Derde militair tehuis GERO ZILVIUM Stervend jaar Sanering op loongebied in het bouwbedrijf geslaagd ANP bestaat een kwart eeuw Mgr. Huibers opent expositie in Bisschoppelijk Museum STREVEN NAAR ECHTHEID EN INNIGHEID Directeur van n.v. voor het Hof DAM PO K.A.B. schenkt 1 miljoen francs ..KERKBOUW NU" IN HAARLEM Organisaties dienen zelf aan bestedingsregeling te ontwerpen Verdacht van verduistering van 63.000 gulden Beeld van Maria gekroond VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 PAGINA 5 Aalmoezenier Th. Fritschy Op hoogtijdagen vormt de dis het middelpunt van familie- en gezelschapsleven. Luisterrijk wordt de tafel met het stijlvolle GERO Voor Fréjus Kerstpakketjes voor de kinderen Pianistenconcours en zangconcours Fokker „Friendship" voor Australië 12 tafellepels of -vorken vanaf f 78,- Woongebouw van zestien etages in Apeldoorn Rijksacademie van Beeldende Kunsten Nieuwe leden commissie van toezicht benoemd Nieuwe actie tot prijs verlaging in Frankrijk Voorzitter aannemers- en patroonsbond In 1%1 korter werken Eigen persbureau van Nederlandse dagbladen verkouden Blijvende bescherming tegen kinderverlam ming? Massale logeerpartij NA VRIJSPRAAK IN HAARLEM /n „Rijen-zuid" de mili taire wijk ten zuiden van de spoorlijn hingen dinsdag ie vlaggen uit ter gelegenheid van de opening van het r.-k. Militair Tehuis in het aangren zende dennenbos; een tehuis dat niet alleen van betekenis is voor de jonge dienstplichtigen van de vliegbasis Gilze-Rijen, maar ook voor de katholieke gezinnen ter plaatse, die voortaan in het nieuwe gebouw naar de kerk kunnen, zodat ze niet meer naar de verre en volle dorpskerk ol naar de kapel van de vliegbasis hoeven gaan. Voor hen vormt het tehuis het sluitstuk van de voorzieningen, d e de afgelopen jaren tot stand gekomen zijn en die o.a. een lagere school en een kleuterschool omvatten. Voor aalmoezenier Th. Fritschy be tekende de opening de kroon op het werk, dat hij nu al voor de derde keer geleverd heeft: in Nijmegen, in Eindhoven en in Gilze-Rijen. Maar de zaak is voor hem nog niet afgedaan: hij heeft nog vele wensen en dus was hij vóór en na de officiële inzegening door hoofdleger-aal- moezenier mgr. H. van Straelen en de vele toespraken volop aan het zaken doen en zint hij alweer op een nieuwe stunt om baten voor zijn tehuis te werven. Die stunt zal een wielerwedstrijd zijn op de baan, die binnenkort samen met een aantal sportvelden bij het militair tehuis deel zal uitmaken van een nieuw gemeentelijk sportpark. De belangstellenden zullen er de aalmoezenier op de racefiets kunnen zien, alweer voor het goede doel. Voor datzelfde doel heeft hij eerder al een voetbalwedstrijd georganiseerd tussen een elftal uit zijn familie hijzelf, zijn zeven broers en drie neven en een gemengd burger-militair elftal lit Rijen. (Uitslag 2—3). Aalmoezenier Fritschy staat bekend om zijn gekke invallen en om het feit, dat hxg ze onmiddellijk tot uitvoering brengt. Een van de mooiste ver halen is dat van de huldigingsbijeenkomst bij gelegenheid van zijn koperen iubileum, toen hij in de hem zeer wel passende vermomming van handels reiziger achter een krant in het café zat, waar een uitgebreid gezelschap op zijn komst zat te wachten. Ook bij festiviteiten als Sinterklaas en Car naval is hij de ziel van de feestelijkheden en het is geen wonder, dat de jongens hem op handen dragen. Bij de openingsplechtigheid van dinsdag had hij in de zaal zowat