Bad Groenoord kost f 235.000 extra Veel tegenslag bij de aanleg Over een sportief stadgenoot Van Soest Geheugen-hulp BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Schiedams historie in het kort verteld SIEBEL GARAGE WALDO Een keur van feestelijke geschenken Parfumerie v: 'A Melkzuur op wegdek Fiets foetsie OVER DE DAM Leven in de brouwerij BURGERLIJKE STAND Ouderavond St.-Jozef- en Maria- Gorettischool Pedagogisch Jeugd- concert 141.000 voor verlich ting Sportpark Harga ca Vierde toneelwedstrijd van de S.G. begonnen Over een verzoekschrift Monopole Theater GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN Benoemingen Damwachter .j 7.000 voor aankoop veiligheidsslangen Passage Theater Ravage aangericht (Vervolg Stadsnieuws elders in dit blad) NSC ZATERDAG 21 NOVEMBER 1933 PAGINA Enorme moeilijkheden CITROlN 2 cv rvUV ZWITSERSE HORLOGES .j Corinthian Cricket ■"'■4 f'-"V/. VOOR DE MEEST VERWENDE DAME OF HEER VINDT DE SINT BIJ Bijouterie Exclusief Depositaire Elizabeth Arden - Chanel - Lan Cóme, BROERSVEST 27 NAAST DE PASSAGE „The naked and the dead" '"•uw» scliieciamsctie courani ïiiiiHmiiMmfiiniiiiiimmtiiminmniniiiffliiHiimniiiiiiiiifflmKiiimiimiiHiiRiimniiiiiiniiiiiiiimiiifiiiiiifiiiiiiHmiimiiiiHHDiHifiiiriHiiimiiiiiiniHtimmiiiiiiiiffirfflMiimfmiffliifmRffinmHHmmiiroRuimfifnimffliiHimHKHiHniHHiiHiitB Een belangrijk hoofdstuk: de wegvoering van het gebeente van de maagd Liedewij Alias Van Toor Schiedammers als réfugiés Speurwerk Een plan Doodgraver vervolgd Het plan gelukte Valsspelers uit protest t, 'e aanneemster van de bouw van het Groenoord, de N.V. tot Aanneming werken v.h. H. J. Nederhorst te Gou- "eeft bij de uitvoering van het werk nstige moeilijkheden en tegenslagen 'dervonden. Reeds dadelijk na het slaan „P. "e eerste paal in begin december nJwi rnoes' het werk worden stilgelegd, "Jdat de benodigde Rijksgoedkeuring op t laatste ogenblik niet werd verleend, et kon eerst op 9 mei 1955 worden voort- «eset. De direct aanwijsbare schade welke ucze vertraging voor de aannemer ople efde, werd hem vanzelfsprekend ver- «°ed. De vertraging had echter nog ande- e zeer nadelige gevolgen. Juist in het midden van 1955 (zonder vertraging had het werk toen reeds ver gevorderd kun- "en zijn) raakte de arbeidsmarkt volko men overspannen en ging de aannemer Stute moeilijkheden ondervinden bij het verkrijgen van werknemers. Het is bekend, dat in die tijd vele dure faciliteiten moesten worden verleend om arbeiders aan te trekken. Ondanks de ve- extra kosten waren er echter dikwijls 'och nog te weinig arbeiders of waren er mleen minder geschikte arbeidskrachten e krijgen. Het werk werd hierdoor nog Rieer vertraagd en werd door te lage ar beidsprestaties veel duurder. Voor deze extra-kosten heeft de aannemer nog geen ^ergoeding ontvangen. Voorts bleek tij dens de uitvoering de bodemgesteldheid Van het terrein veel slechter te zijn dan fvaarop bij de aanbesteding werd gere kend. Bij de aanbesteding werd uitge daan van een in opdracht van Gemeen tewerken gemaakt rapport van het laboratorium van Grondmechanica te Helft. Dit rapport wekte ten aanzien van be grondsamenstelling zeker geen opti mistisch# verwachtingen, de werkelijk heid was echter vele malen somberder han in het rapport werd voorspeld. Er deden zich tijdens de uitvoering dan °°k enorme moeilijkheden voor, wat tot Zeer belangrijke extra kosten voor de Sannemer heeft geleid. Bovendien ver- borzaakten zowel de moeilijkheden bij het Vefkrijgen van werkkrachten als die ten gevolge van de slechte bodemgesteldheid ?,en grote verlenging van de bouwtijd. Geraamd was een bouwtijd van 48 we ken, in werkelijkheid duurde de bouw echter 97 weken. Ook dit bracht voor de a?nnemer weer veel extra uitgaven met k'ch, zoals huur van machines, kosten benzineverbruik Ml LAUT DKMONSTKATIB SINGEL 41-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON «4.65.9 (3 innen) van uitvoering, enz. enz. Het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn, dat de kos ten van het werk achteraf veel groter blijken te zijn geweest dan het bedrag waarvoor het werk aanvankelijk was aangenomen. Omtrent de betaling van een deel der meerkosten bestond geen twij fel. Op grond van de bepalingen van het bestek kon de aannemer voor be paalde onderdelen van de meerkosten aanspraak maken