Bij de Jezuïeten in Yianen is het eerst gevoetbald Pim Muiier is ook verantwoordelijk voor de Nijmeegse Vierdaagse w S-Dames Worstelwedstrijden, m Busby houdt „een kwart miljoen' langs de lijn Manchester United zonder Gregg en Bobby Charlton Moeilijke keuze voor Hickey Offer voor Squaw Valley: Noorse training staken Voor Fongers was 1958 een moeilijk jaar Nederlandse zwemsters getest" in Freiburg Van Dam en Dame Honderd laar Sport, een gezellig boek Dividend iveer gepasseerd Interim dividend Philips 6% (onv.) GUNSTIGE ERVARINGEN Aalsmeer ontmoet Sankt Gallen De voetbaltoto en schijven V B ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 PAGINA 6 «■t, Palels voor TolkavlQt (CONCERTZAAL) Zaterdag 2 Maart 8 uur SPECIALITEITEN-VOORSTELLINGEN, om den prtls van Nederland, groot 1 too gulden. Geheel nieuw roor Nederland. Wereldkampioenschap schaken Russische titelhoudster start met nederlaag m Prins Bertil van Zweden naar Squaw Valley Kramer gelooft nog niet in open-toernooien W atersportcen trum in Het Sticht Vijftiende partij remise Ir. Van Dijk buit voordeel niet uit Europa-cup zaalhandbal Nieuwe tennistriomf voor Fraser en Emerson Qe staat, die om een ton laat gokken in eigen dure loterij, wenst dat ik voor de voetbal toto een baby box met telraam rij. Ronde van Engeland West Ham ongewijzigd ahedef gh. .UHIIUJ IM 1 1 (Van onze sportredacteur) Op gezette tijden pleegt men in Deventer een sportieve aanval op Haarlem te lanceren. Dan hebben de Deventenaren weer eens zin om de Haar lemse Football C.lub het „eerstgeboorterecht" te betwisten. Zij hebben echter slechts ten dele gelijk. Als zij beweren, dat Utile Duld U.D. zegt men kortweg de oudste club van de K.N.V.B. is, hebben zij gelijk. Als zij echter zeggen, dat U.D. de oudste voetbalclub van Nederland is, hebben zij ongelijk. H.F.C. is de oudste voetbalclub, want in de eerste jaren van zijn bestaan werd bij U.D. uitsluitend cricket beoefend. Maar, hoe U.D. en H.F.C. ook strijden om de eer van de eerste, zij kunnen niet staande houden dat in Deventer of in Haarlem het eerst door Nederlan ders het voetbalspel beoefend is. De Jezuïeten lieten hun leerlingen van de school in Vianen reeds omstreeks 1865 voetballen. In die jaren maakten trouwens ook de zonen van de Twentse textielfabrikanten kennis met de voetbalsport. Op een weiland van het buitenverblijf Het Amelink in Lon- neker zag men bijvoorbeeld J. H. van Heek met zijn vrienden achter de bal draven. Zowel in Vianen als in Enschede of naaste omgeving voelde men niet de behoefte om een echte voetbalclub op te richten. In Vianen trokken de paters met hun leerlingen er op uit zij hadden dus een vast groepje in Lonneker waren de vriendjes welkom, maar als ze weg bleven was het ook goed. yW' start worden. Opnieuw een „dead heat". Voor de derde keer werd gestart. Mu iier en Jansen gingen andermaal gelijk over de streep. Iedereen dacht toen dat Jansen nu wel zou winnen. Hy deed immers alleen aan de sprintwedstrijd mee. Mulier bleek echter onoverwinne lijk. Twee bierglazen rijker de eerste prijzen trok hij huiswaarts. Mulier zette niet alleen de organisatie van de Elfstedentocht op poten, hij was ook de eerste die een officieel gecontroleerde tocht op de schaats langs de elf steden aflegde. Sportverdwazing zegt men nu, als verhaald wordt van de duizenden die buiten zichzelf raken bij het zien van een Gino Bartali, een Fausto Coppi of wie ook. Sportverdwazing is echter geen