alles laten uitstallen wat hij nog wenste; o.a. een kruisbeeld, canonborden, een lessenaar, een altaarschel, kandelaars en een kazuifel. Wie hem nog iets cadeau wilde geven, kon daa- zijn keus maken Nog vóór dc tniddag was hij eigenaar van alle opgesomde voorwerpen, uit gezonderd de kandelaars. Maar die zal \j intussen ook wel hebben. Van gemeentelijke en particuliere zijde had hij al de luidklok en het altaar ge- cregen, terwijl heel de inrichting geschonken was door de bewoners van ie vier kerkdorpen Gilze, Rijen, Huiten en Molenschot, die de som van f 20.000 bijeen hadden gebracht. De 49-jarige aalmoezenier is geboren in Amstelveen en lid van de Mis- nonarissen der H. Familie. Na zijn priesterwijding in 1936 heeft hij in niburg ondede jeugdwerklozen in de grote steden gewerkt. In 1944 stelde hij zich in dienst van het Rode Kruis en in 1945 werd hij tot commandant ■an de opsporingsdienst van het Rode Kruis in Duitsland benoemd. Daar xeeft hij duizend Nederlanders opgespoord. 900 levenden en 100 doden. Het Rode Kruis gaf hem de onderscheiding „pro merito". Vóór hij naar Duits land ging was aalmoezenier Fritschy nog aalmoezenier van de evacuatie kampen geweest en in 1946 trok hij met. de 7-december-divisie voor drie jaar naar Indië. Toen hij daarvan terugkwam, werd hij aalmoezenier van de luchtmacht en bouwer van militaire tehuizen. Iets van zijn Indische tijd heeft hij vastgelegd in zijn tweede tehuis in Eindhoven, dat de vaam Tjitiak hagedisheeft gekregen. „Want.' zo verklaart hij, „zoals een haoedis zich nan dc muur vastklampt, zo moet de militair zich vastklampen aan het tehuis." UTRECHT, 11 dec. Hel verbonds- bestuur van de K.A.B. heelt besloten ten behoeve van de slachtoffers .an Fréjus een bedrag van een mil joen francs beschikbaar te stellen. Het Jeugd Rode Kruis heeft, indach tig aan twee van zijn doelstellingen, te weten hulpvaardigheid en vriendschap, een beroep gedaan op de Nederlandse jeugd om ter gelegenheid van het ko mende kerstfeest vriendschrpspskket- jes samen te stellen voor de kinderen van Fréjus. In het bijzonder zal de jeugd uit het voormalige rampgebied van 1953. in de gelegenheid worden ge steld aan deze vriendschapsactie mede te werken. Het is de bedoeling de pak ketjes tijdens de Kerstdagen uit te rei ken. De internationale vrijwillige hulp dienst, gevestigd te Rotterdam, is een werkkamp begonnen in Fréjus. De le den zijn aangeschreven om zich hier voor op te geven, maar er hebben zich ook niet-leden gemold. De I.V.H. zorgt voer onderdak, voedsel en ongevallen verzekering: alleen de reis naar Frank rijk moet men zelf betalen. DEN HAAG, 10 dec. In het Palais des Beaux-Arts te Brussel wordt in mei 1960 het ..oncours musical international reine Elisabeth de Belgi- que" gehouden. Deelname aan dit con cours staat open voor jonge pianisten ge boren tussen 1 januari 1930 en 1 januari 1943. (Inlichtingen en inschrijfformulie ren bij de directeur général du concours musical international reine Elisabeth de Belgique, Palais des Beaux-Arts, rue Baron Horta, 11. Bruxelies, Belgique). Van 20 mei-4 juni 1980 wordt te Liver pool in de Philharmonic hall de Inter national Singers Competition gehouden. Aan dit concours kunnen deelnemen jonge zangers en zangeressen van elke nationaliteit. De leeftijdsgrens voor zan geressen is van 18-30 jaar en voor zan gers van 18-35 jaar. (Inlichtingen en in schrijfformulieren: The Gepgral mana- fer and secretary. Royal