RIVELLA Ouders willen samensura; met de „maitres' Ideeën voor de vrije tijd Twee Raptim-vliegt dinsdag naar Venezuela en Antillen Internationaal congres van oudercomités Stijging passagierstal maakt in 1960 tariefsverlaging mogelijk STERKE UITBREIDING ZET DOOR Salariëring lagere politie-ambtenaren Op korte termijn dient C.P.O. voorstellen in Loonbesprekin gen VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Onder het vele en kostbare, dat tijdens het internationale con gres der ouderorganisaties te Parijs behandeld is, lijkt ons van bijzonder gewicht wat over dat organiseren zelf van ouders werd gezegd en over het onderwerp: besteding van de vrije tijd. ook bij Uw warme maaltijd <j4ndeU dan andcfoi Geen rijkere glans dan kaarslicht... GOUDA kaarsenI Mislukte onderhandelingen Landarbeidersionen door JAN VAN CENT ternschule, Ecole des Parents, mis schien te vertalen dcor Oudersschool; misschien, want in Nederland doet men slechts incidentele pogingen om deze instellingen te realiseren. Oudersschool van Winterthur In Zwitserland is men met de oudersschool het verst gevorderd; Oostenrijk, Duitsland, België en Frankrijk kennen het instituut ook reeds. Men verenigt daar in kleinere groepen ouders meestal de vaders en de moeders apart en brengt hen in cursussen, soms in conferen- tiedagen of -weken, tot gesprekken en zelfwerkzaamheid, en wel op een wijze, die tegelijkertijd een ontspan ning, een vrije-tijdshesteding op zich zelf is. Theoretisch, maar vooral praktisch hervinden deze ouders in hun eigen gezin een nieuwe leefmo- gelijkheid, die voor henzelf en hun kinderen weer een centrum van lief de en belangstelling schept. Knutse len en allerlei soort zelfwerkzaam heid worden op aantrekkelijke wijze medegedeeld. De praktische spreker deelde o.a. nog mede, dat een „cursus" van twee weken nog geen 90 gulden aan kosten meebrengt, met inbegrip van reis en verblijf. Wij stonden bij deze instelling wat langer stil en noemen nu nog als een jonger experiment dat van de gemeen te Mannheim, behalve ateliers voor al lerlei vormen van handenarbeid heeft men daar een groot café ingericht voor jongeren, waar geen alcohol wordt ge schonken en toezicht van een ambte naar is. De belangstelling der jeugdi gen hiervoor is zeer groot en het suc ces dezer instelling heeft al andere steden geïnspireerd: een positief ant woord op het nozem-probleem. Aanbevolen werd met algemene instemming om tot verstrekking van eenvoudige en vooral leesbare gege vens te komen voor de ouders op ge bieden als lectuur, radio, grammofoon platen e.d. Contact met de school, vooral de middelbare, leek van het hoogste gewicht. Voortgaan De ten congresse vertegenwoordigde organisaties zijn vastbesloten in natio naal en internationaal verband verder te gaan: daartoe inspireerden de tastba re resultaten, die bereikt werden en de gesterkte overtuiging, dat hier gewerkt wordt voor de jonge mens met effectie ve middelen. G. L. M. DEN HAAG, 3 dec. (KNP) Dins dag vertrekken van Schiphol twee Super-Constellations met 100 missio narissen-religieuzen en- leken aan boord in chartervlucht voor de Rap- tim naar Oost Afrika. Dit is voor de eerste maal in de geschiedenis van het missiereisbureau Raptim, dat twee vliegtuigen tegelijk moesten worden gecharterd om alle passa giers te kunnen vervoeren. Het ver voer naar en van Afrika neemt aan zienlijk toe, vooral sedert de laatste missie-encycliek van Pius XII, die de aandacht der katholieke wereld bij zonder op Afrika richtte. De Raptim heeft mede daarom be sloten de frequentie der vluchten op Oost-Afrika in 1960 te verhogen tot zeven maal per jaar, het vliegnet in Oost-Afrika uit te breiden van Tanga nyika tot Kasama in Rhodesia, en