Dagblad voor Schiedam erDomstreken Vele honderden brieven zijn onrechtmatig geopend Belangrijke personen in Nieuw-Guinea schuldig fW?7"; m Nederlands pleidooi voor het raadplegen van kleine landen Herter: NATO kan rekenen op blijvende deelneming der V.S. Franse missionarissen in Kameroen vermoord Prof. De Quay bij Herter Sleepboot „Elbe'' verliest twee vliegdekschepen Grote ravage bij ontploffing in Japan VOORZITTER CENSUURCOMMISSIE DEELT MEE: Regering neemt rapport in beraad China: per dag 20 straaljagers HET „ATLANTISCH ONBEHAGEN" Het weer. Aanhoudende terreur Afrikaanse staat die weldra zelfstandig wordt Straaljager neergestort Dodelijke val van Haagse fotograaf Hulp onderweg Volgens Janes x ||i -If r s! Aanval door honderden bendeleden Gesprek over NAVO- kwesties in Parijs Piloot uit brandende cockpit gered In woeste orkaan op Stille Oceaan Kan ook Indië kern wapens vervaardigen WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 DEN HAAG, 16 dec. In Nederlands Nieuw-Guinea zijn sinds 1956 honderden en honder den brieven onrechtmatig ge opend. Dit geschiedde in hoofd zaak door en onder leiding van het openbaar ministerie en ook was hierbij ten nauwste een aan tal bestuursambtenaren betrok ken. Het waren niet alleen de brieven van personen, die kenne lijk de openbare orde en rust ver stoorden, die geopend werden, doch tevens zeer veel brieven van en voor Europeanen, waarvan niemand de subversiviteit kon aannemen. 'Aldus jhr. mr. G. Witsen Elias, voorzitter van de censuur-commissie, die gisteren het rapport van deze commissie over de censuur in Nederlands Nieuw-Guinea aan de regering aanbood. Nevelig - nieuwe leaamscne courant Alvorens tot overhandiging aan de minister van Binnenlandse Zaken over te gaan gaf jhr. Witsen Elias een over zicht van de werkzaamheden der com missie. Allereerst wilde hij een misver stand rechtzetten, namelijk dat er ver ontwaardiging bestond, dat er in Nieuw- Guinea censuur werd toegepast. Deze censuur is echter geheel legaal, immers er zijn verschillende ordonnanties krachtens welke censuur mogelijk is. De voornaamste daarvan is de Dien sten Toezichten Ordonnantie (D.T.O.) Deze stamt uit Nederlands Indië en re gelde het toezicht op het postaal ver keer middels censuur, maar bepaalde tevens dat geen brieven geopend moch ten worden zonder toestemming van de landrechter, zulks in overeenstemming met de grondwet, die de aantasting van het grondrecht van het briefgeheim slechts toestaat na toestemming van de onafhankelijke rechter. Deze ordonnantie is in Nieuw-Guinea toegepast in 1956. Aanvankelijk waren de overtredingen van deze voorschrif ten niet groot, doch de commissie heeft tot haar ontsteltenis geconstateerd, dat na de invoering van de D.T.O. vele hon derden brieven onrechtmatig zijn ge opend, namelijk zonder dat toestemming aan de landrechter wus gevraagd. Niet alleen tegen de vorm van de D.T.O., maar ook tegen de geest daarvan werd gezondigd. De commissie, zo vervolgde spre ker, wil echter constateren, dat vast is komen te staan, dat de huidige 1 gouverneur op geen enkele wijze bij deze onrechtmatige opening betrok ken was of daar kennis van droeg. De commissie heeft voorts de achter grond van dit alles uitvoerig ge schetst en heeft daarbij trachten dui delijk te maken, dat er wel grote dif ferentiatie in de schuldtoerekening van de verschillende betrokkenen moeten worden aangenomen. Publicatie Op welke wijze publiciteit aan het rapport moet worden gegeven is een zaak van overheidsbeleid. De commis sie kon op dit punt geen aanbevelingen doen, doch wilde wel haar inzichten aan minister Toxopeus mededelen. Uit het rapport en de bijlagen bleek dat o.m. behandeld zijn zaken, die 's lands veiligheid raken. Deze zouden zeker LONDEN, 16 dec. In de nieuwe uit gave van Janes all the worlds air