Minister Toxopeus heeft nieuw plan voor IJmond-bestuur Duitse deliberalisatie wordt verontrustend geacht SOUPliX Kill WATER Televisie: bron van ideeën voor de ontwerpers WVBERT Redt eerst" I de anderen Nabeschouwing I' Hoe denkt het publiek over reclame Hevig De mode uit Japan oOtt e brand in chemische wasserij Uitbreiding Beverwijk ten koste van Heemskerk en Veisen Produktschap bespreekt zuivel beleid in de E.E.G Bergmeubel met koelruimte ■Ml Reclameman een vos Belgische moet Polen verlaten V B Invoer vol melkpoeder Ruimtelijke aspecten van zandwinning Mysterie rond vermiste Duitse straaljagers Prinses Beatrix-film in het Engels Bejaarde fietser bij oversteken gedood Vrouwen op hogere politieschool? STIJFSEL Direct klaar in koud water! Stijft soepel en strijkt prettiger! De nationaliteit van de Zuid-molukkers „Indonesisch"aldus UTRECHTSE MEUBELVAKBEURS Gouda Vuurvast N.V. opgericht Verbetering land wegen noodzakelijk PRISMA mmrnm CONSUMENT EN RECLAME DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Rijksdienst Nationaal Plan stelt onderzoek in BENOEMINGEN IN AARTSBISDOM Géén water koken! Deelneming in Porceleyne Fles minister s DRS. THEO SCHOUTEN VOORZITTER K.J.M.V. Benoeming Hans Mobers tot 2de secretaris bekrachtigd Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van door MARGUERITE BOURCET filiSiHIflM II pi - WËM m fl Advertentie llterllef ALKMAAR, 4 nov. Vanmiddag heeft een brand gewoed in de grote chemische wasserij van de firma S. Krom, gelegen aan de Schermerweg in de gemeente Oudorp. De brand begon met een grote steekvlam in de chemi sche wasafdeling, waar vier grote was machines via filtreerapparaten stonden aangesloten op grote tanks die enkele duizenden liters zeer brandbare terpen tol bevatten. Daarin vond het vuur gre tig voedsel. Zeven tanks, die binnen het gebouw stonden, brandden geheel leeg. Een vijftal tanks buiten het gebouw kon gespaard blijven. De wasserijafdeling brandde geheel uit. De hitte was zo he vig dat de stalen dakconstructie in el kaar schrompelde. Het voorste gedeelte van de wasserij waar in- en uitgaan de kleding lag opgeslagen liep zeer veel waterschade op. Daar er gevaar bestond dat het vuur zou overslaan op de naastliggende vee voederfabriek van de firma Timmer man hield de brandweer van Alkmaar, geassisteerd door de brandweren van Bergen, Heiloo en Oudorp, een aan de oostzijde van de wasserij gelegen muur met een nevelspuit nat, waardoor uit breiding werd voorkomen. Met vijftien stralen gingen de gezamenlijke brand weren hét vuur te lijf. Na ruim een uur was men de brand meester. De schade, die op negen ton a een miljoen wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Hetzelfde bedrijf werd in 1932 eveneens door brand verwoest. HAARLEM, 5 nov. Naar wij ver nemen heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. Toxopeus, contact op genomen met de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, over een nieuwe op lossing van de bestuursproblemen in de IJmond. Mr. Toxopeus schijnt het plan te hebben het reeds ingediende, maar slecht ontvangen wetsontwerp „tot be vordering van een evenwichtige ontwik keling in het gebied van de IJmond", weer in te trekken en een nieuw ont werp in te dienen, dat zou voorzien in de samenvoeging van de gemeenten Be verwijk en Heemskerk en een grenswij ziging van di gemeenten Velsen en Be verwijk. Het Hoogovencomplex zou dan geheel op Velsens gebied komen te lig gen, terwijl Beverwijk de beschikking krijgt over enkele stukken gronds, die in feite reeds binnen de Beverwijkse conglomeratie vielen. Verleden week maakte het Beverwijk- se gemeenteraadslid, ir. J. Nieuwen- weg (VVD), in de gemeenteraadsver gadering een opmerking die erop wees, dat men in zijn kring een oplossing van de bestuurlijke problemen in. de IJmond verwacht. De discussie hierover werd door de burgemeester echter afgesne den, omdat het gemeentebestuur nog niet over gegevens daaromtrent be schikte. In 1952 is een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. A. M. Donner op initiatief van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk reeds tot de conclusie gekomen, dat een oplossing gezocht diende te worden in de richting als thans door de minister schijnt te zijn ingeslagen. Zowel Beverwijk als Heemskerk hebben zich destijds met het rapport van de commissie-Donner accoord verklaard. -Later heeft Heems kerk zich evenwel van de conclusies van het rapport gedistanciëerd. Vooral op initiatief van de toenmalige minister van Bir-~nlandse Zaken, prof. Beel, is in de periode 1952-56 ten de- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 nov. De deliberali- sering van de invoer van vol melkpoe der door West-Duitsland, moet, al is zij dan formeel juridisch niet in strijd met het E.E.G.