Nieuws uit stad en omtrek Over het ONDERWIJS Onze VOETBALGROTEN Wit-Gele Kruis OVER DE DAM 2e Toonkunst Concert Nu de winter nadertdoet men goed werkmet voedsel te strooien Oud St.-Radboud SINT-NICOLAAS bezocht het woonwagenkamp Brederode brengt: Het Huis van cle Nacht Autobuslijn 48 wordt doorgetrokken Route autobuslijn 56 Pater A. Nieuwenhuis O.P. spreekt in de Singelkerk Jubilé GARAGE WALDO Veiling Het Rofterd. Philh. Orkest Nogmaals het Katholiek Handhoek van Schiedam Diefstallen Kinderfeest bij de politie Tweede Toonkunst Abonnementsconcert Monopole Theater BURGERLIJKE STAND (Vervolg Stadsnieuw;? elders in dit blad) Over liet be j aardenvraagstuk Sinterklaas Damwachter N S C ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 PAGINA 3 ZWITSERSE HORLOGES In de stromende Houw» sehiedamsctie courani SVVRT'G TE'RiSB LEEK Reserves HDVS naar Eindhoven Meldt U aan als lid Twee soorten spechten Op een rustig plekje In de polder „De laatste stormloop" In het kader van de toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap brengt het r.-k. toneelgezelschap Brederode het toneelspel in drie bedrijven „Het huis van de nacht" door Thierry Maulnier onder regie van Karei Tubbing. Met ingang van dinsdag 8 december wordt autobuslijn 48 doorgetrokken en als zgn. ringlijn in exploitatie ge nomen over het traject Schiedam (Broers- vest) -Vlaardingen (VanSchravendijk- plein)-Schiedam (Broersvest). De route van lijn 48 wordt als volgt: Schiedam (Broersvest) - Koemarkt - Gerrit Ver- boonstraat - Oranjestraat - Nieuwe Ha ven - Burg. Knappertlaan - Vlaardinger- dijk - Schiedamsedijk Station Vlaardin gen Oost - Schiedamseweg - nieuwe brug over de Oude Haven - Westhavenplaats - Korte Hoogstraat - Cronjéstraat - Van Schravendijkplein - Cronjéstraat - Korte Hoogstraat - Westhavenplaats - nieuwe brug over de Oude Haven Schiedamse weg - Station Vlaardingen Oost - Schie damsedijk - Vlaardingerdijk - Burg. Knappertlaan Nieuwe Haven - Oranje straat - Gerrit Verboonstraat - Koe markt - Schiedam (Broersvest). Met ingang van dinsdag 8 december zal autobuslijn 56 niet meer als ring lijn rijden, doch van de Dirk de Derde laan zal worden doorgetrokken naar de Professor Rutgersstraat bij de Professor Mekelstraat. De route van lijn 56 wordt als volgt: Vlaardingen (station) - West- havenkade - Westhavenplaats - Korte Hoogstraat - Cronjéstraat - Van der Drift- straat - Burg. Pruissingel - Billitonlaan - Florifi de Vijfdelaan - Blois van Treslong- straat - Van der Werffstraat - Dirk de Derdelaan - Marnixlaan - Dr. W. Beck- mansingel - Leendert Valstarstraat - Prof. Rutgersstraat - Vlaardingen West (Prof. Rutgersstraat bij de Prof. Mekelstraat) De bekende schrijver en redacteur van het weekblad „De Bazuin", pater A. Nieuwenhuis O.P., houdt dit jaar in de Singelkerk een viertal adventsconferen- ties. Hij behandelt hierbij een aantal ac tuele onderwerpen waarvoor tijdens de normale zondagspreken geen tijd is om deze nader te bezien. Het is voorname lijk de vrije-tijdsbesteding van de katho lieken, die door pater Nieuwenhuis on der de loep genomen wordt in al haar fa cetten. De eerw. spreker legt hierover een aantal vragen voor, die door hem zelf beantwoord worden. Vragen op de man af die dan vrijmoedig weerlegd worden en ons een visie geven op ver schillende onderwerpen en in het bij zonder op het terrein van ons amuse ment en ontspanning. De eerste van deze vier conferenties hield pater Nieuwenhuis reeds de ge passeerde zondag, waarbij hij als onder werp koos „Mag een katholiek alles le zen", een