Drs. De Pous tegen afremmen van investeringen Nederland moet zeer hoog niveau van produktie aandurven Zo nodig de prijzen scherper onder controle 3s Lands Kroniek- WYBIRÏ Het vijfde jaar UITSLAG NESGAFE- KLM PRIJSVRAAG Redt eerst" I de anderen I f Weer onlusten in Zuid-Af rika Doodstraf tegen Koch gehand haafd Nederlandse psal men op de plaat BRIEVEN van lezers V B WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 PAGINA 9 ECONOMISCHE ZAKEN IN TWEEDE KAMER Voorzichtigmaar welbewust beleid opperste Gerechtshof in IVarschau verwerpt beroep Gouden medaille van het Concertgebouw Voor mr. J. W. de Jong Schouwenburg TALENS' PRIJS 1959 SchandaaVLacaze Dr. Lacour wordt op vrije voeten gesteld gewonnen zaak Advocaat van WYNANO FOCKINK per fles 4.BO Reclame meerderjarig Klein beetje gek voor 300 miljoen Het nut van een nutte loze bezigheid y BESMETTING Gebruik regelmatig Ongeluk met zes doden veroorzaakt Automobilist veroordeeld Zeeland schenkt Drentse boeren een ton Advertentie Feestelijk licht... GOUDA kaarsen! Wii delen hierbij de deelnemers(sters) aan de Nescafé-KLM prijsvraag mede dat de jury, bestaande uit de HH. P. M. Maas Geesteranus (Reclame afd. KLM), Jan Mastenbroek (verslag gever dagblad Trouw) en D. de Vilder (televisie-compère) als prijswinnaar hebben aangewezen: de Heer J. H. M. van der Marck te Arnhem. De overige 2.000 prijswinnaars van een Nescafé-kan met lichtje alsmede de 10.000 prijswinnaars van een KLM-insigne hebben inmiddels hun prijs ontvangen. Namen en adressen van de prijswinnaars liggen ter inzage bij Nescafé, Haarlemmerweg 31 -321 Amsterdam. „FTtf Ook namens de KLM danken wij allen hartelijk voor hun deelname aan de Nescaie-RLAl prijsvraag. Hoe is het mogelijk? Spaans diplomaat tot ^rie jaar veroordeeld Madrid, 11 nov. (Reuter). Gis- i-.,.^Vond is alhier vernomen dat de 31- ige Spaanse diplomaat Julio Ceron vtot drie jaar gevangenisstraf is ril. i('0rdeeld. Eerdere berichten hadden t»„ g gemaakt van vier jaar. De di- ïp "iaat is schuldig bevonden aan deel- W Tlng aan een onlangs door de ver- n nu^tnunistische partij uitgeroe- door marguerite BOURCET 'üi' '^an onze parlementaire redacteur) .Minister De Pous, <le vorige week Dii°r de socialisten tot „automatische zo.00/" verklaard, die weinig anders én iunne" doen dan wat het econo- bii S5 Peiiglas hem voorschrijft, heeft de verdediging van zijn begroting in ton eede Kamer heel andere kwalitei- getoond. De minister gaf een scher- ''nalvse van de economische situatie a en buiten Nederland, wees op de jr°ei naar grotere produktie-eenheden verruiming van de afzet, die het tschappijbreld zelfs volgens hem ij.!1 Principieel andere structuur gevi'n. t' J ''«g in verband met dit laatste gro- dl "gelijkheden in de ontwikkeling van Europese markt. Daarbij achtte hij ha een actief kartelbeleid onmis- ar, om te voorkomen, dat onder het lip'11 v'an internationale afspraken toch ri er de vroegere protectionistische ta- ii'^'enpolitiek wordt voortgezet. De c.on- 1 "etuurpolitiek zal ook internationaal i,'lf>ten worden gevoerd, aldus drs. De °us. P<? taak van de overheid ziet minis- i De Pous zeer genuanceerd. Van de f .kant de werkgelegenheid behouden kunnen ons geen braakliggen van Vp „ktieve krachten meer veroorlo- wn.l, van de andere kant het even- inri ln de economie bewaren (geen n.datie en ook geen deflatie). Men kan t alles meer aan de vrije concurren- Gn het prijsmechanisme overlaten, aaar de overheid "moet toch niet meer ^iCn dan ..begeleiden". Zo vond de mi- aster aansluiting bij de huidige loon- en rpjspolitiek. Beide vinden hun begren- v"S in de eigen verantwoordelijkheid 3 het individu. De minister wil zo !S de prijzen nog scherper onder j-?htrole nemen, bijvoorbeeld wanneer J<v„gaat bemerken dat lagere grondstof- tenr Prijzen niet doorwerken in lagere ndprijzen, maar nu nog met. De r^erheid moet nooit remmen, maar sti jlleren, aldus minister De Pous. Zo achtte hij het ook onverantwoord 3 reeds de investeringen te gaan af romen, zoals de socialisten willen. Hu Y?rklaarde de „investeringsaftrek" op J rnoment dan ook niet te zullen af- pkaffen. Toch dwingen de prognoses grote waakzaamheid. Het saldo op betalingsbalans zal in 1960 met met jP'hder dan een miljard dalen. Vergele- b\j 1959 zal het niet ƒ1600 min naar ƒ600 min gaan belopen. oorzaak noemde de minister dat 'e binnenlandse bestedingen in 1960 met ."filjard gulden zullen toenemen, ter- ■v,i| de produktie met slechts drie mil- wrd gulden zal stijgen. De snelle