Daablad voor Schiedam en omstreken Cals: Geen politiek spel met de Mammoetwet Het kabinet neemt de raamwet voor zijn rekening Menzies spreekt in Djakarta over kwestie-Nieuw-Guinea Noodweer teistert vooral de Cöte d'Azur Chaotische toestand in Nice De Gaulle steunt visie van Adenauer op kwestie-Berlijn Londen niet achter voorstel in zake W.-Europese luchtmacht P., K. EN W. IN DE TWEEDE KAMER De ambtenaren in Frankrijk staken Australische premier brengt een retour-bezoek aan Indonesië HET WESTEUROPEES VOOROVERLEG Honderdduizend op no,15959 Amerika helpt de opstandelingen Autobus botste op vrachtauto Het weer W.E.U. krijgt secretaris-generaal Ernstig vliegongeluk in Amerika 24 inzittenden gedood Ambtenaren vragen vijf procent SPREIDING HOGER ONDERWIJS t Spreekverbod Delgado opgeheven Abdoelgani 38 personen gewond Westerdam vertraagd door zwaar weer WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 Regering wil drie procent geven Sb »y sf' - pw .i;l4 ,j Het hogeschooltje om de hoek Deelnemers aan putsch in Soedan geëxecuteerd ■pMös Zwervende meisjes aangehouden Uit opvoedingsgesticht weggelopen Vatikaanse iilmotheek opgericht In Boedapest Stemmig congres van „hoge boordjes*' Bromfietser gedood Meer wind Het weer in Europa nieuwe scmeaamscne courant (Van onze onder wjjsrcdacteur) DEN HAAG, 2 dec. Bij een mi nister, die lang op dezelfde post blijft, kan een zekere parlementaire slijtage ontstaan, zo is vorige week in de Tweede Kamer gezegd. Men meende echter dat bij minister Cals, ,.die nog al levendig van aard is en in wiens aderen strijdlustig advocatenbloed "'roomt", voor deze slijtage wel min der gevaar zou bestaan, „alhoewel te Rrnte strijdlustigheid ook gevaren met rich kan brengen" (dr. Tianus). De bewindsman van O. K. en W. heeft bij de verdediging van zijn begroting in derdaad getoond dat het met zijn slij tage nogal meevalt. Hij zelf zei, dat dit niet zozeer aan zijn advocatenbloed 'e danken is als wel aan het boeiende Werk op O. K. en W.een minister op dit departement heelt wel zeer bijzon der het gevoel te werken aan de toe komst van ons volk. De minister behoefde bij het begro-" jingsdebat dit keer zijn strijdvaardig heid niet zozeer aan te wenden in sa- Jariszaken en in allerlei kwesties betref- tonde voorzieningen voor het onderwijs. Er is kritiek op deze punten geuit en har. Cals heeft zich daar uiteraard te gen verweerd, maar het hoofdpunt in het debat werd ditmaal gevormd door een fundamentele" zaak van onderwjjs- Wetgeving: de raamwet voor het voort gezet onderwijs. Daarnaast, doch niet 'os daarvan, ontwikkelde mr. Cais een belangwekkende visie op de verhouding 'ussen openbaar en bijzonder onder lijs, welke visie ongetwijfeld nog vaak de onderwijsdiscussies aan de orde 2ai komen. Het hoofdelement in het ministeriële commentaar op de moeilijkheden rond he raamwet was, zoals gisteren reeds lr> een deel onzer oplage werd gemeld, hat het kabinet unaniem het stand- Punt handhaaft dat het èn in de rege ringsverklaring èn in de Troonrede heeft ingenomen, namelijk dat de re- Sering prijs stelt op een behandeling ^.an dit wetsontwerp en wel spoedig. De zo noodzakelijke vernieuwing van het onderwijs gedoogt bepaald geen langer uitstel. Van de besprekingen, die 25 maart zijn gevoerd met de frac tievoorzitters van de KVP, AR en CH, i" een schriftelijk verslag gemaakt. Blijkens dit verslag is men tot de con clusie gekomen, dat door wijziging van de opschriften der hoofdstukken in de 'vet een opzet werd verkregen, die de aanwezigen unaniem niet in strijd met de grondwet en niet principieel onaan vaardbaar achtten. Niemand mag be geren, dat ik niet voor honderd pro cent uitvoering heb gegeven aan de af spraken van 25 maart en niemand heeft het recht het principiële karakter van deze afspraken in twijfel te trekken, al dus mr. Cals. De bewindsman keerde zich met nadruk tegen dé van AR-zijde gege ven voorstelling van zaken als zou de MONTOURVILLE, 2 dec. (Reuter) Eon passagi-rstoestel van de Ameri kaanse binnenlandse luchtlijn Alleghe- hy Airlines is gisteren in een sneeuw storm in de bergen van Pennsylvanië "verongelukt. 