Verschil van mening tussen belanghebbende agrariërs en geschoolde deskundigen l! at is natuurschoon? Indië r NUTROMA Dames CONTACT De Pijnbank"spannend stuk vol oude problemen 's Lands Kroniek- X» Gr» Amerika s hulp aan Amerikaanse „Nobelprijs" Uit de pers Nobelprijzen uitgereikt Vanavond Nieuw systeem kleuren-t.v. J DE MYSTERIEUZE ■■m VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 TUINDERSVAKGROEP L.T.B. BUITENLANDSE KRONIEK Kerst- en Nieuwjaars- post voor Land- en Luchtmacht Hij proeft hetZij weet het de veredelde koffiemelk van 7lutricia Kerst- en nieuwjaars correspondentie handen HAMEA-GELEIIÜSM3 Geen rijkere glans dan kaarslicht... GOUDA kaarsen! Ondeugdelijke camouflage Johnny Kraaykamp overbelast Literatuur in plaats van emigratie Radio-uitzending van Openbaar Consistorie Paus houdt Kersttoespraak op 23 december door JAN VAN GENT ïi I" l.VRLEM, 10 dec. De klassieke con.roverse tussen de geschoolde des kundige en de belanghebbende leek kwam enige malen aan de orde tijdens de in Haarlem gehouden algemene ver gadering van de vakgroep Tuinders van de L.T.B., de katholieke land- en tuin- bouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Verschil 'van opvatting tus sen de agrarische leek enerzijds en de geleerden" aan de andere kant be staat er over planologische maatrege len bijvoorbeeld, maar ook over de vraag, wat natuurschoon nu wel is. Felle kritiek werd er in de onder voor zitterschap van de heer J. Groen zn en dra- P resident Eisenhower is tot nog toe op zijn wereldreis overal met groot enthousiasme begroet. Niet alleen in landen die met Amerika door een defensiepact verbonden zijn als Italië, Turkije en Pakistan maar ook in het neutrale Indië is de president een indrukwekkende ontvangst ten deel gevallen. Het ziet er naar uit, dat de tocht een groot succes wordt, dat Eisenhowers initiatief bij zal gen tot een beter begrip in het buiten land van Amerika's buitenlandse poli tiek. Zijn „boodschap van vrede en vriendschap in vrijheid" is in de nu door hem bezochte landen met grote instemming ontvangen. De staatslieden in de vrije wereld zijn over het alge meen overtuigd van Eisenhowers op rechtheid als hij uiting geeft aan zqn verlangen naar vrede. Maar het was goed, dat de president bij zijn aankomst in New Delhi nog eens uitdrukkelijk uiting gaf aan dit verlangen, toen hij de woorden sprak: „Wij staan voor de keus tussen oorlog en vrede, en oorlog is iets dat te verschrikkelijk is om ook maar in overweging te nemen." Eisenhower koestert niet de illusie, dat hij premier Nehroe kan bewegen de traditionele Indische neutrali teit op te geven. De leider van het Westerse blok zal zelfs geen poging doen om Indië over te halen zich bij dit blok aan te sluiten; zoals bijvoor beeld Pakistan al jaren gelden de zijde van het Westen heeft gekozen. Maar als Eisenhower er slechts in slaagt om het wantrouwen weg te nemen, dat in bepaalde Indische kringen nog ten aanzien van Amerika be staat dan is zijn missie al een suc ces. De Indiërs, die onlangs het slachtoffer zijn gewor den van Chinese agressie, zijn tot het besef gekomen, dat de communistische expansiedrang geen halt houdt voor de Indische grenzen. Zij hebben meer be grip gekregen voor de politiek van Wash ington ten aanzien van Peking, nu zij zelf ook zulke onaangename erva ringen hebben met Rood-China. op de de nor- Amerika wordt door Indië beschouwd als een van de voornaamste lan den die bij kunnen dragen tot de verhoging van de Indische welvaart. Hoewel Indië over vele rijke natuur lijke hulpbronnen beschikt is het een onderontwikkeld land. De Indische bo dem bevat een schat aan grondstof fen, maar de beschikbare bronnen zijn nog lang niet allemaal aangeboord. Nehroe is diep overtuigd van de nood zaak tot industrialisatie. Hij spant zich ook tot het uiterste in om de landbouw te moderniseren, om aldus de agrarische productie op te voeren. Hij heeft de Indiërs dezer dagen nog eens voorge houden, dat zjj heel hard zullen moeten werken om het land voor een econo mische ondergang te behoeden. Nehroe