aan Eisenhower gaat twijfel Amerika svredeswil Artsen verklaren hem in staat de kruistocht te ondernemen is, f Stad Rome voorbereid op Eisenhowers WF T.V. Oriëntatie inzake voor het CONTACT In tKloksken EERSTE KAMER beducht voor nieuwe overbesteding J.G, Verhoging van het kijkgeld Drs. Pelosi: „Wat heeft vóór op schoolfilm Het ingetrokken spreekverbod Instemming met verlaging van de ongehuwdenbelasting DE MYSTERIEUZE OP ZIJN REIS DOOR DE WERELD GEEN GALA-ONTVANGSTEN De „Friedi" aan de ketting Goederentrein in Heerlen ontspoord Tweede Kamer Jan Greslioff onderscheiden Europese integratie Nieuwe benamin gen douanetarieven Vanavond FINANCIËLE BESCHOUWINGEN Praag besluit: Duitse piloten weer op vrije voeten V B DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 PAGINA 7 'anSe we Geen persoonlijke ongelukken Examens Men Uü lekkere likeur per luxe fles 8.40 Voorstel volgens vele leden te vroeg gekomen - Generaal Del ga do door JAN VAN CENT „WASHINGTON, 3 dec. (Reuter) resident Eisenhower van de Vereaig- "e Staten heeft gisteren op zijn pers- •'onferentie verklaard dat hij zijn reis ''aar elf landen zal maken om uiting e geven aan Amerika's streven naar v'ïede. Uit alle berichten die Eisenho wer uit het buitenland had ontvangen J'eek dat er veel twijfel, ook onder de bondgenoten en andere vrienden, be gaat of de Verenigde Staten werkelijk ®Preeht zijn in het nastreven van vre- Je. Hij verklaarde dat hij nog betrek- JHijk korte tijd in functie zal zijn en dat n'j besloten had iets te ondernemen daartoe geen andere president ooit ge- 'oepen was geweest. De Amerikaanse President zei zich gedwongen te voelen j6" aantal landen te bezoeken. Daar door hoopte hij velt anderen te bprei- J,en en hen precies te vertellen wat de VS. pogen te doen. Hjj deelde mee "at hij enkele dagen geleden onderzocht Jas en dat de artsen hadden verklaurd "at hij in staat was deze reis te onder- "emen. De president zei op een vraag dat hij tijdens zijn wereldreis aan niémand zijn bevoegdheden zal overdragen inza ke het gebruik van kernwapens in ge val van nood. Hij achtte dit niet nood zakelijk daar een dergelijk besluit op elke plaats zou kurmen worden geno men. De president zei verder dat de V.b. hoopvoller zijn gestemd ovei het berei ken van enig constructief resultaat op de conferentie in Genève over een ver bod van kernwapenproeven dan enkele maanden geleden. Hij verklaarde dat de Amerikaanse regering groot belang hecht aan het huidige overleg over me thoden om ondergrondse, ontploffingen te ontdekken en te identificeren. Naar aanleiding van een klacht van de Amerikaanse bisschoppen verklaar de Eisenhower dat Hij, zolang hij presi dent is, niets te maken zal hebben met het geven van advies over geboortebeper king aan andere landen. De bisschop pen hadden namelijk verklaard dat een „propagandacampagne" wordt ge voerd opdat de Verenigde Staten steun zullen verlehen aan „kunstmatige ge boortebeperking" in onderontwikkelde landen die niet overbevolking kampen. Volgens Eisenhower is „geen onderwerp minder geschikt voor regeringsbemoei enis of -verantwoordelijkheid" dan ge boortebeperking. Over de staalindustrie merkte de Amerikaanse president op dat hij van plan is er openlijk op aan te drin gen dat de werkgevers en werknemers opnieuw bijeenkomen teneinde een her vatting van de staking te voorkomen. De president zei alles te doen om de begroting ondanks het deryen v^i in komsten door de staalstaking in evenwicht te krijgen. Eisenhower merkte voorts op dat Amerika het grootste belang hecht aan de onderhandelingen met Japan over de herziening van het beveiligingsver drag. Een woordvoerder van het Witte Huis gaf later een verklaring uit vol gens welke Eisenhower had gezegd dat het tijdstip van het nieuwe verdrag met Japan van veel belang was omdat het nu voor dc vrije wereld noodzakelijk is eensgezind en sterk te blijven. De pre sident noemde de Japanse premier een van de „trouwste leiders van de vrije wereld". [cCMMVNISTISCNt LANDEN Off. 19 i KARACHI Advertentie (Van onze Romeinse correspondent) Rome, dcc. In Rome, do eerste stad die president Eisenhower op zijn ~-000 km lange tocht door eii lauden Jandoet, hebben Italiaanse en Ameri kaanse functionarissen vanmorgen al- e*> in orde bevonden. De