Broeders en zusters in Christus fris jong jeugdig Op de PI.ANKF.N Prinses Tadoe-Aton e c 1 a. m e Gereformeerd oordeel Katholiek en protestant door C. ROGGEN Maakt Het leven der kerken Toscanini: ,.Zij heeft een engelenstem ak Katholiek en hervormd Anglikaans aarts bisschop over de Paus Si n Vele gemiste kansen Land- en tuinbouw in de Sahara „Geen wonderkind" Grote mogelijkheden Ha fis Roest In zes jaar van niets t°l 380 scholen Rustige uienhandel voor Uw za V B MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 PAGINA 4 16.7S Sia maar kijken bij ii Professor Staunton, een Egyptoloog, heeft een papyrus ontdekt en weten te ontcijferen. De papyrus bevat een voorspelling en wel van de hand van prinses Tadoe-Aton. Prinses Tadoe.Anton had zoveel duizend jaar geleden recht op de Egyptische troon, maar was door allerlei machinaties van de priesterkaste opzij geschoven. In de papyrusrol voorspelt zij nu, dat zij weer eens tot leven zal komen en dan over Egypte zal heersen en haar land tot ongekende bloei zal brengen. Professor Staunton heeft nu van de Egyptische regering gedaan weten te krijgen, dal hij de bezitter werd van de mummie van wijlen prinses Tadoe-Aton en u kunt begrijpen, hoe groot de verrassing is, als de professor de kist waarin de mummie zich bevindt, open maakt en prinses Tadoe-Aton in levenden lijve eruit stapt. Ham van Beraen Nu het geval-Callas, mede dank zij de vaardige scheldpartijen van de bewuste dame, naar de boulevardbladen is verwezen, waar bet thuis hoort, mag men hopen op een herleving van de aandacht voor die andere grote opera-zangeres, Renata Tebaldi. Zij is door het bijna hysterische rumoer rond Maria Gallas onverdiend enigszins op de achtergrond gedrongen. Rustig bleef zij zich wijden aan haar kunst, ongetwijfeld wel pijnlijk getroffen, maar allerminst verbit terd of wanhopig door de tijdelijke ontrouw van het publiek, dat niet altijd waarachtigheid van schijn weet te onderscheiden. Zij leeft immers niet voor het publiek, maar voor de kunst. Aan Renata Tebaldi is alles waarachtig. Wie het geluk heeft haar persoonlijk te ontmoeten, voelt dit onmiddellijk aan. Er gaat een natuurlijke charme en warmte van deze vrouw uit. Zij is een geboren actrice, maar anders dan haar rivale beperkt zij het „spelen" tot op het toneel. Zij is ongedwongen en echt, en haar toewijding aan haar grote liefde, de opera, is vrij van iedere poze. Zij is niet veeleisend, behalve jegens zichzelf. ROME REFORMATIE Deze rubriek dankt haar bestaan aan het oecumenische denken en werken van onze tijd. Zij bedoelt, principieel zonder commentaar, onze geloofsgenoten voor te lichten over wat er geschiedt en gedacht wordt onder onze af gescheiden reformatorische broeders in de hoop op deze wijze openheid, beter begrip en toenadering te bevorderen. Voordat men elkander geheel vindt zal er echter nog een lange en doornige weg moeten worden afgelegd. Twee publicaties in protestantse bladen van de jongste tijd geven een goed inzicht in de protestantse mentaliteit t.o.v. ons, Katholieken. In de Vrouwenrubriek van „Trouw" schreef mevr. L. A. Lever-Brouwer over de rede van Hare Excellentie minister dr. M. Klompé, gehouden in de Amsterdamse Westerkerk bij gelegenheid van de opening van het hervormde „Diakonaal Appèl". De voorzitter leidde de spreekster in en begroette zijn gehoor met: „Da mes en Heren". Maar de minister corrigeerde hem en be gon onvervaard„Broeders en zusters in Christus". Daar bij tekent mevr. Lever- Brouwer aan: Toen die woorden verklonken na^, besefte je toch wel een historisch ogen blik te hebbe^ tneegemaakt. Niet alleen, omdat daar zo maar een vrouw, en dan nog wel een vrouwelijke minis ter, ja zelfs een vrouwelijke R.