24 Inzittenden, van wie 21 Passagiers, kwamen om het leven. Slechts een overlevende kon zwaar ge jond met een helikopter van een red- d'ngsploeg naar een ziekenhuis worden overgebracht. 7 staat het openbaar en het bijzonder onderwijs willen regelen met dien verstande, dat er voor de bijzondere scholen slechts resten van vrijheid zouden overblijven. In het laatste kabinet Drees is drie volle dagen ver gaderd over de raamwet. Hoe kan men menen, dat de ministers Algera en Zijlstra akkoord zouden zijn ge gaan met een wet, die de grondwet zou aantasten en van de bijzondere scholen staatsscholen zou maken, al dus mr. Cals. De bewindsman kantte zich voorts tegen de suggestie, dat Dij geen open overleg zou willen voeren en dat hij met behulp van een rooms-rode meer derheid een bepaald politiek spel zou willen spelen. Kan men dan nooit eer lijke bedoelingen veronderstellen en za kelijk en objectief argumenteren? Uiter aard leverde de bespreking, die ten tijde van de kabinetsformatie is gehou den, geen binding voor de fracties op, maar voor de minister had dit overleg wel grote betekenis. Nadrukkelijk kwam immers vast te staan, dat de fractie voorzitters meenden ten aanzien van het ontwerp in zijn geheel in beginsel een oplossing te hebben gevonden die het hun fracties mogelijk zou maken zich achter het wetsontwerp te scharen. Men kan er zeker van zijn, dat ik niet in dit kabinet zitting zou hebben geno men als ik mij niet nadrukkelijk tevo ren ervan vergewist had, dat ook het nieuwe kabinet het wetsontwerp voor zijn rekening zou nemen, zo zei mr. Cals. (Zie ook elders in dit blad). w Advertentie natuurlijk... JPAKMS, 2 dec. (Beuter) De 24- uursstaking van personeel in Franse overheidsdienst is vannacht om twaalf uur begonnen bij ie sorteerders op de spoorwegpostkantoren. Iets vroeger had het grondpersoneel van de „Air Fran ce" het werk neergelegd. Oin zeven uur hedenmorgen heeft het personeel van de verkeerscontrole zich bij hen aangesloten, waardoor de burgerlucht vaart in Frankrijk tot stilstand is geko men. Ook de bestuurders van autobus sen en metro hebben zich bij de sta king aangesloten. Dit is de eerste keer, dat een actie van deze omvang bij de ambtenaren wordt ondernomen sinds de terugkeer tot de macht van generaal De Gaulle anderhalf jaar geleden. Dj ambtenaren eisen salarisherziening. DEN HAAG, 1 dec. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is vandaag in aan wezigheid van de minister van Binnen landse Zaken de salarispositie van het overheidspersoneel opnieuw in bespre, king geweest. Dit overleg zal 10 decem ber worden voortgezet. De ambtenarenorganisaties hebben een gemiddelde loonsverhoging van 5 pet. met terugwerkende kracht van 1 augustus af gevraagd. Minister Toxo- peus heeft meegedeeld, dat de rege ring heeft besloten, haar voornemen per 1 januari de ambtenarensalaris sen met 3 pet. te verhogen, door te voeren. De regering wil daarnaast de verhoging voor de laagstbezoldigden voorlopig stellen op f 3.- per week. De organisaties hebben f 4.- gevraagd. De door de regering voorgenomen 3 pot, salarisverhoging zal bij wijze van ■voorschot''"worden gegeven. Zou blijken dat de 3 pet. achterblijft bij de ge middelde verhoging van de lonen in het bedrijfsleven, dan zullen de ambte narensalarissen worden herzien. DJAKARTA, 2 dec. (Reuter, A.F.P.) De premier van Australië, Robert Menzies, is gisteren in gezelschap van zijn echtgenote en vijf Australische re geringsfunctionarissen op het vliegveld van Djakarta door een' Indonesische de legatie onder leiding van de minister van buitenlandse zaken. Soebandrio, ont vangen. Menzies brengt een retour-be zoek aan Indonesië. Enkele maanden geleden was de Indonesische minister van buitenlandse zaken te gast in Can berra, Verwacht wordt dat Menzies in zijn gesprekken met de Indonesische rege ringsleiders de volgende onderwerpen in beschouwing zal nemen. 