-vcrdrag, als in hoge mate af keurenswaardig en verontrustend wor den beschouwd. De regering wordt daarom verzocht deze kwestie bij de E.E.G.-autoriteiten aanhangig te ma ken. Aldus werd besloten in de vandaag 's GRAVENHAGE, 4 nov. De mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid heeft aan de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan opdracht gegeven om in overleg met de provinciale besturen de ruim telijke aspecten van het zandwirmings- vraagstuk in het algemeen en in het westen des lands in het bijzonder te be studeren. Mr Van Aartsen is er zich van be wust, dat de problemen zeer complex zijn de behoefte aan zand, wordt steeds groter en zich telkens onder andere feiteljjl-e omstandigheden voor doen. Het zal dan ook wel nauwelijks mogelijk zijn voor de oplossing algeme ne lijnen aan te geven. Aan de andere kant is de bewindsman van oordeel, dat de met de beslissing belaste be stuursorganen waarbij in de eerste plaats aan de provinciale besturen is te denken gebaat zullen zijn met het beschikbaar komen van meer basisma teriaal omtrent de te verwachten be hoeften en de aanwezige mogelijkheden voor bevrediging daarvan. BONN, 5 nov. (UPI) Leden van de socialistische oppositie zijn gisteren weggelopen uit een zitting van de de fensie-commissie van de Westduitse Bondsdag. De reden daarvan was, dat zij geen inlichtingen kregen over de merkwaardige verdwijning van twee straaljagers van de nieuwe Duitse luchtmacht. Het gaat hier om twee Thunderstreak-jagers, die -sinds 22 ok tober worden vermist. De christen-democratische leden stel den, dat alleen de Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, in staat was de door de socialisten ver langde inlichtingen te geven. De minis ter nam echter deel aan een kabinets zitting en daar wilde men hem niet sto ren. De socialisten zeiden daarop, dat zonder twijfel ook twee andere autori teiten, die aan de vergadering van de defensie-commissie deelnamen, t.w. de staatssecretaris van Strauss, Volkmar Hopf, en de inspecteur-generaal van de luchtmacht, luitenant-generaal Josef Kammhuber, de verlangde inlichtingen konden verstrekken. De christen-demo cratische meerderheid hield echter vol, dat alleen Strauss verslag kon uitbren gen. Daarop verlieten de socialisten de vergadering. Men meent, dat de beide vermiste vliegtuigen verongelukt of geland zijn in Tsjechoslowakijé. Het Oostduitse com munistische partij-blad Neues Deutsch- land verspreidt het bericht, dat de toe stellen aan de grens zijn neergeschoten door Amerikaanse jagers. DEN HAAG, 4 nov. Van de film opnamen die gemaakt zijn van het be zoek, dat Prinses Beatrix aan Amerika heeft gebracht ter gelegenheid van de Hudson-herdenking,. is een film samen gesteld met een Engelse tekst. De film, die een vertoningsduur heeft van 45 minuten, zal voor genodigden wor den vertoond in het Passagetheater. gehouden vergadering van het produkt schap van zuivel op advies van de melk poedercommissie. De commissie meent, dat Duitsland in ieder geval gebonden is voor de nog resterende maanden van dit jaar een contingent open te stellen van ten min ste 5.280 ton, verminderd met de hoe veelheid die op grond van de door West- Duitsland genomen overgangsmaatrege len nog voor invoer zullen worden toege laten. Het produktschap voor zuivel be sprak vandaag verder een conceptrap port voor een gemeenschappelijk zuivel beleid in de landen van de Europese Economische Gemeenschap. De voor zitter, ir. Van Dam, concludeerde, dat er over het algemeen van eenstemmig heid gesproken kon worden. Er werden enige redactiewijzigingen voorgesteld, waarover nog gesproken zal worden terwijl verder bleek dat er toch nog wel enige verschillen van opvatting bestaan welke echter niet volledig doorgespro ken werden. De verschillen van opvat ting of nuanceverschillen, zoals de voorzitter zei kwamen vooral tot uiting waar het Europees Fonds ter sprake kwam. Dit fonds zou volgens het rapport moeten dienen voor de finan ciering van de export van zuivelproduk- ten uit de E.E.G.