-K. minister, op de kansel van de oer-reformatorische Westerkerk stond, maar ook omdat die vrouw met dat „Broeders en zusters" ineens op een voorbeeldige wijze alle schroom en vreemdigheid tussen haar en haar hervormde gehoor wist weg te vagen. En tenslotte ook omdat zij er kennelijk behoefte aan had om nu juist onder ons hervormden eens te „getuigen" van wat haar, onder haar officiële arbeid door, voortdurend als bewuste christin, als vrouw, die ook haar Bijbel zei te lezen, bezig houdt. Dit heerlijke ..Broeders en zusters in Christus" van een R.-K. vrouw in een kerk van de Reformatie, temidden van honderden Protestanten, dat maakt ons stil. Wij ervaren die paar woorden alsof wij een ogenblik staan in de stra ling van een licht, dat niet aards is. Wordt hier niet voor uitgegrepen op een heerlijk heid, die eens zijn zal? Eens, als „in Christus de Zijnen rondom Hem zullen staan uit alle volk (en kerk) en taal en natie. „Broeders en zus ters"Kan dit zo maar ge zegd worden? Is het geen fra se, als tussen de minister en haar broeders en zusters. Ma ria, de Paus, alle heiligenbeel den, miljoenen rozenkransen, heel de R.-K. Kerk en ere dienst.... Luther, Calvijn, de doop, het avondmaal, heel de protestantse kerk en eredienst staan? Moeten wij niet al onze protestantse stekels opzetten en dit „Broeders en zusters" met al wat in ons is. afwij zen? Ik ken ze onder ons, die dit doen, die geen raakvlak ken zien tussen de R.-K. kathe draal en hun protestantse bedehuis. Minister Klompé ziet ze wèl. Heel eenvoudig strekt ze haar handen uit, naar alle waarachtig gelovigen en gaat met hen staan op de enige plaats, waar zelfs geen kerk meer scheiding maakt.... bij Christus. „Broeders en zusters.... in Christus". Dat kan! In Hem kunnen wij hier op aarde al iets beleven van wat wij in de twaalf artikelen belijden: „Ik geloof in de gemeenschap der Heiligen". In Hem kan het mens-onmogelijke gebeuren, dat allen, die door tientallen eeuwen van dwaalleer, ver volging, eigengerechtigheid, bloed en tranen wereldwijd uit elkaar groeiden, op een moment tot elkaar worden gedreven: één in Christus. Dat moeten wij nooit ver geten, dat heeft minister Klompé rustig gelovig erkend. Daar moeten wij ons ook niet misprijzend van afkeren.... dit mogen wij innig dankbaar aanvaarden. En als wij dit blij aanvaarden en als wij, waar het mogelijk is, ook als broe ders en zusters samenwerken temidden van ons volk en ik denk aan de goede verhou ding tussen onze christen vrouwenorganisaties en de R.-K. vrouwenbonden dan betekent dit nooit, dat wij onze ogen zouden sluiten voor alles wat ons van Rome scheidt. Maar het betekent wèl, dat wij in de diepste grond met gelovige Rooms- Katholieken dezelfde .Heiland belijden. Ik denk hierbij aan de brief die ik kreeg, nadat ik laatst over de Madonna del Sasso (in Locarno) schreef, waarbij ik wees op de on-bijbelse Ma- ria-verering in die kerk. Een R.-K. vrouw had mijn artikel tje gelezen en schreef mij haar mening. Zij was het natuur lijk absoluut oneens met mijn beschouwing en schreef dat ook eerlijk. Haar laatste zin was deze: „Deze brief werd u geschreven door een vrouw, die als Katholiek Maria ver eert en liefheeft, maar boven alles haar Verlosser Jezus Christus." Wat de Maria-verering be treft kunnen wij nooit wijken van ons eigen bijbels stand punt, maar doet het laatste deel van deze zin ons toch niet „ja" zeggen als een R.-K. vrouw tot ons komt met haar gelo vige „Broeders en zusters.... in Christus"? Tot zover mevr. L. A. Lever- Brouwer in „Trouw". Hierover schrijft de hoofd redacteur van „Hervormd Nederland", dat alles moet gedaan worden om de wonde der verdeeldheid in het li chaam der kerk te genezen. Hij constateert een groeiende openheid bij de R.