31ad voor Schiedam en omstreken Stammenoorlog Oeroendi Belgische strijdkrachten naar gebied bij de Congo Tankboot in brand in de haven van Houston Brandweer weet vuurzee met moeite te bedwingen Proef met de Discoverer" mislukt Elke inwoner van Italiaans dorp krijgt circa f 5.000 Fantastische gift van twee Amerikaanse broers Drie zusters uit één gezin gedood Herdenking Pauskroning Sovj< Ijoodwrill m Een bijzonder beroep Het weer. Gronchi naar de jet-Unie Tanks in de haven liepen gevaar Groot feest in San Marco d'Urri Jongen in Rhenen beproeft een bom Auto reed door Mgr. Alfrink celebreert plechtige II. Mis in dekenale kerkDen Haag is MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 Brussel voor nog meer moeilijkheden Brand in dichtbevolkte Groningse buurt „WILLEM BARENDSZ" VERTROKKEN Motorrijder tegen boom gereden en gedood Enkele opklaringen fenkfort tt*ève Nikita naar Rome? Heilige Stoel in moeilijk parket Papierfabriek te Velsen wordt gesloopt Zeven doden, achttien gewonden S CH Ut MRU&B-t-fcB BV Zware explosie in urinoir „voor de leut" Tragisch ongeluk Automobilist in kanaal gereden en verdronken li nieuwe amsche courant BRUSSEL, 8 nov. (U.P.I.). In het Belgische mandaatgebied Oeroendi is een stammenoorlog uitgebroken tussen de feodale Watoetsi's de grootste biensen ter wereld en de vooruit strevende Bahoetoe's kleiner maar vijf maal zo talrijk als hun tegenstan ders. De ruim twee meter lange ïbwami (koning) van het gebied heeft koning Boudewpn van België getelegra- feerd dat hij in verband met de ge spannen toestand niet naar Brussel kan Komen. Hij werd vandaag voor een officieel bezoek in de Belgische hoofd stad verwacht. Uit Oesoemboera, de hoofdstad van Oeroendie, wordt bericht dat sinds ein de oktober met korte onderbrekingen y-'ordt gevochten. Op 3 november wer den in Gitarama verscheidene strijders gewond. Leden van de Bahoetoe-stam nebben koffie- en bananenplantages van de Watoetsi's in brand gestoken. De Watoetsi's namen wraak door enkele Bahoetoedorpen in de as te leggen. Belgische strijdkrachten onder bevel Van blanke officieren zijn in Oeroendi gearriveerd om de rust en de orde in dit mandaatgebied te herstellen. Oorzaak van de strijd is het feit dat Koning Kigeri die pas twee maanden geleden de troon besteeg nog niet door al zijn onderdanen is aanvaard. Be uitnodiging van koning Boudewjjn bad onder meer ten doel hem groter aanzien te geven. Voorts heeft het voornemen van de Belgische regering Oeroendi een nieu we status te geven, enige opwinding GRONINGEN, 9 nov. Een uitslaan de brand in een eengezinswoning aan het Meidoornpad 20 te Groningen heeft Vanmorgen omstreeks half negen con sternatie gewekt in deze dichtbevolkte huurt. Toen de vlammen uit het dak vap het huisje van de familie Venema sloegen, was gevaar voor uitbreiding Stoot. Buurtbewoners sleepten dan ook Wings met huisraad en beddegoed. On derwal pakte de Groningse brandweer het vuur energiek aan met enkele mist- stralen en zij wist de vlammenzee spoe dig te localiseren. De bovenverdieping van de woning brandde uit, het bene dengedeelte kreeg waterschade. De in- t'alide echtgenote en de drie kinderen van de heer Venema konden tijdig de ^oning verlaten nadat buren alarm had den geslagen. Het gezin is niet tegen brandschade verzekerd. Naar de oor aak van de brand wordt een onder dek ingesteld. Amsterdam, 7 nov. De walvis vaarder „Willem Barendsz" is vanavond °tti tien minuten voor negen uit de Am- sterdamse haven vertrokken. Het ver bek moest de afgelopen week verschei dene malen worden uitgesteld in verband hiet een reparatie aan een der hoofd- hiachines. ÏJMUIDEN. 