Daablad voor Schiedam en omstreken Ver. Staten zullen NATO- verplichtingen nakomen Sjah van Perzië verloofd Bisschoppen in V.S.Geen vrede zonder vrijheid (fonr/iv/// Zenuwpatiënt steekt een 28-jarige werkman neer Verkeerde slachtoffer met een schoenmakersmes gedood Meer Russische toeristen naar Verenigde Staten TOETSI'S VERZOEKEN OM POLITIEMACHT DER V.N. MINISTER VISSER TERUG IN NEDERLAND TON' Belg dag Steun aan partnerlanden wordt waarschijnlijk echter verlaagd Hogere defensie- lasten voor ons land Poolformulier met opzet verloren Het weer. „Toto met eerste prijs van Oproep tot verweer tegen sterk materialistische geesteshouding Kolonel Monat in liet Westen? en laten één auto thuis Washington en Moskou sluiten nieuw cultureel verdrag „Belgisch gouvernement beschermt aanstokers van stammen-oorlog Nederlander in Indonesië veroordeeld RUSTIG WEER Amerikaanse raket met succes gelanceerd 21 december huwelijk Chef van Poolse geheime dienst zou gevlucht zijn Priester in Rusland veroordeeld Uit protest tegen hoge henzine-prijs De wanordelijkheden in Roeanda Ook in Zaltbommel messengevecht met dodelijke afloop Disc jockey neemt steekpenningen aan Amerikaan ontslagen MMNDAG 23 NOVEMBER 1959 Alle vijftien goed.... IJmuidense boekhouder tuk op sensatie Plaatselijk mist Het weer in Europa S. me Sportcommissie K.V.P. r?? binnenveringbed Wegens het geven van illegale godsdienstlessen Cubanen landden het vliegtuig op Aruba nieuwe schieaamscne courant SCHIPHOL, 22 nov. Van de ge- t'chten, als zouden de Verenigde Sta- 'en gedesinteresseerd zijn ten aanzien 'an de noodzakelijke gemeenschappelij- V '«spanning der westelijke mogendhe- en ten aanzien van de defensie is niets "'aar. I)e Verenigde Staten blijven ge- ï*°1Weljjk de bondgenoot van de andere Westelijke mogendheden en zullen hun J?ngegane verplichtingen nakomen. .Vel is het waarschijnlijk, dat Amerika overige NATO-partners in mindere "'ate zullen steunen dan tot nu toe is geschied. Dat betekent, dat Europa «at meer op eigen benen dient te staan dat de west-Europese landen door I"eer onderlinge samenwerking dit ver- teggen van het zwaartepunt dienen op e vangen. Aldus sprak minister Visser, °en hij uit het KLM-vliegtuig stapte, "at hem van Montreal naar Schiphol "ad gebracht. "Mijn taak als minister van Defensie J'ag ik njet alleen nationaal zien, want "et lidmaatschap van ons land van de ";ATO geeft er een belangrijk intrena- 'onaal accent aan. En dat is de reden r'''veest, nu ik kortelings mijn functie 'eb aanvaard, om met de Amerikaan- e en Canadese collega's en andere ""toriteiteu kennis te maken," zo zei "e bewindsman aan het einde van zijn "jeis, welke hij maakte in gezelschap van nieuwe staatssecretaris, de heer Th. Bot, tot voor kort chef directie NA- (Van onze verslaggever) ÏJMUIDEN, 23 nov. De vorige "'eek maandag werd in IJmuiden een ^'Ortemonnaie gevonden met daarin een jymulier van de KNVB-voetbalpool. onderzoek bleek, dat in een van de fÜtjes alle vijftien uitslagen goed waren '"gevuld. Er stond echter geen naam °P het formulier. Enerzijds moest de l'olitie er dus rekening mee houden dat verliezer daarmee een prijs van rond f 150.000 misliep, maar anderzijds was bien toch ook wel enigermate sceptisch. Be KNVB heeft toen op verzoek van Politie een onderzoek ingesteld op !"'t poolbureau. Daarbij bleek dat een ï'-jarigc boekhouder in IJmuiden van doorslag van een oud poolformulier ?e zegeltjes had losgeweekt en deze "»d geplakt op het duplicaat van een """Haulier, waarvan hij het origineel die lïpek niet had ingeleverd. De zegeltjes genummerd en zo kwam de KNVB achter, wie de grappenmaker was. Politie heeft hem stevig aan de tand fr.'oeld en tenslotte bekende hij, dat l 1 de portemonnaie met opzet ergens j|ad laten vallen. Het was zijn bedoe- .'"S geweest hiermee een hoop sensatie :e veroorzaken, want hij had zeker ver acht dat via pers en radio naar de Vernleeiule gelukkige zou worden ge acht. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwakke tot matige wind uit zuide- "jke richtingen met op vele plaatsen "dst of laaghangende bewolking. De zelfde of iets lagere temperaturen. ^on: 8.13-16.39. Maan: 0.24-13.50. BILT, 23 nov. In on:, land zal toestand met zwakke tot matige wind |:|t zuidelijke richting, met op vele u.aatsen mist of laaghangende bewol- "g voortduren. St. max. min. neersl. ation Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur V? Helder geheel bew. yPenburg mist fceiHSingen mlst ta_ de Bilt mist geheel bew. ^Jddhoven mist Limburg onbewolkt rcjckholm motregen J° regen t^?Penhagers geheel bew. Vinden zwaar bew. kJhsterdam mist JfPssei motregen tjpker^burg mist vjfri.is onbewolkt onbewolkt tvrRln onbewolkt ankfort gt.bhchen Purieh vGenéve Ir "en A,KSbr"ck b,hene Madrid geheel bew. geheel bew. geheel bew. motregen onbewolkt onbewolkt regen hall bew. licht bew. 11 11 8 9 9 10 13 6 6 6 13 9 13 1 13 16 7 8 2 1 7 7 8 6 6 7 1 3 2 1 0 5 4 4 8 4 2 0 0 7 -0 4 -1 0 -0 -0 -6 9 7 7 0 0 0 0 0 0 0 0 11 9 0 0 0 0 a 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 TO- en WEU-zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Sprekend over het NATO-defensie- beleid zei minister Visser nog, dat het niet de tijd is om de defensiein spanning te verslappen: het tegen deel is eerder waar. De Verenigde Staten zullen zich in dit opzicht pa raat houden en men verwacht in Amerika hetzelfde van de partnerlan den. Gevraagd of de begroting voor defen sie in de komende jaren verhoogd zal worden, antwoordde de minister: „De weerkracht, om het zo maar eens uit te drukken, mag bepaald niet vermin deren. De kosten en lasten vertonen een stijgende HJn en dat betekent, dat de uitgaven voor de defensie ook om hoog gaan. Men moet niet vergeten, dat dit niet alleen voor Nederland geldt, maar voor all j NATO-ianden." Een der punten, die tijdens de bespre kingen in de Verenigde Staten en ook in Canada aan de orde zijn gekomen, is de vervanging van de Hunters, de Thun- derstreaks en de Sabres door een nieuw toestel, een vervanging die in 1962 of uiterlijk 1963 haar beslag dient te krij gen. „Dit is een militaire noodzaak", aldus minister Visser, maar de keuze is geen gemakkelijke. Daarnaast is er het vraagstuk van de financiering en de wens onzerzijds om de Nederlandse in dustrie daarbij in te schakelen. Ik heb over dit onderwerp veie inlichtingen in Amerika en Canada verkregen. Hoe ook de beslissing zal uitvallen, Neder land en België trekken in dit opzicht één Hjn. Ik meen te kunnen zeggen, dat het hierbij om twee jagers gaat, de Lockheed Starfighter, de F-104 en ver der de Franse Mirage III. De Ameri kaanse Freedomfighter komt niet in aanmerking. Er is geën tijdstip aan te geven, waarop een beslissing over de keuze van de jager valt, daarvoor is het vraagstuk te ingewikkeld en té belang rijk om op dit ogenblik een prognose te stellen. De Starfighter van Lockheed wordt in Canada in licentie gebouwd en het sprak dus vanzelf, dat ik in Ottawa de kwestie van de financiering met de autoriteiten van dat land heb be sproken Het is uitgesloten te achten, dat Nederland de Starfighter alleen