WASSENDE Zeeland wil het hoofd VLOED VAN\ boven water houden TOERISTEN Commissie heeft moeilijke taak LAND IN DE PALM VAN GODS HAND Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen als oase in strandvertier DATARIE eer bureau Pauselijke groot en machtig Paolo Giobbe nu een Palatijnse kardinaal Post is eens door Willem van Enckevoirt bekleed m KOLENDAMPVERGIFTIGING H B IM U kunt Uw "beleggingsrisico verdelen over ruim 150 vooraanstaande Gesprekken over honden N.V. VEREENIGD BEZIT VAN 1894 ondernemingen GESLAAGD.... dank RESA-HILVERSUI V B ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 FAGTNA 11 Zeeland is ontdekt door de toerist. Vroeger was het een enkele individualist, die de drukke Hollandse stranden met zorg meed en zich behaaglijk drenkte in de rust van Haam stede, Zoutelande of Cadzand. Maar zo stiekem kon hij niet verdwijnen of hij werd in zijn gangen bespied. Meerderen volgden en ofschoon het in het badseizoen nog altijd overwegend rustig is langs de Zeeuwse kust, hebben de voorboden van een stormachtige ontwikkeling zich al aangekondigd. Het kon niet uitblijven, dat Zeeland ook de toerist ontdekte. De actieve provinciale V.V.V. laat niets achterwege om de vreemdeling te lokken naar de bekoring van Zeelands rustieke badplaatsjes, intussen terdege beseffend, dat wat nu nog als voornaamste attractie wordt voorgespiegeld, eens een illusie zal zijn. Maar daarover hoeft zij nu nog geen zorgen te hebben. De slagzinnen zijn in een handomdraai aangepast. Een andere mening blijken evenwel de provinciale autoriteiten te huldigen. Zij hebben vorige week een recreatie commissie in het leven geroepen, die advies moet uitbrengen over de houding, welke de Zeeuwen ten opzichte van de wassende vreemdelingenvloed moeten innemen. Zeeland heeft tenslotte zichzelf ontdekt en wil blijkbaar een ongebreidelde uit groei van het toeristendom met daarmee gepaard gaande ontwikkelingen voorkomen. Hopelijk zal de commissie niet in de laatste plaats aandacht schenken aan westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, het gebied dat van heel het gewest nog het duidelijkst de agrarische signatuur draagt, maar waar, zoals wij onlangs constateerden, zekere groeperingen de toerist ook al op een voetstuk hebben gezet. Mystiek Winteravondsprookje Cm wJIMi 's »v 1 I Reukloos koolmonoxyde „maakt de deur dicht" voor zuurstof (Bekende Schriftelijke Cursus) H.B.S. - Gymnasium - Onderwijsakt Middelb. Akten Fr., D., Eng. en Ned. R Tolk-Vertaler Hoofde. V.T.H.-diplom. ZIJ ZUN VREEMDEN! IM ONS IA NE Advertentie Even schilderachtig als de naam is het grensplaatsje Sint Anna ter Muiden. Wij herinneren ons nog de ronde Am sterdammer, die, uitgenodigd door de regionale VVV om van zijn bevindin gen als regelmatig vakantieganger in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te ver tellen, zijn gemoed ontsloot en bittere woorden van kritiek liet horen. Als het zo doorging, was ongeveer de strekking van zijn betoog, had Zeeuwsch-Vlaande ren hém en zijn vrouw voor het laatst gezien. Het moet voor de burgemees ter van Oostburg, mr. K. Hoekzema, die niets dan lof had verwacht, wel een teleurstelling zijn geweest. Ik zou wil len, zo had de Amsterdammer uitge roepen, dat aan de pestilentie van de draagbare radio's een eind werd ge maakt. Wjj kwamen hier om rust te vinden, en niet voor de strandgenoe- gens, die overal elders in zo ruime ma te worden geboden. Anderen waren milder in hun uitlatin gen, maar de VW-functionarissen