op betaling. Deze on derdelen zijn hem dan ook reeds dadelijk uitbetaald. De aannemingssom bedroeg f 1.069.850. aan meer werk e.d. werd dan ook bovendien nog uitbetaald een bedrag van f 225.984,20. Hiermede waren echter alle kosten nog lang niet gedekt en de aannemer drong dan ook aan op een verdere schadever goeding. Hoewel van de zijde van de ge meente niet behoefde te worden betwij feld dat de aannemer inderdaad op het werk nog een groot verlies had geleden, reeds nu toch de vraag of en in hoeverre de gemeente, hetzij op grond van de be palingen van het bestek, hetzij uit bil lijkheidsoverwegingen, verplicht zou zijn een extra schadevergoeding te geven. Deze vraag zou op zichzelf reeds moei lijk genoeg zijn geweest, doch bij de be antwoording moest tevens nog een rol spelen het feit, dat het werk indertijd zonder concurrentie bij enkele uitnodi ging aan de aannemer werd gegund en dat hij bovendien later ook nog op de zelfde wijze het maken van de nieuwe Spuisluis kreeg opgedragen. Om zich in deze kwestie te laten voor lichten heeft ons College het advies ge vraagd van de heer ir. A. Aronsohn, die ook adviseur was voor de betonconstruc ties van het zwembad en die indertijd voor de gunning de onderhandelingen met de aannemer had gevoerd. Terwijl de aannemer stelde, dat hij boven de hem reeds vergoede bedragen nog een schade van f 600.000. heeft geleden komt op grond van allerlei overwegingen de heer Aron sohn tot de conclusie dat het totaal aan vergoeding in deze schade ten minste f 275.000, zou kunnen bedragen en dat naar zijn mening een door de gemeente te betalen schadevergoeding van f 300.000 een redelijk bedrag zou zijn. B. en W. en ook de dienst van gemeentewerken konden zich met deze conclusie niet verenigen. Gemeend werd, dat een aanzienlijke lager bedrag vol doende zou zijn. Daar staat tegenover, dat deze kwestie zeer lang gelopen heeft. Het werk werd opgeleverd in juni 1957 en het rapport van de heer Aronsohn is van de cember 1958. Deze lange duur werd voor een deel veroorzaakt door het niet be schikbaar zijn van de heer Aronsohn, ten gevolge van een ernstige ziekte en ook nog tengevolge van een auto-ongeval. In elk geval door oorzaken waar de aanne mer geen invloed op had. Het is dus bil lijk dat de aanemer over de te betalen schadevergoeding bovendien rente wordt betaald. De met de aannemer gevoerde bespre kingen hebben er ten slotte toe geleid, dat de gemeente en de aannemer over eenstemming hebben bereikt over een schadevergoeding van f 235.000 totaal, dus rentevergoeding inbegrepen. Dit bedrag zal dus thans nog aan de aannemer moeten worden betaald. De voor Groenoord verleende kredieten zijn echter uitgeput. B. en W. stellen de raad dan ook voor een extra krediet groot f 240.000 te verlenen, daar dan ook de kosten van gemeentewerken hierdoor zullen zijn gedekt. Op het wegdek van de Nieuwe Haven kwam gisteravond melkzuur terecht, door dat op de vrachtauto van de heer H. B. v. d. B. uit Bodegraven een mandfles was gevallen en gebroken. De bestuurder moe6t zijn lading in de buurt lossen en ontdekte toen het gebeurde. Hij kreeg een proces-verbaal. De gemeentereiniging heeft zand gestrooid vanwege het slipge vaar. Advertentie STADHUISPLEIN 24-261 C001SINGEL 50 Bers N. BINNENWEG 227 - ROTTERDAM J LANGE POTEN 11 DEN HAAG j KALVERSTRAAI 123 AMSTERDAM De heer P. H. B. deed aangifte van dief stal van de fiets vanzijn dochter, die niet op slot in de Mariastraat stond. ..Dat DE WINKELIERS in de Passage z'ch scharen onder hen, die hun best "oen, om de Schiedamse winkelstand zo ®?htrekkelijk mogelijk te maken, is alles- Zlhs een verheugend verschijnsel. Schiedam wordt als winkelcentrum fLeeds belangrijker, ook voor het uiterste Westen van Rotterdam. En de tijd is lang Y°orbij, dat men, om zijn inkopen te „?en, wat men noemde „naar de stad p'bg en tijdens de dagen, die we nu weer Rebben, honderden Schiedammers zwaar D®laden uit Rotterdam terugkeerden. Toevallig hoorden we gisteren nog een Sesprek tussen twee oudere dames. Ze jTstigden elkanders aandacht er op ?aar het scheen, hadden ze elkaar vele iaren achtereen niet gezien dat Schie- arn inmiddels een „echte" stad was ge worden. En, „laten we eerlijk zijn", zo Oegde een harer aan haar betoog toe /°lgens de stereotiepe uitdrukking, wel- momenteel nogal