Amerika leeft niet bij rock n roll alleen GROEIENDE POPULARITEIT VAN DE „SQUARE DANCE" Teruggevonden na een speurtocht de Hillbillies bij Invalide square-dancers dansend in rolstoelen S Hoeder worden... In Parijs: propvol Aan de Nederlandse dis II SAUCIJZENBROODJES alleen voor STUDENTEN BESTEMD? De bijzondere rol van Sinterklaas HET PROBLEEM VAN DIT JAARGETIJDE: WAT MOET IK GEVEN?'' voor Schortjes met de straatnaam er op G D E 1 San f balm f DE 12e „SALON DE L' ENFANCE" n wing in Blokker Een serie historische eetgewoonten in de Nederlandse provincies wÊÊm NODIG OF LUXE, HET IS ALLEMAAL ZO REKBAAR ALS ELASTIEK In één nacht Uw handen gaaf en zacht VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 VAGINA 9 BABY ZEPHYR Nes 23-25 Amsterdam-C. Vraag gratis folder! BABYSET DE LUXE 132 25 :li ,j LOS ANQELES, november. Een oppervlakkig beschouwer zou kunnen hJpf71, dat Amerika op muziek en dansgebied geen andere vormen van cultuur °tt voortgebracht dan jazz, charleston, blues, swing, jitterbug, tap-dancing als laatste loot tot dusver ovér de gehele wereld bekende n roll rock 'n roll. De meeste hiervan zijn evenals spiritualsvan neger-origine, behalve rock all, dat een geheel eigen vinding van ons aller Elvis Presley schijnt te zijn. "et is jammer; dat men in het buitenland, en ja ook in de V.S., veel beter ctoi is de ndmen van de diverse uitdragers van bovengenoemd genre tyJJ 'iet die van de zg. „long-hair" artisten. Met long-hair wordt alles bestempeld 8V bopera het pop (afk. voor populair) niveau ligt. Een uitzondering moet worden dp Uakt voor Van Cliburn, maar ook pas na zijn spectaculaire verovering van internationale Tchaikowsky-prijs, vorig jaar, in Moskou. q Tr is meer geschrevenen op TV vertoond over het optreden van Benny Rodman's orkest op. de wereldtentoonstelling in Brussel dan over dat van jO«ard Bernstein mét het New York Philharmonic deze zomer in Moskou, in N kader van de Amerikaanse expositie aldaar. En de rondreis van Marian Q^darson, de neger-zangeres met de onvergetelijke warme altstem in het Verre sten kreeg niet het tiende van de publiciteit, die aan de dierbare Elvis wordt rspild. t0^°l trots worden TV-opnamen ver tap110' van swingende Chinese meisjes^ ^'-dansende Japanse jongelui en, e 1 thiiigs, rock 'n roll „artisten" uit Hollands dorpje, genaamd Blok- ta» teSén een achtergrond van vreed- Onn grazende koeien en de onmisbare VfJr^hdse windmolens. En met kwalijk ir:"0rgen zelfvoldoening vertellen de p aritenions, dat grammofoonplaten van jj'odinah, Elvis the Pelvis, sorry, dat A zJJn naam nogmaals moet noemen het Armstrong e.d. in landen achter Jzéren Gordijn gretig aftrek vin- te?' Pranks de afkeuring, waarmee de si^Hhgen aldaar deze neiging gade- lïiPit alles zou 'n geheel verkeerd beeld iu?heh geven van het Amerikaans mu- „y - en dansleven, ook onder de teen- rs. Veel high schools hebben hun die zich uitslui- schoolorkesten, SjjM toeleggen op klassieke muziek^ ^Er balletgroepen, waarih Amerikaan- \vBt',0ngeren nieuwe, eigen uitdrukking Vr en te geven aan deze oude dans- Èn voor zoekers naar meer Ni1 llartige ontspanning heeft, na de 'i i_. de wereldoorlog, een typisch Ame- y ?anse volksdans, de Square Dance, L„ in een wedergeboorte kunnen ver ben. i- b He square dance is, volgens de rrritsé autoriteit op het gebied van „°ïksdansen, Cecil Sharp, een rechl;- .WeeJree afstammeling van dansen uit v-rvcs-f CU.