Dagblad voor Schiedam en omstreken Defensiekosten zullen op den duur omhoog moeten Over verkorting diensttijd wordt begin I960 beslist ZEEMAN - POLITICUS IJspret in hef noorden Gesprek lussen Adenauer en Von Eckardt afgeluisterd Eisenhower eregast aan groots staatsbanket Ike en Nehroe voldaan over hun eerste besprekingen Europese landen moeten meer aan NATO-kosten bijdragen Defensienota wordt geen broddelwerk Over Lemmer: „Als hij geen Berlijner was, zou ik hem ontslaan' Op hef wafer Herdenkingspenning Koninkrijksdag Zweedse sleepboot „Titan" vergaan „5 mei geen vrij" Opnieuw nood weer boven Fréjus Geen toegang voor Nederlandse schepen .Het weer De Verenigde Staten zullen echter hun verplichtingen nakomen Wordt brood één cent duurder? LEEFT KAMERLID VERMEER NOG IN DE OERTIJD P MINISTER VISSER: Indonesië overweegt i Regering niet eens met dit voornemen Minister Herter op persconferentie IETS HOGERE TEMPERATUREN Het weer in Europa VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 VÓÓR KERSTMIS Werkgevers in Stichting; In het noorden IJsvorming hindert de scheepvaart Storm verwoest dorp Om het vriespunt 4** meuweschiedamsche courant (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 dec. Minister Vis ser heeft er geen doekjes om gewonden: onze defensieuitgaven zullen op de duur ?p*er omhoog moeten. De Amerikanen nebben hem bij zijn bezoek aan hun 'and onlangs duidelijk te verstaan ge- Keven, dat zij Europa niet langer zien als pen onderontwikkeld gebied, maar als een dat geleidelijk voor zichzelf moet Kaan zorgen. „Voorlopig zullen zij ons "og blijven steunen bij de opbouw van »"i«e defensie, mjmj. jn toekomst .""en zij een andere houding gaan aan nemen." Op een vraag van de heer ens (KVP) wat dat „voorlopig" bete kende, kon de minister slechts antwoor den: „Vroeg of laat moeten wij reke nen op een totaal andere situatie. Ik sap niet zeggen of dat na één of meer Jaren zal zijn." Wat de regering nu van plan is te «oen met het defensieplafond, zal eerst "ver enige maanden bekend worden. «getwijfeld zal in de defensienota hier omtrent een standpunt worden ingeno men. Over de indiening van deze nota sunnen voor de minister geen moeilijk- «eden meer ontstaan. Wel moet nog gestemd worden over een motie van de r,y«A, maar na de verklaring van ir. "sser dat de nota de Kamer tijdig ge- iopg 7|,i bereiken, zodat de parlemen taire discussie nog van invloed zal kun- '°n zijn op de volgende begroting, heb- verschillende fracties reeds aange kendigd. (lat zij aap deze door de mi "■ster ontraden socialistische motie Keen behoefte meer hebben. Minister Visser motiveerde zijn ■standpunt tegen do motie, die hem aan et>n termijn van uiterlijk 1 april had «Uien binden, met de verklaring dat hij mel gedwongen wil worden.om broddel werk te leveren. De defensienota moet een gedegen stuk worden, dan maar "ever wat later. Het eerste beroep van ir. Visser op «e Kamer om hem vertrouwen te schenken is, naar het zich laat aanzien, geslaagd. Aan het einde van zijn repliek «eed hij de bekentenis, dat hij tegen het «ebat had opgezien, maar dat het hem was meegevallen. De begroting is vannacht z.h.s. aange nomen, waarbij de PSP en de CPN als tegenstemmers werden genoteerd. Het w iel voorts op, dat de kleine kern van socialisten, die ook het vorig jaar uit Protest tegen de atoombewapening te- Ken een artikel van de begroting heeft gestemd, dit jaar met twee PvdA-leden js aangegroeid. Achter de heer Schurer, me ook dit maal weer zijn tegenstem motiveerde met een aanklacht tegen fjet „moreel nihilisme" van de atoom bom, schaarden zich behalve de heren i'anssen en Koopman ook mevr. De ■woos-Oudegeest en dr. Vermooten. Aan de rede van de minister, die wij reeds in een deel van onze vorige edi tie hebben weergegeven, ontlenen wij «e volgende