modern verschijnsel, Het verhaal van Jaap Eden begint in 1893 met het wereldkampioenschap op de schaats, met het winnen van alle nationale wie lerwedstrijden over onverschillig welke afstand. Het vervolgt met de nog nooit geëvenaarde prestatie: in hetzelfde jaar in twee verschillende takken van sport wereldkampioen worden. Dat deed Jaap Eden in 1895 toen hij eerst het schaatskampioenschap veroverde en later in het jaar o.a. de Noorse wiel- renher Henie, de vader van het schaatsfenomeen Sonja Henie. versloeg en daardoor ook wereldkampioen wiel rennen werd. Het verhaal van Jaap Eden eindigt echter met de medede ling, dat hij te gronde ging, omdat heel Nederland het Nederland, dat eigen lijk nauwelijks iets van sport wist hem adoreerde en zijn sterke benen die weelde niet verdragen konden. En, is er zoveel verschil tussen de jongetjes van nu die plakboeken vol met handte keningen van grote en minder grote sporthelden hebben en het meisje uit Arnhem uit de jaren 1913 toen Just Gö- bel de keeper was van het Nederlandse voetbalelftal dat op Tweede Paasdag de roemruchte overwinning op Enge land behaald heeft? Zij vertelt nu: „Toen hing boven mijn bed het portret van Göbel. We wisten precies hoeveel doelpunten Vitesse (de club waarin Gö bel altijd gespeeld heeft) voor en tegen had. Op school schepten we 's maan dags op met onze favorieten." cu volgende evondeni Optreden, ven Specialiteiten via. den eersten Bang. Ta OM uuri Voor nader» bijzonderheden, liet groot» aan plakbiljetten. Advertentie omstreeks 1890. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII1IIINIIIIIIIIIIIIINIIIII MOSKOU, 4 dec. In Moskou Is vrijdagavond de eerste partij van de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken voor dames gespeeld tussen de titelhoudster, de Russische Elizaveta Bykova en de uitdaagster, haar landgenote Kira Svorykina. In een moeilijke stelling overschreed de we reldkampioene bij de veertigste zet de tijd, zodat Svorykina met 10 de lei ding heeft genomen. (Van onze sportredactie) Veronderstel dat de keuzeheren van Feyenoord Rijvers en Moulijn morgen niet zouden opstellen met als argument, dat het elftal lager staat geklasseerd dan het aan zijn „stand" verplicht is. Ver onderstel dat manager Adriaans met de zelfde gedachten Fortuna zou laten aan treden zonder bijvoorbeeld Wilkes en Van der Hart. Critiek en verwijten zou den hen in hevige mate ten deel vallen en zij zouden zich „bekeren", by gebrek aan andere mogelijkheden. In de Engelse voetbalcompetitie ligt het anders. Vandaag komt Manchester United in het veld zonder „een kwart miljoen" aan pure cracks. Matt Busby, de alleenheersende samensteller van de ploeg, heeft zijn besluit met een nuchter gezicht kenbaar gemaakt. Bob by Charlton, Wilf Mac Guinness, Har ry Gregg en Warren Bradley zijn niet in vorm. Zü worden vervangen door veel „goedkopere", maar fel geconcen treerde reserves. Manchester speelt vandaag tegen Blackpool, dat met 15 punten uit 19 wedstrijden in de onderste regionen ver keert. Het elftal van de Uniteds heeft al acht punten achterstand op de leider in de League, te veel om nog hoop te koesteren op een kampioenschap. De En gelse sportpers is niet zo verwonderd Honderd Jaar Sport, door M. J. Strengholt, Amsterdam. Adriani Engels. Uitgever A. J. G. MELBOURNE, 4 dec. Het muisje heeft een onvoorzien staartje. Donder dagmiddag kregen zes Australische schaatsenrijders, die in Noorwegen trai nen, een telegram