ÖLCHI1J Jic-iiüë» 2® tjjfl van de eerste Elisabeth. Door j^Jonisten naar Amerika gebracht, ie deze dans in zün zuiverste ,°rrn voort ónder de bewoners van bergen van Kentucky en de Ap- ,a'achians onder dé naam Kentucky phnning Set, Merkwaardig genoeg 'ebben, in de opinie van meerdere V'lgcleerden, deze geïsoleerde berg- 6Woners ook de taal en uitspraak het Engels uit de tijd van Shake- 'Peare vrij zuiver bewaard. De mo- ?erne Amerikaan klinkt het dan ook toemd en primitief in de oren en hij I eegt deze „achterlijke" landgenoten ?et de denigrerende naam Hillbillies s bestempelen. De trek naar het esten bracht mensen uit alle staten s zamen, zij namen eikaars dansen .^er en tenslotte ontstond een samen smelting onder de naam Square Dan- I®- Van de quadrille en lanciers, die A N. Engeland zeer in trek waren, 'arnmen de vele bulgingen en réve- ances en ook de groepering van vier karen, twee aan twee tegenover el kaar. Oo^aar de meeste dansfiguren en vooral 'eJu begeleidende muziek komen atstreeks van de Hillbillies. In de Advertentie b't is de titel van het nieuwe boek van 7' W. de Kok. Alles over zwangerschap, ^oorte, babyverzorging en kleuter- ,^Voeatng. Dit waardevolle boek (184 7aS"ia"$ in fraaie omslag) krijgt U ten ipwhenke bij aanschaffing van een eerste plaats de melodieën, die nooit werden opgeschreven, maar van vader op zoon werden doorgegeven, en waar aan in de loop van de tijd allerlei nieuwe „hits" werden toegevoegd. Maar voor al herkent men de Hillbilly-muziek aan de uitvoering. De fiddler, die de pièce de résistance van het orkestje vormt, kende geen noten. Hij speelde de be kende deuntjes van kind af aan op het gehoor, waarbij hij de viool ook op ge heel eigen wijze vasthield. Er bestaat een oneindige variatie van square dancês met zeer karakteristieke namen als „Wagon wheel and wheel around", „Cross-eyed Sue" (Schele Suus), „Hoppin' Satan" en zo meer. Zij hebben allen hun eigen ingewikkelde figuren, en voor een goede uitvoering is de „Caller", de man, die de dans leidt en aanwijzingen geeft, onmisbaar. Hij kan dit op twee manieren doen-, zin gende, min of meer in harmonie met de muziek, of sprekend. In het laatste geval wordt verwacht, dat hij zijn fan tasie vrij spel laat. De caller leert zijn vak geheel uit de praktijk en het duurt jaren voor hij volleerd mag heten. De pioniers van het oude „Wilde Westen" kenden vrijwel geen ander amusement dan de danspartijen, die werden geïmproviseerd, wanneer een reizende fiddler kwam opdagen en men reed graag een tweehonderd ki lometer om eraan deel tenemen. Maar langzamerhand, bij het toene men der bevolking en het voortschrij den van beschaving en techniek, raak ten de oude volksdansen in het ver geetboek. Totdat, in de dertiger jaren, een zekere Lloyd Shaw er de laatste sporen van ontdekte in een afgelegen gehucht. In een onvermoeide jarenlange speurtocht, kris kras door het hele land, in gesprekken met oude mensen op afgelegen boerderijen, wist hij de geschiedenis en de techniek van deze enige, echte Amerikaanse volksdans te achterhalen. Oude fiddlers speel den hem de ove: geleverde melodieën voor, zodat hjj ze op papier kon zet ten, en zij leerden, op zijn verzoek, hun manier van fiedelen aan zijn hel pers. Hij begon een groep H.B.S.