kernpunten. Verkorting van dienstplicht zal slechts mogelijk zijn wanneer men kans ziet voldoende beroepsperso- neel aan te werven. De dienstplicht zal zeker niet ten koste van onze NAVO-verplichtingen mogen worden verkort. „Ik heb stellig de indruk, dat het huidige salarispeil van de be roepsmilitairen niet van dien aard is, dat het doel nu reeds bereikt zou kun nen worden. Begin 1960 wordt beslist over de salarissen van het beroeps- personeel." Minister Visser zal naar een grotere samenwerking in de NA VO streven, desnoods alleen met on ze nabuurlanden. Het blijft volgens hem nog te veel een „samenvoeging van nationale verdedigingsappara ten." De aanschaffing van nieuwe vliegtui gen voor de luchtmacht een „gigan- "sche taak", zoals de heer Fens te recht volgens minister Visser had op gemerkt zal in enkele jaren één tot anderhalf miljard gulden gaan kosten. L't bedrajj moet binnen liet defensie- Pfafond blijven. Bij de keuze van het "'euwe vliegtuig zal met de belangen van de Nederlandse industrie rekening «orden gehouden. Er zijn echter nog andere belangrijke factoren die deze ^aak gecompliceerd maken, o.a. de Amerikaanse financiële steun. De over gangsperiode naar een nieuw vliegtuig Pal zeer moeilijk zijn: technisch en ad ministratief zal alles moeten worden veranderd. Ook zal de tussenperiode 'bet een supersonisch vliegtuig moeten ^'orden overbrugd. Geen aparte staatssecretaris voor de luchtmacht Er komt geen aparte staatssecretaïls y«°r de luchtmacht, waar de heer Fens 'KVP) om had gevraagd. De PvdA wil- de heer Fens gaarne steunen, maar staatssecretaris Calmeijer verklaarde: •jen moet geen twee kippen op dezelfde 'eren zetten. Of de organisatie van het departe ment verticaal ol horizontaal moet zijn, 's een zaak die blijkens mededeling van staatssecretaris Calmeijer eerst later D"der kan worden bekeken. Minister risser was van mening dat het doel van 'ntegratie van diensten en organisaties ■echts de efficiency kan zijn. De inte- geatie mag eeen doei op zichzelf wor den, Nederland zal zijn marine nooit prijs ,"nnen geven. Minister Visser schaar de zich geheel achter staatssecretaris ,°e Jong, die betoogde dat voor ons 'and met zijn afhankelijkheid van ver- °er over zee de marine nog veel meer ""misbaar is dan voor onze tegenstan der. De enorme vloot van Russische on derzeeboten was voor de staatssecreta- Ds een extra sprekend bewijs van die mmisbaarheid. De marine specialiseert ^"h thans voornamelijk in de bestrij ding van onderzeeërs, waarvoor een vliegkampschip onmisbaar is. Minister voor Papoea-bataljons De verdediging van Nieuw-Guinea is een nationale plicht. „Wanneer de situ atie dat noodzakelijk maakt, zal ik maatregelen nemen", aldus de minister. Hij was er persoonlijk sterk voor Pa poea-bataljons to laten vormen, maar net kabinet moet daarover nog: beslis sen. Van een gelijkstelling van het huma nistisch verbond met de katholieke en protestantse kerken terzake de geeste lijke verzorging van de militairen kan, evenmin ais onder minister Staf, spra ke zijn. Het bestaande subsidiebeleid wordt onveranderd voortgezet. De plan nen die de heer Van Vliet (KVP) had ontvouwd om militairen een aanvulling op hun soldij te geven in verband met het derven van hun burgerlijke inkom sten en voorts om aan het eind van de eerste dienstperiode een bedrag uit te betalen, waarmee nieuwe burgerkle ding kan worden gekocht, zullen op uit drukkelijk verzoek van de woordvoer der van de KVP in de defensienota worden behandeld. De mening van de staatssecretaris was dat het budget daarmede te zeer zou worden belast, maar de boer Van Vliet hield vol en bereikte althans dit resultaat. In deze nota komt ook de vraag aan de orde, of het rijk zelf dienstwoningen voor militairen zal dienen te bouwen, om een eind te maken aan de vele over