opgeld doet, ook on- v?r eerlijke mensen je behoeft werke- ,'Jk niet meer naar Rotterdam, maar ja, Wil er toch wel eens uit. Die OUDERE DAMES hebben evenals ®le oudere Schiedammers de tijd nog fekend, dat de Passage een mislukking ;?ek en de helft van de winkels leeg fond. de rest een noodlijdend bestaan O'dde. Dit is allemaal anders. Er heeft zich een 'mkeliersvereniging „De Passage ge- f °rmd en die is actief, mede dank zij het fit, dat er zich verschillende nieuwe za- met vooruitstrevende stuwkrachten ebben gevestigd. i. De geboorte van deze nieuwe winke- Jofsvereniging doet deugd, na het ken- eüjke overlijden van de niet zo heel Nd geworden winkeliersvereniging „De lam» Jam! Wat DE PASSAGE BETREFT, straks wanneer de nieuwbouw van Vlug ge- i.e®d is, van de trek er heen mede gepro beerd kunnen worden. En als we het §Ped hebben, bestaan er plannen, om het U-oemarktplein te asfalteren. Dit zou een •Jsische consequentie zijn na de asfalte- v.l,bg van de Singelbocht en het Rubens- 'ein. In het weekblad „Hier Rotterdam" troffen wjj het volgende artikel aan van de hand van de sportjournalist M. v. d. Berge: In 1921 stapte er een parmantig kerel tje van 15 jaar, nog in de korte broek, het terrein van A.F.C. aan de Wandelweg te Amsterdam op, om met de grote jongens van H.D.V.S. de strijd aan te binden te gen de plaatselijke club. Zijn debuut in de hogere regionen van ons voetbal, waar in hy zou uitblinken en reeds was opge vallen. na eerst een .jaar tevoren als ju nior te zijn opgetreden. Êen jaar later reeds speelde Piet Scheffers, want hij was het, definitief in het eerste elftal van Hermes. Zijn eerste wedstrijd was tijdens het Zilveren Bal- toernooi en als rechtsbuiten was zijn eer ste directe tegenstander de zo geduchte Kees van Dijke van Feijenoord. Maar Piet was 'n dapper spelertje, die zich van de kracht van de „reus" niets aan trok en dartel om hem heen draaide, wanneer dit nodig was. En dus slaagde hij. Zodoende speelde hij 13 jaar lang in het eerste elftal. Eerst als rechtsbuiten, later als rechts- en linkshalf, want Piet was een terrier en men kon hem op die plaat sen het best gebruiken. Trouwens, dat hij er op uitblonk kan het beste blijken uit het feit dat hij wel zevenmaal reserve was voor het Nederlands elftal. Maar hij had de pech in de schaduw van Puck van Heel te leven, Zodat hij nimmer een „cap" kreeg. Maar wel heeft hij talloze malen in vertegenwoordigende ploegen gespeeld. Zeven jaar lang had hij een vaste plaats in het Rotterdams elftal en ook speelde hij vele malen voor „De Zwaluwen". Ook speelde hij als enige H,D.V.S.-er in de Corinthians, hetgeen destijds als een gro te eer beschouwd werd. Men mocht dan met rode kousen aan in het veld verschij nen, maar Piet heeft dit nimmer gedaan. Hij besefte, dat dit minder prettig was voor zijn medespelers. Met dat al was hij een grote uitblinker, loen er bij Hermes in het midden van de Jaren dertig moeilijkheden ontstonden is hij met enigen van zijn clubgenoten, Jacq. de Bruin, Van Oort, en V. d. Vaart in Xerxes gaan spelen in de periode, waarin de Hongaar Mollnar trainer was. Xerxes werd nagenoeg een „Wunder- team" en 't kreeg in die jaren de naam van „eeuwige tweede" en „champion-kil ler", met Wim Lagendaal als schutter. Het was ,,een fijne tijd" waarop Piet Scheffers met veel genoegen terug ziet. Tot 1940 bleef hij bij Xerxes hangen. Toen brak de oorlog uit. Mollnar vertrok en mr. Van Boekhoven zag weer kans de gebro ken banden van Hermes te herstellen. En dus keerde ook Piet in de gelederen van Hermes terug. Daarin is hij nog verschillende jaren commissielid geweest en tot aan het in stellen van het betaalde voetbal was hij lid van de elftalcommissie. En voor zo ver het voetbal betreft denkt hij nog met vreugde terug aan het kampioenschap, dat Hermes in 1928 behaalde, waardoor zijn club naar de eerste klasse kon promove ren. „Wij hadden toen met o.a. V.d. Griend en Jacq. de Bruin 'n reuze elf tal", zegt hij er nu nog van. Ook op cricketgebied heeft Scheffers uitgeblonken. Evenals voetbal beoefende hij dit spel reeds op jeugdige leeftijd en ook daar vond hij spoedig zijn weg naar het eerste elftal. Tot 1929 speelde hij er in, en door zijn snelheid blonk hij als fielder (cover point) veelal uit. Maar ook als batsman stond hij zijn mannetje, voor al wanneer het tegen de „Grote Haagse" (H.C.C.) ging. Dan sloeg hij er als free- hitter op los en het is zelfs wel eens ge beurd, dat hij met 96 de century heel dicht benaderde. Ook heeft hij eens in een ver tegenwoordigend team gespeeld tegen de Harrow Wanderers. Wanneer er op sportgebied iets te doen was, was Piet Scheffers, wanneer het maar even mogelijk was, er steeds bij. Als h.b.s.