AMSTLEVEN levensverzekering BRUSSELSE OUDE GESLACHTEN SOCIALE WEGWIJZER wmÊSsmmm - Steunpilaren voor cultuur en traditie Inschrijving te Bremen over Java- en Sumatratabak op 19 en 20 nov. Drieling geboren in Groningen iüüüs I 1111 h MMi Ondanks onderzoekingen in de loop der jaren door talrijke historici gedaan, blijft de oorsprong van Brussel in veel duisternis gehuld. Het is mogelijk zeggen zij maar dat behoort meer tot het domein der legende dan tot dat der kronijken dat in de helft van de eerste eeuw van onze tijdrekening St. Géry, bisschop van Ka merrijk, op een eilandje in de Senne een kapel heeft doen houwen. Dat zou dan zijn op de plaats van de oude wijk vlak bij de Beurs die nu nog zijn naam draagt, het vroegere lie de St. Géry of het St. 'Goorikseiland, zoals de Brusselaars dat noe. men, maar dat al lang geen eiland meer is. Met zekerheid weet men echter wèl, dat in het jaar 977 Karei van Frankrijk daar een kasteel of castrum deed bouwen en dat hij in een naburige kapel het stoffelijk overschot deed begraven van Gudule, die later heilig werd verklaard en pa- tronesse van Brussel is. Op tabak van LMOD dreigt beslag Na de staalstaking De helft der arbeiders teruggeroepen Nieuwe bemiddelings pogingen Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland Introductie van 4H - obligaties op 17 nov. Een Van Eyck zou niet echt zijn Baby krijgt hete koffie in gezicht Burgerlijk Pensioen fonds en A.W.W. A.W.W- Het toestel staat klaar, de spanning stijgt, straks het wijde luchtruim Dan weldra Canadahet land waarheen de kinderen gingen. Deze bewinds lieden waren verstandig. Toen de kinderen nog klein waren, sloten zij hun verzekeringen voor later. Zo zijn zij in staat onbezorgd dingen te doen, die anders niet zouden kunnen. Praat ook eens met de man van Amstleven. En u weet het, aan uw polis betaalt de echte minister van. financiën mee! I I I I I I I I I I I t. a - Rond het jaar 1000 was de stad om- ruige het h«we&. op weükg heffingen wijngaarden, weiden en akkers lagen, met hier en daar donkere vlekken daar in van hutten van leem, hout en stro der mensen, die daar leefden en werkten. Xn de verte zag men aan de horizon de donkere lijn van het Zoniënwoud, met wilde dieren er in. Hier en daar trof men gehuchten aan, welke later gemeen ten en nog later steden zouden worden en die bijna alle langs beken waren ge legen. In het midden bevond zich de vallei van de Senne, met in de omgeving ge vaarlijke moerassen en daarachter veel bomen. De rivier trok grillige kronkels door het landschap; het is langs de oe vers van haar bijrivieren dat bewoonde centra in belangrijkheid toenamen. De Ukkelbeek, de Geleytsbeek en de Els beek bevorderden de groei van Ukkel, Vorst en St.-Gilles; de Dilbeek, de Moor- tebeek. de Pontlbeeik en de Drootbeek za gen Anderiecht. Moflenbeek en Laeken tot ptanc komen terwijil de Maalbeek bijdroeg tot het ontluiken van Elsene, Schaar beek, St.-Joost ten Noode en Etterbeek. Geleidelijk traden bepaalde families op de voorgrond, die het bestuur in han den namen. Men noemde die de Grote Geslachten. Nu nog bestaan afstamme lingen van die patriciërs, want dat waren zij in zekere zin. In de schoot van het Grote Gilde van Brussel, dat voor het behoud van 't oude stedenschoon opkomt en de beroem de ommegangen uit vroeger eeuwen heeft doen herleven, bestaat een Vereniging van nakomelingen der Grote Geslachten van Brussel. Er bestonden vroeger ook oude patriciërsfamilies te Brugge, te Leuven en te Antwerpen. In deze laatste stad en ook te Brussel bestond het bestuur uit zeven families, Nobilitas sive septem tribus patriciae Bruxellensis. De namen van die fami lies werden soms op verschillende ma nieren geschreven, maar konden toch in de loop der eeuwen haar oorspronkelijke stempel bewaren. In oude documenten vond men aanwij zingen volgens dewelke men tot in