Dagblad voor Schiedam en omstreken Amerika wordt gepolst defensie-bijdrage Veel aandacht voor financieel- econ. ontwikkeling in V.S. over Eisenhower ook Franco naar President reist Spaanse van Parijs naar hoofdstad ARK A -congres wil achter stand lagere salarissen inhalen Parachutisten naar woelig gebied Roeanda-Oeroendi KLM handhaaft telegrafisten op lijnen in het Midden-Oosten Nazi massa-moordenaar prof. Heyde voortvluchtig Probleem langs spoorbaan opgelost Vrije televisie zender" opgericht Het weer Ook Adenauer naar Madrid oostelijke wind Bij algemene salarisverhoging Toestand lijkt gunstiger te worden De Gaulle naar Londen in april Treinverkeer in de war Bezitsvorming en inflatie Nieuw overleg over ambtenaren- salarissen Onmisbaarheid in de cockpit tijdens proefperiode bewezen Vermoedelijk op weg naar Cairo PROF. DE QUAY IN DE EERSTE KAMER Beleid van minister an Rooy verdedigd Plaatselijk mist Mr. D. U, Stikker met ziekteverlof Het weer in Europa Gematigde motie aanvaard Motorrijder verongelukt bij inhaalmanoeuvre Sjoekairi in V.N.: Opstand van Arabische vluchtelingen dreigt Rangeerdeel op C.S. te Amsterdam ontspoord "ONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 hieuwe schiedamsche courant (X*'an onze parlementaire redacteur) ÖEN HAAG, 11 nov. De minister- j esident prof. De Quay heeft vandaag Cl0,z'i" antwoord op de algemene poli- )v. e heschouwingeu in de Eerste Ka- Rezegd, dat hij verheugd is over de inn i elc instemming die het buiten- §t t beleid bij de beide kamers der ha ^eneraa' heeft ondervonden. Hij ont .nii"der somber ten aanzien van de ti« .deling van de Europese integra- lai' tl'e v°lKens sommigen, in een ma in SC Ve'keert. Dergelijke zaken kunnen do ee". vrÜe wereld nu eenmaal niet zon- a kinderziektes tot stand komen, al- liiki hrof. De Quay. Hp ziet wel moei- dl i den, zoals blijkt uit de situatie in Wa Edbouw en de kolencrisis, maar O'vaa mening dat deze er zijn om te v "'den overwonnen. De regering zal met ^'opstelling van de belangen van Ne- v '"ld de Europese eenwording zo- Cmogelijk trachten te bevorderen. e" zal streven naar het tot stand ko- Zjpfn Van een /rphandelszone, die men a 1 als de brug tussen de zeven en de s landen van Europa. vb*15 gecompliceerde internationale ver- ^^'■"'aagstukken acht men van pri- thabeianS voor ons land. Daarom is 'is Is- bet kabinet een staatssecreta- aan Ve'keer en Waterstaat benoemd, Sis wie als speciale taak de beharti- bpig.Van dit onderdeel van het regerings. leid is opgedragen. j,11® regering volgt met grote waak- «ftheid (Je financieel-eeonomische ont- ti u de Ver. Staten, waaruit hav VVeIli<eDt een wijziging van de inter- -"honale politiek van dat land zou kun- "en j> ontwikkelen. Er zijn echter nog eh feitelijke gegevens in die richting, ie' van de minister van Defensie, Visser naar Amerika heeft ten doel - na te gaan in hoeverre Nederland I,,"? op steun van de Ver. Staten kan 'Jven rekenen voor het in stand hou- 0 AMSTERDAM, 12 nov. Alhier is rilge'icht de „N.V. Vrije Televisie Zen- (VTZ)" i.o. Deze stelt zich ten doel Z0 Mdus een communiqué het ver- ïtio van televisieuitzendingen op com- Resr?1?le basis. De uitzendingen zuilen Wcbi°den uit een vliegtuig of helikop- W, (telerecordings). Ënige personen klo n zlch m principe bereid ver- Vnn b bet beginkapitaal van 650.000 charter of koop van een vliegtuig „{..zendapparatuur ter beschikking te ,n- Er wordt naar gestreefd in ja- hpV1 I960 met de eerste uitzendingen te rof,.lnncn. Omdat er op grote hoogte (8000 tviïrurl zal worden gevlogen zal de reik- Zii 0 van de uitzendingen veel groter ga?, dan van een tv-zender op de be- PROF. DR. J. E. DE QUAY den van het militair apparaat dat de verdediging van Europa moet