-leerling nog nam hij deel aan een 5 km-hardloopwedstrijd, waarin hij zesde werd. Ook zwom hij op Koninginne dagen mee in de 3-km zwemwedstrijd en in 1929 heeft hij nog een kampioenschap behaald. Kegelkampioen van Schiedam. Piet bezoekt nu nog regelmatig de wed strijden en op sportgebied is hij bij het biljartspel nog steeds actief. En dan heeft hij voor Hermes nog een verdienste ge had. Want door zijn lichtend sportvoor- beeld werd zijn oom geïnteresseerd voor sport, waardoor Hermes jarenlang van zijn organisatorische talenten kon profite ren. De naam Scheffers heeft in Rotter damse en Schiedamse sportkringen een goede klank. De heren hebben het er ook naar gemaakt. GEBOREN: Robert, zoon van H. de Koster en G, van Ekeren; Hendrïcus A., zoon van O. F. ter Reegen en T. E. S. Moll er. Gisteravond hielden de oudercomités van de St.-Jozef- en de Maria-Goretti- school gezamenlijk een ouderavond in Arcade. De spreker van de avond was rector A. C. Raadschelders te 's-Graven- liage, die zoals bekend, door de bisschop van Rotterdam is belast met de zorg voor de priesterroepingen. De titel van zyn lezing men zou het heter een causerie kunnen noemen luidde: „Hoe wijs ik mijn kind de weg naar zijn (of haar) toekomst?" De opvoeding van het kind, altijd een moeilijke en verantwoordelijke taak is, aldus spr., voor deze generatie wel bij zonder moeilijk. Het oude levenspatroon past niet meer. De gehele levensstijl is veranderd op elk gebied en het kind on dervindt daarvan de onvermijdelijke te rugslag. Meer uitvoerig behandelde spr. de moeilijkheden van de puberteit, een periode die zich kenmerkt door uiter lijke en innerlijke disharmonie. Het kind groeit naar zelfstandigheid en de ouders moeten het kind ook daarin leiden. Veel wordt in deze periode bedorven door wan begrip en gebrek aan belangstelling. Ook bij de keuze van het beroep moeten de ouders zich laten leiden door het belang van het kind en niet door persoonlijke ijdelheid. Zij moeten mogelijkheden en aanleg onderzoeken en daarbij te rade gaan bij bevoegde personen en instanties. Hierna kwam de causeur op een smaller terrein: De priesterroeping, de schoon ste roeping, het delen in de roeping van Christus Zelf. God geeft, aldus spr., zijn roeping meestal op natuurlijke, op men selijke wijze. Die roeping moet op mense lijke wijze tot ontwikkeling komen en de ouders spelen hierbij in Gods bestel een grote, dikwijls beslissende rol. Vele roe pingen gaan verloren, vaak door tegen werking of misvatting van de ouders. Het valt sommigen moeilijk hun kind af te staan aan God. Spr. besloot met de- ouders aan te sporen, ook hierin de be dachtzame leiders van het kind te zijn en in het gezin te bidden voor priesterroe pingen, waaraan zo groot gebrek is. Hierna werd de avond besloten met de vertoning van een film over bovenge noemde materie. De opkomst van de ouders was vrij goed, maar kon beter. Onder de aanwezi gen waren o.m. de voorzitter van de St.- Willibrordusstichting, de heer C. Linde man en de Eerw. Broeder Overste. Het programma van het Pedagogisch Jeugdconeert dat 30 november a.s. in hel. Passage Theater gegeven wordt met als dirigent Frans Moonen, luidt als volgt: II madrigalesco voor strijkorkest van Antonio Vivaldi (1675—1741); Delen uit de eerste symfonie van Ludwig von Beetho ven (17701827) en Ouverture „Der Frei- schutz" van Carl Maria vo,n Weber (1786 —1826). De betrokken sportverenigingen hebben reeds bij herhaling verzocht het „Sport park Harga" van elektriciteit te voor zien. De onmogelijkheid de trainingsvel den en kleedlokalen te verlichten wordt als een groot gebrek gevoeld. Met deze sportverenigingen zijn B. en W. van oor deel dat inderdaad door het ontbreken van goede verlichtingsmogelijkheden aan de waarde van het complex in belangrijke mate wordt tekort gedaan. Tot op heden hebben de hoge kosten hen evenwel ervan weerhouden de aanleg van elektriciteits aansluiting voor te