IN DE POCKET van SINTERKLAAS GEEN LEZER ZO VREEMD OF ER PAST WEL EEN BOEKJE BIJ Nieuwe uitgaven in weinig woorden Chauffeur bleef rijden ondanks defecte remmen Plannen voor winkelcentrum Hoogvliet; kosten 10 miljoen Bouwers hopen project in 3 jaar te realiseren De kweekscholen moeten persoonlijkheden vormen L I Vondst Eis: zes maanden gevangenisstraf en 3 jaar ontzegging ri jbevoegdheid Mgr. Bekkers tot jubilerende bond in het Zoeklicht m A DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN. GEEN DAG! IIP 'I p V B DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 PAGINA Vrouw gedood bij botsing tussen vrachtauto en tram 7 racht collectie igen import ijk van kleur eldzame soorten n iet kostbaar! hurs en hoi verdreven I Hebt u een familielid dis er van houdt Een ton verduisterd Vier jaar geëist tegen procuratie houder Gegarandeerde Oosten rijkse Conversielening 1934/59 Postume eer voor dr Plesman Mr Van Oers overleden Drie winnaars van voetbalpool m I S&lllllffii iÉ&wM I ■t 111j^gn i •é?L - ■Mi MÉÉ I PÉlll Lfi Ir I mmbmk-, s- Jules Verne overtroffen i A h kind hoor je in je omgeving, thuis of bij vrien- den en kennissen, uitdrukkingen, waarvan de zin niet tot je doordringt. Je kunt ze niet thuisbren gen omdat ze nog geen deel zijn van de kindervocabu- lo're en behoren tot „de taal der kaartlegsters" waarvan I jhoff dichtte: 't zijn woordenvol van diepe vreug de als men ze zegt. Omdat men ze, zo jong nog, niet vermag te doorgronden. Ik moest op weg naar school altijd langs een café. Op de grote spiegelruit stonden in sierlijke krulletters de magische woorden: Billard disponibel, die ik nooit ver gat te lezen en uit te spreken zoals ze geschreven ston den, Billard dispóóniebèl. Het was een akelige desillusie toen ik op een gegeven dag hoorde, dat die prachtige woorden gewoon aankondigden dat men daar het bil jartspel kon beoefenen. Zo had ik een tante, die iets heel bijzonders bezat. Mijn moeder zei van haar, strijk en zet, dat zij veel „conversatie" bezat. Toen het mij duidelijk was gewor den dat mijn tante op een visite altijd wel wat te ver tellen had, een talent dat mijn moeder haar kennelijk zeer benijdde, en geenszins de bezitster was van iels zeer uitzonderlijks, was dat wederom een teleurstelling. Tegenwoordig echter is het bezitten van conversatie, Nu dan: neem aan dat u met Sinter klaas en Kêrstmis uitsluitend boeken zoudt willen geven dat kan! aart de kring van familie en vrienden die op het bandje door elkaar heen praten, geeft dan maar dadelijk aan de moe der van het grote gezin ter aanmoedi ging van een en ander „Gij zult het Kin- deke vinden" een reeks Nederlandse en Vlaamse kerstverhalen die zo goed als onbekend zijn (Bel Pocket. De Bron, Amstelveen). Voor de bezige vader, die er niet meer toe komt iets te lezen in een andere taal dan zijn eigene en tóch verhalen wil van buiten de landsgren zen kunt u kiezen uit grote auteurs: Hemingway's „To have and have not" is een echt mannenboek, zoals de juf frouw uit de bibliotheek zegt, en is on der de titel: „Paupers en Prinsen" (Ad. Donker, Rotterdam) als Donker-pocket verschenen. Het verhaal speelt onder varensgezellen en minzieke vrouwen bij de wateren rond Key West, Florida en is zeker goed voor een rustige zondag. Dwingt uw dochtertje om balletdanse res te worden, geef het kind dan een Kern-pocket (Kern, Amsterdam) „WU gaan naar ballet vanavond" met 40 bal- letfoto's, geschreven door C. Nicolaï, die een uitstekende inleiding geeft tot die moeilijke kunst en geenszins onder stoelen of banken steekt wat er alle maal voor komt kijken om in dat vak iets te bereiken. Zijn eigen tweeling van twaalf heeft ervoor gezorgd dat het boekje voor alle leeftijden begrijpelijk is. Het Prisma Balletboek van Hans Verwer geeft o.a. de verhalen van de bekende balletten. Dat is dan voor het nichtje dat al balletles heeft, want het Is een heel ernstig boekje. Ongetwijfeld veel, plezieriger is „Dans en Ballet" door Hans Snoek e.a., een geïllustreer de Salamander (Querido, Amsterdam). De vriendin van moeder, die geen radiolezing van Prof. van Stempvoort heeft overgeslagen, kut u ongetwij feld plazieren