het jaar 950 moet teruggaan om de eerste sporen der zeven geslachten van Brussel tè vinden, waarvan de afstammelingen tot in 1794 belangrijke privilegiën had den. Uit een boek over de Zegels der Neder landen kent men de namen van geslach ten van vele eeuwen terug De eerste ti- teldragers waren: Jan Serhuygh, pacht heer van de hertog van Brabant in 1373; Hendrik Sweerts, wethouder van Brus sel in 1264; Michaël Sleeuws, wethouder In 1280; Xaverius Roodenbeek, wethou der in 1270; Gijsbert Serroelofs, leenheer van Adwis van Herwijn in 1340; Jan Steenweghs, gezegd Ex via Lapide, wethouder in 1311; Egidius Coudenberghe ook Frigido Monte genaamd, wethouder se namen. De wapenschilden van die ze ven geslachten hangen op het hoofdal taar van de St-Niklaaskerk bij de Grote Markt. Zij komen ook voor in verschil lende zalen van het Stadhuis. Aan die lijst van Brusselse patri ciërs moeten toegevoegd worden namen van families die er mede verwant wa ren of nog zijn, zoals Everwyn Ser- claes, in 1326; Everaart Serclaes, wethou der in 1336; Theodoor Kint, in 1344; Olivier t'Kint, in 1424 en Regnier Clutinc, schepen in 1308. Het is uit het begin der 14de eeuw dat de eerste teksten dateren die de mees te dezer namen vermelden. Ook uit een akte van februari 1306 blijkt het bestaan der ze-ven bovenvermelde geslachten. Maar reeds vóór die tijd hadden zij al een vrij lang bestaan aan het hoofd van de stad achter zich. Zij behoorden tot de eersten, die in „steenen" of uit steen gebouwde ver sterkte huizen woonden. „Steenen" date ren al uit de tweede helft van de XHe eeuw. Men had er zo ook in Italië, waar van er nu nog bestaan; de stad Gent kende er toen ook al een groot aantal. Grote lakenhandelaars lieten zich even eens dergelijke versterkte huizen bouwen. De Brusselse „steenen" lagen meeren- deels rond de St.-Niklaasmarkt en maak ten een eerste verdedigingslijn uit van het toenmalig economisch centrum der stad, nog vooraleer de eerste vesting muren werden gebouwd. Zij droegen al le de naam van haar eigenaar. Het was aan leden van de genoemde zeven geslachten van Brussel dat elk jaar het bestuur der stad werd toevertrouwd, die zij in opdracht van de hertogen van Brabant moesten besturen en bescher men. Hun gezag was van zodanige aard, dat zelfs de hoogstgeplaatste seigneurs voor hen moesten verschijnen Tot deze func tie werden alléén in de stad geboren voor aanstaanden geroepen. Eigenaardig was dat, als men in gelijke graad van de vrouwen der patriciërs afstamde, men even goed aanspraak mocht maken op burgerlijke en gerechtelijke magistratu- ren als dc afstammelingen langs de man nelijke lijn. Vanaf de XVIIe eeuw wilden de adel lijke families dezelfde privilegiën hebben als de patriciërs, wat tot wrijvingen aan leiding gaf. De huidige afstammelingen van de Ze ven willen het architectonisch en monu mentaal schoon van het oude Brussel zo veel mogelijk handhaven en oude tradi ties in ere houden. Zij zijn zeer actief op dit gebied en oogsten niet zelden bijval met hun streven. Van de in 977 gebouw de burcht zijn dp laatste sporen nog maar een eeuw geledeb verdwenen. In haar om heining bevonden zich zeven poorten, die toegang verleenden tot de stad. Eén daar van. de Hallepoort, bestaat nu nog zo goed als integraal; zij dient als museum voor wapens uit vorige eeuwen en ande- binnen de vesting; degenen, die het land bewerkten leefden er buiten, maar wer den door wapenlieden beschermd. Uit die burcht en haar omgeving zouden het latere Brussel en haar omliggende gro te gemeenten groeien. In het midden der stad werd in het be gin der XVde eeuw het merkwaardig stadhuis gebouwd, symbool van vrijheid en getuige der weelde van haar burgers. Het was in januari 1449, dat het stads magistraat aan Jan van Ruysbroeck op dracht gaf een aanvang te maken met het bouwen van de toren, die nu nog tot de slankste van de wereld behoort. Dezelfde Ruysbroeck was ook de meester-bouwer van de St.