werkt met vijfjarenplannen. Het eerste vijfjarenplan heeft Indië al achter de rug, en aan de verwezenlij king van het tweede vijfjarenplan wordt nu gewerkt. Maar voor de uit voering van deze plannen is veel geld nodig, dat Indië voor een belangrijk deel uit het buitenland moet betrekken. Als Nehroe de laatste jaren niet zo veel buitenlands kapitaal ter beschik king had gekregen, zouden de Indiërs er op het ogenblik heel wat slechter aan toe zijn dan nu het geval is. Amerika is al in 1950 begonnen met het verlenen van aanzienlijke steun aan Indië. Aanvankelijk was die steun voor al gericht op het lenigen van de on middellijke nood. maar sinds enige ja ren wordt ook hulp verleend door In dische ontwikkelingsplannen van wijde re strekking. Reeds negen jaar gele den kon Indië bij de VS een lening slui ten van 290 miljoen dollar voor de aan koop van tarwe. Die tarwe had New Delhi toen nodig voor de bestrijding van een hongersnood. In 1950 kreeg Indië ook Amerikaanse hulp in het ka der van het zogenaamde Punt Vier- programma van Truman, dat gelan ceerd was om de onderontwikkelde ge bieden in de wereld te steunen. In januari 1952 is Amerika begonnen met een werkelijk grootscheeps project ter ondersteuning van de Indische economie. Amerikaanse en In dische deskundigen hebben indertijd sa men besproken voor welke grote wer ken de Amerikaanse gelden zouden worden gebruikt. Onder de goederen die Amerika aan Indië ter beschikking heeft gesteld, bevinden zich kunstmest stoffen. stalen halffabrikaten, locomo tieven en auto's. Bij de verkoop aan Indië van overtollige Amerikaanse landbouwproducten werd de opbrengst in rupies aan de Indiërs ter beschik king gesteld voor de financiering van economische ontwikkelingsprojecten. (Op de manier waarop West-Europa tien jaar geleden kon profiteren van de tegenwaarde-rekening van het Marshall-plan). Tussen het begin van 1952 en de zomer van 1959 hebben de VS aan Indië voor een bedrag van 1,7 miljard dollar hulp verleend. De Amerikanen hebben overigens niet al leen met goederen geholpen, maar zjj hebben ook technici ter beschikking ge steld, en zjj hebben Indiërs de kans ge geven om in de VS een specialistische opleiding te krijgen. De voortzetting en eventuele uitbrei ding van de Amerikaanse hulp aan Indië vormt op het ogenblik een van de belangrijkste onderwerpen van ge sprek tussen Eisenhower en Nehroe. De Indiërs waarderen vooral, dat Amerika nooit van Indië heeft ver wacht, dat het zich als tegenprestatie voor de verleende steun bij het Wes terse blok aansluit. Uiteraard hoopt men in de VS echter, dat de hulpver lening bij zal dragen tot de verbetering van de Amerikaans-Indische betrek kingen. staande vergadering geleverd strikt-theoretische toepassing door ambtelijke instanties van allerlei men. De kring Leiden had de kat de bel aangeboden met een protest tegen het bouwverbod van kassen ter wille van het natuurschoon. Een van de tuinders in de vergadering vertelde naar aanlei ding daarvan, dat de kassen bij hem in de buurt door vreemdelingen juist zo mooi gevonden worden, 's Zomers komt het geregeld voor, dat Duitsers of Amerikanen, soms ook Nederlanders, bij hem aanbellen om te vragen of ze eventjes vanaf het balkon een foto mo gen maken van die kassen, die het zo mooi doen in de natuur. Een ander lid wees er op, dat er bij hem in de buurt een weiland is, waar ter wille van het natuurschoon geen koeien op mogen. Met hoongelach reageerde de vergade ring op deze, door haar als een absurdi teit opgevatte bepaling. Voorzitter Groen voegde er aan toe, dat hem ge vallen bekend zijn, dat voorgeschreven werd allemaal eendere huizen te bou wen ook om het natuurschoon niet te schaden. De kring Westland stelde voor te be vorderen, dat de herziening van het streekplan voor de Brielse Maas niet goedgekeurd zou worden, zolang er geen algemeen plan voor de Zuid hollandse eilanden is vastgesteld. Dit wegens het verziltingsgevaar, dat men vooral voor de glastuinbouw verontrus tend vond. In deze geest heeft ook de georganiseerde landbouw reeds zijn