inhoudende: „Geen Olympische winterspelen, indien jullie niet direct naar Australië terugkeren." Han Hollanders eerste radioreportage. Op het dak van de tribune in het Olym pisch Stadion te Amsterdam stond zijn „duiventil", waarin hij met de directeur van de AVRO, de heer W. Vogt hij stapt juist uit het hokje kou zat te lijden. Over de Enschedese jongelui, die zich later toch verenigden in de Enschede- sche Football Club, gaat een mooi ver haal. Zy speelden op een koude maart se dag in 1888 tegen de Voetbalvereni ging Amsterdam. Er lag een dun laagje sneeuw op het terrein achter het Rijks- museum. Dat alles was te veel voor de zonen van de Twentse textielfabrikan ten. Het verslag in de eerste vaderland se sportkrant, De Nederlandsche Sport, vermeldt tenminste dat de Enschede- ers met 40 verloren hebben, omdat zü „door hun costuum veel van de sterke oostenwind te lijden gehad hebben. Zü droegen een wit tricot met korte mou wen. Die korte mouwen, hoe ook ver kieselijk in de zomer, moet deze spe lers bepaald hinderlijk geweest zijn." Max Adriani Engels, in zijn gym nasiumjaren door een Winschoter do minee, by wie hij toen in huis was, de deur uitgezet, omdat hy een levendi ge belangstelling toonde voor de „verderfelijke" sport, heeft in een omvangrijk boekwerk rijk geïl lustreerd met foto's, gravures en te keningen uit de oer-tyd van de Ne derlandse sport op smakelijke wij ze de hoogtepunten uit de vaderland se sporthistorie èn de saillantste anecdotes uit die jaren bijeenge bracht. HU heeft niet alleen de fei ten, welke hy tegenkwam in zijn speurtocht door archieven, opgete kend, maar ontdekte ook de „franje", waardoor men op vrijwel elke blad zijde van zjjn „Honderd Jaar Sport" de sfeer proeft van de sportbeoefe ning in de jaren tussen omstreeks 1860 en 1929. Men merkt dan al gauw, dat sinds de beginjaren van de Ne derlandse sport het nodige veranderd is. Men merkt echter ook, dat ver- schynselen die men nu by de sport te genkomt, toen óók bestonden. Men ontdekt bovendien, dat er van onze sportpioniers nog meer te vertellen is dan men eigeniyk dacht. Neem, om met het laatste te begin nen, Pim Mulier, de grondlegger van de Nederlandse sport. Hy is een bijzon der veelzydig man geweest, ook in het maatschappeiyk leven, waarin men hem kende als journalist, tekenaar, schilder en expert op het gebied van de binnenvisserij. Van hem weet ieder een, dat hij de eerste voetbalclub heeft opgericht, dat hy de voetbalbond in het leven riep, dat hy de stoot heeft gege ven tot het organiseren van de eerste Elfstedentocht in de vorm zoals wij die nu nog kennen en ook, dat hy allerlei takken van sport, zoals hockey en ban dy, handbal, atletiek en rugby, inge voerd heeft. Hij heeft echter ook de Vier daagse van Nijmegen op zijn naam staan. Hy was ook de man, die de ten nissport de basis gaf om tot bloei te komen, dóódsimpel door de tennissers in clubverband Djjeen te brengen. En zo veelzijdig hü was in zijn organisato rische belangstelling voor de sport, zo veel talenten toonde hij ook als sport beoefenaar. Pim Mulier introduceerde niet alleen de atletiek, hy won ook de eerste wedstrijd in 1878 op het land goed Rooswijck te Velsen. Wat voor een wedstrijd; een sprintwedstrijd over 100 meter en een veldloop van 2000 meter. Mulier won de 2000 meter met glans. Toen volgde de sprint. Hij en de turner Jansen uit Beverwijk kwamen gelyk over de eindstreep. Er moest weer ge- De Nederlandse wedstrijdzwemsters