Vijftien jaar geleden: RAZZIA OOSTENRIJK houdt het oog gevestigd op kernenergie Reclame GEVECHT met de woestijn I I I I 1 I I I J bij Fokkelman „maatkleding" voor uw woning FOKKELMAN Seibersdorf: meest oostwaarts gelegen atoomcentrum van de westelijke wereld Wf i I Roemrijke Presto gestorven I Ruk aan cle bel Bemoediging Niet voorzien Benoeming bisdom Rotterdam m Handelsoverzicht Westlandse veilingen Maakt Gaat rioolwater naar Den Haag? g N S C- DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 PAHfNA Het tabaksconflict te Bremen Senembah behoudt zich alle rechten voor 1 WÊÈË fÜP MM mm w jfejy 3wmm T:.» IBe dageipwhe vergoetUng «14 goede» kost, rookartikelen ttn *ljf galden. Voor de «chtertdUvende familieleden rul worden gerorgd. Slet U aan ai Ie bewoner» der gemeente verbode.ti Sxin woonplaat» te verluien. f Op 2»en# die po|«en te ontvluchten of weer stand te bieden) zal worden geschoten. r*. gl WE LEVEN snel in de tegenwoordige tijd en zijn alles steeds weer spoedig ver geten voornamelijk als de herinneringen van minder prettige aard zijn. Wie denkt in deze tijd nog aan gebeurtenissen van november 1944. vijftien jaren geleden? Het ligt ai weer zo ver achter ons. Evenals toen waaien ook thans weer gure najaarswinden over onze lage landen. Maar we trekken er ons nu niets van aan. We maken het ons des avonds na onze dagtaak in onze heerlijk verwarm de huiskamers zo gezellig mogelijk. Er is niets wat ons ontbreekt. We lezen in krant, tijdschrift of boek, we spelen het een of andere gezelschapsspel, of wel we luisteren naar de radio of kijken naar de televisie. Vijftien jaren geleden waren de najaarsavonden minder gezellig, al zullen velen er nog van gemaakt hebben wat er maar van te maken was. Maar de meesten en voornamelijk de bewoners van de grote steden in het wes ten van ons land ontbrak zelfs het aller noodzakelijkste. Met een hongerige maag zat men bij het licht van een oliepitje of een stompje kaars bij het noodkachel- tje, waarop een pannetje met bieten- stroop stond te pruttelen Onvoldaan begaf men zich des avonds ter ruste, niet wetende, wat de andere dag weer zou brengen. Men dobberde tussen hoop en vrees en als velen in die dagen hadden gewe ten, dat ze nog een half jaar in de ellende zouden moeten zitten, hadden ze het mis schien nooit uitgehouden HET geallieerde offensief bij Arnhem eind september 1944 was op een totale mislukking uitgelopen, hetgeen tot ge volg had, dat het gedeelte van Nederland, gelegen boven de grote rivieren, door de Duitsers bezet gebied bleef, terwijl men daarentegen in het zuiden van ons land dagelijks meer van de herwonnen vrijheid profiteerde Het bezette gebied was in die dagen het best te vergelijken met één groot concentratiekamp Niemand was eigenlijk zeker van zijn leven In het bij zonder gold dit wel voor de mannen in de leeftijd van 18 tot en met 40 jaar, die heel wat gevaren hebben moeten trotse ren, de één meer, de ander minder. Wie zou hier onwillekeurig niet denken aan de talrijke razzia's, welke toen in vele plaatsen van ons land werden gehou den? Eind oktober 1944 kreeg Utrecht al een voorproefje van deze volkomen met het volkenrecht in strijd zijnde actie Daar werden honderden volwassen en jonge mannen zo maar uit hun huizen ge haald of van de straat opgepakt, in overvalwagens geladen en naar Amers foort of naar de Duitse grens gereden, waar zij een schop in hun handen geduwd kregen om verdedigingsstellingen voor de Duitsers te graven. Niemand in Rotter dam was zich in de vroege morgen van vrijdag 10 november 1944 ook maar van iets kwaads bewust, toen velen om onge veer zes uur wakker schrokken door een flinke ruk aan de huisbel. Zij, die gingen opendoen, zagen een Duitse soldaat aan de deur staan, die een papiertje afgaf, waarop het volgende „fraais" stond ge drukt. We geven het pamflet hier woor delijk weer: BEVEL Op bevel der Duitse weermacht moe ten alle mannen in den leeftijd van 17 tm. 40 jaar zich voor den