AJAX profiteert met veel allure van PSV's eerste misstap ere-divisie Fortuna s sterrenformatie zakt af naar de laatste plaats De magische kracht is er weer; „A.-t*ie IHS Doelmanstragiek van een scholier ontreddert PSV Na Bekkeringde zelfbewustena Steiger the old man nu Dirk Rozema Abe Lenstra - onder ander „nummer" - wil schitteren MVV leert een vuist maken in het „Koeleköpke en „Mooi Limburgia Joep een van Jan de Boer winstpunt offeren SPARTA bespied NEGEN BEDREIGDEN Eén kandidaat voor f 155.810 Jeugdelftal in poule met Italië mm Oud-hardrijders in één club SpanjeRusland in Moskou en Madrid Expositie van oude en moderne spelen NIEUWELING IS EVEN „ZWAAR" ALS KLAASSENS VOLENDAMS VIJFDE ACHTEREENVOLGENDE Glasgow Rangers laat in Sittard een film maken MAANDAG 14 DECEMBER 1959 K.N.V.B.-TOTO Twintig winnaars van tweede prijs bekend D'r in en d'r uit bij N.A.C.Elinkwijk yy W'f I *&k 5?' Volgcnd jaar in Rome r f ""iiiiiitiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiuiiiiiiiHiiiiiiimtimiiiiiiiiiiimi A.jaxFortuna 5i Swart 1—0, Swart 2—0, Swart 30, Prins *-~0. Rust. C. Groot 5—0, Wilkes (straf schop) 5—1. Twintig minuten was het spel van Ajax grandioos. Het kwam daardoor tot een prote voorsprong die niet meer in gevaar geweest. Elinkwijk 1—1 Overbeeke 1—0, Kuys (in eigen doel) 1—1. Rust en einde. 8000 toeschouwers. Zeer matige wedstrijd met doelpunten, gig geen bevrediging schonken. N.A.C., Jonder CanjeJs. Laseromg en Bouwmeester, Je zeer gehandicapt otn nog een voorhoede le kunnen formeren. PSV—ADO 0—3 Schuurman 0—1. Rust. Don Engelse 02. R'lnvis 03. 17000 toeschouwers. Na het uitvallen van doelman Steiger, 15 Ri'.nuten na het begin, geraakte P.S.V. ge- nee! van de kook, vooral toen A.D.O. on- hhddellijk een doelpunt maakte. De Hage naars speelden snel en doeltreffend. MVVVolendam 53 Rutten 1—0 en 2—0, Veerman 2—1, Coenen (strafschop) 3—1. Rust. Tol 3—2. Rutten 42. Cocnen 5—2, Tol (strafschop) 5—3. 6noo loeschouwers. M.V.V. heeft dc handen vol gehad aan taai volhoudend Volendam, dat vijf minu ten na dc rust de spanning terugbracht [32), maar tenslotte toch moest capitu leren voor de schotvaardigheid, vooral van Rutten, uit een hattrick. Willem II—Rapid JC 3—2 Smolders 10, Lenz 11. Rust. De Jong 2—1, F. v. d. Luytgaarden 3—1, Lcnz 3—2. 8000 toeschouwers. Technisch béter Rapid voerde combina ties te ver door. Na verrassend openings doelpunt van rechtsachter Smolders Wil lem II effectiever, zodat kansen benut werden. Willem II miste Zaro, Nikolic, Stallen. Rapid J.C. doelman Jacobs en Brüll. Spannende slotfase. DWS/A—Blauw Wit2—0 De Oude 1—0. Rust. De Oude 2—0. 9000 toeschouwers. Slechte derby zonder veel spanning werd beslist ten gunste van de ploeg, die trachtte zo goed en zo i doeltreffend mogelijk te spelen. Blauw Wit miste alle stootkracht. DOS—VVV 1—2 Schattorj0—1, De Klein 1—1. Rust. De Bruin 12. 9000 toeschouwers. D.O.S.. dat invallers had voor v. d. Lin den. Krommert, Voges en Nagtegaal en bovendien tobde met een zwakke v. d. Wint, werd een gemakkelijk ..objekt" voor een stug spelend V.V.V.. dat ook zeer slecht speelde en ..geluksvoetbal" liet zien. De gramschap van het echte D.O.S.-publiek ontlaadde zich op v. d. Wint, die voort durend blunderde. SittardiaSparta 01 Fitzgerald 0—1. 9000 toeschouwers. Een toevalstreffer van Fitzgerald werd Wel erg waardevol voor Sparta, dat voor de rust diverse schietkansen ongebruikt liet en na de rust door Sittardia met de rug tegen de muur werd geplaatst. Sittar dia bleek echter niet slagvaardig genoeg om doelman Mühring op de knieën te krijgen. FcijenoordSpel. Enschede 41 Schouten 1—0 en 2—0. Van der Gijp 3—0, Brousek 31. Schouten 4—1. 