in 1916. Pompeuze zwemmutsen, maar al heel nauwsluitende badpakken. Verontwaardigd hebben de zes Austra liërs gewacht op een nadere uiteenzet ting van de beweegreden hiertoe. De secretaris van het Australische Olympische Comité, de heer Edgar Tanner, heeft nu in Melbourne de op lossing gegeven. In een telefoonge sprek, dat hij de vorige week met het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen in Squaw Valley 'heeft ge voerd en waarin hy toestemming ge vraagd had of Hickey rechtstreeks van Noorwegen naar Squaw Valley zou mo gen reizen, kreeg hp een afwijzend ant woord. Hy lichtte dit nader toe en toen bleek dat de organisatoren in Squaw Valley 500 dollar per man voor pas sage betalen en dat zij bovendien vrije kost en inwoning garanderen. Deze reis moet gemaakt worden per vliegtuig dat door het organisatiecomité is gechar terd. Collin Hickey. de meest serieuze kandi daat die voor uitzendiing in aanmerking komt en zijn 5 landgenoten staan nu in tweestryd: of direct naar Australië af reizen, daar in de zomer arriveren, niet kunnen trainen en wel in Squaw Val ley aan de start verschijnen, of in Noorwegen blijven, wel kunnen trainen met als alternatief: niet deelnemen aan de Olympische winterspelen. Een heer lijke keuze. SQUAW VALLEY, 4 dec. Prins Bertil zal aan het hoofd staan van de Zweedse ploeg welke aan de Olympi sche winterspelen in Sqauw Valley deel neemt. De Zweedse ploeg, die tussen 8 en 10 februari in Squaw Valley wordt verwacht, zal uit ongeveer 55 schaat sers, skiërs en ijshockeyspelers bestaan. GRONINGEN, 5 dec. Door de re cessie enerzyds en door de noodzaak nieuwe modellen niet op de markt te brengen alvorens de excessief grote voorraden tot redelijke proporties wa ren teruggebracht anderzijds, heeft de Groninger Rijwielfabriek A. Fongers te Groningen niettegenstaande een kwan titatief gunstige verkoop, naar verkoop activiteiten in 1958 niet ten volle kun nen ontplooien, aldus zegt het verslag. De groothandelsafdeling ondervond eveneens de invloed der recessie. Het gehele jaar werd besteed aan het voor bereiden en deels ten uitvoer leggen van de sanering en de ontwikkeling vim nieuwe produktiemethoden. Geïnvesteerd werd 123.642 voor o.a. vernieuwing van productiemiddelen. Het zwaartepunt komt op 1959 te lig gen. Besteed is 400.000. Een boek winst ad 207.083, behaald op het af stoten van enige vaste activa, werd ge bruikt voor reserveringen en bepaalde voorzieningen. Hierdoor konden de .jaar cijfers tot betere proporties worden teruggebracht. De bruto-winst der af delingen beliep namely k ƒ1.302.793 1.367.962). Ais verliessaldo resteert 156.971 (551.420). Opnieuw wordt het dividend gepasseerd. Het jaar 1958 is, zo zegt de directie, allerminst gemakkelijk geweest en ook het komende zal weinig anders doen horen. Gelet op hetgeen in de afgelopen negen maanden op verschillend terrein tot stand is gebracht, meent zy dat een voorzichtig optimisme gerechtvaar digd is. Aan de vele onderwerpen, die nog financiële offers vragen, paren zich de intussen geaccumuleerde ver liezen (incl. verlies over 1958: 708.390) waardoor een dividenduitkering voor alsnog niet in uitzicht kan worden ge steld. De iiquiditeitspositie verbeterde in 1958 belangrijk, mede door inkrim ping van de voorraden. In verband met de grote bedragen, die in 1959 dienden te worden vastgelegd in investeringen, alsmede in de financiering van grote re courante voorraden, is in 1959 de