Eeuwige Stad "'as gereed om voor de tweede maal een staatsbode der Verenigde Staten te "htvangen. Aan d. buitenkant bemerkt [hen niet veel van de voorbereidingen, 'et bezoek van de president is een kerkbezoek, geen statie-visite. De nau welijks twee dagen, die Eisenhower [het zijn staf in Italië doorbrengt, zijn ,'Ntemd voor besprekingen en contac- en niet om parades bij te wonen of h HCIlllI V UUI en niet om p v. JhUsea en instellingen te bezichtigen Re wereldlijke „liturgisten", de man- ?0 van het protocol, hebben dan ook ['"es geschrapt, wat zweemt naar fees- 'elijke pomp en praal: geen hoge hoe- i h, geen jaquetten, geen kanongebul der, geen gala-ontvangsten- °I> t,e 1°tli^ingen voor het diner, dat presi- ent Gronchi zijn gasten ten Quirinale Ja' aanbieden, staat „cravatta nera": Je heren zullen dus hun rokvesten en 'hu, ridderordes thuis moeten laten, de Jh'nes hun dierbaarste avondjurken, f?' zullen zélfs geen redevoeringen ge houden worden: de welsprekendheid kaat ook r, „eravate noire" en dient ?H:1> te beperken tot een enkel toe- draakje Veertig jaar geleden was het an ders. Heel de stad was in feesttooi Van vlaggen, erebogen, verlichting en vuurwerk in de avond. Toen had een oogverblindende stoet van 's konings- fraaiste karossen koetsiers en pal- feniers met prt.iken en rode wambui zen, lakeien „gaande te rechter en te linkerzijde van de Dortieren" regi menten soldaten en kurassiers in zil veren rusting president Wilson van het Terministation naar het Quiri- fiaal gebracht. In de stad was het verkeer stil gelegd en o, goede oude tijd, de trams gingen niet verder dande Via del Tritone en de Via Capo le Case, de Romeinse tram- toetjes die sindsdien allang door de moloch' van het verkeer naar de bui tenwijken v "Darmen werden. Do ontvangst van president Eisenho wer zal zonder de barokke krullen van [prguide galarijtuigen zijn, maar zeker ["et minder hartelijk. Nu liggen de oorbereidingen onder de waterspiegel "n het dagelijkse leven, maar hoe- Wjel ingewikkelder en uitgebreider zijn dan weleer. De president brengt bij van spreken het Witte Huis met |'ch mee. De grondwet der Verenigde "taten Kent geen waarnemend regent, [vanneer het staatshoofd zich buitens- g.hds bevindt en daarom gaan voor r'senhower de zaken van staat gewoon J°or, Om hem in de gelegenheid te teHen op elk gewenst ogenblik en k-aav, üi/achinD-tnn te kunnen mers, fotografen en verslaggevers zijn gestationeerd in de elf hoofdsteden. In Rome is Eisenhower van vrijdag 1 december 13 ure tot zondagmorgen 8 uur de gast van president Gronchi. Hij logeert in het Quirinaal, het paleis, dat achtereenvolgens de pausen, de Itali aanse koningen en sinds 1946 de repu bliek diende. De vertrekken, die voor het Amerikaanse staatshoofd in gereed heid zijn gebracht, waren van oudsher bestemd voor de hoogste gasten. Dat ook Hitier hier echs verbleef, zal de nachtrust van Eisenhower niet storen. Hij rekent dit voorval onder de histo rische vergissingen (en de Italianen ook!) Zondagmorgen 6 december heeft Eisenhower een privé-audiëntie bij de Paus, waarna hij naar Ankara vliegt, de tweede étappe van zjjn tocht, die hem verder naar Pakistan, Afganis- tan, Indië. Iran, Griekenland, Frankrijk, Spanie. Tunesië en Marokko zal voeren. Wanneer hij op 22 december na achttien dagen weer terug is op vaderlandse bo dem, zal hij het afstandsrecord van een reis, die ooit door een Amerikaanse pre sident werd ondernomen, gebroken hebben. LONDONDERRY (N.-Ierland). 3 dec. De 197 ton metende Nederlandse kust vaarder „Friedi", die onlangs door de bemanning is verlaten, omdat er geen geld was om de reparaties aan het schip te betalen en de eigenaars zelfs geen geld zonden voor het levensonder houd van de opvarenden, is dinsdag avond in de Ierse haven Londonderry aan de ketting gelegd. Nadat het schip de vorige maand de haven was binnen gesleept met averij aan de motor, wer den er reparaties aan verricht voor een bec.iag van 300 po sterling. Het schip kreeg echter geen zeewaardigheidsver klaring omdat er eerst nog andere re paraties 1 erricijt moesten worden. De kosten hiervan worden geschat op 3000 tot 5000 pond sterling. Verleden week werden vier van de vjjf opvarenden met de Nederlandse oorlogsbodem „Dren the" naar