-leer- lingen in de geheimen van de square dance in te wijden en bereisde met hen de grote steden om de belang stelling ervoor op te wekken. Het resultaat is, dat op het moment ruim drie miljoen geoefende square dancers zijn geregistreerd, die, in Cali- fornië alleen, in een tweeduizend clubs zijn verenigd, leeftijdsgrenzen zijn er niet voor, liefhebbers van zes tot ne gentig jaar doen er aan mee, en er zijn clubs, waarin overgrootmoeders met haar achterkleinkinderen dansen. Advertentie warmpjes Er is gebleken, dat deze dansen ook een uitnemende hulp zijn in de therapie voor blinden, doven en invaliden. Men moet een geoefende groep square dan cers in rolstoelen in actie gezien heb ben om het te geloven. Het bijwonen van een square dance- partij, de sierlijke levendige bewegingen der dansers, de heel eigen charme van de hillbilly-muziek en de humor van de callers vormen een combinatie van ge zond en onbedorven amusement en ont spanning, die op de meeste toeschou wers een onweerstaanbare aantrek kingskracht uitoefent. Als men in het buitenland dan bepaald Amerika wil na doen, en de waarde van eigen volks kunst niet meer schijnt te kunnen ap preciëren, waarom dan niet in plaats van uitwassen als jitterbug en rock and roll de square dance beoefend? LOUISE BURGHARDT Twaalf jaar geleden richtte de heer Mangeret. een grote dikke me neer die er uit ziet als een bokser in ruste, de eerste Salon de l'Enfan- ce op. Er waren de eerste keer ze ventigduizend bezoekers, dat aan tal liep gestadig op tot het verleden jaar over het miljoen bedroeg. Dit jaar zal het nog wel hoger zijn want voor het eerst hebben de Fran se kinderen herfstvakantie. Een va kantie van vijf dagen, dus niet lang genoeg om ver weg naar familie in de provincie te trekken. Veel moeders begrepen dat de Sa lon de l'Enfance haar kroost een he le dag bezig zou houden. En om 10 uur 's morgens staan er dan ook al dichte rjjen moeders met kleine kin deren tussen de witte hekken te wachten tot de Salon open gaat. De moeders gewapend met lege bood schappentassen en de kinderen met schooltassen. Als ze huiswaarts keren zijn die vol gepropt met prospectussen, zowel over AMSTERDAM ,19 nov. Laten we beginnen met de kern van het land, het aloude Stift Het is een echte bisschops stad bij uitstek met een bibliotheek, wel ke teruggaat tot het begin van de Mid deleeuwen. Tot zover gaat onze herinne ring niet terug als we de Beschuitmarkt noemen. Tegen het einde van de Middel eeuwen ontstaan, vinden we ze pas aan gegeven by de zeventiende-eeuwse schrijvers^ De markt werd gehouden op de Oude Gracht; vooral de „Vreelandse Beschuit" vond veel aftrek. Trouwens ook andere koeksoorten werden er druk verhandeld. Een twistpunt tussen his torici en taalkundigen js onder metr de beroemde .bylikmaker", door velen als heiligmaker betiteld. Maar dat is onjuist, want „hylik" js geen verbaste ring van heilig, maar het oorspronke- Advertentle voor moa,Pn bestek lijke woord voor hiiwelijk! Meestal wer den die koeken in de vorm van de vrij ers aan de beminden geschonken, zo met Sinterkldas. Want Sint Nicolaas was toch een soort huwelijksmakelaar toen hij de dochters van de verarmde landedelman een aardige bruidsschat be zorgde! Men versta mij echter goed: de vrij er mocht wel een Claeskoek sturen en een hart van marsepein, maar beslist geen taaie vrijer van een honingachtige substantie....dat was een afwijzing in op tima forma en helemaal niet aardig De hylikmaker werd overigens niet alleen met het feest van de bisschop van Myra gebruikt. Het was immers een ter degen, en dan met een weinigje te gelijk onder het voorige gemengt, en al les moet voorzigtig geroert en onder een gemengt worden. Neemt dan de rol. stok en maakt het deeg daar mede plat, en legt het op plaaten die met ze mel bestrooid zijn, en laat het zo in den oven bakken, en dan koud worden is zeer goed...." De Utrechtenaren zijn van talrijke