Gesprek over Reformatie Rome en de oecumene Katholiserenden over de H. Maagd tips Kreymborg Financiering recreatie lasten in Znid-Holland Kosten voor de Provincie Droogte en prijs vaststelling It is a long way to Beaumont ESS0 BESEA Benoeming van gezant van V.S- bij H. Stoel onwaarschijnlijk ESSO RAF BQDG Het leven der kerken Zuiderkruis" ziekenhuis WAARBORG Doodgewaande zoon uit water gered Trailer door trem gegrepen Openbare mening in Amerika nog afwijzend Open kerken Derde assemblee van Wereldraad Kerkbouvvactse Papendrecht Zending in Afrika Luchtvaartonderhande lingen met Amerika uitgesteld jongensjas Lawine maakt zeven slachtoffers Twee Haagse dames in Frankrijk omgekomen Ondanks speculaties in Rome Boekbespreking V B DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 PAGINA 4 nn De meesl gevraagde Grijze mohair met een sprekende aangeweven ruit Leeftijd 6 jaar 21.- (kleine stijging per maat) óo Rijwielpadenplan Landgoederen Stichting „Het Zuid. Hollands Landschap Gebieden voor ivatersport en oeverrecreatie 'éV. in* W +0 f\. I» w 1 Op 31 oktober jl. heeft de reformatorische wereld weer de jaarlijkse hervormingsdag gehouden. Dit geschiedt op zeer uiteenlopende wijzen. De manier, waarop het dit jaar te Bussum gebeurde, verdient zeker een bijzondere ver melding. Bij ons weten is dit de eerste keer, dat er, ge woon in een hervormde gemeente, bij deze gelegenheid een gesprek werd gevoerd tussen een R.-K priester en een predikant. De Gooise editie van Trouw wijdde daaraan een vrij uitvoerig verslag. „Waarom nu nog Reformatie?" was het thema van het debat tussen ds. A. J. den Tonke laar en rector N. Brandsma. De meeste aanwezigen wa ren protestant. Na het gesprek richtten zjj het merendeel der vragen tot de R.-K. gesprekspartner. De predikant herinnerde er aan dat Luther, toen hij op 31 oktober 1517 zjjn 95 stellingen op deur van de slotkapel te Wit tenberg spijkerde, zo zuiver mogelijk wilde beklemtonen, dat God de zonde vergeeft door Jezus Christus en door niemand anders. Volgens vele protestanten wordt er in onze dagen op ergerlijke wijze met de Biecht omgespron gen. Ds. den Tonkelaar verzocht rector Brandsma om een duidelijke verklaring over zijn opvatting van het irfidde- laarschap, vooral omdat deze zelf gesproken had over de „enige Bemiddelaar". Want, aldus de predikant, naar wij menen, zijn er in Uw Kerk nog zoveel andere bemidde laars rondom de Enige. Voordat hij overging tot het geven van een voor velen be vredigend antwoord op deze vraag aldus Trouw ver klaarde rector Brandsma, dat z.i, Luther geen afscheiding wild? van de R.-K. Kerk, maar een terugkeer tot de waarlijk christelijke Kerk. Zijn daad was een zuiver christelijke daad. En Rome heeft het van zoveel kanten nodig dat de reformatie er nog is. Wij wo nen echter in hetzelfde huis, alleen op verschillende ver diepingen. Doch wij gaan ge lukkig steeds meer bij elkaar op visite. Kerk-zijn,'zei rector Brandsma naar aanleiding van het begrip „enige, universele R.-K. Kerk" is niet alleen een .even in en met de Heer, maar óók een menselijk handelen, waarbij gefaald kan worden. Waarom het goed kan zijn, dat de reformatie er nog steeds is. „De Reformatie was. ook voor mijn Kerk" aldus rector Brandsma „een zegen, die al veel eerder had moeten komen. Zo moeten wij elkander leren verstaan. Wij zijn uit elkaar gegaan en door tegenwerkende krachten werd de Reformatie veel reformatorischer dan Lu ther zelf ooit gedacht had. Luther heeft a.h.w. de Kerk uitgedaagd en hij heeft geen eerlijk antwoord gekregen. Zo als het nu is tussen onze ker ken is het feitelijk zondig en daarom mogen wij elkaar niet loslaten". Op de vraag over het mid delaarschap zei spreker o.a.: „Waarom kan het Woord van de vergeving voor de mede- middelaarschappën niet1 door klinken? Het is te begrijpen, dat het vanuit een „reken som" voor u, Protestanten, on begrijpelijk is. Maar wat staat er in de wgg, dat het heil van Christus langs eindeloos veel kanalen tot ons komt?" „Wij, Protestanten, zien in de Gemeenschap der „Heiligen, waarvan de Rooms-Katholie- ken een eigen opvatting heb ben, Christus niet direct", was het antwoord van ds. Den Ton kelaar- Het waarom van het reformatorisch-zijn begrijpen en weten veel Rooms-Katho- lieken niet. In verband met hun opvattingen over het mid delaarschap verklaarde rector Brandsma dat de Rooms-Ka- tholieken vele uitersten ken