Ex-wonderkind dirigeerde te Parijs een gala-Carmen Via een hoge verkeershrug over Aelbrechtskade naar Schiedam DE KLERKeZN RFC en Neptunus slachtoffer Tussen orthodoxie en humanisme I3S1! S*i iisy 20. Ruimere woningwetwoningen nodig voor intellectuelen Zal Roberto Benzi een tweede Toscanini worden? Té Beeld van de toekomst in Rotterdam Het leven der kerken Eerste optreden Een grote jongen Vragen aan minister over kindertoeslag Dertig doden bij bus ongeluk in Mexico Borstbeeld dr. A. I. M. Kat in Haarlemse koorschool St.-Deusdedit houdt tweedaags congres Brandweer" was er Verbum Caro Eucharistie Bezwaren Geen zelf bevrijding Het eigene van het vrijzinnig protestantisme liiili 1 1 mwmsm IP«ti VAST TAPIJT COMMISSIE OORDEELT: Premieregeling dient verruimd te worden Ernstig tramongeluk in Dresden DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! „BOBO" SAL KREEG ZES MAANDEN F NSC VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 FAGMA t) Via de krant, radio en televisie heeft men het een en ander ervaren over de gala-voorstelling van de bekende opera „Carmen" in het Theatre de l'Opéra, waarhij De Gaulle en talrijke buitenlandse ambas sadeurs en bekende persoonlijkheden, mitsgaders de chic de Paris tegenwoordig waren. Misschien juist vanwege al die grootheden en mede vanwege de omstandigheid, dat de opera Carmen, ofschoon hon derden malen in de Ville Lumière in de „Opéra Comique" ten tonele gebracht, voor de eerste maal in het Theatre de l'Opéra ging, in een heel bijzondere enscenering, werk van de beroemde regisseur Raymond Rouleay en met de nog beroemdere zangeres Jeanne Rhodes, is er weinig aandacht geschonken aan de dirigent van het operaorkest, de 22-jarige Roberto Benzi. Deze Roberto Benzi is zijn muzikale i zich zjjn stijve witte boord met zwarte ROTTERDAM, 11 december. Het gaat er dan van konten. Gisteren is in de Rotterdamse raad het besluit gevallen, de Beukelsweg via het Aelbrechtspiein door te trekken over een hoge brug naast de aan wezige spoorbrug, westwaarts. Noordelijk over Spangen en naar de Hogebanweg. Schiedam heeft zich er alreeds meer akkoord verklaard en zal het stratenplan er op aansluiten. Zo krijgt Rotterdam dan een nieuwe westelijke uitvalsweg. Geen fietsers de grote vondst van Desso! V\e, ft Unf nlr. TV/T nor 1ir r.fI 11T - r, I-, r-, V, loopbaan begonnen als wonderkind. Maar in tegenstelling met vele wonderkinderen is hij niet plotseling vanachter het voet licht in het niets verdwenen, omdat hij toch niet aan de verwachtingen bleek te voldoen. Integendeel, zijn optreden bij een gelegenheid als de gala-voorstelling van ..Carmen" mag de bekroning ge noemd worden van zijn periode van won derkind. Want om als tweeëntwintigja- rige een orkest te leiden en daarbij lauwe ren te oogsten, moet een musicus over wonderlijke gaven beschikken. Het won derkind leeft nog in Roberto Benzi. Ech ter, het is tot volledige geestelijke was dom gekomen, zulks overigens na harde arbeid, veel studeren en veel oefenen en .na talrijke gewaagde experimenten Velen, die hem na afloop samen met andere executanten toejuichten, heb ben vermoedelijk niet geweten, dat Ro berto Benzi zijn eerste triomfen met een accordeon vierde. Een voor hem nog veel te groot instrument bespelend, haalde hij in Italië en Frankrijk prijs op prijs weg, om ten slotte bij een internationaal concours van jeugdige harmonikaspelers in Parijs in 1946 met vlag en wimpel de eerste prijs weg te halen. Doch laten we bij het begin beginnen. Zijn vader, een musicus, geboortig uit de provincie Piemonte, emigreerde naar Frankrijk. Te Marseille begon hij een kleine muziekschool, die spoedig ging floreren, vanwege het uitstekende onder wijs, dat er werd gegeven. In Marseille werd Roberto geboren. Toen hij vier jaar was, verbeterde hij, zonder nog een noot