zou kunnen financieren. Wil Amerika daar in dus deelnemen en zo ja voor hoe veel? Dat zijn vrageti, die nauwkeurig dienen te worden overwogen en bestu deerd. Het staat in beginsel wel vast, dat de Verenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan de financiering. Naar men weet bouwt West-Duitsland ook reeds de Starfighter in licentie en is er onlangs een contract gesloten met Japan voor hetzelfde doel." Het hoofdkwartier van de geallieerde opperbevelhebber Atlantische Oceaan (Sasclant) te Norfolk heeft met zeer veel kracht de suggestie naar voren gebracht, dat Nederland zich een tweede vliegtuigcarrier zou aanschaf fen. „Ik d' nk niet dat het mogelijk is om een dergelijke suggestie te verwer kelijken," aldus minister Visser. Aan het slot van de persconferentie op Schiphol werd aan de minister de vraag gesteld, of hij reeds gereed is met de planning voor de jaren tot 1963. In zijn antwoord wees de bewindsman er op dat. Nederland met een meerjarig plafond werkt, maar dat het de gewoon te in de Verenigde Staten is, slechts re kening te houden met één fiscaal jaar. „Ik ben met de planning voor de komen de jaren zeker nog niet klaar," aldus de conclusie van ir. Visser. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 nov. De sportcom missie van de K.V.P. stelt zich in een rapport over de nationale voetbaltoto op het standpunt, dat aan eerste prij zen maximaal f 100.000 zou mogen wor den uitgekeerd. Dit advies is nog lang niet het standpunt van de K.V.P. zelf. Het partijbestuur zal binnenkort de no ta na bestudering hespreken en dan een eigen mening over deze zaak bekend maken. De commissie adviseert voorts dat de deelnemers aan de toto minstens achttien jaar oud moeten zijn en dat de inzetten een bedrag van twee gulden niet te boven mogen gaan. In Den Haag wordt op zeer korte ter mijn de indiening verwacht van het wetsontwerp tot wijziging van de lote- rijwet, waarin de regering zich naar men aanneemt op het standpunt zal stellen dat de hoofdprijs tot f 25.000 zou moeten worden beperkt. WASHINGTON, 22 nov. (KNP) De bisschoppen van de Verenigde Staten hebben na hun jaarlijkse conferentie, waaraan meer dan tweehonderd bis schoppen hebben deelgenomen, een ver klaring uitgegeven over de vrijheid en de vrede in deze wereld en daarbij nog maals het communisme verworpen, de aandacht gevestigd op de nood in de achtergebleven gebieden en opgeroe pen tot verweer tegen de verschijnse len van verval in het gezins- en huwe lijksleven. In de uitvoerige verklaring sporen de bisschoppen de Amerikanen aan niet in de eerste plaats te denken aan stoffe lijke welvaart en aan materialisme. Vrede zo zeggen de bisschoppen kan niet zonder vrijheid worden ver kregen, noch voor de mensen afzonder lijk noch voor de volkeren. De bisschoppen sommen dan vier be letselen voor de vrijheid onder de hui dige omstandigheden op. Het zijn voor eerst het groeiende communistische ge vaar, dat hele volkeren onder slaver nij brengt. Ten tweede noemen zij het chauvinisme, dat de geesten opzet tot wraak, vervolgens de onmenselijke maatschappelijke omstandigheden als armoede, ellende, ziekte én honger. De ze drukken miljoenen mensen. Tenslot te noemen zij het verval van de zede lijke beginselen binnen de gezinnen, dat niet alleen het leven maar ook het be staan van deze primaire cellen van de staat bedreigt. Sprekend over de onderhandelingen, die met het communistisch regiem aan de gang zijn, zeggen de bisschoppen: ..Wij moeten nooit vergeten, dat hun systeem en het onze net zoveel op el kaar