8 nov. De 46-jarige hiotorrijder H. Maas uit IJmuiden is in de nacht van zaterdag op zondag op de Bagelingerweg te Velsen verongelukt. Git het onderzoek heeft de politie ge concludeerd, dat de motorrijder op het hhker weggedeelte tegen een boom moet Cln gereden. De man moet na de bot- sing vrijwel terstond zijn overleden. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enige regen; morgen overdag enkele opklaringen, maar °ok hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde °f stormachtige wind tussen zuid en West. Minder koud in de nacht en ochtend. Zon: 7.49-16.58. Maan: j5.10-2.17. De BILT, 9 november. Een opdringend oceaanfront zal in de Komende nacht met regen ons land pas seren, waarbij de wind wat zal afne- P*®n. De continentale lucht, waarin ons and zich bevond, wordt dan vervangen ?oor oceaanlucht, waardoor het vooral h. de nacht en ochtend minder koud zal 2lJn. Over IJsland stroomt koude lucht, j?'aarin regen- en hagelbuien voorkomen naar het zuiden. Deze lucht zal ons land ijSarschijniijk niet voor morgenavond °?reiken. Het weer krijgt daardoor op- 'euw een onbestendig karakter. Station Helder &*nburg EeidTEen 5® Bilt ï>ente ►A^dhoven --Limburg g^kholm Londen"6611 Amsterdam ffissel |uxemburg ij10® |®rlyn pochen f.Prich fenen Weer max. min. neersl temp. temp. af gel. gisteren 24 uur geh-eel bew. 7 1 0 zwaar bew. 7 1 0 geheel bew. 7 1 0.1 geheel bew. 8 -1 0 zwaar bew. 5 -1 0 licht bew. 8 0 0 half bew. 6 2 0 geheel bew. 6 3 0 zwaar bew. 3 -2 0.1 geheel bew. 3 3 3 zwaar bew. 7 5 0 zwaar bew. 9 6 0.2 zwaar bew. 6 0 0 zwaar bew. 6 -0 0 zwaar bew. 5 -2 0 onbewolkt 5 1 0 onbewolkt 15 7 0 licht bew. 8 1 0 mist 8 -2 0 licht bew. 3 -1 1 geheel bew. 4 1 0 geheel bew. 5 3 0 regen 5 2 20 geheel bew. 5 1 0 onbewolkt 15 3 0 veroorzaakt. De verscheidene elhnische groepen hebben politieke partijen ge vormd die overigens nog in een embryonaal stadium verkeren die zich beginnen te roeren. Koning Kigeri heeft zich met een pro clamatie tot zijn volk gericht. „De mwami van Oeroendi is de mwami van alle volkeren. Hij kan niet een be paalde partij begunstigen. Allen moeten zich vrijelijk kunnen uiten. Iemand be dreigen omdat hij uw inzichten niet deelt, is anti-democi-atisch. Ieder die de wet overtreedt, zal als een vijand van Oeroendi worden beschouwd. Ik ver trouw erop dat u zich aan mijn richt lijnen zal houden opdat Oeroendi zich in vrede zal kunnen ontwikkelen." In verband met incidenten heeft ook de vice-gouverneur-generaal van Roe- anda-Oeroendi Harray besloten niet naar Brussel te gaan. Gouverneur Harroy is inmiddels met een militair vliegtuig naar de streek van Kigali vertrokken, waar de onrust het grootst is. De Volkerenbond benoemde in 1922 België tot mandataris over een vroe gere Duitse kolonie. België heeft zich verplicht de bevolking op te leiden tot zelfbestuur en onafhankelijkheid. Het mandaatgebied heeft een oppervlakte van 54.172 vierkante kilometer en wordt bewoond door ongeveer vier miljoen mensen, onder wie 30.000 pygmeeën. Er is geen industrie en 25 procent van het landoppervlak is ongeschikt om in cul tuur te brengen, zodat het gebied is overbevolkt, ROME, 9 nov. President Gronchi van Italië zal begin januari een bezoek aan de Sovjet-Unie brengen, zo is zater dag in Rome bekendgemaakt na een kabinetsvergadering die verscheidene uren