groei an de bestedingen mede m verband met de verhoging vau de lonen zal vooral eind 1960 wel moeilijkheden kun nen brengen. Thans echter, nu het ni veau nog niet excessief is, gaan wij nog niet ingrijpen, aldus minister De Pous. Hij vond zelfs in Europees verband ge zien een saldo van ƒ600 min eigenlijk nog wel beter. „Men moet het aandurven" Na een herhaalde aanval van de heer Nederhorst (PvdA) op dit beleid, ant woordde de minister bij de replieken, dat de socialisten nu maar eens goed moeten bedenken, dat Nederland alle risico's moet aandurven, om een zeer hoog produktieniveau te handhaven, waarbjj alle produktieve krachten wor den ingeschakeld. De keuze waarvoor de PvdA hem wilde stellen, werkloos heid of inflatie, achtte hij onwezenlijk. De werkgelegenheid moet worden be vorderd en tegelijk moet inflatie worden vermeden. De minister sprak met gro te overtuiging, dat men dit aan moet durven. Van de automatische piloot was toen al bijzonder weinig meer over. Regionale industrialisatie De minister heeft de heer Assmann (KVP). die terzake een motie heeft in gediend, toegezegd dat hij het overleg met de provinciale besturen over de aanwijzing van ontwikkelingsgebieden en kernen zeker zal voortzetten. Hij gaat binnenkort naar West-Brabant en zal zich dan speciaal met dit probleem gebied bezig houden. Voorts kreeg de woordvoerder van de KVP de toezegging dat er een nota over het industrialisa tiebeleid komt, waarover dan met de Kamer afzonderlijk kan worden gede batteerd. De heer Assmann kreeg zelfs een par tijgenoot van minister De Pous mee, na melijk de heer Kikkert (CH), die voor West-Brabant een industrialisatie-kern vroeg Van de andere kant kwam de Kamer de minister tegemoet door dit debat te willen uitstellen tot het beleid zich wat verder zal hebben ontwikkeld. De motie kon worden ingetrokken. Er ontstond enige discussie, toen de minis ter mededeelde, dat op zijn departement de bewijzen liggen, dat er in West-Bra bant industrieën zijn, die ondanks de daar heersende verborgen werkloosheid, o m tot uiting komende in de pendel, met een tekort aan personeel worste len. De heer Assmann ontkende dit en noemde als tegenbewijs de arbeids markt in Etten. De minister beschikte over cijfers, die hem aantoonden, dat in de kop van Noord-Holland de werk loosheid niet schrikbarend is dat daar een probleemgebied moet worden gecreëerd. De heer Hazenbosch (AK) wilde meer weten over de criteria die de minister bij beslissingen terzake han teert. In de komende nota zaldaarover het een en ander worden medegedeeld. .„^AARL, 11 nov. (Reuter) Voor de ?ede achtereenvolgende dag hebben gisteren alhier ongeregeldheden "°«'gedaan, die werden veroorzaakt door grote menigte niet-blanke inwoners j. h deze stad in de Zuldafrikaanse aapproVincie. Ook gisteravond hebben kleurlingen auto's bekogeld en in and gestoken. v .Er is tevens geschoten op de oproerige '®Urlingen. Aangenomen wordt dat de ?choten zijn gelost door een groep blan- in een huis in de wijk waar negers kleurlingen onrust op straat verwek- n. De politie dreef de menigte met pantserauto's uiteen. Verscheidene men- Hoogovens sen Werden gearresteerd. ^WARSCHAU, 11 nov. (Reuter) Het ^schause Opperste Gerechtshof heeft o» ,Cren een beroep van de Westduitse »n gsmlsdadiger Erich Koch eens j.' awieidcr in oost-Pruisen en noordoost- u, ®n verworpen en de doodstraf, in rp^ïrt uitgesproken door een lagere Xr£ lank. gehandhaafd. Toen was Koch g bevonden aan de dood van te, Polen, onder wie 160.000 Joden, u Wijl oorlogsmisdaden in de Oekraïne, u 'k gebied ook onder Kochs verant- ardelijkheid viel, buiten beschouwing iri„ galeven. Koch kan thans nog cle- v ntie verzoeken aan de Poolse Raad „an staat, het collectieve presidentiele gaan. sr5°ch was niet aanwezig bij de uit hak. Het Opperste Gerechtshof ging iiwi Vcrder op de Vraag in of Koch gehangen zal worden. De v^dsiraf wordt na: Over het hoogovenbedrijf aan de Nieu we Waterweg zei minister De^ Pous, dat eerst het definitieve project op tafel moet liggen alvorens hjj zich een oor deel kan vormen over de vraag of de vestiging economisch verantwoord is. Hij zag geen aanleiding tussenbeide te komen omdat Krupp is ingeschakeld b« de voorbereiding van de plannen. Deze zijn door particulieren (Staalstudie stichting) opgezet. De minister zei. dat de groei-mogelijk- heden van de staalproduktie in Neder land op lange termijn in acht moeten worden genomen. De heer Janssen (KVP) was het daarmee eens en wees erop, dat men