-landen naar derde lan den. Het zou moeten worden opge bouwd uit heffingen op de melkproduk- tie in de E.E.G.-landen. Aangezien Ne derland het meest voor de export van zuivelprodukten in aanmerking komt zal ons land dan ook het meest van dit fonds gaan profiteren. De heer Ritzema noemde het een nor male zaak, dat het steunfonds zou wor den opgebouwd uit bijdragen van alle gemeenschapslanden, aangezien het im mers een gemeenschapszaak is om het zuiveloverschot van de E.E.G. kwijt te raken. Zouden wij met dit overschot blijven zitten, dan gaat het een drukken de werking op de gemeenschapsmarkt uitoefenen. De heer Wijnen was minder gerust op de zaak. Hij betwijfelde of de partner- landen het fonds op de duur wel vol doende zouden steunen. Als dat niet het geval is zouden wij oude schoenen onze huidige export hebben wegge gooid voor wij zekerheid hebben over het verkrijgen van de nieuwe. Hij dacht een groter zekerheid te kunnen vinden als de partnerlanden het eens konden worden over het gemeenschappelijk graanbeleid, daar de positie van onze veredelingsindustrie van gunstige in koopmogelijkheden van voedergraan af hankelijk is. Deze kwestie kon in het kader van het rapport echter niet ver der uitgesproken worden. partemente een wetsontwerp voorbe reid, dat voorzag in de stichting van een IJmondraad, een soort overkoepe lend vertegenwoordigend lichaam, dat tussen de procinciale staten en de drie gemeenteraden in zou staan, maar dat tevens bevoegdheden toekende aan het college van gedeputeerde staten. De huidige minister is naar wij verne men van oordeel, dat de IJmondproble- fhatiek zich de laatste jaren zodanig heeft gewijzigd, dat thans met een een voudiger oplossing kan worden vol staan. Minister Toxopeus heeft niette min veel bewondering voor de bestuur lijke conceptie van prof. Beel. Wanneer deze thans voor dit gebied niet meer actueel is, dan kan zij zeker met vrucht in andere delen van het land worden toegepast, waar zich soortgelijke proble men voordoen. ALBLASSERDAM, 5 nov. Gister middag is de 69-jarige heer J. den B., die per fiets van Papendrecht op weg was naar Alblasserdam en plotseling de weg overstak, door een passerende per sonenauto, bestuurd door de heer C. V., gegrepen. De wielrijder werd met een schedelbasisfractuur naar het gemeente ziekenhuis in Dordrecht vervoerd, waar bij aankomst bleek dat hij was overle den. UTRECHT, 4 nov. De Nederlandse Vrouwenraad heeft geïnformeerd naar de toelating van vrouwen tot de hogere politieschool te Hilversum. Volgens mej. mr. E. B. ten Bruggen Cate, presidente van de raad, staat me;, thans ten depar- temente gunstig tegenover het toelaten van vrouwen tot deze opleiding. Men is bezig met de praktische uitwerking van de plannen. UTRECHT, 5 nov, Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft met ingang van 6 november be noemd .tot kapelaan te Deventer (H. Maagd Maria Koningin) de weleerwaar de heer F. M. H. J. Receveur, en op voordracht van de hoogeerwaarde pa ter provinciaal der paters Francisca nen tot kapelaan te WesterVbort de weleeiwaarde pater F. G. Nouwens O.F.M. fT e Japanse confectie is in op mars. Dat is te zeggen, de Westerse confectie in Japan vervaardigd naar de richtlijnen van Parijs. Op de shows bij de grote couturiers, die in januari en in juli worden gehouden treft men ook altijd Japanse verslaggeefsters en Japanse inkopers aan. De vrou wen veelal in kimono gekleed. Dit herfstpakje, sterk geïnspireerd op Chanel, met de afgebiesde ran den en zakklepjes, is een confectie- model van Motei Itoh. Het mate riaal is lichtgewicht wol van En gelse origine. Het wordt momenteel getoond met vele andere soortge lijke kleren op de modeshows in de Japanse hoofdsteden. maken UTRECHT, 4 nov. Nu we nog wat beurs van de Meubelvakbeurs onze indrukken moeten weergeven blijkt dat het er vele z(jn, En we be nijden degenen niet die thans hun huis moeten gaan inrichten zonder een en kele bezitting waarvan moet worden uitgegaan, want de verscheidenheid is zeer groot en voor heel veel materi alen en soorten valt iets te zeggen. Na tuurlijk legt de te besteden som wel