een nieuwe charterljjn te openen seren der ouders moesten in alle lan den de geesten èn aan de kant der ouders èn aan die der docenten meer en meer rjjp gemaakt worden, aldus de conclusie van het congres; ook op het internationale contact bleef men ge zien de ervaringen van dit congres en zjjn twee voorgangers in '58 en '56 ho ge prijs stellen. De vrije tijd Dat de vertegenwoordigde ouderorga nisaties zich niet alleen met hun be trekkingen tot de school bezighouden, bleek wel ten volle uit de behandeling van het derde onderwerp: de vrije tijd. Het was opvallend, dat uit België en Duitsland de voorzitters van resp. „Het Verbond van Ouderverenigingen" (Bel gië) en de „Katholische Elternschaft Deutschlands", de heren de Crayen- cour en Gatzweiler, het woord voerden over het onderwerp; besteding van de vrije t;jd. De eerstgenoemde gaf een begrenzing van het begrip „vrije tijd", de tweede een uiteenzetting met Duitse volledigheid van de vele middelen, die men in talrijke landen aanwendt en dient aan te wenden om de vrije tijd tot een zinrijk element in de opbouw van de persoon en zijn opengaan naar de wereld te maken. In het centrum plaatste deze laatste spreker het toenemend onvermogen van de gezinnen om de vrije tijd èn van ouders èn van kinderen zinrijk te besteden. Het nozem-symptoom was hier meteen aan de orde, zo ook de vraagstukken, die radio, televisie, lec tuur en bioscoop opwerpen: evenzovele vluchtheuvels, waarop de zich verve lende bij gebrek aan beter maar al te gemakkelijk terugtrekt, zonder er te vinden, wat hij eigenlijk zoekt en nodig heeft. Het meest viel in het rijke referaat van Dr. Gatzweiler de positieve aanpak op: met open oog voor de negatieve zijde van b.v. het televisie-kijken (ont binding van het gezelschapsverband, lamleggen van activiteit, normaliseren der verveling) zocht hij naar middelen om de ouders weer in staat te stellen het gezin te maken tot een centrum der vrijetijdsbesteding. Spreker bracht met veel nadruk ter sprake de zg. El- Waarom en hoe Twee sprekers hebben over de orga nisatie van oudercomité's en ouderver enigingen behartigenswaardige dingen gezegd: de heer Rousselet, administra teur van het Nationale Verbond van Ge zinsorganisaties in Frankrijk (UNAF) en dr. Jos de Boer. inspecteur bii het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs in Nederland. De eerste spreker trachtte de diepere gronden te benaderen, waarom de ouders in alle hier vertegenwoordigde landen gesprek, dialoog, samenwerking met de „maitres" willen (onze taal heeft geen woord voor dit Franse: wij splitsen onmiddellijk in: onderwijzers en leraren, en hebben slechts als alge mene term het cynische „leerkracht" en het nog wat statig aandoende „do cent"). In school en huis wordt volgens spreker het gemeenschappelijk bewust zijn wakker, dat, willen wij de jeugd een moraliteit laten behouden of her krijgen, „maitres" en ouders zich te zamen verantwoordelijk moeten gevoe len en die verantwoordelijkheid in eni ge vorm van samenzijn tot werkelijk heid, tot persoonlijk gebeuren, dienen te maken. Al is deze overtuiging geen gemeen goed van allen, al zijn er allerlei diver genties in de wijze, waarop dit samen zijn zich verwerkelijkt „parents et mai tres sont en plein dialogue", ofwel: het gesprek tussen ouders en docenten laat zich niet meer het zwijgen opleg gen. Typerend voor de wijze, waarop de Fransman dit alles ziet leek ons de volgende zin: „Als het gezin zich ten aanzien van de opvoeding in een crisis bevindt, dan kan de school daar niet verbijsterd het zwijgen toe doen. Zelfs als er onder de leraren zijn, die in ag nosticisme of scepticisme eerlijkheids halve hun moraal niet op de liefde tot