arbeids inzet aanmelden Hiervoor moeten alle mannen van dezen leeftijd onmiddel lijk na ontvangst van dit bevel met de voorgeschreven uitrusting op straat gaan staan. Alle andere bewoners, ook vrouwen en kinderen moeten in de hui zen blijven totdat de actie ten einde is. De mannen van de genoemde jaargan gen. die bij een huiszoeking nog in huis worden aangetroffen, worden gestraft, waarbij hun particulier eigendom zal worden aangesproken Bewijzen van vrijstelling van burgerlijke of militaire instanties moeten ter controle worden meegebracht. Ook zij, die in het bezit zijn van zulke bewijzen, zijn verplicht zich op straat te begeven. Er moet worden meegebracht: warme kleeding, stevige schoenen, dekens, bescherming tegen regen, eetgerei, mes, vork, lepel, drinkbeker en boterhammen voor één dag. De dagelijksche vergoeding be staat uit goeden kost. rookartikelen en loon volgens het geldende tarief. Voor de achterblijvende familieleden zal wor. den gezorgd. Het is aan alle bewoners der gemeente verboden hun woonplaats te verlaten. Op hen, die pogen te ont vluchten. of weerstand te bieden, zal worden geschoten. den voorzien, waren zij misschien van honger en dorst omgekomen. Ook werd aan velen onderweg nog gelegenheid gegeven om onder te duiken. Wie dan zo maar in eens ergens een huis werd bin. nengeloodst wist niet hoe dankbaar hij eigenlijk moest zijn. Voor het overgrote deel bleef er echter helaas niets anders over dan maar kalmpjes door te sukke len. Na vele ontberingen, honger, koude en dorst te hebben doorgemaakt, kwam men dan eindelijk op „de plaats van bestemming" aan, waar al spoedig bleek, dat men helemaal niet op zoveel mensen had gerekend. Want het was de ont voerders er niet om te doen de mensen in te schakelen in het Duitse arbeidsproces, maar om alle weerbare mannen weg te voeren uit westelijk Nederland, omdat zij er bang voor waren, dat onze mannen een steun zouden kunnen zijn bij een ge allieerde landing aan de kust, waarme de de Duitsers na de invasie van 6 juni in Frankrijk rekening bleven houden. TOEN NA enkele dagen goed was doorgelekt wat de Maasstad had moe ten doormaken in de kleine kranten, welke in die dagen nog verschenen, mocht natuurlijk met geen woord van deze mannenroof op grote schaal gerept worden was men in de andere plaat sen dubbel waakzaam. Den Haag behoefde niet lang te wach ten. Reeds op dinsdag 21 november was deze plaats aan de beurt. Maar de meeste Hagenaars hadden natuurlijk al van te voren hun uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen en hun houding bepaald. Dagen van tevoren was men druk in de weer met het maken van schuilplaat- voerd, achter de IJssellinie tewerkge steld en later naar Duitsland werden overgebracht. Het gevolg van deze razzias was natuurlijk dat vele mannen, die zich niet hadden aangemeld, zich gedurende de eerstvolgende dagen niet op straat durf den te vertonen, hetgeen op zijn beurt er toe leidde, dat het gehele bedrijfsleven voor zover in die dagen nog van een be hoorlijk functionerend bedrijfsleven spra. ke kon zijn in de war liep. De Duit sers, die natuurlijk spoedig „doorhadden" dat de meeste Hagenaars waren onder gedoken en het eenvoudigweg vertikten zich als makke schapen te laten wegvoe ren, gingen al heel gauw over tot het uit reiken van „Ausweise" voor diegenen, die heel moeilijk in het openbare leven konden worden gemist. Wat zij echter niet zo spoedig wisten, was het feit, dat er meer „Ausweise" in omloop waren dan zij hadden uitgereikt Dat was het werk van de illegaliteit. Het kwam zelfs meer dan eens voor. dat de illegaliteit het Ausweis-stempel al in haar bezit had nog voor dat de Duitsers er over be schikten. sen onder de vloer, tussen de muren en waar al niet. In Den Haag was de oogst voor onze „beschermers' daardoor dan ook niet zo groot. Volgens een latere schatting bleken zich slechts zevendui zend mannen te hebben aangemeld, welke terstond naar kampen werden wegge- DOOR DE