eraft", die vandaag is verschenen, staat vermeld dat de nabij Moekden ge legen staatsvliegtuigenfabriek van com munistisch China thans 20 tot 25 Rus sische ,,Mig-l""-straaljagers per dag Vervaardigt. De motoren, radio, instru menten en andere, delen der uitrusting Worden uit de Sovjet-Unie ingevoerd. Rusland verleent ook technische hulp oij de vliegtuigbouw. Het is de eerste maal dat „Janes" aandacht besteedt aan communistisch China. „Janes all the worlds aircraft" vestigt ook de aandacht op de krachti ge ontwikkeling van de zweefvliegerij in de Chinese volksrepubliek, hetgeen van staatswege wordt aangemoedigd. Poolse deskundigen leiden de Chinese zweefvliegers op. Janes" publiceert zeven foto's van 'n China gemaakte vliegtuigen. Het be schrijft, buiten de reeds genoemde .Mig-17", nog tien andere toestellenty- Pen, die thans in communistisch China w-orden gebouwd. Amerika In de afgelopen twee jaar heeft de douane van de Amerikaanse staat Florida voldoende wapens en mu nitie in beslag genomen om er een eenheid van 1.544 man, «ompleet met Artillerie en vliegtuigen, mee uit te rus- ten. Het merendeel van deze wapens W'as bestemd om naar de Cubaanse strijdkrachten van Fidel Castro te wor den gesmokkeld. De totale waarde er van bedraagt ongeveer twee miljoen dollar. (AF?) niet publiek moeten worden. De vraag of wei publiek moeten worden gemaakt de namen van alle personen, die met deze onwettige censuur direct of indi rect te maken hebben is moeilijk. Inder daad worden namen genoemd van per sonen die hierbjj slechts in kleine ma te betrokken zijn en op hort zou wellicht later een niet geheel verdiende smaad blijven kleven. Aan de andere kant is de commissie gebleken, dat zowel in Nieuw-Guinea als in Nederland veel ge rucht over deze zaak is ontstaan en dat de geruchten vaak in strijd met de waarheid waren. Zou slechts een zeer summier rapport gepubliceerd worden dan zou het gerucht niet uitsterven. De voorzitter sprak tenslotte de hoop uit dat het rapport niet het gevolg zal hebben dat een blaam wordt geworpen op het gehele bestuur van Nederlands Nieuw-Guinea. Weliswaar is een kleine groep van mensen ernstig schuldig ge bleken, onder wie personen met grote verantwoordelijkheid, maar hiertegen over staat dat deze blaam zeker niet het gehele ambtenarencorps treft, dat, zoals de commissie is gebleken, onder vaak moeilijke omstandigheden hard werkt voor het welzijn van land en volk. De commissie had niet verwacht dat haar rapport eerst zou uitkomen, gelij kertijd met de verschijning der kerst bomen op de Lange Voorhout, zo zei de voorzitter van de censuurcommissie verder. Wat optimistischer heeft zij aanvankelijk gezegd, dat het begin no vember zou worden, maar voor vertra ging zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Misschien ligt de vertraging aan de omvang van het rapport. Tenslotte is er, met de bijlagen, een rapport uit gekomen dat niet minder omvangrijk is dan een telefoonboek van een grote gemeente. Met de bijlagen telt het cir ca 800 pagina's; het rapport zelf beslaat ruim 100 bladzijden. 76 personen wer den gehoord. Er is geen bewering ge daan, noch enige stelling ingenomen, zonder de motieven op te geven met verwijzing naar de processen-verbaal. Nevelgordijn in N.