be zwaren bij de instanties kenbaar ge maakt. Voorzitter Groen vond het on juist, dat het bedrijfsleven veelal te zwak vertegenwoordigd is in planologi sche commissies. Het zijn ook daar weer de deskundige ambtenaren, die de andere belanghebbenden voor vol dongen feiten trachten te stellen zo meende hij. Er is te weinig overleg, dat kan ook moeilijk in een „commis sie" met een veertigtal leden. De vergadering was het met het be stuur eens, dat de nodige voorzichtig heid in acht moet worden genomen met het systeem van de contractteelt voor de conserven-industrie. De tuin ders moeten ér voor waken, hun zelf standig ondernemersschap niet prijs te geven. Ook moeten de op contract ge teelde groenten aan zekere eisen vol doen. Daaraan moet, aldus bleek uit het ter vergadering gezegde, wel eens het een en ander ontbreken. Met algemene stemmen werd de heer Groen opnieuw herkozen als voorzitter. Ook de aftredende bestuursleden H. P. de Wijs en Jac. de Groot en hun plaats vervangers P. van der Hulst en Fr. Meyer werden met algemene stem men herkozen. DEN HAAG, 11 dec. Voor militai ren van de Koninklijke Land- en Lucht macht op Nederlands Nieuw-Guinea Be stemde luchtpostcorrespondentie, waar van het gewenst is, dat zij de geadres seerden voor Kerstmis 1959 respectie velijk voor 1 januari 1960 bereikt, moet uiterlijk op 15 december respectieve lijk 22 december in Nederland ter post worden bezorgd. De voor de militairen van de Ko ninklijke Landmacht in Suriname be stemde kerst- en nieuwjaarscorrespon dentie moet bij verzending per lucht post uiterlijk op 18 december resp. 20 december in Nederland worden gepost. STOCKHOLM, 10 dec. Binnen en kele jaren zal een Amerikaanse tegen hanger van de nobelprijs worden inge steld, zo meldt de Zweedse pers. De be doeling is dat hjj zal worden uitgekeerd voor werkzaamheden op vijf andere ge bieden. dan die welke door de echte nobelprijs worden bestreken. Een Ame rikaanse schenker heeft tien miljoen dollar voor dit doel toegezegd. De stuwende kracht bij deze plannen is de heer Carleton Smith, directeur van de „National arts foundation of America". De prijzen zouden even groot moeten zijn als de oorspronkelijke nobel- prijzen. Om een antwoord te vinden op de vraag voor welke vakgebieden zij beschikbaar moeten worden gesteld heeft de heer Smith o.a. gesproken met Albert Schweitzer, de psycholoog Carl Jung president Eisenhower en me vrouw Roosevelt. Hij zal nog gaan pra ten met de atoomgeleerde Niels Bohr, de geschiedkundige Arnold Toynbee, en de schrijver André Malraux. Van Win ston Churchill heeft hij al een advies gekregen: „Geef de prijs aan degene, die er ons het meest trots op maakt dat we tot het menselijke ras behoren. Anderen adviseerden hem wiskunde, astronomie, psychologie, geschiedenis, godsdienst, onderwijs en kunst te kie zen. Advertentie j4 fcS» DEN HAAG, 11 dec. De PTT deelt mede dat luchtpostcorrespondentie (geen postpakketten) voor de hierna te noemen buiten-Europese bestemmin gen waarvan het gewenst is, dat zij de geadresseerden voor 25 december 1959 resp. voor 1 jan. 1960 bereikt, uiter lijk op de hierna achter de landen ver melde data ter post dient te worden bezorgd: Kerst. Nieuw. Amerika (New York 13 dec. 20 dec. Argentinië (Buenos Aires) 16 dec. 20 dec. Australië (Sydney) 11 dec. 18 dec. Brazilië (Rio de Janeiro) 16 dec 20 dec. Canada (Montreal 12 dec. 19 dec. Chili (Santiago) 16 dec. 20 dec. Egypte (Cairo) 13 dec. 20 dec. Indië (Bombay, Calcutta) 14 dec. 21 dec Indonesië (Djakarta) Israël (Tel Aviv, Haifa) Japan (Tokio) Malakka (Singapore) Mexico (Mexico D. F.) Ned. Antillen Oranjestad) 15 dec. 20 dec. 15 dec. 20 dec. 15 dec. 20 dec. 15 dec. 20 dec. 14 dec. 21 dec. (Willemstad 17 dec. 21 dec. Ned. Nieuw-Guinea (Biak) 17 dec. 22 dec. Nieuw-Zeeland (Auckland) 11 dec. 18 dec. Pakistan (Karachi) 15 dec. 20 dec. Suriname (Paramaribo) 18dec. 20 dec Thailand (Bangkok) 16 dec. 20 dec. Uruguay (Montevideo) 16 dec. 20 dec Venezuela (Caracas) 14 dec. 21 dec. Zuid-Afrika (Johannesburg 12 dec. 19 dec. Advertentie ruw of schraal