Voorzitter E. V ermeer tegen oppositie in de partij Regeling financiële verhouding rijk en gemeenten verlengd De consument is weerloos tegen zeker niet reclame Commerciële televisie is niet tegen te houden ROND DE RECLAME VS- m BAKKERS WENSEN geen DE BESTE REEP HET CONGRES VAN DE P. v. d. A. Eerste dag zonder opmerkelijke strijdlustige ontladingen Minister trekt soepel terug met flinke slag om de arm verdergaande nachtarbeid s Niet uitschakelen van concurrentie 1 FACTS AND FIGURES VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 :t •j il ii Gonglomeratie IJmond Bestuurlijke oplossing voor paasreces gereed Deurwaarder legt bij vergissing beslag Boze bruid voor de rechter De exploitatie van de staatsdrukkerij Bata-fabrieken een kwart eeuw Minister Toxopeus beantwoordt Tweede Kamer Binnenlandse Zaken aangenomen PROF. BOUMAN OP RECLAMEGONGRFS Voorlichting wordt gewaardeerd Niet te weerhouden Overigens is prof. Bouman van me 8 m.m.-geluidsfilm Audiëntie bisdom Rotterdam drink zoveel U wilt RIVELLA is een zuivere alcoholvrije drank ennon-filling, geeft dus nooit dat "volle" gevoel. Fris, gezond en heerlijk, van smaak. 'jdndelé dan andeH EEN FRIESCHE VLAG-D0M0 PRODUCT RIVELLA-GLAZEN-ACTIE GAAT DOOR! VOLLEDIGE AFWIJZING Wet luchtvervoer aangepast Diplomatenlunch Advertentie (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM, 13 nov. Het ze vende tweejaarlijkse congres van de P.v.d.A., dat vandaag, vrijdag en za terdag in het Amsterdamse Bellevue wordt gehouden, heeft, naast jhr. Van der Goes van Naters, tweemaal de par tij^ oorzitter, de heer E. Vermeer, aan gehoord, die de discussie over het poli tieke beleid van het P.v.d.A.-bestuur van een inleiding voorzag. Het is het eerste congres, dat de P.v.d.A. als op positiepartij houdt, hetgeen niet weg nam dat deze eerste dag bijzonder rus tig verliep, zonder opmerkelijke strijd lustige ontladingen. Uiteraard deed de heer Vermeer een aanval op het beweerde conservatief ka rakter van 't huidige kabinet, maar het opvallende daarbij was eerder de schaarste aan bewijzen, welke hij voor zijn standpunt aandroeg, dan het tegen- t P® verwees meer naar de ver wachtingen van door hem conservatief geachte zijde, dan naar de daden van het kabinet zelf. (De heer Burger, die het beleid van de socialistische fractie moet verdedigen, zal overigens zater dag nog uitvoerig en vermoedelijk wel iets scherper aan het woord komen). Uitvoerig heeft de heer Vermeer stil gestaan bij de houding, welke de P.v.d.A. heeft aan te nemen zowel tegenover het Sociaal Democratische Centrum, dat zich als een radicale, Marxistische groepering binnen de P.v.d.A. gedraagt en met eigen, van de officiële partij- koers afwijkende activiteit en publici teit naar buiten treedt, als tegenover de Pacifistisch Socialistische Partij, die zich als zelfstandige socialistische par tij buiten en tegover de P.v.d.A.-gele deren heeft opgesteld. Men zal zich herinneren, dat op 4 juni jl. het P.v.d.A.-betuur een scherpe verklaring met name tegen het S.D.C. m het licht gaf. De heer Vermeer ver klaarde thans, dat discussie in de par- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 nov. Minister Toxopeus heeft de Tweede Kamer me degedeeld dat hy inderdaad, zoals wy onlangs hebben gemeld, een rege ling klaar heeft voor het gebied rond de IJmond, waarby de drie gemeen ten Velsen, Beverwyk en Heemskerk betrokken zyn. Hoewel de minister nog niet kon me dedelen wat deze nieuwe bestuurlijke oplossing van het veelomstreden pro bleem van de agglomeratie rond de IJmond inhoudt, kon hij wel de verze kering geven, dat deze zaak voor het paasreces in kannen kruiken zal zijn. Hij zei letterlijk: „Daar ben ik hele maal zeker van". Dit in tegenstelling tot de regeling van de agglomeratie rond Den