32000 toe schouwers. Feijenoord speelde niet eens op volle kracht en „wandelde" desondanks naar een vrij duidelijke zege. Enschede viel Vooral aanvallend heel hard tegen. De vervanging van Kerkhoffs door Brousek bracht iets meer vaart in het Twentse spel, dat echter toch een zeer zwakke indruk achterliet. A.jax 15 11 2 2 24 44-17 I'SV 16 8 7 1 23 33-15 Feijenoord 16 7 7 2 21 38-16 NAC 16 7 5 4 19 28-23 Willem 11 16 7 5 4 19 32-27 VVV 16 7 5 4 19 '25-26 DOS 16 8 2 6 18 40-28 ADO 16 8 2 6 18 33-27 Elinkwyk 16 5 6 5 16 15-15 Sparta 15 6 2 7 14 18-20 Blauw Wit 15 6 2 7 14 '25-31 Rapid JC 16 4 6 6 14 19-21 Volendam 16 6 1 9 13 28-35 MVV 16 5 2 9 12 29-47 Sittardia 16 4 3 9 11 21-40 Enschede 16 4 2 10 10 31-41 DWS-A 16 4 2 10 10 27-38 Fortuna 15 3 3 9 9 21-40 PSV heeft het halve-seiïoen-zonder-ncdcrlaag: niet gehaald. Op de voorlaatste zondag van dc eerste helft in dc competitie van dc Ere- Divisie zijn de veiliespun- ten gekomen. Op eigen terrein nog wel, tegen het altijd grillig spelende ADO. Die nederlaag, met 03, heelt PSV niet alleen het verlies van een trots record ge bracht, maar betekende ook het verspelen van dc lei dersplaats. Ajax, nu al wekenlang een felle achtervolger, heeft het doorzettingsvermogen bekroond gezien. Het heeft de leidersplaats overgenomen door met forse cijfers te winnen van Fortuna. Ajax heeft, omdat het een wedstrijd minder gespeeld heeft, op papier zelfs een voorsprong van drie punten. Intussen blijft Feijen oord de race om de bovenste plaats moedig volhouden. Het versloeg nu Enschede. De wedstrijd AjaxFeijen oord, waarmee zondag de eerste helft van de competitie afgesloten wordt, is door de jongste ontwikkelingen dubbel interessant geworden. Niet alleen aan dc top een opmerkelijke verschuiving, ook in de onderste regionen heeft het geducht gerom meld. DWS-Amsteïdam toonde zich tegen Blauw Wit opnieuw een goede „derby-strijder". Net als tegen A.jax, eerder in het seizoen, werd het een overwinning. Daar door verliet de hoofdstedelijke combinatie de laatste plaats. Het deed die over aan Fortuna, de Geleense sterrenclub met de internationals Van der Hart, Wilkes en Notcrmans. En niet alleen het gerenommeerde For tuna staat er bijzonder slecht voor, ook Enschede gaat het niet voor de wind. Enschede moest nu een nederlaag tegen Fcijenoord incasseren en dat bracht de vertegen woordiger van het oosten op de met DWS-A gedeelde voorlaatste plaats. Intussen is door de ovenvinning van DWS-A en door de fraaie triomf van MVV op Volendam een staartgroep ontstaan, die met recht en reden een enerverend ver loop van dc return-wedstrijden mag doen veronder stellen. Niet minder dan negen clubs worden meer of minder ernstig bedreigd door de degradatie. Van die negen staan Blauw Wit en Sparta er nog het gunstigst voor. Sparta boekte een belangrijke overwinning op Sittardia. Rapid JC heeft evenveel punten als dit twee tal, maar het heeft een wedstrijd meer gespeeld. Moei lijker wordt het voor Volendam, te meer nu andermaal een nederlaag geïncasseerd moest worden. Daarna vol gen, met slechts een bescheiden voorsprong op de drie laagst geklasscerden, MVV en Sittardia. DEN HAAG, 13 dec. De kleine da ling die het aantal deelnemers aan de KNVB-toto door de verjaardag van St. Nicolaas te zien gaf, is nog niet hele maal weggewerkt, maar er hebben toch weer meer Nederlanders een gokje ge waagd dan de vorige week. Het waren er deze maal 431.860 en zij legden in to taal 635960 golden in. Tot nog toe is er één deelnemer he kend, die de sleutel voor alle vijftien van deze week heeft gevonden. Hij heeft de kans woensdag 12 uur 155.810 gulden rijker te zijn, maar dan moet zich geen tweede kandidaat gemeld hebben. Voor de tweede, prijs, die deze week 66775 gulden groot is, zijn tot nog toe twintig kandidaten bekend. Wanneer u met de heer J. de Goede, Oud Arnhemseweg 1 uit Zeist, de eer ste prijs had willen delen dan had u uw kolommetje als volgt moeten invullen: 13211122111121 