Den Helder gebracht. Kapi tein Paul Lamuin, die alleen was ach tergebleven, keert naar Nederland terug.. g( W"ar ook met Washington te fl'reken heeft het Signal Corps van het JSSer in samenwerking met de lande- jAe autoriteiten langs heel de 32.000 J een telefoonnet aange- ed, terwijl koeriersvliegtuigen steeds ï?et documenten onderweg zijn. De Transport en Communicatiedienst van Ft Witte Huis, een dienst, die sinds Jbraham Lincoln bestaat, heeft het "«zicht op en de verantwoordelijkheid For de verbindingen van de president "'"t zijn land De Secret Service werkt 'eeds maanden onder hoogspanning, ^eze organisatie heeft de zorg voor de eiügheid van de persoon van het Faatshoofd. In alle steden die Eisen hower gaat bezoeken, heeft de Secret ^rvice met de plaatselijke gezagdra gers de vereiste voorzorgen getroffen, vloot ieger en luchtmacht werken Voorts in eer geweldige manoeuvre sa ">en om het vliegtuig van Eisenhower J's het ware geen minuut uit het oog [e verliezen Zo is de tocht over zee "nutieus afgebakend en geheel be schermd door oorlogsbodems en vlieg- tuigen De publiciteit en de voorlichting voor pers werden tenslotte door eenle- van deskundigen op alle plaatsen, Waai Eisenhower z.a) verblijven, voor leid. r Herszalen werden ingericht met tele foons en telexen inbegrepen, de geluids- "nden liggen reeds in de spoelen der "Pname-apparatenAmerikaanse n' de nieuwe in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 3 dec. Ter hoogte van de splitsing van de spoorlijnen Heerlen- Maastricht en Heerlen-Sittard zijn van morgen omstreeks vijf uur enkele wa gons van een goederentrein ontspoord. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werd alle treinverkeer met Sittard en Maastricht volkomen gestagneerd. De reizigers werden met sussen naar de dichtstbjjgelegen sta tions Voerendaal en Hoensbroek ver voerd. Rond half tieipkon het treinver keer met Sittard worden hersteld, eerst later op de dag dat met Maastricht. Tengevolge van deze ontsporing onder vond het treinverkeer in Zuid-Limburg aanmerkelijke vertragingen. AMSTERDAM, 2 dec. Bevorderd tot arts: mej. I. Groenveld en de heren W. P. J. Viëtor en J. Wijngaarden (Am sterdam). Geslaagd voor het artsex. Ie ged.: mej. R- S. Mangunkusumo; mevr. W. van der Meer-Fieggen en de heer M G. Leopold (Amsterdam). AMSTERDAM, 1 dec. Geslaagd voor het cand, ex. economie de lieren G M. Kersten, J. C. M. van Noort en B' H Bunge (Amsterdam). AMSTERDAM, l dec. V.U. Ge slaagd voor het kand. Nederlands: A. H. Mulder (Den Haag), dort. ex. rech ten mej. L. H. Juch (Noordwijk aan Zee), J Wolters (Wageningen), N. J. Hogenbóom (Amster -m). Notarieel ex. dee] 2 K. P. Ackema (Alkmaar). AMSTERDAM. 2 dec. Geslaagd voor het doet.rechten de heren G. J. Ribbink. E. B. Bennink Bolt, E. Schok ker (Amsterdam) en R. C, L. Schram (Zaandam). Voor het doet. ex. economie de heer F. Brühl (Laren). Voor het doet. ex. Engels de heer C. H. Zwarekant (Hengstdijk) en bevorderd tot accoun tant de heer H. H. J. Nordemann (Heem stede). SITTARD, 1 dec. R.-K. School Maatschappelijk Werk. Richting alge meen maatschappelijke zorg: mej. G. Th Baeten, Sevenum; dhr. J. J. Bö- geis, Brunssum: mej. Th. K. i. Brou wer, Heerlen: mej. M. H. J. van Cleef, Born: mej- J- M- H- W. A. Fijen. Heer- lerheide; mej. J. E. Geurts. Leunen- Venrav: dhr. A. M. Paulissen, Sittard: mep M- G. E. Tacken, Castenray. Richting arbeidszaken: mej. M. A. J. G Gidding, Beek L.dhr. B. J. C. Ledercq. -arddhr. J. Moerenhout. Katwijk aan Zee; mej J. A. C. Mul ders 'Sittard: dhr. B, G. M. Schermer Heerlen; dhr. F. H. A. E. Spits, Val kenburg. Richting kinderbescherming: mej. E L J. M. Bergmans. Blerick; mej. M. J. Th. E. Cpehorst, Venlo; mej. M. L. Leeuwenberg, Hr'rlen; mej. A. J. G. M. Smits, Guy'" mej. E. R. Zwikker, Echt. Richting Sociaal cultureel wesk: mej. H. H. J. Diederen Kerkrade: mej. M. G. C- Hermans, Bnnssum; dhr. W. M. G. Hustin, ~'rlen: mej. L. A. M. Mesterom, Blinde; dhr. H. H. W.. Roy- akkers, Maastricht; mej. A. C, A. van Sprundel. 