verzor gen, het z.g. „schild". De regering is zeer benieuwd naar de uitslag.. De regering wil con amore aan dc ont wapeningsplannen meewerken, maar zij is niet van plan nu reeds „na wat woor den en glimlachen" tot vermindering van ons militair apparaat over te gaan. Getracht zal worden in de Defensie-no ta, die binnenkort bij de Kamers zal worden ingediend, het standpunt van de regering inzake het voor ons land zo brandende probleem van de diensttijd verkorting kenbaar te maken. grond. TU- O tpet heeft plannen te gaan vliegen ei ep„ Duitsland is daar de min- gezien inJ- e®n machine, die in „tl'6s^hreven, omdat men 0r_ moeilijkheden vreest, gezien de ItinÜ .logheid, dat Duitsland al cora- Zg^mële TV kent. De „Vrije Televisie- v-her" beoogt niet het programma nip? he NTS te storen en daarom zal (ia? gorden uitgezonden op tijdstippen, a' de NTS in de lucht is. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) '?Pklaringen en droog weer, maar in "c nacht en ochtend op vele plaat- 'n, mist. Zwakke, later a> en toe natige oostelijke wind. Vannacht ."•nperaturen om het vriespunt tot "hte vorst. Morgen overdag onge- ,1®' dezelfde temperaturen ais van- Zo: lg. 'n; 7.54-16.53. Maan: 16.22-5.34. Concrete punten Tegenover klachten uit de Kamer, dat het beleid van het kabinet nog te vaag is, stelde de minister-president concre te punten zoals het nieuwe loonbeleid, een meer dynamisch landbouwbeleid, de woningbouwpolitiek en de onderwijs plannen. Veel is van vorige regeringen over genomen, daar men dat alleszins bruik baar achtte, zoals het buitenlands be leid, het regionaal industrialisatie-ge leid, het stelsel van sociale zekerheid en de bescherming van de economisch zwakken in de maatschappij. Uit de re actie van mr. In 't Veld op de rede van prof. De Quay bleek, dat de PvdA het hele regeringsprogram als een „gegist bestek" blijft zien en zich nog het meest zorg maakt over de woningbouw. Hij liet dreigementen horen aan het adres van minister Van Aartsen. Prof. de Quay kon het niet eens zijn met de katholieke fractieleider mr. Kropman, die de plicht van de regering tot zo snel mogelijke opruiming van krotten geheel los wilde maken van de plicht om de woningbouw zo hoog mogelijk op te voe ren.' De minister-president stond op het standpunt, dat met vermindering van de woningnood door zoveel mogelijk te bouwen tegelijkertijd aan beide proble men wordt gewerkt. Hij trok het cijfer 95.000 krotwoningen, dat mr. Kropman voor Amsterdam had genoemd in twij fel en zei dat het totaal in ons land 145.000 bedraagt, hetgeen neerkomt op 6 pet van de totale woningvoorraad. De minister-president zei ook dat de ver zekering van een redelijk bestaansmini mum voor de boeren bij het landbouw beleid wel bewust voorop zal blijven staan. Mocht het nieuwe garantiebeleid dit eerste in gevaar brengen, dan zul len maatregelen niet uitblijven. Op een vraag van mr. van Riel (WD), of niet een afzonderlijk, or gaan moet worden ingesteld, dat zich bezig houdt met de menselijke kant van zaken zoals die van het echtpaar Meulenbelt, antwoordde de minister president dat hij deze suggestie voor zal leggen aan de minister van Jus titie, mr. Beerman, die wegens ziek te niet bij dit debat aanwezig kon zijn. Hij was het geheel eens met de liberale woordvoerder, dat deze zaken met veel erbarmen moeten worden te gemoet getreden, maar dat toch ook nuchterheid en doortastendheid niet ontbeerd kunnen worden. Voor alles wil de regering in haar be leid de mens dienen. Het gaat om zijn welzijn, meer nog dan om zijn welvaart. De minister-president zei dat hij er niet rouwig om was, dat het kabinet niet aanstonds met fanfares is begroet. Hij herhaalde, dat hij welbewust bij de kabi netsformatie had gekozen