straten reden auto's van de weermacht met luidsprekers, die iede re daarvoor in aanmerking komende man aanraadden, zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Nu was men in Rotterdam op heel veel voorbereid, maar aan een der gelijke razzia op zulk een grote schaal had toch niemand gedacht. Zelfs de illegali teit. die gewoonlijk toch veel te weten kwam. had zulks niet, voorzien. Daarna is het dan ook te wijten, dat de Duit sers in de Maasstad zo'n succes met hun razzia wisten te boeken. Natuurlijk ge voelden weinigen er ook maar iets voor zich zonder meer aan de Duitsers over te geven, maar anderzijds durfde men zich toch ook zo maar niet te onttrek ken aan zulk een uitdrukkelijk bevel. Op verscheidene punten van de stad hoorde men duidelijk schieten. Zelfs mitrailleurs lieten hun geratel horen om de schrik on der de bevolking er toch maar goed in te brengen. En zo lieten zich op 10 november 1944 meer dan 50.000 jonge Rotterdammers van huis en haard wegvoeren, een onbe kende, donkere toekomst tegemoet Gedurende de eerstvolgende dagen kon men in vele plaatsen sombere, zwij gende stoeten zien voorbijtrekken. Want meestal ging men te voet. treinen reden er niet meer en de Duitsers beschikten zelf niet over voldoende andere vervoer middelen. Maar ons volk leefde mee met zijn mannen. Wie maar enigszins kon hielp waar geholpen moest worden. Als vele landgenoten de slachtoffers niet van het nodige eten en drinken had- AMSTERDAM, 9 nov. De directie van de Senembah-Maatschappij deelt het volgende mede: In de procedure in zake de verlening van een „Einst- weilige Verfugung" van de Senembah- Maatschappij tegen de Deutsch-lndone- sische Tabak-Handelsgesellschaft M.B. H. in Bremen betreffende door door laatstegenoemde vennootschap uit In donesië geimporteerde tabak, die af komstig is van de ondernemingen van de Senembah-Maatschappij, heeft het Oberlandensgericht te Bremen op 21 augustus 1959 een voor de Senembah- Maatschappij ongunstig arrest gewe zen, waartegen geen rechtsmiddel openstond. Het hoofdproces van de Se- nembah-Maatschappij tegen de Deuts-Indonesische Tabak-Handelsge sellschaft M. B. H. is echter onveran derd in Breinen aanhangig. Met het oog op de toen op handen zijnde tabaksveiling in Bremen heeft de Senembah-Maatschappij destijds, in begin september 1959, via pers en ra dio laten bekendmaken, dat zij niet zou optreden en geen rechten zou doen gel den tegen kopers, die de tabak nu of in de toekomst van de Deutsh-Indone- sische Tabak-Handelsgesellschaft m. b. h. zouden verkrijgen, terwijl de Senembah-Maatschappij zich ander zijds tegenover de Deutsch-Indone- sische Tabak-Handelsgesellschaft M. B. H. alle rechten voorbehield. De Senembah-Maatschappij acht het noodzakelijk de aandacht erop te ves tigen, dat bedoelde bekendmaking al leen betrekking had op de destijds in Bremen in veiling gebrachte en op de sedertdien door de Deutsch-Indone- sische Tabak-Handelsgesellschaft M. B. H. verkochte tabak, doch dat zij zich vanaf heden weer vrij acht en zich alle rechten voorbehoudt tegen over alle kopers van andere tabak dan de zojuist bedoelde. ROTTERDAM, 9 nov. Mgr. Jansen heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en St.-Joseph), de weleerwaarde heer N. J. P. Blaauwhof, die kapelaan was te Stompwijk (H. Lau ren tius). ROTTERDAM, 8 nov. Gister morgen is de roemruchte politie hond Presto na tien jaar trouwe dienst bij de Rotterdamse politie, overleden. Reeds in het begin van dn jaar werd Presto met pensioen gezonden. Hij vertoonde enige licha melijke gebreken. Dif schijnt het dier zeer te hebben aangegrepen. Na enige tijd kreeg hij een hartaan val. Sindsdien is Presto zienderogen afgetakeld. Vanmorgen volgde een tweede aanval, die achteraf fataal is gebleken. De dierenarts consta teerde behalve de hartafwijking ook aandoeningen van longen, nieren en lever. Hij achtte het daarom beter het dier pijnloos uit zijn lijden te helpen, hetgeen ook geschiedde. Presto