deze industriële concen tratie voor lief moet nemen. Er is geen kwestie van een afwijking van het stre ven van de KVP van de decentralisatie, die de heer Assmann voorstaat in ver band met het afvoeren van industrie bui ten de randstad Holland. In het betoog van de heer Mulders (KVP) over de be groting van de Staatsmijnen is het Hoog ovenplan nogmaals ter sprake geko men. De Limburger vroeg als een mid del om de mijnen tegemoet te komen met een niéuw afzetgebied voor cokes, een belangengemeenschap met het nieu we hoogovenbedrijf. Daardoor zou te- V...1S onze olie-chemie-basis worden ver sterkt. De schrootfraude was ook minis ter De Pous een hoogst bedenkelijke zaak. Zodra hem gegevens ter ore ko men, worden deze dan ook aan de be treffende regeringen doorgegeven, maar dat is tot dusver slechts eenmaal kun nen gebeuren. Wie de minister terzake kan inlichten is welkom. Energievoorziening Minister De Pous zei. dat over de definitieve beslissing of alsnog een kernenergiecentrale in ons land zal worden gebouwd, zo spoedig mogelijk een beslissing zal worden genomen. De plannen hebben een geheel ander aspect gekregen door de ontwikkeling op de markt voor traditionele brand stoffen. De rentabiliteit van de cen trale bleek aanmerkelijk geringer o.m. door het toenemend aanbod van deze brandstoffen. De exploitatie zou een verlies van tien miljoen per jaar meebrengen. Er is echter nog een na der contact met de Euratomcommis- sie opgenomen, een reële poging van de elektriciteitsbedrijven in Neder land om alsnog te kunnen overgaan tot bestelling van deze kernenergie centrale. Ook over de energievoorziening is een nota door de Kamer gevraagd, welke de minister heeft toegezegd. Bij de behan deling van de begroting van de btaats- mijnen is door verschillende leden ge wezen op de noodzaak om de eventuele stopzetting van de bouw van de Beatnx- mijn te compenseren met nieuwe werk gelegenheid in Noord-Limburg. De heer Kramer (PvdA) heeft ook hierover een nota gevraagd. De lleer.T f (KVP) pleitte met de heer Nederhorst (PvdA) voor handhaven van de zoge naamde aanpassingssteun, die omscho ling mogelijk maakt van mijnwerkers in gebieden waar de onrendabele mij nen zijn gelegen. De heer Nederhorst diende met dit doel zelfs een motie in, die voor minister De Pous geen pro bleem was. Hij was het er geheel mee eens. De motie is ondertekend door le- den van vier verschillende fracties. Middenstandszaken De staatssecretaris dr. Veldkamp zal trachten met zijn ambtgenoot van O.K. en W. tot overeenstemming te komen over een nota over het toerisme, waarom de Kamer herhaaldelijk heeft gevraagd. Hij deelde mede dat ook over de reclame in de televisie een nota te gemoet kan worden gezien. Over de praktijk, opgedaan met de zgn. vertica le prijsbinding, zal de Kamer, althans de vaste commissie, eveneens nader worden ingelicht. Er wordt een onder zoek naar ingesteld. De staatssecreta ris acht het doelmatiger om het hele probleem van de verticale prijsbindin gen, de individuele zowel als de collec tieve, aan de commissie economische mededinging voor te leggen. Er zal zo nodig zeer voorzichtig worden ingegre pen, eventueel met toepassing van dis pensaties, wanneer maatregelen van ge nerieke aard moeten worden getroffen. Minister De Pous zal de sprekers over de begroting van de staatsmunen n g nader antwoorden. Advertentie AMSTERDAM, 10 nov. Aan mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzit ter van het bestuur van het Concertge bouw n.v., is vanmiddag de gouden medaille van deze instelling geoffreerd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als bestuurslid. Tijdens een receptie in de dirigenten foyer heeft de vice-voorzitter, de heer M. Boissevain „deze zeldzame onder scheiding" (het is de achtste maal in het 75-jarig bestaan van het Amster damse Concertgebouw, dat zij werd verleend) aan de jubilaris overhan digd na hem hulde en dank te hebben gebracht voor zijn grote verdiensten. Huldigende woorden werden mr. De Jong Schouwenburg voorts toegespro ken door o.a. prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers. Bij de felicitatietelegram men bevonden zich die van minister mr. J. M. L. Th. Cals, staatssecreta ris mr. Y. Scholten, staatsraad mr. W. Schokking, Jo Vincent, Julius Patzak, Eugen Jochum en Bruno Walter. 's-GRAVENHAGE. 