-Gudule geweest. Het éérste wethoudershuis dateert uit 1402. Vóór die tijd vergaderde het magistraat in een „steen", genaamd Die Meerte, op een der hoeken van de Grote Markt. De historische windwijzer op de toren, de door Maarten van Rode gesmede hei lige Michaël. die een aan zijn voeten spartelende duivel met zijn lans door boort, werd in 1454 op de scherpe gothi- sche spits geplaatst. Tot heden is hij ze venmaal van zijn hoog voetstuk naar be neden gehaald, om hersteld en opnieuw verguld te worden. Sint Michaël en Sinte Gudule komen assisteren als schutshei lige van deze goede stede. B. Het castrum op het St.'Goorikseiland. (Van onze tabaksmedewerker) Bremen 10 nov. Op donderdag en vrij dag 19 en 20 november wordt te Bremen een inschrijving gehouden over 4940 pn. Java en 6333 pn. Sumatratabak. De partijen Sumatratabak zijn over het algemeen kleiner dan bij de vorige in schrijving, doch zij bieden interessanten daarentegen meer keus, daar het aan bod van meer ondernemingen komt. Aangeboden worden (duidelijkheidshal. ve vermelden wij de letters der onder nemingen): 1111 pn. Zandblad, waarvan 185 pn. K/1, 97 pn. Sen/ P/1, 158 pn. H/l, 82 pn. Tandem/1, 218 pn. Sen/M/1, 117 pn. TH/1, 105 pn. Poetoes/1, 149 pn. div./4e lengtes, 922 pn. uitschot Zand blad, waarvan 138 pn. Sen/P/IA, 82 pn. PM/IA, 110 pn. H/1A, 139 pn. Tandem/ IA, 293 pn. Sen/M/1A, 80 pn. TH/IA, 30 pn. Poetoes/1A, 583 pn. eerste voet blad, waarvan 137 pn. K/2, 160 pn. AB/2, 140 pn. Sen/P/2, 68 pn. Tandem/2, 78 pn. Poetoes/2, 807 pn. uitschot voetblad, waarvan 128 pn. K/2A, 116 pn. AB/2A, 155 pn. Sen/P/2A, 26 pn. PM/2A, 159 pn. H/2A, 98 pn. Tandem/2A, 125 pn. Sen/ M/2A, 968 pn. tweede voetblad, waarvan 185 pn. K/3, 139 pn. AB/3, 184 pn. Sen/ P/3, 100 pn. Tandem/3, 181 pn. Sen/M/3, 179 pn. Poetoes/3, 798 pn. middenblad, waarvan 53 pn. K/4, 45 pn. AB/4, 269 pn. Sen/P/4, 98 pn. PM/4, 50 pn. H/4, 91 pn. Tandem/4, 162 pn. Sen/M/4, 30 pn. Poetoes/4. Verder nog 165 pn. topblad en 979 pn. diversen uitschot. De Deutsch Indonesische Tabak- Han- delsgesellschaft m.b.H. zal eveneens 267 pn. z.g. Amerikaans bij inschrijving ver kopen. Dit zijn de topsorteringen (meest L en SL) uit diverse voetbladpartijen die vroeger rechtstreeks naar Amerika werden verscheept. Deze eerste en tweede lengtes hadden wij in de reeds verkochte partijer al gemist. De 4940 pn. Javatabak worden aan geboden door drie importeurs, waarbij de reeds genoemde D.I.T.H. met 4002 pn het leeuwenaandeel brengt. De onderverdeling is als volgt: 1492 pn. GM/Besoeki/div., 124 pn. GBM, 27 pn Naugkaan, 1578 pn. G/Besoeki, 348 pn. GDB, 427 pn. Naugkaan/HK een 6 pn. BPP. Deze tabak is afkomstig van de onderneming LMOD, welk product des tijds te Rotterdam aan de markt werd gebracht. Op deze tabak dreigt een be slag, zodat event. Nederlandse kopers zich aan vervolging zouden blootstellen Tot nu toe werd, derhalve het aanbod van (ook andere) omstreden partijen bijna uitsluitend door Duitse handelaren en fabrikanten opgenomen. Zij kunnen zich tegen een premie van 3% geduren de VA jaar verzekeren tegen het risico van inbeslagname. De Nederlandse han del en fabrikanten (tot nu toe solidair met de Nederlandse importeurs) zien met lede ogen toe dat deze tabak (waar op de vrije concurrentie ontbreekt) successievelijk tot naar verhouding van het vrije product lage prijzen, in handen van het buitenland komt. Voorlopig ziet het er naar uit, dat de claim van de Nederlandse maatschappijen hoofdzake lijk het Duitse belang dient. Bremer makelaars maakten vandaag bekend dat de monsters van ca. 5000 pn. Java en Vorstenlanden tabak momenteel ter bezichtiging op hun kantoren aan wezig zijn. Het ziet er naar uit dat deze partijen nog deze week uit de hand worden verkocht. Het betreft hier 1452 