1. MADRID, 13 dec. De wedstrijden tussen Spanje en Rusland voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker zullen op 29 mei in Moskou en 9 juni in Madrid worden gespeeld. Aanvankelijk vreesde men, dat, aangezien Spanje en Rusland geen diplomatieke betrekkingen met elkaar onderhouden, de ontmoetingen op neu traal terrein zouden worden gespeeld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIlllllllllilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIl (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 13 dec. Het gebaar van arbiterRoot;ter, die zijn 600ste wed strijd floot, was veelzeggend genoeg, meende men. Enkele minuten voor cle rust verwees hij Velthuis, linksbin nen van Elinkwijk, van het terrein. Na de thee stond Elinkwijk toch met elf man, zelfs met Velthuis. Niemand begreep het. De heer Roo mer vertelde ons de toedracht: „Enkele minuten voor de rust meld de Velthuis zich af. Geblesseerd, zei hij. Toen hij op weg was naar de zij lijn, begon hij, toen de bal bij hem in de buurt kwam, toch weer plotse ling deel te nemen aan het spel. Ik maakte toen het bekende gebaar, lou ter met de bedoeling hem er op te wijzen, dat hij moest doorlopen. Hij mócht niet aan het spel deelnemen, ■want hij had zich afgemeld. Ik moest dus NAC een vrije schop toekennen. Toen bleek, dat zijn blessure niet van zo ernstige aard mas, kon hij na de thee gerust weer meedoen." PARIJS, 13 dee. Vandaag is de loting verricht voor liet internationale jcugdtoernooi van de Europese Voetbal Unie, dat van 16 tot en met 24 april I960 in Oostenrijk wordt gehouden. Ne-, derland is mei Griekenland, Portugal en Italië ingedeeld in Groep A. De loting had bet. volgende resultaat: groep A: Nederland, Griekenland, Por tugal en Italië: groep B: Polen, Oos tenrijk, Engeland en Bulgarije; groep C: Turkije, West-Duitsland, Oost-Duits- land en Luxemburg: groep D: België, Roemenië, Spanje en Frankrijk. Het speelschema ziet er, voor wat de wedstrijden van do Nederlandse jeugd- ploeg betreft, als volgt uit: 16 april: Nederland-Griekenland. 18 april: Neder- land-Portugal, 20 april: Nederland-Ita- lië. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 13 dec. Er zijn, volgens het cluborgaan van Blauw Wit, maar heel weinig verstandige mensen in Amsterdam. Die kleine groep wordt gevormd door hen, die vertellen dat. Blauw Wit d -gaans zeer acceptabel voetbal speelt. Het is maar goed, dat de schrijver van de hierboven aangehaalde regelen vandaag niet „tussen de pers" gezeten heeft. Hij zou zich bepaald geërgerd hebben aan de mening, die kort na de rust van de derde Amsterdamse derby van dit seizoen, de ontmoeting tussen de stadionbewoners DWS-Amster'dam en Blauw Wit, alom vernomen kon Worden. Want, toen reeds voorspelde men een.nederlaag van Blauw Wit. Eigenlijk bad Blauw Wit gewaar schuwd moeten zijn. Verkleedt hét zich niet in dezelfde catacomben en speelt bet niet voor bet front van de zelfde tribunes ais DWS-A? Welnu, hoe kon het dan nor- ineenkrimpen onder de gescandeerde kreet. ,,A-rie, A-rie", die weer op gezette tijden over de grasmat klonk. Het. had moe ten weten, dat Arie de Oude. de mid denvoor van DWS-/slechts dan tot uitzonderlijke inspanningen komt. als lijj bij het vernemen van die zeer persoonlijke aanmoedigingen niet al leen zelf straalt van trots, maar bo vendien bij de tegenstander een toene mend gevoel van onbehagen bemerkt. Laat de tegenstander zich niet impone ren, dan blijft Arie de Oude wie bij is: de bijzonder enthousiaste, nimmer versagende, maar in feite zeer sim pele voetballer. Tegen Blauw lVit is Arie de Oude Weer een „held" geweest. Nauwelijks hadden de enthousiasten op de overi gens schaars bezette tribunes laten wr- ten, dat er slechts één man was op wie Zij al hun hoop gevestigd hadden, of de middenvoor van de hoofdstedelijke