nen, die aanleiding kunnen zijn tot ontsporing. Er zijn gevallen, waarin b.v. aan Rooms-Katholieken ver boden wordt naar een pro testantse kerkdienst te gaan. Maar daarin moet verandering komen; dat had al veel eerder moeten gebeuren, aldus spre ker. Het antwoord van rector Brandsma op vele hem ge stelde vragen toonde duidelijk aan, dat er bij de Protestanten nog veel verkeerde opvattin gen bestaan aangaande de R-K. leer en de hiërarchie. Laten wij er toch aan den ken, dat de niet-Christenen ook kijken naar ons, die ge scheiden zijn door een kloof, waarschuwde de rector. Maar die kloof wordt overbrugd door de geest van Christus. De aanwezigen betuigden rec tor Brandsma hun dank voor de welwillendheid waarmee hij aan dit opbouwende debat had deelgenomen. Aldus het vef- slag in Trouw. Katholiserende Protestanten en andere leden en geestver wanten van het Convent voor „Hervorming en Catholiciteit" hebben in het afgelopen week end nagedacht over de plaats, die Maria moet innemen in hun geloofsleven. Dit geschied de op het bezinningscentrum „de Eoorneboeg" te Hilver sum. Deze bijeenkomst over de Mariologie was de 19e al gemene conferentie van het Convent voor Hervorming en Catholiciteit. Dr. Fr. Thijssen, R.-K. pr„ leidde het gesprek in met een referaat over de Mariologie in het licht van de nieuwere R.-K. theologie. Eerst waren in de kapel van de „Hoorneboeg" de Vespers gebeden naar een ver taling van het Romeinse bre vier, die als „Nederlands Ge tijdenboek" is samengesteld door de hervarmde ds. J M. ■Gerritsen te Wichmond, voor zitter van het Convent. 's Avonds sprak de heer Ger mans over „Middeleeuwse de votionele houtplastieken". De dag werd besloten met het bid den van de Completen. Zaterdagmorgen werden de Metten gebeden en een H. Mis opgedragen naar Duitse (hoog kerkelijke) ritus door pastor W. Drobnitzky, die later op de dag een rede hield over „Die Mariadevotion im Lutheranis- mus", Aspecten van heden daagse kerkbouw besprak ar chitect Goudeau. Ook zondagmorgen was er weer een Duitse mis in de kapel. De hervormde ds. L. Brink uit Velsen behandelde het onderwerp: „Typologieën van de Moeder des Heren". De laatste lezing op deze Maria- Conferentie hield prof. M. Kok, hoogleraar aan het oud-ka tholiek seminarie te Amers foort en pastoor van de oud- katholieke parochie te Den Haag. Zijn thema was „De Moeder Gods". Het fonvent voor Hervor- In „Woord en Dienst" schrijft dr. W, Nijenhuis na een nauwkeurige uiteenzet ting over het R.-K. standpunt betreffende de oecumene, de hereniging en het oecumenisch concilie: „Indien de reforma torische kerken zouden uitge nodigd worden +- wat zeer onwaarschijnlijk is het Con cilie bij te wonen, dan zouden zij, gezien de vigerende voor waarden, de uitnodiging moe ten afwijzen. Zij herinneren zich, dat de door Rome als onfeilbaar beschouwde leer- uitspraken van het Concilie van Trente de afwijzing van de reformatie der kerk over eenkomstig Gods Woord in hielden en dat deze kerkver gadering, die de breuk met de hervorming definitief maakte, door Rome nochtans als een oecumenische beschouwd wordt. Zij zijn er zich van bewust, dat het stuk van de onfeilbaarheid van de Paus, na een lange ontwikkeling door het Vatikaans Concilie in 1870 definitief vastgesteld, geen ruimte overlaat voor een werkelijk vrije ontmoe ting tussen Rome en reforma tie. De reformatorische ker ken zullen nog steeds met Calvijn van mening zijn, dat de vrijheid van een oecume nische kerkvergadering bo venal daarin behoort te be staan, dat de H. Schrift vrij aan het woordkan/ komen, m.a.w.' dat niet de Paus doch het Woord Gods als opperste rechter over het Concilie fun geert. De gehoorzaamheid aan het vrije Woord Gods zou, naar de overtuiging der evange lische Christenheid, de weg openen tot een grondig zelf onderzoek, een oprechte boe tedoening en een radicale ver nieuwing van de Kerk van Rome, niet minder dan van de andere kerken. De reformatorische kerken kunnen het niet anders zien dan dat een handhaving van de besluiten van Trente en Vaticanum de deur voor een werkelijke oecumenische ont moeting gesloten houdt. Zij zullen er begrip voor hebben, dat de gehele leerontwikke- ling binnen de Kerk van Ro me getuigt van een innerlijke consequentie en dat de Paus niet anders kan 1 spreken en handelen dat hij doet. Dit zal de reformatorische kerken te meer overtuigen van wat een Amerikaans Lu thers