met „De Mens en ik", waarin die radio-inleidingen gebun deld werden (Prisma), maar haar vriendin leest liever de Bijbel zelf. Die kunt u verrassen met een Else- vier-pocket „Hoe lees ik de Bijbel?", waaraan grote katholieke autoritei ten als H. Renckens, S.J. en A. F. Wyers, de bekende radiospreker heb ben meegewerkt, terwijl het boekje een heel bijzonder sympathieke inlei ding mocht krijgen van de protestant se theoloog Prof. dr. Sevenster, die er zijn grote vreugde over uitspreekt dat de Katholiek zo langzamerhand gaat beseffen dat hoé" meer zjj over de Bijbel weten, hoe beter zij het wezen van de Verlosser zullen leren begrij pen en liefhebben. Maar voor dit boek moet je de tijd nemen. Voor haastige reizigers als de vrolijke neef, die dol is op detectives is er iets bijzonders: „Nur tote Zeugen schwei- gen", van de bekende Frank Amau. Het is eigenlijk geen speurdersroman, maar een Kriminalbericht zoals de schrijver het noemt en het behandelt in spannende vorm de maatregelen die be paalde Zuid-Amerikaanse dictatoren of wat daarvoor doorgaat nemen om de mocratische revolutiepogingen te be dwingen. Het is weer eens wat anders en zal hem zeker de vele treinreizen be korten. Van Zuid-Amerika gesproken, voor zijn leesgrage broer koopt u dan maar de Prisma van Zuid-Amerikaan se verhalen, ingeleid door Dr. van Wijk, van schrijvers waarvan we zelden of nooit gehoord hebben. Maya Hoogveld heeft ze vertaald en het eerste verhaal van de Argentijn Galvez is meteen raak: Het Koloniale Huis is een z.g. suspense-story van de beste klasse. Wil hij nog meer griezelen en leest hij En gels dan heeft Alfred Hitchcock een tweede reeks van dertien verhalen (Thirteen more) gebundeld als Dell Book, die men hem niet heeft toege staan voor zijn Televisiethrillers te ge bruiken, daar ze té erg zijn om te zien. En soms ook om te lezen, zoals die ge schiedenis van de man die altijd grapjes het beoefenen van de kunst te converseren, weer wèl iets bijzonders. Niemand immers luistert in een gesprek van meer dan twee personen naar de ander. De proef op de som is heden ten dage de wire-recorder. Een van de grappigste binnenshuisspelletjes is het ding aan te zetten als de gasten binnenkomen, en dan na verloop van tijd het bandje ten aanhoren van de laatsten af te draaien. Het Babelse gepraat, en dan nog wel in een en dezelfde taal, is bij het weder aanhoren niet meer te verdragen. Eenzelfde geestelijke wanorde heerst er in het brein van de lectuurrecensent in deze weken voor de feest dagen. De hoorn des overvloeds van Pocketboeken die over zijn schrijftafel wordt uitgegoten, zorgt er voor dat de man, voor éénmaal, in plaats van deze werken en werkjes van band tot band door te lezen, er nolens volens in gaat snuffelen, hetgeen dezelfde gewaarwor ding geeft als het aanhoren van het genoemde bandje van de recorder. Het minste wat hij doen kan, is de- geen die er met de portemonjiaie op uit trekt om door het kopen van een Pocket zijn gebrek aan fantasie en tijd.' voor zijn familie en vrienden te bemantelen* te laten profiteren van zijn beroepsonsfemak door het resultaat van zijn doorbladeren mee te delen. verplicht heeft. Vier eeuwen culturele en sociale geschiedenis van Europa wor den met zevenmijlslaarzen doorlopen op een prettig leesbare manier. Juist de anecdotiek maakt- een zwaar onder werp ook voor de gewone lezer verteer baar. Zit u er mee te kijken wat te kiezen voor die ietwat precieuze oude dame in al die shawls, die door uw grootmoeder in de familie is gekomen en nooit ont breekt op welk feestje dan ook? „Het portret van Dorian Gray" heeft ze ze ker in geen veertig jaar meer gelezen. Als Donker Pocket met een charmante prent van Aart van Ewjjk is het door Max Schuchart opnieuw vertaald. Het is al in de tweede druk, dus een bewijs dat de spitsheid van Oscar Wilde, die eens met een levensgrote zonnebloem in zijn hand op Piccadilly Circus fla neerde, nog altijd aanslaat. En die dame gal het heus niet lenen aan uw jonge kinderen. Trouwens, voor de avontuurlijke jon geman verscheen er in dezelfde reeks „Typhoon" van Joseph Conrad, een •groot schrijver die in Nederland al