Haag, waar kennelijk de keu ze omtrent het bepalen van een satel lietstad nog niet zo eenvoudig is. (Van onze correspondent) ZUTPHEN, 13 nov. De politierech ter te Zutphen kreeg te beslissen over een Apeldoorns bruidje en haar nichtje, die een deurwaarder en zijn assistent met een schoen hadden toegetakeld en gedreigd hadden hen beiden aan het mes te zullen rijgen.... Achteraf is gebleken, dat het bezoek van de deurwaarder en zijn assistent op een vergissing had berust, maar toen was de heibel ai geweest. Het bruidje in kwestie had daags voor haar huwe lijk bericht ontvangen dat zij bezoek zou krijgen van de felicitatiedienst. Vol ver wachting klopte haar hart, toen zij op de zorgvuldig gewreven stoeien het be zoek zat af te wachten. Zij sprong op, toen enkele heren zich kwamen aan melden. De stemming sloëg echter on verwachts om toen bleek. dat de heren als enige verrassing wat documenten op tafel legden. Zy kwamen namelijk voor de belasting haar hele hebben en hou den in beslag nemen. Het liep allemaal nogal naar af, want door een overigens menselijke vergis sing was het beslag ten onrechte gelegd. Naderhand is alles weer vrijgegeven. Maar dat kon de getormenteerde deur waarder niet weten. Hij kwam alleen maar zijn plicht doen. De politierechter heeft met dit alles rekening gehouden, toen hy het bruidje een maand voor- waardeiyk oplegde met 40- boete. Het nichtje kreeg alleen maar een waar schuwing. Dit vanwege haar nog zeer jeugdige leeftüd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 nov. Bij het staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf wordt de aanschaf overwogen van eenmachine voor het vervaardigen van waardepapie. ren. Op deze machine zullen ook ketting, formulieren kunnen worden gedrukt, zo heeft minister Toxopeu: aan de Twee de Kamer meegedeeld. De minister zegt verder dat de staatsdrukkery ook druk werk vervaardigt, dat eveneens door particuliere bedryven zou kunnen wor den verzorgd. Voorkomen moet worden dat een deel van de capaciteit van de staatsdrukkery, die moet zijn aangepast aan perioden van grote drukte, op ande re tijden onbenut zou biyven. Bovendien gaat van eigei. produktie een prysregu- lerende werking uit op de grote hoe veelheden uij te besteden orders. t'J zeer op prijs werd gesteld en dat daarbij ruimte moet zijn voor afweken de opvattingen, maar dat de P.v.d.A. de nadrukkeiyke opdracht heeft te waken tegen sectevorming" Met een oppositie, die zich, als het S.D.C., als een vaste oppositiegroep manifesteert, is men op de verkeerde weg. ,,Er is naar het oor deel van het partijbestuur alleen maar een basis voor gesprek met het S.D.C., als aan dit centrum het verenigingska rakter de typische geslotenheid van party in de party wordt ontnomen." De heer Vermeer meende, dat er voor oppositie binnen de party inderdaad al le ruimte was. Deze S.D.C.-kwestie bleek het con gres hoog te zitten, maar niet steeds op dezelfde wyze. Vele aanwezigen voerden er het woord over. Enige di rect betrokkenen verklaarden, dat de groep binnen de P.v.d.A. wenste te blijven. Anderen verlangden het door trekken van de historische (S.D.A.P.)- lijn en het straffen met royement van elk optreden van het centrum naar buiten. Anderzijds daarentegen werd met een beroep op een wat ouderwets klinkende socialistische mentaliteit de solidariteit met de ze „goede socialisten", die niet poli tiek dakloos zouden mogen worden gemaakt, in een geprek tussen partij- bestuur en centrum op voet van gelijk heid bepleit. Resolutie tegen SDC Het ziet er intussen wel naar uit, dat het congres het standpunt van het par- tybestuur zal volgen, zoals dat is neer gelegd in een resolutie. Het opvallende van deze resolutie is intussen, zoals uit de vergadering o.i. terecht werd tegen geworpen, de