Kaperschip in Tweede Wereldoorlog 0 p de PLANKEN Duizendmaal neen! 21 Up-D.O.S. onbeslist Kerker onder boerderij in Stolwijk? Merkwaardig ge vel versiering istst's^ss ïïXJtses: Werkeloos in de stilte De „Atlantis' bracht 22 schepen tot zinken, met een totale tonnage van 144.500 ton Een Rolex"Datejust 'ty' Ook Favoriet - tegen B.S.M- gelijk Onvoordelige busdrukte op Flakkee voor Mohair look" bij C&A De eerste „buit" En duizend maal ja! Zocht zelf beman ning uit ROLEX Het einde Hans van Bergen DRL moest met draw genoegen nemen ONTVOERD pmpp' WOENSDAG 16 UECEMÖEK 1909 PAGINA 4 ER WORDT MOMENTEEL een film gemaakt van de avonturen van de Duitse hulpkruiser „Atlantis", die in het begin van de oorlog uit het door de Engelse vloot ingesloten Hitler-Duitsland wegvoer en naar de Stille Oceaan wist te ontsnappen. De hoofdrol in deze film wordt gespeeld door de bekende acteur Van Herlin. Hij personifieert de huidige admiraal Rogge, die toen kapitein van de „Atlantis" was. Admiraal Rogge is dezer dagen op bezoek geweest bij de filmexpeditie, welke langs de kust van Sicilië de buitenopname maakt. Hij had er een vriendschappelijk onderhoud met zijn Amerikaanse uitbeelder. Deze verklaarde, er trots op te zyn, te kunnen optreden als een der weinige mannen van het Hitler-Duitsland, die zich de bewondering van vriend en vijand wist te verwerven door zijn ridderlijkheid en humaan optreden tegenover de bemanningen en passagiers van de door hem tot zinken gebrachte schepen. Admiraal Rogge van zijn kant verklaarde, het bijzonder prettig te vinden, in deze tijd van samen werking tussen de Nato-strijdkrachten ter zee een episode uit zijn leven in beeld gebracht te zien. Als commandant van de vlootbasis in Kiel behoort hij tot het oppercommando der West-Europese mari tieme strijdkrachten en hij geldt als een der niet zo talrijke Duitse hoofd-officieren uit de Tweede Wereldoorlog, acceptabel voor de voor malige tegenstanders. „Duizend maal neen", zegt Kees Spierings, als hij in de laatste aflevering van „Elckerlyc" de vraag beantwoordt, of ons amateurtoneel een vrijetijdsbesteding is. „Een verfoeilijk woord. Het ontluistert het spel, zoals dat versmadelijke woord „besteding" ooit mensen ont luisterde. Schrap toch in hemelsnaam dat woord uit elk geschrift! Houdt het van uw lippen vandaan, wanneer ge spreekt over ons amateurtoneel. Zijn wij vrijetydsbesteders? Neen, duizendmaal neen! Was Euwe een vryetydsbesteder, toen hij ging schaken? Jan Musch, toen hij amateurtoneelspeler werd? Albert van Dalsum? Ton Lutz? .Spel is geen vrijetijdsbesteding. Spel is een wezenstrek, een wezens vermogen, een wezensdrift en -uiting van de volledige mens". Juwelier H E E T M A N Horloger Q Ankertjes.b loed Gelijke spelen USV kansloos De uitslagen COMPETITIE VOLLEYBAL NEDERL. BOKSERS IN KORTRTJK KLEINE BEVER, 0E OWAGA'INDIAAN Hypermodieus Heerlijk warm Heel voordelig g. m§ moest ontmoeten em bevoorraden. Dit geschiedde, waarna meer verschillen de schepen tot zinken werden gebracht, een ander eveneens tot kaperschip werd uitgerust. Dit schip bleet nog twee jaar die Stille Oceaan onveilig maken. Maar op 22 november 1922 kwam de Engelse kruiser „Devonshire" in het zicht, toen kapitein Rogge bezig was, een onderzee boot te bevoorraden. Hij probeerde de Engelsman in de waan te brengen, dat hij een Engels koopvaardijschip de „Po- leyphemos" was. doch na enige aarze ling opende de „Devonshire" met zijn zware kanonnen het vuur. Kapitein Rog ge kon met zijn veel lichtere bewapening het vuur niet doelmatig beantwoorden en besloot zijn schip tot zinken te bren gen. Eenentwintig maanden was de „Atlantis" op zee geweest. Ze had 22 schepen tot zinken gebracht, met een to tale tonnage van 144.500 ton. Van de 347 opvarenden bereikten 336 behouden