tijd verwaarloosd is. Dat de Vlaamse pockets er ook mogen zijn kunt u con cluderen uit de keuze van het werk van Lode Zielens, de talentvolle ver teller die In 1944 om het leven kwam. „De wereld gaat stralend open" het boekje (Heideland, Hasselt). De ze verhalen zijn fel-levend, realistisch en spontaan. Heel anders dan de schetsen en novellen van zeventien hedendaagse Russische schrijvers, van wie we zo goed als niets afweten en die toch de moeite waqrd zijn. „Rusland erzahlt" werd gekozen door Johannes von Guenther(Fischer Biicherei). en Gorki, die de rij opent, is vrijwel de enige van wie werk tot ons is doorgedrongen. Ja, misschien kent u ook de vertellingen van Alexej Tolstoi, niet te verwarren met de gro te Leo, maar las u ooit een satire van het geestelijke, broederpaar Ilja Ilf en Jewgenij Petrouw? Das knöcherne Bein is anders de moeite waard en een teken dat de bureaucratie in de Sovjet Unie overdadig bloeit, terwijl de schets „Die Arisfokratin" een paar bladzijden vertegenwoordigt die waarachtig doen denken aan onze on volprezen Carmiggelt. O ja, om het niet te vergeten: moet u ook iets sturen aan uw vrienden in Engeland of Amerika? Zendt u ze dan, om ze een idee te geven van een van onze schrijvers de Antillaanse Cahiers, Jaargang 3, Nr. 2. „Mijn zuster de ne gerin" en „Dagboekbladen uit Genève" van Cola Debrot werden daarin in het Engels vertaald door zijn Amerikaanse vrouw, de eens zo bekende danseres Estelle Reed. Maar dat is geen pocket. Maar één gewoon boek op zo'n grote zak van rond de gulden mag wel... J. W. HOFSTRA. f*ezoekt ons entreönf woninginrichting v/h T00RENBURG EN DAMME Nieuwe Binnenweg 340-344 Telefoon 3413B ROTTERDAM, 1 dec. „Ondanks het feit, dat verdachte op de hoogte was van het niet normaal werken van de voet- rem van de vrachtwagen, heeft hij toch de gehele middag door het drukke Rot terdamse verkeer gereden. Hij, als chauf feur-monteur, had toch moeten beseffen dat het rijden met niet of ten dele nie- functionerende remmen gevaar oplevert zowel voor hemzelf als voor de an dere weggebruikers. Ik acht dit feit der mate ernstig dat ik tegen verdachte een gevangenisstraf van zes maanden ;n een ontzegging van de rijbevoegdheid gedu rende drie jaar eis". Aldus de officier van justitie mr. J. D. de Jong, in zijn re quisitoir voor de Rotterdamse recht bank vanmiddag ip de zaak tegen de 41-jarige A. B„ die op 3 juni van dit jaar met zijn vrachtwagen op de bruising van de Grote Visserijstraat en de Scbie- damseweg tegen een tramwagen van lijn 10 botste. Bij dit ongeval verloor de 46- jarige mevrouw H. de 3.-P. het leven, terwijl haar vijfjarig dochtertje ernstig werd gewond. Voorts liepen nog een aantal passagiers verwondingen op. Volgens de verklaringen van de ver dachte weigerde de voetrem toen hij met zijn wagen uit de Grote Visserijstraat kwam en de tram, die op de Schiedamse weg reed, voorrang wilde verlenen. Hij trachtte nog naar links uit te wijken, maar mede doordat van die zijde een wielrijdster naderde, was een botsing met de tram onvermijdelijk. De luifel van de wagen drong de tram binnen, juist achter het balkon, met het voor noemde gevolg. B. was in dienst van een Rhoonse expeditiefirma sedert oktober 1958. Hij vertrok de middag van de derde juni met de wagen naar Rotterdam, in ge zelschap van de 16-jarige zoon van de patroon, die als bijrijder fungeerde. Deze had 's morgens reeds geconsta teerd bij het verzetten van de wagen op het erf, dat de remmen niet nor maal fungeerden. Hij had hierover met zijn oudere broer gesproken. Voor de rechtbank verklaarde de jongen van middag, dat er geen sprake van was dat de remmen het „niet deden. „Al leen remde de wagen niet zo bruusk als anders", zei hij. Ook B. had spoe dig het dgfect opgemerkt, maar met .pompen" had hij toch steeds de rem- werking op peil kunnen brengen Om streeks drie uur is hij een collega van het bedrijf tegengekomen, die hem verzocht te stoppen. Volgens deze chauffeur bracht B. de wagen met op normale wijze tot stilstand, omdat de wagen „doorgleed". B. verklaarde dat hij de wagen iets verder tot stilstand had moeten brengen om aan het trot toir te