theoloog onlangs ge noemd heeft „de tragische noodzaak der reformatie". Tragisch was de ontwikkeling der kerkgeschiedenis in de 16e eeuw, omdat van de door de reformatoren beoogde ra dicale verrjjeuwing van de. éne katholieke Kerk van Christus een breuk ontstónd, die zij niet gewild hebben. Noodzakelijk was de reforma- iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiii ming en Catholièiteit ijvert voor kerkelijke vernieuwing in katholieke zin. Het is aan gesloten bij de ILAFO (de In ternationale Liga voor Apos tolisch Geloof en Kerkorde), die in wereldve'rband hetzelf de doel nastreeft. Men aan vaardt de H. Schrift als de aan de Kerk geschonken kern. en norm van geloof en leven, er kent zonder voorbehoud het geloof van de ongedeelde Kerk, zoals dit is uitgesproken in de drie oecumenische belijdenis sen, men is overtuigd van de centrale betekenis en de heils noodzakelijkheid van de H. Sacramenten (Doop en Eucha ristie) en noemt het door Christus ingestelde ambt van bisschop, presbyter en diaken wezenlijk voor de kerk. Tij dens de conventbijeenkomsten worden vier maal per dag dé getijden gebeden en dagelijks is er Sacramentsviering. tie, omdat, naar de woorden van Calvijn, in zijn indruk wekkende brief aan Kardinaal Sadoleto (1539) „het christe lijk geloof niet op een mense lijk getuigenis gefundeerd, niet door een dubbelzinnige mening' geschraagd, niet door een menselijk gezag onder steund, maar door de vinger van de levende God in onze harten gegraveerd moet zijn, zodat het door geen bedrieg lijke dwaling meer uitgewist kan worden". In het kerkblad van de her vormde gemeente te Baarn werd 'n lans gebroken voor het openstellen van prot. kerken in de vakantietijd. Daartegen werd aldus geargumenteerd: Indien dan de kerkeraad mocht besluiten om de kerk in de week open te stellen, laten de leden van de kerk dan eens een doordeweeks be zoek in een R.-K. kerk bren gen. Daar word. men om vangen door een stil, gedempt licht, daar is een altaar, waar het eeuwige licht brandt, waarop zich de aandacht kan concentreren en laat de ker keraad zich dan afvragen of het mogelijk is iets te doen om de mensen, die in de week stilte en gebed zoeken in on ze protestantse kerk, de we- reld die ons altijd op de hie len zit, van zjch af te hou den. Onze kerk kan nooit een binnenkamer zijn. Als wij die werkelijk nodig hebben, vin den wij die heus wel, ook al zijjn de kerkdeuren dicht. Rev. J. J. Thomson uit Ge- nève, secretaris van de We reldraad van kerken en belast met de voorbereiding van de derde assemblée, die in 1961 te New Delhi zal gehouden worden, heeft hierover onlangs te Utrecht het volgende me degedeeld: Het aantal gedelegeerden zal ongeveer 625 bedragen. Er worden geen geaccrediteerde afgevaardigden uitgenodigd. Het thema van de vergadering is, zoals bekend, „Jesus Chris tus, het licht der wereld". Er worden voorstudies gemaakt, die, na aanvaarding door het centrale comité van de We reldraad, aan de participeren de kerken zullen worden toe gezonden. Er zullen drie secties zijn, die dicussiëren qver de een heid, het getuigenis en de dienst der kerk. Studies hier over zijn reeds ter bespreking, aan de kerken gegeven. In de algemene vergadering zullen 110 jeugdafgevaardigden wor den toegelaten. Op de jaarlijkse hervormd- gereformeerde bondsdag te Utrecht zei de voorzitter, ds. A. Vroegindewey, dat de gerefor meerden in de hervormde kerk er van overtuigd zijn, dat er 160 nieuwe kerken moeten komen, maar dat velen van hen deson danks geaarzeld hebben de kerkbouwactie 1959 te steunen. Er is veel in onze kerk, dat het enthousiasme tempert, aldus de voorzitter. Men kan volgens hem nl. kerken bouwen, die geen zegen, maar een vloek voor de mensen zijn, wanneer men er het Evangelie naar de mens gaat verkondigen. De kerk moet een geestelijk huis zijn en daarom legt de bouw er van een zware verantwoorde lijkheid op de kerkelijke ver gadering. Als men ziet, hoe sommige kerken een centrum zijn geworden van aards ver maak en hoe men in véle kerk gebouwen niet de volle rijkdom van de Schrift brengt, begint men wel eens te aarzelen. De voorzitter memoreerde de strijd, die de laatste jaren in de frontlinie van de kerk wordt gestreden om de waarheid, een strijd, die verscheurdheid en verdeeldheid tot gevolg heeft gehad. Naar zijn oordeel moet men echter, ook al krijgt men vaak lust tot deserteren, op het erf der kerk