va derlandse schotels fervente liefhebbers. Vooral van wildbraad, dat vroeger, naar het schijnt, in de dichtbeboste streken van het Gooi druk gejaagd èn gegeten werd. In 'n oude Utrechtse reisbeschrij ving trof ik tenminste een verhaal aan, waarin dit vreugdevol verorberen van kermiskoek, toegepast bij Verloving en huwelijk en voorts al die gelegenheden, waarbij de jonggelieven elkaar wjlden bedenken. Er is een héle folklore aan verbondenwat in de ene streek als een aanmoediging gold, betekende bij de an der afwijzing en soms zelfs bespotting. Wilt u zo'n onvervalste hylikmaker zelf eens tot stand brengen, precies op de manier als onze voorouders dat zo goed konden? Een goed recept kunt u ner gens in de kookboeken vinden? Vele plaatsen ben ik dan ook voor u nage gaan om een waarlijk authentieke be reidingswijze te vinden, doch het vol gende is d--> wel de bekroning: „Neemt vier en een half pond bloem, twee en een half pond bruine suiker, een en een half pond honing, een half vierendeel kruidnagel, notemuscaat en kaneel, alles fijn gestooten en onder een geroert, een half pond Sukade fijn ge sneden, een half pond gedroogde Oranje Snippers, voor een oortje gedroogde po- tasch fijn gestooten en onder de bloem gemengt. Neemt dan die Honing met de Suiker en kookt die op en schuimt ze AMSTERDAM, 20 nov. l oddank is er in deze tijd van het jaar een door iedereen ge kende bejaarde, voor wie er eens niets behoeft ge organiseerd te worden. Die geen moeilijk te vinden hulp nodig heeft, niet om een plaatsje in een bejaardenflat smeekt, en voor wie de U.V.V. geen warme maaltijd hoeft te koken. En die het hele maal niet erg vindt om dood gewoon een „oude man" te heten. Hij is een verademing in deze tijd waarin de dood gewone dingen van het le ven als trouwen, kinderen krijgen, wonen en oud wor den tot problemen zijn ge maakt. Het is juist heerlijk dat hij zo oud is en niet kunstmatig jong probeert te blijven, want omdat hij al zo lang bestaat begrijpt hij alles. En toch, toch brengt de oude en beminde man met de mijter en de baard een probleem mee. Het probleem van: wat moet ik in hemels naam geven? Ja, dat is soms heel moeilijk, want er is veel te veel en iedereen bezit eigenlijk al meer dan hij strikt nodig heeft. Maar no dig is langzamerhand ook zo rekbaar geworden als elas tiek. De vervolmaking van het levensgemak neemt zo toe, dat we het van lieverlee daardoor weer moeilijk gaan maken met al die gemakken, die uitgezocht, geplaatst, on derhouden, gerepareerd moe ten worden en die dikwijls toch maar eendagsvliegen blijken te zijn. De komst van de heilige man plaatst tienduizenden winkelende en cadeau-zoe kende vrouwen (en mannen) weer voor de moeilijke op gaaf om iets te vinden voor iemand „die alles al heeft". Nu is dat „alles" hebben heel betrekkelijk, dat schommelt mee met de eisen die ieder aan zijn omgeving stelt. Er zijn huisvrouwen die in hun keuken bepaald geluk kig zijn als ze de pan-oren kunnen aanvatten met een allerliefst stel aanpakkers, in de vorm van een citroen, ge- gaatjes in de oren om hem op te hangen, wat minder plaats vraagt. Om maar een enkel voorbeeld te noemen. e zoekers naar een practisch cadeau, die een huisvrouw willen helpen om haar keuken-werk Wat feestelijker te maken, moeten maar eens gaan snuf felen in de plastic-afdeling nog duizenden rustige flat keukens, waar het absorbe rend papier de nare vaatdoek kan vervangen. Wij vinden het ontzettend knap van de industrieën en ambachten die voor de Sin terklaastijd met nieuwe din gen