Liverpool hilharmonic Society. Philharmonic Hall, Hope Street, Liverpool 1. Eng land.) SCHIPHOL, 10 dec. De heer Cyril Kleinig, directeur van de Australische luchtvaartmaatschappij Mac Robertson Miller Airlines, heeft een Fokker Friend ship gekocht, welke reeds via het Verre Oosten naar Australië is vertrokken. M.M.A. is de oudste luchtvaartmaat schappij op het Australische continent, waar zij in 1928 een luchtnet begon met een Fokker „Universal", de eerste Fokker die in Australië voor commerciële doel einden werd gebruikt Advertentie APELDOORN, 11 dec. De gemeen teraad van Apr' 'oorn besloot tot ver koop van een perceel grond in Berg en Bos voor twee ton. Op dit terrein zal een verzorgingsflat met 88 wooneenhe den verrijzen. De flat krijgt zestien etages en zal voorzien zijn van allerlei modern comfort. §Nu is dan voor mij de mooiste tijd van het jaar aangebroken. Heeft u al eens opgemerkt hoe er een wazige sluier van luiheid over de wereld valt, laten wij zeggen zo tussen Sinterklaas en 1 ja nuari van het verse jaar? De zakenlieden hebben de balans opge maakt. Is die slecht uitgevallen, dan zwijgen zij. Is zij goed uitgevallen, dan zwijgen zij nog veel dieper. De politici gaan druppelsgewijs op Kerstreces en als sommigen van hen tussentijds toch nog hun mond opendoen, dan is het voor het prijsgeven van riante vredesboodschap pen, waar niemand naar luistert. Ik houd van deze toestand van alge mene indolentie. Niemand pakt dit jaar nog iets serieus aan, dat komt straks wel. En niemand krijgt dus de gelegenheid boos te zijn op iemand. Want van niets wordt een mens zo vriendelijk als van het niets doen. Hij beseft eigen betrek kelijkheid en heeft geen enkele reden meer om die van een ander niet te waarderen. Men houdt tussen Sinter klaas en Nieuwjaar elkaar niet meer in de gaten. En dus gaat men elkaar ineens zien. Ik heb daar de meest wonderbaarlijke staaltjes van meegemaakt. Mensen die principieel nooit fooien geven gieten in deze tijd ineens hun halve salaris in de pet van een straatmuzikant. Dat is na tuurlijk een tikkeltje overdreven. Maar u moet maar denken dat die straatmu zikant op zijn beurt de buit weer heeft gedeeld met een collega, die niet eens een pet heeft. Eens heb ik maar dat was dan ook tussen Kerstmis en Nieuw jaar een geheide werkgever aan één en dezelfde tapkast een borrel zien drin ken met zijn portier. En een andere keer heb ik een geheide werknemer onge vraagd horen verklaren dat ziin werk gever het óók niet zo makkelijk had. Sterker nog, ik heb mijzelf er op een Oudejaarsdag eens op betrapt dat ik toegaf dat de televisie tóch toekomst heeft. Hoe moeten wij deze even verheugende als verontrustende verschijnselen ïu verklaren? Wel, ik geloof, dat wij om deze tijd van het stervende, rottende jaar allen verdwijnen in het betrekkelijke niets van een tijdelijke eeuwigheid. Maar pas op mensen, straks is daar weer het Zalige Nieuwjaar waar wij kwiek inspringen. Mijn enige troost is, dat het sUe^'s maar weer uitmondt in een nog Zali ger Oudjaar. AMSTERDAM, 10 dec. De leden van de commissie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam hebben enige tijd gele den ontslag uit hun functie verzocht, daar zij een goede samenwerking met de hoogleraar-directeur niet langer mo gelijk achtten. By K. B. is thans aan de heren M. A. Reinalda te 's Gravenha- ge, W. Bruynzeel te Zaandam. E. J. Fernhout te Bergen (N. H.), dr. mr. R. M. A. A. Geuljans te