plaatsingen. Staatssecretaris Calmeijer was van mening, dat dit laatste verge leken met het buitenland hier nogal meevalt (dertien procent van het kader personeel). Onbevredigende antwoorden Zowel de heer Fens ais de heer Koersen, beiden leden van de KVP fractie, hebben onbevredigende ant woorden gekregen van de bewindslie den op twee belangrijke vragen die zij stelden. De heer Koersen wilde we ten of de taken van de staatssecreta rissen van defensie wel voldoende duidelijk waren omschreven. (De commissie-Koersen heeft destijds in het rapport over de malversaties bij de DML daarop al eens de vinger gelegd). Minister Visser moest toege ven dat hij dit niet geheel bevredi gend kon omschrijven. Hij gaf dan maar liever geen volledige aandui ding dan een kunstmatige. De heer Koersen zag strijdigheid met de wet op het staatssecretariaat van 1951, hetgeen de minister echter ontkende. De plannen die de heer Fens had ontvouwd, om een meer paraat en mo bilisabel leger tot stand te brengen, heeft staatssecretaris Calmeijer van de hand gewezen omdat de richtlij nen van de NAVO dit niet mogelijk zouden maken. Toen de heer Fens zich boos maakte omdat hij er zo summier afkwam, heeft de heer Cal meijer toegezegd deze zaak nog eens nader te zullen bestuderen. Do staatssecretaris denkt er niet aan om voor hogere militairen een verplich ting tot legitimatie in te voeren, wan neer zij minderen iets opdragen, ook wanneer zij in burger zijn. Een mindere moet, als hij redelijkerwijs kan aanne men, dat hij met een meerdere te ma ken heeft, diens orders opvolgen. Zo luidt een militaire regel, aldus de heer Calmeijer. De heer Vermeer (PvdA) in terrumpeerde: „Dan toch een regel uit de oertijd." De staatssecretaris repli ceerde: „De regel is nog in 1956 door een vonnis bevestigd. Is u zo progres sief, dat u 1956 als „de oertijd" be schouwt? Aantrekkelijk maken van militair beroep Voor het aantrekkelijk maken van het militair beroep ziet de staatssecretaris wel mogelijkheden, maar wij kunnen niet zover gaan als voorheen in Duits land, waar alien een paard en later een auto voor particulier gebruik kregen. Wel zuilen jonge onderofficieren weer in staat worden gesteld om een hoofd cursus te volgen, waardoor zij het tot officier kunnen brengen. Aan verbete ring van de Kon. Militaire Academie wordt voorts gewerkt. De voorlichting op de scholen wordt DEN HAAG, 10 dec. De staats secretaris van Marine, de heer De Jong, heeft bewezen, dat hij ook in de politiek zeeman blijft. Hij sprak woor den van waardering voor zijn voor ganger, staatssecretaris Moorman, die als lid van de KVP-fractie het debat volgde. „De admiraal had veel tegen wind en slecht weer gehad. Ik hoop echter in zijn kielzog te varen want hij heeft in tien jaar de Nederlandse vloot opgebouwd, zodat ons land weer de plaats inneemt tussen de maritie me mogendheden, waar het aanspraak op heeft." De socialist Wierda had behalve te gen de „Karei Doorman" ook bezwaar tegen subsidie aan de koninklijke ma rinejachtclub. Moet de marine met miljonairs op zee varen, vroeg de so cialistische woordvoerder. Na uitge legd te hebben, dat de marine het zeilen niet kan ontberen omdat men daarbij eerst de kracht van de zee leert kennen, en dat er geen sprake is van „luxe zeilen", zei de staatssecre taris om het verschil tussen zeilen en zeilen aan te tonen: „Het is ook ver wonderlijk, mevrouw de voorzitster, hoe de zee leeg wordt van deze luxe scheepjes, als het wat gaat blazen...." De bijbelvastheid van deze zeem.an bleek, toen de heer Ritmeester (VVD) hem met een tekst uit het boek Job voorhield, dat onze fregatten nodig vernieuwd moeten worden omdat zij „oud en der dagen zat" zouden zijn. Het antwoord luidde: „Maar ze zijn nog niet toe aan het geween en het gekners der tanden." geleidelijk beter, maar op twintig