komen. Wel heeft hij tegen zijn collega gezegd dat de remmen „het Sint Nicolaas met de overvloed van pocketbooks. uithaalde met zijn vrienden en er op een griezelige manier de dupe van wordt als hp op een avond de oude be waker van de morgue laat schrikken door levend en wel in één van die koel kasten te gaan liggen, waar de niet-ge- identificeerde lijken in worden opgebor gen. Dood-eng, zegt zijn jonge nichtje, dat veel liever de Meulenhoff-Pocket leest van Sigrid Uudset „Lente", het mooie verhaal over de verwende, be koorlijke Rose Wegner en haar man de jonge dokterszoon Torkild Christiansen. Maar als zij stiekem toch wél van grie zelen houdt, dan zit er in de zak van Sinterklaas misschien wel de Salaman der (Querido) met de titel: Nachtelijke Cavalcade, twaalf ongewone vertellin gen van bekende auteurs als Saki, Eve lyn Waügh, Maurice Level en Villiers de l'Isle Adam, die in het oorspronke lijk misschien wat veel inspanning eisen. Een uitstekende keuze heeft W. Wielek-Berg gedaan luit de moderne Duitse verhalen (Prisma), waaronder het door Nel Bakker uitstekend vertaal de hartverscheurende verhaal van het Jodenjongetje dat gedoopt wilde wor- den en die bij Christus werd ingelijfd door zijn vriendinnetje daar de pastoor hem het H. Doopsel zeker zou gewei gerd hebben omdat hij nog zo klein was. Hebt u op Sinterklaasavond ook die dame bij bet feest, die zo verschrikke lijk veel gelezen heelt? Geert u haar dan hef prachtige keuze-bundeltje uit het werk van Elisabeth Langgasser (Fischer Biicherei), die hard op weg is om een kassiek te worden door haar geniale letterkundige talenten. Tien te gen één dat de mevrouw het nog niet kent, want er lezen nog maar heel wei nig mensen moderne Duitse boeken. Al leen al de titelverteiling „Mithras" is de moeite waard. Het proza doet bij. al le eigentijdsheid denken aan auteurs als Fontane en Adalbert Stifter. Uw oom schildert in zijn vrije tijd? Dan is voor hem „Schilderkunst en li teratuur in de 19e eeuw'' van Gerard Brom bestemd (Aula-Reeks, Spectrum). Hierin worden Roqaantiek, Realisme, Impressionisme en Symbolisme bespro- "iken op de uitorst grondige manier van TT/ynrlr>vr;lrlniv«r,rl<iïi \ranide encyclopaedist geleerde, maar bij nonaeiaquizenaen vanialle wetenschappelijke diepgang is het 1 boek het lezen_overwaard. over de oorlog en Hitier na te kaarten, GENEVE, 2 dec. Een vertegenymor-; (e pa- en te onpas? Doet u hem dan de diger van het internationale Rode Kruis 1 herinneringen van Fabian von de heer J. P. Schoenholzer, die onlangs een) SchlabyémloVif cadeau, die van het be gin van het Nazisme af hiet heeft opge- hi den tegen de dictator gn zijn gruwe lijke trawanten te strijden. „Offiziere gogen Hitier" heet het werkje uit de Fischer Ri.icherei. Het is wat dor ge schreven. maar het maakt misschien juist daardoor nog meer indruk. Hebt u soms een zoon die geen volks concert overslaat? Voor hem kwam er bü Gotlrner te Haarlem een uitste kende reeks Komponistenbiografieën uit, die door gezaghebbende kritici als Her map Rutters, Norbert Loeser, Monniken dam en Geraedts werden geschreven. Zijn broer is dol op science-fiction, zegt U? Laat hem dan eens kennisma ken met degeen die op dat gebied een van de eersten was: H. G. Wells, van wie u hem „De oorlog der werelden'' kunt geven (Mimosareeks, Leiter Ny- pels, Maastricht). U verdenkt er uw hooggeleerde vriend van dat hij in een verloren ogenblik nog eens weer naar P. G. Wodehouse grijpt? Doe hem het genoegen en vermaak hem met de auto biografie van deze vrolijke schrijver. „Wodehouse over Wodehouse", Prisma, zal hem zeker doen grinneken, want al leen het voorwoord al, waarin hij danig de spot drijft met voetnoten en andere hebbelijkheden waarmee gejeeröen hun studies versieren', zal hem cq u doen glimlachen. En we hebben zoyeel behoefte aan .ets vrolijks. Maar geeft u de denkende vriend dan als antidote de Prisma „Van Renaissan ce tot Wereldoorlog'waarmee prof. dr. P. J. Bouman zo velen al aan zich bezoek heeft gebracht aan Indonesië, deel de te Genève op een persconferentie me de, dat door de gevechten tussen de re geringstroepen en opstandelingen, 600.001 