voor een veel lossere verhouding tussen parlement en regering dan tot dusver na de oorlog gebruikelijk is geweest. Volgens hem was dit niet anders mogelijk geweest door de politieke verhoudingen die ge leidelijk waren ontstaan, maar het brengt tevens gezondere toestanden in ons democratisch bestel. Het typisch Nederlands staatsrechtelijk beginsel van het „dualisme" komt nu beter tot zijn recht. Bij de replieken heeft de heer Schip per (AR) de regering gewaarschuwd, dat er in christelijke onderwijskringen ernstige grondwettelijke bezwaren blij ven bestaan tegen het wetsontwerp tot reorganisatie van het gehele middel baar en voortgezet onderwijs. Deze be zwaren zijn neergelegd in een adres dat begin oktober aan regering en parle ment is toegezonden. Prof. de Quay heeft de Kamer toegezegd, dat hij de ze zaak opnieuw met zijn ambtgenoot van Onderwijs zal doornemen. De minister-president reageerde op een insinuatie van mr. Van Riel (VVD), alsof het optreden van de minister van Sociale Zaken, mr. dr. Van Rooy bij de interpeliatie-Suurhoff over het loon beleid in de Tweede Kamer niet juist zou zijn geweest. Minister Van Rooy heeft de beantwoording van de vragen daarbij geheel overgelaten aan zijn staatssecretaris, de heer Roolvink, die juist voor dit onderdeel van het rege ringsbeleid de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Prof. De Quay citeerde een gezaghebbende stem, nl. een artikel van mr. Kan, lid van de Raad van State, om aan te tonen, dat een minister er juist goed aan doet wanneer hij een staatssecretaris voor een afgeronde taak van het beleid heeft, deze ook in het parlement de zaken ge heel alleen te laten behandelen. 's GRAVENHAGE, 11 nov. Naar wij vernemen heeft mr. D. U. Stikker, oud-minister van Buitenlandse Zaken en thans hoofd van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoor diging te Parijs (bij N.A.V.O. en O.E.E.G.) op zijn verzoek ziekteverlof gekregen. Op medisch advies moet mr. Stikker enige tijd rust houden. MADRID, 11 nov. (Reuter) Presi dent Eisenhower var 6e Verenigde Sta ten heeft een uitnodiging van generaal Franco, Spanjes staatshoofd, voor een bezoek aan Spanje aanvaard. Eisenho wer 7,al maandagmiddag 21 december uit Parijs in Madrid aankomen en de volgende morgen naar Rabat, de hoofd stad van Marokko, doorreizen. De be kendmaking is afkomstig van de Ame rikaanse ambassadeur in Madrid. Zij werd later door het Witte Huis beves- qcÏ?E Bilt, 12 nov. Midden op de dentan .bevindt zich een gecompliceerd lleiJ0.ss'e-systeem, dat met grote snel- \v6p Jb de richting van west-Europa be- Sispi® Baar de uitbreiding van een Rus- is' bogedrukgebied nog niet tot staan °Ost r ■rnen> zal de wind overwegend uit ra0 eil.ike richtingen gaan waaien en t)0 ?eb iets in kracht gaan toenemen. opni,mende nacht zijn Je mistkansen t>laa?Uw groot. De temperatuur kan daw iets beneden het vriespunt RUANPA-M Burundi K«v •RUHCNGEm^^m KIBUKOU HMHZA noozn mMUR4MVW Kireot z 'JSUMBUfrA RUYfOI RU UHt St. ation Weer max. min neersl temp. temp afgel VpjL «elder Vii burg E^ngen 'tV Bi|t Sloven ko ."Penna E"nuen- raam j r 'ssej a'i.1s 'e© N.. 2?,Unchen ener, Jbnsbruck «Vlhe gisteren 24 uur weerlicht 6 1 4 mist 7 ■1 1 mist 9 3 2 mist 7 1 2 mist 7 0 2 zwaar bew. 7 3 1 licht bew. 7 3 0.1 zwaar bew. 6 1 1 geheel bew. 7 6 3 geheel bew. 7 5 5 regen 6 6 2 mist 3 -4 0 mist 8 0 1 onbewolkt 8 -0 2 sneeuw 5 1 14 mist 9 1 0 regen 17 7 11 licht bew. 7 2 1 zwaar bew. 8 2 0.1 mist 6 -2 0 geh-sel bew. 7 -1 0.7 geheel bew. 7 3 3 half bew. 2 -4 5 regen 14 9 4 (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 11 nov. Met alge mene stemmen hebben de afgevaar digden hedenmiddag op de laatste dag van het ARKA-congres alhier een mo tie aangenomen, waarin