-Guinea Een andere reden waarom het rap port niet eerder uit kon komen was de volgende. In Nieuw-Guinea heeft de commissie soms een nevelgordi.jn aan- getroffen. Het was inderdaad niet al tijd gemakkelijk, om achter de waar heid te komen. De commissie, zo ver volgde jhr. Witsen Elias, heeft de waar heid alleen kunnen vinden langs de weg van analyse en deductie. Na haar on derzoek in Nieuw-Guinea heeft de com missie in Den Haag haar werkzaamhe den nog voortgezet en toen is haar nog meer materiaal in handen gekomen. In het juridisch laboratorium van het mi nisterie van Justitie is dit materiaal on derzocht n veertien dagen geleden is het laboratorium-rapport ontvangen. Voor de commissie was het overigens een groter voldoening dat dit laborato rium-rapport de commissie zekerheid heeft gegeven over punten, waarvan zij aanvankelijk slechts de waarschijn lijkheid aannam. In tegenstelling met de verontschul digingen die de voorzitter der commis sie maakte voor het feit dat het rapport later is gereed gekomen dan de com missie aanvankelijk verwachtte, sprak minister Toxopeus zijn voldoening uit dat de commissie er in geslaagd is haar omvangrijke arbeid in een zo korte tijd en zo grondig te verrichten. Het ver heugde hem dat dit rapport geen min derheidsnota bevat. De regering zal nu het rapport in be raad nemen en zodra zij van de inhoud kennis heeft genomen onverwijld, over eenkomstig haar toezegging bij monde van minister Korthals in antwoord op een desbetreffende vraag van het Twee de Kamerlid De Graaf, de Kamer om trent de resultaten van het onderzoek inlichten. Tevens zal zij zich, indien de inhoud van het rapport daartoe aanlei ding mocht geven, tezamen met de gou verneur van Nieuw-Guinea, die zich voor besprekingen in Nederland be vindt, bezinnen over eventuele execu tieve maatregelen alsmede over de wij ze om de mogelijkheid van herhaling in de toekomst van onwettige postcen- suur in Nieuw-Gninea doeltreffend te voorkomen. - l - D:.11$ff 1.7T D: 1 "V M -V' «Of .cecwo.. "W-W- v M L jé? *.73» Vier dodenmeer dan honderd gewonden en 250 vernielde huizen vormen- de trieste balans van een verschrikkelijk ongeluk in de Japanse stad Yokohama, waar een met T.N.T. geladen vrachtautona een botsing de lucht invloog. v" t \- Jhr. mr. C. Witsen Elias overhandigt minister Toxopeus het rapport van de commissie die een onderzoek heeft in gesteld naar de censuur op Nederlands Nieuw-Guinea. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 16 dec - L De begroetings toespraak, die de Franse premier De- bré gistermorgen hij de opening van de vergadering der NAVO-ministers heeft uitgesproken, bevatte niet meer dan een zinspeling op hetgeen waarnemers al naargelang hun temperament blij ven aanduiden als „het Atlantische on behagen", „de Frans Amerikaanse cri sis" of alleen maar „de Frans-Ameri kaanse controverse". Hij gewaagde ervan hoe van oudsher het associëren van democratieën een moeilijke taak is getuige de Griekse geschiedenis en zei, dat „hindernissen slechts tot een nederlaag lijden voor diegenen, die vanaf de aanvang aan de nederlaag denken. Zij, die het succes willen, wor den door de hindernissen tot nadenken en herstel gestimuleerd". De woorden zijn zeker niet ontmoedigend. Alle aanwezige ministers van buiten landse zaken hebben gisteren het woord gevoerd, voor Nederland, bij ontsten tenis van de heer Luns, staatssecreta ris Van Houten. Uiteraard heeft de voorbereiding van het Westen op de in het voornemen liggende oost-west ont moeting aan de top in het middelpunt van de aandacht gestaan en men kan wel zeggen, dat de visie op de beteke nis van deze ontmoeting, zoals die door do Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Christian A. Herter, Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) of motregen, later ook enkele op klaringen, overwegend matige zuide lijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag Zwaar bewolkt met plaatselijk mist ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.43-16.29. Maan: 19.03-9.51. DE BILT, 16 dec. De koudere lucht waarin het in de nacht van dinsdag op woensdag lich't vroor is spoedig weer door iets zachtere vervangen. Het bin nendringen van de zachtere lucht ging met mistvorming gepaard. Nieuwe storingen ten westen van Ier land zullen de aanvoer van zachte oceaanlucht naar de Westeuropese lan den op gang houden. Dit betekent, dat het de komende 24 uur overwegend zwaar bewolkt blijft en nevelig met plaatselijke kans op wat motregen. De temperaturen zullen de komende nacht iets hoger zijn dan de afgelopen nacht. Overdag zullen ze niet veel afwijken van die van vandaag. max min neersl Station Weer gisteren 24 uuj Den Heldei mist v 5 0 0 Ypenburg mist 5 -0 0 Vlissingen mist 4 0 0 EeJcJe geheel bew. 4 -3 0 De BUt geheel bew. 3 -2 0 Twente onbewolkt 5 -2 0 Eindhoven geheel bew. 3 -3 0 Zd.