Roermond en R. Kruseman te Laren (N.L.H.) eervol ontslag verleend als lid van deze com missie onder dankbetuiging voor de door hen als zodanig bewezen diensten. Bij gelijk besluit zijn benoemd als lid van deze commissie mr. D. Giltay Veth, raadsheer in het gerechtshof te Amster dam (voorzitter), prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud-minister van Economi sche Zaken en lid van de directie van de Amsterdamsche Bank k.v., te Laren (N.H.), B. Merkelbach, stadsbouwmees ter van Amsterdam, te Amsterdam, Chr. N. E. de Moor, este.tisch adviseur van het staatsbedrijf der posterijen, te legrafie en telefonie, te 's Gravenhage en prof. mr. G. j. Wiarda, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, te 's Travenhage. tot lid. PARIJS, 11 dec. De Franse staats secretaris voor de binnenlandse han del. J. Fontanet, heeft een actie tot verlaging van de prijzen van textiel- goederen en kleding aangekondigd. Deze actie zal betrekking hebben op een aantal artikelen voor het lopende verbruik, waarvan de prijzen met min stens 5 pet. dienen te worden verlaagd. De betrokken organisaties van het be drijfsleven verlenen hun medewerking aan deze actie, waardor deze in geheel Frankrijk kan worden gevoerd. Cuba De Amerikaanse piloot Austin Young, die woensdag uit de ge vangenis van Pinar Del Rio op Cuba is ontsnapt, is gisteren in een hotel te Havana opnieuw gearresteerd. Young was tot dertig jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens contra-revolutionaire activiteit. (Reuter-AFP) staaf de heer Dura op het standpunt dat in de C.A.O. als arbeidstijd per wee'; 45 uur mot ingang van het nieu we vakantiebonoenjaar jn 1961 moet worden opgenomen. Van die datum af za) arbeid moeten worden verricht tussen 's morgens 7 en 's avonds 6 uur gedurende de eerste vijf dagen van de week. terwijl iaarlijks in de periode van 1 november tot 15 febru ari bovendien arbeid zal moeten wor den verricht op zaterdag tussen 7 en 13 uur. Het vormen van ondernemingsraden, het maken van winstdelingsregelingen en dergelijke stuiten, aldus de voorzit ter helaas op bezwaren voortvloeiende lit hef karakter van onze bedrijfstak. Ter uitvoering van het regeringsplar. voor een b"uwspaarrege)ing beval de heer Dura aan, de bouwvakarbeiders in dienst van leden van de N.A.P.B. en van de organisaties die daartoe met de N.A.P.B. zullen samenwerken, in de ge legenheid te stellen binnen een redelij ke termijn een eigen woning te verwer ven. ,,Er is op het ogenblik voor ons geen aanleiding mede te werken aan het in voeren van de P.B.O. op het gebied van onze bedrijfstak. Uit hoofde van ons le dental, onze aantallen werknemers en de door onze leden gemaakte omzetten, mogen wij constateren", aldus de heer Dura „zo nodig op eigen gele genheid in staat te zijn alle organisato rische werkzaamheden te verrichten. De overheid zou dus, indien er een be drijfschap zonder de N.A.P.B. zou ko men. toch nimmer aan ons voorbij kun nen gaan zonder het algemeen belang te schaden". Met betrokking tot het aanbestedings wezen gaat de voorkeur uit naar een privaatrechtelijke regeling met strenge sancties. Deze regeling zal in het gehe le land en in alle sectoren moeten gel den. Het rapport van de staatscom missie van 1957 biedt een bruikbare ba sis voor een aanbestedingsregeling. Afwachten lijkt niet langer verant woord. De bond zal zelf samen met de andere aannemersorganisaties een uit gewerkte regeling dienen te