in trouw, ootmoed en liefde blijven strijden voor de waarheid. Ontmoedigend noemde spreker het, dat de heersende Schriftbeschouwing in die kringen van de kerk, die de macht in handen hebben, zó ver afstaat van het geloof der vaderen, dat men zelfs de vrouw in het ambt toelaat en de vrijzinnigen tolereert. Tocb mogen de hervormd-gerefor meerden, naar zijn mening, geen eigen kerkelijk leven gaan leiden, omdat hun taak en roe ping liggen op het erf der kerk zelf, die in haar geheel terug geroepen moet worden tot ge hoorzaamheid aan Gods Woord. De provinciale kerkvergade ring van Zuid-Holland der Ne- derl, hervormde kerk maakt bekend, dat zij na eerst nog de kerkeraad van Papendrecht gelegenheid gegeven te hebben tot eventuele correctie van persberichten als provinciale ambtelijke vergadering der kerk het beleid van de her vormde kerkeraad van Papen drecht, zoals dit de laatste maanden in de pers bekend is geworden, nl. zijn beleid aan gaande het geven van gods dienstonderricht op de lagere school, ten zeerste betreurt. De provinciale kerkvergade ring spreekt uit, dat de her vormde kerk hier een kans heeft gemist en dat van chris- telijk-gereformeerde zijde aan het gemeentebestuur een dus danig antwoord werd gegeven, zoals van de hervormde kerke raad, haars inziens, eerder had dienen te komen. De provinciale kerkvergade ring heeft tevens besloten over deze zaak nader contact ter be spreking met de kerkeraad van Papendrecht te doen opnemen. Dr. Robert Nelson, zendings directeur van de International Convention of Christian Churches (Disciples of Christ) heeft de waarschuwing geuit, dat de zendingsactiviteit der Protestanten in Zuid-West-Afri ka steeds meer terrein verliest. Het werk kan geen gelijke tred houden met wat hij noemde het „groeiend potentieel". Ter wijl in de gebieden ten zuiden van de Sahara alle protestantse groepen in omvang toenemen, zei hij, worden de protestantse kerken onvoldoende uitgerust met financiële middelen en personeel om aan de eisen van de snelle maatschappelijke ver anderingen te kunnen voldoen. Verder hebben zij tot vandaag gebruik gemaakt van verouder de zendingsmethoden bij de benadering van de bevolking en ten enenmale geen reke ning gehouden met de proble men van de snelle bevolkings groei. Dr. Nelson, die elf maanden besteed heeft aan reisopdrachten in Afrika, sprak als zijn' stellige mening uit, dat de enige manier om de Afrikaanse massa's te be reiken voor het Christendom is, zulks, te doen door middel van hun leiders. „Ik weet, dat deze opvatting in strijd is met de visie van vele kerkelijke leiders", zei hij, „maar in de huidige politieke atmosfeer zullen wij sneller moeten op trekken als wij de kansen willen grijpen om leiding te geven". AMSTERDAM 16 nov. Er is een kans dat het emigrantenschap „Zuider kruis" aan het eind van zijn loopbaan als passagiersschip, nog enige tijd zai functioneren als ziekenhuis voor Am sterdam-Noord. Besprekingen voor huur of aankoop van het schip zijn reeds gaande tussen de Vrije Universiteit en de eigenaar, het Rijk. Ook de ge meente Amsterdam is erfn gemoeid om dat men een goede ligplaats langs de noordoever van het IJ van node heeft. Hoewel men er bij de (gereformeerde) Vrije Universiteit op wijst, dat de zaak nog in een voorlopig stadium verkeert, verheelt men niet dat op korte termijn beslist moet worden. De Vrije Univer siteit bouwt op het moment in tuinstad Buitenveldert aan de Amstelveenseweg een nieuw medisch academisch cen trum voor 700 patiënten. Dit grote com plex zai over enkele jaren gereed komen. Men zoekt nu naar mogelijkheden om' het personeel voor het ziekenhuis in te werken. Daartoe bestaat wel enige sa menwerking met de gemeentelijke uni versiteit, maar deze kampt zelf met ruimtegebrek. Het is bovendien bekend dat in Noord dringende behoefte is aan een medisch centrum. Hef gemeentelij ke ziekenhuis, dat in ontwerp is, zal ze ker niet voor drie a vier jaren gereed zijn. Daarom wil men het schip bij Noord meren. DEN HAAG, 16 nov. Naar in bevoeg de kringen te Den Haag wordt vernomen, bestaat de mogelijkheid, dat de Ameri kaansN ederlandse luchtvaartonderhan delingen zullen worden uitgesteld. Deze onderhandelingen over landingsrechten van de K.L.M. zouden op 8 december be ginnen. Naar verluidt is mr. D. U. Stikker, de permanente vertegenwoordiger bij de NATO, aangezocht de Nederlandse onder- ha ndeiingendelegatie te leiden. De heer Stikker is thans echter met ziekteverlof. 