'ud-Gaslel: dhr. M. L, G. Verheggen, v.revenbicht. Advertentie Half en Half van WYNAND FOCKINK (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 dec. Het voorstel tot verhoging van het kijkgeld, door mi nister Cals bij de Tweede Kamer inge diend, is volgens vele leden te vroeg ge komen. Men kan het vraagstuk van de verhoging van het kijkgeld niet los zl"n van de opneming van de reclame in de televisie als immers de opbrengst van deze reclame waarover de regering overigens nog geen beslissing heeft ge nomen aan de televisie ten goede zou komen, zou de verhoging van het kijk geld oyerbo/jig zijb. Volgens sommige berekeningen zou de reclame immers in 1960 circa 10 milioen kunnen opleve ren indien vvori,uitgegaan van een re clamezendtijd van 5 minuten per avond. Volgens vele andere oden echter is het vpprstel te laat ingediend zodat de ver hoging voor I960 welhaast onmogelijk is. In het voorlopig verslag van de Ka mer wordt ook de vraag gesteld of ra ming van de stijging der exploitatie-kos ten, waarop het voorstel is gebaseerd, niet met zeer ru'mo band is gemeten- DEN HAAG, 2 dec. Dc ambassa deur van België, baron F. X, van der Straten-Waillet, heeft [vanavond tij dens een ontvangst te zijnen huize aan de heer Jb Greshoff mededeling gedaan van diens onderscheiding fot comman deur in de Orde van Leopold II. De heer Greshoff heeft twaalf jaar in Bel gië gewoond, waar hjj zich veel vrien den en bewonderaars heeft verworven. DEN HAAG, 2 dec. Een klein stuk je Europese integratie is. althans wat het aandeel daarin van Nederland be treft, in de Tweede Kamer tot stand gebracht door de goedkeuring van een in 1955 gewijzigd protocol, dat met de indeling van goederen in de douaneta rieven een nieuwe benaming invoert. Aan de samenstelling van deze nomen clatuur is een jarenlange moeizame ar beid voorafgegaan, cji® 'hen eigenlijk kan terugvoeren tot een eerste opzet in 1937 voor de Volkenbond gemaakt. Na de ooplog is nog enige malen een nieuwe gemeenschappelijke nomenclatuur vast gesteld, waaraan een studiegroep voor de Europese Douane Unie de eerste hand legde. Zo ontstond de onderhavige z.g. „nomenclatuur van Brussel", waar van men een vergemakkelijking van de internationale handel en tevens een be trekkelijk nauwkeurige vergelijking van statistieken voor in- en uitvoer ver wacht. Deze wijziging van de nomenclatuur, waarbij ook rekening is gehouden met nieuwe producten en grondstoffen, heeft ook geleid tot enige niet te vermijden veranderingen in de tarieven. Zij zijn in een aoart protocol opgenomen, dat de Kamer eveneens heeft goedgekeurd. Advertpclie (Van onze onderwi.jsredacteur) UTRECHT, 2 dec. „Of men er heil van verwacht, daa wel er wantrouwend tegenover staat, er kómt schooltelevi sie. Het is zaak, dat het onderwijs de ontwikkeling, die niet tegen t» houden is waakzaam, doch ook met een Posj" tiéve instelling volgt. Men moet er zich op bezinnen wat er met het hulpmiddel TV voor dc scholen te bereiken is. Het is goed, dat van het hegin af vast ligt- dat het onderwijs bij de realisering van de schooltelevisie een eigen verantwoor delijkheid heeft. Het gaat er niet om, dat de onderwijsdeskundigen naast de vakmensen van de televisie staan om adviezen te geven; het onderwijs moet zelf bepalen wat van de TV in pedago gisch en didactisch opzicht te maken is. Het is niet de bedoeling mooie uit zendingen te krijgen, doch voor de school verantwoorde uitzendingen, „Mooie" TV kan het pedagogisch en di dactisch rendement van het medium zeifs in de weg staan". Aldus werd ge steld door drs. E. Pelosi S.J., voorzit ter van de commissie „Televj.fie-Ondr.r- wijs" op Cu woensdag te Utrecht ge houden oriënteringshijeenkomst inzake de schooltelevisie. Pater Pelosi wees er op. dat het ver keerd zou z'|jn te lang te blijven theo retiseren over de school-TV; men moet ervaringen opdpen in de praktijk. B|j de studie in de commissie „Televisie- onderwijs" is kortgeieden aan de orde gekomen de vraag" wat nu eigenlijk de typische waarde van het medium TV voor het onderwijs zou kunnen zijn. Wat kan de televisie geven, dat andere audio-visuele hulpmiddelen het onder wijs niet kunnen bieden? Spr. zei, dat mèh nog niet tot een duidelijk antwoord op deze vraag is gekomen. Zet men de schooltelevisie naast de schoolfilm. dan is er eigenlijk niet veel, dat de TV te bieden heeft boven de film. Het enige additionele element is de actualiteit, in hoeverre echter dit element benut kan worden voor de school is een tweede, een „heel