1. Nederlands Nieuw-Guinea. Men PARIJS, 2 dcc. (AFP, Reuter) De prfststormen hebben gisteren bijzon- '|''r zwaar huisgehouden in Zuid-Euro- "a, waar overstromingen en stortbui- jj" in steden en te velde ernstige scha rt aanrichtten. Vooral de Cöte d'Azur c?.oest het ontgelden, waar men b.v. in **'ce sinds mensenheugenis niet zulk 'Avaar weer zegt te hebben meege maakt. In deze plaats wordt de toe- ■tand van uur tot uur verwarder. Over- in de binnenstad en langs do kust jj aan riten vastgelopen auto's, bussen a vrachtwagens met „verdronken" J'otor. De stortregen houdt maar aan. ft gevorderde vrachtwagens en mili- 5."?.1!" materieel houdt men de belang- .'ikste verbindingen gaande maar al- fpn artsen mogen nog in de n ijken bij ■J" kust rijden. Politie, brandweer en f^meenlearheiders trachten de chaos P de stad te verminderen. Enkele stra at zijn door grondverschuivingen ge leemd en de ravage in de stad is on tkend. Overal langs de Rivièra kwamen gis pen storingen in bet trein- en tele- '°onverkeer voor en ook de stroomvoor- Llening werd door kabelbreuken her haaldelijk onderbroken. De Italiaanse E'vièra kwam er niet veel beter af. I'U'd.verschuivingen tengevolge van de I l'vige regenval verbraken de spoorver- '"bding tussen Parijs en Ventimiglia do grensweg tussen Menton en Ita- i1®- Op Sicilië verdronken tien mensen, Rome viel een dode. Bangs de Portugese kust spookte hel dat vele schepen een toevlucht in he havens moesten zoeken, al dan niet ïct xleepboothulp. De Liberiaan „Trans- jjh'ib" bevindt zich er reeds twee da- in moeilijkheden. Dichte mist was oorzaak dat hot luchtverkeer naar Londen gisteren vrij-' wel verlamd werd. Toesteilen voor Brus sel moesten, eveneens wegens mist, naar Luxemburg worden geleid. neemt in de Indonesische hoofdstad aan dat president Soekarno opnieuw een beroep zal doen op Australië om het Nederlandse standpunt inzake Nieuw-Guinea niet meer te steunen. 2. China. Waarnemers menen dat In donesië morele steun zal zoeken bij Australië over het geschil dat tussen Indonesië en de Chinese volksrepubliek is ontstaan door de maatregel dat op het Javaanse platteland zich geen Chi nese klein-handeiaren meer mogen ves tigen. 3. Financiën. Verwacht wordt dat bij Australië, een der donorlanden van het Golombo-plan voor de financieel-econo- rnische ontwikkeling van de niet-com- munistische Zuidaziatische landen, zal worden benadrukt, dat de landen die steun ontvangen van het plan kredieten nodig hebben. Premier Menzies verklaarde bij zijn aankomst in Djakarta: „Een uit wisseling onze denkbeelden over de onderwerpen waarover wij het eens zijn of waarover wij van mening verschillen is naar mijn mening de eer ste stap naar een beter begrip van de toestand waarin wij leven en over de problemen dienaangaande, in het bijzonder over die problemen waar wij beiden belang bij hebben." De' premier heeft zijn intrek genomen in een lo- geergebouw aan het Vrijheidsplein in Djakarta. Zijn directe buren zijn de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger in Indonesië en de woord voerder van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken. PAKIJS, 2 dec. (Reuter, A.F.P.) President De Gaulle van Frankrijk beeft de Westduitse bondskanselier, Adenauer, gisteren toegezegd dat hij diens standpunt t(ü aanzien van de sta tus van West-Berlijn op een topconfe rentie zal steunen, aldus is in kringen die in nauw contact met de kanselier staan meegedeeld. Deze verzekering is het eerste, resultaat van het bezoek van twee dagen dat Adenauer aan Parijs brengt. Óp de eerste dag der bespre kingen werd de kwestie-Berlijn uitge breid door De Gaulle en Adenauer be handeld. Deze laatste staat