materie die vooral vandaag aan de dag voldoende stof tot een die pere beschouwing inhoudt. Even belangrijk is de vraag die pater Nieuwenhuis morgenavond aan zijn ge hoor zal voorleggen nl. „Hoe denkt u over radio, film en televisie", om dan in de nog resterende conferenties te be handelen de onderwerpen „sport" en „dans". Voor hen die oog hebben voor de din gen die dagelijks rond ons gebeuren, zal het duidelijk genoeg zijn, dat de eerw. spreker ons hierover interessante maar tevens ontstellende dingen kan vertellen. Niet alleen de rijpere jeugd maar tevens opvoeders en jeugdleiers zullen zich oor het bijwonen van deze conferenties kunnen verrijken, deste- meer, daar de katholieke levensbeschou wing hier weer eens geaccentueerd wordt en een eerlijk antwoord verwacht mag worden over het hoe en waarom. De conferentie begint om 6.30 uur. „Hoort de wind waait door de bomen... zelfs in huis daar waait de wind, zal de Boede -Sint wel komen... nu het weer zo treurig is?" Zelden zal dit liedje meer toepasselijk geweest zijn dan juist gis teravond toen Sint-Nicolaas zijn aange kondigde bezoek aan de kinderen van het woonwagenkamp moest brengen. Bomen zijn er op de bijna geheel ont luisterde Oudedijk niet meer te vinden, blaar des te meer striemde de wind het tt'agendorpje, welks bewoners, ondanks dit noodweer, volop doende waren voor bereidingen te treffen voor de trek oost waarts waar hun een nieuw woonoord is aangewezen. Het in orde maken van de auto's, die als trekpaarden moeten fungeren, eiste ue aandacht van het mannelijk deel van de bewoners op maar in de wagens jachtten de kinderen en ook nu werd het door hen in de Sint gestelde ver trouwen niet beschaamd. In de stromende regen is hij gekomen niet een van zijn knechten en in elke H'agen afzonderlijk bracht hij een kort bezoek. Hij bracht weer de nodige ge schenken mee want ook de goedheilig- frian wist dat dit bezoek als het laatste gold aan dit kamp en deelde de vreug de van de bewoners over het feit, dat er fru een einde gaat komen aan modder Cfr duisternis. De huismoeders kunnen fru wat meer gaan winkelen, want het overzetveer ligt op vijf minuten afstand yan het kamp dat trouwens meer com fort zal bieden dan zij ooit gekend heb ben. Nu het strooiavond is staan de wa gens al keurig gericht in het nieuwe hamp en het grootste feest zal zijn, dat er nu elektrisch licht is. Op 4 dezer mocht de heer C. v. Leeu wen, voorman kleurmaker vij de Konink lijke Lak-, Vernis- en Verffabriek Molyn Co, Rotterdam, de dag herdenken, ivaarop hij 25 jaar geleden in dienst van genoemde onderneming trad. He heer van Leeuwen werd op deze dag friet zijn gezin door de directie ontvangen en in een bijeenkomst met het gehele Personeel gehuldigd. Daarbij werd het ivoord gevoerd door de directeur, de heer P. Groen, alsmede door de heer F v. Gemeren, voorzitter van de Per soneelsvereniging „Lafamo", namens het Personeel. Hem werden daarbij cadeaus onder couvert overhandigd. benzineverbruik US) VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL «-45 - SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON S4.65.0 (3 lijnen) Oogfrlnd ftto* Sdiwdon» omotrske# 81ste Jaargang No. 24155 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 88152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0J5 per mm-hoogte. Bij contract speciale tanteven- INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per msn-hoogte. Bij contract speciale tarie ven-. kampioenen tot 20 woorden f 0.50 bij voorume- taling. Elk wocrrd meer 3 ct. Maxi mum GO woorden. Alle