klein tweede' zo voegde de inleider er aan toe. Men heeft h.et idee, dat het mogelijk zou zijn aan bestaand materiaal een actueel element toe te voegen, zodat ei op het gewenste moment een uitzending ontstaat met een actueel tintje, doch veel meer is er aan mogelijkheden nog niet te zien. We ïwoeten dit verder on derzoeken; misschien vait het mee, misschien valt hot tegen, zo besloot drs. Pelosi zijn beschouwing. De Engeise telerecordings van school televisie-uitzendingen. die op de bijeen komst werden vertoond, illustreerden duidelijk, dat inderdaad liet medium TV niet per se beter benoeft te zijn dan de film. Men kreeg reproducties te zien van mot zorg samengestelde TV-lessen over het hart, de streek van de Dordogne en over het vervoer, maar met schooliilms had hetzelfde geboden kunnen worden. Daarbij moet dan nog in aanfnerking worden genomen, dat bij de ischcolfilm de leerkracht het ge bruik van het medium geheel in eigen handen heeft en dat men ook niet ge bonden is aan de tijd van de televisie- uitzendingen, welke laatste factor, ge let op de gevarieerde samenstelling van de roosters in de Nederlandse scho len 'zeker ook aandacht verdient. Men kan zich zeker schooltelevisie- uitzendingen voorstellen, waarbij het eigen karakter van het medium beter tot z|jn recht komt. doyh met -hetgeen op de conferenti' in Utrecht vertoond is werd dit eigen karakter niet aange (oond. De bijeenkomst was georgani seerd dooi do Algemene Bond van scholen voor v.h.m.o. en de Centrale vernieuwingscommissie van de bond van neutraal bijzondere scholen. Het „heerlijk avondje" is geen Ne derlands privilege, maar geldt even zeer voor de Engelsen, al wordt, de Sinterklaassfeer daar pas met Kerst mis beleefd. In de komedie „Zift Welle kome" van Elaine Morgan, die de KRO-televisie vanavond in de vertaling van Nel Bakker uitzendt, blijkt, dat de gelijkenis zeer ver gaat. In het gezin Meadows wordt besloten, dat „men er dit jaar niets aan zal doen" om het aldus uitgespaarde geld te besteden aan een groot cadeau voor Ma (Carla de Raet). Als deze van het plan hoort, blijKt zij echter van mening, dat het geJd nog beter kan worden uitgegeven aan Tante Jane (Magda Janssens), die de feestdagen b|j de familie zal komen doorbrengen. Wat daarvan de gevolgen zijn, blijkt uit dit vrolijke spel onder regie van Luc van Gent. Dat dieren onderling „gesprekken" Kunne", voeren, wordt tevoren in de ru briek ..Vademecum" aangetoond in een gesprek tussen Jan Willem Hofstra en di. J. J. A. van Iersei, lector in de experimentele dierkunde aan de Leid- se universiteit. In net jubileumprogramma „Vlag in top" van de NCRV treedt vanavond de jeugdige harpiste Mariene Derens op als sonste met het Promenade Orkest onder leiding van Benedict Silberman en liPt koor Novi Canti onder leiding van Lex Karsemeyer. Later op de avond zingt het NCRV Vocaal- Ensemble on der leiding van Marinus Voorberg lie deren van Dufay, Dunstable, Obrecht, Des Préz en Gabrieli. In AVRO's familie-reünie rond de radio ..Ga er eens even voor zitten" kan men vanavond achtereenvolgens luisteren naar „Sssst", een programma waarin alles voor iedereen gebeurt en het 66ste deel van de strip „Koek en ei". In cie reeks solisteneoncerten, waarin na ast gerenommeerde artiesten begaaf de jonge Nederlandse kunstenaars de gelegenheid krijgen, zich aan de luis teraars voor te stellen, concerteert van avond het Omroeporkest onder leiding van Henk Spruit met medewerking van de pianist Jo Dusseldorp uit Heerien, de bas-bariton Cornells Schell en de iolist Thomas Magyar, beiden uit Den Haag. Uitgevoerd worden werken van ('ésar Fra.nck, Gustay Mahler, Camille Saint-Saens en Maurice Ravel, Na dit concert wordt onder regie van Bert Dijkstra „De koningin en de ketterse" intgezon4en, een hoorspel van Mary P. Preston dat door Cynthia Pughe is be- v.crkl en door Kees de Wolf vertaald. Als U (weer) eens Antwerpen komt moet w tóch eens naar de Groen plaats gaan. Ongetwijfeld een van de meest eerlijke en ruimtelijke pleinen, die er in Europa te vinden zijn. En bovendien zó Vlaams, dat men er ieder ogenblik verwacht Hendrik Conscien ce of zelfs Jacob van Artevelde per soonlijk tegen het lijf te lopen. „Sa, Muggelyn, wat vlieghen steekt U zo plots?" Heerlijk. Ik mag U