ontwerpen. Als die ongeveer gelijk is als die, wel ke de staatscommissie heeft voorge steld, dan zullen zeker de overheid en de opdrachtgevers daar geheel achter gaan staan. Advertentie Flonkerend licht... GOUDA kaarsen! DEN HAAG, 10 dec. 11 december 1934 heeft de Vereniging van Dagblad directeuren De Nederlandsche Dagblad pers (N.D.P.) in een buitengewone al- 'emene ledenvergadering in Den Haag een rapport behandeld van een studie commissie van vijf leden, waarin ge concludeerd werd een eigen nationaal persbureau van de Nederlandse dag bladpers op te richten, dat de destijds bestaande viei persbureaus zou moe ten vervangen Die bureaus waren het Nederlandsch Telegraaf Agentschap, eigendom van het Engelse wereldpers bureau Reuter, het Haagsche persbu reau Beliqfante en Vaz Dias, het pers bureau Vaz Dias in Amsterdam en de Nederlandse tak van het Indische pers bureau Aneta. De vergadering aan vaardde met algemene stemmen de conclusies van de studiecommissie en besloot tot oprichting van de stichting Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P., met als leden alle directeuren van de Nederlandse kranten. De stichtingsvorm werd, op advies van wijlen notaris dr. Ph. B. Uibourel, rechtskundig adviseur van de stichting, gekozen boven de N.V om uitdrukking te geven aan het ideële doei van de stichting: het vergaren en verbreiden van objectief en betrouwbaar binnen lands en buitenlands nieuws voor pers en radio in Nederland en de overzee se gebiedsdelen. De stichting mocht geen winsten maken, wei reserves kweken, /ij zou onafhankelijk werken van regering en politieke partijen. In een raad van beheer van de stich ting, zeven leden tellende, werden ver tegenwoordigers gekozen van alle groe pen en richtingen van bladen. De stichting opende haar persbureau ruim zes maanden later. Zij sloot over eenkomsten met de bestaande persbu reaus. di? alle hun werkzaamheden in Nederland beëindigden. De stichting heeft na de oorlog haar werkzaamhe den uitgebreid tot levering van finan cieel en economisch nieuws. Zij heeft tevens een foto- en een cliché-bedrijf ingericht. Het bestuur van de vereni ging de N.D.P. zowel als de raad van beheer van de stichting, waarin sinds geruime tijd, als achtste lid (zonder stemrecht i een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Radio Unie heeft zit ting genomen, hebben besloten de op richting van het nationale persbureau niet te nerdenken op de dag, waarop het besluit tot oprichting van de stich ting valt, maar op de dag waarop het bureau der stichting in werking trad, de eerste juli van het volgend jaar. Op die dag zal het ook een kwart eeuw ge leden zjjn. dat dr huidige president-di recteur. de heer H. H. J. van de Pol de leiding van het bureau op zich nam. Hij treedt 1 juli 1960 af. stuur, drs. W. v. d. Donk, lid van het college van gedeputeerde staten van Noord-Holland. Wat in de moderne kerkbouw met haine te waarderen valt is het stre den naar innigheid en echtheid alsme de het vooropstellen --an de gemeen- jehapsgedachte, tengevolge waarvan kleine kerken meer gewaardeerd wor den dan de grote, en in de grote ker ken die tban„ worden gebouwd de af stand tussen altaar en kerkvolk zo ge tuig mogelijk wordt gehouden. In de- zin liet Haarlems bisschop, mgr. jk P. Huibers, zich uit toen hij in het P'sschoppelijk Museum te Haarlem de tentoonstelling opende die onder de ti tel „Kerkbouw nu" foto's, maquettes e" plattegronden te zien geeft van pas gebouwde of nog te bouwen katholieke en enkele protestantse kerken Uiet architectonische betekenis. Het materiaal voor de tentoonstel ling, waartoe de conservator van het juuseum, drs. H. J. A. M. v. Haaren. het initiatief heeft genomen, werd in hoofdzaak bijeengebracht door de re dactie van het tijdschrift Kunst en Re ligie. orgaan van het St.