te kennen, de fouten van de leerlingen, door waarschuwend een vingertje op te heffen als ze vals zongen of speelden. Zijn vader gaf hem een kleine harmonika en hiermede begon Roberto Benzi's gro te avontuur in de muziek. Zoals gezegd, eerst het spelen op con coursen. Daarna op speciale voorstellin gen, zodat hij het nodige geld verkreeg om een opleiding aan een conservatorium te bekostigen. Hiertoe verhuisden zijn ouders naar Parijs, tot het uitbreken van de oorlog, toen vader Benzi als Italiaan genoodzaakt was, Frankrijk te verlaten. Na de oorlog keerde hij terug. Roberto had in Italië zijn muziekstudie voortge zet zich concentrerend op het dirigeren. Het bleek, dat het wonderkind hetwelk evenals zovele andere wonderkinderen misschien een deel van zijn succes dankte aan zijn korte broekje, witte kousjes en fluwelen pakje, een geboren musicus en dirigent was, die elk hem voorgelegde partituur direct beheerste en een feno menaal geheugen bleek te hebben, zodat hij ook zonder muziek dirigeren kon. Reeds zijn eerste optreden als dirigent was een succes. Dat was in de Salie Pleyel" te Parijs, waar hij de z.g. Con certs Colonne dirigeerde. Hierna gaf hij een uitvoering met een conservato riumorkest in het „Théatre des Champs Elysées", welke het begin van een loop baan werd, want hij kreeg talrijke uitno digingen uit het buitenland. Hiervan wa ren tournees door Zweden, Denemar ken Duitsland, België, Spanje, Portugal Italië en zelfs Hongarije en Tsjecho- slowakije en tenslotte door Zuid-Amerika en Zuid-Afrika het gevolg. Weer terug gekeerd in Frankrijk dirigeerde hij. er opvoeringen van ,,Aïda" en de „Bar bier van Sevilla" te Marseille, Nice, Lyon en Toulouse, waarop weer concer ten en opera-uitvoeringen in tal van grote Europese steden volgden, waarbij hij de grootste orkesten dirigeerde. Het succes heeft de jeugdige dirigent niet uit zijn geestelijk evenwicht gebracht Volgens zijn moeder is hij eigenlijk nog een grote jongen, maar dat zeggen alle moeders van hun zoons.Toch, nadat het laatste handgeklap na „Car men" was verstorven, rukte Roberto Ben strikdasje af en trok zijn pullover aan, zijn lievelingsdracht. Instede van met de andere executanten naar het grote restaurant van Maxim te gaan om er het succes bij een groot déjeuner te vie ren, haastte hij zich naar huis zijn ouders bewonen thans een flatje en na een stevige schotel spaghetti ging hij na bed. om evenals gewoonlijk flink uit te rusten. Dank zij een gezond, eenvoudig leven heeft hij geen last van nervositeit of van andere zenuwkwalen, waaraan zoveel kunstenaars lijden. Tussen de con certen door woont hij in zijn eigen villa- tje bij Cannes aan de Rivièra, waar hij de meeste tijd in de open lucht, maar toch veel studerend doorbrengt. Sommige critici hebbben hem een waardige opvolger van een Toscanini, een Mengelberg, een Furtwangler en een Bruno Walter genoemd. Er bestaat gegronde reden om aan te nemen, dat de tweeëntwintigjarige Roberto Benzi in staat zal zijn, ook ditmaal, evenals vroeger aan de verwachtingen te voldoen. Maar toch, de toekomst zal het moeten leren. K. H. Roberto Benzi's moeder maakt vóór een concert of voorstelling zijn boord en strikje vast DEN HAAG, 10 dec. Het Tweede- Kamerlid Van Heivoort (KVP) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over een cir culaire van de chef der hoofdafdeling overheidspersoneelszaken van het minis terie van Binnenlandse Zaken d.d. 17 nov. gericht aan de secretarissen der gemeen ten. Blijkens deze circulaire is volgens het Kamerlid in overweging, de doorvoering van de verhoging van kindertoelage of kinderbijslag met twee cent per kind per dag te beperken voor het personeel in dienst van lagere publiekrechtelijke licha men met een extra-progressieve kinder toelageregeling. De heer Van Heivoort vraagt, of