-Katholie ken, „de bedoeling, het isole ment, waarin men zichzelf door de in de 19e eeuw be gonnen emancipatie gebracht heeft, le doorbreken". Men tracht de verhouding met an dersdenkenden te verbeteren en leeft met reformatorische gebeurtenissen mee, bestu deert onze theologie en legt persoonlijke contacten. Deze houding wordt door sommigen gewantrouwd: „Het conflict tussen Rome en ons is nu misschien scherper dan ooit." Naar aanleiding van minister Klompé's rede in de Westerkerk is dit wantrouwen duidelijk uitgesproken. Ds. Landsman, hoofdredacteur van „Hervormd Nederland", meent, dat reformatorische christe nen nuchter en waakzaam moeten zijn, maar zonder vrees en krampachtigheid. Als wij denken aan de rel, die enkele jaren geleden georga niseerd werd toen in een her vormde kerk knielbanken werden aangebracht, krijgen wij nog een rilling over zo- In vele gereformeerde bla den heeft een artikel gestaan ter aanbeveling van een col lecte voor het werk onder de Rooms-Katholieken in het Zuiden. Daarin wordt o.m. het volgende gezegd: „Dat Paus Joannes XXIII een man van verrassingen is. die op de hoge post, die hi.i bezet, een heel wat belangrijker rol is gaan spelen dan algemeen werd verwacht, is nu wel voor iedereen duidelijk ge worden. Misschien is het waar. dat hij destijds als „noodhulp" gekozen is. maar hij blijkt een man van formaat te zijn. die niet alleen door zijn ongekunsteld optreden, maar vooral door de voort varendheid. waarmee hij glim lachend „het Schip van Pe trus" naar woelige en daarom door zijn voorgangers lang ge meden wateren stuurt, in korte tijd beroemd is gewor den. In niet-Roomse kringen is het meer dan iets anders de oecumenische instelling van deze in menig opzicht zeer conciliante „papa" (dit is het Latijnse woord voor paus; de aanhalingstekens suggereren echter de Nederlandse bete kenis van deze vier letters, wat in dit verband een verre gaand gebrek aan goede smaak verraadt' Red.), die veel sympathie heeft geoogst. Het zij hem gegund. Maar laat niemand zich door de gezellige en sympathieke kwaliteiten van deze „oecu menische Paus" op een dwaal spoor brengen. Want goed. laat het waar zijn. dat (Gr de zij dank) uit de diepe kloof tussen Rome en Reformatie niet meer voortdurend giftige haatdampen opstijgen, die elk gesprek >p geloofsniveau on mogelijk maken, die kloof als zodanig is beslist niet minder diep dan in de dagen van Lu ther en Calvijn. Dat is wel heel duidelijk gebleken in een toespraak, die onlangs door Paus Joannes gehouden is. De Paus zei onder meer, dat Christus Zijn kruis niet alleen heeft gedragen, daar Hij hier bij geholpen is door de H. Maagd. Men mag de Protes tanten. die zich nog steeds christenen noemen. vragen, waarom zi.i de H. Maagd uit hun geloof hebben gebannen. Hiermee wordt onze Heiland onrecht aangedaan. Dit is genoeg, aldus het ge reformeerde artikel, om ieder een, die dat nodig heeft, er subiet van te overtuigen, dat Rome en de Reformatie mg steeds lijnrecht tegenover el kaar staan als het gaat om de grondwaarheden van het christelijk geloof. Wij, reformatorische chris tenen, zijn er diep van over tuigd, dat Christus het groot ste onrecht wordt aangedaan iniiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii veel onkunde, wanbegrip en onheilige ijver. Waar men „Roomse insluipsels" ver moedt, loopt men direct warm, maar men trekt zich niets aan van inzichten en maatregelen op politiek en sociaal gebied, die met de reformatorische visie in strijd .zijn. Landsman wijst vervolgens op het bestaan van een be sloten en een open Katholi cisme. „Achter de naar buiten tredende Roomse eenheid gaat een verheugende botsing van inzichten schuil." Tegenover dit open Katholicisme moet een even open evangelisch christendom geplaatst wer den, schrijft Landsman. Men moet tot ontmoeting en ge sprek bereid zijn. Het „jonge" Rome eist even veel waakzaamheid als het „oude". Het conflict van de 16e eeuw is nog steeds actueel. „Ten Noorden en ten Zuiden van de Moerdijk", zo besluit hij, „kan alleen een krachtige vernieuwing van het reforma torische geloofsbewustzijn en gemeenschapsleven een „ka- tholisering" van het Neder landse leven tegengaan en een kerstening van dat leven in de zin van de Reformatie be vorderen." door de onvoorstelbaar, de bijna afgodisch grote plaats, die in de Roomse Kerk aan Maria wordt gegeven. Wij hebben een heilige schrik voor het volslagen onbijbels ge luid. dat doorklinkt in de steeds meer gehoorde bena mingen Maria-Medeverlosseres, Maria-Middelares van alle ge naden. En de Paus, die zijn pontificaat begon met de aan kondiging van een Oecume nisch Concilie, beschuldigt ons er van, dat wij daardoor juist ons bezondigen aan de eer van Jezus. Het klinkt niet prettig, >ls wij door de hoogste gezag drager van de Roomse Kerk met bijna hatelijk klinkende woorden worden beschuldigd Christus onrecht aan te doen. Maar het is wel nuttig. Het houdt ons bij de feiten. T.a.v. de R.