STOCKHOLM, 10 dec. (Reuter) Vier Amerikaanse geleerden, een Tsje- choslowaakse hoogleraar en een Ita liaanse dichter hebben vandaar de No belprijzen voor 1959 uit handen van ko ning Gustaaf van Zweden ontvangen. De plechtigheid, waarbij 2.000 personen aanwezig waren, werd gehouden in het moderne concertgebouw van Stockholm. Degenen die de Nobelprijzen in ont vangst namen waren professor Severo Ochoa en professor Arthur Kornberg, die de Nobelprijs voor geneeskunde de len. Voorts professor Emilio Segre en professor Owen Chamberlain, die de prijs voor natuurkunde delen. De ande re twee Nobelprijswinnaars zijn de Tsjechoslowaakse prof. Taroslav Hey- rovsky (chemie) en de Italiaan Salva- tore Quasimodo (literatuur). Koning Gustaaf overhandigde het No- bel-diploma en de zware gouden me daille en onderhield zich enkele minu ten met ieder der prijswinnaars, die hun cheques voor 220.678 Zweedse Kroon vrijdag in handen krijgen. Koningin Louise en de andere leden van de Zweedse koninklijke familie woonden de plechtigheid ook bij en be gaven zich later met ongeveer 700 der andere gasten naar het traditinele No- bel-banket in het stadhuis. OSLO, 10 dec. (Reuter) Tijdens een lechtigheid in de grote aula van de universiteit van Oslo heeft het zeventig jarige Britse, socialistische parlements lid Philip Noel-Baker de Nobelprijs voor de vrede ontvangen. Hij aanvaardde de gouden medaille en het diploma die be horen bij de prijs, uit handen van Goennar Jahn, de voorzitter van de commissie van vijf die door het parle ment benoemd is om de prijs toe te kennen. Advertentie Opneming in deze rubriek ie niet noodzakelijk een bewijs van •»- ttemmino. Het Parool schrijft in een commen taar op het orde-debatje in de Tweede Kamer over de voorbereiding van het voorstel tot wijziging van de Loterijwet (de voetbalpoolkwestie) onder de titel: „Ondeugdelijke camouflage" o.m. het volgende: De werkelijke toedracht was de vol gende. De kritiek op de voorgenomen regeling van de voetbaltoto heeft de sportcommissie der K.V.P. er toe ge bracht een verhoging van de maximum prijs te bepleiten, naar verluidt tot een bedrag van 100.000 gulden. Ook haar Kamerlid mr. Blaisse schijnt op dit standpunt te staan. Met behulp van de P.v.d.A. en V.V.D. zou de K.V.P. een dergelijk amendement in de wet kun nen brengen. Dit perspectief nu schijnt de C.H. en de A.R. ministers er echter toe gebracht te hebben ietwat dreigend met hun portefeuilles te gaan zwaaien. Dientengevolge zag prof. Romme zich genoodzaakt op politieke gronden zijn fractie voor een compromis te win nen. Mr. Blaisse bleek in dit verband minder geschikt om als centrale figuur te fungeren, aangezien hij al jaren op treedt als een van de vurigste verde digers van de toto en van de sportbe- langen, die met een voortgezette bloei van de toto gemoeid zijn. Hoe kon men evenwel voor de Kamercommissie de ze man passeren, wiens foto immers tijdens de K.V.P.-verkiezingscampagne lévensgroot in de r.-k, dagbladen werd geadverteerd als dé grote Kamerkam pioen van de voetbaltoto? Zoiets was slechts mogelijk met een beroep op zijn lidmaatschap van de staatscommissie-Wiarda. Maar dan moest deze uitsluitingsgrond natuurlijk óók worden uitgebreid tot de andere Kamerleden, die in deze commissie zit ting hebben gehad. Hiertoe waren de andere regeringspartijen, die er ook al le belang bij hebben een onderling con flict te vermijden, wèl bereid. De P.v.d.A. echter wilde aan dit spelletje niet meedoen. Ed Hall jr., kapitein in het Ameri kaanse leger, heeft tijdens de oorlog in Korea vier jaar doorgebracht in een gevangenkamp. Wanneer hij in zijn va derland terugkeert wordt hij beschul digd van verraad, gearresteerd en voor een Militair Gerechtshof gedaagd. De beschuldiging is juist. Hall jr. bekent dat hij compromitterende, door de Chi nese communisten opgestelde pamflet ten heeft ondertekend en dat hij zijn medesoldaten in landverraderlijke taal heeft toegesproken; niet echter dan na een langdurige physieke en psychische marteling. En men ziet het probleem dus aankomen: in hoeverre is de jon geman schuldig? Zijn formeel-juridische schuld staat wel vast, maar als men nu eens over de „morele schuld" gaat praten? En de veelbesproken vraag doemt op: kan men van een mens eisen een held te zijn? In het stuk werd Hall jr. zonder meer door het Hof schuldig verklaard. Onge twijfeld niet met de instemming van velen, die gisteravond naar de door de A.V.R.O. gelanceerde T.V.