de bewindsman het niet een eis van recht vaardigheid acht. dat compensatoire maat regelen met betrekking tot de kindertoe slag, welke in verband staan met de af schaffing van de subsidie op melk, voor alle overheidsdienaren een zelfde compen satie van kostenstijging tot resultaat moet hebben. Voorts wordt gevraagd of de mi nister kan mededelen, waarin de in de circulaire genoemde beperking zal be staan, en op grond van welke motieven de daarin gelegen aantasting der gemeente lijke zelfstandigheid zou zijn te verant woorden. MEXICO-STAD. 10 dec. (AFP) Een ernstig autobusongeluk in Mexico heeft gisteren aan dertig mensen het leven ge kost, terwijl er elf zware verwondingen opliepen. De autobus vloog bij de stad Cuenavaca met grote snelheid uit een bocht, kantelde en vloog in brand. Het merendeel van de inzittenden kon het voertuig niet verlaten en kwam in de vlammen om. Enkele passagiers die uit de autobus werden geslingerd, werden zwaar gewond. iaspÜUi HAARLEM, 9 dec. In de Haarlemse Kathedrale Koorschool aan het Wilhel- minapark is gisteren, op de 8e stichtings verjaardag van de school, een in op dracht van de oudervereniging door Frans Balendong vervaardigd borstbeeld van de stichter der school, wijlen dr. A. I. M. Kat onthuld en aan het bestur van de koorschool overgedragen. Nadat des avonds in de kathedrale ba siliek door pastoor A. Kat uit Koog a.d. aan, een broer van wijlen dr. Kat, een avondmis was opgedragen, kwamen fa milieleden, leden van het bestuur en ve le vrienden met de schoolgemeenschap tezamen in de hall en de benedenlokalen van de koorschool. Nadat door de leerlingen onder leiding van de zeereerwaarde heer P. Boogaards „Jesu Salvator mundi" van Menegali was gezongen, hield de heer Ad Heer- kens, muziekpedagoog uit Utrecht, als voorzitter van de oudervereniging, een korte herdenkingsrede, waarin hij o.a. zeide, dat genegenheid en dankbaarheid bij de ouders onmiddellijk na het heen gaan van de stichter het besluit deden rij zen, hem in zijn eigen huis, zij het slechts in een beeltenis, bij de zijnen terug te brengen, opdat de esprit die hem geken merkt had, in zijn werk zou blijven voort leven. Spreker getuigde nog van de moed die ervoor nodig was geweest om in onze tijd de draad van de geschiedenis weer op te nemen en als pionier een gewijde traditie uit eeuwen met een meer theo- centrische levensstructuur, te herstellen, zonder zich ooit te laten ontmoedigen door tekort aan begrip of waardering. De onthulling van het borstbeeld ge schiedde door Louis Kat, eertijds een der eerste leerlingen van de koorschool, te vens neef, naamgenoot en petekind van de stichter. De koorschooljongens zongen nog een Maria-motet „Inimicitias ponam" van H. Lemacher, waarna plebaan Agterof na mens het bestuur een dankwoord sprak, waarin hij de beeltenis van dr. Kat als verrijking van de koorschool dankbaar aanvaardde. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 december belegt de Ned. Kath. Landarbeidersbond „St.-Deusdedit" studiebijeenkomsten in centrum „Overvoorde" te Rijswijk. De eerste dag komt de sociale wetge ving en de uitvoering door de bedrijfs vereniging voor het agrarisch bedrijf aan de orde. Op de tweede dag wordt bijzon dere aandacht gewijd aan de tuinbouw in de Europese economische gemeenschap. tin Maar er zullen offers vallen. Twee RFC- velden nabij de Aelbrechtskade moeten verplaatst worden en een derde zal sneu velen. Daar men zich vanuit het circuit aan het Aelbrechtspiein ock een weg rechtstreeks noordwaarts naar 't Bljjdorp- plein denkt, ziet het er voor Neptunus ook heel somber uit, nog gezwegen van de volkstuinen die ten oosten van de Abraham van Stolkweg liggen. De heer L. Platenburg (kath.), onder de indruk van de onlangs (5 dec.) door de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding geslaakte noodkreet, deed uitkomen dat zijn fractie, hoezeer ook overtuigd van een nieuwe uitvalsweg, ernstige beden kingen had tegen de aantasting van elk recreatief element, Met klem bepleitte hij het behoud van de bestaande sport terreinen en hij meende dat het zij het dan met enige moeite wel mogelijk moest zijn, de wegverbinding daarvoor iets anders te projecteren. En wanneer de bezwaren daartegen onoverkomelijk zou den zijn, dan wenste hij een dusdanige gang van zaken bij de aanlegwerken, dat de sportbeoefening bij het overstappen van de oude terreinen naar de nieuwe, niet onderbroken zou behoeven te wor den. Zowel de heer J. G. v. d. Ploeg (soc.) als mevr. ir. A. Kuiper-Struyk (lib.) wil den gaarne weten, of vastgehouden zou worden aan de intentie, de nieuwe brug niet meer dan eenmaal daags te openen voor het scheepvaartverkeer. De heer v. de Ploeg had verder menen te bespeuren, dat de nieuwe verkeersbrug niet zou zijn bestemd voor wielrijders en bromfietsers. Hij drong tevens aan op bespoediging van het werk aan Rijksweg 20 (naar Hoek van Holland) voor zover deze op Rotter dams gebied komt. De heer ir. P. Boersma (chr. hist.) had velerlei wensen. Hij hoopte, dat men een plan voor een ondertunneling van de Ael brechtskade bij de Lage Erfbrug spoedig tegemoet zou kunnen zien en hij meende, dat er nog wel een tweede nieuwe weg naar het westen en dan evenwijdig Protestantisme in Taizé Op de jaarvergadering van de Nederlandse Protestanten bond heeft prof. dr. K. A. H. Zoals men weet zijn er de laatste tgd verschillende pro testantse kloosters gesticht. Eén daarvan, dat van Taizé in Frankrjjk, is zeer bekend geworden. De broeders wijden zich onder leiding van hun overste, Roger Schutz, aan contemplatie, aanbidding en arbeid. Zij zijn vooral oecu menisch ingesteld; hun bidden en werken is op de her- Hidding over het bovenstaand onderwerp het volgende ge zegd, zoals het persbureau der Ned. Herv. kerk meldt. De onbevredigende situatie van het vrijzinnig protestantisme hangt samen met een alge meen gebrek aan zelfkennis. Met het orthodoxe christen dom heeft het vrijzinnige het geloof gemeen, dat God als de laatste waarheid zich persoon lijk in Christus heeft geopen baard. Het onderscheidt zich van de orthodoxie in haar ka tholieke en protestantse vor men, doordat het dit christe lijk geloof in beginsel nooit eenzijdig op zich zelf stelt en het niet uit het verband van de totale evolutie van het eniging der kerken gericht. Zij leven volgens de evan gelische raden in armoede, gehoorzaamheid en zuiver heid. Hun publicaties verdienen bijzondere aandacht. Op enkele daarvan willen wij hier wijzen. Vooreerst dan: „Vivre l'aujourd'hui de Dieu", par Roger Schutz, prieur de Taizé. Les presses de Taizé, 1959 pp. 144. Dit boekje is de duidelijke neerslag van de opvattingen, die in de ge meenschap van Taizé leven. Evenals de „Michaelsbruder- schaft" dat in Duitsland t.a.v. het Lutheranisme doet, zo streeft men er hier naar het Calvinisme de weg-terug te wijzen naar zjjn katholieke bronnen. Men bestudeert de H. Schrift aan de hand van de oude Kerkvaders en tracht het Calvinisme te zuiveren van die elementen, welke hoofdzakelijk hun ontstaan danken aan de tijdsomstan digheden van de eerste jaren der Reformatie. Deze men taliteit eenmaal gegeven, hoeft het niet te verbazen, dat men verscheidene katholieke opvattingen en praktijken hervonden heeft. Maar dit betekent nog geen terugkeer tot Rome. Wel verbreedt men aldus gemeenschappelijke grond. En dat is in beginsel geen geringe winst. Het boekje van Roger Schutz spreekt in dit opzicht duide lijke taal. godsdienstig bewustzijn der mensheid wil lichten. Het er kent dus principieel alle an dere godsdiensten als echte openbaring en acht zulk een erkenning noodzakelijk voor een goed