stellen. Nu het complex, voor zover het thans gereed is, inmiddels geheel in gebruik genomen is, menen ook zij, dat het mo ment is aangebroken aan de gerechtvaar digde verlangens van de sportverenigingen tegemoet te komen. Om aan alle toekom stige aanvragen voor aansluiting van sport- en trainingsvelden te kunnen vol doen en om alle wegen en paden tussen de sportvelden van verlichting te- kunnen voorzien zal een uitgaaf van 151.000 no dig zijn. Zij kunnen de raad echter mededelen, dat de betrokken sportverenigingen zich bereid hebben verklaard de helpende hand te bieden bij het graafwerk voor de kabelaanleg, waardoor de kosten met 10.000 zullen worden verminderd, zodat f 141.000 ten laste van de gemeente blijft. In dit bedrag is begrepen een uitgaaf van 40.000 om de verbindihgsweg langs de spoorbaan naar Vlaardingen van straatverlichting (80 lantaarns) te voor zien. B. en W. stellen de raad thans voor het benodigde krediet ad 141.000 be schikbaar te stellen. Gisteravond heeft de toneelverenigi- ging „Onderling Kunstgenot" met het blijspel van Philip Johnson „Oost, West. Egypte best", de vierde wedstrijd uitge schreven door de sectie toneel van de Schiedamse Gemeenschap, geopend. Het was voor deze vereniging de eerste maal dat aan een toneelwedstrijd werd deel genomen. Men beschikt over geen aan hang, zodat het Musis Sacrum" slechts matig bezet was. Zoals gebruikelijk heeft de wethouder van culturele zaken, mr. M. J, M. van Kinderen deze eerste uitvoeringsavond met een toespraak ge opend, De jury is van dezelfde samen stelling als het vorig jaar en bestaat uit mevr. Eva Hauck en de heren J. Ever wijn en J. A. Meijer. In de raadsvergadering van 26 juni j.l. werd om advies in handen van B. en W. gesteld het verzoekschrift van de heer G. Harreman, alhier, betreffende één hem in eigendom toebehorend huisje, Grofbaan 25/23. In het verzoekschrift beklaagt de heer Harreman zich over het feit, dat hij door B. en W. gedwongen wordt „deze leeg staande bouwval" zoals hij het pandje aanduidt als woning weer in orde te maken, daar de kosten hiervan z.i. ten minste 1000 zouden bedragen en na een paar jaar weer dezelfde kosten zouden moeten worden gemaakt, aangezien ver dere verzakking niet is tegen te houden. Bovendien beklaagt hij zich, dat hij geen toestemming ontvangen heeft om deze woning aan haar bestemming te onttrek ken en om haar daarna als werk- en opslagplaats voor zichzelf te gebruiken. Zijn verzoekschrift beoogt deze toestem ming alsnog te mogen ontvangen, waar bij hij onder de aandacht brengt, dat z.i. „het geslacht, dat deze huisjes wil bewo nen, uitgestorven raakt". Naar aanleiding van het bovenstaande merken B. en W. op, dat de woningbehoefte nog niet toe- Vrijdagavond is in Arcade te Schiedam door de chr. toneelver. „Geron" een repetitie gehouden voor het toneelstuk De Gebroken, dat voor de katholieke Kring zal worden opgevoerd. Theo Kling (regisseur), Mar Hemminga, Coen Westerveld, Mies den Hartog Visser, Koos de Groot en Freek Kegel in een der scènes. laat de verouderde woningen, waartoe in- Laan 154 tel. Passage Theater: Les Tricheurs (strikt volwassenen) dag. 2 en 8.15, zat. en zónd. 2, 4.15, 7, 9.15. Hedenavond geen film voorstelling Monopole Theater: The naked and the Dead (volwassenen) dag. 2, 7, en 9, zat. en zond. 2, 2.15, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Kunstverzameling H L. Straat t/m. 13 dec.; Een dichter schil dert t/m. 6 dec.; Nederlandse meesters na 1900 t/m 6 dec. Dagelijks van 1017 uur, zondag van 1217 uur. ZONDAG R.-k. Instuif. Zalencentrum, Dr. Wibaut- plein; nieuwe platen. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA OpeolDgaureai Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen; dL, do., za. Uitleenpost Kerkweg 48. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molenstngel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 8.308 uur; vr. 78 uur: jeugd: wo. 2fl uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. VVi- bautplem (zijingang): Jeugd: wo 1.30—S uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. ^Uitleenpost Emmastraat 3 ma 7R uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. Mokkenstorm v Ruysdaellaan 52b tel. 64098; dr. Kunze, ;l| Nieuwe Haven 115; dr. Nijenhuie, B. K. derdaad bedoeld pandje ook behoort, aan haar bestemming te onttrekken. Zij kunnen echter mededelen, dat de stedebouwkundige afdeling van de Dienst van Gemeentewerken de vraag in studie heeft genomen in hoever aan het ver langen van adressant zal kunnen worden voldaan. Het resultaat van deze studi ezal thans moeten worden afgewacht. dr. Van Santbrink li I Mgr. Nolens!aan 183. tel. 62562. Apotheek Backer, St.