er dan verder op wijzen dat één zijde van dit verrukkelijke plein gevormd wordt door een rits van bijzonder boeiende koffiehuizen. En ook wanneer U ge heelonthouder mocht wezen kunt U er gerust binnengaan, want ze ser veren er een beste filter; slechts het drinken van melk zal men er vrees ik, afwijzen. Voor de rest mag ik U er dan hoewel ik eigenlijk seen reclame mag maken het etablisse ment aanbevelen dat zich verschuilt achter de onschuldige naam van ..In 't Kloksken". Daar heerst die zeer levenslustige sfeer, die katholieke bierdrinkers nogal eens wil omringen en die scherp afsteekt tegen die. ver oorzaakt door het ietwat verbéten. Calvinistische jenever-nippen, zoals men die ten onzent soms kan waar nemen. Natuurlijk praten de mensen ..Tn 't Kloksken" óók over het weer. Maar ook over zulk een alledaags onder werp kan men karakteristiek en min der karakteristiek converseren. Mijn Vieair.se broeders, zo heb ik tot mijn vreugde geconstateerd, kiezen prin cipieel voor het laatste. Zij praten over de zonneschijn met een hartstocht, die in deze, ónze streken, slechts aan de voetbalpool wordt besteed. En de va derlandse politiek ondergaan zij met een christelijke gelatenheid, die prof. Romme aan de rand van de wanhoop zou brengen. Een zeer mooi volkje. U kunt zich dus voorstellen dat ik van ongekende fierheid vcvuld was toen ik, op het moment, dat ik bet etablissement verliet, de ene gast te gen de andere, in mijn richting knik kend, hoorde fluisteren: „C'est un Flamand!" DEN HAAG, 2 nov. De Portugese generaal Umberto Delgado werd bij zijn aankomst dezer dagen op Schip hol aanvankelijk door de minister ven Justitie een verbod opgelegd om in het openbaar te spreken. Later werd hem vanwege de minister meege deeld, dat dit verbod niet gehandhaafd werd. Omtrent deze koerswijziging heeft het A.N.P. bij be* dppart.e'-"ont van Justitie geïnformeerd naar de gronden, waarop zii berust. Men gaf daar te kennen, dat bij de aankomst van de generaal een beslis sing op korte termijn noodzakelijk was. Het zekere voor het onzekere nemende, is toen een spreekverbod gevolgd. De inlichtingen over de bedoelingen van de generaal waren eehter nog onvoldoende. Deze zijn bij nader onderzoek duidelijk geworden. Men wees erop, dat er geen vaste regels bestaan voor het toelaten van en het spreken in het openbaar door vreemdelingen. Aan enige Algerijnen is incjgrtiid een spreekverbod opgelegd, aan Poujade eveneens. Daarentegen hebben b.v. Adenauer en Mendès-France hier wei het woord kunnen voeren. Ieder geval wordt dus op zichzelf beoordeeld, waar bij in hoofdzaak twee richtsnoeren gelr den. In de eerste plaats worden rede voeringen met een extremistisch karak ter geweerd en in de tweede plgats wordt tegengegaan, dat ons land tot bolwerk van vreemde politieke actie wordt ge maakt. Hier deed zich het geval voor dat tiet spreken van generaal Delgado tot een juiste meningsvorming van nut kon zijn. Een speurdersverhaal Madame Keek wat medelijdend «naai* hem, alsol ze zich verbaasde over zijn naïviteit. „Op 32, boven. Laat maai kiikgn, Mar ja. Het meisje wilde protesteren, maar dokter Van Oekel zei, nog steeds opgewekt en beschermend: „Ge hoeft met, meer naar binnen om mijn patien ten vast te houden, hoor." Nu was het madame die een snorkend geluid maakte. Dokter Van Oekel baalde de wenkbrauwen even op, maakte ruimte om Marja te laten passe ren en liep toen met gezwinde pas ^chter haar aan de gang op. Madame hoorde hun voetstappen dc trap op. gaan en wachtte, nog steeds zonder zich te bewegen. Misschien had ze dé geachte dat aller wel langs haar heen zou gaan. wanneer ze zich kiein en onopvallend zou houden, wat b|j haar om vang nogal moeilijk was. De bezoekers van enkele minuten later maakten tenminste aan die illusie een snel einde. Het waren twee mannen, een in uni form en de ander in burger. „Was hier iets?" vroeg de man in burger kort -..Kamer 32," zei madame Stephanie moe. „Trap op." De mannen verdwenen, na nog even te nebben afgewacht of er nog verdere mededelingen zouden volgen Hun stappen daverden op de trap, maar plot seling stopten ze. Er werd verward gesproken en madame Stephanie herkende het geluid van dokter --.,n o-i-'-i Hot was maar'een „enpr-k en v wel direct daarop kwam de jongeman binnen stui ven. Hij hijgde: „ielefoori..." Het apparaat hing aan de wand en madame wees ernaar Dokter Van Oekel draaide een nummer. Ei genlijk' had madame niet wilien luisteren, maar ze schrok verbaasd op toen ze cie dokter hoorde zeg den, dat er in het gasthuis een bed moest worden gereed °"emaakt alsmede alles voor eerste hulp. ,,'m Is niet dood?" vroeg ze ongelovig. Nog met, nog helemaal met. hij is sterk genoeg om een klap op zijn krullekens te overlevenR ah had die niet veel har '.