bewoners van het Indonesische platteland uit hun woonplaatsen zijn verdreven. In de rimboegebieden op Sumatra en Celebe wordt de strijd nog voortgezet. Op Celebc. is tien procent van de plattelandsbevol king gevlucht naar streken, die onder re geringscontrole staan. Het merendeel der van huis en hof verdrevenen leeft in tij delijke kampen of in gebrekkige behuizjn gen en heeft grote behoefte aan kleding voedjng en medische hulp. De meesten hunner zijn ondervoed en velen zijn ziek De autoriteiten eh het Indonesische'Rodci Kruis doen wat in hun vermogen ligt om deze mensen te helpen. AMSTERDAM, 2 dec. De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. H. Bouma, heeft vandaag wegens ver duistering vier jaar met 'aftrek geëist te gen de 47-jarige procuratiehouder G. ten B. uit Hilversum, die in de jaren 1954 1939 ten nadele van de firma Wash Mo bile Holland en de N.V. in oprichting Aerosol Cy. Holland bedragen van .1 25.000. 8000 en ruim 38.000 zou heb ben verduisterd. De verdachte bekende en zeide het geld voornamelijk te heb ben gebruikt voor het maken van verte ringen in bars en nachtclubs. In ziin requisitoir zei mr. Bouma, dat het totaal der verduisterde gelden onge veer een ton bedraagt. Zowel de verde digster, mej. mr. G. Guichelaar als de verdachte in zijn laatste woord riepen de clementie van de rechtbank in. Deze zal op 16 december a.s. uitspraak doen. ROTTERDAM, 25 nov. Indien de plannen van het aannemingsbedrijf Van der Vorm N.V. in een dergelijke korte tijd uitvoerbaar zullen blijken, is de sa tellietstad Hoogvliet binnen drie jaar voorzien van een groot winkelcentrum even ten zuiden van de kruising Digna AMSTERDAM, 1 dec. Op de coupons per 1 dec. 1959 van de „niet ongeldig" verklaarde niet uitgelote obligaties der Nederlandse uitgifte van de gegarandeer de Oostenrijkse conversielenimg 1934/59 zal het daarop vermelde bedrag worden uit gekeerd. Op de coupons per 1 dec. 1959 van de gedeeltelijk betaalde in de pe riode van 1945/59 „niet ongeldig" verklaar de obligaties zal 24% pet. van het daarop vermelde bedrag worden uitgekeerd. Op de ongeldig verklaarde niet uitgelote obli gaties zal 75% pet. van het op de coupon per 1 dec. 1959 vermelde bedrag worden betaald. Op de coupons van per 1 dec. 1949 van niet ongeldig verklaarde per 1 juni 1940 t/m. I juni 1944 uitgelote obliga ties zal een betaling van 16 1/3 pet. van het op de coupon genoemde bedrag worden gedaan. Op de per 1 dec. 1959 aflosbare obligaties zal een betaling van 75% pet. van de nominale waarde kunnen geschie den MONTREAL, 2 dec. Het bestuur van de Internationale organisatie voor de bur gerluchtvaart, de I.C.A.O., heeft met al gemene stemmen besloten de voor de eer ste maal uit te reiken „Edward Warner award" postuum toe te kennen aan dr. A. Plesman, grondlegger van de K.L.M. Deze onderscheiding, die de nagedachte nis wil eren van dr. Erward Warner, pre sident van de I.C.A.O. van 1945 tot en met 1956, bestaat uit een gouden medaille, welke iedere twee jaar zal worden toe gekend aan personen of organisaties van niet-commerciële aard, die een bijzondere bijdrage tot de ontwikkeling van de inter nationale burgerluchtvaart hebben ge leverd. DEN HAAG, 2 dec. Hedennacht is te zijnen huize plotseling overleden mr. M. H. S. van Oers, directeur-generaal van het ministerie van Economische Zaken. De heer Van Oers, die in 1899 te Hele- naveen werd geboren, begon zijn ambte lijke loopbaan in 1934 bij de crisis-contro- ledicnst, waar hij tot 1 mei 1938 de functie van districtsleider vervulde. Hierna trad hij in dienst bij de afdeling middenstand van het toenmalige departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. In 1945 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling middenstandswetten en op 1 apri 1951 volgde zijn benoeming tot plaat.