moeten komen om altijd weer wat anders te verzin nen. Je kunt wel volstrekt onnodige dingen bedenken, neus snuit in de verfrommel de stofdoek, die er ook in is gepropt. knipt uit vrolijk geel en groen vilt en gevoerd met lekker zacht, verend schuim- plastic. Zoiets is, dunkt ons, voor acht op de tien huis vrouwen een cadeautje waar ze blij mee zijn. Het kan hen meteen stimuleren om van hun keuken iets gezelligs te maken, als ze dat nog niet hebben gedaan. Per slot is de keuken net dagelijkse werk vertrek en het werken is be paald veel prettiger als de omgeving een beetje riant is. Er is tegenwoordig met de triomf van de plastic geen enkel excuus meer om een ongezellige keuken te hebben met een afgesprongen email- Ie afwasbak, met uitgebeten houten handdoekenrekjes en een triest krassend gootsteen- bakje. De verbetering en ver fraaiing van het huishoud- plastic gaan in snel tempo. De eerste schuchtere ronde afwasbak, die niet kon han gen, heeft nu soortgenoten in alle formaten, ook vierkant, in alle diepten, in alle pastel tinten en ris voorzien niet van de huishoudzaken, die deze weken door de winke lier op zijn voordeligst zijn uitgedost. Wij kwamen, om er eens te neuzen, in zo'n zaak binnen en wij schrok ken bijna van de eindeloos aaneengerijde kleurigheid van plastic kleingoed. Het geheim was, dat de achter wand van de winkel uit één reuze spiegel bestond, wat de ruimte bedrieglijk vergroot. Het zou afgekeken kunnen zijn in Parijs, waar minuscule eethuisjes, eethokjes moet men eerder van die petiete rige ruimtetjes zeggen, één grote spiegelende doos lijken. Het is ongelooflijk hoe wijd en hoe veel het dan allemaal lijkt! Een nieuwe toevoeging aan de plastic-perfectie voor keu kengebruik is de houder van licht wit plastic voor de pa pieren keukenrol, die als ma nusje van alles dienst doet. Maar die in een intensief ge bruikte keuken met veel in loop nogal duur in het ge bruik is. Er zijn echter ook maar ze moeten dan toch maar zo aantrekkelijk zijn, dat ze zichzelf verkopen. Zo als bijvoorbeeld, om in de sfeer van het huishouden te blijven, een plastic schortje met middenvoor een enorme losse buidel voor rommel of wasknijpers. Hoewel er voor het was-ophangen aparte was knijper sbuidels bestaan, die men ombindt zodat men twee handen vrij heeft om de was aan de lijn te knijpen. Maar zo'n buidel-schort zou een pracht-cadeau zijn voor iemand die verhuist. Alles waar je geen raad mee weet in de haast, kan er in. Een nijptang en punaises, schroef jes van de gordijnroe en een stuk van een lijst die sneu velt. De fot die uit een boek valt en die je niet weg wilt doen, en de dop, waarvan de fles elders moet zijn. Zo'n grote zak is in minimum van tijd een uitdragerij, maar er zit dan ook meestal alles in wat je nodig hebt op een bepaald moment, al loop je de kans dat je in de haast je en nieuw grapje zijn lieve schortjes met erop geborduurd de straat naam van de draagster, zoals wij die zagen in een groot warenhuis. Och, zo kan men oude thema's natuurlijk eeu wig nieuw bespelen qm ze aantrekkelijk te maken en aan hun prozaïsch bestaan een vleugje poëzie, zoals in deze tijd van het jaar past, toe te voegen. Men kan het ook zoeken bij het heel oude. XJ moet eens opletten hoe veel voorbijgangers er staan te kijken voor de etalages van de Chinese winkels. Ze staan te wensdromen, voor een ander of voor zichzelf bij de fijne porseleinen theekop met fragiel dekseltje. Heer lijk cadeau voor wie van heel warme thee houdt en altijd het risico loopt van een rinkelende