-Liduinastraat 58. De wijkverpïegingsdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door zuster Houbaer Rubensplein 20a, tel. 69701. Het kraamcentrum door zuster De Ko ning. Philips van Bourgondiëstraat 21, tel. 63334. Deze diensten duren van zaterdagmid dag 1 uur tot en met zondagavond 12 uur. In het Monopole Theater gaat tot en met maandagavond de bekende film „The naked and the dead", een keihard oor logsverhaal, waarvan de handeling zich afspeelt op een eiland in de Stille Oceaan, De burgemeester roept de leden van de gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op vrijdag a.s. te 20 uur ten stadhuize. De agenda omvat o.m. het voorstel van B. en W. tot benoeming van de heer H. Groenrof, adjunct-havenmeester, tot ha venmeester. Voordracht van B. W. ter benoeming van een onderwijzer aan de prof. dr. J. H. Gunningschool (Burg. v. Haarenlaan/hoek Piersonstraat). Voor- Ook door deze asfaltering zullen de om- gedragen wordt de heer J. van der Lee, SaV*n£ en daardoor de stand in de Pas- fte direct en indirect weer winnen, k Er leeft toch wel het een en ander. En £rote aantrekkelijke winkelcentrum, steeds gepleit hebben, aarvoor €roeit. wij OsoRWm* miiv VMrtkp» »"«W9k* 81ste Jaargang No. 24143 DAM 16 SCHIEDAM TELEFOON H Hl POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 1 advertenties f 8-15 per mm-hooete. Bij eontract Speciale fcanieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t 0J30 per man-hoogte. Bij oomract speciale tarieven. kampioene N tot 30 woorden f 0J0 bij talmg. Elk woord meer ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden «ge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor hert Advertentae- Weaen. abonnementen t 1M per kwartaal, f V* en f 9.59 per week. «jzer bij het G.L.O. 'te Capelle a/d' Voordracht van B. W. ter benoe- ming van een aantal leraren aan de Gem. Nijverheidsavondschool en tot tijdelijk adjunct-directeur voor het tijdvak van 1 februari t/m 31 maart 1960; G. van Ma rion. Sedert enkele jaren wordt ernaar ge streefd de aansluiting van gastoestellen in overeenstemming met de Gasinstallatie- voorschriften veiliger te maken door hier voor een flexibele slang met vaste kop peling, de zgn. veiligheidsslang te gebrui ken. Reeds eerder is tegelijk met de kre dietaanvragen voor toestellen een enkele maal beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van deze slangen ge vraagd. De gasverbruikers kunnen, als zij dit wensen, zulk een slang tegen een ge ringe vergoeding huren. Van de zijde van de verbruikers bestaat voortdurend vraag naar deze veiligheids slangen. Om aan deze vraag te kunnen voldoen dienen nu rond 700 slangen te worden gekocht, hetgeen een uitgaaf vraagt van circa 7000,Met dit bedrag kunnen de behoeften van enige maanden worden gedekt. In overeenstemming met het advies van de Commissie vooor de Technische Bedrij ven stellen B. en W. voor het benodigde krediet beschikbaar te stellen. WIJ VERLATEN DE ZESTIENDE EEUW en komen In de zeventiende, gedu rende welke onze stad veel rumoerige ja ren heeft doorgemaakt. De oorlog met Spanje duurde nog voort en hoewel Spanje naar vrede verlangde, kwam het zover nog niet en werd 'n Bestand geslo ten, 'n wapenstilstand (16091621), hoe wel zeer tegen de zin van stadh. Mau- rits. De Raadspensionaris Oldenbarne- velt begroette met genoegen deze wapen stilstand, vooral met het oog op de beden kelijke financiële toestand van de Repu bliek. Dit was de eerste oorzaak waardoor een verwijdering tussen beide genoemde staatslieden ontstond. Een tweede was ge legen op het terrein van de godsdienst: de theologische strijd tussen Arminianen en Gomaristen. alias Remonstranten en Contra-Remonstranten. Ook binnen onze stad bleef het gedu rende de jaren van het Bestand niet rus tig. De Arminianen kregen aanhang voor hun ideeën onder de ingezetenen en voor al onder de notabelen van deze stad. In deze woelige jaren treden twee personen op de voorgrond: ds Jacobus