het vaderland, waar ze een „Atlantis"- club vormden, die nog eens per jaar in Kiel of Hamburg bijeenkomt. De maatschappij, die de „Atlantis"- film maakt, is vol vertrouwen, dat ze zelfs in Engeland vertoond zal kunnen worden. K. H. Het kaperschip „Atlantis" voer in april 1940 uit. Maar reeds in 1939 was aan de toenmalige kapitein ter zee Rogge op dracht gegeven, toe te zien op de bouw van een schip, dat als koopvaardijschip vermomd, de traditie zou kunnen voort zetten vain de befaamde „Möwe", „See- adler" en „Wolf" uit de Eerste Wereld oorlog. Hiertoe koos hij een vrachtschip uit, het snelle motorschip „Goldenfels", hetwelk reeds in verband met daartoe in vredestijd verleende subsidies van extra waterdichte schotten voorzien was en een grotere snelheid bezat dan het gemiddelde type van schepen van on geveer 7800 ton. Ook de brug was extra versterkt. Maar om er een kaperschip van te maken, dat het eventueel ook te gen hulpkruisers zou kunnen opnemen, was nog heel wat nodig en het duurde maanden, voordat kapitein Rogge het schip bezat, waarmede hij met vertrou wen zijn waagstuk zou kunnen wagen. Het was bewapend met zes zware en {wee lichte kanonnen, zes mitrailleurs chines evenwel op full speed, teneinde zijn kostbare lading ijzer, chroom, hui den en jute, een en ander van het groot ste belang voor de bewapeningsindus- trie te kunnen redden. Tegen het hem ge seinde verbod in gaf hij noodsignalen per radio, welke door de marconist van de „Atlantis" zoveel mogelijk ge stoord werden. Toen gaf kapitein Rogge order tot vuren. Reeds enkele salvo's maakten de machines van de „Scientist" onbruik baar. De radio zweeg en de bemanning daalde in de boten af. Ze wend door de ..Atlantis" aan boord genomen. In die dagen werden schipbreukelingen nog niet aan hun lot overgelaten Maar deze „Duizend maal ja" komt van onze kant, hoewel wij de ietwat retorische ontboezeming van Kees Spie rings heel goed kunnen begrijpen. Voor Kees Spierings is het amateurtoneel nim mer vrijetijdsbesteding geweest. Het was en is de man zijn vak. Hij schrijft voor het amateurtoneel en hij regisseert en hij is een echte kei in beide, een mees ter in het vak. Maar voor ons is het amateurtoneel vrijetijdsbesteding. Duizend maal ja! En dit te ontkennen, kan een groot gevaar inhouden. Natuurlijk: «pel .is een wezens strek, een wezensvermogen, een wezens drift en uiting van de volledige mens!. Deze woorden van Kees Spierings kun nen wij volledig onderschrijven. Maar Kees Spierings zegt eveneens: Na dit eerste succes hulde de „Atlan- ..Spel is géén vrijetijdsbesteding" en dit tis" zich in een nieuwe van zijn vijf ver- j laatste achten wij onjuist!, mommingien em werd nu het Nederland-1 Qmzes inziens: behoeft spel geen vrije- se stoomschip „Abbekerk" als het ware tijdsbesteding te zijn (denk aan de be- om hulde te brengen aan Nederland.1 roepsspelers!) maar kan het dit wel - win iiuiue ie uieiiKWi ctcui j.ntru'trrxcuuu, voor de luchtafweer en vier torpedo- wainj. bet schip had juist Kaap de Goede zijn en is het dit ook zeer dikwijls lainceerbuizen. Bovendien bezat het de,Hoop gerond en voer thans in de Stille] <zoals in ons geval!). Oceaan. In zes maanden tijd werden vijf i Och, eigenlijk gaat het maar om één schepen tot zinken gebracht, allen met woord, want wij menen heel sterk, dat een kostbare lading aan boord. Een Noors Kees Spierings er net zo over denkt als mogelijkheid, deze bewapening en de nog eens extra gepantserde brug op al lerlei wijzen te camoufleren en deze ca mouflage is nog geen kwartier tot stand te brengen, terwijl tegelijkertijd de mo gelijkheid overbleef, zo snel mogelijk, bijna onmiddellijk, tot vuren im staat te zijn. Admiraal Rogge zocht zelf zijn be manning, ongeveer 350 man sterk uit de duizenden