k E RVO ETS Waar U ,hem' een plezier mee doet Gematigd optimisme over van zaken gang Voorzitter Van der Weij den bepleit stabiel garantiebeleid ovémber- Nog te veel traditionalisme in school en gezin" Dokter Van Maanen trok de Kapucijner pij aan Moderne meubelen in Deense-stijl HH I DE KLERKsZN PRACHTIGE GEREEDSCHAPKISTEN HOBBYSETS VOOR DE BROMMER STAALWAREN IJ 75 inlerf/EZj De nieuwe Amerikaanse wondervezel "I KV T-boek jaarverslag1 Rector S. cle Botde godsdienstige vorming van de jeugd toe ■J Minister Toxopeus persoonlijk tegen Miljoenenorder voor Englebert VEEHOUDERS L.T.B. BIJEEN Stimulering eigen woningbezit bepleit Haarlem solliciteert naar clercle T. H. Vliegende TV-zender zal niet boven ons land worden geduld KATHOLIEK VROUWENGILDE Heyde meldt zich hij de politie <11 V 79- 85- - 98- M N S C VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 PAGINA van verzorgde kleding met prima gereedschap vanaf 26.00 op bord vanaf ll.60 ledige kisten 5 delig metaal 16.25 DE DROOM VAN IEDERE „ZELFDOENER" Black en Decker, Bridges, Selectra, Millers-falls, Heemmasteren, Unimat gereedschapstasjes - Bahco schroefsleutels - tangen en sleutels - electr. soldeerbouten, r c AC diverse merkenvanaf J J J zakmessen - werkmessen - kampmessen - zakscharen - nagel- scharen - linnenscharen. ROLSCHAATSEN - IJSSCHAATSEN „GLORIA" CONSTRUCTOR BOUWDOZEN - méér dan speelgoed FIGUURZAAGGEREEDSCHAP BROERSVEST 52 TELEFOON 67594 SCHIEDAM Wij geven K.E.S. zegels jongens- en meisjesjasjes ROTTERDAM: Bouwfonds Ned. Gemeenten Rijksluchtvaartdienst: V) Het vertelprobleem Teakpalisander- notenbout Meent 7' Rotterdam Tel, 13 87 84 geeft U de lichtste en warmste deken! Topvorm jassen dl in de moderne multicolor-boucté Nieuw! Sportief! Zowel in één- als twee-rij mode Keus van "79.-'tot 185. Kijk een fraai voorbeeld van herenmode 1959: warme wollen velours in de vlotte Prince-de Galles ruit. Gegarandeerd prima kwaliteit Speciale prijs ■Ml Kies bij Bervoets uit de geselecteerde serie herenhoeden üw model, in de tint die afgestemd is op uw jas en kostuum. Keus van 12.75 tot ^5.75 ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS!) - ROTTERDAM-Z B E IJ E R LA N D S E L A A N - SCHIEDAM - DELFT - DORDRECHT ZEÉMAN's ijzerhandel bEN HAAG, 12 nov. De minister ai1 Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, "**ft vanmiddag in de Tweede Kamer seïegd dat hy, wat betreft de eventuele .kbsldiëring aan de kerken, persoonlijk jt'J standpunt inneemt van het anti-re- °'utionalre dagblad Trouw, dat het on- se\venst is, dat de overheid de kerken- °Uw zou subsidiëren. Hij voegde daar- *1 toe: „Juist, omdat ik de kerken een jr^d hart toedraag en ik vrees, dat de r}°gelykheld ontstaat van overheidsin menging". ■Het standpunt van de regering zal bin- ben niet al te lange tijd worden mede- «edeeld. Het directoraat Materieel Land lucht heeft bij H. Englebert N.V. te en Haag een opdracht tot levering ?ePlaatst van ruim 200 Intenational edrijfswagens. Deze voertuigen zullen de assemblagebedrijven van H. r'bglebert te Voorschoten worden ge- °°U\vd, waarbij tal van Nederlandse ^drijven zullen worden ingeschakeld ,°or de levering van de diverse onder zien. Volgens het boekjaar-verslag 1958-1959 bedraagt de winst van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfaibrieken N.V. te Moor drecht 536.942,-, zulks na reservering van de verschuldigde vennootschapsbelas ting en na aftrek van 150.000 ter ver hoging van