God kunnen baseren, dan kan en moet toch hun Geloof in de mens, in vereni ging met een wereld, de in God geloven- den, bezieling schenken aan een we reld, die, meer dan de uitwendige schjjn doet vermoeden, uitziet naar het Abso lute." In deze hartekreet van e?n katholiek Fransman beluistert men iets van de situatie, waarin de katholieken zich in Frankrijk bevinden ten aanzien van het onderwijs. Waar in dat land praktisch geen gesubsidieerd katholiek middel baar onderwijs bestaat, hebben zeer ve le katholieke ouders hun kinderen in de openbare lycea. In deze situatie zoeken die ouders middelen om met de lera ren samen een weg te vinden naar we derzijds verstaan ten bate hunner kin deren, ook in de niet confessioneel be paalde school. Het, sDringt in het oog, dat de taak van een oudercomité b;j zulke verhoudingen een andere is dan die van een oudercomité van katholie ke ouders by een katholieke school. Dit philosopisch, ja theologisch fun dament voor het. werk en het bestaan der Oudercomité's verdient de aan dacht, met name, wanneer men er het betoog van dr. Jos de Boer naast, legt. Deze spreker gaf een overzicht van de staat van zaken, zoals die zich in Ne derland aftekent, terwijl in de slotzit ting van het congres de discussies weer door dr. de Boer werden geleid. Dr. de Boer typeerde het werk der katholieke Oudercomité's als een le kenbeweging en dat der Oudercommis sies bij het Openbaar Onderwijs als een steunverlening aan de school. De zelfstan digheid van het bijzonder onderwijs zag de spreker niet als een resultaat van de actie der ouders, veeleer echter voorzoveel het de katholieke zijde der zaak betreft als de vrucht van het optreden van de clergé. De Ouderco mité's belichamen een poging van de ouders om de hun toekomende, onver vreemdbare verantwoordelijkheid ac tief te aanvaarden, iets waarbij de ouders zich aangespoord weten juist door het Episcopaat. Noemen wij uit de rijke discussies slechts één bijzonderheid: erkende men met dr. de Boer, dat organisa ties van ouders der leerlingen auto noom moeten zijn en op voet van ge lijkheid de school tegemoet dienen te treden, tegen scherpe scheiding werd met beslistheid gewaarschuwd, vooral door de heer Ebert, voorzit ter der Wereldfederatie van organi saties van Onderwijzers. Van Ameri kaanse kant kwam ook een dergelijk geluid: in de Verenigde Staten en Ca nada zijn ouders en onderwijzers in één organisatie verenigd: een bewijs dat naar één doel meer wegen kun nen leiden en dat de feitelijke toe stand in elk land andere vormen van organisatie vergt. Voor een bezielde wijze van organi- Het portret van paus Joannes XXIII zoals dit op het Eucharistisch Congres in 1960 te München zal worden tentoongesteld. Op het ogenblik is de schilder professor Hans Jürgen Kallmann nog bezig liet portret te voltooien. Cyprus Het verbod op de commu nistische partij van Cyprus is opgehe ven. Dinsdag heeft de gouverneur van het eiland, Foot, beloofd deze week een einde te maken aan de noodtoestand. Advertentie I EEN FRIESCHE ÏUO-DOMO PRODUCT I Volgens een UPI-bericht zou het centraal vakverbond in Caracas commentaar op het hericht weigeren- Ook de premier van de Antillen- de heer Jonckheer is niet bereid com mentaar op het bericht te geven doch volgens het ANP is de reat ,e van het publiek op Curagao en Aru ba een van ongeloof en verontwaar diging. Overigens kwam de eis van het vakverbond niet geheel onver wacht, gezien de reacties die de kwestie van de Cubaanse vliegers Venezuela heeft gewekt. In een deel van onze edities van g's" teren meldden wij reeds, dat het vlieg tuig dat de Cubaanse piloten gebruik ten bij het uitwerpen van pamfletten op Curagao, is vrijgegeven nadat waS