telefoon als de kop net is volgeschonken. En al dat met de hand gevloch ten mandwerk, een eeuwige verleiding voor wie „gek" is op mandjes. De charme van het handwerk, het met de hand gevlochten, met de hand geborduurd, met de hand gesneden werk zal nooit vergaan. Tenminste, zo lang de mens nog niet hele maal een robot is, nemen wij aan! Ja, voor de oude man in wiens na cm iedereen voor iedereen nu cadeaus koopt, is er keus te over. En het zal nóg voller zijn in de winkels, want we zijn alweer met méér dan vorig jaar. Vergeet u dan ook niet, dat het voor de zakkenrollers en de „rol lers" uit open tassen een fijne tijd is! A- Bgl. „hortolans en houtsnippen" wel niet de hoofdzaak uitmaakte, maar toch zo sma- kelijk geschreven was, dat mij het wa ter om de mond kwam! De schrijver constateerde dat juist het uitgedropen sapdaar men watv Peeper en Boter onder gedaan had", opgepeuzeld met... „geroostert Brood in het uitgelopen Sap gewenteld" erdoor, een nergens anders aangetroffen smaak had. Zij waren aan het spit gebraden: ik neem dan ook wel aan dat die knapen gesmuld hebben! Dat was het wildbraad van toen, maar nu? Wel, er is een oorspronkelijke Utrechtse hartige hap die u zeker zult kunnen waarderen, namelijk het saucij zenbroodje. De historische aanleiding is, op zijn zachtst uitgedrukt, wat dubieus! Er zijn pientere lieden geweest, die het wilden afleiden van „panis socialis in usurn studentiosorum", nou jaMis schien waren de oubollige studenten er wild op, maar ook anderen wisten er wei raad mee. Jammer, dat het tegen woordig in Utrecht zelf niet meer zo frequent voorkomt. Dat geldt trouwens voor meer specialité's van de Domstad. Waar, o waar, zijn bijvoorbeeld de Knip- perdollinkjes of de Kruidkoekjes, waar de appel- en pruimentaartjes gebleven? Laten we echter niet het onderste uit de culinaire pan gaan zoeken: dat re cept van de saucijzenbroodjes kunnen wij in ieder geval nog aan de vergetel heid ontrukken: Men neemt hiertoe sau cijsjes, die zoo lang en zoo dik als een vinger moeten wezen; men kookt die gaar, en doet er, dit gedaan zijnde, het vel af; rol dan fijn deeg, dat gij in voorraad genomen moet hebben, uit; leg er de saucijzen in sla de helft van deeg er over, en snijd het rondom af; maak op de broodjes voorts nog een sne de of twee met een mes, en laat ze zoo in den oven gaar bakken. BERN. J. KUYPER Advertentie spenen en zuigflessen als over de nieuwste atlassen over luiers of over raadgevingen over „wat moet mijn kind worden?. Het is nu eenmaal een vaste gewoon te in Frankrijk om zoveel mogelijk gratis papier te verzamelen! Thuis worden ze eerst naarstig door gelezen en daarna „kunnen ze nog altijd dienst doen voor iets anders"! Een goed ver staander heeft maar een half woord nodig. De Fransman is zuinig, om niet te zeggen schraperig van aard. Deze vier dagen dus was het op de salon zo vol dat er wel over de hoof den gelopen kon worden. Een drukke zaterdagmiddag in de Kalverstraat is een eenzame woestijn vergeleken met de Salon de l'Enfance! In een hoek is dan ook een gedeelte ingericht voor kinderen die hun moeders zijn kwijtge raakt en om de paar minuten wordt door een luidspreker afgeroepen dat Jantje en Pietje Die en Die behouden en wel het vluchtoord voor verloren kinderen hpbben bereikt en daar op moeder wachten. Sommige voorzichtige grootmoeders beginnen de rondgang met de kinderen allereerst op dat vluchtoord te wijzen, ais je me kwijt raakt, vinden we el kaar daar terug!" Anderen houden aan iedere kant een kind vast terwijl de