- vervangend directeur-generaal van d middenstand, welke functie bij tot 1 t< bruari 1959 vervulde, toen hij rbróci generaal bij het m'-'stene van F nu.; tic -i werd. Johannaweg-Aveling-. Deze plannen moe ten worden gefinancierd door insitio- nele beleggers. De verwezenlijking van het project zou 8 a 10' miljoen gulden ver gen. Het centrum werd ontwerpen door de architecten H. D. Bakker en J. Hoog- stadt. De winkelwijk zal worden omge ven door een aantal scholen. De houwers hopen in begin januari 1960 reeds dé eerste paal te kunnen slaan. Aan de zuidkant van het centrum hebben de architecten zich een woon- flat-gebouw gedacht. Onder dit flat gebouw komt een uitbouw van grote t oppervlakte, in welke ruimte een wa renhuis zijn intrek zal kunnen nemen. Deze ujtbouw telt twee verdiepingen vpn elk vier meter hoogte. In de flat- bouw komen acht woonlagen met in totaal 80 vierkamer woningen, centraal verwarmd. De totaalhoogte van dit complex is 36 m. Aan de noordwest- zijde wordt een torenflat-gebouw op getrokken van acht lagen, elk met vier woningen. Onder deze flat-bouw komen eveneens-winkelruimten, niet best deden". Later is B. gaan tan ken bij een station aan het Groenen- daal Ook hier „gleed de wagen door" Toen heeft hij de remoiie bijgevuld en de remmen ontlucht. Omstreeks zeven uur gebeurde dan -•e noodlottige aanrijding. B. had bij de kruising door „pompen" een vakterm voor het enige malen intrappen van het rempedaal getracht de remwerking' op peil te krijgen, zoals hij dat die mid dag steeds had gedaan. „Het was plot seling of ik op een steen trapte", ver telde de verdachte. „Het pedaal bleef vastzitten en de wagen reed met een snelheid van ongeveer 15 km op de'train in". De oorzaak van de verminderde remwerking de deskundigen die het voertuig hebben onderzocht verklaar den dat de werking van de voetrem ni hil was lag in het feit dat een mem braam een klein lek vertornde. B wist zelf niet waarom hij geen gebruik had gemaakt van de handrem die een bui tengewoon grote remkracht bezat. Een collega heeft 's morgens de wagen nog gereden en hij verklaarde vanmid dag dat toen de remmen volkomen nor maal werkten. De officier die zijn re quisitoir was begonnen met het uitspre ken van zijn deelneming aan de door het ongeval getroffen familie achtte het roekeloos en hoogst onvoorzichtig rij den" uit de tenlastelegging bewezen. De verdediger van verdachte mr. F. J. D. Thijse voerde aan dat het pompen" nog niet hoeft te betekenen dat de rem men niet voldoende zouden werken. Vol gens mr. Thijse is er op het moment vlak voor de botsing toen het rempe daal plotseling vastzat, een nieuw defect opgetreden, dat niets met bet „pompen" te maken had. Dit defect was niet te voorzien. Mr. Thijse verzocht de recht bank bij een eventueel vonnis zijn cliënt een voorwaardelijke straf op te leggen. De president, mr. C. W. de Visser, ging nog even in op een punt uit het plei dooi. „Bent u van mening", zo vroeg hij de verdediger, „dat men "van goed wer kende remmen kan spreken ook indien de remwerking moet worden verkregen door „pompen"?". Op het bevestigend antwoord van mr. Thijse liet de presi dent de getuige-deskundige, een hoofd inspecteur van politie voorkomen en aan hem werd dezelfde vraag gesteld. „Neen, edelachtbare", was het antwoord. De voetbalpool van de afgelopen zon- leverd. Met veertien punten delen zij leverd. Met veertien punten delen zijn de eerste prijs van 157.190. De geluk kigen zijn: J. van den Bosch, Leenhof straat 75, Amsterdam; J. Severeijns, Kruisstraat 12, Heer (Limburg); P. J. van den Brink, Kluutstraat 17, Baarn. De tweede prijs van 67.360,wordt gedeeld door 125 deelnemers, die 13 uitslagen goed voorspelden. men, die zal worden gereserveerd voor „supermarket". De noordgrens wordt gevormd door een reeks kleinere ruirqten, waarin bijkantoren van banken en instellingen zich zouden kunnen vestigen. In het hart van het geprojecteerde centrum komt >n grote reeks winkels met woningen van het maisonettype. Deze complexen worden dus opgetrok ken in drie bouwlagen. Men heeft ge tracht aan dit deel een „Lijnbaanka rakter" te geven, door tussen de lage bebouwing op enige plaatsen kleine ruimten uit te sparen, waarin vitrines kunnen worden geplaatst. Binnen eep blok van deze winkels zouden be drijfsruimten kunnen worden ge-, bouwd. Men denkt in dit verband aan de eventuele vestiging van een garage in dit deel. De adspirant-bouwers hebben het project „Winkelcentrum Hoogvliet" gedoopt. De