vaagheid der formule ring, welke niet de zekerheid geeft, die door de verklaring van 4 juni in het vooruitzicht leek te worden gesteld. Toen werd namelijk gezegd, dat ieder misverstand omtrent plaats en taak van de party moest worden voorkomen. In deze resolutie echter wordt gesteld, dat er „aanduidingen" bestaan, welke erop wyzen, dat „een niet by de party verhoudingen passend optreden (van het S.D.C.) in den vervolge zou kunnen worden voorkomen, doch dat op essen tiële punten de vereiste waarborgen nog ontbreken." Hierin lykt besloten te lig gen, dat zy het onder bepaalde voor waarden het S.D.C. niettemin op eniger lei wyze zijn organisatorische zelfstan digheid kan behouden. En de vraag rijst of daardoor niet reeds het beoogde, her stel der juiste partyverhoudingen en het voorkomen van „ieder misverstand" wordt bemoeiiykt. Tegenover de P.S.P. nam de heer Vermeer een duidelijker standpunt in. Hier is geen sprake van het helen van een ontstane breuk. „Er is sprake van twee politieke partyen met niet alleen ter zake van het pacifisme, maar ook op tal van andere punten wezeniyke verschillen." Van een afzonderlijke pa cifistische werkgroep binnen dé partij wilde de heer Vermeer niets weten. De P.v.d.A.-voorzitter gaf zün ge hoor de raad mee niet te snel te con cluderen, dat het in de toekomst wel goed zou gaan met de party. Aan de jeugd moet worden duidelijk gemaakt dat het de socialisten gaat om een maat schappij met „planning voor vryheid". Dit thema werkte de heer Vermeer verder overigens niet uit. Vertrouwde geluiden Ter zake van het aan het congres voorgelegde urgentieprogram viel er van de heer Vermeer weinig nieuws te beluisteren. De reeds bekende bezwa ren van de P.v.d.A. tegen de vryere loonvorming en tegen de woningbouw plannen van minister Van Aartsen wer den herhaald. De bezitsvormingsplannen van het kabinet werden zonder al te groot enthousiasme begroet. De verla ging van de vrügezellenbelasting pro beerde men natuurlijk toch nog als een socialistisch succesje uit te leggen, al hebben de heer Hofstra en zyn socialis tische voorgangers er nimmer kans toe gezien. Van belang is, dat deze vertrouwde geluiden ook vernomen werden b;j de militaire en Nieuw-Guinea-paragrafen. Tegenover de diensttydverkorting merkte de heer Vermeer op dat „de fractie zonder enige twjifel by de be handeling van het rapport-Van Voorst tot Voorst een duidélük standpunt ter zake zal innemen. Wp denken daarbij op grond van het verleden niet alleen aan de maatregelen die de commissie-Van Voorst tot Voorst aangeeft, maar ook aan verlaging van het marine-budget door inkrimping van de vloot, door com binatie van diensten en door afschaf fing van verouderde wapens en dien sten." Na de motie-Burger inzake Nieuw- Guinea voelt de P.v.d.A. op dit moment geen behoefte aan een nieuwe uitspraak. Opmerkelijk was nog by de debatten, dat de eenzijdigheid van de voorlichting van Het Vrye Volk by tal van gevorm de kaderleden niet in goede aarde bleek te vallen. Hoofdredacteur Voskuil zag zün overmaat aan propagandistische ever niet steeds beloond. „Moralisti sche gelijkhebberij„eenzydigheid" en, van de andere kant, te veel sensa- tielust, aldus het oordeel van enkele woordvoerders. BEST, 12 nov. Het feit, dat 25 jaar geleden de eerste in Nederland gefabriceerde Bata-schoenen (voor 1.95 per paar) de fabriekshal in Best verlieten, is donderdag feesteiyk herdacht in de kantine van het be- dryf. Na die eerste paren zün er nog vele gevolgd: in totaal ruim 67,5 mil joen paar Dit deelde de directeur, de heer A. Nossek, tydens deze bijeenkomst, waar ook meer dan honderd medewerkers aanwezig waren, die reeds vanaf de oprichting aan het bedrijf verbonden zijn, mede. En hy voegde er aan toe, dat er sinds 1945 in totaal