advertentie -or dors worden afge sloten en uiitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- weTien. abonnementen f 7.40 per kwartaal, x 2.54 per mamnd en f 0.59 per week. Er zijn door raadsleden verschillende vragen gesteld op het onderwijs en in het bijzonder op het openbaar onderwijs be trekking hebbend. B. en W. antwoordden hierop: De belangstelling voor het v.g.l.o. in ons land is niet groot. De neiging alge meen vormend of vakonderwijs te vol gen, dat als afsluiting een erkend diplo ma geeft is zeer sterk. Daarbij grijpen vele ouders te hoog en bezorgen door de wijze, waarop ze de vrijheid van school keuze hanteren, hun kinderen veel leed. Raadzaam is, het v.g.l.o. te bezien met als achtergrond de regeling van het voort gezet onderwijs waaraan wordt gewerkt. Inderdaad geeft, zoals door raadsleden is opgemerkt, de overgang van g.l.o. naar u.l.o. of v.h.m.o. vaak moeilijkheden en slaagt een veel te klein percentage van de leerlingen er in het begeerde diploma te behalen. Oorzaken hiervan zijn o.a. gebrek aan intelligentie, werkkracht, be langstelling, milieu-factoren en soms een slechte lichamelijke conditie. Vaak ook wordt een onjuiste schoolkeus gedaan door de ouders op grond van hun wens hun kind een kans te geven op een school, die te moeilijk is. Het verantwoord en afdoende aftesten van alle kwaliteiten en eigenschappen, die nodig zijn om een kind met succes voortgezet onderwijs te doen volgen, is niet mogelijk. In het op stellen van examenwerk, dat een behoor lijke selectie waarborgt, slaagt men slechts zeer ten dele. Naast deze beide selectiemiddelen kan getracht worden een proefklas in te stellen, die mogelijk eni ge resultaten kan opleveren. Tenslotte is een nauw contact tussen de afleverende en de opnemende school en begrip voor en inzicht in eikaars werk wijze voor een soepele overgang van de leerlingen van het grootste belang. Op een desbetreffende vraag antwoord den B. en W. nog: De volgende gemeen tescholen hebben thans minder dan 211 leerlingen. Willem Brouwerschool, Dwars straat 122; Erasmusschool, Huysmans- straat 210; Klaas de Vriesschool, Zwar- tewaalsestraat 199; Burg. Verveenschool. Meeuwensingel 202; Jan Ligthartschool A, Frans Halsplein 166; Prof. Dr. J. H. Gunningschool, Nieuwland 136. Door bij het begin van het nieuwe cur susjaar verder te gaan met de rayonin deling, het eventueel iets verleggen van de rayongrenzen, is gedeeltelijk een be tere verdeling van de leerlingen over de scholen te bevorderen. Daarbij kunnen, zoals bij de beide Ligthartscholen reeds is gebeurd, 2 kleine klassen worden ge combineerd. Er werd voorts nog gevraagd: Kan het college mededelen hoeveel leerlingen met leermoeilijkheden op de g.l.o.-schoien aan wezig zijn? Zo niet, wil het college hier naar een onderzoek instellen? En welke maatregelen denkt het college te nemen om aan deze kinderen het hun passende onderwijs te geven? Hierop luidde het antwoord: Globaal kan worden aangeno men, dat op de scholen voor g.l.o. onge veer 1 pet. der leerlingen het onderwijs onvoldoende kan volgen door leer- en op voedingsmoeilijkheden. Voor het vast stellen van het juiste aantal en van de vereiste behandeling is evenwel een psy choloog nodig. Op de school voor indi vidueel onderwijs is reeds een klas ge vormd met leerlingen, die leer- en op voedingsmoeilijkheden vertonen. Onder zocht zal worden of stichting van een zelf standige L.O.M.