enige beperking op, zodat bijvoorbeeld het door weldebelasting wat duurdere teak-hout kan worden geschrapt, maar dan resteert er nog genoeg! Daarvan moeten o.i. allereerst worden ge noemd de Afrikaanse houtsoorten die door een leek (en misschien ook door een kenner) haast niet van teak-hout zijn te onderscheiden. Veel zien we deze soorten toegepast. De algemene indruk van de hele beurs is toch wel dat de fabrikant met zijn tjjd meegaat. Een enkele uitgezon derd die dapper volhardt in namaak- gothiek en worteldoek. Alleen zijn er toch nog te veel fabrikanten die den ken dat ze modern zijn als ze Groot- vader's rookstoel in lichte houtsoort brengen en met moderne stof bekle den. En de rechte leuning-stoel die eenvoudig sméékt om boenwas blijft ook in lichte tinten de stoel uit de „mooie" kamer. Gelukkig is het merendeel anders. Goed van lijn en kleur. We ontmoeten veel tweed-effecten, veel blauw-groen en paars. Deze laatste kleur is wel erg mooi maar op den duur moet het dunkt óns toch wel het gevoel geven in een eerste klas rouwkamer te leven. Het tweede opmerkelijke naast de kleu ren is het feit dat aan bijna alle meu belen koper is verwerkt: als poten en als handgrepen aan laden of kasten. Men kan zich klaarblijkelijk de Hol landse huisvrouw niet zonder koper voorstellen: zo niet met prulletjes op haar schoorsteen dan toch zeker met koperen poten onder haar stoel. Onze voorkeur ging beslist uit naar de hou ten meubels die handvatten hadden van hetzelfde materiaal. Vernuftige geesten vinden altijd wel iets: neem bijvoorbeeld de ronde zwar te eettafel op wit stalen poten. Krijgt u gasten, dan neemt u het kleine witte bijzettafeltje van de grond, klapt de po ten op en hangt het als het ware tussen de nu opengeschoven eettafel. Fraai en handig. Dat laatste kan ook worden ge zegd van de teddy-bank. Een langharige sprei met terlenka gevoerd en daardoor zeer warm, omsluit de bank. Door rits sluiting en knopen komt een opening vrij waardoor deze sprei tot een met la ken gevoerde slaapzak wordt. Op het gebied van banken mogen we u ook niet de televisiebank onthouden: verschei dene platte kussens naast elkaar met daartussen in een houten plaat die als tafeltje dienst kan doen en verschoven kan worden met de kussens al naarge lang de behoefte. De televisie neemt een grote rol in bij de ontwerpers. Hoe veel televisiestoelen zagen we niet? Al lemaal verstelbaar en gemakkelijk te regelen. Zelfs aan de huisvrouw tijdens de T.V. is gedacht, want een koel-box in haar dressoir zorgt voor verfrissing en eventuele koffiemelk zonder dat ze Iets van de uitzending hoeft te missen. Het lijkt me voor de T.V. een zware verantwoording te weten dat om de programma's gemakkelijk en goed te kunnen volgen en vooral niets ervan te missen zoveel geld moet worden uit gegeven. Naast teak-houten tafels is ook de tafel van natuursteen of mozaïek en vogue. Zelfs onbreekbaar draadglas wordt toegepast. Voor de prijs zeer goed en behoorlijk slijtvast zijn de' niet geweven vloer bedekkingen door besparing van ar beidsloon. Walsen onduleren de uit vis cose, dierlijke garens en wol samenge stelde bovenlaag (verhouding bij ieder soort weer verschillend) op de onder laag die soms van plastic, van rubber of polyester is. In alle soorten weer kleuren en dus mogelijkheden. Als snuf je voor de meubelbekledingstof wordt perion gelanceerd, een gebreide stol die gemakkelijk rekbaar is en daarom eenvoudig in het aanbrengen. Mis schien wilt u nog iets horen van een baby-beschermer: een grof net (zoals soms op een weegschaal) maar thans op houten pootjes zodat baby nooit weg kan rollen bij een onverwachte bel en dat tevens op het strand diensten kan bewijzen. De Utrechtse Meubelvakbeurs blflft tot en met zaterdag 7 november in de Jaarbeursgebouwen te bezichtigen. GOUDA, 5 nov. Door de N.V. Gebr. Nagtegaal te Gouda en de Konink lijke Delftsch aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" v.h. Joost Thooft en Labouchere te Delft, is opgericht de N.V. Gouda Vuurvast te Gouda, die ten doel hepft de fabricage van en de han del in vuur- en zuurvaste materialen en aanverwante artikelen en alles wat daarmede in de ruimste zin verband houdt, daaronder begrepen het deelne men in en het voeren van de directie over ondernemingen met gelijksoortig or aanverwant