liquiditeit wederom belangrijk terugge lopen. Een in het verslag opgenomen slot- rapport van een uit aandeelhouders ge vormde commissie van overleg spreekt waardering uit voor het tot nu toe be reikte. Voorts is deze commissie van oordeel dat het ook thans nog niet raadzaam is nadere mededelingen te doen betreffende te voeren besprekin gen met acceptabele partners. AMSTERDAM, 5 dec. Commissarissen en raad van bestuur van Philips' Gloeilam penfabrieken hebben besloten over het boekjaar 1959 een interim-dividend uit te keren van 6 (onv.) op de preferente aandelen en 6% (onv.) op de gewone aan delen. Het dividend zal betaalbaar zijn vanaf 5 januari 1960. SYDNEY, 4 dec. Jack Kramer, de directeur van het „tenniscircus" heeft vrijdag by aankomst in Sydney ver klaard, dat hy voorlopig nog niet ge looft in open-tennistournooien. Volgens hem zou er voor 1963 geen sprake zjjn van tournooien waaraan amateurs en profs kunnen deelnemen. „De belang- rykset kwestie is," aldus Kramer, „dat het aantal deelnemende professionals en amateurs gelijk moet zijn" (Van onze sportcorrespondent) BUSSUM, 4 dec. Het elitekorps van de Nederlandse zwemwereld is weer in het land terug. Corrie Schim mel en Tineke Lagerberg uit Bussum, Marian Heemskerk uit Naarden, Sita Posthumus uit Leeuwarden, dopie Troost, Rini Dobber en de enige man- neljjke vertegenwoordiger Wieger Men- sonides, allen uit Amsterdam. Zy heb ben onder leiding van Joke Kreuning en Nico Luts, de secretaris van de KNZB, een bezoek van bijna een week gebracht aan sportfysioloog prof. Rein- dell te Freiburg. Corrie Schimmel heeft zo'n beetje als „wegwijster" gefungeerd, want zy was de enige van het zevental die al eens vlak nadat zy een aantal Euro pese records op haar naam had ge schreven samen met Coclde Gaste laars, een bezoek bracht aan de „sportschool" van prof. Reindell. De zwemsters werden doorgelicht, hen werd bloed afgetapt, foto s van DRIEBERGEN, 4 dec. Er bestaan plannen om midden in het gebied van heuvels en bossen van Het Sticht te Driebergen een centrum voor water sport te maken. Op het enkele honderden hectaren grote particuliere lai ed „Bornia" aldaar zal ruim twintig ..ectare worden afgegraven. Dit gedeelte bestaat uit stuifduinen. Het zand heeft men nodig voor de woningbouw in het midden en westen des lands. .Daar deze bosgrond vol wellen zit, zal, zoals in het door de Grond My te De Bilt ontworpen plan voorziet, een meer ontstaan van meer dan tien hectare oppervlakte met een eilandje in het midden. Dit meertje zou geschikt zjjn voor watersporten als roei en en zeilen. Er bestaan ook plannen om op een stuk gemeentelijke grond een zwembad aan te leggen met een overdekte gedeelte. het hart werden gemaakt en zjj moes ten een uiterste krachtinspanning le veren op de home-trainer. Resultaten? Eeerst over tien dagen zal hier iets van bekend zyn, doch Corrie Schimmel verklaarde ons: „Prof. Reindell heeft het de vorige maal by het rechte einde gehad: ik kon wat minder trainen en hieraan heb ik me gehouden. Myn con ditie is daardoor nog beter geworden". Overigens blijven de resultaten „ge heim"; alleen de trainsters van de meisjes vernemen iets over hetgeen is geconstateerd. De sportschool van prof. Reindell was nu weer bevolkt met een aantal Portugezen voor de befaamde interval- training en zo komen daar vooraan staande sportfiguren uit vele landen. Dat zij buiten de sport ook nog wel gelegenheid hadden iets te ondernemen vertelde een