10 nov. De jury van Talens' prijs 1959 heeft de eerste prijs toegekend aan de Amsterdamse schilder J. Diederen voor zijn schilderij Landschap in de zomer. De tweede prijs kreeg de Voorburgse schilder H. Hierck voor zijn Landschap in Griekenland. Zes eervolle vermeldingen werden toegekend aan de onderstaande kunste naars: Jan van Gemert, Gemert, Over peinzing; J- v. d. Heijden, Den Bosch, Polderlandschap; J. Kuijper, Amster dam, Interieur Klein Donkervliet; W. Rieser, Den Haag, Portret C.M.; A. Roos, Edam, Verwachting en J. J. Veg- ter. Voorburg, Poid Lourds. De bekroningen in de groep amateurs waren als volgt: eerste prijs J. Lin- schoten, Verjaardagsstoel; tweede prijs Th. M. de Gruijter, Processie in de Kempen. Eervolle vermeldingen: E. H. M. van Asbeck-Patijn, Schilderesje; W. J. J. J. Bruinsma, Markt in Arabië; J. J. Hovener, Liggend Naakt; I. J. L. Leeuwenstein, Dame in Axels kostuum; A. van Oirschot, Kindje met beer en T. G. Rogge-Steenstra, Trineke. PARIJS, 11 nov. (U.P.I.) Dr. Mau- rica Lacour, een der beklaagden uit het „schandaal Lacaze", wordt vrijdag voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Lacour werd op 13 maart gevangen genomen, verdacht van medeplichtig heid aan poging tot moord. Hij zou de vroegere parachutisten-majoor Camille Rayon een fortuin hebben geboden om Jean-Pierre Guillaume te vermoorden. Lacour was de huisarts van madame Domenica Walter, de stiefmoeder van Guillaume. Het onderzoek kan nog maanden, zo niet jaren duren en de rechter die met het onderzoek is belast, Jacques Ba- tigne, heeft beslist dat geen gronden aanwezig waren voor verdere gevan genhouding van Lacour. Advertentie OVERAL DREIGT ARNHEM, 10 nov. De rechtbank te Arnhem heeft vanmorgen een 45-ja- rige werktuigkundige uit Oss veroor deeld tot een boete van 250,-, subsidiair een maand hechtenis. De man was ten laste gelegd 19 april in Wamel in de Betuwe een auto-ongeluk te hebben ver oorzaakt, waarbij zes personen om het leven kwamen. De eis luidde duizend gulden boete of twee maanden hechte nis. Het genootschap voor reclame voert de bel als zijn em bleem, het gaat de consument de bel aanbinden. Van avond trekken 350 leden naar de stad van de Martinito ren waar donder dag en vrijdag het een en twintigste genootschapscongres gehouden wordt. De officiële opening wordt donderdag verricht door mr. W. A. Offerhaus, commissaris van de Koningin in Gro ningen. „De reclame en de consu ment" is het thema waarmee het con gres zijn meerderjarigheid viert. Hoe staat de consument tegenover de re clame? Te veel nog wordt reclame louter negatief gezien als kostenverho gende factor. Te weinig wordt beseft dat omzetvergroting, door goed gerich te reclame mogelijk gemaakt, een la ger verkoopsprijs per produkt bewerk stelligen kan. Maar hoe reageert de consument op de massale publiciteit? Kan hij zich zelf nog zijn? Waar liggen de grenzen tussen verleiding en ver antwoorde reclame? Hoe blijkt in de praktijk dat reclame en consument toch weer eikaars partner te zijn? Is het zo dat reclame sociale ontevreden heid in de hand werkt door te veel op de wenselijkheid van het bezit van be paalde goederen te hameren? Zo ja, kan dat voorkomen worden? En dreigt het gevaar dat maatschappelijk succes onder invloed der reclame afgemeten zal gaan worden aan dat gene wat men kopen kan. Deze en andere vragen zullen dit jaar buiten de vaktechnische onder werpen op het congres worden be handeld. Zeker niet uitputtend. Een poging tot beantwoording kan de min of meer ongunstige publieke opinie over reclame al gunstig beïnvloeden. Het belang van de reclame in cij fers: Voor driehonderd miljoen gul den wordt er in Nederland jaarlijks geadverteerd en verwacht wordt dat de groei van de bedragen aan recla me besteed verhoudingsgewijs in de eerstkomende jaren groter zal zijn dan die van het bedrag dat voor consump tie beschikbaar komt. Te verwachten! valt dat reclamemensen en reclame deskundigen in staat blijken hun eigen produkt de reclame goed te ver kopen. Men heeft de zaken „groot- spoors" aangepakt. Vanavond gaat de grootste groep van de deelnemers per extra trein naar Groningen. Aperitief en snacks aan boord. Het programma toont bekende namen. Namen uit het vak en van daarbuiten. Prof. dr. P. J. Bouman zal de consument bekijken door het oog van de socioloog. „Ken nen, keuren, kiezen de consument in onze hedendaagse maatschappij" is de titel van zijn lezing. Drs W. J. de Jonge, directeur van het N.I.P.O. zal verslag uitbrengen van een onderzoek over reclame en reclamedeskundigen onder het motto „Hoe ziet het publiek u en hoe ziet u het publiek?" Het portret van de reclameman komt dus ter tafel. „Het