vrijwilligers, die zich voor motorschip, de „Tiramna" had 178 trucks aan boord en was bovendien zulk een mooi, nieuw schip, dat kapitein Rogge be sloot, het te sparen. Hij bracht er de be manningen en de passagiers van de door hem tot zinken gebrachte schepen, waar onder zich een aantal vrouwen en kin deren bevond aan boord, plaatste een onderofficier er als commandant op, met het bevel te proberen, Duitsland te be reiken. Die extra belasting met 327 was een beetje te veel geworden Natuurlijk bracht deze kruistocht ook het avontuur hadden opgegeven, na zelf teleurstellingen mede Zo b.v. toen eerst van hun commandanten na een ide Noorse tanker ,.01e Jacob bintge- grondig examen verlof te hebben gekre-maakt werd. Kapitein Rogge dacht, een gen zich aan te melden „Ik stelde hun jW? lading olie_ tot zijn beschikking te tal van vraven". verklaarde admiraal krijgen, maar de „Ole Jacob had tal van vragen", Rogge aan een journalist, die hem na zijn bezoek aan Van Heflin interview de, „maar toch was de indruk, als ik hen in de ogen keek, voor mij beslis send" Voordat de „Atalantis" vertrok, ver toonde hij zich eerst enkele malen als bevooradingsschip vermomd in de mon ding van de Elbe, teneinde eventuele Engelse spionnen op een dwaalspoor te brengen. Bij het uitvaren werd hij door een dichte mist begunstigd, welke het hem tevens mogelijk maakte, zich op leen vliegtuigbenzine aan boord. Hij liet het door een zijner officieren naar Ja pan brengen. Bij de Kerguelen-eilanden werd enkele weken rust gehouden, ten einde de nodige reparaties te verrichten. wij. Hij vindt het woord besteding voor. al verfoeilijk. Alsof wij met onze massa vrije tijd geen raad weten en deze op de een of andere manier moeten be steden. De één doet dit met dammen, de ander met toneelspelen. Als je op de een of andere manier maar je vrije tijd volpropt. Je zou het dus evengoed: vrijetijdvolpropping kunnen noemen. En zo geredeneerd heeft Kees Spierings volkomen gelijk. Maar wij spelen niet om onze vrije tijd vol te proppen, maar Inderdaad uit een drang om te uiten, om te spelen! En deze drang is zelfs minstens even kostbaar als de tijd, waar over je omwille van den brode niet zelf standig beschikken kunt. En misschien nog wel: veel kostbaarder.. Want in die tijd ben je vrij voor jezelf! In die tijd heb je de tijd voor jezelf! Om je eigen persoon te kunnen ontwikkelen, om tot volle ontplooiing te komen. Want dit laatste kunnen de meeste mensen niet in de tijd, waarover zij geen zelfbe schikkingsrecht hebben. Tenzij zij kun stenaars zijn, toneelspelers van beroep bijvoorbeeld!. Dus eigenlijk zouden wij de vrije-tijd „zelfbesohifckingstijd" moeten nemen, als het niet zo'n lelijk woord was. Want aan het woord „vrij" zit voor ons veel te veel het denkbeeld vast van: niets hoeven te doen. Natuurlijk mogen wij en moeten wij zelfs een gedeelte van de tijd, die ons vrij ter beschikking staat besteden aan rust: een krant lezen, een potje dam men, een uiltje knappen. Ook dit heb ben wij nodig, om op verhaal te komen. Maar de tijd is een veel te groot goed, om deze niet heel intens te besteden. Tijd is het kostbaarste bezit, dat wij ons denken kunnen. En daarom is de tijd, die ons gelukkig nog ter eigen beschikking staat, ook zij maar geen „vrije tijd" zonder meer, zonder plich ten, maar een tijd met minstens even veel plichten als de tijd, waarover wij niet zelf beschikken kunnen. Plichten ten opzichte van onze persoon en ten op zichte van de personen, die ons zijn toe vertrouwd. Plichten ook tot zelfontwik keling, tot vorming!. Vrije tijd is de tijd, waarin wij ons volledig menszijn tot ontwikkeling en uiting kunnen brengen. En spel is (zoals Kees Spierings zegt): de wezens-uiting van de volledige mens! En daarom is ons spel