maquette-foto geeft een duidelijk overzicht, van hetgeen de architecten zich hebben voorgesteld van de situering van het winkelcentrum. Beneden de 56 meter hoge flatbouw met de uitbouw voor een warenhuis. Links daarvan de laagbouw-,,supermarkt"Linksboven het. tiveede hoge flatgebouw in dit plan met ten noorden daarvan de lage bebouioin- gen die de noordgrens van het centrum vormen.Het overige deel van het centrum, wordt geheel in beslag genomen door de rijen winkels mef de maisonettes erbo- I ven. Rechtsboven A ziet men de bedrijfs- Naast het warenbuiscomplex is een ruimten die zijn geprojecteerd aan de laagbouwwinkel in het plan opgeno-achterzijde van enige winkelrijen. (Van onze Brabantse redactie) DEN BOSCH, 30 nov. Tijdens een feestelijke vergadering waarin de Bond van Katholieke Kweekscholen zijn 40-jarig bestaan herdacht, heeft mgr. W. Bekkers vandaag aangedron gen op het geven van persoonsvor- ming aan het toekomstig onderwij zend personeel. De kweekschool moet de leerling helpen om uit tg groeien naar een christen-persoonlijkheid, zo dat hij geschikt is voor de sleutelpo sitie waarin hij 'komt te staan. Deze taak van de kweekschool stelde mgr. Bekkers tegenover het beeld dat het woord kweekschool bij hem opriep van rijen plantjes die op dezelfde wij ze worden gesnoeid en verzorgd en die dan ook hetzelfde moeten uitgroei en. Grqot vertrouwen sprak hfl ech ter uit ia de wijze waarop de katho lieke kweekscholen hun taak ook in de toekorpst zullen vervullen. Mgr. Bekkers kwam tot zijn conclusie na een meditatie over de verscheiden heid die de koren van zalige geesten te zien gever: iedere heilige is op een heel eigen manier zalig geworden. Het Chris tendom is een tijd- en wereldomspan nende gerichtheid tot Christus, waarin ieder zijn eigen trekken, gaven, talen ten en moeilijkheden meebrengt, die hem of haar maken tot juist die concre te christenmens. Gelooft u, dat iemand die geen eigen trekken zou hebben, in st&at zou zijr Christen te zijn en dat ie mand die peen eigen moeilijkheden heeft, ooit heilig zou kunnen worden? De Christen blijft in alles een mens. Het is zijn taak om zijn eigen talenten te re aliseren en om uit te groeien tot een wa. re persoonlijkheid in de gemeenschap van Gods volk. De ...bisschop wees ook op een andere kant van het menselijke: het waarde ren van het goede der aarde. Men kan als christen God dankbaar' zijn voor een goede sigaar en een fluwelen wijn en on zijn tijd pure nonsens waarderen. Maar Christus liet aan de bruiloft van Cana de veertigdaagse vasten vooraf gaan en ook wij moeten intens pogen waar te maken, dat de mens niet van brood alleen leeft. Het menselijke kun nen mogen wij niet veronachtzamen, maar op tijd moeten wij laten zien, dat wij, hoewel in de wereld, toch niet van deze.wereld zijn. Maar wee de moeder overste, die haar zusters tot versterving dwingt door slechte koffie te zetten, zo liet mgr. Bekkers er ten overstaan van vele eerwa~rde zusters op' volgen. De belangrijke plaats van de' chris ten-onderwijzer werd ook benadrukt door voorzitter K. Hanselman, die in ziin feestrede wees op het grote belang van goed godsdienstonderwijs voor de toekomstige onderwijzer, die immers hetgeen hij op de kweekschool heeft meegekregen, overdraagt op zijn leer lingen rTö sprak de hoop uit. dat de commissie van vernieuwing spoedig rpet een proer.ajn zal komen en dat daarnaast ook het door het hele episco paat gevperd beleid ten aanzien vdn de godsdienstleraren .tot optimaal gods dienstonderwijs zal voeren. De voorzitter noemde het een van de V: j. ■tr y I* y •vw y taken van de bond om zonder personen t.e krenken te streven naar bevoegde krachten. Ook achtte hij het van be lang te onderzoeken welke maximale grootte voor een kweekschool wenselijk is. Hij noemde het bepaald zorgwekkend dat het bouwvolume de laatste jaren maar voor éér derde deel is benut (1958 2 van de 6 miljoen. Ie helft 1959 1 van de 3 miljoen gerealiseerd), hetgeen hij voor een groot deel toeschreef aan de administratieve papierwinkel. Dit jaar werden vele kandidaten wegens ruimte gebrek niet op de katholieke kweekscho len toegelaten. In de