-K. Kerk geldt nog steeds (evenals in de dagen der gro te hervormers) de eis van het bijbels protest tegen devele dwalingen, die zoals Cal vijn het eens heeft uitgedrukt het geloof bederven, omdat ze het heilswerk van Christus verdoezelen. Dat moeten wij goed zien. Er is geen enkele reden, om met een onwerkelijk „wat ons bindt is méér dan wat ons scheidt" over de enorme te genstellingen, die er (helaas) nog zijn, heen te stappen. Aldus de jongste gerefor meerde, oecumenische voor lichting der eigen lezers. De Anglikaanse aartsbis schop van York, dr. Ramsey, heeft onlangs te Chicago ver klaard, dat hij bereid is de Paus als leidende bisschop onder de bisschoppen van de christenheid te erkennen, doch dat hij hem niet als on feilbaar kan beschouwen. Hij zag hem als „eerste onder ge lijken". De oproep van de Paus tot het houden van een Oecume nisch Concilie zou. volgens aartsbisschop Ramsey, veel meer betekenis hebben, als de bijeenkomst ook voor niet- Rooms-Katholieken was be doeld. Over Paus Joannes merkte hij tenslotte nog op, dat deze vervuld schijnt te zijn van de „geest der chris telijke naastenliefde". Waar deze naastenliefde bestaat, zijn de resultaten zeer onbe rekenbaar, aldus dr. Ramsey. „Hervormd Nederland" be vat enkele artikelen over de verhouding Katholieken en Protestanten, die naast het bovenstaande overweging ver dienen. Eerst is prof. dr. A. A. van Ruler aan het woord. Hij zegt opgegroeid te zijn in een gevoel van vreemdheid en an dersheid van de Katholieken. Of de R.-Katholieken wel christenen zijn? Of zij als mensen niet van een andere substantie zijn dan wij" Zijn persoonlijke levenservaring van de laatste jaren heeft dit „zeer diepgaand veranderd". Maar de enorme diepe kl.-of bestaat nog steeds in ons volk. De inquisitie waart nog steeds als een spookbeeld (en geheel ten onrechte?) onder de niet- R.-K. massa rond. Het zou een klein kunstje zijn een hoge golf van anti-papisme in onze samenleving te verwekken. Aan protestantse zijde heer sen er „kolossale misverstan den en scheve voorstellingen". Prof. v. Ruler geeft daar enkele voorbeelden van, naar zijn in zicht: „echt verkeerde denk beelden". Het Rooms-Katho- licisme noemt hij een ernstige en eerbiedwekkende poging om het apostolische Evangelie in de wereld te verwerkelij ken; een poging, die aan de Protestanten ernstige en wet tige vragen stelt, „die ons ge noeg te stellen geven". „Hoe denkt gij in gehoorzaamheid aan Christus te leven tot in de ambtelijke organisatie van de kerk als Zijn lichaam? (Knoei en wij niet op schandelijke wijze met die vraag?) Wat is er in uw theorie en vooral in de praktijk van' de H.H. Sacramenten, die door Chris tus zelf zijn ingesteld, terecht gekomen? Beseft gij eigenlijk wel, dat het. in de kerkdienst gaat om de werkelijke tegen woordigheid van de opgestrne Christus? Hoe staat het bij u met de trouw aan de overge leverde, apostolische 'eer? Is de hoge. katholieke orthodoxie der kerk bij u niet tot een miezerig partijzaakje gewor den, waar even miezerig tegen te hoop wordt gelopen (door de vrijzinnigen) en mee ge marchandeerd wordt (door de middengroepen)?. Desondanks acht prof. v. Ru- Ier de scheur van de 16e eeuw niet voor niets gekomen. Daar was een nieuw verstaan van he' Evangelie en van het be leven van zichzelf als mens in de handen van God. Dat noemt hij de kern van de Re formatie. „Dordrecht is let enige concile der christen heid geweest, dat volledig tot