de reserve voor vervanging. De directie stelt de aandeelhouders voor deze winst als volgt te verdelen: Primair dividend op preferente aandelen 6 pet. 60.000, primair dividend op gewone aandelen 6 pet. 132.000, primair dividend op buitengewone aandelen 6 pet. 1500. Na aftrek van tantièmes voor directie, commissarissen en personeel tot een be drag van 125.928 stelt de directie zich voor van de overwinst van 217.514 een superdividend uit te keren van 9 pet. voor gewone en van 114 pet. voor preferente aandelen. Dit bedrag wordt hierdoor verminderd mpt 216.000. De resterende 1154,- zou de directie ten slotte gaarne aan de superdivendendre- serve zien toegevoegd. In het vorig jaar verslag schreef de directie, dat in het JUARLEM, 12 nov. Vandaag zijn tj Veehouders van de L.T.B. in vergade rs te Haarlem bijeengekomen. De voor- hiefj1' de heer ■M- p- van der Weijden, van een uitvoeri£e inleiding ter opening hr k de verfia(Jering, waarin hij talrijke (eiiri aÊrarische sector betref- aala en de veehouderij in het bijzonder, 11 de orde stelde. Zo herinnerde hij er v'n. hoe er al tientallen jaren prognoses r,-11 de agrariërs zijn opgesteld, welke v,>er zijn uitgekomen. De Nederlandse chouder was in belangrijke mate aan wezen, zo zeide hij, op het garantiebe- Echt leuke kinderjasjes van een prachtige, heerlijk warme, wol len stof. Geheel teddy gevoerd (ook de capuchon.1). Deze kin derjasjes, in de nieuwste herfst kleuren, met leren knopen en onberispelijke afwerking, kosten normaal 29.75. Voorradig p-8 jr. Zolang de voorraad strekt: 'n een weergaloze prijsstunt. 4-6 jaar, alle maten 19.75 7-8 jaar, oliematen 21.75 1-3 jaar Alle maten ^orte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- s'ngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 --tilDEN: Haarlemmerstraat 25 leid van de overheid, een toestand, waar over de veehouders niet in de handen klapten, maar die ze ook niet te tragisch moeten nemen. In vrijwel alle landen be moeit de overheid zich met het inkomen van de agrarische bevolking en tracht zij door onderwijs, voorlichting, ruilver kaveling, prijsregelingen, marktordening enzovoort een verbetering in het relatief lage landbouwinkomen te bewerken. Het wordt voorts nu wel in principe en in brede kring aanvaard, dat de on- dijrscheiden landen hun nationale land bouwbeleid zo moeten inrichten dat daardoor de problemen van andere landen niet vergroot worden. Het is echter gemakkelijker gezegd dan ge daan. In Benelux-verband is nauwelijks een begin van oplossing gevonden. De Euromarkt van de landbouwprodukten zal het bewijs moeten leveren, dat een gemeenschappelijk landbouwbeleid in het gebied van een aantal soevereine staten tot de mogelijkheden behoort. Wat ons eigen land betreft, aldus de heer Van der Weijden, mogen we geluk kig constateren, dat het nauwelijks meer tegenspraak ontmoet, dat de overheid een beleid dient te voeren, waarbij aan de werkers in de sociaal-economische be drijven de mogelijkheid van een redelijk bestaan wordt gegeven. Men is het er in principe over eens, dat in het nationale welvaartsstreven de landbouw gelijkge rechtigd moet worden. Dat is een zeer grote vooruitgang in vergelijking met de jaren dertig. Spreker stelde vervolgens dat het in do eerste plaats voor het land bouwkrediet van het grootste belang is, dat er een garantiebeleid is, waaraan een behoorlijke stabiliteit mag worden toe gekend. Ontbreekt die en is de landbouw telkens