bijna dertien miljoen paar schoenen van deze produk. tie naar andere landen zün geëxpor teerd. Een andere (en voor de betrok kenen byzonder prettige) mededeling was de aankondiging van een gratifi catie voor alle medewerkers, waarmee een bedrag van honderdduizend gulden gemoeid zal zyn. Aan de gemeente Best werd een bedrag van 50.000 overhan digd; deze som werd in handen gesteld van de heer H. Looymans, de voorzit ter van het stichtingsbestuur voor een verenigingsgebouw in Wilhelminadorp. De heer Notermans, burgemeester van Best, overhandigde tydens deze by- eenkomst aan alle Bata-werknemers, die 25 jaar en langer bij dit bedrijf in dienst zyn geweest, getuigschriften en ere-penningen van de Nederlandse maatschappy voor nijverheid en handel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 nov. Minister Toxopeus heeft zich op charmante ma nier afgemaakt van de kritiek van een aantal kamerleden, die hem om nadere details vroegen van wat de volgende week in het Georganiseerd Overleg over de positie van de rijks ambtenaren ter tafel zal komen. De minister gaf enige punten op, zoals de gemeente-klassificatie, de positie van de laagst gesalarieerden, en de ma nier waarop voortaan de salarissen moeten worden bezien. Dat kan nu niet meer door vergelyking met de metaal industrie zoals voorheen, toen er nog geen vrijere loonvorming was. Het ge beurt nu door vergelijking met de „trend", die in het gehele bedryfsle- ven aan dè dag zal treden, maar ver der ging de minister niet. Wat precies de beoordeling van die „trend" zal opleveren blijft geheim en dus wisteii de kamerleden nog lang niet wat zij weten wilden. Niettemin hebben zij de begroting van Binnenlandse Zaken z.h.s. aange nomen en de minister geprezen om de waardevolle graantjes die zy dan wel konden oppikken. Zo werd hun kenbaar gemaakt, dat binnenkort niet alleen de herziening van de pensioenwet voor ambtenaren tezamen met een regeling tot aanpas sing van de ouderdoms- en weduwen- en wezenpensioenen bij dit G.O aan hangig gemaakt zal worden, dat de be zoldiging van burgemeesters in kleine gemeenten nog eens nader bezien zal worden, en dat het kabinet binnenkort een beslissing zal nemen over de sub sidiëring van de kerkenbouw. Hij zei, dat hy een nota aan de mi nisterraad heeft doen toekomen over het ingewikkelde vraagstuk van de de centralisatie en de vraag welke taken van gemeentelijk bestuur wel en welke niet geschikt zyn om te, plaatse auto noom te worden geregeld. Tenslotte heeft de minister nog het een en ander gezegd over de behande ling van gemeenten die in z.g. pro bleemgebieden gevestigd zyn. Deze ge meenten zullen wel adequate hulp van het ryk kunnen verwachten, maar het zal hun niet gelukken om nu, drijven de op de gevolgen van hun probleem situatie, zich zodanig structureel te gaan reorganiseren, dat zij als ware model-gemeenten uit de bus komen. Het gaat slechts om „begeleidende ver beteringen". aldus mr. Toxopeus. Hy sprak nog over de positie van de kleuterleidsters, die hy nader zal be zien met het oog op hun pensioenaan spraken voor zover zy door indeling by het byzonder kleuteronderwüs in de verdrukking zouden kunnen raken. Ook kwam nog uit de bus, dat er over de positie van het gemeentelijk politiepersoneel aan tal van mogelijk heden wordt gedacht om te voorzien in het tekort van ruim 600 man, dat bij deze korpsen in het gehele land be staat. O.a. heeft de minister onlangs een ontwerp voor een nieuw politie-uni- form ter visie gekregen. Maar de bewindsman liet al doorschemeren, dat hy daar nu niet bepaald de oplos sing voor dit brandend vraagstuk in ziet. Hy had niet de minste moeite om zich de grootste die-hards, zoals de heren Blom (P.v.d.A.) en Weyters (KVP) van het lijf te houden, hoewel zij hem met vele