-school mogelijk is. Gistermorgen zijn t.o.v. notaris A. Hoek in Gebouw „Arcade" de volgende panden verkocht; West Frankelandsestraat 115a-b 11.600. idem 119 a-lb 11.500; Brugman- straat 36 a-b 6000, Oostsingel 35 7200, Villastraat 56 3200 en Kreupelstraat 6 2100. DONDERDAG 10 DEC.; 8 uur PASSAGE-THEATER Dirigent: EDUARD FLIPSE. Solist: Shura Cherkassky Moussorgsky: Een nacht op de kale berg; Tschaikowsky2e pianoconc. in G, op. 44; Brahms: le symfonie in c, op. 68. KAARTEN: kassa Passage-Theater en ten kantore notaris Blaisse. Het verschijnsel van een toenemende passiviteit is steeds weer opnieuw merk baar. Werd er ruim een week geleden ge vraagd om namen en adressen door te geven van kath. verenigingen en organi saties die hier in Schiedam aanwezig zijn om zodoende te komen tot een zo'n actu eel mogelijke uitgave van een Katholiek Handboek, het resultaat van e.e.a. was bedroevend. En toch is iedereen van mening, dat een Katholiek Handboek uitermate be langrijk is èn voor Schiedams huidige ka tholieke bewoners èn voor de katholieke nieuwkomers. Het huidige adressenmateriaal is sterk verouderd efi het aanwezige materiaal is niet actueel meer tengevolge van boven genoemde passiviteit. Het is daarom dat wij nogmaals wijzen op de geboden gelegenheid om geplaatst te worden als kath. vereniging of organi satie etc. in het Kath. Handboek voor Schiedam, dat uitgegeven gaat worden door de kerkbesturen van Schiedam. Gegevens omtrent doel, samenstelling bestuur, secretariaat etc.. etc. van katho lieke verenigingen en organisaties worden gaarne vóór 12 december a.s. schriftelijk tegemoet gezien bij: H. W. Metaal, Joh. de Wittsingel 215, alhier, tel. 63104. Mevr. M. J. B. K. deed aangifte van diefstal van een trui en een vest, die hingen aan de waslijn voor haar woning ln het Doelenhofje. In een warenhuis is van mej. J. A. B. een loonzakje gestolen, waarin 36 zat. S.V.V. speelt zondagmiddag aan de Bosrand tegen Rigtersbleek en aange zien de Enschedeërs eveneens in de ge vaarlijke zone verkeren, belooft deze ont moeting een heftige strijd om de voor beide ploegen zo begerenswaardige pun ten te worden. Het elftal van Rigtersbleek heeft drie nederlagen in successie geleden en heeft kennelijk ook te kampen met een inzin king. Een en ander houdt echter zeker niet in dat het een gemakkelijke prooi wordt voor de rood-groenen, want juist tegen S.V.V. zullen de Enschedéërs trachten, zich naar boven te werken en enkele punten uit te lopen. Ditzelfde geldt voor de rood-groenen die 1.1. zondag weer een volkomen off day hadden en door de Volewijckers met een nederlaag naar huis werden gestuurd. Voor de S.V.V.-iers wordt het bittere ernst om de zaken eens energiek aan te pakken, nu het nog mogelijk is. De rood groenen kunnen ongetwijfeld beter dan de huidige ranglijstplaats doet vermoe den, hetgeen men zondag met wat zelf vertrouwen kan en moet bewijzen. Voor de S.V.V.-aanhang zou het een aangena me surprise zijn wanneer dit St.-Nicolaas- festijn wordt besloten met een klinkende overwinning. Trainer Croon zal eerst aan aan het einde van deze week zijn elftal samenstellen. De rood-groene reserves gaan zondag op bezoek bij N.A.C. 2. Geen gemakkelij ke wedstrijd, echter met mogelijkheden van winst, hetgeen deze reserves ook goed kunnen gebruiken. S.V.V. 3 gaat op bezoek -bij Sparta 3 en S.V.V. 4 ontvangt Sparta 4 aan de Poldervaart. Hermes-DVS trekt zondag naar de Lichtstad om met „Eindhoven" te gaan uitmaken, wie de aansluiting met de kopgroep zal behouden. Beide ploegen nemen op de ranglijst vrijwel dezelfde positie in en wisselen uitstekende resul taten af met tegenvallende. Dit wordt dus een strijd, waarvan maar heel