-opvoering van Rod Serling's „De Pijnbank" heb ben gekeken. En het woord „over macht" zal wel in menige huiskamer zijn gevallen. Het zou bepaald overdreven zijn te beweren, dat Serling met zijn stuk een nieuw licht op de onderhavige proble matiek heeft geworpen. Hij laat ergens een kapelaan optreden die nogal som- bertjes stelt dat niet alleen Hall maar „wij allen" schuldig zijn. Wij, voor ons, voelen niet bijzonder voor zulk een ar gumentatie, maar zelfs als zij waarheid mocht bevatten schiet de veroordeelde jongeman er weinig mee op. Trouwens, als de aanklager zegt dat de „zwak heid" van de beschuldigde kapitein niet getolereerd kan worden met het oog op de wellicht nog in het verschiet liggende zwakheden van andere solda ten zal dat ook wel waar zijn. De beste oplossing blijft natuurlijk: geen oorlog maken en mensen dus niet in zulke on houdbare situaties plaatsen. Maar wij geven toe dat de problemen ook met de ze constatering niet weg zijn gevaagd. Hoe dat zij, deze „Pijnbank" moge dan weinig origineel zijn, het is zeker wel een goed verteld verhaal. Serling is voor zijn taak berekend, waar het gaat om het schrijven van een spannend te levisiespel. De rol van de jonge Hall was in handen gelegd van Ton Lensink en hij w&s de verscheurde en deernis wekkende figuur, die hij moest wezen. Hall sr., zelf een oude ijzervreter, die dus geheel „kapot" is door het gedrag van zijn zoon, werd vertolkt door Jo- han Kaart. Hij had er kennelijk nogal moeite mee, gestalte te geven aan de verbeten getourmenteerdheid, die van hem werd gevraagd. En wij kunnen hef heus niet helpen dat wij bij voorkomen de gelegenheden voortdurend Potasch (of is hef Perlemoer) achter hem zien opdoemen. Er waren overigens alleen maar getourmenteerde figuren in dit stuk; wat het een tikje vermoeiend maakte. Maar dat kon niemand hel pen. In ieder geval zag men een be paald indrukwekkende auditeur-mili tair van Guus Oster, strak en gespan nen gespeeld; en dat gold in iets min dere mate ook voor de verdediger van Henk Rigters. De r?gie van Theun Lammertse een nieuweling in het T.V.-vak was niet opzienbarend, ma£jr wel correct. En voor een debutant zeer zeker niet onverdienstelijk. Men moet hem be paald nog meer kansen geven. H. Hn. HILVERSUM, 10 dec. Tussen de AVRO en Johnny Kraaykamp worden besprekingen gevoerd over een sprei ding van diens medewerking aan de „Weekend Show". Zijn maandelijkse optreden, waarvoor hijzelf de teksten moet schrijven, valt hem naast zijn an dere werkzaamheden te zwaar. Toch zal Johnny Kraaykamp, die in elk ge val in het op Tweede Kerstdag uit te zenden programma als ga: theer zal optreden, vermoedelijk ook nog in ja nuari in deze rol op het scherm ver schijnen. Intussen beraadt men zich over het karakter, dat in de maanden februari, maart en april aan de „Week end Show" zal worden gegeven. Over het optreden van Johnny Kraaykamp in het seizoen 1960-1961 is in principe overeenstemming bereikt. PARIJS, 10 dec. (UPI) Henri de France, een 48-jarige Franse inge nieur, heeft een nieuw systeem voor kleurentelevisie ontworpen, waarbij gebruik kan worden gemaakt van speciale ontvangers, die ongeveer de helft duurder zullen zijn dan de thans gebruikte toestellen, maar waarmee tegelijkertijd een normale zwart-wit- ontvangst mogelijk is. De stations, die volgens het nieuwe systeem kunnen werken, zenden ach tereenvolgens de beeldlijnen in zwart wit en dezelfde beeldlijnen in kleuren uit. In de ontvangers worden ze samen gevoegd tot een normaal beeld, of ge scheiden in kleuren. Het systeem kan worden toegepast op het Franse tv-sy- steem van 819 en op het Europese van 625 beeldlijnen. Ir. De