uibreken in het gebied van Jangambi. Nieuwe versterkingen zijn naar deze plaats onderweg. Tus sen Ikoto en Jongama zijn wilde sta kingen uitgebroken. Gevreesd wordt, dat de arbeiders van alle rubberonder nemingen tussen Jatoema en Opala het werk zullen neerleggen. Dinsdagavond is een militaire patrouille een groep Europeanen te hulp gekomen, die in de streek van de Lobaye-rivier in gevaar verkeerden. De veerboot over deze ri vier was vernield. Het nationaal congres van de gema- spoedig alle gewenste opheldering ver schaft. Beweging, de M.N.C., is gisteren geëin digd met het uitspreken van een rede door de leider, Kalondji, en het aan vaarden van een resolutie. Kalondji verklaarde dat bij het naderen van het tijdstip van onafhankelijkheid, eenheid meer dan ooit noodzakelijk is. Hij leg de er echter de nadruk op dat onaf hankelijkheid slechts de eerste stap is op de weg naar het verkrijgen van een gelukkig Congo. De slotresolutie eist dat de Congo lese regering onmiddellijk na haar totstandkoming verantwoordelijk zal zijn voor de financiën, de econo mie, het vervoer, de telexverbindin gen en de veiligheidstroepen. „Het is ontoelaatbaar, dat België voortgaat leningen af te sluiten zonder onze mening te vragen. De staat Congo zal immers aan de aanvaarde ver plichtingen moeten voldoen". Inmiddels hebben- de Abako en de solidaire Afrikaanse partij een commu niqué uitgegeven waarin gevraagd wordt om een zes-mogendheden-confe- rentie ter bespreking van de onafhan kelijkheid voor de Belgische Congo. Beide partijen zonden een brief aan de „Ondertekenaars van de Conventie van St. Germain-en-Laye in 1919 - de Verenigde Staten, Groot-Brittannië Italië, Japan en Portugal." Volgens het communiqué voorzag de Conventie in de mogelijkheid tot het bijeenroepen van een conferentie van de onderteke naars als de ervaring leert dat wijzi gingen in de Conventie moeten worden aangebracht. (De conventie bracht een herziening tot stand van het Verdrag van Berlijn van 1885 waarbij de Congo aan België werd overgedragen). In de brief wordt gezegd dat op de conferen tie moet worden gesproken over de po litieke wensen voor het verkrijgen van „werkelijke onafhankelijkheid en niet van een schijn-onafhankelijkheid waar bij België onder andere vorm het ko loniaal bewind handhaaft". ROTTERDAM, 4 nov. Toen de Nieuw-Guinea-expeditie wegens financi ële moeilijkheden dreigde te misluk ken, heeft zoals men weet de scheeps bouwer C. Verolme zich garant gesteld voor een bedrag van 200.000. Hij deelt thans mede, dat van de zijde van het Nederlandse volk 59.470 op de gi ro van de Rotterdamsche bank is ge stort. Daarmee beschouwt de heer Ver olme, de actie steun expeditie Nieuw- Guinea als beëihdigd. Met het oog op dë terugbetaling van het overheidskrediet acht de stichting evenwel verdere inkomsten nog nood zakelijk. Men kan voor dit doel nog bijdragen storten bij de bankrelatie van de stichting Nederlands Nieuw-tlui- nea, de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam, postgiro no 478000. SARNIA (Ontario), 5 nov. De zeventienjarige matroos A. van Be veren van het Rotterdamse vrachtschip Prins Willem van Oranje is woensdag ernstig gewond met een visserssioep op het Canadees-Amerikaanse Huronmeer van boord gehaald en naar een ziekenhuis in Sarnia (Ontario) overgebracht. De jongen had een vallende balk op zijn hoofd gekregen. De P.T.T. maakt een mild gebaar: wie een brief, die meer dan 20 gram (en niet meer dan 40 gram) weegt, niet met de verschuldigde 25 cent heeft gefrankeerd, doch er slechts twee postzegels van 12 cent op heeft geplakt, hij zal geen strafport meer behoeven te betalen. Het Staatsbe drijf kijkt voortaan niet meer op die ene cent. Deze geste getuigt van begrip te