het een eis van rechtvaardigheid wordt genoemd, dat bij de komende salarisverhoging van het overheidspersoneel tevens de ach terstand van liet lagere en middelbare personeel zoveel mogelijk wordt wegge werkt. Het kostte de voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot, veel moeite, de afge vaardigden te bewegen tot aanvaarding van deze gematigde motie, die aanvan kelijk in krassere termen door de afde ling Eindhoven was ingediend en ver volgens door enige andere afgevaardig den was geamendeerd. Het onbehagen over het salarisbeleid, dat dinsdag allerwegen doorklonk, was ook vandaag te beluisteren in de op merkingen van de afgevaardigden. Er werd in het bijzonder opgekomen voor de middelbat e en lagere ambtenaren, in wier salaris een achterstand is ont staan, toen in 1956 de topsalarissen wer- BRUSSEL, 12 nov. (UPI) Het gouvernement van de Belgische Congo heeft een detachement Belgische para chutisten naar Oesoembara gediri geerd, de hoofdstad van Roeanda- Oeroendi aan de oostelijke oever van het Tanganyika-meer. De parachutis ten, die afkomstig zijn van een niet na der aangeduide legerplaats in de Bel gische Congo, zullen in reserve worden gehouden en slechts in actie komen als de „Force Publique" niet in staat is het hoofd te bieden aan een ernstige noodsituatie. De „Force Publique", een politiele- gertje van inheemsen onder Europese officieren, heeft tot dusver weinig vat gekregen op de Batoetsi's of de Bahoe- toes, de stammen die met elkaar in oorlog zijn. Volgens de laatste berich ten die in Brussel zijn ontvangen heeft de stammenoorlog tot dusver tweehon derd doden geëist. In Gitarama, veertig kilometer ten zuidwesten van Kigali, de hoofdstad van Roeanda, heeft de „Force Publi que" gisteren van de vuurwapens ge bruik gemaakt tegen een groep beto gers. Vier van hen werden gedood, een soldaat raakte gewond. In Nyanza werd het vuur geopend op een groep betogers die trachtten het ziekenhuis aan te vallen, terwijl elders in die plaats een jeeppatrouille van de „For ce Publique" werd aangevallen. In dit geval werd eveneens geschoten. Uit talrijke plaatsen zijn berichten geko men over brandstichtingen. In totaal zijn zeventig inlanders op verdenking van brandstichting gearresteerd. De spanning tussen de Batoetsi's en de Bahoetoe lijkt minder te worden, maar een duidelijk beeld van de situ atie is nog niet mogelijk. De oorzaak van de stammenoorlog schijnt echter te liggen in de mishandeling van een stamhoofd der Bahoetoes door enkele Batoetsi's. PARIJS, 12 nov. President De Gaulle zal van 5 tot 8 april a.s. een of ficieel bezoek aan Engeland brengfen, aldus is vandaag volgens Reuter in di plomatieke kringen te Parijs meege deeld. WORMERVEER, 12 nov. Vanmor gen is de 55-jarige motorrijder M. J. Rusman uit Krommenie op de provin ciale weg Hembrug-Limmen in de ge meente Wormerveer bij hel nhaien van een auto op de linkerweghelft te gen een hem tegemoet komende trek ker met oplegger gereden. De motorrij der was op slag dood. den verhoogd. Zowel de vorige als de huidige regering hebben toezeggingen gedaan om deze achterstand weg te ne men. Wanneer straks echter volstaan zou worden met een algemene loonron- de voor alle ambtenaren, wordt de pro centuele achterstand der lagere en mid delbare ambtenaren slechts vergroot, aldus werd betoogd. Het was om deze reden, dat de afdeling Eindhoven er aanvankelijk op stond, dat deze achter stand wordt opgeheven voordat tot een algemene salarisverhoging wordt over gegaan. Het hoofdbestuur ontraadde deze mo tie echter met klem, omdat de onder handelaars van ARKA-zijde anders te zeer zouden worden gebonden en het eendrachtig optreden van alle centra les van ambtenarenorganisaties hier door zou kunnen