Zal hervatting van staalstaking in kunnen worden vermeden? Stadsnieuws WIEL-PUZZEL Rijbewijs voor „getemde auto" Restrictieve economische politiek thans wel en met gewenst in het Zoeklicht Nauwe samenwerking tussen bankierskantoren Hssayprijzen-lVAy gemeente Amsterdam Institnt International d'Etudes Bancaires Krediet voor aanslui tende wegen 8395 woningen te weinig voor militairen De vermiste opgespoord ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 Rechtszaak wordt aangehouden tot 4 december Aantal kandidaten voor officiers opleiding gedaald DEN HAAG, 20 nov. De firma Landtf en Van Till deelt mede, dat zij beslotc" heeft tot een nauwe samenwerking w3 het bankierskantoor M. de Jong en 7.o0" te 's-Gravenhage over te gaan. Met ifl' gang van 1 januari 1960 zullen de hereij dr. Jos. Janssens en drs. H. C. de Lil' als vennoot tot de firma toetreden efi zullen de zaken van het bankierskar.too' M. de Jong en Zoon door Landry en Va" Till worden voortgezet. stel van herhalingsoefeningen en 352 ver- voegde beëindiging van militaire dienst. In 1959 is tót nu toe in 181 gevallen voor de eerste maal vrijstelling verleend. Het aantal toegelaten kandidaten voor de op leiding tot beroepsofficier is na een stijging in 1958 in 1959 weer gedaald. De minister acht het nodig voor de sti mulering van de aanmelding voor KMA en KIM maatregelen te nemen. Hij wil zich hierover echter eerst een beter in zicht verschaffen. dit gedeelte proefvlakken worden aange legd. waarmede beoogd wordt een weg constructie te vinden, die in het Uitbrei dingsplan Kethel zal kunnen worden toe gepast. Voor het gereed maken van het gehele tracé uitgezonderd het hiervoor aan gegeven gedeelte hetgeen op de voor noemde tekening gekleurd is aangegeven, is volgens de door de Dienst van Gemeen tewerken opgemaakte begroting een be drag van 800.000 nodig. Van het hierboven genoemde krediet van 1.300.000 zal na voltooiing van de brug een bedrag van f 150.000 resteren voor het aanleggen van verhardingen. In bedoeld krediet was nl. begrepen de aan leg van een rijweg van 6.50 meter breedte en één voetpad van 2.10 meter breedte. Het is echter niet gewenst aan deze beperkte opzet thans nog vast te houden zowel met het oog op de te verwachen toeneming van het verkeer, wanneer het zwaartepunt van de woningbouwactiviteit zich zal verplaatsen van Nieuwland naar Kethel. alsook in verband met de slechte gesteldheid van de ondergrond. Gelet op het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor thans nog een krediet groot f 650 000 te verlenen voor de aanleg van de aan de Poldërvaartbrua IT aan sluitende wegen. Vast staat, dat in deze uitgaven zowel van rijk als van de provincie belangrijke bijdragen zullen worden ontvangen, doch, aangezien de besprekingen hieromtrent nog niet geheel beëindigd zijn. kunnen nog geen definitieve cijfers worden ge doemd. Aansluitend aan deze kredietaanvrage verzoekt de directeur van de Technische Bedrijven ten behoeve van de gas-, drink water- en elektriciteitsvoorziening, ver band houdende met de voorgenomen we gen- en brugaanleg, kredieten van resp. 97.000, 72.000 en f 62.000 of in totaal f 231.000 ter beschikking te stellen. R en W. geven de raad in overweging ook deze kredieten toe te staan. GRONINGEN, 20 nov. De kanton rechter te Groningen mr. W. J. Benes heeft vanmorgen in een tussentijds von nis inzake dé principiële strafprocedure tegen de 41-jarige verkoopleider E. Jan sen, van de autohandel N V. Gremi, over de Goggomobil met 20 km snelheid be paald, dat de zaak wordt aangehouden tot vrijdag 4 december. Als getuige-deskun- dige zal dan worden gehoord ir. J. van Rosevelt, chef van de technische dienst van de A.N.W.B. te Rotterdam, over de vraag of een hogere snelheid dan 20 km per uur in een dergelijk „getemd auto- tje'' ai dan niet kan worden bereikt. De verkoopleider was zoals bekend, be keurd, omdat hij zonder rijbewijs in een auto met snelheidsbegrenzer had gereden. Door deze snelheidsbegrenzer is de top snelheid tot 20 km per beperkt. De ver koopleider en zijn raadsvrouwe, mej. mr. A. C. Bleeker, beriepen zich erop, dat geen rijbewijs nodig was ingevolge art. 101 van de Wegenverkeerstwet, waarin bepaald wordt, dat dit niet nodig is v.oor een motorvoertuig op vier wielen, .dat niet harder kan rijden dan 20 km per uur. De officier van justitie, mr. J. Mein, was echter een andere mening toegedaan en vorderde f 15.