France, die voor een particu liere onderneming werkt, heeft ver klaard, dat zijn systeem een hulpmid del kan zijn om tot een standaardise ring van het aantal beeldlijnen te ko men en Eurovisie-uitzendingen in kleuren te verzorgen. Tot dusver is het systeem beproefd met een afstand van 1200 kilometer tus sen zender en ontvanger. Het heeft bij die proeven uitstekend voldaan en blijkt belangrijke voordelen te hebben boven het Amerikaanse systeem voor kleurentelevisie. HILVERSUM, 11 dec. De NCRV- televisie zendt vanavond het filmver slag uit, dat enige tijd geleden is ge maakt van een grootscheepse jacht in het Afrikaanse Zambesi-gebied op wil de dieren, die wegens de aanleg van de Kariba-dam moe:.',en worden ge ëvacueerd. Een optreden van de Deen se Amerikaan Freddy Albeck wordt ge volgd door de rubriek „Attentie" van Peter van Campen. In het Theater Andersom wordt van avond „Het paard van Alexander" op gevoerd. Deze fantasie van Rolf Pe tersen wordt door slechts één acteur ge speeld: Steye van Bi-andenberg in de rol van de boekhouder Matthias Mat- thijsen. Wina Born houdt vervolgens een causerie met grammofoonplaten over „De viool in de volksmuziek". Voor de VPRO-microfoon speelt van avond de pianist Cor de Groot de Noc turne opus 64 no. 2 in cis kl. t. van Chopin, terwijl Coralie met medewer king van de gitarist Dick Visser onder de titel „La Pastora" door haarzelf be werkte Spaanse lieojes zingt over be- delprinsen, zwarte Maria's, ezélsgeluid en de wind in de eucalyptusbomen. HILVERSUM, 11 dec. Het klank beeld „Amerika, land van vele maar be grensde mogelijkheden", dat de K.R.O. hedenavond om 20.30 uur zou uitzen den, moet vervallen wegens ziekte van Leo Pagano. In plaats daarvan zendt de K.R.O. nu een literair etherforum uit, dat in het kader van de werkzaamheden van de Conferentie voor Nederlandse letteren en het Belgisch-Nederlands Cultureel accoord door het N.I.R. werd verzorgd. Dit forum, dat zich met actuele vraag stukken inzake literatuur zal bezighou den, wordt gevormd door de letterkun digen: Achilles Mussche, voorzitter, Va leer van Kerkhove en Jan Walravens. VATICAANST/ D, 11 dec. (K.N.P.) Radio Vaticana zal in samenwerking met de Italiaanse radio de plechtighe den van het Openbaar Consistorie op 17 december uitzenden. Het openbaar consistorie, waarin de Paus, Joannes XXIII, de nieuw gecreëerde kardina'en de rode hoed uitreikt, wordt gehouden in de St.-Pieter ne begint om half tien. De Kerstboodschap, die de H. Vader woensdag 23 december om 12 uur uit spreekt. wordt eveneens door Radio Va ticana in samenwerking met de Itali aanse radio uitgezo. 'en. Beide uitzen dingen kunnen in Nederland ontvangen worden op de kortegolf 19, 25 en 31 meter. De K.R.O., die 23 december geen uitzending heeft, herhaalt de uit zending op Eerste Kerstdag van 12.15- 12.35 uur. Eén vrouw tussen zeshonderd mannen - Dulcia Pulitzer reist met haar man de wereld rond - ^chone Italiaanse „kleedtzeekastelen aan Zeshonderd dag en nacht, bouwing van Victoria" op Een scène tussen Yda Andrea en Ton Lensink uit het T.V.-stuk „De Pijnbank" Een speurdersverhaal In de auto vroeg Segers: ,W\jzer geworden?" „Men wordt altijd wijzer, van alles. "De grote mysterie-man." Daarbij liet Segers het. Inspecteur Sluiter wilde ge bracht worden naar een klein hotel op de Oroen plaats. Hij hield van de Groenplaats. Langs het trol toir tegenover het postkantoor stonden de kiamei vol herfstbloemen. In het midden van het plemtjt rees het standbeeld van Rubens en daarachter de to ren van de kathedraal. Het was meer om deze din gen dat hij steeds terugkeerde naar dit hotel. Dt baas verwelkomde hem daar met enig omzag ei hij leidde hem persoonlijk naar boven. Sluiter lie er 2ijn kleine koffer achter en vond beneden aai een van de tafeltjes met hun wit marmeren blad Victor Segers wachten. De Sinjoor vroeg: „Wat is verder het krijgsplan, mon général?" „Op de plaats rust. Eten en dan een paar ui herkauwen. „Anders niets?" „Opbellen naar Amsterdam. En vanavond..." „Als ik u goed ken wordt het vanavond De Go; den