combinatie begon systematisch onrust e zaaien in de verdediging van Blauw H'it. st"rker nog, zelfs zijn ploeggeno ten kreeg hij in zijn ban. Dat ontdekte Uien op het beslissende moment van de Wedstrijd. DWS-A's linksbuiten Doorne- veld kreeg toen namelijk een unieke huns om een doeltreffend schot te los sen Doorneveld seiioot echter niet. Ilij Zocht net zolang tot hij -zijn midden voor ontdekte. Alleen Arie kon immers de Grote Redder zijn. Arie de Oude kreeg de bal zijn schietkans was be haald niet fraai; in elk geval lang niet Zo mooi als die van Doorneveld. Ge- roerd echter door zoveel vertrouwen h! zijn makkers legde hij alle vuur kracht waarover hij beschikte in zijn schot. En zowaar, DIVS-A had gewon- h"n. Het was 2-0; Arie had twee keer faak geschoten. (Van onze speciale verslaggever) Wat ging er in Dirk Rozema om toen Lieuwe Steiger met een van pijn vertrokken gezicht naar zijn been greep? Niemand had een botsing ge zien, maar de niet meer zo soepele botten van dc vijfendertigjarige doelman van PSV waren geteisterd, misschien door een ongelukkige draai van zijn voet of door een geforceerde stap, die een kwetsbare vezel de ge nadeklap gaf. Het gebeurde een kwartier na bet begin. Dirk Rozema, de veelbelovende doelverdediger van het tweede jeugdelftal van PSV, veerde verbijsterd op van het reserve bankje. Zeventienduizend toeschou wers zagen de scholier met ogen, waarin de schrik te lezen stond, uit zijn trainingspak schieten. Na Bek kering, de zelfbewuste, die een glan zende keeperscarrière door het nood lot zag afgebroken, na Steiger, „the old man", met een nimmer falend vakmanschap, na deze twee routiniers, moest hij, Dirk Rozema, zeventien jaar oud, onder de lat. Terwijl Stei ger moeizaam het veld af strompelde, konden weinigen bevroeden hoe ge voelens van angst en trots bij zijn jonge collega om de voorrang stre den. Steiger was nog nauwelijks buiten dc lijn toen een kreet van wanhoop hem verschrikt deed omkijken. Tien secon den na zijn ontredderde aftocht trof hem en de duizenden aanhangers van PSV het diepe leed van ecu doelman. De jonge Rozema, nog onwennig trap pelend op zijn doellijn, en stil hopend dat er spoedig een tcrugspeelballetje zou komen, stond versteend, toen Carol Schuurman, de schietgrage midvoor van ADO, een vlak schot losliet van dc rand van het strafschopgebied. De bal veranderde even van richting, maar houdbaar bleef hij. „Ik zag niets", schokschouderde Dirk Rozema later in de kleedkamer. De tranen stonden hem in de ogen. „Een paar seconden in liet doel en meteen al 10." PSV's tragiek in de vijftiende mi- ROME, 12 dec. Tijdens de volgend jaar in Rome te houden Olympische Spelen zal een grote tentoonstelling wor den gehouden met als onderwerp „De sport in de geschiedenis en in de kunst" Deze tentoonstelling zal een compleet overzicht geven van de oude en de mo derne Spelen. Arie de Oude (9) w rdt gehuldigd. Al zijn ploegmakkers zijn naar voren ge stormd. om hem het verschuldigde „eer betoon" voor het tweede doelpunt te brengen. nuut besliste de wedstrijd. De vervan ger van Lieuwe Steiger werd onge wild de oorzaak van een duidelijke nervositeit bij zijn medespelers, die vooral de achterhoede parten bleef spe len. Dachten Heerschop en Renders, de beide backs, met weemoed aan de begaafde eerste man, Bekkering, die nu al vijf weken in het ziekenhuis verblijft en zeker nog tot eind decem ber moet herstellen? Bepeinsden zfj al vast boe lang het nog zal duren voordat hun vertrouwde ruggesteun weer in actie zal komen? Steiger had vóór de wedstrijd nog gezegd, dat hun geblesseerde collega na decem ber nog enige tijd zal moeten kuren on er bezorgd aan toegevoegd: „Als ik het zo lang maar kan uithouden." Gelukkig is zijn nukkige spier waar schijnlijk de volgende week weer in orde, maar dat wisten Renders