Vrijetijdsbe (Advertentie) voor de man die waarde hecht aan zijn tijd Dc eerste 100% waterdichte automatische Chronometer ter wereld. Het Perpetual Rotor-mechamsme waar borgt een uitzonderlijke accuratesse. De Datejust is een kalenderuurwerk, waarhij het aflezen van de datum wordt vergemakkelijkt door dè Cyclope-lens. De datum verspringt steeds om midder nacht Iedere Rolex-Chronometer draagt het Rode Rolex Zegel GENEVE - ZWITSERLAND Uinbaan 92 Oostzeediik 155-157 - ROTTERDAM In januari 1941 begon de kaapvaart op nieuw. Enkele buitgemaakte schepen wer den respectievelijk in hulpkruiser en be voorradingsschip omgezet en met dit smaldeel voer kapitein Rogge naar de At. zee ongezien als Noorse koopvaarder te i lantische Oceaan terug, waar hij de vermommen. Maar toch zou zijn avontuur nog een ontijdig einde hebben gevonden, indien het geluk hem niet op buitengewone Wijze begunstigd had. Toen hij uitvoer, had Hitler het bevel gegeven tot de in vasie van Noorwegen en de hele Britse Home Fleet was uitgevaren, om Duit. se aanvoerschepen de pas af te scnij- den. De „Atlantis" slipte even te voren langs de Shetland-eilanden. Misschien reeds enkele uren later zou ze door de Engelsen in de grond geboord zijn. Kapi tein Rogge had hierna al zijn bekwaam heid nodig, om eventuele achtervolgers Duitse pocketkruiser „Admiraal Scheer" win lc bucicu: xjix uwe uiaiig io /.cua zo groot, dat indien wij er niet genoeg Reding! Een zeer juiste besteding van de tijd, die ons ten dienste staat tot ont plooiing van de volledige mens!. Maar Ja, ais wij het toneelspelen gaan zien als een vrije tijds-passering, zoals een spelletje dammen enzovoorts, dan kunnen wij ons best de ontboezeming van Kees Spierings voorstellen. Maar wie van ons beschouwt zo onze toneelbeoefenlng? Hopelijk toch niemand. Albert van Dalsum heeft eens gezegd, toen hfl een enthousiast amateurclub zag spelen. Hè heerlijk, en jullie kunnen dat allemaal beschouwen als spel, als vrijetijdsbesteding, b}j ons moet het alle maal om den brode". vrije tijd voor zouden hebben, wij er met geweld vrije tijd voor zouden ma ken. Waar het volgens ons inzien 'aan schort, is: dat het begrip „vrije tijd" in diskrediet is geraakt. Eigenlijk is het hele woord „vrije tijd" verfoeilijk. Want onder „vrije tijd" zijn we zo'n beetje gaan verstaan: de tijd waarin je lummelen mag. Hangen op straat of dammen etc. Dit alles is een gevolg van het feit, dat het grootste gedeelte van de men sen de tijd, waarover zij vrij beschik ken mogen, niet zelfstandig tot nut kun nen maken. Vrije tijd wil alleen maar zeggen: tijd, waarover je zelf beschikken kunt. Dus W wordffl Mm auwense deel van Stolwijk een oud ver- het spoort bijster te doen worden maar ,d ver irerter ,ynd,»r d* Vrn wnc vrwrtr klein seruchtie ver- naal OPS®.1" °Yer ®®n Ker*er onaer ae UI' 1 "I "I (de boerderij heeft opgetrokken op de O <J moppen heeft gebruikt in 1616 werd Sedert jaar en dag doet In het Schoon- er nog, het gedeelte met de hoge opka-deze- zeer grote steensoort al sedert hon- mer. Dezelfde bouwtrant vindt men op dej-den jaren niet meer gebruikt. hij was voor geen klein geruchtje ver vaard.... Als zestienjarige jongen was hij naar zee gegaan en spoedig bij de marine gekomen. Nog jong maakte hij de slag bij Jutland mede en daarna nam hij deel aan tal van sluiptochten langs de kusten, toen de Duitse vloot niet meer bij machte was. de eigen koopvaardij te beschermen. Pas op 1 mei gaf hij in de Atlantische Oceaan bevel, alles voor een eventueel gevecht in gereedheid te brengen. Even later verscheen een stip aan de horizon. Snel naderde hij, om tot de ontdekking te komen, dat het de Engelse vracht vaarder „Scientist" was. Duidelijk in het zicht gekomen, gaf hij de Engelsman bevel, te stoppen. Deze zette zijn