vastgesteld dat het toestel eigendom is van een onderneming in Miami 111 de Verenigde Staten. Ook berichtten wjj gisteren in een deel van onze edi ties dat de Venezolaanse ambassadeur in Den Haag vanmorgen per KLM zo" vertrekken voor een kort bezoek aaJl Caracas. Waarnemers in Willemstad wjjzen in middels op het feit, dat het binnenkort mogelijk is zo nodig de raffinaderijen van de Antillen met supertankers van olie te voorzien. Deze olie kan afkom* stig zijn uit het Midden Oosten of un Zuid Amerikaanse landen, zoals BraZ1* lië. De Centrale van Politie-organisatie* (C.P.O.) zal op korte termijn voorstel len indienen voor de verbetering va" de salarissen en overige arbeidsvoor waarden voor de lagere politie-ambte naren. De commissie Werkclassificatie P°y* tiefuncties kan haar rapport niet op aanvankelijk aangenomen streefdatum februari 1960 uitbrengen. De 1,1 de C.P.O. samenwerkende organisa ties zijn daarom van oordeel dat, mede gelet op de slechte wervingsmogelij"' heden voor het politiepersoneel, het ffA sprek over concrete verbeteringen m<* langer kan' ivaenten. - Advertentie DEN HAAG, 4 dec. Tijdens een gistermiddag gehouden bespreking tus sen vertegenwoordigers van de werkge vers- en werknemersorganisaties in het centrale verwarmingsbedrijf, het lood gieters- en fittersbedrjjf en het model- makersbedrjjf is geen overeenstemming bereikt over een door te voeren loons verhoging in het kader van de vrijere loonpolitiek der regering. Vertegen woordigers van de werkgeversorganisa ties deden het aanbod, om de cao-lonen met. drie procent te verhogen. Met dit percentage is volgens hen de te verwachten produktiviteitsstjjging in deze branche tijdens de jaren 1960 en 1961 ruimschoots verdisconteerd, zo niet overtroffen. Het aanbod is door de werknemersvertegenwoordigers niet ge accepteerd. Deze blijven een loonsver hoging van 4 procent eisen. In de vergadering van de hoofdafde ling sociale zaken van het landbouw schap te Den Haag is gisteren gespro ken over de landarbeidersionen. De hoofdafdeling is niet tot het vaststellen van een advies gekomen. Het beraad zal 17 december worden voortgezet. Door de drie landarbeiders-organisaties is een loonsverhoging van vier procent plus verwerking van de 1,7 procent huurcompensatie in de cao voorgesteld, terwijl de werkgevers 2 procent loons verhoging plus verwerking van de huurcompensatie wilden geven. Na de vaststelling van een advies door de hoofdafdeling zal het bestuur van het landbouwschap over dit advies moeten oordelen, waarna de cao's per provin cie worden afgesloten tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties. „Ge zult me de oren van de kop klappen en dus vertel ik het maar effen af. Prins Voedo werkt als drummer in de Gouden Haan op het Astridplein. „Hij kwam anderhalve maand geleden hier aan en werd gevonden met een bijna ingeslagen sche del," vulde De Koninck aan. „Opgelopen in een afgesloten kamer," zei mada me. Ze wilde niet onderdoen voor de opsporingsman. „Afgesloten?" Het had doel getroffen. Ze streek de hand over de vele kinnen en zei: „Helemaal gesloten. Marja, de jonge, waar uw kameraad al mee heeft staan smiespelen, zou hem zijn ontbijt boven brengen, vermits hij zelf uitdruk kelijk heeft^ gevraagd, om dat kwart voor tien te krijgen. Ze klopte drie keer en toen er kwart over tien nog geen antwoord kwam, ben ik zelf gaan zien. De deur was op slot." „Dus u hebt die sleutel uit dat slot gewerkt," con stateerde de De Koninck. •„Ekik, ja „Hij lag op de grond, in de kamer." Stephanie dronk haar koffie, fel blazend tegen het warme vocht. Ook De Koninck begon zijn filter voor het gebruik klaar te maken. „Hoe laat kwam „son majesté" thuis?" „Zo laat dat ik