-Bernulfusgil- de. in samenwerking met de prof. v. d Leeuw-stichting. In eningszins ge wijzigde vorm is de collectie te zien geweest te Nijmegen toen daar de ont moeting „Voorhof" door protestanten hu katholieken in november werd gehou den. Door hel mpo waarin de verande ringen zich voltrekken geldt in onze dager bij uitstek dat nieuwe tijden hieuwe vormen vragen, zei mgr. Hui lers. Hoewel hij eerlijk wilde bekennen, dat hij met liefde terugdacht aan de schone vormen van eertijds, toen de perken zich als een soort van predi kende lom mant in het stadsbeeld ver hieven, en hoewel hij zich zo goed kon th denken dat vele mensen zich nog altijd daarin het gelukkigst voelen, zei Mi begrip te hebben voor de onmoge- Mkheid nm op die weg voort te gaan. Het stadsbeeld is veranderd: het le- ven is anders geworden en technische mogelijkheden doen zich evenzeer gel den als financiële onmogelijkheden. Dat alles heeft zijn positieve zijde en men mag ervan overtuigd zijn, dat de eigen tijdse bouwers met piëteit hun opvat tingen zullen verwezenlijken door on middellijk als zodanig herkenbare godshuizen te scheppen, die voldoen aan praktische eisen en waarin de li turgie in haar volheid gevierd kan Worden. Mgr. Huibers achtte het ver heugend, dat de protestantse christe- her in hun kerkbouw een eender stre- ven te zien geven naar vorm van echt heid waarin men gemakkelijker tot Hod komt. de daarin gelegen ge meenschappelijkheid vinden protestan ten en katholieken elkaar en dat geeft 'eden tot blijdschap. Natuurlijk zal er Wat de moderne kerkbouw betreft ver- Advertentie schil van smaak blijven, maar dan ver- gete men niet, dat de architecten zoe kende en experimenterende zijn, zoals in deze tijd op zoveel terreinen ge zocht en geëxperimenteerd wordt. Met de wens dat de tentoonstelling tot ver heldering van de gedachten zou leiden, werd zij door mgr. Huibers voor ge opend verklaard. Tevoren had deken W. N. Zijlstra de aanwezigen welkom geheten, zich daarbij in het bijzonder richtend tot de bisschop en tot de voornaamste verte genwoordigers van het burgerlijk be- CINCINNATI, 11 dec. (UPI) Dr. Albert Sabin, die het mondeling toe te dienen vaccin tegen kinderverlamming heeft ontwikkeld, gelooft dat het moge lijk is alle Amerikaanse kinderen en volwassenen blijvende bescherming te gen kinderverlamming te geven als men alle kinderen en alle volwassenen er toe zou brengen gelijktijdig, en dat dan in heel Amerika, een vaccinatiepil te slikken. Dr. Sabin gebruikt een levend virus voor zijn poliovaccin. Het immuniseert niet alleen tegen kinderverlamming maar voorkomt ook dat een geïmmu niseerd persoon virusdrager wordt en anderen besmet zonder zelf ziek te worden. Dr. Salk heeft het vaccin met dood virus ontwikkeld waarmee kinderen door inspuiting worden gevaccineerd. Dit vaccin, aldus dr. Sabin, immuniseert wel maar gaat de besmetting door vi rusdragers niet tegen. „Ik geloof dat de kinderverlamming uitgebannen kan worden. Ik hoop dat ik het nog zal meemaken", verklaarde dr. Sabin. Zjjn vaccin is toegepast op elf mil joen mensen buiten