opnieuw afhankelijk van wisse lende inzichten op dit gebied, dan wordt aan de financiering, die nu reeds zoveel problemen oproept, de grondslag ontno men. Het gaat in de land- en tuinbouw altijd om investeringen van een langdu rig karakter en daarmede dient men re kening te houden. Dat maakt het ook noodzakelijk, dat er geen plotselinge en grote veranderingen in het landbouwbe leid plaats vinden. Als een van de drin gende wensen van de land- en tuinbouw bracht de heer Van der Weijden naar voren, dat de agrariërs een belastingvrije reserve mogen aanhouden om deze aan te wenden, zodra rationalisatie van ge bouwen en werktuigen deze investerin gen opeist. Daarnaast blijft het een steeds weer herhaalde klacht, dat de progressie bij dc inkomstenbelasting een zoveel zwaardere druk op het inkomen van de boer betekent tegenover hen, die een ge lijkmatig inkomen hebben. Het is onbe grijpelijk, aldus spreker dat dit onrecht niet wordt weggenomen, terwijl ieder jaar deze klacht geuit wordt. Uiteraard bracht hij ook de melkprijs ter sprake, die ieder jaar velen in be roering brengt, zowel consumenten als „producenten". De heer Van der Weijden sprak er zijn voldoening over uit, dat er één prijsgarantie is gekomen voor ge heel Nederland, dat voor zover nodig tijdig voorschotbetalingen geschieden en dat de garantieprijs tijdig bekend is. Hij noemde het echter teleurstellend, dat de regering meent altijd de garantieprijs toch weer lager te moeten stellen dan de berekende kostprijs van het L.E.I. laatst van 1958 de verschijnselen er op wezen, dat het dieptepunt van de reces sie achter de rug zou zijn. In de eerste helft van 1959 is deze mening volgens de directie versterkt. Ook de eerste maanden in het thans lópende boekjaar wijzen in deze richting alhoewel het peil van de omzetten van de jaren 1956-1957 en 1957/1958. voor zover het de binnen landse voorziening betreft, zeker nog niet werd bereikt. De bedrijfsbezetting in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar is enigermate hoger dan in de gelijke pe riode van het vorig jaar. De omzetten over de thans verstreken maanden benevens de orderportefeuille zijn eveneens in die mat<? hoger, zowel voor 't binnenland als voor de export. Alhoewel de huidige gang van zaken tot een gematigd optimisme kar. stemmen, verheelt de directie het zich niet, dat de z.g. „ruimte" in deze bedrijfstak slechts in zeer beperkte mate aanwezig is. Teneinde de positie op de binnenlandse markt, maar zeker ook op de exportmarkten te handhaven, zal de directie naar haar eigen mening iedere verhoging van de productiekosten met kritische blikken moeten bezien. ASSEN, 11 nov. Bij de opening van de gewone algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft de presi dent-commissaris, prof. mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppcl, vandaag een rede gehouden waarin hij pleitte voor een woningpolitiek, waaronder ieder die dit wenst in staat gesteld wordt zich een eigen huis te verschaffen. Volgens hem bestaat momenteel be hoefte aan een bewuste woningpolitiek die met zoveel woorden erkent, dat de sociale woningbouw niet ophoudt bij de huurwoning bij de woningwetbouw, maar dat deze tevens betrekking behoort te hebben op een met die woningwetbouw gelijk te stellen laag in de eigen-woning- sector. De wijze van uitvoering van het besluit bevordering eigenwoningbezit heeft, volgens spreker, de verwachtingen slechts beschaamd. Prof. Kleijn