De verkeersexamens voor bromfietsers Zevenenveertig diploma's uitgereikt JONGSTEN hei OUDSTE Dominicaanse Lekengemeen schap kwam bijeen De bouw van het nieuwe ziekenhuis Fruit werd bewaard voor de Kerstveilingen Spruiten en sla behoorden tot belangrijkste produkten ■- Cehmsren-buf» Reclame JONGSTEN Habo wil haar werk terrein uitbreiden tot randgemeenten van Den Haag Sehiedamse bedrijfs- jascompetitie Spec, adres v. douchecel en badkamer-verwarming Rofierdamsedijk 445 R.-k. bond v. bejaarden en gepensioneerden R.-k. muziekvereniging St.-Radboud DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Postduiven-show p.v. De Snelvliegers Koninklijke goed keuring Pater Michaël Hensen O.P. sprak over „De leek in Kerk en Wereld" Kosten 10.973.280 BURGERLIJKE STAND Toch maar liever werken! Nieuwe kerk aan Waalhaven Kloosterurouiu capsules rnw/m WALDO-RIJSCHOOL I "A-Y*' ft li raclitenmarkt Maakt NSC WOENSDAG 16 DECEMBER 1359 iJAGii\A 3 B. Uitreiking prijzen van klaverjasconcours W. F. winnaar van de eerste ronde ni*uw« sdiiedamscTi© courant .J Leef gelukkiger en gebruik Aktief-Capsules. Koop vandaag nog een voordelige verpakking! Slechts f 3-90. 6 5 6 3 7 v M m v>t mJ ■Bil MÉÉ I Na vier cursusavonden werd gisteravond I haar keurig toespraakje zei het meisje in de grote zaal van gebouw „Irene" dejo.m. „Vóór de aanvang van de lessen cursus welke dit jaar wederom voorjhebben wij allen ongeveer als volgt ge- fcromfietsers werd gehouden, een exa- redeneerd: Och, laten we maar eens naar Uien afgenomen. Van de eenenzeventig kandidaten slaagden er zevenenveertig terwfli er voorlopig vierentwintig werden afgewezen. Een aantal onder deze laat- sten komt misschien nog voor her-exa- Uien in aanmerking. Geslaagd of niet geslaagd, alle deelne mers aan de cursus zijn het er over eens, dat de lessen die door de heer H. Willem- se van Beveren werden gegeven voor een bromfietsberijder (ster) onontbeerlijk zijn. Vol lof is men voor de wijze waarop er door de heer Willems van Beveren Werd gedoceerd. Onder de cursisten be vonden zich acht dames waarvan me vrouw D. Tompot-v. d. Ham, onderwij zeres aan een der Nieuwlandse scholen de oudste en de zestienjarige Joke Zet- teler de jongste was. Bij de heren was de heer W. Hatenboer, oud-gezagvoerder van de KNL met zijn drieënzeventig ja ren verreweg de oudste. In tegenstelling niet mevr. Trompot-v. d. Ham die haar brommertje gebruikt om 's morgens naar school te gaan, rijdt de heer Haten boer bromfiets voor zijn genoegen en te vens om met zijn jongere huisgenoten cr jn de zomer mee op uit te trekken Beiden behoorden tot de geslaagden en zijn het er over eens, dat een bromfietser door de cursus te volgen zich gemakke lijker in het verkeer beweegt en op de eerste en voornaamste plaats een beter inzicht krijgt in dit verkeer, waardoor zijn of haar veiligheid belangrijk ver groot wordt. De cursisten maakten Joke Zetteler tot hun tolk om de cursusleider hun dank en waardering te betuigen. In die cursus gaan, we weten het eigenlijk allemaal wel, maar allicht steek je er nog iets van op en je voelt je dan toch wel wat veiliger. Naar nu, aan het einde van de cursus staan we er eigenlijk paf van, hoe weinig we wisten en wat een onvervalste wegpiraten we waren...." Joke Zetteler bracht de inspecteur de dank van alle deelnemers over en schonk hem een boekenbom Mocht u een vol gend jaar weer een dergelijke cursus wil len geven, zo besloot zij, kunt u er ze ker van zijn, dat u in de cursisten van dit jaar, de meest enthousiaste propagan disten