genover het publiek. Bij het verstu ren van een net even te zware brief heeft men nu eenmaal gemakkelijker een tweede postzegel van 12 bij de hand dan dat men toekomt aan het weinig courante postzegelbedrag van een kwartje. Ook de postzegelauto maten zijn niet op het tarief van 25 cent ingesteld. Na deze maatregel genomen te heb ben schijnt de P.T.T. echter geschrok ken te zijn van haar zin voor reali teit. Men zegt: het is jammer, dat deze regeling in de publiciteit is ge komen; het was een interne maatre gel. Dit is al gaat het dan maar om een verschil van een cent toch wel een wonderlijke wijze van den ken en doen: officieel geldt er tarief A en daarnaast wordt een tarief B getolereerd, doch daarvan houdt men de buitenwacht eigenlijk maar liever onkundig. Zijn er misschien nog meer van die interne bepalingen, waardoor dege nen, die zich niet precies aan de ta rieven houdenin feite vrijuit gaan, terwijl men de brave burger, die de regels blijft volgen, netjes de hogere bedragen door laat betalen? iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiii LONDEN, 5 nov. (Reuter) De dertig jarige Duitse fotograaf Guenther Fritz Erwin Podola is vanochtend in de Wandsworthgevangenis te Londen te rechtgesteld wegens moord op de Lon- dense rechercheur Raymond Purdy in juli van dit jaar. BERLIJN, 5 nov. (Rtr.) - „Neues Deutsehland", het orgaan van de com munistische partij in Oost-Duitsland, meldt dat de nieuwe Oostduitse vlag op 7 november niet zal worden gehesen op de stations in West-Beriijn van de S- Bahn. Van westelijke zijde was de ver wachting uitgesproken, dat het tot nieu we, ernstige incidenten zou kunnen ko men, als de Oostduitsers zaterdag hun nieuwe vlag (Voorzien van hamer en passer) wèl in West-Berlijn zouden ver tonen. IJMUIDEN, 5 nov. De Katwijkse logger KW 40 „Eduard Christina", die gisteravond op de Noordzee in moei lijkheden is gekomen, zal door het hos pitaalkerkschip „De Hoop" naar IJmui- den worden gesleept. De logger, die het eigendom is van de N. V, Visserijmaat schappij Kennemerland, bevond zich onder de Engelse wal toen de koppe ling vast bleef zitten waardoor het schip nog slechts achteruit kon varen. De Hoop wordt met de Eduard Christina komende nacht in IJmuiden verwacht. AMSTERDAM. 5 nov. Naar het zich laat aanzien zal de Willem Ba rendsz, die eigenlijk gistermorgen had moeten vertrekken, ook vandaag nog niet kunnen uitvaren in verband met moeilijkheden die ontslaan zijn met een van de twee hoofdmotoren. Het schip zou gistermorgen vroeg zijn vertrokken. Dit was al vier dagen te laat omdat de eneorme vriesinstallatie waarmee het schip is uitgerust niet op tijd klaar kwam. Gisteren ontdekte de le machinist op het laatste moment Bij het verlaten van Frankrijk na een oefening fan vier maanden in La Courtine brachten de Nederlandse en Franse troepen een bezoek aan Parijs, in het Gouden Boek van de Are de Triomplie zette generaal Gips zijn handtekening. Hij legde voorts een krans bij het graf van de onbekende soldaat. De toto toont generaal Gips, saluerend voor het graf. NEW YORK, 5 nov. (Reuter) Twee belangrijke Arabische woord voerders hebben gisteren een beroep op de Verenigde Naties gedaan om Frankrijk ervan te weerhouden kern wapenproeven in de Sahara te houden. De Franse afgevaardigde herhaalde echter dat de voorgenomen proeven voor niemand gevaar zouden opleve ren. Ahmed Taibi Benhima van Marokko die het debat in de politieke commis sie opende, zei dat de Arabieren „diep bezorgd" zijn over het feit dat de pi-oeven zullen worden gehouden in een „groene zone die in de hele Sahara uniek is". Benhima wiens delegatie had voorgesteld dit punt op de agenda te plaatsen, zei dat het hier niet gaat om een laboratoriumexperiment. In woestijngebied is het gevaar voor ra dioactiviteit groter omdat de neerslag daarvan niet door regen wordt weg gespoeld. Farid Zeineddine, de plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek, verklaarde dat het Franse besluit in gaat tegen de huidige tendens in de internationale ontwikkeling. Frankrijk zou er slecht aan doen de proeven uit te voeren. Ook zonder kernwapenproe ven in Frankrijk machtig genoeg om zich op internationaal gebied te laten gelden. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, voormalig onderhandelaar bij ontwapeningsbesprekingen, ant woordde dat hji „een kwestie die op emotionele wjjze was overdreven door de propaganda van mensen die munt willen slaan uit de nerveuze publieke opinie, gaarne tot haar wa re proporties wilde terugbrengen". Hij toonde kaarten van het Ameri kaanse proefgebied in de Nevada- woestijn, van een Russisch terrein en van het gebied in de Sahara. Bij de Amerikaanse en Russische proef gebieden bevinden zich op betrekke lijk korte afstand grote steden, maar binnen 500 tot 1.000 kilometer af stand van het proefgebied in de Sa hara is er slechts één bevolkings centrum van enige omvang n.l Co- lomb-Beechar met 19.000 inwoners. Moch zei dat de deskundigen het er over eens zijn dat er geen winden naar het zuiden, westen of noorden waaien d schadelijke stoffen kunnen meevoe ren over een afstand van 1.000 kilome ter van het Franse proefgebied. De Sa hara leent zich beter dan welk ander gebied voor het houden van kernproe ven. Kernontwapening van alle landen bljjft voor Frankrijk het belangrijke doel. En als de andere mogendheden die over kernwapens beschikken, be slissen om onder controle hun proeven blijvend te beëindigen, dan zal Frankrijk dezelfde maatregelen tref fen. de kade stond reeds vol gedag- zwaaiende mensen dat een van de twee hoofdmachines warm liep. Het kruiskopmetaal moest verwisseld wor den en dit was een werk waar zeker de gehele dag mee gemoeid zou zijn. Snel heeft men het defect proberen te verhelpen maar het was avond voor men hiermee klaar was. Men voer echter gisteravond niet uit in verband met de slechte weersverwachting. Maar ook vanmorgen, het tijdstip van vertrek was voorlopig vastgesteld op vanmorgen 8 uur, is het schip niet uit gevaren. De moeilijkheden met het kruiskop metaal schijnen nog niet opgelost te zijn, en hoewel men hoopt vandaag nog het anker te kunnen lichten verwacht men dat er nog wel een nacht over heen zal gaan. De matrozen kregen door dit uitgestelde vertrek de kans hun afscheidnemende familieleden en ken nissen rond te leiden op de drijvende fabriek die meer dan een half jaar hun huis zal zijn. Ook de functionarissen van de rederij die de kapitein even een behouden vaart kwamen wensen en om half negen in de stad terug dachten te zijn, zijn de gehele dag in de onmiddel lijke nabijheid van het schip gebleven. DEN HAAG, 5 nov. De politie heeft gisteren een arrestatie verricht met betrekking tot de in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegde moord op de 32-jarige vrouw, die aan de Nieu we Haven woonde. Het is een 31-jarige monteur, die tot de vriendenkring van de vermoorde vrouw behoorde. Tijdens het onderzoek werd ook hij gehoord en op grond van het feit dat zijn aanvankelijk afgelegde verklarin gen op verscheidene punten tegenstrij digheden vertoonden, heeft de politie hem na overleg met de officier van jus titie als verdachte in verzekerde bewa ring gesteld. CAPE CANAVERAL, 5 nov. (A.F.P.) Vanaf de lanceerbasis te Cape Ca naveral, in de Amerikaanse staat Flo rida, is een (intercontinentale) „At- las"-raket gelanceerd, die een afstand van ongeveer 8.800 kilometer moet af leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1