verstaan van de eigen godsdienst. Want de mens kan nooit iets begrijpen dat hij buiten het verband plaatst waarin het thuis hoort, en slechts door de ander te ontmoeten kan hij tot zich zelf komen en zichzelf begrij pen. Volgens prof. Hidding zit de orthodoxie te zeer vast aan de typische denkvormen van de Westerse cultuur, die op grond van haar verworteling in Israël en Hellas, ook in de wetenschap de volstrekte ob jectiviteit boven alles stelde. Het is echter de grootheid van onze op zichzelf zo ongeluk kige tijd, dat op elk terrein de eenzijdigheid en de onmo gelijkheid van zulk een ob jectiviteit steeds scherper wordt doorzien en het zijn al leen de orthodoxe kerken, die in gezelschap van positivis tische, communistische en an dere dogmatische ideologieën deze objectiviteit hooghouden. Dit heeft uiteraard tot ge volg. dat dit christendom steeds sneller van de moderne cul tuur vervreemdt, die juist be zig is dit bijgeloof aan de objectieve waarheid te over winnen. Het vrijzinnig pro testantisme gelooft evenwel, dat de christelijke openbaring al twee duizend jaar geleden de mens in beginsel van zijn gebondenheid aan alle z.g. ob jectiviteit heeft verlost. iiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiiimiiiiiiimiiiiiimiiiitmiiMiiiniiNiuiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiimiimimimmiiiimimim De auteur bespreekt eerst de geestelijke noden van on ze tijd. Vervolgens behandelt hij de waarde van het be schouwende leven in over eenstemming met de christe lijke traditie. Tenslotte ko men de evangelische raden •aan de orde, zoals ze in Tai zé beleefd worden. Bijzonder belangrijk is het hoofdstuk, waarin Schutz zijn ideeën over de eenheid der christenen uit eenzet. Niet alleen noemt hij de verdeeldheid een kwaad, niet enkel spoort hij met klem aan tot hereniging, maar hij onderstreept zeer nadrukkelijk, dat het gaat om een zichtbare eenheid, dat deze reeds hier op aarde ver wezenlijkt behoort te wor den, omdat dit Christus' wil is. Dit is, vervolgt hij, de prijs, de voorwaarde voor de bekering der wereld. ..Al léén onze zichtbare eenheid is in staat de wereld te be wijzen, dat wij kinderen zijn van dezelfde Vader, trouw aan dezelfde Christus". Hij wijst op de noodzaak van ge sprek, gebed, geduld en ne derigheid. De verschillen mo gen niet verdoezeld worden uit vals irenisme, men mag niet tevreden zijn met enkel maar gemeenschappelijk chris. telijk handelen, eenheid in de zin van federalisme is niet de eenheid, die Christus be doelt en evenmin is men ver antwoord met wachtenop de uiteindelijke, eschatologische eenheid der parousie. Reuni- onisme en integralisme wijst hij af en ieder, die alle rech ten handhaaft van een waar heid, die hij in oprecht ge loof aanvaardt, in nederig heid bezit en Vol liefde aan anderen mededeelt, respec teert hij. Kardinaal Gerlier schreef aan Roger Schutz te hopen, dat dit boek zijn le zers zou leren altijd in de wereld present te zijn in trouw aan Christus, vol ac tieve bezorgdheid voor de eenheid. Andere publicaties van de broeders van Taizé, waar voor het woord opzienbarend op zijn plaats is, zijn te vin den in het tijdschrift: „Ver bum Caro" (Delachaux Sc Niestlé. Neuchéter). Het be vat artikelen over de juiste betekenis van het kerkelijk ambt, de bisschop, de tradi tie en vooral over de Eucha ristie. Henry Chavannes schrijft in no. 50 b.v. aldus Herder- Korrespondenz na een ana lyse van de leer van St. Tho mas over het Avondmaal, dat deze bij zijn verklaring van de transsubstantiatie geen „materialistische" tegenwoor digheid van Christus aan neemt, terwijl toch Calvijn, zonder dit te weten, slechts die Rooms-katholieke „leer" over de Mis met nominalisti sche begrippen te lijf ging. In no. 51 publiceert Pierre- Yves Emery een uitvoerige studie over het Eucharisti sche