zult vinden". Dit laatste is het beste geschenk dat de politie gegeven kan worden, zo bleek later uit de woorden die de commissaris van politie, de heer j K. Rijpma, tot de cursisten richtte. Over het algemeen is de politie geen populair artikel, zo zei de commissaris en het doet dan ook wel eens goed een woord van waardering te krijgen. De heer Rijp ma bepleitte de noodzaak van een veilig verkeer, omdat jaarlijks nog 1600 doden vallen. Er ls momenteel gelukkig een kentering op komst. In Schiedam schom melde in voorgaande jaren het aantal doden bij verkeersongevallen zo tus sen de vijf en de zeven per jaar. Tot op heden viel er echter in dit jaar nog geen enkele dode te betreuren. De commissa ris besloot met dank te brengen aan de deelnemers en verwacht van hen dat zij goede propagandisten zullen zijn. Door de voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Vereniging voor Veilig Ver keer, de heer H. W. G. Hoek. werden de diploma's uitgereikt. Ook hij bracht de heer Willems van Beveren dank en bood hem als geschenk een „trouble light" aan en sprak een propagandis tisch woordje. adres met de NIEUWSTE snufjes Plaatsing -geschiedt volgens voor schrift van de gemeente technische bedrij-ven Vraagt inlichtingen en prospectus Telefoon 6.7-5.3.8. Drie weken achtereen stond er een dinsdagmiddag in het teken van het kla- verjasconcours in de soos! Gisteravond kwam men hier bijeen, om de officiële Puntenuitslag te horen waarbij de heer v. d. Horst onbetwistbaar aan de kop stond met 13904 punten. Voor hem dus de hoofdprijs, een doos met zilveren ge baksvorkjes De voorzitter van de bond. de heer A van Dongen riep alle 36 wedstrijd leden een hartelijk welkom toe en sprak er zijn waardering over uit, dat het con cours zo prettig verlopen was. o.l.v. de heren Collignon en Van Elswijk als com missieleden. De secretaris, de heer Jac. de Winter verklapte, dat half januari de bondsleden (in totaal 16 bij loting) het op zouden moeten nemen tegen spelers van het Don Bosco-patronaat. Hij stak hun een -hart onder de riem door voor al deze wedstrijd te doen kenmerken met een puntenaantal boven de 2000 en een correct spelverloop. Een van de deelne mers, de heer Wirxel, maakte zich van alle deelnemers van dit geslaagde kla ver jasconcours de tolk om de commis sieleden een woord van hulde te bren gen en overhandigde 'hun een doos^ met sigaren. Daarna vond de prijsuitreiking plaats, waarvoor we de eerste prijswin naar reeds vermeldden, gevolgd door de heer Leenders met 13326 punten, Dries 13301, Van kampen 13294, Beukman 13279 en Jacobs 13113. De laagste punten be haalden de heren Van Rijn 10938 en v. d Stap 10582. Het aardigste evenwel Was, dat iedereen een prijs kreeg, maar het uitzoeken hiervan op de welvoorziene tafel leverde wel enige denkrimpels op, de prijzen mochten er dan ook zijn. Hier na bleef men nog een poosje gezellig bijeen, waarbij het aan niemand iets ont brak, dank zij het speciale potje hier voor. als conferenciers fungeerden om beurten de heren Van Pelt, v. d. Hulst, Meijer en Van Elswijk, Tot slot sprak de heer Collignon een dankwoord aan het adres van de sportieve spelers en het be stuur voor hun komst en medeleven op deze avond. Vrijdagavond 18 december van 8-9 uur geeft „St-Radboud" een concert in de zaal van café „De Vriendschap' aan de Kerklaan. Dit zal het eerste openbaar ontreden van deze vereniging zijn, waar bij de leden allen gekleed zijn m hun nieuwe uniform. Toegang gratis. De klaverjasploeg B.W.F. is winnaar geworden van de