in beslag nam. De Italiaanse pre sident is door Khroesjtsjev uitgenodigd. Na Gronchi's bezoek aan Rusland zal de Russische president, Worosjilov, een bezoek aan Italië brengen. De secretaris-generaal van de Ita liaanse communistische partij, Palmi- -o Togliatti, heeft vandaag op een bij eenkomst in Rome verklaard dat premier Khroesjtsjev president Wo rosjilov zal vergezellen bij zijn tegen bezoek aan Italië. Officieel is hierover echter nog niets meegedeeld. De Ita liaanse regering zou op dit moment met een bezoek van de Russische par tij- en regeringsleider weinig ingeno men zijn. Juist om dit te voorkomen heeft men besloten dat president Gronchi bij zijn reis naar Rusland al leen zal worden vergezeld door de minister van buitenlandse zaken, Pel- la, en niet door premier Segni. De Italiaanse pers heeft uitvoerig com mentaar geleverd op de komende reis van Gronchi. De rechtse persorganen onderstrepen de gevaren die daaraan verbonden zijn, de gematigde bladen aanvaarden het beginsel van een bezoek met een zekere voldoening maar nemen ook veel reserve in acht en de linkse pers juicht de reis enthousiast toe of schoon zij het betreurt dat deze niet vóór het bezoek van Eisenhower aan Rome en de westelijke topconferentie valt. De reserve die de grote bladen in acht nemen, wordt gematigd door de voldoe ning Italië een belangrijke internatio nale rol te zien spelen. „II Messagero" (Rome) schrijft dat de uitnodiging van Khroesjtsjev terecht bewijst dat Italië op internationaal gebied niet een twee derangs positie inneemt. „II Corriere Delia Sera" (Milaan) bespreekt de kwestie van het tegen bezoek aan Rome en eventueel aan het Vaticaan. Dit laatste zou een zeer pijnlijke uitwerking kunnen hebben op de katholieken in de satelliet! anden en op de zwijgende kerk. Maar bij een weigering zou men de Heilige Stoel beschuldigen van het tegenwerken van de totstandkoming van ontspanning. Nenni schrijft in het socialistische partij-orgaan „Avanti" dat de reis niet erg in overeenstemming is met de poli tiek die Italië in de laatste jaren heeft gevoerd. Voorts zegt hij: „Wij zijn ge komen aan een moeilijk punt dat echter rijke vooruitzichten biedt". IJMUIDEN, 7 nov. - De loogtoren met de cellulose-fabrieken van de papierfa briek Van Gelder Zn. te Velsen-Noord zal binnenkort worden gesloopt. Na de inschrijving heeft de directie van Van Gelder het grote sloopkarwei, dat een jaar zal duren, gegund aan de n.v. v/h P. R. Roosch, Rotterdam. Van Gelder zal hiervoor een bedrag van 59.900 beta len. Alle machines en installaties zullen worden geveild. Het sloopwerk begint 4 januari. HOUSTON, 9 nov. Tengevolge van een reeks ontploffingen aan boord van een Amerikaanse tankboot, die in de ha ven van Houston benzine laadde, zjjn ze- Mevrouw Voss uit Hamburg beoefent nog een beroep clat enig op de wereld kan worden genoemd. Zij wast, stijft en strijkt de groie witte plooikragen van de Noordduitse predikanten. Zelfs uit Engeland. Turkije en Amerika worden de kragen per post overgestuurd. Zij worden schoon en keurig in een platte doos teruggezonden naar de verre predikanten. LUCHTBASIS VANDEXBERG, 9 nov. (II.P.I.) Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft meege deeld dat het door een fout in de elek trische installatie onmogelijk is de cap sule van de nieuwe satelliet „Discove rer VII' te bergen. De satelliet was zaterdagavond gelanceerd en beschreef normaal een baan om de aarde. Het doel van de proef was echter een cap sule met instrumenten veilig uit de we reldruimte te laten terugkeren. Deze capsule zou door oorlogsschepen en vliegtuigen in de nabijheid van Hawaii, in de Stille Zuidzee, worden „opgevan gen". De elektrische installatie fun geerde echter niet naar behoren en de capsule werd niet afgeworpen. Reeds gisteravond werd meegedeeld dat de kans op het bergen van de capsule „zeer klein" was. „Discoverer VII" zal nog ongeveer twee weken om de aarde blijven draai en. Het is de vierde maal dat een poging is mislukt een deel van een aardsatelliet na terugkeer uit de ruim te te bergen. SAN MARCO d'URRI, 8 nov. (U.P.I.) Bijna alle inwoners van dit kleine Noorditaliaanse dorpje zi.jn vandaag trotse aandeelhouders van de Bank van Amerika geworden, 279 van de 284 in woners ontvingen elk 25 aandelen ter waarde van ongeveer 5.000 gulden, die hun ten geschenke werden gegeven door de Amerikaanse gebroeders Sa- turno „om betere betrekkingen tussen Italië en de Verenigde Staten tot stand te brengen". De ouders van de milde gevers waren afkomstig uit San Marco Advertentie BIN NENVERTNGBED HAZET-F ABRIEKEN ZEVENBERGEN RHENEN, 8 nov. Rhenens bin nenstad werd vrijdagavond opge schrikt door een daverende explosie, gepaard gaande met hevige luchtdruk en veel rook. De rijkspolitie te Rhe nen, die de zaak in onderzoek nam, kwam er tenslotte achter, dat de ex plosie plaats had gevonden in een van de drie urinoirs van Rhenen. Het be tonnen gebouwtje, dat in bet dicht be bouwde centrum ;,taat, bleek volko men ontzet. Stukken verwrongen ijzer werden in de omgeving aangetroffen. Door de scherfwerking waren voorts stukken hout weggeslagen uit de ko zijnen van de ramen van naburige ge bouwen. Er vielen geen slachtoffers. De speurtocht van de rijkspolitie had voorts de ontdekking tot resultaat van de dader, een 16-jarige scholier te Rhe nen. De jongeman werd aangehouden. Hij bekende een bom te hebben gefabri ceerd, bestaande uit een stalen omhul sel, waarin de explosieve lading werd gestopt en een lange lont. Met behulp van enkele kornuiten installeerde hij de bom in het uitgezochte bouwwerkje, in het idyllisch gelegen plantsoenstraatje tussen Molenstraat en Koningin Elisa- beth-plantsoen. De kornuiten vatten post aan de hoeken van het straatje en toen dezen meldden, dat er niemand in de buurt was, werd de lont aangestoken. De 16-jarige jongen gaf als motief voor deze daad op, dat hij wel eens had ge hoord van zelfgemaakte bommen en dat hij „voor de leut" ook wel eens met zo iets wilde experimenteren. Hij liet blij ken zich in het geheel niet bewust te zijn van mogelijke ernstige gevolgen van zo'n experiment. Er werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. d'Urri. Twee inwoners konden de aan delen nog niet in ontvangst nemen om dat zij in het ziekenhuis lagen. Drie an deren weigerden de functionarissen van de Bank van Amerika in hun krot toe te laten. Het zijn mevrouw Virginia Cassinelli, oud 83 jaar, en haar 58-jari- ge zoon en 50-jarige dochter. Ook wei gerden zij uit hun huis te komen om de aandelen in ontvangst te nemen. Ze zijn mensenschuw en spreken zelfs niet met hun naaste buren. De rest van de be volking heeft er vandaag een vrolijke dag van gemaakt. De meesten hebben een hoeveelheid geldswaarde in handen gekregen, die zij hun hele leven nog niet bij elkaar hebben gezien. De festiviteiten begonnen vanmorgen al om tien uur en gingen de hele dag door. De eigen]jjke uitgave van de aan delen had op het kerkplein plaats, waar