Haan. Ja?" Sluiter lachte. „Je kent me zo langzamerhand veel te goed Dat was ik inderdaad van plan. Heeft het je hogt goedkeuring?" „Alleen als we nu samen gaan eten en ik het mag betalen. Ge herinnert u de zaak-Odijk Ja, de inspecteur herinnerde zich nog de kiem smokkelaar en alles wat er via hem aan he; was gekomen. „Dat wil ik nu afrekenen. De Rode Hoed, ons onvolprezen eethuis is hier vlakbij bovendien. Lr „Ik geef me gewonnen, bij voorbaat." „rnen Dus aten ze samen, Victor Segers uit Antw P en inspecteur Sluiter uit Amsterdam. Het middag van hun vriendschap, zij het niet genee, want Sluiter had zo het een en ander door te f> aan Amsterdam. Op de Elandsgracht zette dat weei een paar mensen aan het werk. Die avond kwam de schemering vroeg over om werpen. Van de Groenplaats waren de bloemensiai- letjes verdwenen en Rubens stond eenzaam te si- ren over het plein. Inspecteur Sluiter wandelde kalm over de hobbelige stenen naar zijn hotel. HU nam de tijd voor zijn avondmaaltijd en een paar uur laxei was hjj in De Gouden Haan, om er de afspraax t< houden met Victor Segers. De Antwerpenaar zat a op hem te wachten in de nog rustige club. Chai'iey Band speelde en de kellners hadden nog alle uj im te bedienen aan de schaars bezette tafeltje? „Dat is Dizzy Sjarel uit onze rapporten,'' zei be iers zonder inleiding. Sluiter leupde achteruit in zyi ,toel en bekeek de orkestleider nauwkeurig. De klei ie man stond te wippen voor zijn orkest, dat ni. lirigeerde met afgepaste, precieze beweginkjes. .H Iroeg een nauwsluitend grijs jasje, dat afstak bn dc warte uitrusting van de andere orkestleden. Voo -eide politiemannen had hij geen enkele speciale be mgstelling, want tot nu toe had hij alleen De Kc inck pas ontmoet. „Aardig orkest," zei Sluiter. Anders hadden jullie het in Rotterdam nooit wi -n hebben," zei Segers nederig. ,,D,e nachtclub das ras aan de Rochussenstraat, zegt u dat iets? „Als ik me goed herinner zijn er daar een stuk o Ir'ie bij elkaar. Druk bezoct ook. niet het min; 'oor passagierende zeelieden. Niets bijzonders ver Ier." „Oh," zei Segers. „Wat wilde meneer bestellen.' "De eigenaar," zei Sluiter. Segers lachte schaterend. Hij vroeg een keilner om de eigenaar te zeggen dat er een paar mensen waren om hem te spreken en de keilner noteerde die order, tegelijk met de cognac. De eigenaar was er het eerst. Het was een dikke, kleine man in een zwart pak dat hem strak om het lichaam span de. Hij werd er niet kalmer op, toen Segers hem vertelde dat zij de politie van twee landen vertegen woordigden. Hij ging zitten met een onverhoedse be weging. „Ik heb al tegen iemand anders alles verteld Jei hij defensief. „Deze meneer is helemaal van Amsterdam geko- nen om het nog eens te horen," zei Segers vriende- ijk. „En Amsterdam is heel ver, zeggen ze." „Wat hebt u allemaal al verteld?" vroeg Sluiter. „Prins Voedo, daar gaat het toch om?" ,.Om niemand anders. En rap, manneke, allee." Het manneke zuchtte. „Anderhalve maand terug kwam Prins Voedo hier inlopen..." „Hebt u een juiste datum?" .,'t Is nu... 17 september. Het jazz-orkest van den brei zat ermee, maar ik zag er iets in. En dat 't geworden ook. Tot gisteravond," voegde hjj er \istroostig aan toe. „Begin augustus. Wel. wel. „De vijftiende is hij officieel van start gegaan, iet pakte seffens goed aan, zo goed dat die gram- ïofoonplatenfabriek is gekomen met een aanbieding, k kan nog steeds niet verstaan welke loebas die- ui Prins iets heeft willen doen, helemaal niet..." De dikzak keek ongelukkig. Hij boog opzij om zijn .ellner gelegenheid te geven twee cognacglazen op afel te zetten en op de een of andere manier lucht- e dat gebaar hem op. Hij herinnerde zich mis- .chien plotseling dat hij achteraf toch zelf eigenaar vas van deze bloeiende zaak en zijn gezicht klaar- 'e op. Hij zei uitnodigend: ,,De heren gaan hun gang maar. Het is voor mijn ekening." „Het is voor rekening van de Antwerpse opspo- ingsdienst," zei Segers streng. Beschermend legde hij zijn brede hand op het bolle .las en liet de cognac zachtjes heen en