Offer naar de opvattin gen van de gereformeerde Franse theologen uit de 17e eeuw. Hij wil aantonen, dat in de huidige gereformeerde theologie veel verloren is ge gaan van de liturgische in zichten, welke men destijds over het offerkarakter van de Eucharistie nog bezat. Bij gelegenheid van het vierde eeuwfeest van Calvijn publiceerde de theoloog van Taizé, Max Thurian, een boek, dat, ofschoon in wezen protestants, toch ook een aanzienlijke stap vooruit be tekent. De titel luidt: „L'Eu- eharistie. Mémoria] du Seig neur, sacrifice de graces et d'intercession". Delachaux Sc Niestlé, Neuchatel 1959. Het boek was bij de drukker, toen Paus Joannes XXIII het Al gemeen Concilie aankondig de. De auteur droeg toen zijn werk op aan zijn katholieke broeders als bijdrage tot het werk van het Concilie, waar van hij hoge verwachtingen heeft. Tenslotte wordt ver meld, dat dit boek weten schappelijke research is en theologisch de gemeenschap van Taizé niet bindt. Daar staat echter tegenover, dat de pas uitgegeven „Eucharis tische liturgie" van Taizé heel wat verder gaat dan tot nog toe in protestantse kring gebruikelijk is. Thurian's boek is bijbels- exegetisch. Hij nadert zeer dicht de leer van Trente over het Misoffer. Christus heeft gewild, en de Apostelen be doelden hetzelfde, wanneer zij van een liturgische ge dachtenisviering spreken, dat de Eucharistie het eenmaal 'door Christus aan het kruis gebrachte verbondszoenoffer werkelijk opnieuw zou tegen woordig stellen. Omdat Chris tus het Avondmaal als offer heeft gevierd eist de door Hem geboden herhaling de werkelijke tegenwoordigheid van Zijn mensheid onder de gedaanten van brood en wijn. In het hoofdstuk over de wer kelijke tegenwoordigheid zegt Thurian zeer positief, dat de katholieke leer der transsub stantiatie geen ander doel had dan tegenover een spirituali- serende symbolische verkla ring vast te houden aan de realis braesentia Christi in de Eucharistie. De auteur heeft zelfs kritiek op de leer van Calvijn, die volgens hem te sterk onderscheid maakt tus sen de twee naturen in Chris tus. waardoor deze tegenover elkaar komen te staan. Ook maakt Calvijn de H. Geest te veel tot „instrument van Chris tus". Het dogma van Chalce don eist meer aandacht! Thurian besluit zijn studie met enkele stellingen over de werkelijke tegenwoordigheid, die van katholieke zijde ern stige kritiek vragen. Over het algemeen echter is dit boek als oecumenische gespreksbij drage een waarlijk grote winst. Het vrijzinnig protestantis me heeft twee hoofdbezwaren tegen alle orthodoxie: de vrij wel totale negatie der andere godsdiensten, die de weg tot zelfkennis verwerpt en het geloof aan een wezenlijk on christelijke, en thans ook we tenschappelijk verouderde vol strekte objectiviteit, die de mens niet toekomt. De prak tijk der Ned. Herv. kerk is hiervan een volledige beves tiging- Beide bezwaren gelden, zij het op geheel andere manier, ook t.a.v. het humanisme. Het vrijzinnig protestantisme voelt zich sinds eeuwen met dit hu manisme verbonden in diens waardering voor de mens, juist omdat in de christelijke open baring God mens werd. Met het humanisme verwerpt het 't dogma van de historische zondeval als een verrationali- seerde mythe, al betekent dit allerminst een optimistische visie op de mens. Het ziet echter met name de mense lijke autonomie, die bovenal het humanisme typeert, in nauw verband met de chris telijke openbaring, en op dit punt scheiden zich dan ook de wegen. Het humanisme doet geen poging om deze vrijheid, waarvan het rationele en ze delijke aspect alle nadruk ontvangt, in het mens-zijn te funderen, maar laat ze geheel op zich zelf staan, precies zo als de orthodoxie dit met hel Christendom doet, aldus prof Hidding. Maar zoals deze godsdienst uitsluitend te ver staan is in het verband