pet. van de scholen mag nog steeds niet over leger, marine of luchtvaart gespro ken worden. De nationale reserve heeft in de ogen van de staatssecretaris nog altijd een taak in de territoriale verde diging. Hy zal nader bezien of aan de moeilijkheden kan worden tegemoet gekomen. Van een „volksweerbaar heid" moest de heer Calmeijer niets hebben. Het „schild" is de eerste ver dedigingslijn. Zou die ineenstorten dan verliest alles daarachter zijn waarde. De suggestie van de heer Roosjen (AR) om de koninklijke marechaussee in te schakelen bij de controle van het verkeer op de weg zal met de minister van justitie nader worden besproken. In principe is minister Visser daar voor. BONN, 11 dee. (U.P.I.) De pers dienst van de Westduitse socialistische partij heelt een gedachtenwisseling ge publiceerd tussen de bondskanselier Adenauer en de woordvoerder van de bondskanselier, Felix von Eckardt. De minister voor Duitse kwesties, Ernst Lemmer, was er het lijdend voorwerp van en opnieuw heeft dus een bandje uit een taperecorder Adenauer moeilijkhe den bezorgd. De vorige week zou in de bondskanselarij een Franse journa list worden ontvangen. Op de tafel voor Adenauer stond een microfoon, die ver bonden was met een bandopname-appa raat. In afwachting van de journalist sprak Adenauer met Von Eckardt. Het ging over minister Ernst Lemmer. In een recente kabinetsvergadering had hij zich verzet tegen het standpunt van de overige ministers in de kwestie van de Duitse olympische vlag en Aden auer maakte toen de opmerking: „Als hij geen Berlijner was zou ik hem ont slaan, want dat is de enige reden waar om ik hem in de regering houd". Die opmerking kwam op een bandje, want de microfoon stond al open en' het op nameapparaat werkte al. Iemand heeft het bandje in zijn zak gestopt en het naar de socialistische partij gedirigeerd die er wel raad mee wist. Adenauer heeft reden om zijn onvoor zichtigheid met microfoons te betreu- ff ren, tt meer omdat dit niet de eerste keer is dat zijn onvertogen woorden ge meengoed worden. Enkele jaren geleden liet hij zich nogal losjes uit over zijn minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, en toen dat bekend A-erd, geheelde het niet veel of er was een kabinetscrisis uit voortgevloeid. In Friesland ge. niet de jeugd, al volop van de ijs- pret. Door de aan houdende vorst zijn de straten voor het verkeer moeilijk begaan baar, maar de jeugd vermaakt zich er opperbest met trek- en prik slee. Op het water zijn de jongelui bepaald voorzich tig. Zij gaan let terlijk niet over één nacht ijs. NIEUW DELHI, 11 dec. (Reuter) President Eisenhower van de Verenig de Staten is gisteravond de eregast ge weest aan het grootste staatsbanket, dat ooit in Nieuw Delhi is gegeven, het hoogtepunt van een nieuwe dag van het verblijf van Eisenhower in de Indische hoofdstad, dat de Amerikaanse presi dent „onvergetelijk" heeft genoemd. Bjj het banket had president Eisenho wer de keus tussen een vegetarisch en een niet-vegetarisch menu. Eisenhower koos het laatste. Eerder op de dag had president Eisenhower een ovatie gekre gen van beide Kamers van het Indische parlement. Eisenhowers toespraak werd zestien maal door applaus onder broken. Aan het staatsbanket zaten 130 gasten aan. In antwoord op een door president Prasad uitgebrachte heil dronk zei president Eisenhower, immer voor de wereldvrede te zullen ijveren. Voor het Indische parlement zei Eisenhower, dat gecontroleerde alge mene ontwapening in deze tijd een ge biedende eis is. Met Indië deelt Ameri ka het diepe verlangen naar leven in vrijheid, menselijke waardigheid en Een juweliersfirma in Curagao en Aruba heeft het initiatief genomen om ter gelegenheid van het eerste lustrum van de ondertekening van het statuut van het Koninkrijk der Nederlanden een penning uit te