- boete subsidair of tien dagen hechtenis. T-» «1 1 1 iuist z0 gezond blijkt, dat I vraag blijft zéér krachtig, -j - feit dat het persoonlijk it (op jaarbasis) in het d 1Q59 ppn rialinp van ra 5 AMSTERDAM, 20 nov. B en Amsterdam hebben op advies van de .tof)' voor de Essay prijzen 1959 der gemeerd® besloten een prijs van duizend gulden to® te kennen aan mevr. Jeanne van Schal" Willing voor haar bundel dramatiscbf kronieken onder de titel „Na afloop/ De heer R. Nieuwenhuys kreeg een peil? van vijfhonderd gulden voor zijn artik®1 in de jaargang 1957 van het tweemaal1' delijks tijdschrift „Indonesië" getiteld „De zaak van Lebak na honderd jaar Lausanne, 20 nov. Op de 18de zit ting van het Institut International d'Etu* des Bancaires, die in de afgelopen wee" te Ouchy (bij Lausanne) plaats vöO" werden pre-adviezen behandeld van de heer dr. R. Brinckmann, Firmant Brinc"' mann, Witrz Co. te Hamburg, ovef „The role of commercial banks in mone tary policy with the sub-title; The rela tions between the commercial and the central banks"; de heer Tore Browaldb- directeur van de Svenska Handelsbanken te Stockholm, over „The public relation5 of the Banks", De heer Johan Melander' directeur van Den Norske Creditbank te Oslo, sprak over „The seven countries". Er is een krediet verleend van 1.300.000 voor de bouw van de Poldervaartbrug II en het maken van de opritten van deze brug met een aansluiting op het sportvei- dencomplex bewesten de Poldervaart (Sportpark „Harga"). De brug over de Poldervaart met de beide opritten vormt een belangrijk on derdeel van het tracé, dat straks de ver binding zal vormen tussen het centrum van Schiedam enerzijds en Tuindorp-Ke- thel anderzijds. In de loop van dit jaar is van dit tracé gereed gekomen de Nieuwe DamLaan, ook het gedeelte hiervan, waarin zich de nieu we overweg, bevindt, tot aan de Schie- damseweg in Bijdorp. Vanaf dit punt loopt de weg naar Kethel momenteel nog via de voqr het huidige verkeer reeds veel te smalle Schiedamseweg en „Blau we Brug". Niet alleen is de „Blauwe Brug" veel te smal. ook de constructieve toestand hiervan laat veel te wensen ovef. ■Naar,het oordeel van de directeur Van Gemeentewerken is het dan ook noodza kelijk, dat omstreeks de tijd dat de brug over de Póidervaart gereed is (ongeveer medio 1960) óok de wegverbinding via de in aanbouw zijnde brug gereed komt. Voor het ongeveer west-oost lopende gedeelte van het tracé ten noorden van Bad „Groenoord" is reeds eerder een krediet verleend. Zoals in het desbetref fende voorstel werd toegelicht, zullen in DEN HAAG, 19 nov. Het totale te kort aan woningen voor militair beroeps- personeel was op 1 oktober 1959: 8395. Volgens gegevens, die minister Visser aan de Tweede Kamer heeft verstrekt, bestond het grootste tekort in Den Hel der, nl. 732; in Amersfoort, Amsterda^n. Arnhem, Den Haag, Harderwijk én Soesterberg was het meer dan 400, Uit het voor militairen afgezonderde contin gent woningwetwoningen komen er, jaar lijks niet meer dan 800350 beschik baar terwijl in de afgelopen anderhalf jaar 437 voorkeurs-premiewoningen voor militairen werden gebouwd. Het verdient daarom naar de mening van de minister overweging om tot rflks- woningbouw voor militairen over te gaan, indien er geen andere oplossing gevonden wordt. De reis- en andere kosten ais ge volg van het woniggebrek bedrage per jaar 9 miljoen gulden. De minister geeft een groot aantal cij fers over dienstplicht-faciliteiten tén be hoeve van het onderwijs. Zo kregen in 1958 48 onderwijzers vrijstelling, 220 uit- De 17-jarige Albert Kok. wonende aan de Parallelweg, die sinds enige dagen Werd vermist, blijkt te hebben aangemon sterd op een schip. te constateren, dat hout als