dei voortgaande openbaring, die in de geschiedenis der mens heid aanwijsbaar is, zo is de vrijheid van de mens alleen te verstaan in het verband van de totale menselijke existen tie met haar gebondenheid aan natuur, geest en ge meenschap en met de de mensheid hieruit bevrijden de kracht die het vrijzinnig protestantisme in de geschie denis van het godsdienstig leven der mensheid werkzaam ziet- u De autonomie is op zichzelf beschouwd een abstract aspect van een totaliteit, die ook hier niet genegeerd mag worden, maar die in haar geheel moet worden erkend, wil de vrij heid werkelijk zin krijgen, en wel als het mysterie van 't to tale zijn. Dit heeft de mens te erkennen om er in een levend contact mee te blijven, zoals dit in de godsdienst gebeurt. Slechts dan wordt hij telkens opnieuw bevrijd, hetgeen no dig is, omdat geen mens zich zelf alleen bevrijden kan. Hierin schuilt het eigene van het vrijzinnig protestan tisme, dat het in de aanvaar ding van het veelzijdige ge heel die vrijheid en die ruim te heeft gevonden, die voor een levend geloof noodzake lijk zijn. Door zich hiervan veel sterker bewust te wor den, kan deze vrijzinnigheid een bewuste en krachtige een heid vormen, die op volko men duidelijke en eerlijke wijze kan samenwerken met de orthodoxie en het huma nisme aan de taak, die de ge zamenlijke verantwoordelijk heid tegenover de wereld hen allen oplegt. De voorzitter van de Ned. Protestantenbond, dr. C. van de Berg, wees verder nog op de belangrijke rol die het vrij zinnig Chistendom zou kunnen spelen bij de bevordering van een betere verstandhouding tussen de vertegenwoordigers van de grote godsdiensten. Ook heeft het tot taak het be vorderen van de aanpassing van de taal en de methoden der kerken aan de huidige stand der wetenschap. Ten slotte stelde spreker, dat voor een christelijke gemeenschap de liefde meer is dan het ge loof en dat bij de beoordeling van de vraag of de Protestan tenbond inwendige groei kent, men zich eerst moet afvragen of men liefde heeft onder elkander, want alleen daaraan, zeide hij, worden Christenen herkend en erkend. aan de spoorlijn naar Schiedam nodig zou zijn. Het was hem tegengevallen, dat niet tevens een algeheel nieuw plan voor het Marconiplein in het project was op genomen. Alle sprekers waren teleurge steld over het verlies van sportgele- genheid. Wethouder Bavinck zeide ten aanzien van het sportcomplex aan de Abraham van Stolkweg, dat een andere oplossing dan de voorgestelde onmogelijk was, om dat de verkeerswegen vloeiende bochten en geen hoeken moesten vertonen. De weg naar het Blijdorpplein staat nog niet geheel vast, maar men zal bij de verdere uitwerking zoveel mogelijk rekening met de recrerftiebelangen houden. Men rekent op het eenmaal openen per dag van de toekomstige brug, maar een enkele maal zal daarop wel eens een uit zondering moeten wórden gemaakt. Die brug krijgt zulk een sterk hoogteverloop, tot 5.5 meter, dat zij niet geschikt zal zijn voor fietsers. Voor bromfietsers zou er wellicht een oplossing te vinden zijn. De op Schiedams gebied aansluitende weg zal worden doorgetrokken tot de noorde lijke wijken van Vlaardingen. De aanleg van het gedeelte Rijksweg 20 op Rotterdams gebied zal nog wel een jaar of vijf vergen. De oplossing van het verkeersprobleem op het Marconiplein zal een kostbare aan gelegenheid worden. Dat zal zeker ge beuren, maar het heeft tijd nodig. Hl■vsnraM A* Desso-deskundigen zijn er In geslaagd tapijt te maken - vast tapijt, de ideale vloerbedekking dat een slijtweer- stand heelt die vele malen groter is dan die van welk ander tapijt ookl De combinatie van wol, samenge- sponnen met 15% nylon en een bijzondere weef- techniek maken Dessolon tot de ideale vloerbedekking. Warm, gloedvol van kleur en welhaast onverslijtbaar. Wij hebben Dessolon