lijken als slavernij op vrijheid. Wij kunnen geen ander doel voor ogen hebben dan de communistische wereld bekeren. Ons zedelijk oordeel over het communisme is categorisch: het com munisme is vol haat, agressief gevaar lijk en ongelooflijk wreed". Met betrekking tot de onmenselijke omstandigheden in vele delen van de wereld wijzen de bisschoppen op de be wijzen van edelmoedigheid, die het Amerikaanse volk heeft getoond. Maar zij wijzen erop, dat de grootst mogelijke FORT CHURCHILL, (Verenigde Sta ten), 23 nov. (U.P.I.) Om zeven uur Nederl. tijd is gisteravond met succes bij Fort Churchill in de Amerikaanse staat Manitoba een drietraps raket van het type Sparrow B gelanceerd. Het hele ge vaarte woog 2200 pond en het droeg 85 pond aan wetenschappelijke instrumen ten met zich mee. liefdadigheid moet blijven voortbestaan. Tenslotte komt de verklaring terug op de houding ten aanzien van het commu nisme en zegt: „Wij kunnen niet voor wenden de communisten te willen be keren, indien wij zelf als materialisten leven. Zo kunnen wij ze niet tot het systeem van vrijheid en vrede met God brengen". Advertentie HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED NEW YORK, 23 nov. M Rose„. thai, correspondent van de „New York Times die kortgeleden uit Polen werd gewezen, neen uit Wenen aan zijn blad gemeld dat kolonel Pawal Monat, een der hoogste functionarissen van de Pool se geheime dienst, naar het Westen is gevlucht. Volgens Rosenthal is Monat naar Wenen uitgeweken, waar hij zich bij Amerikaanse diplomatieke vertegen woordigers zou hebben vervoegd. I< unctionarisssen van het Amerikaan se minsterie van buitenlandse zaken hebben desgevraagd medegedeeld dat zij geen gegevens over het doen en la ten van Monat bezitten sinds deze, in mei 1958, uit Washington, waar hij als personeelslid van de Poolse ambassade werkzaam was, naar Polen is terug gekeerd. MOSKOU. 23 nov. (UPI) Naar het dagblad „Lithuania" gisteren heeft be richt, is een Litause priester veroor deeld wegens het illegaal geven van godsdienstonderricht aan kinderen. De priester. Nikolai Gilis, werd veroor deeld tot negen maanden „correctieve dwangarbeid" en een boete van vijftien procent van zijn inkomen op grond van het feit dat hij tweemaal per week ca techismus gaf aan de kinderen van zijn parochianen en bidprentjes uitdeel de. Voorts zou hij de kinderen gedwon gen hebben te bidden. Twee Cubanen zijn met hun vliegtuig, een Amerikaanse Beeclicraft, op Aruba geland nadat hun toestel motorstoring had opgelopen. De mannen hadden pamfletten boven Venezuela willen uit werpen, maar vergisten zich in de koers. Ze waren van Miami in Florida opgestegen, en strooiden de geschrif ten met opruiende taal nu boven de Antilliaanse eilanden uit. Zaterdag is het tweetal veroordeeld tot geldboeten. Men legde hen ook nog ten laste het dragen van vuurwapens en het vliegen zonder geldige papieren. De Cubanen vroegen clementie en voerden aan, dat zij het communisme m Venezuela bestreden. Enkele perso nen op Aruba, o.w. de consul van de Dominicaanse republiek, hebben zich bereid verklaard de boeten te betalen. TEHERAN, 23 nov. Het keizerlijke paleis in Teheran heeft van daag officieel bekend gemaakt dat Sjah Reza Pahlevi zich vanavond met mej. Farah Diba zal verloven en op 21 december met haar in het huwelijk zal treden. De verlovingsplech tigheid zal een beslo ten karakter dragen en slechts worden bijge woond door leden van het koninklijk huis, pa leisfunctionarissen en de voorzitters van het parlement. De Sjah zal zijn 21-jarige verloofde