doel. Het maatschap pelijk kapitaal van de nieuwe vennoot schap bedraagt 5.000.000, waarvan bij de oprichting 1750 aandelen van 1000 zijn geplaatst. De N.V. Gebr. Nagte gaal neemt deel voor 1050 aandelen, die worden volgestort door inbreng van het gehele tot dusver door haar uitgeoefen de bedrijf. De „Porceleyne Fles" neemt deel voor 700 aandelen, waarvan 70 wor den volgestort in contanten en de overi ge door inbreng van grondstoffen en ge reed product. De directie zal worden ge voerd door de heer E. C. van den Bo- venkamp. DEN HAAG, 5 nov. Het is de re gering bekend dat een aantal van de Zuid-Molukkers in Nederland bezwaar heeft tegen het vermelden van de Indonesische nationaliteit op hun pas poort. aldus het antwoord van de mi- ministers Luns. Beerman en Toxopeus cp vragen van het Tweede-Kamerlid r.iej. Ten Broecke Hoekstra (VVD). Het is de regering ook bekend dat de Indonesische nationaliteitswet een be paling bevat over het bezitten van reispapieren, die door een buitenland se mogenheid zjjn afgegeven. De tekst van de bepaling is echter niet zodanig duidelijk dat vaststaat, dat hieraan het verlies van de Indonesische nationali teit is verbonden. De regering ziet in een en ander geen aanleiding om de betrokkenen in de bevolkingsregisters niet meer te vermelden onder de Indonesische na tionaliteit, die zij bij de souvereiniteits- overdracht hebben gekregen. 's-GRAVENHAGE. 5 nov. Het na tionaal verbondsbestuur van de K.J.M.V., de beweging van jongeren uit de mid dengroepen heeft met algemene stem men drs. Theo Schouten benoemd tot nationaal voorzitter van de beweging. Drs. Schouten volgt in deze functie Ton Berends op, die tijdens de nationale studiedagen der K.M.V.J. in mei van dit jaar reeds officieel zijn functie had neergelegd. Na zijn benoeming ging drs. Schouten in zijn rede in op de betekenis van de beweging voor het individuele lid. De verdieping door het onderling contact op elk gebied van het leven en de ont moeting noemde hij de karakteristiek van het Werk in de K.J.M.V. De samen werking met de grote standsorganisaties dient steeds te worden nagestreefd, zon der dat hier sprake is van een strikte navolging. De K.J.M.V.. zoals elke milieu-groepering, leidt haar eigen be staan en helpt de jongeren in hun groei naar volwassenheid. Dit is een mooie, maar zware taak. waarvan hij zich zeer bewust was en die hij hoopte tezamen met zijn medebestuursleden goed te vol brengen. Naast het verkiezen van een nieuwe voorzitter, bekrachtigde het nationaal verbondsbestuur de benoeming van de heer Hans Mobers uit Chèvremont als tweede secretaris op het nationaal bureau. Het vertrek van de heer Mobers naar Den Haag moet als een verlies voor het jeugd- en jongerenwerk, maar ook voor de gemeenschap in haar geheel van Kerkrade en geheel Zuid-Limburg wor den beschouwd. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 5 nov. De smalle en vaak niet of nauwelijks verharde we gen op het platteland zijn een belem. mering voor de sociaal.economische ontwikkeling van het betrokken ge bied, zo hebben de minister Marijnen, Toxopeus en Van Rooy erkend op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van Koeverden (KVP). Het tempo van ver betering wordt echter beheerst door de beschikbare middelen. De Cultuur Technische Dienst verleent een subsi die van 40 tot 60 pet., maar moet daar bij ook voorwaarden stellen. Voor deze regeling bestaat zeer grote belangstel ling bij de gemeenten en waterschap pen. De ministers ontkennen, dat deze re geling onnodig duur zou zijn. Wel komt het een enkele keer voor dat door aan wezige eigen mankracht en elders vrij komend eigen materieel de kosten soms lager uitvallen. Dit is o.a. het geval geweest in de gemeente Lich tenvoorde, dat door de heer Van Koe verden als voorbeeld was genoemd. Advertentie 51IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 67 Tussen al de rouw van die jaren verschijnt de bruiloft van prinses Lotise als de enige lichte plek. Een lichte plek? Is het voor een moeder niet altijd hard, als haar kind, gehoorzaam aan de eeuwige wet van het leven, zijn vroegere gehechtheid schijnt te vergeten om zich met hart en ziel te geven aan een nieuwe huiselijke haard? Zij huwde met een verre bloedverwant, prins Alfons van Beieren. Hun eerste ontmoeting had plaats