eerste ronde der Sehie damse Bedrijfs-Klaverjascompetitie. Zelf klopte dit team in de laatste ontmoe ting S.T.W. met 4-2 en mede doordat naaste concurrent Excelsior A tegen Vin cent B met 3-3 gelijk speelde, werd be slag gelegd op de le wisselbeker van deze competitie. B.W.F. behaalde 46 pun ten, Excelsior A werd met 42 punten een uitstekende tweede. De teams van „Vlug" en Standaard A bezetten, beide met 40 punten, resp. de derde en vierde plaats, terwijl Vincent A met 37 punten als vijf de eindigde. De kampioenen onttroonden met hun overwinning het team van Stan daard B, dat twee achtereenvolgende ma len beslag op deze wisselbeker had we ten te leggen. Uitslagen van de laatste wedstrijd: Standaard AExcelsior B 5-1, „Vlug"—Standaard B 2-4, BWFSTW 4-2, GW AVincent A 3-3, Excelsior A— Vincent B 33. De eerste wedstrijd van de 2de ron de wordt op 4 januari van het komen de jaar gespeeld. A.s. maandag wordt het Kerstconcours gehouden. De grote,' strijd vangt aan om halfacht en wordt gestreden in de kantine van de N.V. Excelsior aan de Buitenhavenweg. Om en nabij de jaarwisseling houden de Sehiedamse Postduivenverenigingen sinds jaren hun tentoonstellingen of hok- kenshows. Vorige week zaterdag heeft de P.V. „De Blauwe Doffer" de reeks ge opend, waarbij de leden hun beste vo gels te pronk stelden en deze door een keurmeester op klasse lieten testen. Zaterdag a.s. is het de beurt van de vereniging „De Snelvliegers", aangeslo ten bij de bond van zaterdagvliegers. Deze vereniging exposeert in 't clubhuis en inkorflokaal aan de Berendinastraat in Zuid, te bereiken via de Groenelaan (naast de winkel van v. d. Meer en SSchoep) of door de Zuidlandsestraat Voor de duivenliefhebbers zijn dergelijke shows uiteraard bijzonder attractief maar ook de leek krijgt hier de gelegenheid zijn licht eens <pp te steken over de duiven sport. Vorlichting kan hij van de eige naars der ingezonden duiven in voldoen de mate en met plezier krijgen; een kijkje nemen loont dus altijd de moeite. De ingezonden duiven worden zaterdag morgen gekeurd en de tentoonstelling is in de namiddag voor eenieder open. De minister van Justitie, Hoofdafde ling Privaatrecht, afdeling rechtsperso nen heeft goedgevonden de overgelegde statuten van Gusto's Muziekvereniging goed te keuren en de-vereniging mitsdien te erkennen. Maandagavond jl. was het voor de derde keer. dat een groot aantal belang stellenden op uitnodiging van de Domi nicaanse Lekengemeenschap in Restau rant „De Kroon" bijeenkwam, nu om te luisteren naar de bekende Dominicaan Michael Hensen, uit het klooster te Zwol le, die in een waarlijk meesterlijk be toog de taak van de leek in de Kerk en in de wereld belichtte. De eerw. spre ker stelde opnieuw een oude realiteit en wel het algemeen priesterschap van de gelovigen in 't algemeen. Pater Hen sen begon zijn rede met het aanhalen Op het parkeerterrein van Qroenoord is merkwaardigerwijze een nieuw woon wagenkamp f je) aangelegd, tot verbazing van velen in Kethel, Onabirt/1 «w 'w hi»<tnw *v"«' '«■»*-• 81ste Jaargang No. 24164 AM 18 SCHIEDAM TELEFOON 6 tl 5 2 POSTREKENING NR. Sltlll advertenties i 0J5 per mm-hoogte. Bij contract speciale tanieveru ingezonden MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. BIJ contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0Ü0 bij vooruitbe taling. Elk woord meer S et. Maxi- mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden atge. sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie- wezen. abonnement en 1 7.40 per kwartaal, 