gemakkelijk bewerkbaar materiaal groter ingang vindt in de woningbouw. In Rotterdam bijvoorbeeld is bü de bouw van ecngc- zinshulzen in Zuidwijk en Pendrecht ge bruik gemaakt van de ervaringen, die tot dusver met houtrijke woningen zijn op gedaan. Met de introductie van de houtrijke woning, nu bijna drie jaar geleden, ging men uit van de gedachte om door snel lere bouwmethoden een extra wapen in de strijd tegen de woningnood te kunnen werpen, speciaal ten behoeve van da minder draagkrachtige groepen. Deskun digen hadden precies uitgerekend, hoe veel man-uren elke houtrijke woning zou vergen, en. men kwam hierbij tot bemoe digende uitkomsten. Het eerste proefpro ject in Wateringen stelde wat de beno digde tijd betreft de verwachtingen ech ter ernstig teleur. In plaats van 1500 vor- °"de iedere woning niet minder dan 2500 man-uren. Des te verheugender was het resultaat van een blokje woningen in Bolnes, begin vorig jaar voltooid, waar voor ieder huis slechts 839 man-uren nodig waren. Bovendien waren hier de kinderziekten voorkomen, die in Wate ringen, bij nadere diagnose nog waren geconstateerd. De koopsom bedroeg on geveer f 20.000.hetgeen voor woningen van dit gehalte toch niet bijzonder goed koop kan heten, de vrij simpele produk- tiewqze m aanmerking genomen. Het on derhoud van deze houtrijke huizen is uiteraard ook groter dan bij het tradi tionele systeem. Regelmatig zullen de bewoners hun puien moeten laten be schilderen. In Ridderkerk komt eveneens een com- poutrijke woningen, die getrouwe- tijk naar de voorschriften van het Hout- voorhehtingsinstituut gebouwd worden. Ook in Brabant kan men in diverse ge meenten houtrijke woningen aantreffen, zoals in Best, Veldhoven en Geldrop. De blokjes in laatstgenoemde plaats vallen bulten het kader van het door het Houtvoorlichtingsinstituut gepropa geerde type, maar zijn 't gevolg van een transactie tussen Nederland en Finland. In ruil van technische apparaten koos ons land de import van houten elemen ten voor woningen. Een Nederlandse ar chitect ontwierp een speciaal schema, BUITENSTE CIRKEL: Een spreuk die navolging moge vinden. BINNENSTE CIRKEL: Een bekende zegswijze. VAN BUITEN NAAR BINNEN: 1 al lerlei, 2 lichaamsdeel, 3 hoeveelheid, 4 opbrengst, 5 berg, genoemd in de bijbel 6 edelman, 7 zonder korting, 8 jaarge tijde. Het gehele rad, dus de beide cirkels en de spaken samen, bevat de volgende lettergrepen: a - a - a - aan - al - ba - be - bij - boord - de - do - en - gin - kei - les - maar - mer - mo - net - reld ren - ri - ri - ron - sis - te - ter - to - u - ver - we - wel - zelf - zo. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puz zel-rubriek kan niet worden gecorres pondeerd. De oplossing van de kruiswoord-puz zel van verleden week is: HORIZONTAAL: 1 zwaard, 6 branie, 12 al, 13 eer, 15 Arak, 17 in, 19 ka, 21 nel, 23 it, 24 do, 25 vod, 27 fa, 29 kina, 31 rum, 32 el, 34 n.m., 36 pa, 37 spie, 38 es, 40 adieu, 43 rat, 45 m.i., 46 rOÏ 48 Smuts, 50 sap, 52 fit, 54 O.T., 5' t.w., 57 los, 60 lap, 62 Elias, 65 pil. JL eg, 69 are, 71 legio, 73 ka, 74 giek, dr., 78 re, 79 nu, 81 rel, 82 deur, n.n., 86 kot, 88 ir., 89 jr., 90 wed, 92 t« 94 pi, 95 goot, 97 uur, 99 em, 101 Pa*' men, 102 weldra. VERTICAAL: 2 we, 3 alk, 4 re,1 den, 7 ra, 8 aria, 9 nat, 10 ik, 11 rivi®/ 14 rek, 16 Romein, 18 no, 20 af, 22 1*5' 24 duim, 26 de, 28 ammo, 30 nar, R.P., 33 la, 35 meute, 37 stal, 39 sof, ds, 42 ut, 44 as, 47 til, 49 stier, 51 V°ï{ 53 taak, 56 wagen, 58 sik, 59 begrip, pr., 63 1.1., 64 si, 66 lastig, 68 gier, Ede, 72 on, 75 el, 77 ruw, 80 uk, drom, 83 reu, 85 N.T., 87 O.P., 89 EjJ 91 duw, 93 eed, 95 ga, 96 te, 98 re, 1 mr. Deze houtrijke -woning is gebouwd volgens het instructieboek van het Houtvoor lichtingsinstituut. Het is een arbeiderswoning, die bijzonder vriendelijk aandoet. Maar tijdens een werkelijk strenge winter zal het huis zijn waarde nog moeten bewijzen. Voor de prijs kwam in aanmerking B- A. Gunnewegh. Villastraat 4, Schiet1"' Postwisseltje wordt gestuurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4