gevonden aan het Oostenrijkse hof in de loop van de stormachtige winter, die met het drama van Mayerling; was begonnen. Prins Alfons van Beieren met zjjn monocle, zijn benig gezicht en zijn rijzige gestalte in uniform leek de verpersoonlijking zelf van de Duitse officier. Maar behalve een indrukwek kend voorkomen moet hij een beminnelijk en goedig humeur gehad hebben. Men heeft hem „een waardig zoon van het zeer katholieke Beieren" genoemd. Het schijnt echter, dat men zijn aanzoek met enige aarzeling in overweging heeft genomen. Bjj de talrijke rampen van de laatste tijd was er nauwelijks plaats voor idylles. Zo ongeveer luidde althans de reden die men voor het verlangde uitstel uitgaf. In werke lijkheid vond men prinses Louise nog te jong, het huwelijk zou haar te ver van huis verwijderen. En vreesde men ook niet, dat in Frankrijk de openbare mening, die Orleans toch al niet zo gunstig gezind was, door het binnenhalen van deze Wittelsbacher nog ontevredener gestemd zou worden? Prins Alfons wachtte twee en een half jaar. Einde lijk werd het geduld van de trouwe aanbidder beloond. Tegen zoveel volharding konden de toekom stige schoonouders zich niet langer verzetten. Het huwelijk werd voltrokken de 15de april 1891 op kasteel „Nymphenburg" bij München, een van die burchten in de trant van Versailles, waaraan het vroeger veelvuldig door de Franse cultuur beïn vloede Zuid-Duitsland zo rijk is. Schelpenwerk, waterpartijen en zuiltjes gaven de vorstelijke echtvereniging een vriendelijk en bekoor lijke omlijsting. Heel de dag stond de hertogin van Alengon glimlachend en onvermoeibaar klaar voor de talrijke hooggeplaatste gasten. Maar haar glim lach was bedrieglijk's Morgens had zij het mooie haar van haar dochter, dat zij zo dikwijls eigenhandig had samengevlochten, voor het laatst tot een kroon geschikt onder de kant van de sluier. Zij deed nu afstand van haar enige dochter, wier vertrek een leegte zou achterlaten in haar hart. Zou Louise, geheel in beslag genomen door nieuwe gevoelens en nieuwe plichten, nog ooit bij het leven van haar moeder in Parijs terugkeren? De kapel waarin de jonggehuwden neerknielden, was toegewijd aan Maria Magdalena. De hertogin van Alengon dacht terug aan die vakantiemorgen te Sainte-Baume, toen zij met haar dochtertje aan de hand een bezoek had gebracht aan de grot. Daar had zij voor het eerst het zinsbedrog van heldhaftige, uitzonderlijke offers ondergaan. Zij wist nu, dat leven een voortdurende scheiding en onthechting betekent en dat het wezen van het offer erin bestaat alles nederig te aanvaardèn, de smart zowel ais de vreugde in een nooit aflatende geest van onderworpenheid en liefde. En de dood vervolgde zijn weg. Na Hélène, de zuster van Sofie Charlotte, kwam haar schoonzus ter Marguerite te overlijden. Ook zij zwierf al verscheidene jaren van het ene klimaat naar het andere om genezing te zoeken voor haar langzaam verterende longen. Begin oktober 1893 bracht men haar in allerijl van Pau naar Huize „Lambert", want zij wenste thuis te sterven. De hertog van Alengon beschouwde de stille en zachtzinnige Marguerite als de voorspreekster van hem en zijn familie bij God. Toen zij in de kist gelegd moest worden, tilde hij haar zelf van haar sterfbed. Geen vreemde handen zouden haar stoffe lijk overschot aanraken. Prins Czartorisky lag ziek te bed. Zes maanden later volgde hij zijn vrouw in net graf. En op 8 september 1894 stierf de graaf van Parijs, in ballingschap, zonder Frankrijk te hebben weergezien. De familiekring van „Possenhofen" was verbro ken. De kleine wereld van Huize „Lambert uiteengevallen. De hoop op herstel van het Franse Koningshuis voorgoed de bodem ingeslagen. Decors verdwijnen. Geslachten sterven uit. Tronen wanke len. Alles vervalt en gaat heen. Dit deel van hun leven ademt de lucht van een boslaan in de herfst, waar rottend blad de geur van de dood verspreidt. In de oude kranten van de Nationale Bibliotheek vinden we de namen van de hertog en de hertogin van Alengon nog maar zelden genoemd. Hun neven en nichten, zelfs de jongeren en de ongehuwden, schijnen meer aanspraak op de openbare belangstel ling te maken. Zij vertegenwoordigden in de ogen van de kroniekschrijvers klaarblijkelijk de beschei- den tak van de familie, die men met een vanzelf- sprekend