als verlovingsgeschenk een gouden ring schen ken, aldus meldt U.P.I. Farah Diba, is zaterdag uit Parijs, waar zij architectuur heeft gestudeerd, in Teheran teruggekeerd, met bij haar ba gage haar trouwjapon. Zij werd op het particuliere vliegveld van de Sjah be groet door haar familieleden, paleis functionarissen en een detachement van de paleiswacht met de bajonet op het geweer. Vervolgens had de sjah een gesprek met zijn aanstaande gemalin dat een uur duurde, 's Avonds heeft het paar gedineerd. De bagage van Farah Diba is met vrachtauto's naar het huis van haar familie gebracht. In Parijs heeft ze gedurende een maand bjj Dior en andere vooraanstaande modehuizen haar bruids japon en tal van andere creaties ge kocht. Bij haar terugkeer in Teheran droeg zij een beige mantel en bijpas sende japon van Dior. Inmiddels heeft ze te kennen gegeven dat het kopen van een koninklijke uitzet geen sinecure is. „Ais ik niet sterk en gezond was geweest zou ik een dergelijke bezoe king niet hebben kunnen doorstaan," verklaarde zij. Sovjet-Unie Volgens de „Pravda voor Kazakhstan" is de minister van oi?11?1?. e zaken van Kazakhstan, ishrakbek Kabylbayev, afgezet en ver vangen door Makmud Sapargalivewitsj Sapargahyew. (U.P.I.) MOSKOU, 23 nov. (UPI) De Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie hebben zaterdag een nieuw cultureel verdrag gesloten voor het uitwisselen op grote schaal van kunstenaars, geleerden en industriëlen. De overeenkomst is be doeld om de onderlinge betrekkingen te verbeteren door meer kennis om trent elkander te vergaren. Het verdrag voorziet ook in de uitwisseling van films, radio- en televisie-programma's en publicaties. De Sovjet-Unie zal het Moskouse Kunsttheater, een gezelschap Georgische volksdansers en het Staats- symfonie-orkest naar de V.S. zenden. De Amerikanen zullen de Russen „My fair lady" laten zien, de kapel van het Amerikaanse corps mariniers en een nog niet met name genoemd balletge zelschap zenden. Er zullen bovendien meer Russische toeristen de Verenigde Staten bezoeken, hetgeen de onderhan delaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Frederick T Merrill, het belangrijkste aspect van het nieuwe verdrag noemde. o„**f,uV®rcir,?g 's ecllter geconcentreerd op uitwisselingen op technisch terrein. Het voorziet onder andere in: „Samenwerking op het gebied van het vieenzame gebruik van atoom-energie, waarbp gestreefd zal worden naar ge zamenlijke research op dit terrein. Rechtstreekse luehtverbindingen tus sen New York en Moskou. Gezamenlijke medische conferenties voor bestrijding van kanker, hartziek ten en polio. Het uitwisselen van Sovjet-leraren in de Russische taal naar Amerikaanse universiteiten, en Amerikaanse leraren m de Engelse taal naar de Sovjet-Unie. Het verdrag voorziet in uitwisseling op allerlei terrein: sport, landbouw, li teratuur, tentoonstellingen, enz. Het verdrag is zodanig opgesteld dat ruimte wordt opengelaten voor die uitwisselin gen die niet met name genoemd zijn. De tekst van het nieuwe verdrag zal binnenkort in Washington worden ge publiceerd. BRUSSEL, 23 nov. (A.N.P.) Ne gen van de tien Belgische automobilis ten hebben zaterdag gevolg gegeven aan de oproep van alle nationale orga nisaties van weggebruikers om, in pro test tegen een door de regering aange kondigde verhoging van de benzineprijs, hun wagen in de garage of voor de deur te laten staan. In plaats van tien duizenden, reden zaterdag slechts en kele tientallen auto's over de grote bou levards in de Belgische hoofdstad. De voetganger was voor één dag koning in alle Belgische steden. De regering heeft aangekondigd dat zii de heffing op benzine met 5,7 cent per liter wil verhogen, waardoor de prijs per liter 57,2 cent wordt. Men heeft te Brussel al uitgerekend dat door de indrukwekkende proteststaking van de automobilisten /oor bijna anderhalf miljoen gulden aan benzine onverkocht is gebleven. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 22 nov. Een 51-jarige zenuwpatiënt heeft in de nacht van za terdag op zondag te Den Haag de 28- jarige H. de Vries, van beroep los- werkman, met 'n schoenmakersmes dood gestoken. Een bijzonder tragisehe om standigheid b\j het drama, dat zfch heeft afgespeeld in de Jac. van der Does straat, is, dat de dader de bedoeling had een ander te treffen, namelijk de vriend van de vrouw, die zich in sep tember officieel van hem heeft laten scheiden. Het slachtoffer werd midden in het hart getroffen. Twee Hagenaars, die laat op straat waren, zagen om even over half twee in de nacht een man hard uit de Jac. van der Doesstraat komen lopen. Hij stak in de Hugo de Grootstraat over, iicn daar enige meters op het trottoir en zakte toen ineen. De man was be wusteloos. Men waarschuwde met spoed de politie en de G.G.D. De man werd vervoerd naar het ziekenhuis Zuidwal, waar hij kort na aankomst overleed zon der nog bij kennis te zijn gekomen. Hij had een steekwonde in de borst. Men constateerde, dat'hij gestoken was met een mes, dat precies tussen twee ribben door was gegaan. Op straat vond men bloedsporen, die van het punt, waar de man in elkaar gezakt was, terug gingen naar een huis. veertig tot vijftig meter verder, in de Van der Doesstraat. Het slachtoffer bleek in dit huis, waar een pension gevestigd is, te hebben ge woond. Er stak een sleutel in de huis deur. Het drama moest zich buiten hebben afgespeeld. De politie kwam in eerste aanleg tot de conclusie, dat de man thuiskomend de deur had willen openen, zich tijdens een woordenwisseling met een onbekende had omgedraaid en toen neergestoken was. Het eerste onderzoek wees uit, dat de heer De Vries zaterdagavond met een meisje een café in Scheveningen had bezocht. Hij had het meisje naar haar huis gebracht en was toen naar zijn pension teruggekeerd. Tot zondag namiddag liet het zich aanzien, dat de zaak bijzonder moeilijk te ontknopen zou zijn: niemand in het pension had iets gemerkt van hetgeen zich des nachts had afgespeeld en men zag geen enkel motief voor de gruwelij ke daad. In het begin van de avond H. DE VRIES .de verkeerde. BRUSSEL, 23 nov. (U.P.I.) De Nationale Roeandese Unie, de UNAR, een politieke partij van de Toetsi's, een van de twee stammen die Roeanda bewonen, heeft zaterdag gepleit voor het zenden van een internationale poli tiemacht en een commissie van onder zoek van de Verenigde Naties. De UNAR zond een telegram van deze strekking aan het Belgische parlement en het Belgische nieuwsagentschap Bei- ga, Zij beweerde dat de aanstokers van de stammen-oorlog in het land, door „het (Belgische) gouvernement worden beschermd." In het telegram wordt voorts gezegd dat de bloedige botsingen waren geprovoceerd door „bepaalde leiders van de aprosoma, met de, hulp van sommige functionarissen van het plaatselijke bestuur". De oprosoma (Vereniging voor de opheffing van de massa's) is een politieke groepering van de Iloetoes. In het telegram beweert de UNAR tevens dat de bevolking van Roeanda „lijdt onder het onrecht van de arres tatie van invloedrijke Toetsi-elemen- ten." De UNAR vraagt „de dringende zending van een V.N.