vragen ook nog by de replieken bestookten. De minister is een voortreffeiyk spreker; char meur en acteur genoeg om de heren met een kosteiyke woordenstroom precies zoveel te vertellen dat de ka merleden dat alles even moeten ver werken. En de kern van de zaak, wat er nu precies aan salarisverbete ring en aan algemene verbeteringen in het Georganiseerd Overleg als zo danig uit de bus gaat komen, dat werd hun net niet duidelijk. Rijk en gemeenten (Van onze speciale verslaggever) GRONINGEN, 13 nov. De consu ment is niet tegen reclame, hij is er vóór. Aldus prof. dr. P. J. Bouman in een referaat op de eer ste dag van het 21- ste congres van het Genootschap voor Reclame in Gronin gen. De koopkracht van grote groepen van de bevolking is m de laatste jaren gekomen boven het zuivere bestaansminimum. Zelfs mag gesteld worden, dat de consument op het ogenblik een flink bedrag te beste den heeft, ./el te verstaan te besteden voor min of meer luxe artikelen. De consument heeft de reclame dan nodig. Hij moet weten wat er aan de markt is. Door de enorme groei van de recla me is de consument echter ovêrspoeld. Langzamerhand zal hij echter tot rüp- Engels inderdaad. Om in de styl te blijven. De An gelsaksische invloed op de reclame is wel erg groot. Marktonderzoek heet mar keting, een beschrijving van een gevoerde reclame methode een case-history, reactie van het publiek op gevoerde actie heet re sponse. Voor gewoon eer lijk adverteren is truth in advertising de term. Overigens komt het ons voor dat het reclamevak een ziekte is. Zelfs te mid den van vakgenoten kan men het niet laten. Een onzer voortreffelijkste si garenfabrikanten deed ons door zijn reclame-engel kennis maken met zijn (om in de stijl te blijven) „prima" cigarillos, ons lijfmerk sigaretten vonden wij op onze hotelkamer en de ballpoint waarmee wij dit schrijven flankeerde ons bestek by de lunch. Groningen stelt prijs op het congres, zowel de pro vincie als de stad. Men heeft bij beide lichamen begrip en gevoel voor re clame, men heeft gevoel voor free publicity. De respectieve gezagsdragers van provincie en gemeente hebben temidden van de reclamemensen het (gra tis) uitdragen van de har de noodzaak van industri alisatie voor de noorde lijke gebieden bepleit. De agenda van de mid- dagzitting ggf een drietal case-histories. Het leverde interessante cijfers op. Per jaar zijn er voor ons land ruim 7,5 miljoen over hemden (klassiek en sport) beschikbaar. De volwas sen Nederlander koopt er 1,6 oer jaar en heeft er drie in zijn kast liggen. Volgens de statistieken. De temperatuur van de af gelopen zomer heeft wel zeer in het voordeel van de frisdrankfabrikanten gewerkt. Het totale ver bruik van deze dranken was in 1959 tweemaal zo hoog als in 1958. Gemid deld kochten in 1958 in de maanden april t.m. okto- bei 22 van de 100 huis vrouwen frisdranken en wel gemiddeld drie fles sen per week. In 1959 wer den er in diezelfde tijd door gemiddeld 41 van de 100 huisvrouwen frisdran ken gekocht en wei ge middeld 3,7 flessen per week. Tussen 15 juni en 1 augustus was het erg warm. In die tijd kochten meer dan de helft van de Nederlandse huisvrouwen frisdranken met een ge middelde van 4 flessen per week. Tot geruststelling van alle Europese kranten mensen vertelde d" ver tegenwoordiger van een van de grootste vrijwillige filiaalbedrijven dat de ra dioreclame (Luxemburg), die door hen gevoerd wordt, nog steeds bijzaak is. heid komen en de moderne reclame doorzien. Het gevaar daarvan voor de reclame is, dat het publiek verzadigd raakt, wat betekent dat het rendement dus zal dalen. Overdriving schaadt, ook in de reclame. Het roept spanningen op, die tot achterdocht tegen de gepousseer de artikelen kunnen leiden. Brede la gen van de bevolking zijn consumptief