25 zaken in Nederland Destijds hebben Ged. Staten toegezegd het vraagstuk van de financiering van de met de recreatie verband houdende las ten bjj de behandeling van de begro ting voor 1960 nog nader te zullen be zien, Als resultaat daarvan berichten zij thans o. m. het volgende. (Van onze landbouwmedewerkcr) Van regeringszijde zijn belangrijke me dedelingen gedaan voor de landbouw. Minister Marijnen heeft de garantie- en richtprijzen voor het oogstjaar 1959-60 bekendgemaakt. Voorts heeft hij, daartoe in de gelegenheid gesteld door de inter pellatie-Biesheuvel, zijn visie kunnen ge ven op de maatregelen, die genomen moe ten worden om de door de abnormale droogte getroffen boeren te helpen. Die interpellatie is bepaald bevredigend ver lopen. Van de prijsvaststelling kan dat niet in alle opzichten worden gezegd. Het is echter nog te vroeg voor een de finitief oordeel omdat de motivering van de minister nog niet bekend is. Deze zal gegeven worden in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag dat de Tweede Kamer heeft uitgebracht over de landbouwbegroting voor 1960. De droogte heeft voornamelijk de boe ren op" de zandgronden in moeilijkhe den gebracht. In de zeekleigebieden heeft men daarentegen een goed jaar gehad dank zij het langdurige zonnige weer. De georganiseerde landbouw is daarom bezig een hulpactie op te zetten, die de meer fortuinlijke boeren in staat zal stellen hun collega's op de zandgron den hulp te bieden, zowel in geld als in natura. De minister heeft zich bereid verklaard middelen in de schaal te wer pen, die de veevoederpositie kunnen ver beteren. Dat is van groot belang om de continuïteit van de bedrijven te kunnen, waarborgen. Voorkomen moet worden dat de boeren in de zandstreken 'n nieu we strop oplopen doordat ze hun vee strak moeten verkopen. Ruwvoeder uit eigen produktie hebben ze niet kunnen winnen en aanko'op kost handen met geld omdat de prijzen schrikbarend zijni ge stegen. Door de beschikbaarstelling van suikerbieten tegen lage prijzen hoopt de minister het tekort aan veevoeder te verkleinen en de prijzen van ruwvoeder te drukken, mede door een reductie te verlenen op de prijzen van krachtvoer. Voorts bleek er bij de minister bereid heid te bestaan mede te werken aan rui mere kredietverlening en gelden te vote ren voor hulp a fonds perdu aan dë zwaarst getroffen, waarbij een „ge richte" toeslag per ha tot de mogelijkhe den behoort, die voor overweging in aan merking komen. De regering wenst dus de droogteschade, die de zandgebieden hebben opgelopen te erkennen als een ca lamiteit, waarvoor een beroep op de schatkist gerechtvaardigd is. Het komt ons voor dat dit getuigt van een reëel standpunt, waarvoor het Nederlandse volk begrip zal kunnen opbrengen en waarvoor de landbouw erkentelijk zal willen zijn. Wat moeilijker ligt de situatie ten adn- zien van de prijsvaststelling 1959-'60. De eerste indruk is dat voor de akkerbouw- produkten over het algemeen redelijke prijzen uit de bus zijn gejtomen. De melkprijs daarentegen lijkt eerder een „politieke" prijs, die weinig verband vertoont met het uitgangspunt „kost prijs" welke het bedrijfsleven en de re gering tot voor kort nog als basis voor het garantiebeleid zagen. Daarbij' komt dan nog een verdere beperking van de melkplas, waarvoor de garantie geldt. De afschaffing van het gedeeld marktri sico is vanzelfsprekend een winstpunt, maar het zal nog moeten blijken of het van praktische betekenis is. Immers, deze afschaffing kost de overheid thans dank zij de goede internationale zuivel- markt niets, maar het staat vooralsnog geenszins vast, dat het gedeeld markt res'co ir een minder florissante situatie niet opnieuw zal worden ingevoerd. Zoals gezegd is het nog te vroeg voor een definitief oordeel. Dat kan pas ge geven worden als de minister in zijn me morie van antwoprd uit de doekeh zal hebben gedaan, welke correcties hij heeft toegepast om paal en perk te stellen aan de zogenaamde spiraalwerking, welke de minister ziet. indien de garantie-<prijs van jaar tot jaar op de kostprijs wordt gebaseerd. De veriaigiimig van de verre- kenprijs is naar onze mening slechts aanvaardbaar als een oplossing ad hoe voor dit jaar, teneinde te voorkomen dat de prijs van consumptiemelk meer dan 4 cent per liter omhoog zou moeten op straffe van het ontstaan van een