Taurinus en de heer Witte Alewijnszoon Koning. Laatstgenoemde stelde alles in het werk om binnen deze stad 'n Remonstrantse ge meente te vormen, hetgeen hem echter niet is gelukt. Wel in het naburige Vlaar dingen kwam een Remonstrantse gemeen te tot stand en enige Schiedamse ingeze tenen togen dasr ter kefke, lieten zich als lidmaat aannemen, terwijl hun kin deren te Schiedam aan huis werden ge doopt. Onder deze Remonstrantse lidma ten vinden wij de namen van bekende Schiedamse families, o.a. de familie Gordon, de familie Koning en de familie Muis. Van laatstgenoemde familie noe men wij Nicolaas Muis, stadsdrukker en zijn huisvrouw Cornelia van Wijnbrugge, die beiden in 1758 naar Vlaardingen zijn vertrokken. Ds Jacobus Taurinus, alias Van Toor, was een zoon van de tweede Schiedam se predikant, Petrus Taurinus, reeds eer der door ons genoemd, en werd in 1576 in Den Briel geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden en werd een van de geleerdste predikanten van zijn tijd. Ook behoorde hij tot de onderteke naars van de „Remonstrantie", welke in 1610 aan de Staten van Holland werd aangeboden. Op zijn sterfbed bekende ds Jacobus Taurinus de schrijver te zijn van „De Weegschaal", een grondig ge schrift tegen het Calvinisme. Hij vluchtte naar Antwerpen, waar hij 22 september 1618 is overleden. Een voor de trouwgebleven katholie ken van onze stad merkwaardige gebeur tenis was de wegvoering van het gebeen te van de maagd Liedewij, in 1433 binnen onze stad in geur van heiligheid overle den. Bij de overgang van de St.-Jans- kerk aan de Calvinisten hadden die alles in het werk gesteld om elk spoor van de verering van de maagd Lidewyj uit te wissen en daarom werd de zerk,' welke haar graf dekte, reeds in 'n ver borgen hoekje der kerk geplaatst. Maar in de Zuidelijke Nederland, waarheen een groot aantal trouwe katholieken uit het noorden en onder hen ook Schiedamse ingezetenen de wijk hadden genomen bleef belangstelling bestaan voor alles wat deze katholieken dierbaar was en bij hun vlucht hadden moeten achterlaten. Men kan dan ook lichtelijk begrijpen, dat in de zuidelijke Nederlanden pogingen werden aangewend om een en ander in het noorden op te sporen. Een gunstige gelegenheid daartoe bood het tijdperk van de regering van hertog Albert van Oos tenrijk (15951621). stadhouder van de Spaanse Nederlanden. Bij het opsporen van katholieke zaken in de noordelijke Nederlanden heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt de pries ter-historicus Jean Baptiste Gramaye in 1580 te Antwerpen geboren en in 1635 te Lubeck overleden. Deze geleerde pries ter was o. a. protonotarius apostolicus, proost van het kapittel van St.-Walburgis te Arnhem en Kanunnik van Luik. Op 21 april 1614 verkreeg hij opdracht van hertog Albert van Oostenrijk om docu menten betreffende de katholieke gods dienst in de noordelijke Nederlanden op te sporen en te Brussel bijeen te brengen. Bij dit speuren heeft Gramaye ook 't oog laten vallen op de rustplaats van het gebeente van de maagd Liedewij in de St.-Janskerk alhier. Inlichtingen betref fende de ligging van haar graf in ge noemde kerk zal hij wel ontvangen heb ben van de naar het zuiden gevluchte Schiedammers. Daaromtrent vindt men brieven in 't zevende deel van 't „Ar chief voor de geschiedenis van het aarts bisdom Utrecht", waarin van de maagd Liedewij melding wordt gemaakt. Gramaye overwoog nu hoe hij op de beste manier het gebeente van de maagd Liedewij naar de zuidelijke Nederlanden zou kunnen overbrengen en in verband met deze zaak heeft hij dan ook vele ma len onze stad bezocht. Volgens een in Den Haag op 18 december 1615 opge maakt procesverbaal betreffende de ver richtingen van Gramaye en zijn mede helpers waren zij reeds in augustus 1615 begonnen een plan te ontwerpen over de beste wijze van wegvoering van het gebeente van de maagd Liedewij. Als al les in september d.a.v. gereed was om het gebeente van hier naar Brabant aldus het procesverbaal over te breAgen en men aanstalten maakte om op 22 septem ber 1615 aldus het procesverbaal het graf te openen, ontstond hierover in de stad zoveel opschudding, dat men voorlopig aan de gemaakte plannen geen uitvoering kon geven. Wat zou de reden van deze opschudding zijn geweest? zal men vragen. Hoewel wij geen afdoend antwoord