1 2-54 en f 0.59 per week. per Op 25 april 1958 heeft de raad een plan aanvaard tot verbouwing van het Ge meenteziekenhuis, evenwel met de be paling dat voor de economie-afdeling een meer bevredigende oplossing moest worden gevonden. In afwachting daarvan is de vereiste grondophoging langs de kinderafdeling reeds tot stand gebracht, terwijl de plannen verder werden uitge werkt. Inmiddels deed zich de mogelijkheid voor, dat het terrein waarop de kwekerij is gelegen, zou vrijkomen. Zulks was aanleiding om te onderzoeken of dit ter rein aan de bouw van het nieuwe zieken huis ten goede zou kunnen komen. In dat geval toch zal het bestaande gebouw ge heel intact en in vol bedrijf kunnen blij ven totdat het nieuwe ziekenhuis zal zijn voltooid. Bovendien zal de bouwtijd van het nieuwe ziekenhuis dan belangrijk kunnen worden verkort. De geneesheer-directeur en de architect juichten dit denkbeeld toe. In overleg met de Commissie van Administratie hebben zij ter uitwerking hiervan een nieuw plan ontworpen waarvan de uit voering een bouwtijd van 4 jaar in plaat." van 7 a 8 jaar zal vragen. Zij zijn van oordeel, dat het bestaande plan zeer zekc: realiseerbaar is al vraagt dat plan ook een nauw en voortdurend overleg met d( specialisten, die vrezen dat daarbij dt opname van hun patiënten in het ge drang komt doch zij achten het nieuvw plan veel aantrekkelijker, niet alleen oi dat de verpleging van de patiënten geei of althans slechts weinig hinder van d bouw van het nieuwe ziekenhuis zal on dervinden, maar ook omdat de bouwtijt zo belangrijk kan worden verkort. Hei is voorts mogelijk de bezwaren tegen hel economiegebouw, die in bovenvermel de vergadering naar voren zijn gekomen, gemakkelijker op te lossen. I)eze overwegingen hebben B. en VV. doen besluiten de raad voor te stellen het nieuwe ziekenhuis te stichten op de plaats welke op de ter inzage gelegde stukken is aangegeven. Het zal duide lijk zijn, dat het daarmede gedeeltelijk op het terrein van de kwekerij komt te staan. Daarvoor is het nodig de kwekerij te verplaatsen en de Xassaulaan af tc sluiten. De dipecteur van gemeentewerken heeft verzekerd, dat aan deze beide voorwaarden in technisch opzicht kan worden voldaan, zodat de raad een afzon derlijk voorstel hieromtrent zal kunnen verwachten. De kosten van het nieuwe plan worden als volgt geraamd: bouwkosten 74.112 m3 (inhoud van het nieuwe plan) 10375680; slopen bestaande bebouwing 100.000: Restauratie en herindeling kinderafde ling tot geriatrische inrichting 130.000; Riolering, gas, water, bestrating en bouwrijp maken Nassaulaan 340.000. Ophogen terrein bij de Juliana van Stolbergstraat (het terrein langs de kinderafdeling) 27.600. Totaal 10973280 Hierbij is niet gerekend met het door het ziekenhuis te betalen bedrag voor de grond van de kwekerij en evenmin met de rente tijdens de bouw. Het vorige plan werd geraamd op 9.550.000. B. en W. menen dat het ver schil in kostprijs rechtvaardigt, tot deze wijziging over te gaan, in het bijzonder wanneer men daarbij bedenkt, dat de eerdere oplevering van het ziekenhuis een bezuiniging geeft op de rente tijdens de bouw, waarmede in geen van beide be grotingen nog rekening was gehouden. van enkele regels uit een vermaard vers van Gertrud von Lefort, waarin zij de Kerk laat zeggen; „Komt mijn kin deren in de wereld, komt en getuigt van mij: Ieder mond, die nog bidt, Iede re hand, die het kruisteken nog slaat, heb ik nodig. Ik zal u priesterlijke woor den toevertrouwen. Uit vele plaatsen in de H. Schrift