gebaar naar het uiterste einde van de ranglijst verwees. De hertog en de hertogin van Alengon hadden nooit een grote staat gevoerd. Nu bezaten zij in Parijs zelfs geen eigen huisvesting meer. Enkele kamers in hotel Campbell, een hotel Yan tweede rang, gelegen op de hoek van de rue de Tilsitt, vormden hun nederig winterverblijf De verblijfplaatsen zijn de tastbare bakens van een levenslot. Het is niet zonder zin te bedenken, dat deze twee mensen waarvan de een was geboren in de Tuilerieën, de andere in het kasteel van Wittelsbach, tenslotte terechtkwamen in een paar vertrekken op een vierde verdieping. Er bestaat wellicht geen enkele symfonie, hoe pathetisch ook, die niet door een kort scherzo wordt opgevrolijkt. Op 18 november 1895 gaf „Le Gaulois" zijn lezers het volgende raadsel op: „Volgens officiële berichten zal binnenkort de verloving gevierd worden van een jonge prinses, nicht van een soeverein wiens naam in Parijs enkele weken geleden op ieders lippen was, met een prins, kleinzoon van een ridderlijk vorst, lid van hot luister- Vandaag kan ik 'i geen stukje leveren, omdat onze sportredacteur mij gisteren om zo te zeggen „genaast heeft. Hij heeft mij name lijk naar Nederland-Noor- wegen in Rotterdam ge stuurd. En ik kan dus op het ogenblik niet anders doen dan u een nabeschouwing over die wed strijd geven. Welnu, door een klein technisch mis verstand arriveerde ik pas met de rust in het Feijenoordstadion. De stand was toen 2—1 voor Nederland. Wat mij voor kwam een pijnlijk misverstand te wezen. Ik had gerekend op 250 of daarom trent. En ik ben dus onmiddellijk in de perskamer gaan informeren naar de oorzaak van ons erbarmelijk falen. Ik stiet daar op een onnoemelijk aantal Noorse en Nederlandse sportjournalis ten, die ijverig koffie dronken, maar die overal over praatten behalve over de wedstrijd: sommigen spraken zelfs in het geheel niet. Aanvankelijk stond ik daar wat vreemd tegenover, maar al spoedig begreep dat die jongens per slot van rekening ook hun beroeps ethiek hebben. Inmiddels echter was ik dus wel ge heel op mijzelf aangewezei Wat overi gens ook weer niet zo erg was, want toen ik de tribune betrad zag ik het meteen: zo'n wedstrijd bij kunstlicht biedt vele voordelen. Zo zie je geen bal van het publiek en het publiek ziet alles van de bal. Dat is een. Vervolgens is het zo, dat die Philipslampen alles een beetje opfleuren. Het gras was althans groener dan ooit en onze 'ongens liepen oranje te wezen dat je ogen er pijn van deden. De Noren waren rood. In het nette dan. Wat nu het vertoonde spel betreft, ik vond de Noren bijzonder goed. Hun be wegingen hadden dat mooie slome, dat ook hun aloude sagen zo boeiend maakt, en zij vlochten tal van nimmer eindi gende trilogieën op de grasmat. Trou wens, als ik het wel zie zijn zij er nog steeds mee bezig. Ook leken zij mij beste ijshockeyers. De Nederlanders vielen mij bar tegen- Behalve dan die boeiende man op de tribune, die op een trompet de leeuw in-zijn-hemdje zat te bejubelen. Een typische individualist. Over Individua lisme gesproken: daar ging ook onze eigen Kraak aan mank. Die jongen stond daar maar dromerig onder zijn lat alsof hij nergens mee te maken had. Bij tijd en wijle wierp hij wel een balletje op, maar dat sneed geen hout. Daar moet natuurlijk vc andering in komen. En met name als wij straks tegen de Etrusken spelen moet die knaap wat meer in het spel worden betrokken. Hij staat daar per slot van rekening ook niet voor zijn lol. Voor de 'rest was iedereen slecht Er werd teveel gedribbeld en veel te wei nig overgegeven. Dat moet op den duur spaak lopen. Goed, we hebben met 71 gewonnen. Maar wat zegt dat nu nog? Ja, zeg het eens eerlijk, Elek Schwartz, had Je niet op TA—1 gegokt? Nou dan. Overigens waaien in Noorwegen laten wij sportief blijven de winden nog steeds om de rotsen. En ook zingen er vast nog wel de bossen. Zoals wij zingen van „Hup Holland hup". En het spijt me dat ik u vandaag géén stukje kon leveren. gj|||^£:4 Advertentie I i. j 2» y MK: VS# het goede anker-horloge (let op het rode driehoekje) 'J. Gelooft u in de eerlijkheid van de re clame? Of ziet ij de reclame-mensen nog als de slimme jongens die u iets aan willen smeren? Dit zijn enkele van de vragen waar de reclamewereld zich kennelijk het hoofd over breekt. Samen