ma- voorvaderlijke hoeve van de Ankers. Een dubbel cachot zou het geweest zijn, met een afdeling voor boosdoeners van het mannelijk en een voor het vrouwelijk geslacht. Op een goede, maar winderige dag zijn we eens naar die oude boerderij gefietst om te zien wat van dit verhaal waar is. Vooraan in Schoonauwen vindt men die hofstede, bestaande uit een nieuw en een oud gedeelte. Het oude gedeelte wordt gevormd door de zijvleugel van de oor spronkelijke boederij die van het type van het Saksische Hallenhuis geweest moet zijn: Een breed, burchtachtig front, met haaks erop een lange rechthoekige stal. Alleen de oostzijde van het voorstuk staat veel boerderijen in de streek, de hoge op kamer in een hoek van het voorhuis en daaronder de kelder. Zo ook hier: Onder de opkamer vindt men een oude, dubbele boogkelder, gepla veid met Engelsrode zeventiende eeuwse plavuizen. Dit is de beruchte kelder, die de overlevering tot kerker heeft gestem peld, Wat daarvan waar is, valt niet te achterhalen, de kelder zelf is er een van het in de zeventiende eeuw veel ge bruikt type. Toch kan er wel waarheid in dat oude verhaal schuilen: bij een verbouwing werden namelijk kloostermoppen in een muur gevonden, hetgeen onmiskenbaar op een middeleeuwse afkomst wijst. Deze boerderij is in 1616 gebouwd, de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat men toen (Van onze correspondent) Bij het station van de N.V. Rotterdam- ~che Tramweg Mij. te Middelhamis kan yen praktisch iedere morgen en ook in net begin van de middag een treffend voorbeeld zien van improduktiviteit; men vindt daar op die tijden bijna het geneie autobussenpark van de R.T.M. werkloos staan en voor de directie van de maatschappij moet dit wel een doorn Ui het oog zijn, zo'n kapitaal, dat niet ten volle benut kan worden. In het begin van de morgen en 's avonds heeft men al dit vervoersmateriaal hard en hard nodig en komt men er menigmaal zelfs nog aan te kort. Het kapitaal heeft men er dus in moeten steken om de piekuren, met hun vervoer van arbeiders en schooljeugd, op te kunnen vangen, maar op het midden van de dag kan men met een paar bussen volstaan om de verbin dingen met Ooltgensplaat, Ouddorp en het veer van Middelharnis te onderhou den. „Is 'ft geen zonde?", vroeg ons de hoofdcontroleur van de RT.M. te Mid delharnis. toen hij ons een plaatje zag schieten van het bladstille bedrijf, „daar moesten we nu toch steeds mee kunnen rijden. Bedenk dat die bussen van veer tig- tot honderdduizend gulden hebben gekost!" Met dat laatste bedrag zal de chef dan wel de bussen met aanhangers bedoeld hebben. Natuurlijk kan men de vraag niet anders dan instemmend beantwoorden, maar de situatie op Flak kee en op de eilanden, ofwel in het ge hele vervoersgebied van de R.T.M., ligt nu eenmaal niet anders. In de jaarver slagen van de R.T.M. kan men herhaal delijk lezen, hoe de directie klaagt over deze ongunstige omstandigheid. Wie op Flakee per R.T.M. reist heeft meestal Rotterdam als einddoel en daar gaat men niet midden op de dag heen, maar bevestigen dit. men vertrekt liefst zo vroeg mogelijk i De naam Anker is ook een bekende in de morgen, om eerst in de avond te- klank in Stolwijks polderzaken. Kees rug te keren. Midden op de dag is er dus Anker, de huidige bewoner van de „ker- welnig te vervoeren. En dit zal wel zokerboerderij" zit al 32 jaar in het polder, blijven, althans op zijn minst tot aan.de bestuur en bovendien 7 jaar als gecom- tijd, dat de bussen van Flakkee in één mitteerde Hij hoopt de veertig vol te ma- ruk door kunnen rijden naar Rotterdam, ken, zodat hij volgend jaar kan jubi- Dat oudere bouwwerk kan dan van al les geweest zijn, maar zeer waarschijnlijk geen boerderij, want die werden in de middeleeuwen van hout opgetrokken. Wel zou