nieuwe consumentensubsidie. Want men zal moei lijk kunnen beweren, dat een winstmar ge van 7,5 pet die overigens momen teel geen enkel geldelijk voordeel voor de veehouders oplevert te hoog is en derhalve verlaagd zou moeten worden tot nog geen 6 pet. Tenslotte zal het ons benieuwen hoe de rekenmeesters straks zullen varen als zij moeten bepalen of het produktiviteitseffect, dat in deze prijzen aan de landbouw zou Zijn gela ten voldoende is om de looncompensa- ties op te' vangen. In de wetenschap, dat de verhoging van de kinderbijslag en de ziekenfondspremie, de verwerking van de huurbijslag 1957 en de nieuwe bij slag per 1 april 1960 de loonkosten in de verhouding op jaarbasis niet 0,90 per 100 kg melk zullen laten stijgen zijn wij op het resultaat van dat rekensom metje allerminst gerust. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 16 nov. Schipper A. L. van Berghem sloot zondagavond in Rot terdam zijn doodgewaande zoon, die bij hem als matroos op, het schip voer, in de armen. Sinds 's ochtends elf uur was door de 55-jarige schipper aangenomen, dat zijn 17-jarige zoon Adri was verdronken na een aanvaring van zijn schip, de 822 ton metende „Vianen", met het 7000 brt metende zeeschip „Düsseldorf' in het Nauw van Bath óp de Westerschelde. Voor de ogen van de schipper was zijn zoon in'de golven verdwenen. Vele uren na de aanvaring bleek, dat de jongen ongedeerd was opgepikt door het Duitse schip en in Antwerpen aan wal was gestapt. Op het moment dat de neus van de Düsseldorf zich aan bakboordzijde enkele meters voor de stuurhut in het weerloze schip boorde, sprong de jonge matroos in de sloep. De sloep werd door de hevige wind uit de klem gerukt, kap seisde en verdween onder water. Aan de andere zijde van het schip kwam het bootje boven. Onmiddellijk snelde de sleepboot te hulp om naar de jongen te zoeken. Toen men de matroos niet vond, werd aangenomen, dat hij was verdronken. Pas vele uren later kwam het bericht, dat de jongen ongedeerd was. RILLAND BATH. 16 nov. Tegen half een vanmiddag is op een door automati sche knipperlichten beveiligde overweg te Rilland Bath een trailer door de trein ge grepen, waarbij de bestuurder van de tralier ;s gedood. Van de inzittenden van de trein werden e.r vier gewond, van wie een ernstig. De toedracht van het onge luk is nog niet bekend, de namen van de slacntoffers evenmin. De trailer is honderden meters door de trein, die van Roosendaal naar Vlissingen onderweg was, meegesleurd. SONDRIQ, 16 nov. (Reuter) Zeven Italiaanse arbeiders zijn om het leven ge komen en een achtste was gewond door een lawine, die gisteravond een hut op meer dan 2.000 meter hoogte bij Livogno, aan de Zwitserse grens bedolf. Deiarbeiders waren bezig aan een tun nel voor een hydro-elektrisch station. Alle weg- en telefoonverbindingen''met het gebied zijn door zware sneeuval ver broken. EAON, 16 NOV. By een ongeluk te Coyolles in Frankrijk bij Laon, zijn gisteren twee Haagse dames om het le ven gekomen. Zjj zaten in de auto van de in Den Haag woonachtige ingenieur M.B., zoon van een van de slachtoffers. De auto is, onderweg tussen Parijs en Brussel, geslipt bij een inhaalmanoeuvre waarna het voertuig tegen een rij bomen langs de weg is gereden. De twee dames werden op glag gedood, de heer B. is ernstig gewond opgenomen in een zieken huis te Villers Cotterets. A.F.P. geeft als namen van de slachtoffers op: de 55-ja- rige mevrouw M. Baller-Bronsen en me vrouw C. van Bameveld. Tempo en omvang van de uitvoering van het rijwielpadenplan zullen voortdu rend dienen te worden afgestemd op de financiële mogelijkheden enerzijds en op de urgentie anderzijds. Het door de Prov. Staten vastgestelde uitvoeringsplan omvat ongeveer 215 km rijwielpad. De kosten van aanleg hiervan zijn geraamd op 12.000.000,- en de kosten van onderhoud uiteindelijk op 250.000 per jaar. Voor de eerste vijf jaar is ongeveer 110 km van vorenbe doelde 215 km als urgent te beschouwen. De kosten van aanleg van deze urgente rijwielpaden worden geraamd op rond 6.000.000,- en van onderhoud uiteinde lijk 142.000 per jaar. Volgens een door Ged. St. opgestelde berekening zal de uitvoering van de eerste fase van dit plan, wanneer deze uitvoe ring thans in vijf jaren zal plaatsvinden, op den duur een lastenbedrag van 500.000 a 600 000 per jaar betekenen. Vanaf 1950, toen voor het eerst een subsidie in de aankoop van landgoede