weinig te zeggen is, doch afgaande op de praktijk van de laatste weken zijn we geneigd een kleine Schiedamse over winning te tippen, juist omdat Hermes haar laatste uitwedstrijden in een over winning wist om te zetten. Gezien het feit, dat het verjongen van de topelftallen van Hermes zeer bevre digend is te noemen, heeft men besloten de jeugd in het 2e elftal te laten preva leren. En daarom zal het zondag aan de Damlaan tegen Excelsior 2 een interes sante partij worden en een goede ge legenheid om kennis te maken met de Hermes-toekomst. Het derde elftal gaat op bezoek bij Overmaas 2 en zal duchtig op haar tel len moeten passen om de fraaie 2e plaats op de ranglijst te handhaven. Het vierde elftal gaat thans met 7 punten voor sprong aan de kop «n kan deze positie nog versterken door Tediro 2 te kloppen. Sportpark „Harga". Alvorens de barre tocht naar de Oude dijk te ondernemen bracht Sint-Nicolaas even een kort bezoek aan gebouw „Ar cade" waar de kinderen van onze politie mannen met die van de reserve-politie hun traditionele Sinterklaasfeest vierden. Met de poppenkastvoorstelling gegeven door Rinus v. Everlingen en het optre den van de goochelaar „Rumberto" wer den de kinderen aangenaam bezig gehou den tot de Sint arriveerde. Toen het grote moment was aangebroken werd hij met gezang begroet en ook nu gaf de kinder vriend weer van zijn grote gulheid blijk. Namens het feest-comité heette aan het begin van deze bijeenkomst de heer M. J. j Fransen de kinderen welkom en met hen tevens de hoofdinspecteur C. v. d. Haagen, die door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling gaf. (Advertentie) bij Ziekenverpleging Verplegingsartikelen Moederschapszorg Geestelijke volksgezondheid de administratie: NIEUWE HAVEN Hoogtezon voor kleuters Kraamverzorging Zuigelingenzorg Kleuterzorg Gezinsverzorging 121 - TELEFOON 6.6.8.2.2. Het tweede Toonkunst Abonnements concert vindt plaats donderdag 10 dec. a.s. in het Passage-theater, aanvang 8 uur. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest, met als dirigent Eduard Flipse en solist Shura Cherkassky, piano, voe ren uit werken van Moussorgsky, Een nacht op de kale berg, Tschaikowsky, 2e pianoconcert in G op. 44; Brahms le symfonie in c op. 68. Shura Cherkassky werd in 1911 te Odessa (Rusland) geboren. Zijn eerste pianolessen ontving hij van zijn moeder, die zelf een begaafde concertpianiste was. Op 11-jarige leeftijd emigreerde hij met zijn ouders naar Amerika, in welk land hij kort na aankomst zijn debuut maak te. Dit eerste optreden in New York wekte groot opzien door de fenomenale begaafdheid van dit wonderkind. Sint-Nicolaas in het woonwagenkamp. SHERA TSCHAIKOWSKY De beroemde pianist Josef Hoffmann, toentertijd rector aan het Curtis Muziek instituut te Philadelphia, interesseerde zich bijzonder voor Shura Cherkassky en onder zijn leiding zette de pianist zijn studie voort. In 1929 volgden uitgebreide concert reizen en tournees door Noord- en Zuid- Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Z. Afrika en Europa. Door de oorlog kon de pianist slechts in Amerika concerte ren, doch direct hierna volgden weder om concertreizen door Europa. Shura Cherkassky trad reeds veelvul dig in Nederland op. Met het Rotterdams Philharmonisch Orkest vertolkte hij meermalen met groot succes het piano concert van Tschaikowsky. Sinterklaas spelen voor de vogels Nu de winter voor de deur staat, is het misschien wel goed om iets over de win- tervoedering der vogels te zeggen, mede vanwege het feit, dat mij van verschillen de