deelde mede, dat, als ge volg van het feit, dat een steeds groter wordend percentage spaarders met la gere inkomens het verkrijgen van een eigen huis als 'n hopeloze taak zijn gaan beschouwen, het aantal van 6125 in de cember 1957 daalde tot 556 in decem ber 1958. Tenslotte deelde de president-commis saris nog mede, dat een dochtermaat schappij van het bouwfonds in oprichting is ter verzekering van het krediet-risico en dat 'er contacten zijn gelegd met de Coöperatieve Centrale Raifeisenbank te Utrecht. Haarlem, 11 nov. B. en W. van Haar lem hebben besloten aan de minister van O. K. en W. een schrijven te zenden waarin Haarlem wordt aanbevolen voor de derde technische hogeschool, die „in de omgeving fan het Noordzeekanaal moet komen". (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 12 nov. Zo de „N.V. Vrije Televisie Zender i.o." kans zou zien de plannen, om vanuit een vliegtuig op commerciële basis televisie-programma's voor Nederland uit te zenden, technisch te verwezenlijken, dan zou de P.T.T. on getwijfeld bezwaar maken tegen het on wettig gebruik van de golflengte, zo heeft men ons van de zijde van de P.T.T ver klaard. Vervolgens zal de Rijksluchtvaart dienst uiteraard weigeren zijn medewer king te verlenen om een dergelijke uit zending mogelijk te maken. Een woord voerder van het ministerie van Verkeer en "Waterstaat verklaarde dat het de vlie gende TV-zender daardoor onmogelijk zou worden gemaakt boven Nederlands grond gebied te opereren. Van de zijde van de „Vrije Televisie Zender" is tegenover de pers beweerd, dat het er slechts op aan zou komen bui ten de normale vliegroutes te blijven. Zo eenvoudig ligt de zaak evenwel niet. Ook buiten die officiële vliegroutes kan geen vliegtuig opereren zonder de toestemming van de Rijksluchtvaartdienst, aldus de woordvoerder van Verkeer en Waterstaat. Het valt zelfs te bezien of de luchtvaart instanties van de omliggende landen, die zeer nauw met de Nederlandse Rijks luchtvaartdienst sajnenwerken, hun me dewerking zullen willen verlenen om een uitzending vanuit een vliegtuig dat niet boven Nederlands grondgebied, maar bij voorbeeld boven de Noordzee opereert, mogelijk te maken. Daar komt dan nog De werkvergadering, die het Katholiek Vrouwengilde in de bisd. Haarlem en Rotterdam in Haarlem heeft gehouden, heeft veel stof tot nadenken en discussie gegeven. In de morgenuren roerden de dames zich hevig, nadat zij geboeid had den toegeluisterd naar haar presidente, mevrouw mr. C. M. Smithuysen-Naes- sens, die met grote openhartigheid de „problemen rond de godsdienstige vor ming van de opgroeiende jeugd" bespro ken had. Zij kreeg vele vragen op zich afgevuurd, waarop zij gelegenheid had haar inzichten nog concreter naar voren te brengen, terwijl anderzijds de geeste^ lijk adviseur van de afdeling Haarlem, kapelaan H, van 't Hart, de praktische ervaring van de priester aan het in de voordrachten de vragen gestelde toetste. In de middaguren gaf rector S. de Bot uit Haarlem zijn visie op de godsdiensti ge vorming van de jeugd. Hij deed dat scherp en duidelijk, met een oprechte vrijmoedigheid. Hij maakte zijn audito rium duidelijk, dat het er op aan komt, dat het kind God leert kennen zoals Hij is. Een God dus, die de mensen welwil lend tegemoet treedt. Het moet voor vele ouders een punt van onderzoek worden. bij dat ook een groot deel van de Noord- of dit element van de Godskennis wel vol- zee tot het werkterrein van de