volwaardig geworden. De consument is een moderne figuur in onze moderne samenleving, een parvenu in zekere zin die nog wat onwennig staat in de we reld van ongekende mogelykheden. De consument is zeker niet weer loos, aldus vervolgde prof. Bouman. Hy is geen speelbal voor de verbor gen verleiders der reclamemensen. Zeker niet waar het dageiykse ge bruiksartikelen betreft (veie merkar tikelen by voorbeeld), waarvan de kwaliteit proefondervindeiyk moet biyken. Aandacht verdient daarentegen de po sitie van de consument op het gebied van de duurzame gebruiksgoederen ais auto's, bromfietsen, ijskasten, stofzui gers, radio- en televisietoestellen etc. De technische kennis ontbreekt de con sument en hij kan dus moeiiyk tot een oordeel komen omtrent de deugdelyk- heid van de aangeboden goederen. Daarby wisselen deze goederen van jaar tot jaar in model. Het is dan ook begrijpelijk dat de consument enigszins terughoudend tegenover deze artikelen komt te staan. Het is dan ook geen wonder dat in het land met de meest massale omzet van dergelijke duurzame gebruiksgoe deren, de Verenigde Staten, de eerste consumentenverenigingen ontstonden, instellingen, min of meer uit achter docht geboren, die buiten alle reclame staande voorlichting voor grote groepen consumenten organiseren. Nu de consu ment ook in massale zin op weg is een mondige figuur te worden, zal de recla me meer en meer de richting in moeten slaan van zuivere voorlichting. Het zal nodig zijn dat in deze voorlichting ga ranties gegeven worden voor de repara- tjemogeiijkheden van dt duurzame ge bruiksartikelen. Prof. Bouman kwam tot de conclusie, dat de spanning tussen graag aanvaar de. gewaarde reclame en de innerlijke weerstand een der centrale onderwer pen zou moeten worden van een socio logisch gefundeerde theorie der reclame Een dergelijke theorie vereist echter differentiatie naar welstai 1, ontwikke lingsniveau. streekgewoonten, leeftijd en sexe. Gaat men dieper op deze vraag stukken in. dan wordt het steeds dui delijker, dat wij nog steeds te doen heb ben met de onbekende consument. ning dal TV-reclame in Nederland op de duur niet te weerhouden zal zyn. Prof. Bouman gaf nog te kennen, dat zyns inziens het wetenschappeljjk-socio- logisch element der reclame meer op do voorgrond moet komen. De voorzit ter van het Genootschap voor Reclame had eerder gepleit om te komen tot de oprichting van een byzondere leer stoel aan een van de Nederlandse in richtingen voor hoger onderwijs. Dr. J. Bartels sprak o.m. over de verhouding tussen consument en recla me. Hy doelde daarbij op het veel ge hoorde verwüt dat de reclame de con sument tot een soort overbesteding zou verleden. De reclame wakkert, aldus de ze gedachtengang de hebzucht en de consumptiedrang aan. Een verwijt dat nauw hiermede samenhangt is, dat de reclame zo vaak een beroep doet op de minder goede eigenschappen van de mens in plaats van te trachten het mensdom te verbeteren. Met het consta teren van deze feiten is dr. Bartels het ten dele eens. De opmerking dat de re clame vaak een consumptie-stimulerend effect heeft is juist. Of dit do reclame verweten kan worden is echter een an dere vraag. Want wat is het geval? De omstandigheid dat de behoeften van de mensen oneindig zyn en de mens dus steeds geconfronteerd wordt met een welvaartstekort of met een drang tot verhoging van zijn welvaart, leidt tot een voortdurend streven naar meer consumptie. Dit streven is dë mens van nature .aangeboren en het is deze na tuurlijke eigenschap van de mens, waar de reclame op inhaakt. Een officiële verklaring van de vaste commissie uit de Kamer die deze zaken behandelt, over de wijze waarop de overgang voor de gemeenten moet worden gevonden naar de nieuwe situa tie, wanneer de wet financiële