-T moeten zijn. Dat is heel goed", zei madame Stephanie en het klonk als een zegening. Die van het gerecht zijn er nu. zei dokter Van Oekel, om een domper te zetten op haar optimisme. ,Ah die van bet gerecht... Door de schok van te vernemep dat Prins Voedt, niet dood was maar leefde had zij even geloofd dat nu alies dus voorbij was. Van Oekel zag haar terug gekeerde angst en hij lachte even. „Als madame hem met zeif heeft afgetroffeld, dan zal het wel meevallen." „Zelf?" Ze had zich nog niet afgevraagd wie het geweest kon zijn die deze nacht had rondgezworven in haar lotel oni haar al deze ellende aan te doen. Veel tijd Kreeg ze ook niet voor overpejnzing, want <je sirem die nu brutaal boven het straatlawaai hoorbaar was vertelde nadrukkelijk dat er een ziekenwagen in aan tocht was. Ze stond op en liep naar de nog steedf- >pen staande deur. De auto stopte en dokter Van Oeko. dirigeerde de twee in witte jassen geklede inzittenden naar boven naar kamer 32. Madame keek het drie tal na en moest daarna opzij treden om de draag baar met het lichaam van de Prins erop, te laten pas serep. Het gezicht van haar gast was nog steeds grauv verkleurd, maar nu het bebloede hoofdkussen niet meer onder hem lag leek hij niet meer dood. Doktei Van Oekel liep hedrijvig naast hem mee en verdweer met de baar in de ziekenauto. De sirene begon weei te loeien. Het had alles bij elkaar nog geen twintig minuten geduurd. In haar hotel, waarin alleen zij de wetten kon stel i'„-ls een vreemd, luidruchtig mechanisme in he weging te zijn gezet, dat alle zekerheid verpulverde. Een half uur geleden nog had zij in haar bed gelegen en nu, dertig minuten later, liepen mannen in en uit. stopten en vertrokken auto's, waren ggsten naar zie kenhuizen gebracht en was de schone regelmaat van de werkdag verbroken. Madame Stephanie zuchtte toen ze Stephanie, de kok en r.og een knecht in de hal zag De politieman praatte boven aan de trap met Marja. Ze sloot de deur en keerde terug naar haar stoei, wetend dat haar deze dag weinig rust zou ge geven worden. Dat dit niets dan de waarheid [vas bleek al enkele minuten later, toen de in burger gekle de politieman zonder veel omhaal bij haar binnen stapte. H|j was een schone vent. moest madame toe geven. Hij was lang en met een smal, gegroefd ge zicht. Kortaangebonden was hij ook. Hij had de tele- Coon aan de wand al diréct opgemerkt en beende er meteen op af. In een kort gesprek vertelde hij iemand aan de andere, kant van de lijn wat er gaonde was. „Hotel Imperial... Carnotstraat... Op een melding hebben wij gevonden een ongeveer 35-jange neger met een zware hoofdwond... Hij is naar het gasthuis gebracht, na een onderzoek door dokteren naar tnadame Stephanie: „Hoe heette die? Van Oekel Weer in het apparaat: „door dokter Van Oekel- iemand uit de buurt. Geen sporen van inbraak... U kriigt mijn rapport'wel... Hij legde de hoorn op de haak en knikte bedacht- ?aam naar madame Stephanie. „Dat was de baas," zei hij dromerig. In l genstelllng tot vele van haar collega s was rpa- lame Stephanie nooit erg spraakzaam omdat ze vond lat het zoveel energie vereiste. In deze zeer speciale imstandigheden was ze er nog minder toe geneigd ian anders en daarom volstond ze met een knikje. „Ik ben van de opsporingsdienst hier uit de wijk. Ik eet De Koninck." Hij praatte vrij zacht en heel kalm, alsof hij bang .as haar te verschrikken. „Dan koflie voor meneer De Konmck. Ze stond op en veel sneller aan de politieman voor nogelijk had gehouden schoot ze naar de deur. Pre cies zoals ze had verwacht stond het personeel op de gang te kletsen. Ze keken naar haar met betrapte ge zichten. (Wordt vcrvc/v (Van opzg Haagse redactie) DEN HAAG, 3 dec. Het gevaar -, oor een nieuwe nationale overbeste