zijden daarom is verzocht. Reeds nu zorgen wij voor voer voor mezen, rood borstjes, merels en vinken, niet zozeer omdat ze het al hard nodig hebben, doch om ze alvast aan de plek te wennen waar ze in geval van nood terecht kunnen. Me zen houden erg van snoeren olienootjes, die zodanig worden opgehangen, dat de daaraan bengelende mezen niet door kat ten kunnen worden belaagd. Geestig is het om te zien hoe steeds enkele mussen onder de nootjes op de loer zitten en als een hard werkende mees per ongeluk een nootje laat vallen zijn zij er als de kippen hij en kapen dit vlak voor de neus van de verhouwereerde mees weg. Wel han dig hekeken van die mussen, want zelf zijn zij niet in staat om evenals de me zen aan het snoer te gaan hangen en de bast van een olienoot stuk te hameren. De gedupeerde mees begint vervolgens onverstoorbaar aan de volgende noot en het lijkt wel, dat hij door een dergelijk voorval voorzichtiger is geworden, want ik heb nog nooit gezien, dat hij er twee achter elkaar verspeelde. Behalve van nootjes houden mezen en ook roodborstjes erg van kaaskorstjes, zonnebloemzaden of een flinke lik mar garine, die we voor dit doel tegen een tak plakken. Dit vinden zij een bijzonde re lekkernij; daar laten zij om zo tc zeg gen alles voor staan. Spekzwoerd met nog wat er aan is eveneens goede kost en in de handel zijn bovendien vetballen verkrijgbaar, die eveneens gerede aftrek vinden. Vinken en groenlingen houden even eens veel van zonnebloemzaad benevens van fijn zaad, z.g. kanariezaad en van hennepzaad. Merels en spreeuwen zetten we vooral bij sneeuw en vorst rotte appelen voor, verder vet en z.g. lijstervoer. Aangezien merels bezwaren schijnen te hebben om op de voertafel te verschijnen en liever hun voedsel op de grond verorberen, verdient het aanbeveling het fruit daar te deponeren. In geval van nood kunnen we merels en roodborstjes ook voeren met ongekookte havermout. Houtduiven voeren we gesnipperd brood en het moet gezegd worden, ze weten er raad mee. Meestal verschijnen zij 's morgens met vier of vijf stuks tegelijk en eens waren er zelfs zeven. Een flinke hoeveelheid brood is zodoende in no time verdwenen en nu moet de winter nog beginnen. Als de nood dringt voeren we bovendien erw ten en mais. Tegelijk met de houtduiven telden wij vier koolmezen, twee vinken en groot aantal mussen en spreeuwen bene vens enkele merels en roodborstjes. Een heel gezelschap dus. Als er sneeuw ligt komen er nog meer soorten opdagen. Tijdens de winter van februari 1956 kregen wij zelfs bezoek van een grote bonte specht, een aantal kepen en een paar heggemusjes of bastaard nachtegalen. De kepen kwamen in oktober uit het noorden van Europa en verblijven wel voornamelijk in het bos. Zij lijken veel op onze vink, waaraan zij ook nauw verwant zijn. Alleen wat bij de vink roodachtig is, is bij de keep lichtbruin of eigenlijk oranje-achtig, waaraan zij tevens de naam oranjevink ontlenen. De keep is altijd ge makkelijk aan zijn roep, een hees klin kend „kèèp-kèèp", te herkennen. Thans is het de gelegenheid om twee soorten spechten in het bos te ontmoeten. Allereerst de grote bonte, die niet veel groter is dan een spreeuw, en die zijn aan wezigheid voortdurend verraadt door zijn roep „tsjek-tsjek" en bovendien door zijn gehamer tegen takken en stammen. Dit is de manier waarop hij zijn voedsel ver zamelt. Nummer twee is de groene specht, ongeveer zo groot als een duif. Evenals de grote bonte specht trekt hij in het winterhalfjaaf overal heen waar insekten en larven te vinden zijn. Zelfs