-Limburg licht bew. 2 -4 0 Helsinki onbewolkt -8 -4 0 Stockholm geheel bew. -0 0 0 Oslo sneeuw 0 -0 14 Kopenhagen geheel bew. 2 1 0 Londen regen 8 1 10 Amsterdam mist 4 -1 0 BrusseJ geheel bew. 2 -2 0 Luxemburg geheel bew. -1 -4 0 Parijs geheel bew. 0 -0 0 1 Nice licht bew. 10 4 0 Berlijn half bew. 1 -5 0 Frankfort geheel bew. -0 -6 0 München geheel bew. -2 -5 0 Zurich mist 2 -7 0 Genève onbewolkt 2 -5 0 Wenen geheel bew. 0 -3 0 Innsbruck onbewolkt -12 0 Rome zwaar bew. 13 7 0 ROME, 16 dec. (Reuter, UPI) Het katholieke nieuwsbureau „Agenzia Fi des" heeft bijzonderheden bekendge maakt over een aanval, die in de nacht van 29 op 30 november door enkele hon derden gewapende bendeleden is uit gevoerd op een missiepost van de pa ters van het Heilig Hart in Frans-Ka meroen. Pater Gilles Héberlé en broe der Valentine Saron, allebei werkzaam te Bafang in -et bisdom Nkongsamba, zijn daarbij vermoord. Een Afrikaanse religieuze, zuster Marie Noelle, alsme de een van de oudste missionarissen in Kameroen, pater Lequeux, zijn gewond. De aanvallers waren gewapend met één mitrailleur en verder met geweren en pistolen. Zij hadden tevoren de toe gangswegen tot de missiepost versperd met boomstammen om de bewoners het ontsnappen te bemoeilijken. Het zieken huis, de woningen van de geestelijken, de kraamkliniek, de school en twee auto's zijn door de bendeleden in brand gestoken. Een poging om ook de woning van een vrouwelijke arts te doen af branden is mislukt. Iu augustus is op de missiestatie Bonabery eveneens een missionaris van het Heilig Hart, pater Xavier Musslim, vermoord. Enkele we ken na de jongste overval is de 16- jarige dochter van een catechisant ont voerd. Bafang ligt ongeveer 175 kilometer van de kust, bij de grens met Brits- Kameroen. De missiepost is er in 1924 gesticht. In het gebied zijn 45 missie scholen. Volgens United Press Interna tional wonen er 54.000 mensen: daar van zjjn er 18.000 katholiek en 6.000 pro testant. Bij de nadering van de bende nam de inheemse bevolking van Bafang de vlucht. Toen zij terugkeerde vond zo de onthoofde Hjken van pater Hé berlé en broeder Saron. Zuster Marie Noelle bevond zich, toen de aanval begon, in het ziekenhuis. De bendele den wilden haar ontvoeren, maar zij slaagde erin te ontsnappen. Pater Le queux kreeg een hoofdwond. Frans-Kameroen wordt 1 januari a.s. zelfstandig onder de regering van de conservatieve Mohammedaanse politi cus Ahmadou Ahidjo. Een correspon dent van „The Observer" meldde zon dag j.l„ dat er in de afgelopen zes maanden in Frans-Kameroen meer dan 20 Franse burgers zijn gedood, d.w.z. meer dan het totale aantal kolonisten, dat in Kenia door de Mau-Mau is ge dood. Volgens voorzichtige schattingen zi)n in diezelfde tijd minstens 50 Afri kanen vermoord. Het totale aantal slachtoffers, dat sinds het begin van de terreur, nu vijf jaar geleden, is ge vallen, wordt op 5000 a 6000 geraamd. De achtergrond van de terreur in Frans-Kameroen is zeer gecompliceerd. Het verbod van de Unions des Popula tions Camerounaises (UPC) in 1955 door de Franse autoriteiten vormde het begin van de onlusten. De Fransen zeiden over dc bewijzen te beschikken, dat de UPC onder communistische in vloed stond. De UPC herschiep zich zelf in een ondergrondse verzetsorgani satie en kreeg als zodanig de steun van de Bamileke-stam. Evenais de Kikoe- joe's