ren is verstrekt, werd voor dit doel een bedrag van 574.000 uitgegeven, terwijl nog voor een bedrag van 301.000 aan subsidies is toegezegd. Op de gewone dienst 1958 drukt uit deze hoofde geen rente en afschrijving, daar de tot dusver re gedane investeringen in 1957 geheel zijn afgeschreven ten laste van de al gemene reserve. Neemt men aan, dat in de eerstvolgende tien jaren gemiddeld 100.000 per jaar aan subsidies verleend zal worden zoals uit het 'bovenstaan de volgt is reeds telkenjare ongeveer een dergelijk bedrag aan subsidies verstrekt dan brengt zulks met zich mee, dat de gewone dienst belast wordt met een bedrag aan rente en afschrijving, het welk in het tiende jaar tot ongeveer 55.000 zal zijn opgelopen. De stichting „Het Zuid-Hollands Land schap", een typisch provinciale instelling, zal ook in de toekomst voor een groot deel op provinciale' subsidie aangewezen blijven. Laatstelijk werd 'n subsidie ver leend en wel gelijk aan het werkelijke tekort op de exploitatierekening van de stichting over 1959, tot een maximum van 62.635. Ged. Staten zouden voor 1960 dit subsi die aan een maximum van 75.000 willen binden. Er moet echter rekening ge houden worden met de mogelijkheid, dat het nodig zal blijken te zijn dit maximum voor volgende jaren te verhogen. Maxi maal zal het, naar zij verwachten, na verloop van enkele jaren 130.000 komen te bedragen. Deze verhoging zal voorna melijk nodig zijn voor onderhoudskosten. Aangezien reeds bij post „Onvoorzien 1959" van een subsidie var\ 83.000 is uitgegaan, zal de stijging van uitgaven voor dit onderdeel dus vermoedelijk bin nen een bedrag van 50.000 blijven. De gebieden voor watersport en oever recreatie lenen zich bij uitstek voor mas sa-recreatie en de ontsluiting van deze gebieden verdient daarom in ons dicht bevolkte land alle aandacht van de over heid. Naar het zich laat aanzien zullen in de eerstkomende tien jaren plannen in uit voering komen voor: a. de Brielse Maas; b. De Oude Maas; c. De Reeuwijkse plassen; d. Het gommeer (Vlaardinger Vaarten); e. de Rottemeren. Hoewel deze projecten slechts verwe zenlijkt zullen kunnen worden, indien de gemeenten er belangstelling voor heb ben en genegen zijn zich deswege fin- nanciële offers te getroosten en voorts de mogelijkheid bestaat dat het rijk voor investeringen in recreatie-objecten meer geld beschikbaar stellen dan het thans doet, ligt hier, naar het oordeel van Ged. ijtaten 00k voor de provincie in principe een taak. Het betreft hier im mers gebieden, welke, eenmaal ontslo ten, van groot gewicht zijn voor de re creatie van de bevolking van een deel der provincie, terwijl het niet al'® een sociaal, doch ook een agrarisch lang is, dat de recreatie op daartoe schikte terreinen geconcentreerd *v°rj<> Mede in verband met het feit. dat omvang van de onderhavige plannen fU niet voldoende bekend is. is het moenR zelfs maar globaal te begroten, hoe gfRj deze bedragen zullen zijn. Ook is geenszins te voorspellen, of de finand draagkracht van de provincie in de komst toereikend zal zijn om dergeW grote uitgaven te kunnen doen. Een slissing omtrent bedoelde bijdragen w? jj daarom geval voor geval te nemen. welke besissing èn de merites van plan in kwestie èn de financiële kracht van de provincie een rol ieg dienen te spelen. Bij de grotere project zal het bovendien gewenst zijn telk® een afgerond geheel afzonderlijk aan 9 orde te stellen en de daarvoor te verlet1- bijdrage zonder consequenties te laten 1 aanzien van de bijdrage voor anci(5e. eventueel later uit te voeren, onder0 len van hetzelfde project. Zoals reeds opgemerkt, is het moei'R, zelfs maar globaal te begroten, welke be dragen met een provinciale bijdrage 15 pet. als bedoeld, gemoeid zouden Er dient tenslotte nog enige aandak te worden besteed aan andere gebieoe.. d® S"' welke voor de watersport en voor oeverrecreatie van belang zijn. Ged. ten hebben hier in 't bijzonder bet oog R. richt op de oevers van de grote rivier®, Voor deze oevers nu is zelfs nog êej* j globaal plan vastgesteld. Aa- 'czien t hier evenwel in het algemeen meer om het conserveren van bepaalde Se '.e den dan om het aanleggen van nieUR. werken, mag verwacht worden, dat met het scheppen dan wel bewaren R, recreatie-mogelijkheden langs de grote r vieren geen grote bedragen gemoeid zU len zijn. - V••'w.?;* V w» De Botlek is een centrum van de olienijverhcld. Men vindt