op de laatste grond der exis tentie. tot op de predestinatie, heeft durven peilen zo ben ik als mens in het heden, mét al de heiligen, zeker van mijn eeuwige zaligheid." Dit veroorzaakt een zeer diepe kloof: theoretisch èn menselijk. Alle gesprek tus sen de kerken blijft opper vlakkig als men voor deze fundamentele verschillen geen zintuig meer heeft. Oecumeni sche arbeid wordt dan kerke lijk en theologisch gepruts. Met de kloof tussen de Re formatie en Rome weet prof. Van Ruler „op de lange duur" geen raad. Is het con flict soms verouderd? Zijn wij over de problemen van de 16e eeuw heen? Is het conflict niet een typisch Europese zaak? Zijn de eisen van Rome voor de hereniging niet onoverko melijk? Wordt de Reformatie door de Katholieken niet op onbegrijpelijk oppervlakkige wijze gebagatelliseerd om dan plaats te maken voor: „Ook voor het speciale accent van de reformatorische christen heid is plaats in onze grote en volle catholica en wij. Katho lieken, hebben dit accent zelfs bar nodig?" De contacten tussen de we derzijdse theologen moeten door de gemeenteleden over genomen worden. De oecume nische zaak wordt pas be langrijk als de verhouding van Rome en de Reformatie aan de orde komt. „De rest is pro testants gekibbel wel inte ressant en ook belangrijk, maar op bizonder laag niveau". Vervolgens wijst prof. Van Ruler op de R.K. Bijbelstudie, die een revolutie bewerkt, „waarbij ons soms horen en zien vergaan". Wat die uit werkt in het inzicht en de hou ding van de Kerk als geheel is af te wachten, zegt hij. In tussen hebben wij. Protestan ten, de handen vol aan de Kerkvaders, het dogma, de traditie en de reformatie. En aan de Bijbel. „Wij zitten ook met een enorm probleem: de reformatorische benadering en uitlegging van de Schrift en de historisch-kritische van de roemruchte protestantse bij belwetenschap vertonen on derling dusdanige spanningen, dat we moeilijk in de hou ding kunnen staan van: „van uit de Bijbel hebben wi.i altijd geweten wat jullie, Rooms- Katholieken. nu moeizaam ontdekt hebben". Voor de toekomst kan men t.a.v. de verhouding Rome- Reformatie maar twee duigen doen, zegt prof. Van Ruler alle mogelijkheden van een con'act die er zijn, daadwer kelijk aangrijpen en vervol gens met volle openheid en bereidheid klaar daan, als er mogelijkheden van hereniging zich zouden voordoen. Dc nieuwe mode blijft verrassen! Blouses zijn ,,cn vogue", rokken favoriet! Blouses? In alle variaties van kleur, model en stof. Rokken Wijd of glad, maar altijd van stoffen die uw hart verwarmen. Ontdek de grootste collectie bij Lampc, waar u zéker slaagt voor elke persoonlijke combinatie. Aan al uw wensen wordt voldaan. Prima pasvorm, goede service en lage prijzen, daar gaat u voor naar Lampc! Ideale blouson van 100% Draion mousseline (licht, zacht, warm Verschillende kleurencombina ties. Vanaf maat 36 lage Lampe prijs Leuke rok van sterke tinneroy, horizontaal verwerkt, in paars, olijf of koren. Vanaf maat 36 lage Lampe prijs 18.7® Rotterdam - Hoogstraat 198 Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Arnhem - Hilversum - Alkmaar - Haarlem - Leiden - Breda - Enschede - Heerlen ONTMOETING met Renata T ebaldi De vondst is zeer origineel. Want u denkt natuurlijk aan een grap, namelijk dat vrienden van professor Staunton de mummie verwisseld hebben voor een le vend meisje, om hem in het ootje te ne men. Maar inderdaad is het meisje, dat uit de kist stapt een Egyptische schone. hoewel natuurlijk ook weer niet de prin ses, die al zoveel duizend jaren dood is, maar wie het wel is. zullen wij u voorals nog niet verraden. Maar het gegeven ligt er voor een uit stekend blijspel Professor Staunton werkt heel nauw samen met professor Andrews. Eigenlijk is het Andrews, die de papyrus ontdekt heeft. Staunton heeft hem alleen maar ontcijferd. Maar de inhoud van de papy rus is iets geweldigs! Een prinses, die over zichzelf profeteert, dat zij weer eens tot leven zal komen om over