is een raar vak", zegt de Revue der Reclame er over, „als je een beetje gek bent dan lukt het, maar een klein beetje gek moet je zijn." Zo goed is het congres ons verkocht dat wij niet durven vra gen: Heeft zo'n congres wel nut? Wij laten een reclameman aan het woord. „In het ongunstigste geval is het nut, dat een Fransman heeft genoemd, het grote nut van een nutteloze bezigheid. Wij moeten beslist doorgaan met een maal per jaar samen te komen, al was het maar om tegen elkaar te zeg gen dat het niks is. Als de koffie- en theepauze maar lang genoeg is." Wij brengen u verslag. Vanavond inleidend koud souper, Gronings studentencabaret en heren modeshow. ASSEN, 10 nov. Zeeuwse boeren hebben in de laatste weken een actie gevoerd om hulp te kunnen verlenen aan Drentse landbouwers, die door de droogteperiode veel schade hebben ge leden. Vandaag is het bestuur van de Zeeuwse afdeling van het landbouw schap op bezoek geweest bij het Drent se landbouwschap om het resultaat van de inzameling in Zeeland, een bedrag van 100.000 in Assen te overhandigen. Het is de bedoeling er veevoer voor te kopen. Mijn vriend Frits is een tikkeltje overspannen en hij heeft dus huwelijks moeilijkheden. Het kan ook wel net andersom liggen, dat weet ik niet precies, maar in ieder geval is het een beetje mis. Nu is hij er, met 'zijn geestelijk on gerief, mee naar een psychiater gelo pen; wat ik niet goed begrijp sinds ik gehoord heb van die ene psychiater, die tegen de andere zei: „Met jou gaat het goed, hoe gaat het met mij?" Maar goed. Frits heeft het anders aangevoeld en hij heeft zich zo gezegd op de divan gevlijd. Er hij heeft mij gisteren uitvoerig onderricht over het verloop van de actie. Nu, die psychiater was best een aardige vent gebleken en hij had boor devol belangstelling naar allerlei de tails gevraagd. Ook had hij de zaak volkomen gebagatelliseerd en tenslot te had hij opgewekt gezegd: „U moet er trouwens rekening mee houden, dat in ieder huwelijk altijd in het vijfde jaar de moeilijkheden ko men; onbelangrijke moeilijkheden na tuurlijk. maar moeilijkheden". Nu had deze explicatie mijn vriend Frits niet al te diep getroffen, want hij is bereids aan het achtste jaar van zijn echtvereniging toe. „Dat weet je", zei hij, toen hij mij verlag uitbracht, „dat weet 'e, ik ben al acht jaar getrou -d". „Ja", antwoordde ik, „dat weet ik". „Enfin", ging Frits verder „we heb ben nog zo'n tijdje doorgekletst, die psychiater en ik en het was echt wel. leuk. Het was nog een jonge man, maar hij wist enorm veel, weet je. Maar op een gegeven moment liet ik het mij ontvallen en vroeg ik; „Dokter, hoe lang bent U eigenlijk getrouwd?" „Nou?", informeerde ik. „en wat zei hij?" „Niets", antwoordde Frits, „hij bloos de alleen maar". ROERMOND, 10 nov. Onder lei ding van pater Herman Meinders CssR zal een grote groep jonge men sen donderdag in de dekenale kerk van de H. Dionysius, psalmen zingen ten behoeve van Rhilips en Decca, die deze "plaatopname in de handel zullen brengen. Deze opname gaat samen met een uitgave van Gooi en Sticht van dertig psalmen en antifonen (keerverzen) be werkt en getoonzet door pater H. Mein ders, volgens de berijming van Gabriel Smit. Ofschoon deze psalmen bedoeld zijn als eenstemmige volkszang, kunnen en kele ervan ook met meerstemmige be geleiding van koren gezongen wórden. Vanwege de speciale eisen van gram mofoonplaten en om een algemene in druk te geven zal de eerste plaat zo gevarieerd mogelijk zijn. Er zullen zo wel eenstemmige als meerstemmige psalmen met of zonder begeleiding van orgel, koper en slagwerk worden gezon gen. Men heeft voorlopig een keuze ge maakt van vier psalmen en het Magnificat op een E.P. 45 toeren. De bundel van Gooi en Sticht en de opname van Philips zullen onder dezelf de aan de psalmen ontleende woorden; „Luister tochnu ik U smeek om vrede", in circulatie worden gebracht. Advertentie "iiiiiiiiiiiiiiiiniHiiniuii! wordt naar in rechtskringen hen idt niet voltrokken aan gevange- 1;:". "ie ernstig ziek zijn Koch lijj', ule ernstig ziek zijn. Erich lle aan een chronische hartkwaal en is i °°k iast van zijn maag Zijn ziekte bi-n de oorzaak van geweest dat zijn ces tien jaar is uitgesteld VjSti verscheen indertijd maai vier tot 3 uur in de rechtszaal met een ver- ZiHi8ster aan zijn zijde en verscheidene v "hgen werden uitgesteld tengevolge zijn gezondheidstoestand. *tn staking nllllllllllllllllllllH 72 ,,Ik verlang en ik vraag, dat men mij na mijn dood de haren zal afsnijden en ze zal verbranden, geheel en onmiddellijk, zonder er voor wie dan ook iets van te bewaren uitgezonderd voor rnijn welbeminde man de hertog van Alen^on, als hij het wenst. In haar testament blijft maar één gevoel voortleven dat zij niet heeft opgeofferd. Hun liefde. Na afstand gedaan te hebben van alles, waaraan zij gehecht was, stelt zij slechts één eis. „Ik zou in onze kapel bijgezet willen worden aan de zijde van mijn man, de engelbewaaider van mijn leven." De engelbewaarder van mijn arder van "Tiy" ^bestaan haar'bii téThouden! Iedere morgen 'stuürde~een bloe- tament vormt de samenvatting van^een ^bestkkn. 