worden belemmerd. Na veel heen en weer gepraat bleek het congres zich tenslotte met deze ziens wijze te kunnen verenigen. Niet dan nadat echter het hoofdbestuur had toe gezegd, zeer in het bijzonder voor de belangen van de lagere en middelbare ambtenaren te zullen opkomen. tigd. Men verwacht dat Eisenhower een korte bespreking met het Spaanse staatshoofd zal voeren. Het zal het eer ste officiële bezoek van een Ameri kaanse president aan Spanje zijn. Het Witte Huis maakte voorts bekend dat Eisenhower op 17 december aan boord van de Amerikaanse kruiser Des Moines voor de Tunesische kust een on derhoud met president Bourguiba van Tunesië zal hebben. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Her- ter, zal op 18 december naar Toulon reizen voor een ontmoeting met de Ame rikaanse president en daarna met de president per trein naar Parijs gaan. Eisenhower zal vandaag voor een va kantie van onbepaalde duur naar Augusta in de staat Georgië gaan. Men verwacht de president echter voor Thanksgivingsday, 26 november, in Washington terug. Eisenhowers pers chef, Hagerty, is vanavond de voorbe reidende reis begonnen, waarop hij in de Boeing 707 van de president alle plaatsen zal aandoen die Eisenhower straks ook zal bezoeken. De perschef verklaarde niet op de hoogte te zijn van een plan om ook Thailand aan te doen, hoewel hij toegaf dat de regering te Bangkok Eisenhower had uitgenodigd. Uit Bonn wordt inmiddels gemeld dat de Westduitse bondskanselier, dr. Aden auer, eveneens een uitnodiging heeft aanvaard voor een bezoek aan Spanje. In een communiqué, dat gisteren is uit gegeven na afloop van een bezoek van twee dagen van de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiella, aan West-Duitsland, wordt Adenauers reis naar het Iberische schiereiland bekend gemaakt. Ook de Westduitse minister van economische zaken, prof. Erhard, zal een bezoek aan Spanje brengen. Het tijdstip voor beide bezoeken zal later worden vastgesteld. NEW YORK, 12 nov. (Reuter) De minister van staat van Saoedi-Arabië, Sjoekairi, heeft gisteren in de speciale politieke commissie der Verenigde Na ties verklaard dat een miljoen Arabi sche vluchtelingen mogelijk „gewapen derhand in verzet zullen komen tegen de dwingelandij" indien de Verenigde Naties „niet snel handelen om hun lot te verzachten." De wrakstukken van de goederentrein, die donderdag 5 november te Berghem op een dragline botste, kunnen worden weggehaald. De eigenaar van de grond, waarop ontspoorde wagons terecht kwa men, had. tot nu toe geweigerd dc men sen van de N.S. toe te laten voordat een schaderegeling was tot stand gekomen. Volgens de N.S. is thans de kwestie in der minne geschikt. AMSTERDAM, 11 nov. Aan de west zijde van het Centraal Station te Am sterdam is vanavond even voor half acht een rangeerdeel ontspoord. Hier door werd de bovenleiding beschadigd, zodat de treinen uit Haarlem alleen over het zuidelijke spoor konden binnen komen. Aangezien ook het vertrek van de trei nen uit Amsterdam door de beschadi ging enigszins werd bemoeilijkt, is de boottrein naar Engeland over Breuke- len en Harmeien naar Rotterdam en Hoek van Holland gereden. De trein uit Parijs kwam via dezelfde route binnen. Beide treinen hadden enige vertraging. Voor zover noodzakelijk zijn de reizigers van Amsterdam naar Haarlem vice versa tussen half acht en half negen met autobussen vervoerd. Om half ne gen was de toestand vrijwel weer nor maal. Enkele treinen uit de richting Den Haag keerden daarna nog te Haar lem terug omdat in Amsterdam een op stopping was ontstaan door de strem ming van de spoorlijn. Het Algemeen Handelsblad schrijft niet zeer opgetogen over de bezits vormingsnota. In een hoofdartikel wordt gewezen op de primaire