geven. Het is een legmedaille met een diameter van 60 mm, die verkrijgbaar is in brons, zilver en goud. De drie gestyleerde vogels stellen de partners van het koninkrijk voorde golven de saamgebondenheid van de koninkrijksdelen en de oranjebloesem symboliseert het Huis van Oranje. De netto-opbrengst van de penningen, die geslagen worden de N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten, komt ten goede aan het Prins Bernhard Fonds. vrede met gerechtigheid. Een nieuwe en grote gelegenheid voor dit soort le ven was voor allen geopend door de ont zagwekkende verrichtingen van de we tenschapsmensen in de laatste tijd. De wereld, aldus Eisenhower, ziet zich nu geplaatst voor het probleem hoe de we tenschap moet worden aangewend. De Amerikaanse president vcoeg of het niet mogelijk zou zijn deel te nemen aan een vijf- of vijftigjarenplan ter bestrijding van het wantrouwen en de bange twijfel en het vasthouden aan de verkeerde dingen van het verleden. De president zei voorts, dat de V.S. het nodig had den geacht, duidelijk te maken, dat zij vastbesloten zijn agressie te weerstaan door het handhaven van voldoende strijdkrachten. De V.S. geloven door middel van een dergelijke kracht een noodzakelijke bijdrage tot een stabiele vrede voor het ogenblik en ook voor de toekomst geleverd te hebben, aldus Eisenhower. Hoewel Eisenhower in zijn rede niet repte over de situatie aan de Indisch- Chinese grens en over de betrekkingen van Indië met Pakistan, meent men, dat hij deze beide onderwerpen in ge sprekken onder vier ogen met premier Nehroe, die gisteren zijn begonnen, heelt besproken. Na afloop van het eer ste gesprek tussen Eisenhower en Neh roe, dat anderhalf uur geduurd heeft, hadden beide staatslieden een uitdruk king van voldoening op hun gezicht. Zij wilden zich echter niet uitlaten over het verloop van het gesprek. Een officiële Indische woordvoerder verklaarde, dat de besprekingen goed begonnen zijn, niaar dat het nog te vroeg is om er iets van te zeggen. Gisteren begon de dag vroeg voor Eisenhower met het leggen van een krans van vijfhonderd rozen bjj bet ge denkteken voor Mahatma Gandhi en een bezoek aan president Prasad, die de Amerikaanse president vele geschen ken aanbood waaronder een tafel van sandelhout en ivoor die een uitbeelding geeft van de zege van het goed over het kwaad. DEN HAAG. 11 dec. (ANP) De 141 ton metende Zweedse sleepboot „Ti tan" is vermoedelijk in de Botnische Golf vergaan. Het schip had een beman ning van zeven 1 jppen. De „Titan" was vorige week donderdag uit Holmsund vertrokken naar het 499 ton metende motorschip Birgitta, dat machinestoring had. De sleepboot seinde later zelf om assistentie, daar zij met ijs overdekt en zinkende was. De „Birgitta" heeft de lichten van de „Titan" zien verdwijnen. Advertentie 4- 4- 4- 4» 4* 4* 4» 4* 4* 4* 4» 4- 4- 4* 4- 4- 4» 4* 4» 4- 4» 4- hebt u wellicht nog graag iets nieuws of wilt u een cadeautje kopen. Doe dat b.v. morgen, - want ook 12 dec, is een van de dagen, die u kans geven op een GRATIS KOOPDAG ter viering van ons 75-jarig jubileum. Verder zijn o.a. als „kansdagen" aangewezen: 14, 15,16en17 dec. Trekking 21 dec. onzer 19 zaken op die dagen - ra- ouMurr Doe in een uw inkopen grijp uw kans! top acmnoM kunt u uitstekend terecht! 