blijkt overduidelijk, aldus spr., dat de woorden „Algemeen priesterschap van de gelovi gen" niet in overdrachtelijke zin mogen worden uitgelegd en gebezigd maar dat ze een volkomen werkelijkheid vormen. Tegenover, of liever naast en met da ambtelijke, de hiërarchische, de gewijde priester, deelt de leek krachtens het doopsel in het algemeen priesterschap. Pa ter Hensen ontwikkelde deze stelling uit bijbelteksten en nnar gebeurtenissen uit de kerkgeschiedenis, speciaal naar die van de middeleeuwen, waar steeds sprake is van le'<enroepingen. die inspiratie zochten en vonden bij figuren als Fran- ciscus en Dominieus e.a. om volgens een geëigende spiritualiteit hun lekentaak in de wereld uit te oefenen. Ook in deze tijd is die authentieke lekentaak, dit pries- schap van de leek te verwezenlijken. Juist in deze tijd van een nieuw-worden- de wereld en een ?jch verjongende Kerk. waarin de christenleek zich steeds meer bewust gaat worden van zijn plaats, taak en verantwoordelijkheid in deze wereld kan hij niet meer alleen blijven staan. Hij kan zich niet afsluiten of afzijdig hou den of verraad plegen aan de wereld door desertie. Deze taak kan hij slechts ver wezenlijken door de wereld en zijn sta tus au sérieux te nemen, door het zich volkomen daarin geplaatst te weten met een opdracht, maar vooral met een ver antwoording. De discussie die op het betoog van pater Hensen volgde en vooral gevoerd werd door de jongeren ging diep op de materie in. Hierbij werden richtlijnen ge geven om te komen tot een gefundeerde en tevens een aansprakelijke basis die kan leiden tot een gemeenschap, gericht o.a. op het bestuderen en het brengen van waarheid en van directe activiteiten. Fredrik M. z. v. A. M. v. Laak en J.A. v. d. Berg; Jeanette, d. v. J. Schou ten en A. Mostert; Simone M. d. v. T.P. van Pelt en W. J. Schotte; Rudy z.v. F. Neuwenhuizen en A. Rink; Theunis W. z. v. S. v. Asperen en E. v. Dijk; Wilhelmina H. d. v. C. Sterrenberg en H. J. Rombout; Bart, z. v. A. Schop en C. J. Roos. OVERLEDE: C. M. Zahtman, 89 jr. wed. v. C. Groenewegen; M. v. d. Plicht 58 jr.' echtg. van A. G. Uittenbogaard; L. N. Vernie, 74 jr.; H. Zuidgeest, 62 jr. Veel moeite hebben inbrekers zich in de nacht van maandag op dinsdag getroost bij een inbraak in twee naast elkaar ge legen fabriekspanden aan do Westerkado. De bui; was ruim 100. Bij de fabriek van bakkerijgrondstoffen N.V. Lenderink en Co, Westerkade 20 werd aan de zijkant van het pand een ruitje vernield en door het open raam.- konden de inbrekers toen in het kantoor komen. Hier is een bedrag van 25 uit de postzegelkas gestolen en twee sloffen sigaretten merk Philip Mor ris. Bij de distilleerderij B. A. J. Witt- kampf, Westerkade 33, forceerden de in brekers een houten luik in de gevel, zo dat zij op de zolder konden komen. Drie deuren zijn geforceerd om in het kantoor te komen, waar alle bureauladen onderste boven werden gehaald. Uit de kas werd 25 gestolen. Ook 80 van een kantoor bediende zijn verdwenen. Hedenmorgen is de eerste paal geslagen voor een nieuwe kerk van de Gerefor meerde gemeente aan de West.franken- landsedük langs de Waalhaven, ongeveer ter plaatse waar vroeger het zwembad lag. De kerk. die in moderne stijl zal worden opgetrokken, is ontworpen door het ar chitectenbureau Swaneveld en Gosldnga ta Rotterdam en omvat behalve het eigen lijke kerkgebouw een complex, waarin zieh verschillende zaaltjes bevinden, o.a. bestemd voor het jeugdwerk. De totals bouwkosten zullen ongeveer 400.000 be dragen. De eerste paal