Egypte te regeren Zoiets heeft zich nog nooit voor gedaan in de geschiedenis van de Egypto- logie. Wij kunnen ons de ijver van beide professoren voorstellen, waarmee zij trachten in het bezit te komen van de mummie van de prinses. De inhoud van de papyrus houden zij natuurlijk geheim, anders zal het hun nooit gelukken dei was!). volgende uur al verdringen de journalis ten en persfotografen en de radiorepor ters zich voor de deur. En wat er nu precies gebeurd is? Een werkelijke re-incarnatie is natuurlijk non sens! Wel, toen zoonlief in Egypte was, is hij verliefd geworden op een schoon Egyptisch meisje. Maar eilaas, in zijn geboorteland was hij ook reeds voorzien van een meisje en wel: de dochter van prof. Andrews. Hij zat er erg over in, maar besloot het Egyptische meisje toch maar mee te nemen. Dus ging zoonlief op stap, terug naar zijn geboorteland, met de mummie èn het meisje. Maar op het i Egyptische vliegveld aangekomen, wei gerde men daar de mummie te vervoe ren met hetzelfde toestel als waarmee de zoon en het meisje wilden reizen. De zoon liet de mummie daarom zolang maar achter maar wat hij wel meenam, was een tweede kist met allerlei Egyptische gewaden, die nog aan de prinses zouden hebben toebehoord. Eenmaal thuis gekomen, trof hij nie mand san, omdat iedereen op dat mo ment bij professor Andrews was, die een paar huizen verder woonde. Zoonlief maakte de kist open, haalde de gewaden eruit, bekleedde voor de grap zijn Egypti sche meisje ermee, maar op hetzelfde moment hoorde hij gestommel, hetgeen betekende dat c-uvreen in aantocht was. en niet wetende, waar hij zo gauw met zijn nieuwe meisje moest blijven, duwde hij haar snel in de rechtopstaande open kist en klapte de deksel dicht. Hij wilde nu eenmaal graag eerst zijn vader voor bereiden aangaande het feit, dat hij een nieuw meisje had (waarmee hij intussen in Egypte ook reeds wettig getrouwd mummie te bemachtigen. Er zijn vele be sprekingen voor nodig geweest met de huidige Egyptische regering en het heeft hun natuurlijk een macht geld gekost. Maar uiteindelijk zijn zij erin geslaagd en de zoon van professor Staunton De professoren komen binnen, gevolgd door de journalisten. Men is natuurlijk zo verheugd over het feit, dat de mummie eindelijk in hun bezit is, dat men niet op nadere uitleg van de kant van de zoon kan wachten en de kist onmiddellijk naar Egypte gestuurd om voor het ver-1 opent. Iedereen staat natuurlijk paf, be voer te zorgen. Het wachten is nu op de mummie. Intussen zijn enkele journalis ten ingelicht en dezen willen natuurlijk vanzelfsprekend graag bij de aankomst van de mummie ten huize van professor Staunton aanwezig zijn. En als de kist dan ook aankomt, zijn velen aanwezig, nieuwsgierig naar de mummie van de profeterende prinses. Professor Staunton opent de kist en in levenden lijve stapt de prinses de kamer binnen. Een wonder baarlijke re-incarnatie! De journalisten rennen naar de telefoon! En nog voordat Iemand precies weet, wat er gebeurd is, is de mare reeds dooi het land en het halve de journalisten, die immer hun hoofd bij elkaar houden en onmiddellijk weten, wat hun in zo'n geval te doen staai: de redactie bellen! Een primeur!! En het gevolg is natuurlijk, dat de zoon in een dergelijke situatie komt. dat hij niet meer durft te spreken. Het gaat allemaal over hem heen en het groeit- hem boven het hoofd, zonder dat hij iemand kan tegen houden. Een geweldig gegeven voor een amu sant blijspel, maar de schrijver heeft o.i. zijn kans gemist. Hij maakt er een ciiché- achtig en vrij oppervlakkig kluchtje van met een knakworst-koningin en een se cretaris te stom om voor de duvel te dan sen etcetera. Zijn vrij aardig opgezette scènes zakken op het hoogtepunt meestal als een kaartenhuisje in. Zelfs van de professoren maakt hij cliché-figuren. Meestal weet hij geen raad meer met zijn opzet en brengt het hele geval op een zij lijn. De oorspronkelijke liefde van zoon lief voor de dochter van