Rijkslucht- doende belicht is in de opvoeding der kin- vaartdienst behoort. Overigens maakt men zich in officiële kringen nog niet veel zorgen over de plannen van de „Vrije Televisie Zender". Men acht het zeer onwaarschijnlijk dat de organisatoren kan§ zullen zien hun plannen technisch te Verwezenlijken. In luchtvaartkringen heeft men eveneens met de nodige verbazing kennis genomen van deze plannen, omdat daarin ook spra ke is van TV-uitzendingen vanuit een helikopter, die maar liefst op 8.000 meter hoogte zou moeten opereren. Afgezien van het feit, dat een helikopter nauwe- deren. Te weinig wordt nog volgens spre ker het kind voorgehouden, dat God uit sluitend goed is. Uit vele autobiografieën blijkt, hoe de schrijvers als kinderen getobd hebben met de straffende en wrekende God, met wie zij door hun ouders geconfronteerd werden. Door echter te dreigen met die straffende God maken de opvoeders de grote fout, dat zij zichzelf en vooral hun onvolkomenheden projecteren in God. Met al die verhalen over de hel reprodu ceren zij feitelijk zichzelf. Het kind krijgt lijks kans zou zien de apparatuur voor de daardoor een verkeerde voorstelling van opwekking van de benodigde elektriciteit i g0(j, welke later moeilijk is terug te ne- te vervoeren, zou ook de vereiste hoogte men, een onoverkoombaar bezwaar zijn. Een Kapucijnerpater zonder baard is een wat ongewone verschijning. Aan de baard loze Kapucijn, die voor een „bedepreek" op de preekstoel in IJmuidcn-oost stond, is nog een andere ongewoonheid: hy is tevens arts. Dokter van Maanen. die ge boortig is uit Utrecht, kwam na een stu dentenieven vol gevaren, na gevangenis en concentratiekamp, tot het inzicht, dat zijn levenstaak niet vervuld zou worden wanneer hy alleen maar arts bleef. Hij wilde missionaris worden en als geestelijk leidsman in den vreemde gewapend zijn met medische kennis ten bate van de in boorlingen. Men heeft over deze missionaris-dokter in ons blad van donderdag reeds kunnen lezen. Hier volgen nog enkele bijzonder heden over zijn avonturen in de oorlog en betreffende zijn toekomstige nieuwe werkkring. Pater Matteus. zoals hij sedert zijn wij dina in 1957 heet. studeerde in Utrecht. Maar in 1939 moest hij onder de wapenen. In 1940 werd hij gedemobiliseerd. Hij zou zijn studies voortzetten. Maar toen kwam het sludentenverzet tegen het optreden van de bezetter Hij werd opgepikt, kwam in Ommen terecht en vandaar in Duits land ln een concentratiekamp. Maar het geluk'e hem té ontvluchten. In het kloos ter van de paters missionarissen van het H. Hart in Heino vond hij een onderduik adres. Maar stil zitten was niets voor hem. In de illegaliteit vond hij een nieuwe taak. Hij maakte de slag om Arnhem van nabij mee. Veel Engelsen bracht hij door de frontlinies, soms zelfs op de fiets. Totdat hij opnieuw tegen de lamp liep en de Duitsers in handen viel. Het zag er slecht voor hem uit. Hij kwam in de beruchte S.D.-gevangenis in Velp terecht. Dat zou het einde beteke nen. Verschillende mensen heeft hij er ter dood zien brengen. Zelf stond hij ook op de lijst. Maar in die dagen van invasie en frontverschuiving kwam er een nieu we commandant, die van deze voorge schiedenis niets wist. En zo kon het ge beuren, dat relaties er zelfs in slaagden hem vrij te krijgen. Op één voorwaarde: Dat hij zich meldde voor werk bij de Organization Todt. Met een wijde boog is hij er om heen gelopen en zo in de Noordoostpolder terechtgekomen, waar