verhou ding rijk en gemeenten hopelyk in I960 in werking zal treden, ving de minis ter op met de mededeling, dat hij „deze wensen welwillend zou overwe gen". De Kamer had er hoog van op gegeven, dat de minister zo maar met circulaires was gaan werken aan de gemeentebesturen, waarin was mede gedeeld, dat per 1 november geen „subjectieve bijdragen" meer mochten worden aangevraagd. „Staatsrechtelijk onjuist" voud men dat. Men wilde nu, ter voorkoming van het aantasten van de rechtspositie van dc gemeenten, dat de huidige regeling zou worden ver lengd. Minister Toxopeus moest dus terug krabbelen. Hy deed het- zo vlot en soe pel. dat de verklaring haar uitwerking naar buiten in ieder geval volkomen miste, wanneer dat althans de bedoe ling is geweest. De heer Toxopeus hield bovendien een grote slag om de arm: „Als my blykt dat ik niet aan deze wensen tegemoet kan komen, zal ik nog eens met de vaste commissie I komen praten By de verdediging van de nieuwe op zet van de organisatie Bescherming Burgerbevolking kreeg de socialisti sche pacifist Van der Veen een onge nadige veeg uit de pan. „U moet uw theorieën eerst eens verifiëren voor u gaat rondvertellen dat de hele B.B. al leen maar op kolder en geld wegsmij ten berust", was de ministeriële reac tie. De minister herhaalde nog eens. dat de oud-Indië-strijders boven 33 jaar, dis nog als dienstplichtigen zonder mobili satiebestemming genoteerd staan, wel niet zullen worden opgeroepen. Zeker in de grote steden zoals Amsterdam is dat niet nodig, omdat daar genoeg andere dienstplichtigen ter be^hik'-ing staan. Elders ligt het wat moeilijker. De minister verdedigde de emissie Bank voor Nederlandse Gemeenten te gen een iets hogere rente dan gold voor de vlak daarop volgende leningen Am sterdam en Rotterdam, op zakelijke gronden. De emissiekoers was voor laatstgenoemden anders en het effect bleef dus nagenoeg gelijk. De Bank denkt er niet over het de gemeenten lastig te maken, aldus de minister. Daar staan mennen als Kolfschoten in het commissariaat born voor. ARNHEM, 12 nov. Evenals Sie mens heeft nu Agfa een 8 mm geluids projector gelanceerd, die het iedere smalfilmer mogelijk maakt, zeif zyn film van geluid te voorzien. Aan het voorzien van 8 mm film van geluid is reeds jarenlang gedokterd, zonder be vredigend resultaat echter. Een proto type van een geluidsfilm-projector ont stond weliswaar twee jaar geleden, doch is nooit op de markt gebracht, om dat maar weinig amateur-filmers zo'n projector zouden hebben kunnen beta len (de prys had ongeveer f3000.- moe ten bedragen) terwyl de apparatuur ook veel te ingewikkeld was voor de door snee smalfilmer. By het, nieuwe systeem wordt een 0.8 mm breed geluidsstrookje op de film zelf aangebracht. De projector word» by het vertonen van de film door middel van een snoertje met de pick- up-aansluiting van een radio verbonden. ROTTERDAM, 12 nov. (K.N.P.) Mgr. M. A. Jansen, 'bisschop van Rot terdam, zal woensdag 18 november a.s. geen audiëntie verlenen, n Advertentie dus doorsparen. De RIVELLA-glazen zijn gratis ver krijgbaar tegen inlevering van 50 punten. De letter E van het etiket van de grote gezinsfles liter.) heeft een waarde van 2 punten en de E van het normale flesje (Vt Itr.) 1 punt. Opzenden in gesloten envelop: Postbus 345,' Leeuwarden. Advertentie (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 12 nov. De patroons organisaties in het bakkerybedryf, te weten de Ned. Bakkersbond, de Bond van Chr. Bakkerspatroons cn de Ned. Kath. Bakkerspatroonsbond erkennen de noodzaak om te komen tot verbe tering der huidige arbeidstyden in het bakkersbedryf. Daarby achten zy het rechtvaardig dat de voorgestelde ver betering ligt binnen de mogelykheden van het gezonde efficiënte bedryf, hetzij