het een kasteelboerderij, een slot, een jachtslot of een klooster geweest kunnen zijn. Er zijn echter geen gege vens bekend, die hierin opheldering kun nen verschaffen. De boerderij is ook merkwaardig wat betreft de gevelversiering. Helaas is het mooiste verdwenen, namelijk twee ste nen beelden, „twee poppen met een drui ventros in de hand" zegt Kees Anker, Maar men vindt boven het (tegen de katten) getralied raampje boven genoem de boogkelder een merkwaardig metsel werk, dat eerst aandoet als een verzame ling magische tekens of symbolen, maar dat bij nader inzien (en zeer aards) be staat uit een troffel, een steenschoonma ker en een degelijke ouderwetse spij ker. „Een hoefnagel" zegt boer Anker, maar daarop durven we geen eed te doen, want de tegenwoordige hoefnagels zijn heel anders en bovendien zou hij zich bij troffel en steenschoonmaker in vreemd gezelschap bevinden. Een sierlijk korf- boogje in rode IJsselsteen omcirkelt dit driespan van symbolische bouwlust. De oude voordeur in het woonhuis is uitzonderlijk mooi. versierd met een fraaie koeiekop en prachtig oud smeed werk. Een deur waardoor het waard is binnengelaten te worden hetgeen men niet van alle deuren kan zeggen. Deze oude hoeve, waarvan de stenen zouden kunnen spreken, is de stamhoeve van de Ankers: Sedert 1616 wonen er Ankers, en misschien hebben ze zich van hieruit over de streek verbreid, want deze naam is een bekende naam in de streek en een aanzienlijk deel van Stol wijks bevolking heeft Ankertjesbloed in de aderen. Dat Ankertjesbloed is te her kennen aan het rossige haar, menen sommige Stolwijkers. Een leuke bijzon derheid is, dat de mannelijke afstamme lingen in de rechte lijn altijd Kees of Dirk heten of geheten hebben. De van meet af aan bewaarde familiepapieren over de Haringvlietdam of over de brug. Die dam is pas in 1968 op zijn vroegst klaar en de brug, dat zou eerder kun nen zijn nl. als de minister van water staat het Flakkees verlangen tot ver snelde brugbouw inwilltgde. In elk ge val: nu staan al die autobussen 's mor gens by het stationnetje. En dat is toch eigenlijk een droevig gezicht, die werke loosheid en die stilte! leren. Ook zijn vader zat 32 jaar in het polderbestuur en zijn grootvader 22 jaar. De hoeve is nu overgenomen door een neef van een ander bekend boerenge slacht Scheer, want de enige, die als op volger in aanmerking kwam was de broer van Kees Anker, maar deze heeft een ander vak gekozen In het verre Australië. (Van onze tafeltennismedewerker) De meest in het oog lopende prestatie van de Rotterdamse topteams komt on getwijfeld op rekening van Twenty one up. Dit jeugdige team rondde zijn voor treffelijk debuut in de overgangsklasse af met een puntenverdeling tegen het gevreesde DOS. Ook in het Elan-kamp blijven de klan ken optimistisch. Een onbedreigde over winning op Wibo 3 bevestigde de leiders positie tegen de stormloop van een groot aantal rivalen. Cor Kesselring kon tegen het Haagse team maar moeilijk op dreef komen. Zijn kansloze nederlaag tegen de sterk ste Wibo-man A. Hogendoorn gaf Elan in de aanvangsfase zelfs een achterstand. Doch Agnes Simon en Jan Knikkenberg toverden die snel om in een vrijwel on aantastbare voorsprong. Mevr. Simon achtste op de wereldranglijst deed weer met haar tegenstanders, wat zij wilde en ook Knikkenberg boekte twee- games-overwinningen op Nederpelt en Augustinus. Deze laatste zag echter in de vijfde partij tegen Kesselring nog even kans de overwinningenreeks van Elan te onderbreken, welk voorbeeld in de eindfase door Hogendoorn ten koste van Knikkenberg werd gevolgd. Maasstad was tegen Nedlloyd niet het strijdvaardige team, dat zich zo goed in de middenmoot van de ereklasse weet te handhaven. In het bijzonder van Ver stegen ging weinig uit. Zijn