met de Nederlandse Stichting voor de Statistiek heeft het reclame vakblad Ariadne aan twaalfhonderd Ne derlanders, rijk en arm, oud en jong, een aantal vragen voorgelegd om te kunnen konten tot een eerste inzicht in de relatie tussen consument en re clame. i Men vertrouwt de reclame op het ogenblik. Slechts negen procent van de ondervraagden gaf op de vraag of men reclame als betrouwbare voorlichting ziet, tenminste een ontkennend ant woord. Een kleine twintig procent noem de reclame-voorlichting „volkomen juist" en ruim twintig procent hield het bij „ongeveer juist". De grootste groep proeft bij reclame kennelijk nog een bij smaakje, zes en veertig procent gaf op de vraag „niet helemaal juist" ten ant woord. Dat het publiek zich gemakkelijk door reclame laat misleiden werd door ve len als volkomen juist gezien. Slechts acht procent meent reclame zo goed te kunnen doorzien dat zij het als onjuist aanmerken dat de mensen zich gemak kelijk laten misleiden. De voorlichtende taak der reclame wordt in het algemeen wel erkend. Men is er zich echter niet bijzonder sterk van bewust dat men ook per soonlijk van dit voordeel kan profiteren. Wel lijkt het of de man meer aan zijn portemonnaie denkt bij het woord re clame dan de vrouw. Verhoudingsge wijs vinden de mannen namelijk meer dan de vrouwen dat reclame ook nade len heeft. Meer dan de helft van de on dervraagde mannen (51 pet) gaf een bevestigend antwoord op de desbetref fende vraag, terwijl van de vrouwen slechts drieënveertig procent van de nadelen van reclame overtuigd was. Drieënveertig procent van de mannen en negenenveertig procent van de vrouwen zagen geen nadelen. Hoe gro ter overigens de welstand, hoe groter aantal ondervraagden nadelen zag. In de grote gemeenten worden wellicht meer verborgen verleiders op de consument afgevuurd. Zeker is dat daar ÓT tV 1 een naaernjK vorst, lia van net luister- daar een groter percentage (49 pet) van Europa sinds de dood van de graaf van de nadelen overtuigd was, dan in van Chambord. J de kleine gemeenten (43 pet) Van (Wordt vervolgd), verborgen (reclame-) verleiders had het grootste deel van het publiek nog nooit gehoord. Maar kunnen wij de reclame mis sen? Onderzocht is hoe de mensen zouden zijn na een reclameverbod van drie maanden. Zeven en vijftig pro cent van de mensen zou zich rustiger voelen. Ruim een kwart van de mens heid zou bij wegvallen geen verschil met nu bemerken, terwijl ruim tien procent zich onrustiger zou voelen. Tot slot heeft men geinformeerd welk beeld het publiek zich van de re clameman vormt. Slim en uitgerekend zag vier en twintig van de honderd on dervraagden als belangrijkste eigen schap. Iets minder ondervraagden (22 pot) meenden dat algemene ontwik keling het belangrijkste kenmerk moest zpn en één vijfde zag betrouwbaarheid als eerste vereiste. Teneinde eventuele „diepte-onderzoe kers" te gerieven en om een grond slag te leggen voor dieper holengra- verij heeft men de ondervraagden een lijst met zoogdieren voorgelegd met de vraag: op welk dier lijkt de recla meman het meest? De (sluwe) vos liep glansrijk met de eerste prijs weg. Vier en zestig procent zag hiermee de grootste gelijkenis. Schapen en ezels kregen maar twee en één procent. WARSCHAU, 4 nov. (Reuter) Vol gens het Poolse persbureau PAP heeft het Poolse ministerie van buitenlandse zaken gisteren aan de Belgische zaak gelastigde in Warschau meegedeeld, dat mevrouw Greindl-Czetwertynska, die verbonden is aan de Belgische ambas sade in Polen, binnen enkele dagen het land moet verlaten. Verklaard werd dat mevrouw Greindl- Czetwertynska van de diplomatieke fa ciliteiten gebruik maakte om verschei dene keren te bemiddelen om correspon dentie van strikt binnenlandse aard tus sen Poolse staatsorganen en het episco; paat naar het buitenland te zenden. Zij ontving deze brieven „van personen die belang hebben bjj een achteruitgang in de betrekkingen tussen staat en kerk in Polen, in het bijzonder van personen die in verbinding staan met bisschop Kaczmarek". „Sommige buitenlandse persorganen gebruikten de brieven met de uitgesproken bedoeling een onjuiste voorstelling te geven van de verhou ding tussen staat en kerk in Polen en om deze verhouding slechter te maken", zo werd gezegd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4