namiddagvergadering werd door zuster Marg,aretha Wolf een pia norecital gegeven, waarna prof. dr. R. Kwant OESA een rede hield over „De nieuwe situatie van wetenschap en on derwijs in de moderne tijd". ALS DE „ALUM1NAUT" in 1061 proet zal duiken, zal Jules Verne overtroffen zijn. Diens „Nautilus" van kapitein Neme werd reeds min of meer in de schaduw gesteld door de atoomduikboot „Nauti lus", welke onder het Noordpoolijs dook Maar de '„Aluminaut", een samentrek king van aluminium en Nautilus, zal beide volkomen in zijn kielzog doen ver dwijnen De „Aluminaut" wordt evenals dt tweede „Nautilus" een atoomduikboot, doch speciaal gebouwd voor het duiken in de diepzee. Ofschoon we nu al raket ten tot 100.000 kilometer hoog en zelfs rond d,e zon gestuurd hebben, zijn we nog slechts 5% kilometer tot de bodem van de oceaan doorgedrongen en be schikken we nog over geen enkel vaar tuig, geschikt om lange tijd op grote diepten te varen. Er wordt nu echter aan gewerkt, om deze nalatigheid enigszins goed te ma ken. -We waren overigens reeds aardig op weg. Kort geleden bereikte de beroemde Jacques Piccard, zoon van de nog be roemdere prof. Piccard, bij c\e Maria- neneilanden in de Stille Oceaan met zijn bathyscaaf „Trieste" een diepte van 5580 meter, een record. Maar hij bevond zich in een soort sta len kast, die van een schip omlaag ge laten werd en weinig bewegingsvrijheid had. De „Aluminaut" echter krijgt een actieradius van 160 kilometer en kan dan 36 en eventueel, indien nodig, nog eens zesendertig uur op minstens" 6000 meter diepte blijven. HET DIEPTESCHIP is een dikwandige kogel van aluminium, speciaal gebouwd, om de enorme zware druk van een wa termassa van 6 km te weerstaan, waar door een gewone duikboot als een luci fersdoosje in elkaar zou gedrukt worden. De grootste diepte, welke de „Alumi naut" zal kunnen bereiken, zal precies 6400 meter zijn. Zoals bekend, zijn de oceanen op tal van punten heel wat die per. Met het echolood heeft men diepten van 10.830 meter kunnen bereiken en met sleepkabels heeft men monsters van de oceaanbodem tot op 10.504 meter naar boven kunnen halen, doch ook hier kwam er veel geluk aan te pas. Met de „Aluminaut" zal men de oceaanbodem stelselmatig kunnen onderzoeken. Het diepteschip wordt slechts veertien meter lang en zal alleen en commandant en twee waarnemers als bemanning kunnen hebben. Dank zij glazen vensters, ongeveer tien centimeter dik, gevat in de vijftien centimeter dikke romp, zul len commandant cn waarnemers het diepzeeleven kunnen gadeslaan. DE DRIJFKRACHT wordt in aparte ruimten ondergebracht, die aan de romp bevestigd zijn en de voortdrijving ge schiedt door een gewone schroef en een hofschroef. waardoor het schip gemakke lijk dalen en stijgen kan Als apparatuur zal de „Alqminaut" schijnwerpers, televisiecamera's en 1500 1 kilo aan instrumenten meevoeren, die van de commandopost uit bediend kun nen worden. Met robots zullen borineen in de oceaanbodem worden gedaan en bodemproeven worden genomen. Eerste taak van de „Aluminaut" zal zijn. de oceaanbodem op ertslagen af te zoeken. Men neemt aan, dat deze rijke lagen van allerlei delfstoffen bevat, ook van aluminium. Op grond van gedurende het Internationale Geofysische Jaar ge dane waarnemingen schat men. dat de bodem van de oceaan van 509 tot 1000 miljard ton aan mineralen houdende la gen bevat. Natuurlijk zal een speeiale methode moeten worden uitgevonden, om hel erts van de oceaanbodem te winnen Ook dit zal met duikbotpn moeten gebeuren De „Aluminaut" zal intussen nog een belangrijke taak moeten vervullen, n I. het in kaart brengen van alles, wat zich in de diepzee onder water bevindt. Slechts 2 procent van de totale bodem der zeeën en oceanen is kartografiscb vastgelegd, hetgeen hierop neerkomt, dat we er zowat even weinig van weten als van de oppervlakte van de maan. zelfs na de onld'-kkingsreis van de ..Loenik III". Men verwacht dan ook, dat de „Alumi naut", die spoedig talrijke zusterscliepet zal krijgen, heel wat geheimen van de ve,aanboden! zal oplossen. Misschien 'ri het diepzee?"h'p ook wel de slang

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4