en Heerschop die wedstrijd ook niet. Op hun spel drukte de onzekerheid, de niet uit te wissen twijfel aan de kwa liteiten van hun jonge doelman, die zijn debuut zo ongelukkig had ingezet. Natuurlijk begreep ADO, dat ditmaal de kans bestond, een schitterende mo gelijkheid om de ongeslagen leiders van de Ere-Divisie met een nederlaag te con fronteren. De Hagenaars voelden het, toen Dirk Rozema zo maar het lauwe schot van Schuurman liet passeren, en naarmate de veerkracht, de dynami sche techniek bij PSV verschrompelde tot koppige, individuele acties met name bij Van der Kuil en Van der Pias groeide het zelfvertrouwen bij ADO, in de wetenschap dat de slag ge slagen kon worden Linksbuiten Rijnvis ontpopte zich eensklaps weer als een ongrijpbare aanvaller, die listige voor zetjes afwisselde met volmaakte drib bles. De eerste helft kon Rozema zijn heiligdom verder voldoende beveiligen, maar niemand durfde de papieren van PSV nog hoog te taxeren. In de Eind- hovense aanvalslinie deden zich te zel den situaties voor, die uitzicht openden op een rake tegenstoot, doordat de snel le achterhoede van ADO een konse- kwente dekking toepaste en solo-werk niet toestond. Het getal vijftien was voor PSV ook na de rust ongelukkig. Weer na een kwar tier spelen leidde Theo Timmermans een tweede succes voor zijn club in. Met fraaie schijnbewegingen liet hij een paar spelers achter zich, zette perfect voor naar Den Engelse, die zuiver in schoot. Dit keer geen schuld voor Dirk Rozema, maar werkelijk belangi-jjk kon het niet zijn. Het trieste gebeuren na het vertrek van Steiger had het moreel bij PSV afdoende gebroken. Toch begon nen de harten van de Eindhovense sup porters iets sneller te kloppen toen Tre vor Ford tien minuten, later met Britse nuchterheid aanlegde voor een tegen doelpunt. In ideale positie schoof hij de bal buiten bereik van doelman Oostrum naar de uiterste hoek: echter weer greep liet lot in. De bal sprong tegen de paal en hiermee was het vonnis de finitief van kracht. Rijnvis benadrukte het nog even in de dertigste minuut door binnen het strafschopgebied laag in te knallen. Dirk Rozema bleef geslagen op de doellijn liggen; de bal was onder hem door geschoven. mm (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 13 dec. Het enige, waarvoor Abe Lenstra voor de aanvang van de wedstrijd tegen Feijenoord be langstelling bad, was de opstelling van de Stadionclub. Abe, die als aanvoer der van Enschede heel wat in de meik te brokken heeft, was nog niet met zichzelf overeengekomen, welke plaats hij in zijn elftal zou innemen. Dit hing ervan af, wie zijn directe tegenstander zou zijn. Want Abe wilde uitblinken, juist tegen Feijenoord, juist in dit Sta dion! Heeft Feijenoord niet de faam het beste voetbal in Nederland te spe len en heeft Abe niet in dit stadion zijn grootste triomfen gevierd: eerst in de tijd, toen hij de enige Oranje-speler van internationaal kaliber was en later als architect en schutter van het zg. „Gou den Trio", dat hij destijds met Wilkes en Rijvers vormde? Nog eenmaal wil de hij in de Rotterdamse arena herin neringen oproepen aan de tijd, toen zijn gescandeerd uitgeschreeuwde voor naam synoniem was met het Beter Voet- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiMiiii iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiim bal, dat alleen grootmeesters als hij op de groene tapijten konden leggen. Voor dc wedstrijd tegen Feijenoord was Lenstra oorspronkelijk opgesteld als rechtsbinnen, maar een vluchtige blik in het programma leerde dat hij dan Klaassens tegenover zich zou heb ben. Hij wist, dat er met deze stoere half voor zich weinig of geen kans was om op te vallen. Daarom zag hij van de rechtsbinnenplaats af en daarom ook trok hij het shirt met rugnummer 7 aan, want dan zou zijn directe bewaker