drie houten tafels waren opgesteld. Een voor een werden de namen van de bewo ners afgeroepen en dan moesten ze voor de ontvangst van de aandelen ver scheidene papieren ondertekenen. Dit le verde echter nogal wat moeilijkheden op, want de meesten konden lezen noch schrijven. Er staan dan ook heel wat kruisjes onder de gewichtige documen ten. Behalve de vele gelukkigen waren er enkele ongelukkigen. Zoals bijvoorbeeld de familie Tqcchino. Deze verliet het dorp drie jaar geleden om zich in een nabijgelegen gehucht te vestigen. Ze keerden echter terug naar hun oude woonplaats, maar hadden in december vorig jaar nagelaten zich te laten in schrijven in het register van de Burger lijke Stand. Pas op 2 februari van dit jaar lieten zij zich inschrijven. Maar al leen degenen die per 1 februari ston den ingeschreven kwamen in aanmer king voor de aandelen. De gelukkigste familie was ongetwij feld die van de Lercari's; die telt name lijk negen leden en de heer des huizes ontving dus aandelen met een totale waarde van ongeveer 41.000 gulden. Een heel bedrag voor een gezin dat gewend is per jaar gemiddeld niet meer dan 1900 gulden te verdienen. Bovendien is de 86-jarige Michele Lercari niet al leen gezinshoofd, maar ook eigenaar van het enige restaurant en hotel van het kleine San Marco d'Urri. Hij krijgt nu ook de stroom journalisten, fotogra fen en cameralieden te verwerken, het geen hem uiteraard ook geen wind eieren legt. De jongste aandeelhouders van het dorp is Orietta Perasso, die pas achttien maanden oud is. ven mensen om het leven gekomen. On der hen bevindt zich de kapitein van het schip. De lijken van de zeven slachtof fers zijn vanmorgen gevonden. Het li chaam van de kapitein trof men aan onder aan de trap die naar zijn hut leid de. Van de overige 34 opvarenden van het schip de 12.572 ton metende Amoco Virginia" liepen er achttien verwondingen op. De rest bleef onge. deerd. De brandweer heeft het vuur, waar door in het begin van de brand een ge hele rij benzinetanks gevaar liep, on der controle. Zestien van de 41 be manningsleden van de „Amoco Vir ginia" hebben zich kunnen redden door over boord te springen en naar de wal te zwemmen. Een van hen was 72 jaar. Hoewel hij niet kon zwem men wist hij toch in het water een af stand van 45 meter af te leggen. Bij de blussingsarbeid zijn acht brand weermannen onwel geworden door de rook en de damp van de schuimblus- middelen. Het wrak brandt nog steeds. Sleepboten hebben vergeefs geprobeerd het schip te verplaatsen. Er deden zich toen kleine ontploffingen voor waardoor het wrak zonk. Tjjdens de brand, die gisteren aan boord van de 12.572 ton metende tank boot ontstond, hebben mensen, die in de omgeving wonen verscheidene malen angstige ogenblikken doorgemaakt. De brand leverde aanvankelijk groot ge vaar op voor zich nabij de haven be vindende tanks, te meer daar het schip zeer brandbare vliegtuigbrandstof aan boord had. De olie die in brand was geraakt, had echter een minder hoog octaangehalte. Na de vierde ontploffing nam de brand in hevigheid af maar toen de vijf de er was geweest, liep de brand de brandweer uit de hand. De vlammen lekten zelfs langs een landingssteiger en langs de buizen die naar de tanks lei den. Later deed zich een zesde ontplof fing voor. Bij de vierde explosie moesten de omwonenden op last van de brand weer hun hulzen ontruimen, terwijl iedereen de kade waaraan het schip lag (noest verlaten. Eerst vanmorgen kon tenslotte worden gemeld dat