op liet standpunt dat de status quo in West- Berlijn, waarbij Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten in de stad zijn gelegerd, voor het ogenblik ongewijzigd dient te blijven. Een officiële Franse woordvoerder zei dat men het erover eens was dat liet vraagstuk-Berlijn op een topconferentie tussen Oost en West slechts als onderdeel van het gehele Duitse probleem moet worden behan deld. De Franse verzekering van steun was in het bijzonder welkom voor de Duitse delegatie te Parijs omdat men kort voor de aankomst in dp Franse hoofd stad inlichtingen uit Washington had ontvangen dat de Amerikaanse rege ring ertoe zou neigen nieuwe conces sies aangaande West-Berlijn aan de Sovjet-Unie te doen indien de Russen tegelijkertijd met behoorlijke concessies zouden komen. Adenauer en de Franse premier, Debré, hebben voorts overeenstemming bereikt over de „voorbereidingen voor de topconferentie". Er is ook gespro- KHARTOEM, 2 dec. (Reuter) Vijf leiders van de groep, die op 10 no-' vember in Soedan getracht heelt het militaire bewind van generaal Abboeb omver te werpen, zijn vandaag in een gevangenis te Khartoem terechtge steld. Het zijn kolonel Ali Hamid, kapi tein Hamid Abdel Magid, ex-koionel Jacoeb Ismail Kibeida. Abdel Badie Ali Karrar en Sadik Mohammed Has san. Ali Hamid was de leider van de groep. Zij zijn allen door het hoogge rechtshof schuldig bevonden aan de mislukte staatsgreep. Vier andere deelnemers kregen le venslange gevangenisstraf. ken over de toekomstige betrekkingen tussen de Europese economische ge meenschap en de kleine vrijhandelszone, maar officiële woordvoerders wensten geen bijzonderheden te geven. In Duitse kringen te Parijs zei men verder dat Frankrijks houding tegen over de Noordatlantische verdragsor- ganisatie en De Gaulle's bezwaren tegen „integratie" van de Franse strijdkrachten in dit bondgenootschap bij West-Duitsland aanzienlijke be zorgdheid hebben opgewekt. Dit was een der redenen waarom Adenauer naar Parijs is gegaan. Naar verluidt gaf Adenauer de Franse staatslieden te kennen dat de Frans-Duitse vriend- SS' Niet alleen de Franse maar ook de Italiaanse Rivièra heeft veel te lijden van het reeds dagen durende noodweer. Vooral in Calabrië staat het water soms meer dan vijftig centimeter hoog in de laaggelegen dorpjes en vlakten. Op de foto ziet u hoe men in Catabzaro Marina kan spelevaren. DEN HAAG, 2 dec. In de staats loterij is vandaag de hoofdprijs van 100.000 gulden uitgeloot. Het "winnende lot was no. 15959. De series van dit num mer zijn verkocht in Amsterdam, Rot terdam, Zutphen, Haarlem en Eindhoven. Het lot van de serie A is verkocht in coupures van zes tientjes, twee tien den en tweemaal een tiende. Het lot van de serie B is in Haarlem verkocht in twee delen, namelijk een half lot aan een fabriek,sclub en het andere halve lot aan een groepsclub. Van de serie d is ten half lot terecht gekomen bij een club personeel van een constructiewerkplaats in de Amsterdam se Jordaan. De rest van de serie is ver kocht in coupures, ook aan Jordaanbe- woners. De serie e is in kleine coupures ver kocht in Rotterdam. Het lot in de serie f is verkocht in Amsterdam. Een kwart lot daarvan bleek in het bezit van een ka_grtclubje in Amsterdam-Oost, waarvan 'de leden „het geld heel goed kunnen gebruiken". Verder is de serie verkocht in tientjes en een twintigje. ARNHEM, 1 dec. De gemeentepo litie heeft gisteren op rijksweg 12 (Ze venaar-Arnhem-Utrecht-Den Haag) drie jonge meisjes aangetroffen, die ver klaarden uit Amsterdam van huis te zijn weggegaan. Ze zouden daarna door jongelui in een auto zijn meegevoerd. De meisjes werden overgebracht naar het politiebureau, waar zij hun verkla ring al spoedig herriepen. Zij bleken uit de Rekkense inrichtingen te zijn weggelopen, waarna zij een lift hadden gekregen. Op de Apeidoornseweg in Arnhem moesten zij uitstappen en daar na wilden ze op