Fa- fié heten en tegen deze newcomer zou Abe het nog wel klaren. Het bleek een misrekening. Fafié, die de vorige week zeer kundig meehielp de sterrenvoorhoede van Fortuna te be dwingen, speelde zijn tweede wedstrijd in Fejjenoords eerste ais een routiné en hij bewaakte „maestro" Lenstra zo ge concentreerd, dat deze zelden of nooit gevaarlijk kon worden. En zo zagen 32.000 toeschouwers verbaasd toe, hoe een achttienjarige jongeling zijn ruim twintig jaar oudere tegenstander keer op keer in de luren legde, alsof deze in zijn eentje'niet een roemrijk hoofdstuk uit de Geschiedenis van het Nederland se Voetbal uitmaakt. Toen het 3-0 stond, haalde Lenstra eens mistroostig zijn sch- ders op tegen Schaap, een andere oude (Van onze speciale verslaggever) MAASTRICHT, 13 dec. Priem Ro zenberg, de man met de modieuze zwar te regenjas en dc bruine ribfluwelen pet achteloos op de kruin, bloosde van weelde. Zijn vurige wens was in ver vulling gegaan. Het „MVV'ke"waar voor hij zich dagelijks druk maakt, had cle niet. alleen uit historisch oogpunt be langrijke wedstrijd tegen Volendam ge wonnen. Met een volkomen verdiende zege van 53 stapten zijn „sterdragers" vit de dichte mistbanken boven de Boschpoort, waarin het allereerste com petitieduel tussen beide clubs werd uit gevochten Een week lang had men in dc grootste spanning gezeten. Bij Volen dam piekerde men geducht over het on geluksgetal 13, dat nog altijd prijkte in de kolom van dc behaalde winst punten en dat, o noodlotook dc datum was, waarop het. treffen met MVV zou plaatsvinden. „Dat zit niet goed", werd er op de dijk gemompeld en de inzet ten voor de gebruikelijke gokjesin Joep van Jan de Boer's clubcafé bleven uit "oorzorg beperkt tot een simpel reepje chocolade of een frictiónnetje bij dc kapper. In Maastricht, maakte men zich zorgen over de twijfelachtige vechtlust van MVV en er waren heel wat „np- kes" nodig om de moed er in te hou den. Daags voor de grote strijd trok ken de ploegen zich terug om' zich, in streng séparé, met cle leiders geestelijk voor te bereiden op de slag aan dc Boschpoort, waarin gezien, de posities op de ranglijst, grote belangen op het spel stonden. Volendam nam zijn intrek in dr vertrouwde ruimte van hotel „Lim burgia", te Valkenburg, waaraan het goede herinneringen bewaarde uit de tijd dat. het op het punt stond kampioen te worden van de Eerste Divisie. MVV hok naar „Mooi Limburgia", in Beme ten, een dorpje even buiten de Limburg, se hoofdstad. Hier heeft Priem Rozenberg, speciaal aangezocht om in samenwerking met de Duitse ingenieur Rainer Hammers bij de „grote Maastrichtse" orde op zaken te stellen, nog eens geducht met de vuisten op tafel geslagen. Zij moésten en zouden het van hem aannemen, Hij de man met de duizend-en-een motoruren, ge vreesd en geroemd om zijn ijzeren men taliteit. kón het weten: rnotorrenners die willen winnen, draaien hun gas- handles verder open dan hun tegen standers. Voetballers die prijs stellen op de volle winst, pakken harder aan dan hun tegenstanders. Hoe vaak hadden de spelers dat nu al niet moeten horen, van deze blonde krachtfiguur. Hij nam hen er zelfs apart voor onder handen en dat op een even vreemde als doeltreffende manier. De spelers die naar zijn me ning te weinig animo en strijdlust toon den, kregen een wonderlijke boodschap: „Om zo cn zo laat kom ik je halen en gaan we naar de Maas, waar mijn race-boot „Koeleköpke" ligt Nu is „Koeleköpke" de Limburgse benaming voor een heel klein visje, iets nietigs dus, maar dat geldt beslist niet voor de boot van de ..motorkoning" Priem Rozenberg. Wanneer deze brullend en gierend stroomafwaarts onder de brug gen van Maastricht door suisde, akelig dicht langs de brede en stevige pijlers, althans enkelen van hen het met MVV goed zouden kunnen vinden, duidelijk op zijn hand waren