-commissie van onderzoek. Wij verzoeken ook dat een internationale V.N.-macht Roeanda komt bezetten." Eerder deze week had de Belgische minister voor de Congo, Auguste de Schrijver, in de Belgische Kamer ge zegd dat de Toetsi's de meeste geoefen de leiders van de Hoetoes hebben ge dood. Hp voegde eraan toe dat de wei nige verantwoordelijke Hoetoe-ieiders die in Jeven zijn gebleven, onder be scherming van het leger zijn genomen en dat de Toetsi-leiders die verant woordelijk zijn voor het bloed vergieten werden gearresteerd. De gevechten zou den zijn uitgebroken nadat de Toetsi's een Hoetoe-opperhoofd hadden ver moord. De secretaris-generaal van de UNAR, Bwagasana, heeft zaterdag echter voor de beheerschapscommissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties verklaard dat de wanordelijkheden in Roeanda niet zijn veroorzaakt door een strijd tussen Toetsi's en Hoetoes, doen door de „worsteling tussen voor- en tegenstanders van onafhankelijk heid". waarbij hij de Belgen ervan be schuldigde tot laatstgenoemden te be horen en een twist tussen deze twee ne gerstammen te hebben uitgelokt. „Wij willen ons bevrijden van buitenlandse overheersing," aldus Bwagasana. DJAKARTA, 23 nov. (A.F.P.) Het landgerecht van Maussar heeft zater dag een Nederlander veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens po ging tot moord op een Indonesiër en omkoping van een lid van de militaire politie. C. zou bekend hebben, dat hij een poli tiefunctionaris had omgekocht om een handgranaat te gooien naar een zekere Sam Samalo teneinde wraak te nemen wegens een vroegere twist. De granaat trof Sam niet. maar diens vriend werd gewond. Het gerecht had reeds eerder de poiitie-functionaris tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. meldden zich echter bij de politie twee personen, die opheldering brach ten in het drama, een opheldering, waardoor het gebeurde een nog veel triester karakter kreeg. Commissaris H. van Harskamp van de Haagse recherche kon zondagavond de volgende reconstructie geven: In het pension aan de Jac van der Doesstraat woont ook de vroegere echtge. note van de man, die de doodsteek heeft toegebracht. In haar huwelijk met deze waren een aantal jaren geleden ernstige moeilijkheden ontstaan. Het echtpaar woonde destijds in Duitsland. De vrouw werd vaa1: mishandeld door haar man, die daarvoor gevangenisstraf heeft ge kregen in Darmstadt. In juli 1958 moest het echtpaar Duitsland op last van de politie verlaten. De man werd opgeno men in een zenuwinrichting te Wolfhe- ze. Omstreeks Kerstmis van het vorig jaar vestigde de vrouw zich in Den Haag. In maart van dit jaar werd de man uit de zenuwinrichting ontslagen. Als kelner en broodbezorger kreeg hij werk in Deventer. Zijn vrouw diende in middels een eis tot echtscheiding in. Tij dens de echtscheidingsprocedure hebben de man en de vrouw elkaar nog ontmoet in Den Haag. De eerste wilde het huwe lijk weer in orde brengen, maar zijn vrouw ging hier niet op in. Enkele weken nadat de scheiding was uitgesproken, liet de man zijn werk in Deventer in de steek. Hij kwam even eens naar Den Haag en probeerde her haaldelijk in contact te komen met zijn gewezen echtgenote. In verband hiermee viel hü ook haar ouders lastig. De vrouw ging wonen in het pension aan de Van der Doesstraat, waar haar vroegere man een keer op bezoek kwam. De vrouw had inmiddels een ander leren kennen. Haar eerste man zag zijn ge scheiden echtgenote bij een van haar regelmatige ontmoetingen met haar vriend in een café. Hij sprak haar nog dikwijls