heeft een indrukwekkende staat van dienst. Zonder overdrij ving menen wij te mogen zeggen dat hij de beste politiehond in den lande is geweest. Meer dan 2000 maal werd. hij ingezet met zijn baas en africhter, de heer H. J. Maas, bij speurtochten, sorteerproeven en dergelijke karweien. Hij had. een bijzondere reputatie als bestrijder van allerhande misdaden. Presto zal nu worden geprepa reerd. Hij zal worden tentoongesteld in het politiemuseum. ENIGE DAGEN na de razzia in Rot terdam richtten de aartsbisschop van Utrecht en de bisschop van Haarlem, wier diocesen in het nog niet bevrijde ge bied lagen, zich met een herderlijk schrij ven tot hun gelovigen om hun een hart onder de riem te steken (een ongeveer gelijkluidend schrijven werd ook in vele protestantse kerken voorgelezen). „Een goed christen en een goed vaderlander, aldus mgr. De Jong en mgr. Huibers „is het onwaardig zich door de beproevin gen te laten neerdrukken. Na dezen oor log, welke toch niet eeuwig zal duren, moeten wij met frisschen moed aan het werk gaan om ons vaderland weer op te bouwen, waarvan wij eerst nu volledig gaan beseffen, hoe goed en mooi het is en hoe zeer wij er aan gehecht zijn. Het leed, dat nog doorstaan moet worden, herinnert den mensch slechts aan de betrekkelijkheid van het aardsche leven en doet hem beter beseffen zijn afhan kelijkheid van God, van Wien hij is uit gegaan en tot Wien hij moet wederkeeren Als God ons deze genade mag geven, dat wij dit goed inzien, dan zullen wij later deze jaren een tijd van vinden." Kies uit de uitgebreide collectie die poly-Z elementen, die beantwoorden aan üw speciale behoeften. Voeg ze samen tot exclusieve stijlvolle •wandmeübelen. Zo bouwt u individuele kamers op... kamers met karakter! Bezoek onze permanente expositie van poly-Z om een goede indruk te krijgen van de ongekend vele mogelijkheden. 11 i s zegen Nieuwe Binnenweg 288 Rotterdam Een overzicht van het Oostenrijkse reactorcentrum bij Seibersdorf, ongeveer 27 km ten zuid-oosten van Wenen. 'jtw.w j» was; Bmmm m m mm* m f/iwHr* j~ itw >yi v-vn 17 i/m O p Im*v*ï %*:h* r i:<0 $c*r tkh voor trbv-Wrt/AX mttiüot Al ..IJK eis wssnpt 4t% wt rip *'***- Aft tn&r* w-i+'w* «n vtn totéxt wM hu ctn hp*hu'tr. vforónr.. 'V& ww4nn mfkwre iniumm m worénn Ook '£*■■- 't&tk ztjtt «ka» op stmt Kr «iittrtip «Jtsresei*. itktoi, upm titfrta nn. -/tuk, iepet. MnVMktt <m bix*t Voor fm*** MfWft »n fc« tx»t v» 4tr, tifstmf.. Wtessmmsit Het papiertje, dat zovelen noodlottig werd Een kleine dertig kilometer ten zuid oosten van Wenen, in de nabijheid van het plaatsje Seibersdorf, wordt hard gewerkt aan de bouw van het meest oostwaarts gelegen atoomcentrum van de westelijke wereld. Op een uitgestrekt terrein verrijzen zowel de gebouwen van de Oostenrijkse Maatschappij tot Be studering van de Atoomenergie (SGAE) als het onderzoekiaboratorium voor kernfysica van de Internationale Orga nisatie voor Atoomenergie, die in de herfst van liet jaar 1957 haar zetel in Wenen heeft gevestigd. De betonnen koepel van de reactorhal is al klaar en niet de montage van „Astra", een on- derzoekreactor van het „swimmingpool tank"-type met een vermogen van f Megawatt, schiet men flink op. Seibers dorf ligt in de vlakte, waarin de laat ste uitlopers van de Oostenrijkse Alpen als het ware verzinken, en die zonder verandering van décor overgaat in de steppen van de Hongaarse volksdemo cratie. Een van de voornaamste rede nen, waarom men zich in Oostenrijk op de bestudering van de kernfysica heeft geworpen, is, dat het energieverbruik van jaar tot jaar sneller stijgt dan de energie-productie. Tengevolge van de stormachtige industrialisatie, die zich in Oostenrijk voltrekt, heeft men jaar lijks 10 tot 13 procent elektrische ener gie méér nodig dan het jaar tevoren. Men kan nu zo langzamerhand merken bij de Westlandse Veilingen dat de winter zijn intrede doet. De aanvoeren zijn niet zo groot meer. De tomaten gaan momenteel voor de prijs van een