werd geslagen in tegen woordigheid o.a. van wethouder Th. J. L. v. d. Berg, ir. S. Moesker, directeur van gemeentewerken en verschillende raads leden; door do-mine Krijger, waarna een aantal gemeenteleden tegen een offertje eveneens in de gelegenheid werden ge steld de paal de grond in te doen gaan. Er was veel belangstelling voor deze plechtigheid. De kerk, die de Zu-iderkerk zal heten, zal 460 zitplaatsen bezitten, terwijl een der zaaltjes ruimte biedt voor 120 perso nen. Naar nog kan worden meegedeeld heeft de gereformeerde gemeente het voornemen in 1961 tot de bouw te komen van een nieuwe kerk te Nieuwland met 750 zitplaatsen. In totaal zal deze gemeen te die ongeveer 5000 leden telt in Schie dam voor de bouw van deze twee 'kerken een miljoen moeten bijeen 'brengen. De aannemer van de Zuiderkerk is da firma Gerritsen. Geniet meer van het leven ieder uur en iedere dag door het gebruik van Kloostervrouw Aktief Capsules. Deze capsules bevatten tatwekïem- en knoflook- olie, levensbronnen van de natuur. De voor het menselijklichaambeslist noodzakelijke vitaminen zijn in deze capsules in natuurlijke vorm y//////////////////////^ aanwezig. Kloostervrouw Aktief Capsules bevrijden de darmen van giftige stoffen en werken boven dien bloedzuiverend; zij zijn een stimulans voor man en vrouw. De bijzondere samenstelling van de capsules garandeert absolute reukloosheid. (Van onze Haagse redactie) De Habo, de naamloze vennootschap Haagse Bouwmaatschappij, wil haar werk gebied enigszins gaan uitbreiden. Met dit doel heeft de raad van commissa rissen tot burgemeester en wethouders van Den Haag het verzoek gericht goed keuring te hechten aan enige wijzigingen in de statuten van de vennootschap. De vóórnaamste verandering is wel dat de Habo behalve door Den Haag ook wer ken voor de randgemeenten Voorburg, Rijswijk, Leidschendam, Zoetermeer, Nootdorp en Wassenaar zal kunnen gaan uitvoeren. De Haagse gemeenteraad zal zich 21 december over deze zaak moeten uit- Een van de directieleden van dr N.V. Gebr. Vincent, de heer L. L. Vincent, bood de jubilerende heer J. Peterbroers een geschenk aan onder couvert. spreken. Burgemeester en wethouders hebben bij de Raad bet voorstel inge diend, het ontwerp tot wijziging van de statuten goed te keuren. In de motivering van het voorstel wordt gezegd, dat de Habo gedurende haar bijna veertigja rig bestaan de gemeente niet onaanzien lijke zichtbare en onzichtbare besparin gen heeft opgeleverd, door mede-in schrijving op bouwprojecten op het ge bied van woningbouw, utiliteitsbouw en weg- en waterbouwkundige werken. Uit cijfers van de Habo blijkt, dat de zicht bare besparing in de periode 1924 tot 1959 bijna drie miljoen heeft bedragen. Het is reeds verscheidene malen voor gekomen, aldus burgemeester en wet houders, dat omliggende gemeenten heb ben verzocht van de diensten van de Habo gebruik te mogen maken, maar de Habo mag momenteel slechts werken aannemen en uitvoeren, die voor reke ning van den Haag of met haar gelde lijke steun tot stand worden gebracht. 's-Gravenhage is echter intussen vrijwel volgebouwd en de belangen van deze gemeente gaan bij de bouwactiviteit van de omliggende gemeenten speciaal op het gebied van de woningbouw, meer en meer een rol spelen. Bij hun voor stel tot goedkeuring van de statutenwij ziging hebben burgemeester en wethou ders ook het oog op de wenselijkheid, dat de Habo voldoende werken kan uit voeren, opdat zij haar prijsregulerende invloed kan blijven uitoefenen. De Habo schrijft in op alle werken die Den Haag aanbesteedt en heeft zo doende een soort van controlerende func tie. Voor de randgemeenten zal de Habo slechts op verzoek deelnemen aan aan bestedingen. Een belangrijk aspect van de statutenwijziging is, dat daardoor een waarborg wordt verkregen voor de pa raatheid van de Habo. Ondanks het feit, dat Den Haag volgebouwd raakt, kan de Habo als de gemeenteraad de statu tenwijziging goedkeurt, blijven werken. 