heb ben voor zichzelf vermoedelijk toch de conclusie getrokken, dat zij beter niet op drift kunnen slaan in hun ijver, het de vreemdeling naar de zin te maken. De toeristen die Zeeuwsch-Vlaan deren prefereren boven andere vakan- tiegebieden, zijn namelijk met weinig accomodatie tevreden, anders versche nen zij niet. Zij komen om de bevrij dende weidsheid van het soms licht geaccidenteerde Vlaamse panorama om de zuivere lucht boven de geu rende landouwen, om de ongereptheid van heel deze streek. Andere wereld Zij komen ook om op vaderlandse bo dem het fascinerende gevoel te hebben, dat zij eigenlijk al in het buitenland zijn. Wjj doelen nu niet op de scharen Duitsers, die in de zomer ook de Zeeuwsch-Vlaamse stranden al druk be volken het is overigens merkwaar dig, hoe onze oosterburen de Nederlan ders vaak vóór zijn in het ontdekken van recreatiegebieden in ons eigen land maar op die wonderlijke ge waarwording, welke iedereen bekruipt zodra hij voet aan wal zet in Breskens. Zoeven in Vlissingen was alles nog onmiskenbaar Hollands, maar aan de andere kant van de Westerschelde treft hij een gans verschillende atmosfeer aan. Een andere wereld omringt hem en geeft hem het gevoel vreemdeling te zijn. De bouwtrant van huizen en ge bouwen, het belfort van Sluis, het zwaarlijvige peerd bij de hoefsmid, dit is Holland niet meer, dit ademt al een zuidelijker sfeer, de warm-menselijke sfeer van Streuvels en Timmermans. En hoewel de Zeeuws-Vlaming zich Ne derlander voelt in hart en nieren, kent hij Knokke, Antwerpen en Brugge be ter dan Vlissingen of Bergen op Zoom. De landsgrens betekent voor hem niet meer dan de drempel van zijn huisdeur. Hij blijft immers in zijn eigen wereld, of hij zijn pilsje nu in Brugge drinkt of in Oostburg. Waarschijnlijk zal een vaste oeververbinding mef Walcheren hierin niet eens veel verandering bren gen. Overdreven Maar desondanks blijft de Zeeuwse Vlaming een toegewijd patriot. Inwo ners van het grensplaatsje Retranche- ment zo genoemd naar de schans werken, die prins Maurits in 1604 heeft laten aanleggen zonder eens een ver zoek naar Den Haag. Het antwoord luidde tot hun verbijstering: wendt u tot uw eigen regering". Dat zijn uiter aard minder prettige ervaringen, maar van het isolement, waarin Zeeuwsch- Vlaanderen zou verkeren, maakt de noorderling zich toch vaak een overdre ven voorstelling. In dit opzicht treft de bevolking zelf ook wel enige schuld. Zij cultiveert graag een soort minderwaar digheidscomplex, vooral tegenover bui tenstaanders, misschien met de ge dachte zó Den Haag wakker te hou den. Maar de barrière van de Wester schelde houdt Zeeuwsch-Vlaanderen van minder verstoken dan vaak gedacht wordt. En hoe doortastend onze Vlamingen kunnen optreden, is wel na de oorlog gebleken, toen zij zich gesteld zagen tegenover de ruïnes van hun woon steden. De strjjd om het bezit van de Scheldemonding, uitgevochten in 1944, woelde diep door de Zeeuwsch- Vlaamse bodem. Sluis, Oostburg, Schoondijke werden voor het grootste deel in puin gegooid. Stuk voor stuk zijn het nu' weer welvarende stadjes, pronkend in de gloed van de nieuw bouw. Oostburg heeft zich opgewerkt tot een plaats met allure en een jaar geleden een representatief, vooruit strevend raadhuis, ontwerp van de Baarnse architect Wentinck, neerge zet, dat kan dienen als symbool van het Vlaamse welzijn. Schoondijke gaf zich eveneens een fris accent door zijn nieuwe straten en pleinen, maar Sluis is het vroegere Sluis