gulden tot een gul den dertig van de hand. De druiven, hier van is de aanvoer ook niet zo bijster groot meer, brengen voor het soort alicanten op een gulden negentig tot twee gulden twin tig. Dan is er nog sla, de kassla kost ge middeld vijftien tot twintig cent per krop. geschikt voor de export. De schorseneren gaat tussen de zeventig en vijf en zeven tig cents per kilogram. Ook zijn er thans spruiten, de andijvie is niet zo duur meer, maar wel is er nog doordraai. De rodekool gaat van de hand voor twintig tot vijf en twintig cent per kilogram. De enkele koopjes uien brengen op een kwartje tot dertig cent. Ook is er nu de echt winterse kost prei. Het gemiddelde bedrag hiervan ligt tussen een kwartje en vijf en dertig cent, geschikt voor de export. Peren zijn er weinig, appelen in overvloed, hoewel de goede kwaliteit duur is. Nog in het jaar 1946 bedroeg het ener gieverbruik 3 miljard kWh. Vorig jaar was dat cijfers gestegen tot 13,5 miljard kWh. De bouw van gewone en water krachtcentrales kan deze snelle ontwik keling niet bijhouden. De Oostenrijkse waterkrachtreserves liggen weliswaar economisch nog voor ongeveer 70 procent braak, maar het is met deze „hydro-energie" een enigs zins hachelijke zaak. Vooral in de win termaanden, als de neerslag in het brongebied van de Alpenstromen in vas te vorm valt, loopt de produktie van de waterkrachtcentrales scherp terug en dan staat de Oostenrijkse economie voor een aanzienlijk stroomtekort. De gewone centrales, die op bruinkool of olie werken, zijn nauwelijks in staat dit tekort te dekken. De oplossing, die men thans toe past, bestaat hierin, dat Oostenrijk een verdrag voor de uitwisseling van stroom heeft gesloten met o.a. Polen, en Tsjechoslowakije. In de zomer be trekken deze landen uit de Alpenre publiek de stroom, die de water krachtcentrales dan zo rijkelijk pro duceren; 's winters voert Oostenrijk daarentegen stroom in, die wordt op gewekt in de steenkoolbekkens van Tsjechoslowakije en Polen. Niet alleen staan dergelijke verdra gen dikwijls bloot aan tal van politieke invloeden, ook hebben de Oostenrijkse economen de mogelijkheid onder ogen gezien, dat in een overigens niet zeer nabijetoekomst de voorraden kolen en olie in de Oostenrijkse bodem uitge put zouden raken. De oplossing is ge zocht in de richting van de atoomener gie. Oostenrijkse fysici en chemici heb ben in het verleden vaak een zeer be langrijke rol gespeeld. Men denkt aan namen als die van Stefan Meyer en Egon von Schweidier, men denkt aan het werk van een Hönigschmid, Paneth, Karl Przibram of van de Nobelprijswin naars Viktor Hess en professor Schröd- linger. Maar na de Tweede Wereldoor log kon een volkomen ontredderd Oos tenrijk zijn geleerden geen aantrekke lijk emplooi meer bieden en het ge volg is geweest, dat Oostenrijkse spe cialisten, ook kernfysici, in alle moge lijke landen opereerden, behalve in het eigen land. De Oostenrijkse regering besefte zeer wel, dat zij van de voordelen van de kernenergie verstoken zou blijven, in dien deze toestand zou voortduren. De neutrale republiek aan de grens tussen Oost en West wendde zich der halve om raad en financiële bijstand tot de Verenigde Staten en in 1956? is een bilateraal verdrag tot stand ge komen, waarin Amerika, als grootste atoommogendheid ter wereld, zich be reid verklaarde Oostenrijk met raad en daad te helpen bij de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doel einden. Dit verdrag is de grondslag gewor den voor het hele kernonderzoek in Oostenrijk. Het stelde de regering In Wenen in staat te besluiten tot de op richting van een eigen reactiecentrum te Seibersdorf en tal van Oostenriikse deskundigen een opleiding in de Ver enigde Staten te verschaffen. Oostenrijk kon er niet aan denken op eigen kracht de geweldige experimen tele arbeid te verzetten, die nodig was om de grote kloof tussen het sterk theo retische stadium van zijn eigen kern onderzoek en het peil van de kernfy sica in