voor U in 6 moderne kleuren. Komt U eens kijkenvast tapijt Is geen luxe meer; er is nu Dessolon. Breedte 120 cm., per meter 24.50. Dus per M2 50 a BINNENWEG "City Centrum" BEIJERLANDSELAAN ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT VLISSINGEN DEN HAAG, 9 dec. Wil men voor de groep beoefenaars van intellectuele beroepen iets bereiken inzake de huis vesting, dan zullen er iets ruimere en daardoor iets duurdere woningwetwo ningen moeten worden gebouwd. Hier bij is tevens nodig een verruiming voor bijzondere gevallen van de van rijkswe ge toegestane woontechnische mogelijk heden. Voorts zal het nodig zjjn iets goedkopere premiewoningen te bouwen, eenvoudig van aard, maar ruim van op zet, voor een huurprjjs, die niet te ver ligt boven die van de woningwetwonin gen. Voor bijzondere gevallen moet men dan de premieregeling financieel ver ruimen in de geest van de in 1957 inge voerde bepalingen. Dit is de conclusie van de commissie Huisvesting en Intellectuele Beroepen van de stichting ter bevordering van de samenwerking op federatieve grond slag van organisaties van beoefenaars j van intellectuele beroepen. Deze com- i missie heeft een statistisch onderzoek j gedaan naar de wijze van huisves- ting van intellectuelen. Hierbij stelde j zij o.m. vast, dat voor alleenstaanden de huisvestingstoestand het slechtst is. Voor hoofden van deze huishoudens I drukt de woningnood even zwaar als I voor alle hoofden van huishoudens met een inkomen van ƒ6000,- en meer per jaar. Uit de wijze van legering maken de rapporteurs op, dat in bepaalde ge vallen genoegen wordt genomen met een minder goede wijze van legering, om daarmee ruimte vrij te maken voor een tweede of derde woonvertrek. Voorts kwam vast te staan, dat er een aanmerkelijke gaping zit tussen de huren van woningwetwoningen ƒ80,- per maand) en die der premiewoningen ƒ140,-). Het is juist in deze gaping, al dus is de commissie van oordeel, dat zich de huurprijs bevindt, welke aan vaardbaar geacht moet worden voor een grote groep van beoefenaren van in tellectuele beroepen. Er zit "dus voor diegenen in deze groep, die meer dan zes maar minder dan tien mille per jaar verdienen in de thans te bouwen nieuwe woningen, nau welijks een mogelijkheid. Daarbij komt, dat de woningwetwoningen in het alge meen minder aanvaardbaar moeten worden geacht voor deze groep, omdat beoefenaars van intellectuele beroep*' specifieke wooneisen stellen, zoals ex tra ruimte om te kunnen studeren. BERLIJN, 10 dec. (Reuter) Bij een tramongeluk in Dresden (Oost-Duitsland) zijn gisteren elf mensen om het leven ge komen en verscheidene ernstig gewond. De aanhangwagen van de tram is in een bocht ontspoord en daarna omgeslagen. Negen inzittenden werden op slag gedood, twee passagiers overleden tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Er zijn vijftig mensen gewond. DEN HAAG, 10 dec. De recht bank in Den Haag heeft Vladih1^ „Bobot" Sal, de Zuidslavische voet baller tegen wie een aanklacht wege"5 meineed was ingediend, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met si' trek van voorarrest. De aanklacht werd ingediend nadaj Sal op verzoek van Ajax op 25 1957 door de rechter-commissaris tof' W. J. Borgerhoff Mulder in Den Haa» onder ede was verhoord. Sal werd het voorjaar van 1957 zowel door Aja* als door de voormalige beroepsvoetbal' club „Amsterdam" gecontracteerd. Zuid-Slavië beweerde, dat het con tract met Ajax niet op 23 februari 19JL was getekend, doch pas op 16 maart. de 23e februari heeft Sal contact ée' had met „Amsterdam". Ook tijdens het getuigen-gehoor i11 Den Haag hield Sal vol dat hij pas °P de 16e maart onder druk zij'1 handtekening onder het contract Ajax had gezet. Hierna diende Aja* een aanklacht wegens meineed in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6