ding vormt de achtergrond van een great deel van de financiële beschou wingen in de Eerste Kamer n.a.v. de miljoenennota, De algemene opgang van de conjunctuur, het iooiibeieiif en het investeringsbeleid maken dat dit ge vaar zeker niet denkbeeldig is. zo bliikt uit opmerkingen van verschillende zij den. Enige ledep vindep het een illusie dat de loonsverhogingen beperkt zoijden kunnen Rijjven tot die bedrijven welke de loonsverhogingen zonder prijsverho ging pit de verbetering van de produk- tiviteii zouden kunnen betaien. Vele an dere (pvdA-leden) menen dat aan het verloop van de investeringen te weinig aandacht is geschonken. Van verschil lende zijden wordt gevraagd of van de instrumenten, die de minister ter be schikking heeft, vo'doende effect kan worden verwacht. De KVP waarschuwt dat, indien de beste dingen verder zou den toenemen en als gevolg daarvan spanningen op de arbeidsmarkt en el ders zouden optreden, aan. de overheid de eis kan worden gesteld dat haar be stedingen in absolute zip afnemen. Een achterblijven bij de groei van de parti culiere bestedingen'is dan niet voldoen de. De KVP betwijfelt of het hoge streef cijfer voor de nationale besparingen in 1960 (gelijk aan bet peil van 1959) zal kunnen worden gehaald. De Kamer betwijfelt of de rentegam- mapolitiek van de regering t.o.v. de ka pitaalbehoeften van de gemeenten de juiste is geweest. Goede conjunctuur- politiek. aldus enige leden, brengt thans mede dat een beroep van de gemeen ten op de kapitaalmarkt wordt toegela ten ter consolidatie van de vlottende schuld en yoor nieuwe investeringen. Vele andere leden menen te weten, dat ten tijde van de verschijning van het prospectus voor de laatste staatsle ning niet onbelangrijke bedragen op rentegammavoorwaarden 'aan gemeen ten waren aangeboden. De kans was groot geweest, zo menen zij. dat met wat meer geduld de rente nog verder zou zijn gedaald. Verscheidene leden oHjken verontrust door de snelle stijging van de post „ga ranties" op de staatsbalans. Een nade re specificatie van deze post, die per ul timo 1958 circa 5,2 miljard bedroeg, vin den zij gewenst. Pleidooi voor weduwen en wed uwnaars Het regeringsvoorstel tot verlaging van het onsehuwdentarief van loon Kamer goed ontvangen. In het voorlo pig verslag wordt algemene instem ming met het voorste) betuigd. Hot ontwerp is voor enige leden aanlei ding om te pleiten voor de weduw naar of de weduwe die ongehuwden belasting moet betalen indien het hu welijk korter dan vijf jaar heeft ge duurd. Het voorste] tot verlenging van de tij delijke belastingmaatregelen (die nog uit de tijd van de bestedingsbeperking dateren) heeft zij het met bezwaren eveneens de steun van de senaat gekre gen. Vele (KVP) leden vragen echter of rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de belastingverhogin gen na 1960 toch definitief in het belas tinggeheel zuilen worden ingepast. Uit latingen van minister Zijlstra wjjzen in die richting. Volgens sommige andere leden is de regering bij de motivering van de herhaalde verlenging zeer oppor, tunistisch te werk gggaan. De maatregelen werden ingevoerd om conjunctuurpoiitieke redenen, ver lengd op grond van budgetaire overwe gingen hoewel zij toen beslist anti- conjunctureel werkten en thans op nieuw gehandhaafd vanwege hun bete kenis in de conjunctuurpolitiek. De voorgestelde maatregelen ter ver gemakkelijking van de fusies van ven nootschappen op aandelen worden door zeer vele leden toegejuicht. PRAAG, 8 dec. (AFP) Tsjerhn- slowakije heeft gisteren de twee Wcst- dujtse militaire vliegers, die op 32 okto ber met hun toestellen op Tsjechisch gebied verongelukten, vrijgelaten. Zij hebben veertig dagen gevangen geze ten. De Westduitse regering heeft drie nota's over de kwestie verzonden. Vol gens de Tsjechen heeft het neerstor tende vliegtuig grote schade aange richt. De Tsjechische regering heeft West- Duitsland in een nieuwe nota van een arrogante houding in het incident be ticht met name in de derde no(a van Bonn aan Tsjechosiowakiié, ..d'e in Hitleriaanse termen is gesteld". Praag vraagt een schadevergoeding van 125.008 gulden aan West-Duitsland. mede voor cnJeiR m-enssphendmgen na het onge- - i "o es I - n Vi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7