zien wij hem af en toe in de polder bij boerenhofsteden, als er maar enkele bo men in de buurt zijn, waarheen hij in ge val van gevaar kan vluchten. Hij bevindt zich nl. nogal vaak op de grond, waar hij jacht maakt op allerlei insekten. Mieren schijnen een lekkernij voor hem te zijn, want als hij een mie rennest ontdekt haalt hij de hele zaak overhoop en met zijn lange kleeftong k*i hij ze bij ristjes tegelijk naar binnen wer ken Op een rustig plekje in het bos, waar de bomen wat dichter bij elkaar staan, liefst met enkele dennebomen erbij, vin den wij vast en zeker wel eens uilen, juister gezegd ransuilen. Overdag zitten zij doorgaans broederlijk op een rijtje te gen een stam gedrukt, soms wel een half dozijn of meer exemplaren bij elkaar. Zodra de duisternis invalt worden zij ech ter actief en trekken op de muizenjacht, die niet eerder eindigt dan wanneer de dageraad weer aanbreekt. Zoals gezegd „roesten" zij overdag op een en dezelfde boom of boomgroep en dan kan men aan de voet dier bomen de etensresten van hun nachtelijk bedrijf in de vorm van uilebal- len vinden. Een muis wordt nl. met huid en haar ingeslikt en na verloop van tijd worden de onverteerbare delen, botjes en haar, in de vorm van langwerpige ovale ballen uitgespuwd. Indien wij deze ballen gaan uitpluizen komen wij tot de ontdek king, dat het hoofdvoedsel inderdaad uit muizen bestaat, maar eerlijkheidshalve moeten wij hieraan toevoegen, dat wij tevens wel eens een snaveltje van een spreeuw, mus of vink hebben aangetrof fen. Mussen en spreeuwen zijn er overi gens in overvloed en als het geen edeler wild betreft, dan hebben wij er nog wel vrede mee. Niettemin blijven het gelukkig uitzonderingen. Aan de buitenkant van de stad en in de polder ontmoeten wij nog steeds klei ne troepjes ringmussen en in de weiden koperwieken, kramsvogels, kieviten en snippen. Als wij veel geluk hebben ont dekken wij in de ruigte wel eens een paar geelgorzen of zelfs enkele fantastisch ge kleurde putters. Deze laatste hebben het bij voorkeur voorzien op distels, waarvan zij de oliehoudende zaden eten en waar aan zij tevens de naam distelvink hebben te danken. In het bos tenslotte horen we dagelijks het leuke gezang van de kabouter onder de vogels, de winterkoning, die zo klein als hij is parmantig zijn kort staartje om hoog steekt en tak op tak af wipt om zijn nietip maagje met spinneëitjes en zo te vullen. Tussen de bedrijven door neemt hij zelfs bij strenge koude even de tijd om zijn kort schel liedje te schetteren. Hij is een geboren optimist en door zijn gezellig gedoe, juist in het barre jaarge tijde, kan hij velen tot voorbeeld zijn. Hij komt de winter wel door. A. DE JONG Foto genomen 18991900 in de tuin van Jac. Verspeek (de dirigent) waar destijds in de schuur gerepeteerd werd. De foto werd genomen ter gelegenheid van het vertrek van de dirigent Jac. Verspeek i.v.vi. verhuizing naar Neerpelt in België. Jac. Verspeek was manufacturier in dezelfde winkel op het dorp, ivaar later zijn zoon P. Verspeek en thans zijn kleinzoon P. Verspeek dit bedrijf voort zetten. Toen Jac Verspeek zich in Neerpelt gevestigd had is de „muziek" een weekend op visite geweest. De namen der op de foto voorkomende personen van links naar rechts zijn: A. Peters, W. Sosef, J. v. Zotten, R. Kerkhof F Verspeek A. Lansbergen (Groenoord). S. de Vette. C. v. Mil, Jac. Verspeek (dirigent) j'. Verbraken, C. Lansbergen, N. Knijpers, F. Peters, P. v. Mil, P. Verspeek C. v. d Drift, M. Wever (volksmond Weber), W. de Bruin. Een film, waarvan het