hij opnieuw onderdook. In verschillende plaatsen werkte hij als assistent bij huisartsen, tot hij in 1948 als arts afstudeerde. Hij was toen bij Alma. En het was onder leiding van de studen ten-moderator, dat hij zijn ware roeping ontdekte. Hij wilde missie-arts worden. Het betekende een volledige ommekeer in zijn leven. Hij koos de orde der paters kapucijnen, waarbij hij vooral werd aan getrokken door de eenvoud, de blijheid en de contemplatie. Een missie-arts komt voor heel wat vreemder situaties te staan dan een arts in ons land. Vandaar dat hij ook chirur gie en verloskunde ging studeren, bij dr. Drijvers en dr. Van Erp in Den Bosch en in Leiden bij dr. Van Dongen en dr. Nie- mer, waar hij ook een jaar cursus liep voor tropenarts. Na zijn wijding maakte hij er zich voor klaar naar Borneo te gaan. Maar Indone sië is de laatste jaren voor Nederlandse missionarissen taboe. De Zwitserse Kapu cijnen hebben sedert kort de Nederlandse missie daar overgenomen en Nederlandse Kapucijnen trekken nu naar Afrika. Daar trekt pater Mattheus over een paar we ken ook heen. Naar Kipatimu en naar Mitole, dat er een 30 mijl vandaan ligt. Er is in de hele omtrek geen arts te be kennen. Eerst blijft hij een paar maanden in Kipatimu om er wat wegwijs te raken en daarna krijgt hij twee maanden om op te trekken met dokter Van der Hof en dokter Schweitzer. In Kipatimu is een soort ziekenhuisje. In ieder geval is 'er een gebouw waarin, over vijf of zes lokalen verspreid, onge veer 50 bedden zijn. Als er iemand ziek wordt en opgenomen wordt, komen er familieleden mee om voor de zieke te koken en op hem té passen. Dat schijnt noodzakelijk te zijn, anders vertrouwen de zieken het eten niet. Verder zijn aan het ziekenhuis verbonden een full-time zuster en een half-time zuster, religieu zen uit Zwitserland. Naar Nederlandse begrippen is dit ziekenhuisje erg primi tief, maar voor Afrika is het een luxe. Kipatimu fungeert verder ook als poli kliniek. Er worden medicijnen verstrekt, wonden verbonden, enz. Dat gebeurt alle maal door de full-time zuster. Een opera tie-afdeling is er eigenlijk niet. Er is geen operatietafel, er zijn praktisch geen in strumenten en er zijn geen behoorlijke kasten om de verschillende materialen in op te bergen. De mensen zy'n arm, maar het is de ge woonte. dat ze de medicijnen betalen. Per dag worden er volgens de zuster zo'n 100 tot 150 patiënten behandeld. Naar dit ge bied trekt pater Matteus, de arts, die op latere leeftijd ontdekte, dat zijn roeping tevens die van missionaris was. In dit verband sneed rector De Bot het „vertelprobleem" aan, daarbij stellend, dat het kind vertellenderwijs veel bijge bracht kan worden, indien de ouders de rust nemen tot vertellen. Hij drong er bo vendien op aan, dat de ouders hun vertel- arsenaal zouden herzien. Het grote euvel tegenwoordig is volgens hem, dat de ouders te veel teruggrijpen naar de ver tellingen, die zij als kind mooi hebben ge vonden, en waarvan zij hebben genoten. Men dient echter cfe moed te hebben over te schakelen naar een andere vertelstof, die meer op het kind gericht is en psy chologisch beter verantwoord. Wat de godsdienstige vertelling betreft, betoogde rector De Bot, dat het geen zin heeft het kind over Jusus te vertellen in de sfeer van de verlossingsidee. Het kind (en menig volwassene) toegrijpt daar niets van. Men moet zijn vertelling, ook bijvoorbeeld die over het leven van Ma ria, in de kinderlijke