'n^kWeker in de Alpen haar een boeketje edelweis, «Hikt nrr, on 3 4 5 of 6 mei 1897 namens de Domini caanse Liefdewerken deel te nemen aan de grote aleemene Pariise Liefdadigheidsbazaar, raadpleeg de8 zTj haar aglnda en stelde, bijna lukraak, een dainrhunawoning heerste een blijde stemming. Zo- iuist was hun eerste kleindochtertje gedoopt: een kleine Marie Louise van Orleans, een verukkehjk krutilkopfe waarop de grootouders met trots neer zien Bovendien verscheen Elisabeth in de avenue de Friedland, de rusteloze trekvogel met haar op een erote zwarte vleugel lijkende waaier, waarmee zij fich aan de nieuwsgierige blikken, die haar bijna fysieke wonden toebrachten, onttrok. Ondanks hun altiid ongerept gebleven wederzijdse genegenheid tiepen degwegPen van de beide zusters naar het leek zdver uiteen dat een hereniging onmogelijk leek. TTiicnhplh verzonk in mensenhaat. Mevrouw de cno- i Seen peVr™lijke vriendin van de hertogin van Aléncon, die de keizerin gedurende haar laatste verblijf in Parijs meermalen ontmoette, zei over haar: 7\\ waren moreel even verschillend als ze uiter lijk op elkaar leken. De keizerin was in de omgang een aangename vrouw, uiterst beschaafd, maar volko men onevenwichtig." Zii liep Parijs te voet af met een uitzinnige on stuimigheid De gezelschapsdames, die belast waren met het toezicht op haar veiligheid, zagen geen kans Deze naar woorden, opgeweld uit het diepste van het hart in het uur van de hoogste oprechtheid, gaver heel hun levensgeschiedenis weer. Tegelijkertijd zond zij een brief aan de prieste. die ai zó lang de leider was geweest van haar ziel om de twintigste verjaardag van hun ontmoeting in de kerk van Eaux-Bonnes te herdenken: „Twintig jaar is het vandaag geleden. \eel droef heden zijn er sindsdien over mijn leven gekomen er ik heb veel tranen geschreid. Maar God is barmhar tig ceweest. Hi.j heeft me gebroken om me ti redden. Ik geloof voor altijd aan Hem toe Ie behorer en Hem alles onvoorwaardelijk te hebben opgeofferd. BlToen°°Hertogin Sofie Charlotte de uitnodiging ont lat zij op haar eeuwig zwarte japon stak. Men stelde haar de jonge hertogin van Vendome •oor die zij charmant vond. Zij maakte planner voor' een bezoek aan „Mentelberg", maar zij wist liet wanneer ze er komen zou. Evenals haar jongste zuster was zij ervan overtuigd niet lang meer te züllen leven. Ik zal heengaan", zei ze, „zoals rook die ver- •liégt: door een kleine opening in het hart zal nijn ziel ontvluchten." Tenslotte vertrok zij weer. Zij zwierf in die laat ste maanden van het ne droomland naar het andere, van het ondoordringbare blauw van Korfoe naar het vurige blauw van Kaap Martin of naar hc mistige blauw van Territet, alsof zij, gedreven door een hardnekkige en altijd vergeefse lokroep, zocht naar het verloren azuur van haar jeugd. Dat jaar viel Pasen heel laat, nauwelijk veertien daHaar^laatste Goed™Week bracht Sofie Charlotte door in een innige teruggetrokkenheid, als in een onbewuste voorbereiding op haar nabije dood. Het meest had zij altijd van Witte Donderdag gehouden „Het is mijn lievelingsdag, schreef zij, „de da» der dagen om de H. Communie te ontvangen Het schijnt me toe, dat Onze Lieve Heer ons op Witte Donderdag met een heel bijzondere liefde bemint, dat Hij ons dan niets kan weigeren." Wat zou zij tijdens haar lange bidstonde gevraagd hebben? Toen zij eindelijk het hoofd ophief, luidde het Angelus en een heldere middagzon verlichtte de bijna verlaten kapel. Drie uur lang had de tijd voor haar stilgestaan. Op eerste Paasdag ontvingen de hertog en de her- togin van Alen^on en de apostolisch nuntius mgr. Clari met zijn particuliere secretaris. „Deze," vertelt een Duitse biograaf van de her togin van Alengon, „kon niet nalaten er zijn verras sing over uit te drukken, dat hij op de ereplaats in de "salon een kruisbeeld zag hangen: in woningen van stand een