enthousiaste Corrie Schimmel, die op de Feldberg nabij de Titisee de besneeuwde toppen had aan schouwd en dit een machtig schouw spel had gevonden. De verzorging in het Olympiahuis was prima en men zag slechts lachtende gezichten van het zevental toen zjj donderdagavond in Nederland terugkeerden. RIGA, 4 dec. De vijftiende partjj \an de tweekamp Koeperman-Van Dijk om de wereldtitel dammen, waarin don derdag reeds de beslissing ten voordele van de Russische wereldkampioen is gevallen, eindigde in remise. De stand is nu 21— 9 ten voordele van Koeper- in an. Het was een interessante party, die de kampioen en zjjn uitdager op het bord etaleerden. Met geljjke kansen kwamen beiden uit de opening, maar in het middenspel wist Van Djjk enig voordeel te /erwerven. Hij slaagde er echter wederom niet in, dit voordeel voldoende uit te buiten om daarmee zjjn eerste overwinning te behalen. We derom werd een remise het resultaat. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 5 dec. Zondag avond half negen zullen de Nederland se zaalhandbalkampioen Aalsmeer en de Zwitserse titelhouder Sankt Gallen in de grote zaal van het RAI-gebouw te Amsterdam aantreden voor de achtste finale van de strijd om de Europa-cup. Hoewel men vrij algemeen van oor deel is, dat de Helveten er wel in zul len slagen hun gastheren de pas naar de volgende ronde af te snijden, mag zeker worden verwacht dat het team van oefenmeester Dick de Hondt alle krachten bundelt om tot een zo gunstig mogeljjk resultaat te komen; temeer daar de ploeg uit de bloemenplaats zich naarstig op deze krachtmeting heeft voorbereid. In de gelederen van de Zwitsers spelen twee internationaals mee, te weten doelman Wettstein en Rato, terwijl ook mannen als Hug, Mar- ghitola en Rohner tot de prominenten van 't Zwitserse zaalhandbal mogen wor. den gerekend, gezien het feit, dat zy reeds verscheidene malen voor verte genwoordigende ploegen zjjn gekozen. De volgende spelers zijn in Nederland van de partij: Wettstein (doel). Oster- maier. Weibel, Hug (aanvoerder), Rato, Schulenberg, Rohner, Margholita, Schiff- mann, Schar en een nog niet bij naam genoemde. Aalsmeer zal een keuze ma ken uit: Martini, Bax, H. Tromp, J. Tromp, De Jong, Tulp, Eveleens, Van de Ven, Noordam, Wessels, Streng, Joore. Ais scheidsrechter is voor deze ontmoeting aangewezen Paul Küllen- berg uit Wuppertal. MELBOURNE, 4 dec. Christine Truman (Engeland) en Maria Bueno (Brazilië) hebben het dames-dubbelspel in de tenniskampioenschappen van Vic toria gewonnen. In de finale versloegen zij de Australische combinatie Lorraine Coghlan en Margaret Smith met 61, 6i. Het heren-dubbelspel was voor de Australiërs Neale Fraser en Roy Emerson. In de finale versloegen zjj hun landgenoten Bob Hewitt en Bob Howe met 63, 36, 1513. De finales enkelspel moeten nog gc- syeeld worden. Daarin zijn doorgedron gen Christine Truman en Maria Bueno, Neale Fraser en Roy Emerson. over het verrassende beleid van Bus by. De betrokken spelers wel, maar hun commentaren zjjn even sportief als zakelijk. Zij willen allen in het tweede elftal het bewjjs leveren van hun capa citeiten, die, en dat benadrukt ook Bus by, hoger moeten worden aangeslagen dan die van hun vervangers. De duurste doelverdediger van het Engelse voetbal, Harry Gregg hij heeft 23.000 Ponden gekost heeft zjjn plaats moeten afstaan aan een andere Ier, David Gaskell, die slechts 10 pounds waard is. „Ik ben een beetje geschrok ken", zei