gebleven. Volgend jaar komt de restauratie klaar van het middeleeuwse stadhuis met zijn vierkante belfort, het enige dat Nederland rijk is. Zoals dit luis terrijke bouwwerk eertijds het aan zien van Sluis moest versterken, na dat het in 1290 tot stad was verhe ven, zo domineert het stoere en te gelijk elegante silhouet van het stad huis heden ten dage nog evenzeer. In het belfort zal weer een carillon komen te hangen, dat door de burgerij wordt bekostigd. Daarnaast draagt de kleine gemeente nog 100.000 gulden bij aan het één miljoen vergende herstel werk. Ook overigens is het stadje in oude trant herrezen en herinnert het trots aan het bewogen verleden, toen handelsschepen door het Zwin af en aan voeren. Even schilderachtig als zijn naam is het plaatsje Sint Anna ter Muiden, des tijds een bekend centrum van beelden de kunsenaars. En dan de Zeeuwsch- Vlaamse boer. Laten we daarover Jan Eekhout aan het woord: „De voorouders van de boeren, hier, moeten wel allen „koningshoeren" geweest zijn. De koningshoer is vrij wel voorbij. Voor de mens van van daag werd hij een legendarische ge stalte. De innerlijke structuur van de boer van heden is een andere dan die zijner voorgangers van een halve eeuw geleden".Tussen de con temporaine boer en de natuur plaats te zich de feilloze techniek. Niet langer gevoelt zich de boer van hier, en elders, een ootmoedig of opstan dig gevangene van God en de door hem met de Schepper vereenzelvigde natuurmachten, en het is of zijn ziel zich onttrekt aan het klassieke boer schap"Maar de handelingen van de boer blijven schier mystieke handelingen. Een dezer handelingen is de uitzaai, door de moderne Zeeuwsch-Vlaamse boer nog dikwijls eigenhandig verricht. En hier schuilt zijn „eeuwigheid". Is hij niet de on sterfelijke, omdat hij voorfploegt, on danks oorlogen en atoomsplitsing en ploegen zal tot aan het einde der tij den? Stellen wij daarom vast: de boer van het stralende. Zeeuwsch- Vlaanderen is nog immer een robust en zelfbewust strijder." Deze citaten ziin afkomstig uit het boek „West Zeeuwsch-Vlaanderen in beeld", een onlangs verschenen foto reportage, die de sfeer van dit milde, weelderige gebied uitstekend vastlegt. „Wie spreekt het mij tegen dat het land niet gehandhaafd als bescheiden oase in de woestijn van badvertier, zoals dat langs onze stranden woedt? Enfin, de recreatiecommissie is nu aan het werk. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft al gespro ken over afremmen, van recreatie en over zelfbeheersing. Immers, zo zei hij, de charme van onze provincie is de rust. Maar, bracht de directeur van dé provinciale VVV, de heer G. W. Oskamp, daar tegen in: toeristen trekken en de rust bewaren is van twee walletjes eten. Het zijn tegengestelde strevingen. Een tussenvorm lijkt evenwel mogelijk, waarbij het gewest de vreemdeling niet veel anders verwent dan met de voor treffelijke kwaliteiten, die het van na ture bezit. Moge Zeeland ook de wor steling met de wassende toeristenvloed te boven komen. HANS STEVENS Raadgevingen van een ervaren hon denkenner over de omgang met hon den, z oluidt de ondertitel van dit aar dige, onderhoudende boekje, geschre ven door C. A. Kruis en uitgegeven bij de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam. Men krijgt hier inder daad „waar voor zijn geld". Op pret tige toon behandelt de auteur een groot aantal onderwerpen, die wetenswaardig zijn voor ieder, dié plezier aan zijn hond wil beleven. Het boekje gaat met opzet niet diep, omdat