groot-, midden- of kleinbedrijf. In een hedenmiddag alhier gehouden demonstratieve voorlichtingsvergade ring zyn de bakkerspatroons algemeen tot dit oordeel gekomen. Van groot belang noemen zy hierbij de reële kwantitatieve verhoudingen in zake het aantal ondernemingen, perso neelssterkte en omzetten. De groep klein- en middenbedryven (met een om zet tot 250 balen bloem per week) omvat minstens 95 pet van het totale aantal bakkeryondernemingen, waarin min stens 85 pet van het totale aantal in de bakkery werkzame personen (werkge-i vers en werknemers inclusief) arbeid verricht, met een aandeel van globaal 80 pet van de totale omzet aan brood. Deze groep klein- en middenbedryven wordt volledig gerepresenteerd door de drie bovengenoemde bonden. In deze kringen leeft de overtuiging, dat de verbetering der arbeidstyden in het bakkersbedryf allereerst moet wor. den gezocht in zoveel mogelyk dagar- beid, zonder dat hierdoor voor de con sument zowel wat kwaliteit ais kostprys van brood betreft bezwaren zouden ontstaan. De steeds verdergaande ontwikkeling der techniek in het bakkersbedrijf dient daarby als hulpmiddel te worden ai vaard en gestimuleerd. De verbetering der werktijden kan niet worden verkregen door middel van het invoeren van verdere nachtarbeid zo redeneert men. Het door de S.E.r' voorgestelde drieploegenstelsei wordt een praktische onmogelijkheid voor al le bedrijven genoemd, terwijijl een twee- pioegenstelsel voor een aantal weï mo gelyk is, maar sociaal een verslechte ring betekent. De invoering van nachtarbeid door een ploegenstelsel brengt met zich mee een vervroeging van het verkoopuur van vers brood. Dit betekent voor de overgrote meerderheid dat ook het aan- vangsuur zou moeten worden vervroegd hetgeen massaal tot verdere nachtar beid leidt. Indien men dit niet zou wil len, worden vele Bedryven in een vol slagen onmogelyke concurrentiepositie geplaatst, tengevolge waarvan zy ern stig in hun bestaan worden aangetast. Dit wordt door de drie patroonsbonden onaanvaardbaar geacht. Bovendien, aldus wordt gesteld, wordt iedere mogelykheid om van de bakkerij-arbeid dagarbeid te maken dan voor altyd uitgesloten. Het bak kersbedrijf zal zoals reeds gezegd zijn machinale apparatuur zoveel mogelijk met dagproduktie meer produktief moeten maken, waarby de zich ontwik kelende verpakkingstechniek, diepvries methoden, etc. een hulpmiddel kunnen zyn. Een systeem van verdergaande nachtarbeid zoals de S.E.R. dit voor stelt zal slechts tot stand kunnen wor den gebracht door een massale uitscha keling van bedryven, die overigens op vrywillige basis reeds jaren in een sa neringsproces zyn gewikkeld. Men vraagt zich af of een massale liquida tie van gezond werkende middenstands- bedrijven in het algemeen belang kan worden geacht. Een overgrote mate van concentratie schakelt concurrentie ui* met gevaren vooi> prys en kwaliteit van het brood. Op grond van al deze overweging®11 wijzen de bakkers verdergaande nacht arbeid volledig af. .°Sze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 nov. By de Tweede Kamer is oen ontwerp ingediend tot wy- Z'S'ng van de wet houdende voorzienin gen voor het luchtvervoer. De nieuwe regeling sluit aan by de wyziging van het verdrag van Warschau volgens het Haagse protocol van 1955. O.a. worden de bedragen, waartoe de aansprakelijk heid van de vervoerder is beperkt thans vastgesteld op de tegenwaarde in Ne derlandse guldens van de Franse goud- frsnk volgens de maatstaven' van het verdrag van Warschau. 's-GRAVENHAGE, 12 nov De Oostenrijkse ambassadeur cn 'mevrouw Afuhs hebben heden de pauseiyke inter nuntius mgr. J. Beltrami te hunnen hui ze een lunch aangeboden, waaraan ook velschillende ambassadeurs aanzatC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6