4- 4- 4- 4» 4* 4» 4» 4- 4» 4- 4» 4* 4- 4* 4» 4» 4» 4- 4* 4* 4- 4* 4* 4» 4» (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 dec. De werkge vers in de Stichting van de Arbeid voe len er niets voor om 5 mei 1960 vrijaf te geven ter viering van het derde lus trum van de bevrijding. Zij blijven op him oude standpunt staan, dat de 5 mei viering nooit bet karakter van een echte nationale feestdag heeft gehad, vooral omdat de datum in het zuiden 'van het land minder betekenis heeft dan boven de Moerdijk. Men voelt er wel iets voor om de feestdag om de tien jaar wat meer luister te geven, hetgeen dus in 1965 het geval zou kunnen zijn. Een dag vrijaf kost het land tachtig miljoen gld. De regering is het met de werkge vers niet eens. De ambtenaren zullen 5 mei 1960 niet hoeven te werken. Mi nister-president prof. De Quay heeft de voorzitters van de werkgeversorganisa ties uit de Stichting van de Arbeid uit genodigd om zaterdag met hem over het onderwerp nog eens van gedachten te wisselen. Het verzet in de stichting komt vooral van de zijde der industriële werknemers. FRéJUS, 11 dec. (UPI) Zware re gens hebben het waterpeil in het over stroomde Fréjus gisteravond opnieuw doen stijgen en vele inwoners moesten zich voor de tweede maal deze week op de bovenverdiepingen van hun woningen in veiligheid stellen. Volgens de autori teiten is er g n onmiddellijke nood zaak om bevel te geven tot evacuatie. Maar indien de regen voort zou duren, zouden sommige inwoners hun bescha digde huizen moeten verlaten en in hotels in Saint Raphael onderdak zoeken Voor -ulp aan het door watersnood geteisterde Franse stadje heeft Paus Joannes vier miljoen franc geschonken. De Paus had al eerder een geldbedrag beschikbaar gesteld voor de slachtof fers van de ramp en had in een persoon lijke radio-boodschap zijn apostolische zegen gezonden. De nieuwe donatie is ter beschikking gesteld via bisschop Gaudel van Fréjus-Toulon. DJAKARTA, 11 dec. In kringen yia" Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken werd aldus het Franse persbureau A.F.P. medege deeld, dat de Indonesische regering een vermindering of zelfs een algehele stop zetting m overweging heeft van ver gunningen voor Nederlandse schepen om havens in Indonesië aan te doen Deze mededeling werd gedaan naar aanleiding van berichten, dat „Neder landse elementen" onlangs wapens heb ben ontladen voor opstandelingen in Noord-Celebes. Dit zou zijn geschied door het Nederlandse vrachtschip Bli- tar". veertien dagen geleden, aan' de noordkust van Celebes. De ..Blitar" bevond zich op weg naar Ned. Nieuw-Guinea. Bedoelde zegslie- den van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden, dat deze maatregelen tegen de Nederlandse scheepvaart zouden vallen onder de ac tie van de veiligheidsmaatregelen die zijn getroffen om te verhinderen, dat Indonesische opstandelingen hulp uit het buitenland ontvangen. De dicetie van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd deelde in verband met bovenstaand bericht mede, dat de „Bli tar" voor het laatst in Maart, dus bijna een jaar geleden, in Indonesië is ge weest. Daarna is het schip naar Rotter dam gekomen, heeft toen voor de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij in de Holland-Australië Lijn een reis heen en terug naar Australië gemaakt en vertrok begin november va Bremerhaven naar A'merika. De „Blitar" ligt op het ogenblik te New York. DEN HAAG, 11 dec. De nog maar kort m ons land heersende lichte vorst heeft toch reeds weten te bereiken, dat op enkele waterwegen de ijsvorming dusdanig is, dat de scheepvaart er door wordt gehinderd. Op het ijskaartje van gisteren van de Rijkswaterstaat staat onder meer dat op het Reitdiep in Groningen vandaag geen vaart was vanwege middelzwaar vast ijs. Beperk te scheepvaart was er in de wateren van de Friese grens tot Lemmer, van Fonejacht tot Leeuwarden en in de Houkesloot, waar middelzwaar drijfjjs voorkwam. Geringe vaart wegens mid delzwaar drjjfijs in geul of slop was slechts mogelijk tussen Terhorne en Staveren. Op de Friese meren werd enige hinder van grondijs ondervonden. Beperkte vaart wegens licht vast ijs was donderdag mogelijk op het Veluwe meer tussen Harderwijk en EIburg. LOURENcO MARQUES, 11 dec. (Reuter) Het havenstadje Mocim- boa de Praia in Portugees Oost-Afrika is door een wervelstorm verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen en plaatselijk enige neer slag. Krachtige tot iiatige wind tus sen oost en noordoost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.38—16-28 Maan: 15.23—5.32 WASHINGTON, 11 dec. (Reuter, A.F.P.) De Verenigde Staten zijn van mening dat hun Europese bondgeno ten toch wel een grotere bijdrage kun nen leveren ter bestrijding Aan de de fensiekosten van de NATO dan zij *ot nu toe hebben gegeven, aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Christian Herter gisteren te Washington op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe dat dit vraagstuk aan de orde gesteld zal worden op de bijeenkomst van de NATO-ministers, die dinsdag in Parijs begint. Herter wees in dit verband op de verbeterde economische situatie in West-Europa, maar verklaarde tevens niet nadruk dat de V.S. hun verplichtin gen ten opzichte van de NATO volledig zuilen nakomen. Oyer de reis van Eisenhower zei de minister dat de besprekingen, die de president met de leiders van de landen die bij tot nu toe bezocht heeft, heeft ge voerd, in elk opzicht buitengewoon be vredigend zijn geweest. Herter zei te hopen dat de onderhandelingen over de herziening van het Japans-Amerikaan se veiligheidsverdrag binnenkort afge sloten kunnen worden. Er zijn bij deze onderhandelingen al flinke vorderingen gemaakt en wij verwachten dat be langrijke vraagstukken spoedig opgelost zullen zijn, aldus Herter. Over dë be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Panama, zei de minister, dat de Ame rikaanse regering verscheidene voorstel len overweegt om verbetering in deze betrekkingen te brengen. Herter verklaarde voorts dat zijn re gering het een ernstige zaak zal vin den indien de vrijhandelszone der zeven landen en de gemeenschappelijke markt der zes landen zich tot onder linge concurrenten zullen ontwikkelen. Hij wees erop dat de V.S. nauw be trokken zijn bij de Euromarkt, maar niets gedaan hebben om de nieuwere or ganisatie te ontmoedigen. De ondermi nister van buitenlandse zaken, Douglas Dillon, is thans in Europa om bespre kingen te voeren over een voortgezette liberale handelspolitiek met leiders van beide organisaties. (Van onze Haagse redactie) DIlN HAAG, 11 dec. Er is een begin gemaakt met een gesprek tussen het ministerie van Economische Zaken en de bakkers over een verhoging van de broodprijs met één cent. De bakkers nebben de kwestie bjj het departement aan de orde gesteld naar aanleiding van het stijgen van de meelpryzen. DE BILT, 11 dec. De wind draait naar noordwest, waarbij in het noorden van het land lucht zal worden aange voerd, die over de Oostzee en de Duitse bocht is gestroomd. De temperatuur zal daardoor stijgen en overdag even boven nul komen. In het zuiden van het land blijft de lucht over land aangevoerd met lichte vorst in de nacht en overdag tem peraturen om het vriespunt De wolken velden van de randstoringen boven Mid den-Europa zullen af en toe het land binnendrijven, waarbij er kans bestaat, dat er hier en daar ook enige neerslag valt. Station Weer Den HeJdei Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nicê Berlijn Frankfort München Zünch Genéve Wenen Innsbriick Rome Madrid Lissabon max. min. neersl. temp. temp. afgel. gisteren 24 uur geheel bew. -1 -2 0 geheel bew. -1 -2 0 zwaar bew. 2 0 0 geheel bew. -2 -4 0 geheel bew. 0 -2 0 half bew. -1 -3 0 geheel bew. 0 -1 0 geheel bew. 4 -0 0 sneeuw -3 -3 2 geheel bew. -4 -7 0 geheel bew. 2 1 0.3 regen 7 5 2 geheel bew. -1 -2 0 geheel bew. 4 0 0 zwaar bew. 2 -1 0 zwaar bew. 9 3 2 onweer 14 7 20 sneeuw -2 -4 0.1 geheel bew. 4 -0 0 geheel bew. 1 -1 0 geheel bew. 3 2 0 zwaar bew. 0 0 0 zwaar bew. 4 0 1 regen 6 2 0.4 half bew. 17 16 2 geheel bew. 6 5 O regenbui 14 9 5 1 f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1