het niet voor kynologen geschreven is. Het steunt geheel en al op een jarenlange erva ring. .En daarom juist lijkt het ons zo geschikt voor ieder, die gewoon wil we ten hoe hij zijn trouwe viervoeter het best kan behandelen om hem en zich zelf het leven aangenaam te maken. De meest voorkomende moeilijkheden worden duidelijk besproken. Ieder kan er iets üit leren. Tenslotte wijdt de schrijver de laatste hoofdstukken aan het al of niet en zo ja, hoe dan deelne men aan een tentoonstelling. Enkele pentekeningen verduidelijken de tekst. Ze zijn van de hand van C. A. Smitt. Al met al een boekje, waaraan belang stellenden plezier kunnen beleven. DEN HAAG, 11 dec. De Haagsche Comedie zal vrijdagavond 1 januari in de koninklijke schouwburg een opvoe ring geven van „Winteravondsprookje" van William Shakespeare- De regie is van Peter Wood. Waarom zoudt U meer risico nemen dan nodig is?Door aankoop van een aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894' verkrijgt U in feite een volledige aandelenportefeuille, 'veilig verdeeld over ruim 150 zorgvuldig geselecteerde ondernemingen. Zodoende komen U de voordelen van aandelenbezit ten goede en ligt een aantrekkelijk rendement binnen Uw bereik. Alle banken en commissionairs kunnen U inlichten. De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico WESTERSINGKL 8 4. ROTTERDAM lij.*! ;v. ..yv (Van onze Romeinse correspondent) ROME, dec. Paolo kardinaal Giob be heelt zijn ambt van 's Pausen Da- tarius aanvaard. Hij volgde als zodanig de onlangs overleden kardinaal Tede- schini op. De nieuwe functie brengt me de, dat thans kardinaal Giobbe een der zg. Palatijnse kardinalen is geworden, wier ambtswoning zich bevindt in het Apostolisch Paleis binnen Vaticaanstad. Het bureau der Dataria Apostolica in het gelijknamige paleis, dat extraterri toriaal bezit van de H. Stoel is, ligt dicht bij het Quirinaal. Het ambt van Datarius gaat terug tot in de 13e eeuw en was oorspronkelijk dat van de functionaris, die verzoek schriften aan de paus bestudeerde, ze met advies aan de H. Vader overlegde, het uitgaande stuk controleerde en er de datum onder zette. De lijst der data- tores of datarii vangt officieel in 1417 aan en telt heden 87 namen, onder wie een Nederlandse: die van Willem van Enckevoirt, de vriend en raadgever van Adrianus VI en door hem tot het kar dinalaat verheven. Aanvankelijk wa ren de datarii meest beambten van la gere prelatenrang, sinds Gregorius XV il-jV VI Geen garantie Wellicht koestert de regionale WV nog idealen van een indrukwekkend pralend badcentrum in Cadzand, als Zeeuwsch-Vlaamse tegenhanger van Knokke en Ostende. Bij de bevolking, dat hebben we wel begrepen, zal een dergelijk project op weinig tegenstand stuiten, integendeel. Nu is slechts ver klaard, dat de plannen in overeenstem ming zullen blijven met het karakter van de streek. Jawel, ook Zandvoort is eens een badplaats geweest voor een kleine categorie fijnproevers, in har monie met de omgeving. Maar al spoe dig gingen impulsen tot uitgroei van het nabijgelegen Haarlem en Amster dam uit, zoals thans het Roergebied steeds dichter bij de Noordzeekust komt te liggen, ook voor Zeeuwsch-Vlaande ren. Waarmee we maar willen zeggen, dat dergelijke frasen geen enkele garan tie inhouden. Op de duingronden van Schouwen werpen goklustigen reeds begerige blik ken. De prijzen groeien uit tot buiten uormaie verhoudingen. Ook het Zeeuwsch-Vlaamse duingebied, waaraan een prachtig breed strand grenst, wordt