plicht van de overheid om de waardevast heid van het geld te handhaven. De bezitsvormingspolitiek moet wij zeggen het in eigen bewoordingen niet bij wijze van compensatie achter de waardedaling van het geld komen aansukkelen. De waarheid van deze opmei king stormt door een open deur op ons af. Niettemin hebben wij tegen het artikel bezwaren. Het liberale blad bekritiseert de be zitsvormingsnota te .zeer op een on derdeel ervan. Het spreekt alleen over het plan om besparingen te belonen met premies uit de schatkist, hetgeen de schrijver deze premie doet aan voelen als een soort van inflatiever goeding. Hij zwijgt echter over de plannen om ruimer baan te geven aan particuliere spaar- en winstde- lingsregelingen. Juist uit deze plan nen spreekt duidelijk de wil van de regering om de schoksgewijze in vloed van de toonbeweging op het consumptieve bestedingspeil door be zitsvorming wat te dempen. Wij zien dit als een belangrijk element van de nota, daar hiermee immers gepoogd wordt om inflatie tegen te gaan en zeker niet om achteraf met zalfjes te smeren. Men kan natuurlijk betwijfelen of de conjunctuurpolitiek van de rege ring, met name dan de loon- en prijs politiek, niet de kiemen van een in flatie inhoudt. Wij zijn daar niet zo gerust op, evenmin waarschijnlijk als het Algemeen Handelsblad. Maar deze ongerustheid geeft, wat ons betreft, geen voedsel aan kritiek op het be- zitsvormingsbeleid, zoals dat tot nu toe in de regeringsbedoeling schijnt te liggen. Zolang de bezitsvormings politiek een remmende invloed op de inflatie kan hebben, juichen wij haar toe, hoe zwak die rem in het begin dan ook moge zijn. Waarbij wij dan nog afzien van de sociale voordelen van deze politiek, waaraan ook het Algemeen Handelsblad het volle pond geeft. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 nov. Woensdag 18 november zal de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken met de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, in Den Haag ver gaderen. Uit de agenda die aan de cen trale commissie is toegezonden blijkt niet, welk voorstel de regering ter tafel zal brengen; men neemt echter al gemeen aan dat het zal gaan over een algemene loonsverhoging voor het rijks personeel. Welk percentage de regering aan de commissie zal voorleggen, is evenmin bekend. De ambtenarenorganisaties heb ben afgesproken een minimum van 5 percent met ingang van 1 augustus 1959, te zullen verdedigen. Men veronder stelt, dat de regering niet zover zal wil len gaan en zeker de datum van ingang niet voor 1 januari zal willen stellen. (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 12 nov. Tijdens een proefperiode van enkele weken, waarin werd nagegaan of de radio-telegrafisten op de routes van de KLM naar het Mid den-Oosten gemist zouden kunnen wor den, is men tot de conclusie gekomen dat zij op verschillende van deze lucht lijnen in het Midden-Oosten zelf beslist gehandhaafd dienen te worden. Vooral op de lange trajecten, naar Bagdad en Teheran is gebleken dat deze beman ningsleden een onmisbare functie in de cockpit vervullen. De gegevens, die de grondstations in de meeste landen in het Midden-Oosten aan de vliegtuigen verstrekken, hebben niet het niveau dat volgens internatio- (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 12 nov. Zeven jaren lang leefde „volkomen onopvallend" in West- Duitslands noordelijkste stad Flensburg een zekere „dr. Sawade". Hij had een goedé reputatie als neuroloog en was onder andere controlerend geneesheer van de landelijke ziekenfondsen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Sinds 5 no vember weet echter de Westduitse re cherche, dat deze „dr. Sawade" niet de argeloze,onopvallende neuroloog is, maar de