de brand weer de vuurzee meester was. Verenigde Staten President Eisen hower heeft president Worosjilov van de Sovjet-Unie een telegram gezonden ter gelegenheid van de 4Sfete verjaar dag van de oktoberrevolutie: „Het doet mij genoegen u en de volkeren van de Sovjet-Unie op deze nationale feestdag de gelukwensen van het Amerikaanse volk te kunnen zenden", (UPI) DEURNE, 9 nov. Een gruwelijk hard rijdende auto, bestuurd door een 21-jarige arbeider uit Deurne, heeft zon dagavond tegen kwart voor tien op de Vlierdenseweg in Deurne drie meisjes uit één gezin van de arm van hun ver loofdes gerukt en op slag gedood. De meisjes, Martha. Maria en Wilhelmina Kuijten, resp. 21, 18 en 17 jaar oud, liepen op een onderlinge afstand van ongeveer twintig meter met hun ver loofdes, twee uit Heeze en één uit Zie- rikzee aan de linkerkant van de weg om oog te kunnen houden op't tegemoet komende verkeer. Ze waren op weg naar het station, waar twee van de jongeman nen, die in militaire dienst zijn, de trein naar hun garnizoen zouden nemen. De auto naderde hen van achteren De wagen reed zover op de linker weg helft dat de meisjes werden geschept. De verloofdes liepen nauwelijks letsel op, een van hen moejt met een shock in het ziekenhuis in Deurne worden op genomen. De chauffeur was na de aanrijding doorgereden. Hij werd om twee uur 's nachts in de woning van zijn broer, bij wie hij inwoont, van zjjn bed gelicht. De auto stond naast de woning opge borgen. De politie, die na de alarme ring een grootscheeps onderzoek inzette, kwam op het spoor dank zij een kop lamp van de auto, die op de plaats van de ramp was achtergebleven. Volgens zjjn verklaring had de man voor hij in de auto stapte vijf glazen bier gedronken. Hij wist wel dat er iets was gebeurd, maar niet dat hij de meis jes had doodgereden. Tegen zijn broer had hij gezegd dat hij een aanrijding had gehad en van pure angst was door gereden. Hij was met de auto uit Ge- mert gekomen waar hij de wagen elke week huurt om er met drie andere ar beiders mee naar zijn werk aan de olie- buisleiding in Duitsland te rijden. Het Verschrikkelijk ongeluk heeft in Deurne grote ontsteltenis te weeg ge bracht. K©EDIJK, 8 nov. Zondagmorgen is uit het Noordhollands Kanaal b(j Koe dijk het ljjk opgehaald van de 43-jarige J. Schotten uit Bergen (N.H.), die za terdagavond laat door tot dusver onbe kende oorzaak met zijn auto in het ka naal was gereden. Dit was opgemerkt door een inwoner van Koedijk, die on middellijk de politie waarschuwde. Door de duisternis vond men pas zon dagmorgen om half vier de auto, die leeg bleek te zijn. Zes uur later werd het stoffelijk overschot van de heer Schotten, die niet kon zwemmen, een eind verderop aangetroffen. Verenigde Naties De secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Ham- marskjöld, vertrekt morgen uit New York naar Laos om daar een onderzoek in te stellen naar de toestand. (Reuter) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 nov. In de deke nale kerk van St.