aan en zij dronk een enkele keer koffie met hem. Zij was bang voor de man, van wie zij gescheiden was. Zaterdag ging de vrouw met haar vriend de stad uit. Omstreeks één uur 's nachts keerden zij uit Rotterdam terug naar Den Haag. Zü namen de tram tot aan het Vredespaleis en gingen te voet ver der naar het pension. In de nabijheid van het huis zagen zij de voormalige echtgenoot die wegdook tussen aldaar geparkeerde auto's. De vrouw, zeer ner veus, liep weg. De vriend eveneens, een andere kant uit. De zenuwpatiënt heeft daarna met een loper de deur van het huis geopend. Hij ging de trap op naar de kamer van zijn vroegere vrouw, doch deze kamer was gesloten. Hij heeft zich toen beneden achter de huisdeur opge steld om te wachten tot de deur zou wor. den geopend. Met een schoenmakersmes, dat hy de dag tevoren had gekocht, stak hij dege ne, die kort daarna de deur opende, in de borst. Hij trof niet de vriend van z\jn gewezen echtgenote, doch een an dere pensionbewoner, de 28-jarige H. de Vries. Het slachtoffer droeg geen overjas, alleen een colbertjasje. De ze nuwpatiënt stootte rechtdoor naar het hart. Het slachtoffer moet uit schrik zijn weggehold van de plaats des onheils. De dader ging de andere kant uit. Het mes heeft hij in de Troelstrakade ge gooid. De vriend van de vrouw heeft het slachtoffer zien weglopen en vallen. Hij dacht aanvankelijk, dat het de gewezen echtgenoot van zijn vriendin was. Toen hij echter zag, dat de man veel jonger was heeft hij zich afgewend. De vrouw is 's morgens pas in het pension terug gekeerd. Zij heeft in de ochtenduren ge slapen. Om half één zondagmiddag is zij opgebeld door de zenuwpatiënt. Van de pensionhoudster hoorde zij over de gebeurtenissen in de afgelopen nacht. Nadat zij overleg had gepleegd met haar vriend, hebben de twee personen zich in verbinding gesteld met de politie. Na enig zoeken werd het adres gevon den van de dader van de aanslag. Hij woonde ook in een pension. Toen de po litie zich aldaar vervoegde, deed de ge zochte zelf open. Aanvankelijk beweer de hü niets met de zaak te maken te hebben, doch al gauw bekende hij. Toen de politie hem arresteerde, verkeerde hij nog altijd in de mening dat hij de man had getroffen die hij wilde treffen. De dader is, aldus commissaris Van Hars kamp, nog steeds zenuwziek. Het slacht offer H. de Vries is ongehuwd. ZALTBOMMEL, 23 nov. Nadat de eigenaar van een lunchroom alhier, omstreeks tien uur gisteravond enkele ruziemakende jongelui uit zijn zaak had verwijderd, ontspon zich op straat tussen de jongelui een gevecht. Een twintigjarige fruitteler uit Waarden burg trok daarbij onverhoeds een mes en stak daarmede de twintigjarige bankwerker M. Biero in de hartstreek. Terwijl het slachtoffer op het trottoir neerviel, gooide de dader zijn mes weg en vluchtte via de lunchroom naar een schuur in de achtertuin. Hier werd hij even later door de eigenaar gevon den. De dader legde ter plaatse een bekentenis af tegenover de politie. Het slachtoffer, een Hongaarse vluch teling, die reeds enkele jaren hier woonde, overleed direct na aankomst in het ziekenhuis. DETROIT, 22 nov. (UPI) Een disc jockey van het Amerikaanse ra diostation WJBK is ontslagen wegens het aannemen van steekpenningen van grammofoonplatenmaatschappijen Deze platenspeler. Tom Clay, heeft toegege ven dat hij in totaal aan „subsidie" bedragen kreeg, die zijn gewone hono rarium evenaarden. Hij ontving volgens zijn eigen verklaringen ongeveer 8000 dollar (30.000 gulden) per jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1