Amerika, o.a. in de Sovjet-Unie. In Amerika (en bijv. ook in Nederland) wordt het vaccin van dr. Salk gebruikt. DEN HAAG, 11 dec. De transpor ten van gisteren meegerekend, zijn ot nu toe 1333 stuks jongvee uit de droogte- gebieden naar logeer-adressen in de westelijke provincies gebracht. Er kwa men 530 uit Drente, 344 uit Gelderland en 459 uit Overijssel en er gingen 968 naar Zuid-Holland, 150 naar Zeeland en 215 naar Noord-Holland. In totaal is voor ca. 2100 dieren logeerruimte aan geboden en verwacht wordt dat alle omstreeks de jaarwisseling getranspor teerd zullen zjjn. AMSTERDAM, 10 dec. De procu reur-generaal bij het gerechtshof heeft tegen de 57-jarige directeur van de Kon. Handelmjj. v.h. Boeke en Huide koper te Haarlem 3000 boete (eventu eel te vervangen door drie maanden hechtenis) en zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef- |ijd van twee jaar geëist. De rechtbank 'n Haarlem had verdachte vrijgespro ken. In de periode 19561957 had verdach te als directeur van genoemde N.V. to- 'aai ruim 63.000 opgenomen, waar- hoor zijn reke ing-courant met de N.V. een debetpost voor dit bedrag aanwees, "it was ontdekt door een der commis sarissen. Verdachte was met ziektever- 'of gezonden. Zowel een rijksaccountant als een commissie uit de aandeelhouders had óen een onderzoek ingesteld. De rijks- "ccountant, de heer A. W. Korteweg, Verklaarde ter zitting, dat verdachte "innen drie maanden uit eigen midde- 'en alles had kunnen aanzuiveren. Dit tvas ook inderdaad gebeurd. De com- hiissie uit de aandeelhouders was tot de overtuiging gekomen dat er geen fraude was gepleegd. In zijn requisitoir zei de procureur sgeneraal ervan overtuigd te zijn, dat verdachte de gelden opzettelijk en we derrechtelijk heeft opgenomen. Aan de "and van jurisprudentie noemde hij het verweer, dat erdachte de gelden uit eigen middelen had kunnen terugbeta- 'en en dat daarom geen verduistering *ou zijn gepleegd, onjuist. Hij haalde een arrest van de Hoge Raad aan, daarin gezegd wordt, dat de mogelijk heid tot terugbetaling de verduistering "iet opheft. „Verdachte meende ten on rechte, dat hij onmiddellijk in staat fvas de schuld op te heffen. Het is hem "a vee] moeilijkheden gelukt", aldus "e procureur-generaal die dit geval '°eh wel een „typische" verduistering "oemde. Over de rekening-courant tussen di verse hoge functiorarissen en de N.V. *ei de procureur-generaal, dat het de bedoeling daarvan was eigen geld te la ten staan en daaruit bedragen op te ne men. „Het is wel eerder gebeurd, dat Zo'n rekening-courant een debet aan wees, naar daarvoor was dan de toe- lemming van de commissarissen ver kregen. In het geval van de verdachte was die toestemming er niet". De verdediger, mr. A. D. P. V. van Loben Seis stelde, dat het aangehaalde hrrest van de Hoge Raad bedoeld is in dia gevallen, waarvan iedereen zegt dat Cr verduisterd is. „Maar dat gaat in dit geval niet op. Dit was niet de situa tie van iemand, die in geldnood zit en dan maar neemt waar hr krijgen kan. Kr is geen geheimhouding geweest, "och zijn er vervalsingen gepleegd De verdediger meende ook dat ver- dacnte zijn lic-iditeitsmoeilijkheden, die in 956 ontstonden omdat hij over drie je ar belasting moest betalen, op diverse wijzen gemakkelijk had kun nen oplossen. Hij kwam tot de conclu de, dat verduistering niet kan worden bewezen en vroeg vrijspraak. Subsidiair vroeg dj het hof in het arrest tot uit drukking te brengen, dat