partners De Mey en Van den Boogaart benutten in elk geval de kans om Nedlloyds zwakke ster Oudt een nederlaag toe te dienen. Schoofs en Scheffer bleken bij de Am sterdammers ongenaakbaar. In zgn juniorentijd stond Bert Gunne- man altijd iets achter zijn teamgenoten Baumgarte en Berkenpas. Doch in de overgangsklasse beweegt zijn spel zich in sterk opgaande lijn en zijn per soonlijke prestaties in de competitie in de competitie zijn de beste van het 21 Up-trio. Ook tegen DOS vormden die de basis vpor het ruim verdiende gelijke spel. De namen van Wage, Langerveld en Ten Brink hebben een gevreesde klank in de overgangsklasse, waarin DOS jaar in jaar uit tot de favoriete teams behoort. Doch dit gerenommeerde drie tal moest onder het Gunnemanjuk door. Daarmee werden de drie nederlagen van Berkenpas, die beslist wel meer in zijn mars heeft, volledig gecompenseerd. Een overwinning van Baumgarte op Wage en een in het dubbelspel brachten de eindbalans volledig in evenwicht. Het was overigens de dag der gelijke spelen, want Favoriet en Maasstad 2 en Van Hessen en B.S.M. kwamen tot een zelfde resultaat. Bij Favoriet werd Al ders vervangen door M. Hofland, die het niet tot winst kon brengen. De Beer was wel van de partij: hij werd door A. Ver- wey geklopt. Na zes partijen scheen Maasstad dan ook over verreweg de beste papieren te beschikken (5—2), vooral ook omdat Stas in een enerve rend duel Adri Hofland had bedwongen met de alleszeggende cijfers: 2119, 2022, 2321. De eindspurt van Favo riet was echter onweerstaanbaar. Spannend was ook de ontmoeting tus sen Van Hessen en B.S.M. Geen der spelers bleef dan ook ongeslagen. De be zoekers weerden zich in de enkelspe len iets beter dan v. Hessen, dat in het dubbelspel toch nog op gelijke voet kwam J. van der Driessche was de Rotterdamse topscorer. Noad te zwak voor deze klasse en weer in een andere opstelling kon door De Winter slechts de eer tegen Punch 2 redden. Punch be landde door deze overwinning op de bo venste plaats, doch zal reeds a.s. zater dag alle zeilen moeten bijzetten zich daar te handhaven. Dan Is nl. Eendracht de tegenstan der. Eendracht, dat degradatiekandi daat USV 2 geen kans gaf. De punten die Spek en Steeman scoorden, kwa men dan ook slechts tegen Invaller P. Boomsma tot stand. Van der Lugt vierde z«n veertigste verjaardag met een hattrick. B. Verwey volgde dit goede voorbeeld en zo kon H.T.T.C. te gen Sorry niets meer gebeuren. H.T.T.C. verwisselde door dit resul taat met de Zeeuwen van plaats. In afdeling H beperkte Batswingers 3 door een ruime overwinning op DOS 2 het aantal volgers tot één. Salamanders. Dit team vocht met succes voor zijn laatste kans tegen U.S.V. De Unilever- mensen kregen dan ook geen kans. Van Zeideren bleef winstloos. Wagenaar won nog van Wolthoorn en De Bruijn van Van der Spek, doch daarmee was de pap volledig op. Het ook al zwakke G.E.B. kwam ver diend tot beide punten tegen Milkstea- mers. Het team van Enzlin, die zich nog het beste weerde, kwam daarmee in de laagste regionen terecht. Het bezit slechts één punt voorsprong op Maas stad 3, dat A.T.T.C. uitzichtloos op de laatste plaats hield. Van Buiten bleef bij de Rotterdammers ongeslagen; Van Tey- lingen en Boogaard capituleerden slechts voor Henry. Overgangsklasse G: FavorietMaas stad 2 5—5; 21 Up—DOS 5—5; Van Hes senB.S.M. 5—5; NoadPunch 2 19; Sorry—H.T.T.C. 2—8; U.S.V. 2—Een dracht 28. Overgangsklasse H: U.S.V.Salaman ders 37; A.T.T.C.Maasstad 3 37; Milksteamers—G.E.B. 37; Batswingers 3—DOS 2 6—3. Wat al te gemakkelijk dachten de Con- cordianen het Haarlemse H.V.S., dat voor de hoofdklasse-competitie in de E- hal op bezoek was tot capituleren te kun nen dwingen. Vrij vlot werd het via de tussenstanden 156 en 158, 20 voor Concordia. Docli daarna