sfeer houden, met het accent op de goedheid en de liefde, die daaruit spreken. De ouders, en dat geldt evenzeer voor de scholen, moeten daarbij niet proberen het kind alles en zoveel mogelijk voor te schotelen, want dan is later de charme van het nieuwe er af. Naar de mening van rector De Bot ge schiedt de godsdienstige vorming op de scholen dikwijls nog te traditioneel. Het ontbreekt vaak aan kritisch inzicht, zo dat het op meer dan één school voorkomt, dat dan boekjes in gebruik zijn met het scheppingsverhaal-in-zes-dagen. De uit gever laat maar drukken, en verdient, en de boekhandel wordt overstroomd met godsdienstige kinderlectuur, die voor onze dagen niet houdbaar is. Spreker gewaagde daarop van de in vloed, die de ouders kunnen uitoefenen op het onderwijs via de oudercomités. U mag eisen, zo zei hij, dat de school up to date is, ook wat de godsdienstige vor ming betreft. Tot zijn grote spijt moest hij verklaren, dat niet iedere school up to date is, omdat sommige onderwijzers of onderwijzeressen in de sfeer zijn blij ven hangen van hun kweekschooltijd. Rector De Bot ging nog op enkele andere punten nader in, waarbij hij onder meer aandacht vroeg voor de resultaten, die de psychologie heeft bereikt en waarmede ouders en andere opvoeders hun voordeel kunnen doen. Bij de opening van de vergadering, die voor het eerst door mevrouw Smithuysen gepresideerd werd, mocht de presidente onder meer begroeten de echtgenote van Haarlems burgemeester, mevrouw C. Cre- mers- De Bruyn, en mevrouw B. Korte- kaas-Den Haan, haar voorgangster. Me vrouw Smithuysen verklaarde zich be wust van haar verantwoordelijkheid en haar leiding zal gericht zijn naar het de vies van het Gilde: de katholieke vrouw bewust maken van haar taak in gezin, Kerk en maatschappij. Zij wilde het werk van het Gilde niet in de eerste plaats materieel zien, maar veeleer geestelijk, om daardoor dat werk dienstbaar te ma ken niet alleen aan de rechten maar ook aan de plichten van de vrouw. FRANKFORT, 12 nov. (UPI) De Duitse professor Werner Heyde, die ge zocht werd wegens het doden van tai- rqke geestelijk gestoorden in de nazitijd, heeft zich vanmorgen in Frankfort by de politie gemeld. Hij verklaarde zich niet te willen onttrekken aan de verantwoorde- ïykheid voor hetgeen hij gedaan had. De nu 57-jarige Heyde verdween vorige week uit Flensburg, toen de politie ontdekte, dat hij daar jarenlang onder een valse naam gewoond had. Autoriteiten in Frankfort hebben Hey de nu naar Württemberg gestuurd, waar hij tijdens de oorlog als hoofd van een kliniek voor geesteszieken veel patiënten doodde in overeenstemming met Hitiers wens, dat alle ongewenste elementen in het arische ras geëlimineerd moesten worden. Wij' vragen Uw aandacht voor de wonderdeken HATEMA Vederlicht en wonder-weelderig warm. Stralend zacht, mollig- donzig. Ongekende luxeliefst 2.20 m. lang. De HATEMA wonderdekens zijn gemaakt uit Acrilan. Dat betekent zomaar wasJln, ook in de machine ('s ochtends door het sop, 's avonds kurkdroog). Absoluut krimpvrij. De motten griezelen ervan. Bestand tegen kindergestoei. Lichter warmer molliger. HATEMA, de wonderdeken, kiest U uit 9 fraaie kleuren zoals Sunrise, Yellow, Fairy Fawn, Dreamy Lilac. Acrilan wonderdekens in 2 kwaliteiten extra donzig. 1 persoons 220 x 150 69- - 2 persoons 220 x 180 Frans geschoren en HH BINNENWEG "City Centrum" BEIJERIANDSELAAN ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5