er bordjes die wijzen naar de raffinaderijen van grote maatschappijen, naar opslagplaatsen van wereld-ondernemingen, maar sinds kort staat er een wegwijzer die de bezoeker wel even verrast. „Beaumont, 6000 mijl en dan naar links" hebben grapjassen er in de Engelse taal boven de andere borden gespijkerd. Beaumont ligt in Texas, U.S.A. en het is een van de grootste centra voor de raffinage van olie ROME 16 nov Het bezoek van pre sident Eisenhower aan Paus Joannes in december is aanleiding geworden tot hernieuwde speculaties in Rome over de mogelijkheid van diplomatieke betrekkin gen tussen de H. Stoel en de Verenigde Staten. Herhaalde malen Is reeds geble ken dat en de H. Stoel en de Amerikaan se regering beide daar voorstander van zijn. Amerikaanse kringen in Rome wij zen er echter op, dat voorlopig nog geen- kans is op een diplomatieke vertegen woordiging, daar de afwijzende houding der Amerikaanse protestanten de open bare mening in de Verenigde Staten sterk beïnvloed, aldus meldt het KNP. Toen de kerkelijke staat nog bestond onderhielden en de H. Stoel en de Ver enigde Staten normale diplomatiekè betrekkingen. Reeds in 1783 deelde de apostolisch nuntius in Frankrijk aan Benjamin Franklin mede, dat de Paus dè Ver, Staten in de rij van souvereine staten begroette en de havens van de Vaticaanse staat Civitavecchia en An- cona voor de Amerikaanse schepen openstelde. Na een consulaire periode kwam onder president Polk in 1848 een gezantschap tot stand. In 1865 zond president Lincoln zelfs een bijzondere gezant om Pius IX de creatie van een Amerikaanse kardinaal te vragen. De paus willigde dit verlangen in en benoemde aartsbisschop Maccloskey van New York tot kardinaal. Maar in 1867 besloot het Amerikaan se Congres met 82 stemmen tegen 18 het gezantschap in het Vaticaan op te heffen. Sedertdien hebben geen norma le diplomatieke betrekkingen meer be- utaan. Wel heeft president Roosevelt Myron Taylor als zijn persoonlijk ver tegenwoordiger naar het Vaticaan ge zonden. De poging van Truman om in 1951 generaal Mark Clark als voorlo pig gezant der Verenigde Staten bij de H. Stoel te benoemen ging niet door, daar de openbare mening in de Verenigde Sta ten dit afwees. Kort daarop verklaarde de Osserva- tore Romano, dat een persoonlijke ver- v?n Kooij. tegenwoordiging „niet verstandig *jet zijn". Immers, aldus het blad, vele n katholieke en zelfs niet christelijke den onderhouden diplomatieke betrek!* gen met het Vaticaan. Het Vaticaan ne1ei - zo vervolgde de Osservatore, ten aanz van de Verenigde Staten een afwacht®^ de houding aan en is bereid te zijner initiatieven van Amerikaanse zijde - accepteren. Sedertdien is de Vaticaa11.^ houding niet veranderd. Men wijst er j Vaticaanse kringen op, dat de H. St geen enkele druk wil uitoefenen. W °,j, neer de Verenigde Staten tot een - plomatieke vertegenwoordiging overga dan dient daartoe in volle vrijheid be» ten te worden. Ons Aquarium, door Peter Verbef1'6 Uitgeverij: Elttera Scrlpta Manet te Z Phen. Prijs 2.75. rQ. ROTTERDAM. 17 nov. Dit in de VI% NA-reeks verschenen boekje blijkt e-- prettig en leerzame handleiding voor beginners te zijn. Weliswaar zeer beknor leert de leek „alles" over het aqgjt rium: de bouw, de inrichting, de voorkomende tropische vissen, waai'*, de beschrijving naar onze smaak te mier, de waterplanten, iets over visznLj ten, voeding enz. enz. Binnen het ka.Gg, ~ud>' van haar opzet nl. de beginneling en zins wegwijs te maken in de aquarin^ sport beantwoordt deze uitgave,. een verzorgde en verantwoordde 'n-pe maakt, zeer zeker aan haar doel. meer ingevoerde aquariumliefhebber e® ter staat een uitgebreide verzameling J werken ten dienste. De beginner even zal aan dit werkje, waarin tal van P tekeningen alsmede 2 kleurplaten zijn genomen, veel plezier kunnen belevei Ons Terrarium, door Peter Verbef' Uitgeverij Littera Scripta Manet te l' phen. Prjjs 2.75. Ook met dit boekje heeft de Vlss®- VOgel- en NAtuurliefhebber-reeks e goede keus gedaan. Op beknopte maar alleszins begrijpelijk wordt de an teur-beginner geleerd hoe de vele inpe ressante terrariumdieren te houden. e Verzorging, de voeding, de kweek,,, overwintering enz. dit alles wordt iswaar in het kort, maar toch °P,Re delijke wijze aan de hand van veel te ningen behandeld. De illustraties ziin' voor het bovengenoemde werkje, van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4