duur, symptoom van de tendenz om toeristen eerder als welkome melkkoe tjes to begroeten dan als gasten, die men van harte en zonder bijbedoeling een tijdlang in de kring opneemt. Het strand bij Cadzand heeft in de zomer nog altijd een ide ale bevolkingsdichtheid dank zij de geringe accommodatie. der Zeeuwse Vlamingen ligt op de handpalm van God?" Welnu, behalve de Vlamingen zelf zullen ook de toeristen het gloeiend met deze fraaie beeldspraak eens zijn. Hun verlangens zijn slechts van bescheiden aard: wat meer begroeiing, beter toe zicht bij het baden, gemakkelijker strandtoegangen, toiletten, een geriefe lijker camping. Een enkeling mist in Cadzand, het voornaamste centrum, voldoende amusement, vooral voor de jongeren, maar het gros der vakantie gangers vindt het wel prettig daarvoor eens naar Knokke te kunnen gaan. (1621-1623) rechters uit de rechtbank der Heilige Romeinse Rota, maar sinds het midden dier eeuw werd de functie verder uitsluitend door kardinalen be kleed. Want de pauselijke Datarie was uitgegroeid tot een groot en machtig bureau. Het besliste ten dele en ad viseerde ten dele bij de bezetting van vele opengevallen kerkelijke ambten met de daaraan verbonden inkomsten, over de toekenning van gunsten, over huwelijksdispensaties en voorts over de toekenning van pensioenen en toelagen, hetgeen veel juridisch en ook comptabel werk meebracht. Taak en competenties der Datarie zijn door verschillende pausen her haalde keren gewijzigd. Haar huidige gestalte verkreeg dit bureau bij de grote curiehervorming van Pius X. Artikel 261 van het Kerkelijk Wetboek omschrijft thans het werk der Datarie als volgt: Zij moet de geschiktheid onderzoeken van hen, die in aanmer king komen voor een „niet consisto riaal, aan de H. Stoel voorbehouden beneficie." Zij stelt de Apostolische brieven op, waarbij deze beneficiën vergeven worden. Voorts heeft zij dis pensatierechten van bepaalde vereis te voorwaarden en tenslotte heeft zij de zorg voor de uitkeringen en de lasten, die de Paus bij het vergeven van een beneficie oplegt. Pius X ver trouwde de Datarie ook nog de toe kenning en intrekking toe van pensi oenen en lasten van beneficiën in Ro me en de controle over de kerkelijke „Cassa Pensioni". Een beneficie Dat de Datarie geen uitsluitend fi- nancieel-administratieve tak van dienst is, blijkt uit hetgeen het Kerkelijk Wet boek onder „beneficie" verstaat. Ca non 1409 omschrijft dit als een rechtsin stituut, door het bevoegde kerkelijke ge zag voor altijd opgericht, dat bestaat uit een geestelijk ambt en uit het recht om de inkomsten te genieten van het vermogen (de revenuen), die aan dat ambt verbonden zijn. In het beneficie vormt het kerkelijk ambt het voornaam ste element. De Codex onderscheidt ve le soorten beneficiën, w.o. de consisto riale: dat zijn die waaraan het bis schopsambt verbonden is en die verge ven worden in het Consistorie, en de niet consistoriale, die behalve door de paus ook door de bisschoppen op hun eigen rechtsgebied opgericht kunnen worden. Aan de paus komt in begin sel het recht toe om alle beneficiën in de Kerk te vergeven. De H. Stoel heeft zich een aantal voorbehouden, (cc. 1431- 1435). Alle benoemingen nu op door de H. Stoel gereserveerde beneficieposten, behalve de consistoriale, lopen over de Datarie. Om hiervan een voorbeeld te noemen: in de vacatures, die ontstaan door het overlijden, het ontslag of de overplaatsing van kardinalen, pauselij ke gezanten, hogere ambtenaren der