0 Die paraatheid is belangrijk omdat ook in Den Haag nog veel te doen valt bij voorbeeld op het gebied van de sane ring van de binnenstad en bij de utili teitsbouw. Het 'voorstel van burgemees ter en wethouders is aan de raad ge daan na eenstemmig advies van de commissie plaatselijke werken. Het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode 3 t. ni. 9 december het volgen de mede: Geheel volgens de verwachtingen be hoorden spruiten in de afgelopen week tot de belangrijkste produkten. De aan voer was van ruime omvang en goed ge spreid over het gehele land. De belang rijkste aanvoercentra waren Groningen en Uithuizen in het noorden van het land en Leiden, Westerlee. Maasland en Ba ren drecht in het zuidwestelijke deel. Aan deze veilingen kwamen in hoofdzaak Gistermiddag is vanwege rest. Europoort aan mevr. H. de Jong-Geveke, de moeder van de tachtig duizendste, een prachtige taart aangeboden. Mevr. De Jong-Geveke neemt- van de patissier H. M. J. Peters, die de taart vervaardigde, deze in ont vangst en de heer A. A. Helms, maitre d'Hotel, kijkt toe. Dit is het tweede ge schenk wat mevr. De Jong in het ziekenhuis heeft, ontvangen. Het eerste was van het gemeentebestuureen fruitmand. - - - i i „V i s 'M-'M -tf.iiëfcV .V. of alleen ongeschoonde spruiten. Aan voer van liet geschoonde produkt vond plaats in Breda en Huissen. De prijzen zijn in vergelijking met vorige week dui delijk aangetrokken. Deze stijging kwam tot ontwikkeling door de lagere tempera turen, die de algemene vraag stimuleer den. De exportsorteringen vonden voor 'n belangrijk deel bestemming in West- Duitsland en Frankrijk, terwijl ook Bel gië en Zwitserland regelmatig in de markt waren. Ook kropsla bleef in de afgelopen week een belangrijk produkt. Afgemeten naar de export behoorde zij zelfs tot de voor. naamste produkten. De aanvoer bleef goed op peil en kreeg in bepaalde gebie den nog iets meer betekenis. De afzet on dervond geen moeilijkheden. De vraag nam zelfs nog toe, waardoor de export- sortering in de loop van de week hogere prijzen ging opbrengen. Een deel van de aanvoer vond bestemmingen in West- Duitsland en Engeland. Voorts traden als kopers op Frankrijk, Zwitserland, Bel gië, Zweden alsook het binnenland. De aanvoer van bloemkool werd door de vorstdreiging flink gestimuleerd. Hier door trad een tijdelijke verruiming op. De prijsvorming ondervond van dit alles geen hinder. De prijzen waren vergelijkbaar met die van eind vorige week. West- Duitsland is thans als afnemer van wei nig betekenis meer. Op deze markt zijn wij geleidelijk door Italië verdrongen Naar België en Frankrijk vond nog wel geregeld export plaats. Uiteraard behoor de ook de binnenlandse handel tot de af nemers Passage Theater: Das Dreimaderlhaus (KFC: a. I.) Dag. 2 en 8.I5 uur, zat. en zon. 2, 4.15 7. 9.15 uur. Monopole Theater: De zwarte schor pioen (14 jaar). 2. 