-Jacobus aan de Parkstraat te Den Haag is vanoch tend op plechtige wijze de eerste verjaardag van de kroning van Paus Joannes XXIII gevierd. De aartsbis schop, mgr. dr. B. J. Allrink, cele breerde de plechtige H. Mis, waarbij de officiële vertegenwoordiger van de H. Stoel in ons land, de inter nuntius mgr. J. Beltrami, de pontifi cale assistentie verleende. Het Ne derlands episcopaat was vertegen woordigd door de bisschoppen van Groningen en Roermond, mgr. P. A. Nierman en mgr. P. J. A. Moors, de coadjutors mgr. W. M. Bekkers van Den Bosch, mgr. J. A. E. van Dode- waard van Haarlem alsmede enige missie-bisschoppen onder wie mgr. C. Bronsveld van Tabora en mgr. J. Blomjous van Mwanza. Mgr. Alfrink werd geassisteerd door De Pauselijke internuntius mgr. G. Bel trami treedt bij de herdenking van de Pauskroning in Den Haag zegenend de kerk binnen. Op de voorgrond de minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay, links achter hem minister mr. J. M. L. Th. Cals en geheel rechts minister mr. J. M. A. H. Luns. Frankrijk. Bij Sauvoy in Noord- Oost-Frankrijk is zondagavond een auto met acht mensen, die van een bruiloft terugkeerden, in het Marne-Rijnkanaal gereden. Zes inzittenden kwamen, om het leven. i kapelaan J. A. M. Rohde als diaken en rector F. van Grent als subdiaken. Als troondiaken b(j de aartsbisschop fungeerden mgr. H. J. J. M. van Strae- len, hoofd-legeraalmoezenier en mgr. J. F. M. Desain, hoofd-vlootaalmoeze- nier. De assistenten b(j de troon van mgr. J. Beltrami waren mgr. W. A. E. Bokeloh, deken van Den Haag en mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, di recteur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. B(j het altaar hadden voorts nog plaatsgeno men de abt van de St.-Paulus abdij te Oosterhout, dom M. T. M. H. Mahler, de generaal-overste van de Kruisheren, mgr. dr. W. van Hees en enige kamer heren van de Paus. Van de zijde van het corps diploma tique was grote belangstelling. Behal ve de ambassadeurs van Australië, Ca nada, Frankrijk, Spanje, Italië, Bel gië en Luxemburg, waren o.m. ook de diplomatieke vertegenwoordigers van andere Europese, Zuid. en Midden Amerikaanse staten met hun dames aanwezig. In de voorste banken hadden plaats genomen de minister president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers mr. J. M. L. Th. Cals, mr. J. M. A. H. Luns en mr. V. G. Marijnen, alsmede prol. dr. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State, baron H. F. M. van Voorst tot Voorst, lid van hetzelfde college en de minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, de voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst en de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Mgr. Alfrink noemde in zijn predika tie Paus Joannes XXIII een lichtend voorbeeld van geloof en liefde en spoorde de gelovigen aan om God te danken, dat Hjj deze paus aan de kerk geschonken had. Iedereen die de paus ontmoet, zo zei mgr. Alfrink. is onder de indruk van zjjn persoonlijkheid, zijn apostolische ilver, van zijn grote goedheid, zijn op rechte bescheidenheid en natuurlijke nederigheid. Uitvoerig ging mgr. Alfrink daarop in op de betekenis van het pausschap, erop wjjzend, dat het pausschap geen macht is, tenzij een geestelijke mo rele macht gebaseerd op de liefde, met als opdracht van Christus het rijk van vrede, waarheid en liefde op de wereld te brengen. Gedurende het eerste jaar van zijn pontificaat, zo besloot mgr. Alfrink, heeft Paus Joannes bewezen, i dat de basis van liefde van het paus- schap ook de grondslag is van zijn be- I stuur der kerk. Geheel zijn persoon- j lijkheid ademt goedheid. En zijn bood schap aan de kerk en de wereld is een boodschap van vrede en liefde. Het koor van de dekenale kerk voer- de de Missa Secunda Pontificalis van Perosi uit. Na de plechtige H. Mis werd op het orgel met begeleiding van j trompetten de Pausmars van Gounod ingezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1