Amerika, Engeland en Rusland te overbruggen. Daarom heeft het con sequent gestreefd naar aansluiting bij alle Europese organisaties, die zich de vreedzame ontwikkeling van atoom energie voornamelijk of mede ten doel stellen, zoals de IE RN en de Europese? Gemeenschap voor Atoomenergie. Zelf stichtten de Oostenrijkers hun Studiengesellschaft für Atomenener- gië" (S.G.A.E.), die voor het tijdvak, 1956-1960 beschikt over een kapitaal i van 105 miljoen schilling. Iets minder? dan de helft van dat bedrag is bijeen-i gebracht door industriële bedrijven, die j belang hebben bij het kernonderzoek, I de rest komt van de bondsregering. Een belangrijk voordeel bood uiter-, aard de samenwerking met de Inter-, nationale Organisatie voor Atoomener-: gie, die in het najaar van 1957 haar ze-? tel in Wenen heeft gevestigd. Deze or ganisatie bouwt thans eveneens te Sei bersdorf een onderzoekiaboratorium voor kernfysica. In het reactorcentrum Seibersdorf vinden niet alleen de naar Oostenrijk teruggekeerde atoomfysici een nieuw, werkterrein, maar ook krijgen de Oos-; tenrükse universiteiten en technische! hogescholen daar de gelegenheid een nieuwe generatie atoomfysici, atoom technologen e.d. op te leiden. Het reac torcentrum zal bepaalde onderzoekin-i gen verrichten op het gebied van land-i bouw en energie, maar zijn meest ur-i gente taak zal zijn de bouw voor te be-! reiden van kerncentrales in Oostenrijk.! Uit de memorie van antwoord van bur gemeester en wethouders naar aanlei ding van de vragen uit de gemeente raad over de begroting voor 1960 blijkt dat met het Hoogheemraadschap Delf land en de gemeente Den Haag momen teel besprekingen worden gevoerd over de wijze waarop in de toekomst de afvoer van het rioolwater van Delft dient plaats te vinden. 17. Wanneer eens in de verre toekomst de petroleum- velden leeg zijn, de mijnen uitgeput, dan zal de atoomkracht da menselijke hongér naar energie moeten stillen. Alles wijst daar op. Vier jaar geleden nog was Rum Jungle Australisch oer woud. Enkele geologen wisten dat er daar kopererts moest zitten, maar dat was alles. De exploitatiekosten waren voorlo pig nog te hoog. Een zekere Jack White besloot de zaak eens van dichtbij te gaan bekijken. Enkele maanden later was hij multi-miljionair. Hij had een uraniummijn ontdekt 18. Australië, het vergeten werelddeel, is op weg om een voorraadschuur van de wereld te worden. Duizenden en nog eens duizenden hectaren oerwoud en woestijn worden ontgon nen. Overal verrijzen moderne landbouwbedrijven. Dank zij kunstmatige bevloeiing, stuwdammen en kunstmest zal de Australische woestijn vruchtbaar landbouwgebied worden, waar eens 20 miljoen mensen zullen wonen, leven en werken.. 1 19. Overal in de wereld zal de woestijn het tenslotte tegen de mens af moeten leggen. Ga eens naar Tel-Aviv. Stinkende Malaria-moerassen zijn in welvarende velden omgetoverd. Uit Palestina werd Israël. Het water van de Jordaan had dit won der verricht. Het zoveel besproken Yarkon-plan is groots van opzet. Het wil water door een pijpleiding van het gebied om Tel Aviv naar de woestijn voeren. Er is een plan om de hoofd stroom van de Jordaan naar Sahl El Batauf ten westen van het meer van Galilea te voeren. De Israëlis zijn er van over tuigd dat zij van een land dat voor de helft woestijn was, op nieuw het beloofde land kunnen maken. 20. Nog maar enkele jaren geleden was Dahran in Saoudi- Arabië aan niemand bekend. Maar rond deze woestijn-neder zetting liggen nu minstens 36 miljard vat (158 98 liter) olie. De woestijn-olie zorgt er voor dat alle raderen in Europa op gang blijven. Maar zij doet ook de waterpompen van Ain Dhila wer ken. Zij vult de irrigatiekanalen van Al Khary De olie van Arabië maakt de woestijn groen. Steeds meer Bedoeïnen ge ven het zwerven er aan. Ze zoeken een vaste woonplaats en vechten nu tegen de opdringende woestijn inplaats van tegen hun medemensen. I I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6