in Kenia hebben de Bamileke's te kampen met gebrek aan landbouw grond en met een toenemende desinte gratie van het oude stamverband. De leider van de UPC, dr. Félix Moumie, heeft te Conakry in Guii.ee een rege- ring-in-ballingschap gevormd. Regelma tig onderneemt hij reizen naar Caïro, Moskou en Peking. werd ontvouwd, de algemene instem ming had van alle delegaties. Volgens Herter zal de topconferen tie tussen oost en west de gelegen heid kunnen verschaffen om te pei len wat de werkelijke oogmerken van -'e Sovjets zijn. De Verenigde Staten zijn weliswaar van mening dat de Sovjet-Unie werkelijk vrede verlangt, maai' men zou het er ook voor kun nen houden, dat. Moskou er alleen maar naar streeft verdeeldheid te zaaien in de NAVO en de terugtrek king der Amerikaanse strijdkrachten uit te lokken. Uit hetgeen de belangrijkste der ove rige sprekers over deze zaak op vrij academische wijze, naar verluidt, en in algemene bewoordingen te berde brachten releveren wij aan de hand van de verstrekte samenvattingen nog de volgende punten: De West-Duitse Von Brentano voerde de noodzaak aan om de oplossing van het Berlijnse vraagstuk te vinden bin nen de oplossing van het Duitse vraag stuk. De Engelsman Selwyn Lloyd oor deelde, dat het er nu om gaan moet het reeds vastgestelde begin van een ontspanning in de betrekkingen tus sen oost en West te consolideren. Het westen moet op zijn hoede blij ven tegen een eventuele agressie, maar zich ook niet voortdurend tegen over het Sovjetregiem in het defensief gedrongen voelen. Daarentegen moet het erop bedacht zijn zijn opvattingen te doen penetreren in de Sovjet-wereld. De Fransman Couve de Murville ver geleek de stand van zaken nu met die van een jaar geleden. Het vorig jaar op dit moment zag de NAVO zich ge confronteerd met de door Moskou in het leven geroepen crisis om Berlijn. Thans: geen crisis maar daarentegen tekenen van meer hoop verwekkende aard. Dit is volgens hem vooral aan de NAVO zelf te danken. Naar wjj van de zijde der Neder landse delegatie vernemen, is op de bijeenkomst eenstemmigheid aan het licht getreden en wel hierover, dat het westen op de topconferentie tussen oost en west niet verder zal kunnen gaan dan de voorstellen van indertijd de Geneefse conferentie. Staatssecreta ris Van Houten heeft zeer in het bij zonder aangedrongen op de meest uit gebreide raadpleging van vooral ook de kleinere Atlantische partners, die zon der medezeggenschap niet in staat zijn medeverantwoordelijkheid te dragen. De westelijke grote Vier zijn hiertoe volop bereid gebleken; alle Atlantische ministers komen eerst op 22 december a.s, na het westelijk topoverleg bijeen en dan andermaal op een datum direct voorafgaande aan de oost-west-ontmoe ting. Het gevoelen van de Nederlandse delegatie is, zo vernemen wij voorts nog. dat in het beoordelen van de ont spanning de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht moet worden geno men. Van de ziide der Russen is im mers zelfs nog niet het begin verkre gen van ook maar één werkelijke con cessie, zij hebben alleen maar een door hen in liet leven geroepen dreiging weer weggenomen. De ingetreden ont spanning kunnen zij op ieder gewenst moment weer ongedaan maken. Indien het westen zo dwaas zou zijn op grote schaal zijn inspanningen te doen ver slappen, kunnen de Russen heel wel in de verleiding geraken om, als zij me nen geen grote risico's te duchten te hebben, op bepaalde punten weer mi litaire pressie te gaan toepassen. En voor wat Berlijn betreft: er zal wellicht naar een wijziging gezocht kunnen worden in de uitoefening van de aldaar door de westelijken bezeten rechten, maar in geen geval mag er sprake zijn van een opgeven van die rechten zelf. Uit de door minister Herter afgeleg de verklaring releveert men in het bijzonder dat, wat er ook allemaal