sinds 1947 gezochte professor Werner Heyde, een van de voornaam ste executeurs van Adolf Hitiers eutha- nasie-programma, d.w.z. de zorgvuldige uitmoording van de gevangenen der nazi's in de talloze concentratiekam pen in en buiten Duitsland. In Dachau had prof. Heyde onder meer te bepalen welke gevangenen verder ongeschikt wa ren voor de zware dwangarbeid. Deze werden dan om het leven gebracht. Prof. Heyde heeft aldus duizenden men senlevens op zijn geweten. In 1947 had men hem voor het geallieerde tribu naal in Neurenberg ter verantwoording willen roepen en hen zou door dit In ternationale Hof zonder twijfel ter dood zijn veroordeeld. Prof. Heyde was ech ter onvindbaar. Op 7 november had men „dr. Sawa de" willen arresteren, maar toen was de vogel al gevlogen, in zuidelijke rich ting en met vermoedelijk reisdoel de Verenigde Arabische Republiek, waar hij zich dan zou kunnen voegen bij de het vorige jaar ook om deze tijd uit West-Duitsland verdwenen (en eveneens wegens moorden in concentratiekam pen gezochte) Münchense arts dr, Eise- le, wier uitlevering door de Egyptische autoriteiten de Westduitse regering te vergeefs heeft getracht te bewerkstelli gen. „Dr. Sawade" overnachtte op zijn vlucht naar het zuiden in de Frankische stad Würzburg. Dat eenmaal een dr. Eiseie de gerechtigheid kon ontsnappen, is misschien nog te verontschuldigen. Dat de recherche echter ook prof. Hey de door haar vingers liet glippen, heeft in geheel West-Duitsland diepe veront waardiging gewekt. naai geldende maatstaven als absoluut vereist wordt beschouwd. Dat maakt het noodzakelijk dat de vliegtuigbeman ningen deze gegevens bijvoorbeeld over de weersverwachtingen zelf ver garen en aanvullen. Gebleken is dat de ze taak zo veelomvattend is, dat de pi loten haar onmogelijk zelf mét behulp van de radio-telefonie kunnen vervul len. Tengevolge van de politieke spannin gen in het Midden-Oosten is het over vliegen van bepaalde gebieden aan strenge bepalingen van de betreffende landen gebonden. De extra-werkzaam- heden, die hier een gevolg van zijn, heb ben ook een overweging gevormd bij de beslissing, die de KLM thans heeft genomen. Hetzelfde geldt voor de tra jecten die over Joegoslavië lopen. Me de in verband met de nabijheid van het IJzeren Gordijn zijn de vliegtuigen daar streng gebonden aan de luchtwegen. Men heeft darom besloten geen ra dio-telegrafisten mee te nemen op vluchten die niet verder gaan dan Beiroet, tenzij de route over Joego slavië voert. Bij vluchten die verder gaan dan Beiroet maakt de radio-te- iegrafist de gehele vlucht vanaf Schiphol mee, daar detachering van een aantal radio-telegrafisten in Beiroet te veel moeilijkheden met zich mee bleek te brengen. Alleen op de trajecten in Europa, op de drukke Noord-atlantische route en de lijnen naar Houston en Mexico vliegt de KLM nu zonder radio-telegrafisten. Op deze lijnen onderhouden de piloten langs radio-telefonische weg het con tact met de grond. Op de lijnen naar Azië en Australië en op de Poolroute doen de telegrafisten sinds enige tijd dienst als „navro's", dat zijn "omge schoolde telegrafisten die naast het te legrafisch contact met de grond te vens ais derde piloot de navigatie ver zorgen. Zoals bekend is de KLM reeds enige tijd doende de leden van het korps te legrafisten om te scholen, omdat men in luchtvaartkringen van mening is dat de voortschrijdende techniek de radio telegrafist op den duur overbodig zal maken. Ook de moeilijkheden, die men tijdens de afgelopen proefperiode in het Midden-Oosten heeft ondervonden, zul len van voorbijgaande aard blijken te zijn. Wanneer ze zullen zijn opgelost kan men evenwel nog niet bij benade ring zeggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1