op deze vraag kunnen geven, lijkt wel zeker, dat de liefde voor hun stadsheilige, die men als de beschermster van de stad vereerde, nog niet geheel en al bij de ingezetenen was verdwenen, ondanks de reactie van de aanhangers der nieuwe leer. De grafmaker, alias doodgraver, die bij deze opgraving betrokken was, werd ge arresteerd en vervolgd ter zake van „vio latie ofte braecke van sepulture, die- verije aen den dooden lichaeme ende gebeente, streckende tot groote injurie derselver vrunden ende magen", een delict hetwelk in criminalibus zeer zwaar werd gestraft. De man hoorde tegen zich eisen, dat hij „metten swaerden" moest worden geëxecuteerd. Evenwel tot een doodstraf is het niet gekomen. De grafmaker kwam er met een grote boete nl 60 ponden plus de ontzetting van zijn ambt als grafmaker af. Gedurende de gevangenneming èn veroordeling van de grafmaker zagen Gramaye en zijn medehelpers geen kans A -N* G T A b Ui N.A tijdens de strijd van de Amerikanen te gen de Japanners. Toegankelijk voor vol wassenen. In het Passage Thcaier draait momen teel een der meest besproken films van de laatste tijd, „Les Tricheurs" van de Franse cineast Marcel Carné. De Neder landse titel welke een hier verschijnend jeugdblad eraan mee heeft gegeven, nl. „Valsspelers uit protest", benadert heel wat beter de inhoud, dan de domme of met opzet tendentieuze Nederlandse bena ming „Zondaars in Spijkerbroek", waar mee de filmreclame zich lelijk in ds kaart laat kijken. De bestaande toestanden onder de Pa- rijse, St. Germain des Près-jeugd waar van de film een beeld geeft, houdt een protest in tegen hetgene dat de ouderen van de maatschappij gemaakt hebben, maar getuigt tevens van een ontstellen de geestelijke armoede. Wanneer Carné ons laat zien, hoe deze jeugd radicaal breek met moraal, conventie en traditie, maar hierdoor gedwongen wordt zichzelf te bedriegen, raakt hij het grote probleem van ook een overigens gelukkig klein deel van onze Nederlandse jeugd. Ook in eigen omgeving leven „Tricheurs" zij het dan in wat minder extreme vorm; de film zal hen leren waartoe bandeloosheid kan leiden maar geeft geen enkele richt lijn om tot een andere levenshouding te komen. Zij die „Les Tricheurs" willen gaan zien, zullen moeten trachten door de beelden heen te kijken, want achter de bandeloosheid en het bacchanaal schuilt de tragiek van het probleem van een deel van onze eigen jeugd. Filmisch creëerde Carne een meesterwerk en zowel Andréa Parisy en Pascale Petit als de twee man nelijke hoofdrolvertolkers. Laurent Ter- zieff en Jacques Charrier, leveren subliem spel. De grote realiteit, die met Franse grondigheid in deze film gelegd werd. maakt voorbehoud voor strikt volwasse nen nodig. Sanita Liduina om hun voorgenomen plan tot uitvoering te brengen. Toch gaven zij de hoop tot welslagen van hun plan niet op en toen de rust in de stad was teruggekeerd, werd op 15 december 1615 voor een tweede maal doch in alle stilte en in het bijzijn van enige getuigen, het graf van de maagd Liedewij geopend, haar gebeente er uit gehaald en naar buiten de stad ge voerd, om vervolgens in 't Karmelietes senklooster te Brussel te worden opge baard. Daar rust heden ten dage nog 'n gedeelte van 't H. gebeente van de maagd Liedewij terwijl op 13 juni 1871 'n gedeel te van haar relieken door 't klooster aan de Frankelandse parochiekerk werd afge staan. Ten slotte zijn nog vermeld, dat ook de oud-katholieke gemeente, gevestigd in 't „Huis te Poort" op de Dam in het bezit is van een relikwie van de maagd Lie dewij. L. A. ABMA. Onder invloed van sterke drank heeft de automobilist J. D. W. uit Rotterdam gistermiddag omstreeks vijf uur een ra vage aangericht op het verkeersplein voor de Oranjebrug op de Nieuwe Haven. De bestuurder zelf kwam er goed af W. reed met zijn personenauto uit de rich ting Koemarkt het verkeersplein op. toen hij de macht over het stuur verloor. Hij botste tegen een verkeerspaal. kwam dwars op <je weg te 6taan en ramde toen een handwagen van een glazenwasser. De ladder schoot door de voorruit van de auto. rakelings langs het hoofd van de bestuurder en een passagier die naast hem zat. De bestuurder kreeg kleine wondjes :n zijn gezicht door de glassplinters. Hij is door de G.G.D. ter plaatse verbonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3