rijksweg 12 hun geluk opnieuw beproeven. Inderdaad stopte daar spoedig een auto voor hen, doch deze bleek van de politie te zijn. Hun vrijheid was dus van korte duur. In de loop van de avond zijn ze naar de plaats van herkomst teruggebracht. De minister van Justitie heeft de Portugese oppositieleider, generaal Del gado laten weten, dat hij er niet lan ger bezwaar tegen maakt, dat de heer Delgado in het openbaar spreekt. VATIKAANSTAD, 1 dec. (K.N.P.) Paus Joannes XXIII heeft met als of ficiële oprichtingsdatum 16 november 1959 de Vatikaanse filmotheek opge richt en deze toevertrouwd aan de pa ters Jezuïeten. De filmotheek is in het Vatikaan gevestigd. schap geen vermindering van West- Duitslands volledige samenwerking met de Atlantische organisatie met zich mee kan brengen. De bondskanselier is ook van mening dat er geen derde atoommogendheid of atoomcoalitie tussen de Brits-Ameri kaanse en Russische blokken moet worden gevoerd. Volgens een officiële Duitse woordvoerder, die dit meedeel de, staat hij op het standpunt dat op lossing van het ontwapeningsprobleem bovenal noodzakelijk is om tot vermin dering der internationale spanning te komen e'n dat ontwapening op kernge bied eerst tot stand moet worden ge bracht, vergezeld van gedeeltelijke ont wapening op het terrein der klassieke wapens. De bondskanselier, aldus de woord voerder, acht het voorts onmogelijk een bondgenootschap van vijftien landen in stand te houden zonder een zekere ma te van „integratie". Dit standpunt schijnt in strijd te zijn met de opvat tingen die De Gaulle onlangs heeft uit gesproken. Op een vraag of de Franse en de Duitse regering het eens zijn over de betekenis der woorden „een ze kere mate van integratie" (der natio nale strijdkrachten in de Atlantische organisatie) gaf de woordvoerder geen antwoord. TOKIO, 2 dec. (U.P.I.) De vice. voorzitter van de Indonesische Opper ste Adviesraad en minister van staat Roeslan Abdoelgani, gelooft dat de In donesische rebellen door de Verenigde Staten worden geholpen. Dit heeft hij verklaard in een vraaggesprek met een Japanse journalist. Masaru Ogawa. de hoofd-redacteur van de „Japan Times", die onlangs is teruggekeerd van een bezoek van twee weken dat hij op uitnodiging van pre sident Soekarno aan Indonesië heeft ge bracht, zei dat Abdoelgani deze opmer king plaatste, toen de interne veilig heid van Indonesië ter sprake kwam. Abdoelgani besc'-reef de rebellen als anti-communisten en oorlogsheren". Ook zijn het beruchte smokkelaars, zei Abdoelgani en hij wees er op dat zij Singapore en Manilla gebruiken als de grote bases voor hun illegale handel. „Ik verdenk r ook de Verenigde Sta ten van dat zij de rebellen helpen," al dus Abdoelgani. Hij zei dat het buiten land het volgende dient te begrijpen: „We zijn geen communisten, maar ook zijn we ge^u ant' communisten. We zijn vrienden van eenieder die het met onze geleide democratie eens is. We geloven in God, dus zijn we geen communisten." WAGENBERG, 2 dec. Gister avond is een autobus, die arbeiders van Pernis naar hun woonplaatsen in Oosterhout bracht, frontaal in botsing gekomen met een geladen 6-tons vrachtauto. Van de ruim veertig inzit tenden van de autobus werden er 38 gewondzij liepen voornamelijk hoofd en snijwonden op en beschadigingen aan hun gebit. De chauffeur van de vrachtauto, afkomstig uit Lekkerkerk, zat bekneld in de cabine. Nadat deze opengescheurd was, bleek dat de man er op een gebroken enkel na goed was afgekomen. Het ongeval gebeurde in de Brouwe rijstraat in Wagenberg, juist op het spitsuur, zodat een flinke verkeersop stopping het gevolg was. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit. dat de autobus in de door de regen gladde bocht is geslipt. Een ijzeren balk bevestigd op de vrachtauto, drong de autobus binnen, juist 5 cm boven het hoofd van de chauffeur. De gewonden, afkomstig uit Made en Oosterhout, zijn ter plaatse verbonden en vervolgens met een reserve-autobus uit Oosterhout naar huis gebracht. De chauffeur is naar een ziekenhuis over gebracht. HOBOKEN, 2 dcc. (UPI) De „Westerdam" van de HAL is gister avond met een vertraging van ruim 24 uur tengevolge van zware storm op de Atlantische Oceaan, in New York aan gekomen. De kapitein vertelde dat de golven tot twaalf meter hoog waren en het schuim over de brug sloeg. De wind bereikte snelheden van 100 km per uur. Geen der 54 passagiers liep enig letsel op. BOEDAPEST. 2 dec. (Reuter) Hongarije's eerste communistische par tijcongres sedert de opstand van 1956 is in Boedapest „het eerste Hongaarse hoge-boordjespartjjeongres" genoemd. Alle afgevaardigden waren stemmig ge kleed en buiten het Huis voor de cultuur waar het congres plaats heeft, stonden zeker honderd particuliere auto's ge parkeerd. De aantrekkelijke tweede vrouw van de Hongaarse leider, Maria Kadar, zou als gastvrouw optreden voor mevrouw Nina Khroesjtsjev. Van de Russische premier Khroesjtsjev, wordt verteld dat hij op het congres tijdens Kadars rede over de Sovjet-troepen in Honga rije zijn koptelefoon, waarmee hij naar de vertaling luisterde, aflegde en tot zijn buurman zei: „Dat verhaal ken ik". BUSSUM, 2 dec. Enkele uren na dat hij bij een verkeersongeval betrok ken was geraakt, is gisteren in het Diaconessenhuis te Naarden overleden de 62-jarige A. Boerhout uit Bussum, die op zijn bromfiets met een perso nenauto in botsing kwam. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met tijde lijk enige regen. Matige later krach tige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en zuid-west. Over het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.27—16-32 Maan: 11.05—26.29 DF BILT, 2 dec. Verwacht wordt dal een depressie de komende nacht in ons land enige regen zal veroorzaken. De wind neemt toe. Van de oceaan wordt lucht aangevoerd met opklaringen maar ook met enkele buien. In de tempera turen komt nog weinig verandering. max. rain, neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder motregen 5 0.3 Ypenburg geheel bew. 5 4 0 Vlissingen geheel bew. 7 5 0 Eelde motregen 6 5 0.1 De Bilt motregen 4 "4 0.2 Twente motregen 5 4 0.2 Eindhoven motregen 4 3 0.5 Zd.-Limburg motregen 3 2 0.4 Stockholm regeft 5 4 0 Oslo geheel bew. 5 4 0.2 Kopenhagen geheel bew. 7 6 0 Aberdeen zwaar bew. 7 1 5 Londen mist 3 -1 0 Amsterdam geheel bew. 5 4 0 Brussel geheel bew. 4 3 1 Luxemburg mist 4 1 0 Berlijn geheel bew. 11 3 0 Frankfort geheel bew. 8 2 0 Mtinehen licht bew. 15 -0 0 Genêve licht bew. 5 -2 0 Wenen licht bew. 11 6 0 LONDEN, 2 dec. (Reuter) Van ge zaghebbende zijde alhier is gisteravond vernomen dat de Britse regering niet achter het voorstel van het socialisti- sische lagerhuislid Fred Mulley staat om de met kernwapens uitgeruste Britse vliegtuigen ter beschikking te stellen van een met deze wapens uit te rusten gemeenschappelijke Europese strategi sche luchtmacht, die een aanvulling zou zijn van de Amerikaanse strategi sche luchtmacht. Mulley had gisteren hieromtrent een voorstel willen doen in de bijeenkomst te Parijs van de parle mentaire vergadering der Westeurope- se Unie. Uit dezelfde gezaghebbende bron wordt vernomen dat Muiley's denk beeld niet in overeenstemming is met de politiek der Britse regering, die ge baseerd is op het handhaven van een onafhankelijke, met kernwapens uitge ruste luchtmacht. De parlementaire vergadering van de zeven landen der Westeuropese Unie te Parijs heeft gisteren met 48 te gen elf stemmen, bij vier onthoudingen, een ontwerpresolutie goedgekeurd, waar in werd voorgesteld een secretaris-ge neraal met politieke en bestuurserva- ring voor de W.E.U. te benoemen. De aanvaarde resolutie voorziet ook in pe riodiek overleg door de W.E.U.-minis ters. De goedkeuring geschiedde met de vereiste tweederde meerderheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1