het hier gaat om een man, die formeel misschien een fout heeft gemaakt, maar die nooit de bedoeling van fraude heeft gehad. Uitspraak 24 december. Praktijk boven theorie De conservator van het museum, de heer v. Haaren, stelde in zijn inleiding tot de tentoonstelling, dat ernaar ge streefd was de problematiek van het huidige kerkelijke bouwen zoveel mo gelijk te laten spreken. De snel veran derende wereld met zijn organisatie proces en zich sterk wijzigende maat schappelijke verhoudingen, waarop het individu door een nieuwe levensinstel ling reageert, heeft klaarblijkelijk geen kanitalen nodig als uitdrukking van de geloofsbeleving. Wat dan wel? Sedert enkele jaren durft men het antwoord met meer lust en durf te geven. De praktijk is gesteld boven de theorie. Men probeeert een kerk te maken die beantwoordt aan de feitelijke situatie van de Kerk en haar ledematen, een gebouw dat nu en in de toekomst bruik baar is, dat ten dienste staat van de li turgie en zijn bestemming ook uiterlijk belijdt. Het moet beantwoorden aan de toegedachte stedebouwkundige si tuatie en de van milieu tot milieu ver schillende sociale betekenis der kerk- bouwende gemeenschap. Bij alle ver scheidenheid van de tentoongestelde oplossingen is er één algemene tenden tie: het begrip traditie wordt niet meer verbonden met historische vormen maar met „het werken met eigentijd se middelen en in het algemeen gang bare taal volgens de fundamentele re gels van de architectuur, die steeds aanpassing aan de realiteit van het leven verlangt en rechtstreeks ver staanbare uitdrukkingskracht". In het openstaan voor de mogelijkheden van de eigentijdse architectuur zijn de her vormden de katholieken voorgegaan. De aanwezigheid van afbeeldingen van protestantse kerken op de tentoonstel ling is reeds daarom vanzelfsprekend. AMSTERDAM, 10 dec. De sane ring op loongebied in het bouwbedrijf als gevolg van de thans nog geldende C.A.O. is blijkens uitkomsten van tal loze onderzoekingen van voldoende ob jectieve zijde als geslaagd te beschou wen. Het z.g. zwarte loon is na de in werkingtreding van de sanerende C.A.O. niet meer een verschijnsel dat speciaal in verband met onze bedrijfs tak mag worden gebracht. Maar het doet zich thans overal in meer of min dere inate voor, terwijl het bouwbedrijl zich daarbij ill een gunstige positie be vindt, aldus de voorzitter van de Ned Aannemers- en patroonsbond voor het bouwbedrijf, de heer J. Dura >p een bondsvergadering. Wat de doorberekening van de ver hoogde sociale lasten per 1 maart be treft merkte de voorzitter op, dat thans een verhoging van de aroeidersinko- mens in geen gevai in de plaats komt van zwart loon, doch een reële verzwa ring zal betekenen voor de loonpost. Een voorwaarde oor goedkeuring van de loonsverhoging op zichzelf is, dat deze gelijke tred moet houden met de verhoging van de produktivi- teit. Deze is, 'aldus de voorzitter, bij een fabriekmatig standaardprodukt wellicht exact te berekenen, ten aan zien van ons produkt gelden zeker an dere rechtmatigheden. Met betrekking tot de arbeidstijd Een brandweerman in Rome aeeft een hoge badder beklommen om het beeld van de onbevlekte Ontvangenis, hoog boven de Piazza di Spagna met bloemen te versieren. Dit geschiedt telkenjare op 8 december, het feest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Op de achtergrond het monument van Victor Emanuel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5