prof. Andrews, lost hij al heel gemakkelijk op door deze laatste op het eerste gezicht verliefd te laten worden op de nieuwbakken en stomme, maar toch van de andere kant ook wel weer handige secretaris. De schrijver laat de kansen van zijn originele opzet dus vrij onbenut. Het re sultaat is echter toch wel: een niet on aardig kluchtje, hoewel oppervlakkig en stampvol clichés. Hier en daar is de tekst ook wel zeer geestig en sommige gesprek jes zijn heel ad rem. Het is een kluchtje geworden en net had een zeer amusant blijspel krnnen zijn. Wie het speelt, zal er toch wel plezier aan kunnen beleven. Het Franse Nationale Centrum voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft uitge breide proeven genomen in de Sahara, in het bijzonder bij Colomb-Bechar, om na te gaan of in het zand van de Sahara bepaalde groente-soorten gekweekt kun nen worden. Het blijkt mogelijk te zijn. Het kweken j de zo gevreesde kinderverlamming. Haar geschiedt in een grond zonder humus en moeder moet iemand van een engclach- wel zo. dat de zaden voor de groenten tig geduld en tegelijk ijzeren uithoudings- worden geplant in een laag kiezelzand, vermogen zijn geweest. Zij heeft het kici- waaraan een grote hoeveelheid kunstmest- j ne kind zo zeer geïnspireerd, dat het de stoffen is toegevoegd. Het zand wordtgevolgen van de ziekte geheel overwon, regelmatig nat gehouden via plastic ir- I Welk een strijd dit ts geweest, en welke rigatiekanalen en het is gebleken, dat erj opofferingen het heeft gekost, kan men zelfs een betrekkelijk geringe hoeveelhe d slechts vermoeden, want La Tebaldi water per vierkante meter per dag nodig spreekt er zelf niet over. is voor het welslagen van de cultuur:! drie liter per vierkante meter. De proef-! Als jong meisje^ hoorde en zag zij Ver velden bij Colomb-Bechar leverden tot di's „La Traviataen direct stond ze in dusver tomaten, koolsoorten, radijs, sla. vuur en vlam. Deze plotselinge liefde is mais en pinda's op. Aan het eind van ln haar blijven branden nu nog is voor 1959 hoopt men het experimentele sta- Renata Tebaldi zingen leven, en leven dium te kunnen beëindigen en het groen- zingen. Het is niet eens een uitverkie- ten kweken op grotere schaal te kunnen zing of begenadiging voor haar, maar gaan toepassen, met name dicht bij de een heilige opdracht, een moeten Het Degenen die in de afgelopen jaren haar probeerden op te beuren door kritiek te leveren op haar rivale, of door nare din gen over „de tijgerin" te vertellen, werd al gauw het zwijgen opgelegd. Voor roddelpraat of vleierij is Renata Tebaldi doof. En stom ook, want er zal geen hard woord over collega's over haar lippen komen, al mag men er zeker van zijn, dat alle buiten-muzikale rumoer en reclame, een begenadigd en ernstig kun stenares als zij is, bijzonder tegen moe ten staan. Haar levensverhaal bevat een paar bladzijden, die een méér op sensatie ge richte ster alle kans tot een geweldige re clame-campagne zou hebben geboden. Zij zwijgt er liever over en als men aandringt, krijgt men te horen: „Ik ben nooit een wonderkind geweest Bij mijn geboorte heb ik doodgewoon onwelluidend gejankt er was heus niets van muzikale genia liteit in te ontdekken, zöals bij sommige beroemde collega's het geval schijnt te zijn geweest" Zij werd geboren in Pesaro, de kleine havenstad aan de Adriatische zee. Het is een heel muzikaal stadje, waar veel en graag wordt gezongen. Ook de wieg van dc grote Rossini heeft er gestaan. Als men haar repertoire overziet, blijkt dat La Tebaldi dit „La" is een ere titel! niet bijzonder op de muziek van haar stadgenoot, is gesteld. Zij blijkt meer van Verdi en Puccini te houden. Haar vader was cellist in het orkest van de stedelijke opera. Zij vertelt vol liefde over de eenvoudige man, die alleen voor zijn muziek leefde en daar al zijn geluk cn rust in vond. Nog geen vier jaar oud, kreeg Renata RENATA TEBALDI Ernstig kunstenares Kort voor de tweede wereldoorlog ging zij naar een auditie