steeds zeldzamer wordend getuige nis." Onder de indruk van de vriendelijkheid van hun castheer cn gastvrouw namen de Monsignores af scheid en beloofden hun de Liefdadigheidsbazaar met een bezoek te vereren. Bij het woord Liefdadigheidsbazaar denkt men on willekeurig terug aan de zinsnede van de verbrande haren in haar testament. Men herinnert zich ook, dat zij bij de schilder Benjamin Constant een schilderij van Jeanne d'Arc op de brandstapel had besteld voor haar stand op de bazaar. Men gaat zelfs zover de oude geschiedenis van de zwerfster op te halen die op zekere dag langs „Possenhofen" kwam en Elisabeth „een kroon van doornen". Marie Sofie „een wankele kroon" en Sofie Charlotte „een kroon van palmen voorspelde. (V.'crdt vervolgd). Dat was de reactie van ons een groep vrouwelijke religieuzen dat men zó iets de wereld inzendt! We luisterden namelijk naar de radioreportage „Clausura", die op de avond van Allerheiligen in Nederlandse versie ten gehore werd gebracht. Dit klank beeld was in de Katholieke Radio- en Televisiegids aangekondigd als een bewon derenswaardig werkstuk van zeer bijzonder gehalte en van een diepe menselijkheid. In 1958 werd het zelfs bekroond met de Prix d'Italia. De Nederlandse versie beloofde een na tuurgetrouw beeld te zijn van het Italiaanse origineel. De Nederlandse actricen hadden „getracht de plaats in te nemen van de werkelijke zusters om, vanuit hün waar achtige, pure en moeilijk te benaderen le vensstijl, identieke zusters te creëren, die alleen hierin van de oorspronkelijke ver schilden. dat zij in plaats van Italiaans Nederlands spraken; ze hadden zelfs gepro beerd, hun manier van spreken, beklemto nen, ademhalen of aarzelen, over te nemen. Imitatie dus, tot in de grootst mogelijke perfectie niet alleen, maar zij hadden zich ook de geestesgesteldheid eigen trachten te maken, van waaruit de zusters hun ziens wijze uitten". Aldus de radio-gids. Over het origineel kunnen we niet oor delen. Maar wat we die Allerheiligenavond te horen kregen, was wel zó erg, dat het niet anders dan een fel protest aan onze pen moest ontlokken. Moet het klooster leven op die manier aan de vereld worden voorgesteld? Een dergelijke schidering van dit leven is in staat om heel wat roepingen in de kiem te smoren. De wijze van spreken van de onder priorin en de drie ondervraagde zusters, die stuk voor stuk haast .amechtig" schenen, was alleen al voldoende, om deze zusters tot wezens te stempelen, die buiten de rea liteit van het leven schijnen te staan. Dat eerste onderhoud al van de priorin met de postulante, die pas haar intrede doet, droeg duidelijk merkbaar de sporen van een „enscenering" om wille van het publiek. Welke overste zal tegen een postulante, als zij het klooster binnentreedt, zeggen op die toon: „Je zult nu afstand doen van ieder aards geluk, nooit zul je de bossen of de heerlijke bergen meer zien", enz. En dan, als het ter sprake komt, dat een doodkist het klooster wordt uitgedragen, spreekt de onder-priorin ongeveer als volgt: „De mensen in de wereld zijn vaak zo on gevoelig. De mannen, die de kist dragen, pakken deze niet alleen aan het handvat aan, maar komen met hun „mannenhanden" aan de kist zelf, waarin dat maagdelijk lichaam ten grave wordt gedragen." Een dergelijke onzin is genoeg om menig jong meisje, dat roeping meent te hebben, van ieder verlangen naar het kloosterleven te doen afzien. Als de reporter aan een van de jonge zusters vraagt, of ze zich een prettige ge beurtenis herinnert, die grote indruk op haar maakte, antwoordt ze: ,,o ja, op een avond stonden we buiten rond onze Moeder priorin het was net zonsondergang we zagen toen een groep zwaluwen, die boven onze hoofden cirkelden, Het kan beslist een mooi moment ge weest zijn om te beleven, maar om dat nu als een gebeurtenis van gewicht voor de radio te verkondigen, is toch wel al te ergl „Wat een simpele wezens zijn die non netjes toch", zullen heel wat luisteraars ge- da ebt hebben. En dan die onbescheiden vragen, die keer op keer werden gesteld: „hebt u nooit heimwee gehad, zuster?" „Hebt u wel eens gehuild?" enz. enz. We moeten natuurlijk het doel van een dergelijk interview niet uit het oog verlie zen. Er moeten vragen gesteld worden om de buitenstaander een inzicht bij te bren gen in de voor hem zo geheimzinnige we reld achter de Kloostermuren. Maar derge lijke vragen, die een inbreuk maken op het recht, dat ieder heeft om eigen intimiteiten voor zich zelf te bewaren, zijn. eerlijk ge zegd. toch