en hun stemban den ten behoeve van MVV niet spaar den. Op „De klok", dat gedeelte van de tribune waarop behalve de juiste tijd ook de stand staat aangegeven, steeg een hels kabaal op. waarvan niet alleen de Volondammers, maar ook scheids rechter Veldhuizen diep onder de indruk raakte, wat hun prestaties niet ten goede kwam. Het spel van de „Wa terlanders" zakte af naar een beden kelijk niveau, ondanks het fraaie doel punt waarmee Harmen Veerman de mui iiiniiiiii hui in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiMii min in in in in iniiiuiiini min iiiMiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiii mi iMiiiiiiiiiiiiuii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiii was dat bepaald niet om je erg op je gemak te voelen. Als daarbij dan nog de stem van Priem boven het motor- geweld uit bulderde en hij je op niet te misverstane wijze duidelijk maakte dat er in de eerstvolgende match grote dingen van je verwacht werden, bleef niets anders over dan haastig beter schap te beloven. Zo langzamerhand is Priem Rozenberg er in geslaagd MVV te bezielen van de gedachte dat er dit seizoen stevig aan gepakt moet worden, wil het zich ten minste handhaven in het selecte gezel schap van de achttien hoofdklassers. De Limburgers gaan er steeds meer om knokken" en dat is het enige waar Priem in gelooft. Helemaal tevreden zal hij nog wel niet zijn. maar zoals zijn spelers tegen Volendam voor de dag kwamen, hoeft er niemand t.e worden uitgenodigd om eens te komen „praten" in de angstaanjagend voortjakkerende .Koeleköpke". MVV deelde klappen uit „op het intieme veld aan de Boschpoort, waar Volendam al binnen het eerste kwartier met 20 achterstond, doordat Kutten doelman Jaap „Aaltje" Keizer met twee haarzuivere schoten verraste. Dat bleek een weelde, die men van MVV niet rnser gewend was. Het „thuisfront" weerde zich geducht cn secretaris Not- ten kon met grote voldoening vaststel len dat de ruim 400 recrutcn, die hij gratis had toegelaten in de hoop dat stand tot 21 terugbracht, en de fluit van de heer Veldhuizen kondigde steeds vreemdere beslissingen aan. Gelukkig leidden die niet tot ai te grote nadelen voor Volendam, dat er bij de arbiter maar bekaaid af kwam. MVV verdiende de volgende drie treffers volkomen. Dc Limburgers waren sneller, combineer den beter cn schoten meer dan de ploe terende Volendammers, die na de rust nog eenmaal terugkwamen door een briljant doelpunt "van Tol, maar ten slotte toch het vermogen misten om ooor te gaan. „Volendam kan in alle hamen han gen", sprak een van de trouwe suppor ters die zelfs in het verre Maastricht van de partij was. Hij doelde daarmee op het goede moreel van Tol en de zijnen, die tot het laatste moment toe dapper volhielden. Zij verwerkten de vijfde achtereenvolgende nederlaag ten slotte geheel in de restauratiewagen van de sneltrein naar Amsterdam, waar ai na nauwelijks twintig minuten „sporen" geen uitsmijter meer te krijgen was. om dat de broodvoorraad op zoveel eetlust niet berekend bleek, waar Joep van Jan de Boer hardop mijmerde over die ongelukkige 13 punten, die ze wat hem betrof rustig tot 12 mochten terugbren gen en waar een enkele getrouwe vast wat moed verzamelde voor het komen de duel met Willem II, door op zijn Volendams gezegd: „een hartverster- kinkje in het keldertje te laten zakken". Vier verdedigers van Enschede en één Feijenoorder kijken allemaal in dezelfde richting. Zij volgen de, op deze foto, on zichtbare bal, die voor de derde keer in het doel van Enschede verdwijnt. getrouwe en dit gebaar was veelzeg gend genoeg. Abe de voetbalkenner bij uitstek was sportief genoeg om bij het scheiden van de markt de jonge Fafié geluk te wensen met zijn goede wedstrijd. Echter Fafié was niet de enige speler, die met de beste bedoelingen in het veld was gestapt. Dit