dan slaap." „Waar?" „Hier tegenover, aan de andere kant van de gang." „U hebt hem dus niet gehoord?" „Helemaal niet." „Ook niemand anders?" „Ook niemand anders." Ze zei het tevreden, alsof dat haar van alle schuld kon vrij pleiten. De herfstzon was toch nog tussen de wolken vandaan gekomen, want op het binnen plaatsje, waarop het kleine raam uitzicht gaf, lag een baan gelig licht. De Koninck stopte een pijp, maar stak die niet aan. „Veel gasten?" vroeg hij neutraal. „Weinig, godlof." „Vindt u het dan niet spijtig als uw commerce slecht gaat?" „Deze zomer was het druk genoeg en ik wil nu wel eens rust. 't Is mijn eigen hotel, is 't niet?" Zij zei het uitdagend. Opsporingsambtenaar D Koninck keek naar de dikke matrone, zoals ze daar zat tegenover hem. Op haar kamerjas stonden grote, kleurige bloemen die niet bij haar pasten. Haar ron de gezicht had iets hards, maar in een vak als het hare kon je alleen blijven als je niet zacht was. De kleine ogen stonden diep in de wallen van vlees en het nog ongekamde haar vormde een warrige kroon daarboven. Een slordige vrouw, die hoorde bij een slordig hotel. „Hoeveel gasten hebt u nu in uw rustig hotel?" „Vaste?" „Langer dan twee weken, in ieder geval. En geen nieuwe, gisteravond, zo ge dat bedoelt." „Dat bedoel ik," zei De Koninck gelukkig. „Was uwen Prins een deftige?" „Hier zijn geen ander." Ze lachten nu beiden en de spanning brak er een beetje door. „Hij was rustig, kwam laat thuis, sliep veel en was niet lastig." „Geen bezoek?" „Nooit, nee." „Post?" „Ook niet." „Dat is aardig. Prins Voedo-Watimena komt, woont en wordt op zijn bed in een gesloten kamer bijna dood geslagen. Kan iedereen hier dan maar bin nen?" „Wie zou iets willen stelen? De mensen weten het en sluiten de kamers af, ik laat de buitendeur open. Zo kan iedereen in en uit, want ik ben nooit van zins geweest een dure portier te betalen. Tot nu toe was daar iedereen content mee." „Behalve op dit ogenblik Prins Voedo." „Was 't..." Stephanie maakte de zin niet af maar wees naar haar hoofd. „Erg genoeg. Hij is hard geraakt en als wij hem vónden was hij nog buiten bewustzijn. Ze gaan er in het gasthuis de handen mee vol krijgen." Enig commentaar op die mededeling was niet no dig, want de politieman die eerder had staan praten met de meisjes en de kok, kwam binnen. Hij had een dichtgeslagen opschrijfboekje in de hand, waar op hij met de vingertoppen roffelde. (Wordt vervolgd) Een speurdersverhaal „Twee filters", zei madame Stephanie tegen nie mand in het bijzonder. Het hele personeel dromde weg om aan haar wensen tegemoet te komen. De Ko ninck had zich inmiddels neergelaten op de stoel te genover de hare en onder de rommel op de schrijf tafel had hij een boek vandaan getrokken, waarin hij ijverig bladerde. „Het register ligt op tafel," zei Stephanie noncha lant. De Koninck bladerde rustig verder alsof hij de terechtwijzing niet voelde. „Wie was-ie eigenlijk?" „Prins Voedo." „En ik ben keizer Rijstekak van Midden-Congo." De koffie werd binnen gebracht door Sophie, een grof gebouwd wat ouder meisje dat ergens uit het Limburgse kwam. Madame Stephanie schoot er be gerig op af, omdat het de eerste verkwikking zou vormen van deze dag. De politieman had intussen de bladzijde gevonden, waarboven in krulletters stond: Kamer 32 Chambre 32. Hij las hardop: ,,M. Watimena hmmmm afkomstig uit Am sterdam. Spottend keek hij op van het hotelregister en smaalde: „Prins Voedo. Madame Stephanie keek naar het door de filter lo pende water. Ze kon niet wachten tot alles in het glas zou zijn, haalde het bovenstuk weg en liet twee suikerklontjes in de koffie plonsen. Al roerende zei ze:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6