verhaal in Ca nada speelt, onder de beroemde bereden politie van het barre noorden. Overigens met een historische achtergrond, want ze handelt over een gebeuren in het jaar 1855, toen de „mounted police" nog door Engelsen gevormd werd. De regie is van Cecil de Mille, Gary Cooper en Madelei ne Carroll spelen de hoofdrollen, bij ge staan door een andere oude bekende, Paulette Goddard. Zelfs George Bancroft is van de partij, terwijl Akim Tamiroff een van zijn karakteristieke rollen speelt. Een film uit de oude doos, doch uitste kend van inhoud. Toegankelijk voor per. sonen boven de 14 jaar. GEBOREN: Elisabeth, d. v. P. A. Plan. qué en J. v. d. Berg; Madeleine, d, v. J. Valster en M. v. d. Ent; Yda, d. v. G. v. Hezel en A. J. den Ottolander. ADHUISPLEIN 24-26j C00LSINGEL 50 (Bears] N. BINNENWEG 227 - ROTTERDAM i LANGE POTEN II DEN HAAG t KALVERSTRAAT 123 AMSTERDAM Het rapport betreffende het bejaarden- vraagstuk is nog niet verschenen. Wan neer dit kan worden verwacht? zo is aan B. en W. gevraagd. Voorts of ze reeds mededelingen kunnen doen over even tuele plannen en wat het college sinds de vorige begrotingsbehandeling heeft ge daan ter stimulering van de bejaarden zorg en op welke manier zal het particu lier initiatief worden gesteund, terwijl tevens door raadsleden werd opgemerkt, dat het gewenst is, dat op betrekkelijk' korte termijn voorzieningen worden ge troffen, in het bijzonder wat betreft de stichting van een verpleeghuis voor chro nisch zieke bejaarden. B. en W. antwoord den hierop, dat aan het Economisch Tech nologisch Instituut (E.T.I.) te Rotterdam is verzocht een rapport samen te stellen over het bejaardenvraagstuk binnen on ze gemeente. En verder: in verband met de reeds bij ons college ingezonden plan nen tot verbetering en uitbreiding van het St.-Liduinagesticht en de te verwach ten plannen van prot. chr. zijde inzake de bouw van bejaardentehuizen, zijn B en W. de mening toegedaan, dat onze ge meente inzake de stichting van gebouwen voor bejaarden slechts een aanvullende taak heeft. Met het oog hierop besloten zij tot een studie over de vraag of, en zo ja, welke voorzieningen dienen te worden getroffen nabij de bestaande flatgebouwen voor be jaarden in Nieuwiand (Koningin Emma- flat en flat-Nieuwland). Ofschoon het Sinterklaasavond is, krijgt Aocï1...eefr Overdedammetje voorgescho teld. Wij hebben geen vrij. En we doen l ui.0 !10,011 we .zo'n stil vermoeden nebben, dat u ons niet eens leest. Want u hebt natuurlijk geen tijd vanwege 't uit pakken van al die surprises. U hebt mis schien wel alles gelezen, wat we over sinterklaas geschreven hebben. Ook alle foto s bekeken, die we van de goedheilig man publiceerden, ons telkens verbazend, hoe fotogeniek zo'n aangeplakte baard werkt. (Laat uw kinderen, die Sinterklaas geloven, dit naam niet lezen, of hebt wonderkinderen?) Wij hebben Sinterklaas tot op zijn tocht naar de bejaarden gevolgd en wij hopen voor ons, dat zowel hij als wij er even goed op mogen staan als die energieke 82-jarige dame, die in St.-Liduina toont, waarin een bejaarde jong kan zijn. Maar nu draaien we er toch maar een punt aan, want u hebt het immers veel te druk. Zelfs om ook maar even aan Damwach- ter te denken. Ja, wie denkt er eigenlijk aan Dam- wachter? Alleen Winterkoning bij zijn nest in een tuinhuisje. m u nog in 's hemels- niet zulke N.B speeld de gard thuis gehouden. Voor stoute "kin deren in het volgende jaar. Nu, hij heeft voor Sinterklaas ge en alleen maar koek uitgedeeld,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3