weer schom- nelen. Het deed het mannetje weer ineen schrom pelen. (Wordt vervolgd man werken gestadig, in ploegen, aan de ver- het Liberiaanse schip de werf van Wilton- Fyenoord in Schiedam. Toen we de zer dagen eens gingen kijken hoe dit haastkarwei opschiet, ontdekten we in het krioelende nest van mannetjes mieren opeens een vrouw. Een char mante vrouw, met een donker, intelli gent gezicht en ietwat grijzende maar veerkrachtig golvende haren. Ze stond in een der salons, waar met man en macht gewerkt werd om uit wat men in vaktermen noemt kaal ijzer een luxueus verblijf te maken, geschikt om zelfs de meest verwende cruise-passagiers uitroepen van be wondering te ontlokken. Signora Dulcia Pulitzer, echtgeno te van de Italiaanse binnenhuisarchi tect met deze Amerikaanse naam, was bezig het materiaal voor de vloerbedekking te keuren. Ze is spe cialiste inzake kleureffecten en vol gens haar smaak worden de decora ties in de grote salons in pastelkleu ren uitgevoerd. Maar ze houdt ook toezicht op het materiaal, waarmede gestoffeerd, gedecoreerd en gemeu bileerd wordt. Haar grote materialen- kennis maakt haar dit mogelijk. Zo is een expert in fijne houtsoorten. „Maar signora", zeiden we ver baasd, „hoe redt u het tussen al die mannen?" „Voortreffelijk", antwoord de ze in bijzonder meiodieus Itali aans met het zoetgevooisde accent van de Kaukasus. Daar werd Dulcia Pulitzer geboren, maar haar familie kwam uit het Noorden van RusJand, uit wat thans Leningrad heet, dus het oude Petrograd ofwel Sint Peters burg. Als kind verliet ze met haar ouders Sovjet-Rusland en kwam na veel omzwervingen in Italië terecht. Intussen had ze in Frankrijk en En geland gewoond en zich op de studie der filosofie geworpen. „Neen, geen filosofie meer, abso luut niet", zei ze op onze verwonder de oogopslag. „Werken, praktisch werken. Waarom? Wel, omdat het me begon te vervelen, altijd maar thuis te zitten. In 1946 konden onze .wee kinderen op eigen benen staan en toen ben ik mpn man gaan assiste ren. Ik heb een jongen en een meisje. De jongen werkt bij de Caltex in Ca- lifornië, het meisje studeert in Genua kunstgeschiedenis". Natuurlijk had Dulcia Pulitzer te voren belangstelling voor het werk van haar man gehad. Ze zag er niet tegenop, opnieuw door de wereld te gaan zwerven. Maar nu was liet meestal in zijn gezelschap. En zo leerde ze heel Europa kennen, Ame rika en andere delen van de wereld. \llengs groeide haar interesse voor bepaalde aspecten der binnenhuisar chitectuur. Heden ten dage kan ze zich nog wel niet meten met haar man, die zeventig schepen, waaron der de befaamde „Andrea Doria" in richtte, maar ze mag toch zeggen, een groot aandeel gehad te hebben in de binnenhuisarchitectuur van we' twintig zeekastelen. Signora Dulcia Pulitzer sprak haaf grote bewondering uit voor de werk lust der Nederlandse arbeiders ed voor de goede organisatie van het werk. Haar man, die zich bij haar gevoegd had, beaamde dit. Alies gaat hier even rustig, weloverwogen en efficiënt, stelde hij vast. Beiden wa ren ze dinsdag uit Genua aangeko men. Gewoonlijk reizen ze per vlieg' tuig maar ditmaal waren ze met de trein gegaan. Uit het zonneland Ita lië vertrokken bij zware regenval en een verduisterde hemel. In „Olanda werden ze door een stralende zon be' groet Of ze Nederland reeds kende? Wel. in verband met dit karwei is ze ei nu al ettelijke malen om zakelijke re denen geweest. Dat is echter een gang van vliegveld of trein naar het schip. Maar vroeger heeft ze Neder land toeristisch bezocht en er de beste herinneringen aan overgehouden. 2e had het daarom bijzonder prettig Se' vonden, er terug te keren en er te kunnen werken. Zelfs als ze werken houden „Olandesi" alles zo schoon, prees met haar grote, donkere ogen naa1 het gewemel om haar heen kijkend, waarin werklieden sleepten met lel' dingen, draden, onderdelen, lamps'] en wat al niet bij het inrichten van een luxe-salon behoort. Toen zei „avanti", we gaan verder. „Zou deze vloerbedekking goed staan?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4