7 en 9 uur, zat. en zondag 2, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: dag, 1017 uur, zon dags 12—17 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Opeologsuteoj Hoofdgebouw Dsro 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., r.a Ultleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Ultleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 4—8 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30—8 our: vr. 78 uur: 1eugd: wo. 25 uur Filiaal Nleuwland Wtjkgebouw Dr. Wl- bautplein (ztjinuanei leugd: wo 1.305 uur: volw.: wo en vr 78 30 uur. Uitleenoost Em-i.s.traflt s rna 78 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Rembrandt, Rem- brandtiaan 5. De aanvoer van andijvie is in de loop van de week minder van betekenis ge worden. De aanvoer werd kleiner en be perkte zich tot een geringer aantal vei lingen. Hier en daar heeft het produkt ta lijden gehad van de nachtvorst De af zet had voor het grootste deel plaats naar het binnenland. Op beperkte schaal was er nog enige export naar België en West- Duitsland. Witlof bleef goede belangstelling on dervinden De aanvoer die iets groter was, werd voor het merendeel op de bin nenlandse markt geplaatst. Het overige deel vond afnemers in Frankrijk en West- Duitsland. Het koude weer maakte de vraag wat actiever, hoewel het effect daarvan op de prijsvorming in het laatst der week weer verdwenen was. De prijzen voor prei kwamen maandag aanzienlijk hoger te liggen. Later in d« week, toen de vorst zich niet over het gehele land uitbreidde, zakten de prijzen weer, al bleven zij gemiddeld boven het peil van vorige week. De afzet van sluitkool verliep wat be treft rode en groene kool vlot. Rode kool bleef goed prijshoudend, terwijl groen» kool zich van de inzinking van vorige week in het laatste van deze week enigs zins herstelde. Ook witte kool stond weer wat hoger genoteerd. De aanvoer van gele kool werd zeer beperkt gehouden, doordat de prijzen van dit produkt de laatste weken minder gunstig uitvallen dan men geruime tijd gewend geweest is. Van witte kool vond een behoorlijke export plaats. Afnemers waren o.a. Frankrijk. België, West-Duitsland en de Ned. Antillen. Groene kool werd gekocht voor België en West-Duitsland, terwijl rode kool werd verladen naar België, En geland en Frankrijk. De handel in peën omvatte weer aan zienlijke hoeveelheden. De aanvoer bleef ruim en was op tal van plaatsen van gro te betekenis Betekenende hoeveelheden breekpeen vonden hun weg naar West- Duitsland en België, terwijl kleinere par tijen een bestemming kregen in Frankrijk en Zweden. Waspeen werd voor het bin nenland alsook voor West-Duitsland en België gekocht. Van het harde fruit behoeft niet veel te worden gezegd. In de afgelopen week bleef de handel heel rustig; de hoeveel heden waren niet zo ruim en kennelijk be. waart men veel fruit voor de kerstveilin gen, die deze dagen gehouden zullen wor den. Voor het overige bleven de prijzen goed op peil. BOTTERDAM» 15 decemb€r 195Ö 14 december n.m.: 250 ton stukgoed Am sterdam; 100 ton granen Hengelo; 100 ton gra nen Almelo; 140 ton granen Lochem; 140 ton tabak Amsterdam; 375 ton kalkamonon. Frane- ker: 100 ton kunstmest Deventer; 100 ton kali Lochem; 100 ton hout Renkum: 115 ton mals Hardenberg; 1500 ton zwavel Stein (3 sch.); 213 ton suiker Puttershoek. Totaal 75 reizen. 15 december v.m.: 80 ton kunstmest Assen; 400 ton ijzer Zutphen; 400 ton suiker Putters hoek; 250 ton stukgoed Amsterdam; 115 ton haver Veghel; 100 ton granen Hengelo; 100 ton granen Deventer; 100 ton suiker Kampen; 250 ton hout Amsterdam; 170 ton granen Zwolle; 80 ton mais Doetinchem; 350 tonu chili Dordt; 113 ton mais Stroobos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3