wel wat al te grofl Thomas Merton zegt in zijn werk „Uw naaste als U zelf" „Eerbied voor de diep ste verborgen waarden in een anders per soonlijkheid is mèèr dan een plicht der naastenliefde." Wanneer de reporter de onder-priorin Opneming i* deze rubriek i» niet noodzakelijk een bewijs van instemming. vraagt of ze langs deze weg haar ouders niet wil groeten, geeft deze duidelijk te kennen, dat ze dat niet wil. Zo ongeveer zegt ze: „Ik ben hun dochter niet meer, maar een dochter van de Carmel." Is dit niet een beetje irreëel? Natuurlijk moet de genegenheid voor de ouders en familieleden vergeestelijkt worden, d.w.z. op een hoger plan gebracht. Het mag niet zo zijn, dat men ongelukkig is, als men deze mensen niet dagelijks meer ziet, of dat men er in gedachten zö mee bezig is dat het gebed er onder lijdt. Maar het is wel dege lijk geoorloofd en zelfs verplicht zijn ouders en verwanten een grote liefde toe te dragen in God d.w.z. zonder ongerustheid. Een religieus moet niet overmatig bezorgd zijn over hun wel en wee, maar aan God alles overlaten en gerust een normaal con tact met hen onderhouden binnen de regels van het klooster of instituut, waartoe men behoort. Ook de ouders verliezen het recht op de liefde van de kinderen, die ze aan het klooster afstonden, jegens henzelf niet. Ook sprak uit de woorden van de zusters een houding tegenover de dood die men niet zonder meer normaal kan noemen. Het is natuurlijk waar, dat de dood voor een religieus betekent: opgang naar Degene, aan Wie men zijn hele hart geschonok°n heeft en dit is inderdaad een reden tot grote vreugde, maar aan de andere kant blijft men mens en voor de mens is de dood nu eenmaal een straf. Men moet niet de fou tieve veronderstelling gaan aankweken, dat de angst voor de dood in de kloosters niet bestaat. Kortom, uit het hele onderhoud kon men tot een mentaliteit besluiten, die beslist niet reëel was. Is dit nog een nawerking van het platonisme, dat in de middeleeuwse spiritualiteit sterk verankerd lag? Plato be schouwde de ziel als gekerkerd in een li chaam;, het gevolg was. dat het lichaam als een last en hinderpaal beschouwd werd voor degene, die aan het leven van zijn ziel de volle aandacht wilde geven. Via Augustinus werkte deze wijze van beschouwing nog lang na in de middeleeuw se spiritualiteit en via de 19e eeuw nog hier en daar tot in onze dagen. Tegenwoordig krijgt de beschouwingswijze van Aristoteles, die de onverbrekelijke eenheid leert tussen ziel en lichaam, een leer, die ook Thomas van Aquino heeft overgenomen, meer de overhand. Men gaat het lichaam de waarde geven, die het toekomt en hiermee komen ook de betrekkingen tot het aardse in een ander daglicht te staan. De spiritualiteit, die hiervan het gevolg is, is ook in de kloosters binnengedrongen en het doet vreemd aan naar een stem te moe ten luisteren, die nog uit de oude wereld schijnt te komen. Ais dit nu een „openbaring" van het kloos terleven moet heten, heeft men de plank toch wel ver mis geslagen. Het schijnt, dat noch boeken over het algemeen genomen noch films, noch radio-reportages in staat zijn een werkelijk beeld te geven van dat leven, waarvan Christus zelf heeft ge zegd: „wie het vatten kan, hij vatte het." De kern van het religieuze leven: „een brandende liefde tot God, die de „wereld" doet verlaten om zich mèt Christus geheel in te zetten voor die wereld door gebed alleen of door gebed èn goede werken" kan maar heel moeilijk duidelijk gemaakt wor den aan andere mensen, die deze roeping niet hebben, omdat zè niet weten, wat het is uit ervaring. Men staart zich blind op de bijkomstigheden van zo'n leven en gaat juist hier de nadruk op leggen. Bovendien worden deze bijkomstigheden vaak nog schromelijk overdreven en eenzijdig ge- interpreteer dl Deze exclusieve Godsjiefdc, die tevens inclusief is, kan pas tot volle ontwikkeling komen in een mens, die ook in hét natuur lijk vlak normaal ontwikkeld is en niet in een bekrompen of verschrompelde persoon lijkheid, zoals de nonnen van het Carmel- klooster van Bologna ons op die bewuste avond werden voorgesteld. Moge de toe komst ons bewaren voor dergelijke publi- katies over het religieuze leven! Niet-katholieken, die een inzicht willen krijgen in dit leven, krijgen op deze wijze een vals beeld hiervan. Anti-katholieken hadden geen betere uitzending kunnen be denken om het religieuze leven belachelijk te maken! M. Xaveria Visser O.S.U., Venray,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9