pn. van de Mij Soekowono, 1548 pn. LMOD en 1928 pn. Vorstenlanden tabak van de Klattensche Cultuur Mij. PITTSBURGH, 10 nov. (UPI) - Slechts ongeveer de helft van de 500.000 arbeiders die rechtstreeks be trokken waren bjj de 116 dagen lange staking in de Amerikaanse staalindus trie is naar de fabrieken teruggeroepen. Overal roken de staalovens weer, maar in de meeste gevallen wordt er nog niet geproduceerd. Bijna in alle staalfabrie ken moet eerst de schade worden her steld die ontstaan is door het afkoelen van de hoogovens. De 250.000 arbeiders in de automo bielfabrieken, die tengevolge van de stopzetting der staalleveranties naar huis werden gestuurd, zuilen in elk ge val deze week nog niet aan het werk kunnen. Maar de bemanningen van de ertsschepen die de grote meren beva ren, het spoorwegpersoneel en de arbei ders in de verschillende toeleveringsbe drijven zullen geleidelijk allen het werk I hervatten. De federale bemiddelaar in het Ame rikaanse staalconflict, Joseph F. Flnne- gan, zal zijn pogingen beide partijen na der tot elkaar te brengen ,,zo spoedig mogelijk hervatten". Men verwacht dat de formele besprekingen tussen werkge- vers en werknemers over ca. twee we- ken zullen worden hervat. Washington heeft duidelijk laten blijken dat er haai byzonder veel aan is gelegen dat de staking na de „afkoelingsperiode" van ■tachtig dagen niet wordt hervat. U.S Steel, de grootste staalproducent der Verenigde Staten, heeft bekend ge maakt dgt de capaciteit van zijn fabrie- ken thans voor 25 procent hersteld is. AMSTERDAM, 10 nov. Op 17 no vember a.s. zal ter beurze van Am sterdam de verhandeling aanvangen van nominaal 20 miljoen 4% pct.- obligaties 1959 in stukken van nomi naal 1.000 aan toonder ten laste van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland, gevestigd te 's-Gravenhage. De obliga ties zijn voortgekomen uit omzetting van een in 1959 gesloten onderhandse lening. De lening is a pari aflosbaar in 20 jaarlijkse termijnen, elk groot 1.000.000, aanvangende 1 juli I960 Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing zal gedurende de gehele loop- tyd der lening niet mogen plaats vin den. In verband met de sterke ontwikke ling van de energie-afzet, welke van 1950 tot 1958 verdubbeld is, is een voortdurende uitbreiding van het in de provincie opgestelde produktievermo- gen noodzakelijk, aldus de maatschap pij in het introductie-bericht. in 1271. Zoals men ziet: allemaal Vlaam-,re oude souvenirs. De burgers leefden Daarmede gaan vanzelfsprekend ge paard een verzwaring en uitbreiding van de aanwezige koppelverbindingen. De gelden uit de nieuwe lening verkre gen zyn bestemd voor consolidatie van de op korte termijn opgenomen gelden en voor financiering van de onderhan den zijnde uitbreidingen van de koppel verbindingen en bijbehorende transfor matorstations. Het maatschappelijk kapitaal der vennootschap bedraagt 430.000, ver deeld in 43 aandelen van 10.000, die in handen zijn van de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Rotter dam, 's-Gravenhage, Dordrecht Lei den, Delft en Gouda. GRONINGEN, 10 nov. 1959. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen is vanmorgen een drieling geboren. Het zijn twee jongens: Edzo en Donald en een meisje Anieta, respectievelijk wegend 2680 gram, 2290 gram en 1980 gram Anieta ligt in de couveuse. De moeder, mevrouw Van der Meer, en de drie kinderen/ maken het goed. BRUSSEL, 10 nov. (Reuter) Deskun digen zijn tot de conclusie gekomen dat een Madonna met Kind die werd toege schreven aan de vijftiende-eeuwse Vlaam se schilder Jan van Eyck en' die bekend is als de „Ince Hall Madonna" niet een echte Van Eyck is. Het werk dat zich in de National Gallery van Melbourne be vindt en iri 1922 was aangekocht voor on geveer 250.000 gulden, is een kopie van een verloren gegane Van Eyck en zou ver vaardigd zijn