in het Conservatori um van Parma. Dit werd geen opval lend succes. Toen echter de beroemde Puccini-zangeres Carmen Melis haar hoorde, herkende die direct de grote mo gelijkheden in het nog geen twintig jaar oude meisje. Carmen Melis begon haar les te geven en zag haar verwachtin gen alleszins bevestigd. Renata Tebaldi maakte goede vorderingen en haar stern- middelen bleken zelfs rijker te zijn dan de lerares had gedacht. De ster van La Tebaldi rees nu zeer snel. De Italiaanse operaliefhebbers, spoedig in extase als zij zijn, zagen in haar een nieuw idool. Er volgden triomftochten in het buitenland. In 1950 debuteerde zij in San Francisco, waar de roem van Caru so nog voortleefde. Algemeen werd zij erkend als de grootste operazangeres van deze tijd. Tot zuivere waardering tijdelijk plaats maakte voor hysterische opgewondenheid en zij werd overschreeuwd. Haar vrien den herinneren er graag aan, dat Artu- ro Toscanini, de grote dirigent die wars oasen in de Sahara. Over dit wetenschap- geeft haar. vindt zij, geen recht op prima- was van alle grote woorden en lege lof, pelijke werk heeft de UNESCO een fraaie donna-streken, kinderachtige dreinpar- eens ontroerd tegen haar heeft gezegd: documentaire in kleuren laten verschij- .tijen of onbeschofte scènes, maar legt ,,u hebt ccn cngelcnstem". Het is daar- aen, 'haar de allerhoogste verplichtingen op. om goed, dat de tijd rechtvaardig is en rpftf dat deze grote kunstenares thans w ten volle aan bod komt stralender en r per dan ooit. Overigens kan de rijke aan Decca-platen daar de blijvende tuige van zijn! In zes jaar tijd hebben de UNR^ de hulporganisatie van de V.N. v<—jgS- Arabische vluchtelingen en de UN .g CO 380 scholen opgericht voor leerlingen. .jse „School" is wellicht een wat wei -j, betiteling voor de lokaliteiten, het onderwijs wordt gegeven bij f>e ejfS aan beter; in kleine huizen, hutten en in tenten in de openlucht ontvangen Arabische kinderen onderwijs. In to zijn er nu 3265 onderwijzers om ze te„ejd derwijzen, die in overgrote meerder» uit de rijen van de Arabische vluchte gen zelf zijn gerecruteerd en 0P£f{,uir Hoe moeilijk dit werk van opvoed14 dige aard in de woestijn is, blijkt j het feit, dat de twee-jarige kweekscn voor onderwijzers thans bij gebrek j„ geldmiddelen gestopt is met de °Gr' ding. Onderwijskrachten moeten nu 4 den gehaald uit de rijen van hen. een middelbare school hebben afge'd^^ Behalve het onderwijs van de UN*4 g en UNESCO zelf, geeft de UNRWA »e„ financiële steun aan 50.000 jongens meisjes die naar openbare en particy^, re scholen gaan in Jordanië, de Li non, Syrië en de Verenigde Arabische af publiek. Daarnaast worden ieder J u, 375 Arabische vluchtelingen door een diebeurs in staat gesteld te studeren een universiteit. wjjjt' Op de Nederlandse uienmarkt u p# sprake van een zeer rustige situat.®. prijzen, die enkele weken geleden wa a( aangetrokken blijven thans vrij stable tenen een lichte neiging tot dalen. Op de udenveiliog te Middelharnis dinsdag voor de middelkwaliteit Y-je' mm 22.08 per 100 kg. betaald. De grt lingen noteerden 21.12 en de P1 25—35 mm werden verkocht voor J en 15.05 voor de maat 20—25 cm abstf De prijs van de pioklers is de 1 week wat aangetrokken onder invlqeat iets toegenomen vraag, in het bijz sJ.' voor West-Duitsland. De wekelijks® 3 port, welke verschillende weken b° miljoen kg per week heeft ge,le%Al in de week van 1117 oktober terug» pen tot 2883 ton. Engeland was toet ton de voornaamste afnemer en we reet gevolgd door BelgiëLuxemburg efc 817 ton. Weet-Duitsland nam in deze ar 718 ton uien af en Frankrijk 357 tom il£8 Wesl-Indië ging 48 ton en naar a 41 ton. D» hoge prijzen belemmeren een 4''aaK vrwrvr-t EnsidanH vraast in hooi° ♦te giove uien en die zijn er dit iaarra$rié wei.nig. Voor de maat 65 mm "C were dinsdag in Middeltoarnis dan <J8 ccn'. per kg. betaald De kwaliteit v uren is dit jqar zeer goed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8