in <Jë pers is geschreven, de Verenigde Staten hun verplichtingen tegenover de NAVO zullen blijven nakomen. Maar, zo voegde hij eraan toe, „de deelname van Amerikaanse strijdkrachten aan de verdediging van Europa berust op de opvatting van een geïntegreerde de fensie". Tegen deze uitlating plaatsen waar nemers, dat generaal De Gaulle nog geenszins teruggekomen blijkt van zijn standpunt de vorige maand geformu leerd voor de „écolc de guerre" te Pa rijs dat „de integratie heeft afge daan" en dat de westerse defensie een zaak moei zijn van een coalitie of ano- ciatie van nationale legers. Door de Nederlandse delegatie is hoe dan ook, zo werd ons verzekerd, met grote instemming kennis genomen van hetgeen de heer Herter heeft verklaard en waaruit de vastbesloten wil van Amerika heeft gesproken om met zijn troepen in Europa te blijven en Europa niet in de steek te laten, ook niet wan neer de Verenigde Staten te zijner tijd over de intercontinentale ballistische projectielen beschikken. Vandaag komt in het bijzonder de „militaire situatie" aan de orde. het geen voor de ministers van defensie een gelegenheid is om eigen en eikaars geweten diepgaand en openhartig te on derzoeken. Voor zaterdag a.s. staat een eerste tête a tête tussen Eisenhower en De Gaulle op het diplomatieke pro gram. DEN HAAG, 16 dec. Naar wij van de zijde van het ministerie van Buiten landse Zaken vernemen, zal prof. De Quay, minister van buitenlandse zaken a.i., zondag en maandag in Parijs be sprekingen voeren over een aantal NAVO-kwesties. Maandagmiddag heeft hij een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 15 dec. Vanmid dag is een straaljager neergestort bij Jelsum, vlak bij Leeuwarden. De piloot, de 28-jarige ongehuwde eerste luitenant- vlieger D. P. Mossel uit Rotterdam, kon zich uit het toestel redden. Het ongeval geschiedde toen de vlie ger met zijn Hunter Mk 4, een toestel van het 323 squadron van de vliegba sis Leeuwarden, een landing zou uitvoe ren, en op dat moment motorstoring optrad. De straaljager was al zo laag, dat de piloot zich* niet meer met de schietstoel kon redden. Het toestel kwam naar beneden in het weiland van de boer N. van der Burg te Jelsum, dicht achter de hervormde kerk. Vijf schapen, die zich in het land bevonden werden volkomen uit elkaar gescheurd. Een zesde was zo gewond dat het moest worden afgemaakt. De straaljager schoot vervolgens over een binnenweggetje, dat totaal werd omge ploegd om vervolgens in een ander stuk weiland terecht te komen, waar het na een kwart slag omgedraaid te zijn tot stilstand kwam en in brand vloog. De piloot kon de cockpit niet open krijgen. Vier omwonenden, die het on geval hadden zien gebeuren probeerden met een paal de cockpit te rammen, a. dit gelukte niet. Eerst toen ze op het brandende vliegtuig waren ge kropen konden zij de cockpit openen. De inmiddels gearriveerd# brandweer van de vliegbasis verrichtte het blus- singswerk. De piloot is met enkele rug krachten naar het hospitaal ter obser vatie overgebracht. IJMUIDEN. 15 dec. Vanmorgen omstreeks kwart over elf is de 55-ja- rige fotograaf J. Schaapman uit Den Haag door het dak van de vishal ge vallen en zo zwaar gewond, dat hij eni ge uren later in het Antoniusziekenhuis is overleden. Hij was op het dak van hal E geklommen om foto's te maken van de in aanbouw zijnde hal F. Door een niet opgehelderde oorzaak is hij door het draadglas van een lichtkap gestapt en van een hoogte van onge veer 8 meter op de betonnen vloer ge vallen. Met zwaar lichamelijk letsel werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. ROTTERDAM, 16 dec. De sleep boot. „Elbe" (826 ton) van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam is in een orkaan op de Stille Oceaan haar grote sleep van twee Amerikaanse vliegdekschepen, „Gua dalcanal" en „Mission Bay" kwijtge raakt, nadat een der trossen was ge broken en in de schroef van de „Elbe" was geraakt. Kapitein Poot heeft daar op ook het tweede vliegdekschip laten „slippen" om een aanvaring te voorko men. De drie schepen drijven nu stuur loos rond ongeveer 630 mijl ten zuiden van Midway op de Stille Oceaan. Hulp is onderweg. Van Amerikaanse marine bases zyn vliegtuigen opgestegen om de ronddrijvende vliegdekschepen in de gaten te houden. Verder is het Ame rikaanse vliegdekschip Bonne Home Homme Richard" naar de plaats van het ongejuk opgestoomd en ook de Amerikaanse jager ..Richards S. Ed wards" is onderweg en hoopt vanavond aan te komen. De „Clijde" van Smit zelf begeeft zich eveneens naar de „El be". De sleepboot in nood telt 25 kop pen, terwijl zich op elk vliegdekschip waar geen radio aan boord is, acht man bevinden. Kapitein Poot seinde, dat het weer verschrikkelijk is en dat hij onmiddel lijke steun nodig heeft. De wind op dit deel van de Stille Oceaan, draaide van morgen, zodat men hoopt dat het weer verbetert en de Nederlandse sleep- vaartwereld niet opnieuw door een ramp wordt getroffen. De „Guadalcanal" en de „Mission Bay" hebben een water verplaatsing van 6700 ton. Zij zijn in 1943 gebouwd en zijn bestemd voor sloop in Japan. Het zijn omgebouwde koopvaardijschepen, die in de oorlog als vliegdekschepen en voor troepentrans port zijn gebruikt. De sleepboot „Clyde", die 21 oktober uit Boston naar Japan is vertrokken, eveneens met twee fliegdekschepen op sleeptouw, heeft deze schepen in Hono lulu achtergelaten. Wanneer de „Clyde" op de ongelukplaats zal zijn aangeko men is nog niet te zeggen, maar ver wacht wordt, aldus Smit en Co, dat dit nog wei enkele dagen zal duren. In Rotterdam heeft men inmiddels een te legram ontvangen van kapitein Poot, die enige tijd terug twee zelfde schepen van Boston naar Antwerpen heeft ge bracht en toen in een tropische orkaan is beland. In dit telegram spreekt de gezagvoerder van zeer zware storm en een verschrikkelijke hoge zee. Gezien de staat van dienst van kapitein Poot en diens ervaring wijst de rederij erop. dat als de kapitein van „verschrikkelijk" spreekt het weer ontzettend slecht moet zijn. Goede hoop De vliegdekschepen, zo vertelde men ons nader, zijn zeewaardig, verwarmd en dé acht runnerg--aan boord van ieder schip beschikken over voldoende voed sel om het dagen achtereen vol te kun nen houden, hetgeen uiteraard ook voor de opvarenden van de „Elbe" geldt. De Stille Oceaan is groot genoeg, zodat er ook geen kans is volgens onze zegsman, dat een van de vaartuigen op de rotsen loopt of strandt. Wanneer het weer wat zal opklaren heeft men bij Smit dan ook goede hoop, dat kapitein Poot erin zal slagen de schepen, a! dan niet met as sistentie, weer bij elkaar te brengen. Er wordt wel rekning mee gehouden, dat de sleep met enige weken vertra ging in Japan zal aankomen. Het feit, dat er wel eens stemmen ziin geweest om te waarschuwen tegen het slepen van twee dergelijke schepen tegelijk acht men bij Smit niet ter zake doende. Hetzelfde had, zo zei men ons, kunnen gebeuren als de „Elbe" slechts één vaartuig op sleeptouw had gehad. NIEUW DELHI, 16 dec. (Reuter). Volgens de „Hindustan Times" is Indië thans in staat kernwapens te vervaardi gen. Het blad meldt dat de leider der In "ische werkzaamheden op het gebied der kernenergie, dr. Homi J. Bhabha dit gisteravond heeft meegedeeld op een' be sloten bijeenkomst van een parlements commissie. Dr. Bhabha, die nadrukkelijk verklaarde dat Indië thans in staat is kernwapens te vervaardigen, citeerde echter tevens uit vroegere verklaringen van Nehroe, waarin de premier zei dat Indië de kernenergie slechts voor vreed zame - en opbouwende - en niet voor oorlogsdoeleinden zou aanwenden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1