door een niet-Vlaamse kun stenaar uit dezelfde periode. In de trein van Zwolle naar Groningen is een baby door hete koffie in het ge zicht gewond. Een onbekend gebleven reiziger stootte het dienblad om van een juist passerende ober. De baby is naar het ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Mevr. P-S. te R. ontvangt sedert 1 oktober jl. weduwenpensioen krachtens de A.W.W. Zij is bovendien in het geno' van een pensioen van het Burgerlijk Pen sioenfonds, hetwelk haar toekomt op grond van de functie die haar overleden man bij het onderwijs heeft bekleed. ZÜ vraagt, of op een van de pensioenen nu een aftrek zal worden toegepast. Het pensioen krachtens de A.W.W. zu» u in ieder geval geheel ontvangen. Voor zover ons hekend. staat het nog niet de finitief vast, welke gedragslijn het Bur gerlijk Pensioenfonds ten opzichte van de A.W.W. zal innemen. Wij adviseren u daarom, u met dezelfde vraag te wenden tot het Burgerlijk Pensioenfonds. De heer J. v. d. te S. schrijft ons namens een weduwe, die een afwijzende beslissing heeft ontvangen op haar aanvraag om weduwenpensioen. Briefschrijver wil van ons weten, of die afwijzing terecht is ge geven. De feiten zijn de volgende: a zeven we ken nadat de betrokken vrouw weduwe werd, bereikte zij de leeftijd van 50 jaar; b. op 12 maart 1960 wordt zij 60 jaar. Als er op de eerste dag van de maand, waarin de vrouw weduwe werd, geen eigen kinderen, jonger dan 18 jaar, van haar in leven waren, dan is de afwijzing terecht geschied. Deze weduwe valt namelijk 2 keer juist buiten de voorwaarden, die de A.W.W- voor pensioen stelt. Als zij 50 jaar zou zijn geworden vóór of op de laatste dag yan de maand, waarin haar man overleed dan had zij nü wel pensioen ontvangen- Als dus het overlijden van haar man enige weken later zou hebben plaatsge vonden, dan had zij nu wel recht gehad. Zulks was ook het geval geweest, indien zij uiterlijk op 31 december 1959 60 jaar geworden was. Haar 60ste verjaardag valt dus voor het recht op pensioen ongeveer 10 weken „te laat". Het is met opzet, dat wij enigszins uitgebreid op deze brief zijn ingegaan en wij hebben de korte tijdsverschillen tussen het moment waarop bepaalde ëe' beurtenissen hebben plaatsgehad en het moment, waarop ze hadden moeten plaats vinden voor het recht op pensioen, oP* zettelijk genoemd. De ervaring heeft na melijk geleerd, dat het een bijzonder on prettige ervaring is, wanneer men „op iet nippertje" geen aanspraak op uitke* ring krachtens een sociale verzekerings wet kan maken. In een dergelijk geva' is de betrokkene heel begrijpelijk overigens geneigd om de betreffende wet als ondeugdelijk of onvoldoende te bestempelen. Men moet echter bedenken dat de wetgever het stellen van bepaalde leeftyden zoals bij de A.W.W. van een bepaalde tijd van verplichte ver zekering zoals bij de Ziektewet in Be~ val van uitkering na de verplichte ver zekering steeds uitvoerig heeft gemo tiveerd. En dat die motivering door de volksvertegenwoordiging ook is aanvaard Bovendien, wanneer b.v. bij de A.W-W- de leeftijden anders waren gesteld, dan zou,„een andere groep weduwen weer „net bulten de wet gevallen zijn. Het blijft uiteraard pijnlijk voor de betrok kene, die „net" niets krijgt. Maar daar mede is de redelijkheid van de beperken de bepaling op zich in de meeste geval len nog niet aanvechtbaar. (Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-ecnnurmsche redactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam) Amstleven is één van de grote maatschappijen op het gebied van levensverzekering. Door vakkundige en vertrouwde voorlichting bent u zeker de juiste levensverzekering af te sluiten. Niet te hoog, waar door de verplichtingen uw ge noegens in de weg zouden staan, niet te laag, opdat u later over voldoende geld beschikt. ■f<

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6