overige kleinkinde ren elkaar weer een hand geven. Zo'n rij heeft iets van een ris worstjes. Liefst lopen ze niet achter elkaar maar zo veel mogelijk in de breedte en ver sperren de weg. Voeg daarbij getoeter en getetter door alle luidsprekers waarmee iedere stand gewapend is en het is te begrijpen dat de kinderen met verhitte hoofden en de grote mensen met verwezen gezichten eindelijk huis waarts keren Op de eerste zondag werden er meer dan tweehonderdduizend papieren hoe den verkocht, drieentwintigduizend sandwiches gegeten en dertigduizend liter vruchtensap gedronken. Om de kinderen te vermaken is al het mogelijke gedaan. Er is een mi niatuur Eiffeltoren en een groot ker- misrad wat maar steeds ronddraait en waar de kinderen wel een uur lang queue voor maken om er enige keren in rond te kunnen suizen. Ijverige kinderen kunnen tekenin gen maken, anderen allerlei spelle tjes doen, of zich op een roetsj baan naar beneden laten glijden. Kortom het hele Grand Palais is een grote gra tis speeltuin geworden waar alle mo gelijke firma's alles hebben gedaan om de lieve kleinen bezig te houden. Het eerste resultaat is een algemene opwinding die tot gevolg heeft dat de kinderen met een kennelijk plezier te gen-volwassenen opbotsen zonder ooit maar een centimeter uit de weg te gaan. Maar 't is niet het moment om daar op te letten! Er is ook zo vre selijk veel te zien! Zo heeft het bouw- doosspe] voor jongens van 9 tot 14 jaar veel bekijks. In minder dan twintig minuten moet telkens een groep van vijf jongens een geprefabriceerd huisje in elkaar zetten dat éen meter tachtig hoog is en voor zien van schoorsteen, trap, deuren, en wat er allemaal bijhoort. Sinds 1942 komt het centrale comité voor coördi natie van de bouwvakken hiermee aan. Het eerste jaar was het aantal „leer jongens" op de Salon achtduizend, ver leden jaar meer dan tachtigduizend. Wel een bewijs dat het bouwvak nog succes heeft, tenminste op de Salon. In werkelijkheid komt net arbeiders te- kort. De salon is natuurlijk een pop penkast, een theater en een echt cir cus rijk. Tevens heeft hij ditmaal voor het eerst een jazzstrijkje van drie robots, echte griezels, aangekleed of ze zo in een Spoetnik moeten stappen. Het is een fabrikant van caramels die daar mee komt. Stellig heeft deze niet ver wacht dat de kinderen na een blik op de robots geworpen te hebben, haastig doorlopen zonder naar zijn zoete heer lijkheden te kijken! Maar de Salon de l'Enfance is niet alleen een speelpark. Voor oudere kin deren en hun ouders is er een aparte afdeling waar men in stands alle mo gelijke inlichtingen en documentatie vindt over het onderwijs en over alle beroepen die in Frankrijk uitgeoefend worden en de vakken, waarin onder wezen wordt. Op het ogenblik zijn er in Frankrijk tien miljoen scholieren die over tien jaar voor het een of andere vak opgeleid moeten zijn. Een pro bleem wat men gelukkig bijtijds onder de ogen ziet. Verschillende departementen, dat van Landbouw, van Koopvaardij en van Onderwijs, vooraanstaande tech nische scholen en de Franse Spoor wegen, om maar een greep te doen, hebben afdelingen op de Salon waar alle inlichtingen over studie, carriè res, vakken en werkmogelijkheden gegeven worden. De salon de l'Enfance is zelden zo goed voor de dag gekomen: groot en klein kan er wat van zijn gading vin den. Diny K.-W. Het dichteresje Mmou Drouet is tegen woordig ook modeliste. Hier krijgt ze een model voor de show van de „Salon de l'Enfance".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9