Romeinse Curie, van de leden en ere leden van het pauselijk hof. Ereleden van het pauselijk hof zijn alle geheim kamerheren en huisprelaten. Sterft nu Massale recreatie is praktisch langs Oostburg heeft zich een royaal centrum geschapen, waarin het moderne raadhuis de gehele Nederlandse kust te beoefe- een dominerende rol speeltnen, waarom Zeeuwsch-Vlaanderen. dus oewel het er dit jaar lang op heeft geleken dat de le vensdrift van de zomer niet zou wijken voor de herfst, worden de dagen nu toch snel korter en koeler en is in veel ge zinnen de kachel weer het middelpunt gewor den waaromheen men zich schaart... En met het naderen van de win ter zullen in de kranten ook weer de berichtjes verschijnen over kolen dampvergiftiging. Telkenjare maakt dit verraderlijke gas enkele tientallen slachtoffers en deze winter zal daar wel geen uitzondering op maken. Een lergelijke droeve voorspelling zal he laas met aan zekerheid grenzende •vaarschijnlijkheid uitkomen. Kolen damp is zo gevaarlijk omdat het reukloos is. Dit giftige gas ont staat bij onvolledige verbranding van kolen of andere brandstof. Als een pas gevulde kachel van onderen wordt af gesloten zullen de brandbare gassen (o.a. koolmonoxyde) die door de nog aanwezige warmte van de oude kolen worden vrijgemaakt, niet verder kun nen verbranden omdat de daarvoor be nodigde zuurstof uit de lucht ontbreekt. Ais de schuif in de afvoerpijp naar de schoorsteen opeh is en deze goed treki zal het merendeel van deze gassen nog wel in de schoorsteen verdwijnen. Zij zijn dan verder nutteloos maar in elk geval niet gevaarlijk meer. Is dat niet het geval (gesloten schuif of ondeug delijke schoorsteen), dan zullen deze gassen met het verraderlijke, reukloze koolmonoxyde voorop via kieren en spleetjes in de kachel de kamer bin nensluipen. Als iemand zegt: ik ruik kolendamp, wil dat zeggen dat er be halve koolmonoxyde nog andere niel reukloze gassen uit de kachel ontsnap pen, zodat het gevaar tijdig bemerkt wordt. De praktijk leert evenwel dat dit lang niet altijd het geval is. Kool monoxyde komt ook voor in lichtgas en in uitlaatgassen van motoren. Ook deze gassen danken hun onaangename geur aan de bijmenging met andere gassen. De giftigheid van kolendamp en lichtgas berust voornamelijk op hetzelfde koolmonoxyde. Beide gassen veroorzaken derhalve dezelfde ver- dreigt de verstikkingsdood. Zelfs als het slachtoffer korte tijd na het be dwelmd raken wordt gevonden en in de frisse lucht gebracht, is het gevaar niet aanstonds geweken, omdat het koolmonoxyde zich stevig aan de ro de bloedkleurstof heeft gehecht en haar plaats niet gemakkelijk afstaat aan de schijnselen en vereisen bij vergiftiging dezelfde behandeling. ij de ademhaling wordt de lucht, die voor 20 pet uit zuurstof be staat, in de longblaasjes in con tact gebracht met het bloed. De rode bloedlichaampjes nemen de zuurstof uit de lucht op en transporteren deze verder door het gehele lichaam naar alle weefsels. Het koolzuurgas dat wij uitademen heeft geen bijzondere gif tige eigenschappen. Een dergelijk gas is slechts gevaarlijk als er een zo gro te hoeveelheid van aanwezig is in de ruimte waar men verblijft, dat het zuurstofgehalte van de ingeademde lucht te laag wordt. Dit komt in de praktijk vrijwel niet voor. Koolmono xyde daarentegen is al in geringe con centratie gevaarlijk, omdat het een veel grotere actieve aantrekkings kracht heeft op de rode bloedcellen Jan zuurstof. Het hecht zich aan de rode bloedcellen waardoor