dc laatste, toen hij van zjjn uit verkiezing hoorde, „maar ik dacht wel dat ik de laatste tijd beter was gaan spelen." Het „geval" Gregg houdt de gemoederen nog het meest bezig. Hjj was een van de weinigen, die twee we ken geleden in de wedstrijd tegen Enge land uitblonken. Zjjn fantrstische red dingen behoedden Ierland voor een de bacle. Mc Guinness, linkshalf in het Britse elftal in de wedstrijd tegen Mexico, verloor zijn plaats ook aan een Ier, Shay Brannon. Mc Guinness beaamde, dat hjj in een slechte vorm stak, maar geloofde niet er dc volgende wedstrijd weer naast te zullen staan. Bobby Charlton,' die nu in een maand tjjds gepasseerd is voor zowel het nationale elftal als voor zjjn club, is vervangen door Mark „Pancho" Pearson, de man, die in dit seizoen al 17 maal doelpuntte in een lagere divisie. De 22 jaar oude Charlton beloofde zjjn supporters in de komende wedstrijden tussen de reser ves voor vele doelpunten te zullen zor gen. „Ik verwacht niet," zei Charlton „dat ik hierna niet meer in lagere teams zal worden geplaatst. Daar is het nu eenmaal voetbal voor." Alex Dawson, de vierde plaatsver vanger, staat rechtsbuiten. Hjj teken de in dit seizoen al 24 treffers aan en men verwacht van hem meer dan van Warren Bradley, die overigens ook deel heeft genomen aan de zo- mertrip van het Engelse elftal. De Britse voetbalkenners vinden Busby's taktiek wel rigoureus, maar ander zijds beschouwen zjj het als een ver heugend teken, dat hjj om zjjn team te versterken het zich kan permitte ren sterren als Charlton en Gregg IIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllillllllll1 LONDEN, 4 dec. De ronde van Engeland, die in 1960 beperkt zal blij ven tot amateurs, zal van 6 juni-18 ju ni worden gehouden en 13 etappes om vatten. met start en finish te Black pool. Het arcours gaat over een af stand van in totaal 2375 kilometer. De federaties van Oost-Duitsland. Zweden, België en Nedei'land zjjn offi cieus gepolst voor deelneming en heb ben laten weten dat zjj een uitnodiging zullen aanvaarden. Rusland heeft nog niet geantwoord. langs de ljjn te houden. In scherpe tegenstelling tot de ingrij pende veranderingen, die Busby toe past om Manchester United weer op het goede pad te brengen, is de tak tiek van West Ham United. De ploeg, die jongstlede zaterdag met 70 ver loor van Sheffield Wednesday, komt in dezelfde opstelling in het veld tegen Nottingham Forest. Ondanks dat West Ham zijn leiderspositie dus danig in ge vaar heeft gebracht, koestert het alle hoop het verloren terrein met spoed te rug te winnen. Ook deze week hebben we het ge noegen twee bijdragen van eigen land genoten te plaatsen. Op verzoek van de auteur vestigen we de aandacht op de zetten 1 Tc5 en 1c7—c5, waarna in de voorstand een mat gereed ligt. In de oplossing zelf hebben zij geen bete kenis meer. Deze tweezet munt uit door een goede sleutelzet. No. 72 is luchtig van opbouw, waar bij niet veel materiaal is gebezigd, zodat het onder de groep Merediths valt. Ook hier is de lnleidingszet goed, een paar goede interferenties zijn aanwezig. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 65. Br. Kocnraad. Opl. 1. Tdl— ell dreiging 2. Pf6e8 mat. No. 66. H. Liebeck. Opl. 1. Tc2—c5! mat enz. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassenheim. No. 71 C. Groeneveld, Aalten. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 72. J. Haring. Den Haag. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. O O PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3355 van Joh. v. cl. Boogaard te Rotterdam. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 595 van Th. de Zwart te Sassenheim. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 jan. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3348 van W. Lente te Koudekerke. Wit speelt naar: 33, 43—39, 40, 41, 21, 3, 10, 1 en wint. Zoals gewoonlijk van deze auteur: een fraaie aanvangstand en een gees tige, verrassende ontleding met een gaaf slot. Vooral de eerste twee „stille" zetten zijn mooi. HET SPEL IN It. de onlangs gespeelde wedstrijd tussen de r.-k. clubs St.-Bavo te Heem stede en St.-Canlsius te Wllnis heeft het geducht gespannen. Een van de meest Interessante partijen was wel die tussen J. Drayer (St.-Bavo) en H. de Graaff. Drayer voerde de witte stuk ken aan. De partij verliep aldus: 1. 32—28 19—23; 2. 28x19 14x23; 3. 37—32 10— 14; 4. 34—30 14—19; 5. 30—25 17—21; 6. 25X14 19X10; 7. 31—26 10—14; 8. 26x17 12x21, Beide spelers streven naar een foeda ontwikkeling van de vleugels 41—37 7—12; 10. 36—31 21—26; 11. 31—27 11—17; 12. 46—41 17—21; 13. 40—34 5—10; 14. 45—40 13—19. Meer gebruikelijk is 14—19. 15. 41—36 8—13; 16. 33—28 15— 20; 17. 39—33 10—15; 18. 44—39 2—8; 19. 34—30! 20—24; 20. 50—45 1—7: 21. 3025 711; 22, 39—34! Deze zet kan nu wel, want hoe zwart ook combineert, hij zal er steeds bij verliezen. 1217; 23 34—30 15—20; 24. 40—34 4—10; 25 34—29 23x34; 26. 30x39 17—22; 27. 28XJ7 11X31; 28. 36x27 10—15. Beter dan 1822, want wit zou vervolgen met 3934 en de zwarte lange vleugel op sluiten. 29. 49—44 8—12; 30. 33—28 18- 23; 31. 39—33 13—18; 32. 44—39 9—13; 33. 37—31. Wit moet zorgen voor wat Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 594 en 595 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 15 dec. a.s. OPLOSSING van No. 591 van A. Verwijst te Uden. 43—39, 19X17. 37—31, 26 x 28, 33X13, 15—20, 39—34, 20—24 of?, 38—33 en wint. Zo werd het door de auteur bedoeld, doch er zit nog een addertje onder het gras. Als zwart nu doorgaat met 12—18, 13X22, 14—20, 33—28, 24—29. 34 x 23 2025. dan wordt het spel remise. Jammer voor het overigens aardige probleempje dat wel te redden is door van elk een stuk weg te laten, n.L de stukken 32 en 15. Het eindspel letje dat dan ontstaat wint nog net! DE PRAKTIJK. speelruimte en het aan zwart overlaten om zelf zijn centrumblok aan te spre ken. 26X37; 34. 42X31 21—26; 35. 47—42 26X37; 36. 42x31 3—8; 37. 31—26 6—11: 38. 48—42 11—17; 39. 42—37 17—21? Beter was 24—29. Deze zet moet later toch gespeeld worden. 40. 26X17 12x21: 41 2822 2126. Nog steeds durft zwart niet naar 29 te gaan. De klok was hieraan mede schuldig. 42. 22—171 24— 29; 43. 33X24 20X29; 44. 39—33 19—24; 45. 4339 1419. De laatste paar zetten van zwart waren vrijwel gedwongen- Nu de tijdnood voorbij is blijkt dat wit Intussen het beste van de karden gebruik gemaakt heeft en zijn stelling uoet wel winst verwachten. 46. 25zin 8—12 of? 47. 17X8 13X2; 48. 35—30 24X 35; 49 33 X 22 15 X 24 50. 38—33 16—21: 51. 27X16 23—29; 52. 33—28 24—30. Zwart staat weliswaar verloren, doch hij doet nog een poging om zich te redden. Toch was het beter geweest eerst 2—7 te spelen. 53. 16—11 30—34 (gedw.); 54 39X30 35x24; 55. 45—40 24—30; 56 11- 30—34; 57. 40—35: 34—39; 58. 6—1 29 -34: 59 1x40 39—43: 60. 40—49 26—31: 61 49x38 31x33; 62. 28x39 en wit won ver diend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6