zakte het spel peil van de Rotterdammers dermate verontrustend, dat zij na de derde set met 915 te hebben verloren beide han den mochten dichtknijpen alsnog met 1614 de volle winst te kunnen grijpen. Voor de overgangsklasse heren stond de derby D.R.L.Libanon 2 op het Pro gramma. Het leek een duidelijke zege voor D.R.L, te worden, dat zich met 15 9 en 1512 in ieder geval voor verlies van deze partij vrijwaarde. Dat bleek dan ook alles te zijn, want Libanon veer de op en met tweemaal 915 werd het een puntenverdeling. Ook voor de hoofdklasse dames werd gespeeld en wel ConcordiaBoemerang. Concordia slaagde er zowaar in de eer ste set met 15-12 te winnen, liep ook in de tweede uit, doch moest deze niette min met 915 prijsgeven. Hadden de Rotterdamse meisjes wat sterker ge- smasht, ongetwijfeld zou het gerenom meerde Boemerang beter voor de dag hebben moeten komen. Nu kwam slechts af en toe een dragelijke smash van Ina Hoff over het net. doch dat was niet vol doende. Met 1015 en 515 werd het een 1—3 zege voor Boemerang, D.R.L.—Die Haghe voor de overgangs klasse dames werd een overtuigende 3 0-zege voor D.R.L. De Haagse dames kregen geen voet(je) aan de grond en verloren kansloos met 156, 3 en 4. De heren van Concordia 2 wisten voor de overgangsklasse heren een verdien stelijk 22 gelijkspel op Voorburt te ver overen. De Rotterdammers begonnen met verlies (1115) maar herstelden zich voortreffelijk <1513) en brachten Voorburg zelfs in grote zorgen door de derde set met liefst 153 voor zich op te eisen, zodat de Voorburgers alle zeilen moesten bijzetten om een gelijkspel te veroveren s915). Uitslagen: Hoofdklasse west: Dames: ConcordiaBoemerang 13; S.V.V.Veenendaal 3—2; S.O.S. A.M.V.J. 3—0; St.-PaulDie Raeckse 3— 0; CelebesR.V.C. 31. Heren: A.M.V..J—R.V.C 1—3; SOS —US 2—3; S.V.V.—Reva 1—3; Concor dia—H.V.S. 3—1. Overgangsklasse west lil: Dames: D.R.L.Die Haghe 30; O.V.C.—Profwiik 2—2; D.E.S.—M.V.C. 3—1; P..VC.Hofwijck 3—0. Heren: C.S.V.D.—Profwijk 0—3; Punch —Celebes 2—2; H.V.L.—D.E.S. 2 2—2; V.V.S.—V.P.S.V. 0—3; D.R.L.—Libanon 2 22; Concordia 2Voorburg 22. Te Kortrijk zijn internationale bokswe strijden gehouden, waaraan door Neder landers is deelgenomen. De resultaten waren: Profs: 8 ronden van 3 min. Middenge wicht: Oostrum (Ned.) wint van De- scheemaecker (Belg.) door K.O. in de derde ronde. Lichtgewicht: Christiaens (Belg.) wint van Tony van Eyk (Ned.) door diskwa lificatie van laatstgenoemde in de 7de ronde 10 ronden van 3 minuten: Bantamge- wicht Sugar Ray (Ned.) wint op punten van Diaz (Belg.) Wim Snoek heeft in Stuttttgart 'n pun- tennederiaag tegen de Duitse halfzwaar- gewicht Mildenberger geleden. I.I.CGGCBMONT prp:-. 10.13 JAAt Ij s ten machtig baak ton tndianan an cowboys, has leven in da prairie an da grota strijd tutsan blonk an food. «8ÜKBM f uHUokaaM «rtnjttaar mMJ OPTOllEiaj M IMAÜUITM I'T" T Hypermoderne Mohair Look in orlon! Modieus vestmodel met ro yale kraag en lange mouw O.a. lila, bottlegreen, royal blue. 38 t/m 46 Een ideale combinatie met J zo'n structuur geweven H Terital plissérok (blijvende piissé in de super- samenstelling 55/45!) Uni 'en multicolor. 1975 r. si';* 40 t/m 50 „Paris Polo". Sportieve charme uit Parijs! Uitgevoerd in jaspé mohair, 't nieuwste van 't nieuwste m. boeiend gemêleerd kleur effect! O.a. oranje/zwart, violet/zwart en Jo van den Donk olijf /zwart! Ondulé Mohair Look" Rechte rok met plooi, van zeer effectvol, zacht golvend mohair. Lila, oiijf 1^,7$ of blauw! 38/46 Treetje, het do'hlarlja van een rij ka professorwordt ontvoerdHaar spannende avonturen zullen jongent en meisjes van 10 tot IS jaar haal Wat prettige leesuren bezorgen. Vierde druk f39* m 6i| pt.V DUUKk'flifj PP 5PAA»NESrAl>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4