de zuur stof als het ware voor een gesloten deur komt. Als de rode bloedlichaam pjes met de bloedstroom de longen weer verlaten en op weg gaan naar de weefsels, brengen zij deze niet de kos telijke zuurstof maar het koolmo noxyde. waar zij niets aan hebben Hoewel er dus voldoende zuurstof in de ademhalingslucht aanwezig is kan deze zuurstof haar werk onvoldoende of in het geheel niet verrichten en zuurstof. Daarom zal bij koolmono- xydevergiftiging alleen snelle hulp suc ces hebben en is toedienen van extra zuurstof van belang. Het zal u duidelijk zijn, dat er be halve zuurstof geen tegengif bestaat. Norit, melk, opwekkende dranken heb ben geen zin. Als het slachtoffer niet geheel bij kennis is mag hij trouwens niets eten of drinken, omdat hjj niet goed kan slikken. En verslikken in de ze toestand houdt het gevaar in van longontsteking. Bij het verlenen van eerste hulp in geval van kolendamp of iichtgasvergiftiging moet de helper snel maar met beleid te werk gaan om het gevaar dat er nog een slacht offer bij zou komen te bezweren. De praktijk leert dat dit niet denkbeeldig is. Zo mogelijk moet de helper eerst anderen alarmeren voor het geval hem zelf iets zou overkomen. De in leidende verschijnselen: hoofdpijn, dui zeligheid, slaptegevoel kunnen, voor al als er veel koolmonoxyde is, ach terwege blijven, zodat ook de helper plotseling onwel wordt en niet meer bij machte is de kamer te verlaten. Daarom is het ook noodzakelijk eerst deuren en vensters te openen opdat het goed kan doortochten. Wist u ten slotte dat het slachtoffer van een koolmonoxydevergiftiging als regel niet bleek is maar een frisse kersrode kleur heeft? s. PAOLO KARDINAAL GIOBBE 0 b.v. een pastoor of een kanunnik, i geheimkamerheer is, dan moet zijn i volger door Rome benoemd worden. Wel hebben de plaatselijke t schoppen het recht om dan een 1 van sollicitanten voor een bepa: ambt of een voordracht van drie p sonen in te dienen bij de Datai maar deze instantie onderzoekt waardigheid en de geschiktheid adviseert op grond van haar gegevt de H. Stoel. Twee audiënties Het kantoor der Datarie omvat halve de kardinaal, een onderdatari (een prelaat, die eveneens in Vatica: stad woont), vier geestelijken, de „c tos pecuniae" en twee administrati» krachten, die leken zij», en tenslo drie theologen, als consultoren. V( het werk in de Datarie komt de kaï naai tweemaal per maand op audiëi by de paus. Aan het ambt van Datarius is tev( verbonden het lidmaatschap van kardinaalscongregatie voor buitenge! ne kerkelijke aangelegenheden, welke Congregatie de Staatssecreta de prefect is. Deze Congregatie, ontstaan is uit een ministerie, dat 1814 werd gesticht en haar huid vorm en taak kreeg in 1925, is wel ei vergeleken met een parlementscomn sie van buitenlandse zaken. Zij advise de paus en de staatssecretaris in al! wat de betrekkingen van de H, St met buitenlandse staten aangaat, zo' wat betreft de uitvoering van conv ties en concordaten, als de diplomats relaties en wanneer, krachtens ov eenkomsten, onderhandeld moet w den over de oprichting van nieuwe I dommen of over de benoeming kerkelijke hoogwaardigheidsbekïedf als bisschoppen, coadjutoren, legerl schoppen. Advertentie De oorsprong van bloemen en planten De tulp komt uit dc De chrysant komt uit China. het Midden_Oosten De begonia komt 'uit Zuid-Amerika De perzik komt uit Perzië De tomaat komt uit Zuid-Amerika De aardappel komt 'u-Amerikax

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11