was ook het geval met de jonge Donners, die vond dat het nu maar eens uit moest zijn met de „Moulijn-myte". Op weg naar Rotterdam had hij uitvoerig zitten puz zelen, hoe hij de kleine international op de meest radicale wijze kon uit schakelen. Hij meende die gevonden te hebben door Moulijn zo min mogelijk vrijheid te geven. Echter ook beroem der rechtsbacks dan Donners hebben on dervonden, dat Moulijn altijd wel een gaatje weet voor zijn malle fratsen met de bal. Het gelukte Donners aanvanke lijk om Moulijn zij het ten koste van een aanzienlijk aantal hoekschoppen te bedwingen, maar naarmate de tijd vorderde, begon het de dappere Twen tenaar te duizelen. Moulijn speelde met hem zoals hij normaal met de bal pleegt 'te' 'dóen én op verzoek van het publiek bisseerde Coentje vele malen. Dat hij hierdoor de Rotterdamse aan val vooral in de tweede helft wel heel sterk afremde, interesseerde hem niet. De toeschouwers kennelijk ook niet. SITTARD, 13 dec. Twee Neder landers en een Schot vormden vandaag een opmerkelijk trio bij de voetbalwed strijd Sittardia - Sparta. De twee Ne derlanders waren cineasten, correspon denten van oen Engelse filmmaat schappij. Dc Schot een journalist; mr. Henderson van de Evening Times. Hun opdracht luidde: spionnagewerk in woord en beeld verrichten. Dc op drachtgever? Glasgow Rangers, de machtige Schotse voetbalclub. Vanwaar al deze belangstelling voor de voetbalprestaties van Spar ta? De competitie om de Europese Voetbalbeker geeft het antwoord. Glasgow Rangers zal namelijk de Spartanen, zo heeft de loting donder dag uitgemaakt, twee keer ontmoe ten voor de kwart-finales. En aan gezien de Schotse voetballeiders niets aan het toeval willen overlaten om een opmerkelijke rol te kunnen spe len in dit toernooi, hebben zij uitge breide maatregelen genomen om nu reeds alles te weten van de aanvals- en verdedigingstactiek van de toe komstige tegenstander. Glasgow Rangers had natuurlijk met het elftal naar Sittard kunnen trekken om de spelers daar naar de verrichtin gen van Sparta te laten kijken. Het kon echter ook een film laten maken en die later laten verduidelijken door een journalist, die zijn nieuwsgierigheid niet langer kon bedwingen Glasgow Rangers koos het laatste en stellig ook goedkoopste middel. Wat de film betreft: er is voldoende deugdelijk spionnage-materiaal ge maakt. Het weer mocht dan niet zo best zijn er hing een dikke mist de Nederlandse cineast heeft ervoor ge zorgd, dat ruim 240 meter filmband (speelduur acht minuten) Glasgow Rangers zal behoeden voor het onder schatten van zijn Rotterdamse tegen stander. En de Schotse journalist, wat gaat hjj dan vertellen? Na afloop van de wedstrijd was hij niet erg onder de indruk van het vertoonde spel. „Zoiets als de Tweede Divisie in Engeland, meer niet". (Van onze correspondent) ALKMAAR. 14 dec. Op initiatief van de secretaris van de Ï.Isbaan Hei- loo, de oud-hardrjjder Piet Nap, is op gericht de Club van oud-hardrijders op de schaats met het doel contact te on derhouden mei de jonge generatie van hardrijders en deze 1e helpen bij de training. De oprichtingsbijeenkomst werd bijgewoond door o.m. de oud hardrijders Jan Langedijk en Siem van Hoorn, Me als adviseur, met het be stuur van de Ijsbaan Heiloo voorlopig het bestuur van de Club zullen vormen; voorts door de rijders M. Strijbis, L. v. d. Ruit, J. Breed en B. Kremer. Jb. Havekotte meldde zich telegrafisch als lid aan. Hoewel de Club buiten de KNSB werd opgericht, werd van de se cretaris van de Bond, de heer Berg- ström een schriftelijke adhaesiebeluï- ging ontvangen. Voor de competitie om het Zuid-Ame rikaans voetbalkampioenschap zijn in Ecuador twee wedstrijden gespeeld. Dc resultaten waren: Écuador-Argentinië 1—1, Uruguay-Brazilië 3-0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5