Kanier besteedt aandacht aan werkgelegenheid P.v.d.A. ziet wel kansen in nieuw loonsysteem maastrichts Diocesaan proces voor Zuster Cornelia Connelly WYBEÜT Uitgaven kunnen in absolute zin niet verlaagd worden 5*8 BELGISCH CONGO REEDS IN 1960 ONAFHANKELIJK? PIJN OF GRIEP I Chefarine .4 1 J. G. Prioriteit voor kinderbijslag- verzekering Prijsstijging blijft beneden 5 Kamer dringt aan op Ziekenfonds wet Ike per kruiser naar Frankrijk Verklaring van De Schrijver Heftige woordenstrijd in Kamer van Volksvertegenwoordigers De baard van lbo is er af DE Brits overloper keert terug Menzies' reis naar Indonesië Voor eventuele zaligverklaring M.V.A. over financiële beschouwingen Groot jazz-festival in Alkmaar Man poogt vrienden te verdrinken Aspirant-koper snapt autodieven Boerderijbrand WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 PAGINA 7 SPHINX aardewerk w Het geheim van hen die succes hebben Paul Tetar van Elvenfonds Advertentie Feestelijk lichtGOUDA kaarsen I Gezamenlijk Grieks Amerikaans com muniqué Persconferentie te Canberra Twee jaar geëist wegens Poging tot doodslag Ij an onze parlementaire redacteur) Va JN HAAG, 15 dec. „De minister /'n Sociale Zaken moet erop rekenen, 1 I'i' midden in de seliiinwerners d»r I,'t'eke belangstelling: staat. Van zijn "d hangt voor een groot deel het h,YUs de heer Van Mastrigt (CHin het lagen van het gehele kabinet af", rt Srotingsdebat Tweede de, van Sociale Zaken in Kamer. In het debat, dat wp" bijzondere hoogtepunten kende, snfr),'den de werkgelegenheid en de fjjf'dding daarvan ongeveer het belang- Jkste onderwerp. Met vele anderen vroeg dr. de Kort <KVP) aandacht voor de werkgele genheid. Hij was minder bevreesd voor een overspanning op de arbeids markt dan de minister in ziin stukken [■ad doen blijken, maar hij zag in 1960 t0.ch twee klipnen verschijnen: span ning op de arbeidsmarkt aan de ene £ant, werkloosheid aan de andere *ant. waartussen de regering door ?ai moeten zeilen. 'e heer Van Lier (PvdA) vond, dat raming van 50.000 werklozen voor J/O te laag zou zijn. Met hem vroe- j 11 de heren Van Mastrigt (CH). Mul cts (KVP)Corver (WD) meer aan- ®cht voor de aanvullende werkgele- ^.hheid in de provincies, die niet tot Y'i westen behoren. Met name achtte Yen de plannen van de minister, om ,.h wachttijd in te voeren alvorens „ri'klozen op een object worden gc- Ifjatst, vreemd en zelfs ontoelaatbaar, ''ik hoop dat dit een misverstand is." f!' de heer De Kort (KVP). Mr. Van Mer (PvdA) interrumpeerde, dat het lat kennelijk niet was en dreigde met /o motie, wanneer de minister geen cRzeggingen zou doen om meer kredie- Jvoor aanvullende werken op zijn be ating te plaatsen. Apart overlegorgaan Lr. de Kort deed de minister de sug- 5estie aan de hand het vraagstuk van j6 spreiding van de industrie in een x/art overlegorgaan te bespreken, "ïartoe zouden behalve het georgani- Td bedrijfsleven en de provinciale •/sturen ook de ministers van Sociale "Mien, Economische Zaken, Verkeer I-I1 Waterstaat, OKW en Maatschappe- Ik Werk moeten deelnemen. Alleen „9 deze brede basis zal volgens hem ,r'l oplossing te vinden zijn voor het °viaal zo nadelige pendelvraagstuk. Meer dan het veelomstreden loonbe- 'd, waarop men ditmaal slechts op- i^rvlakkig inging, zal het werkgele- K-'hheidsproblcem voor minister Van pQoy het punt worden waarop hij zijn /leid met kracht zal moeten verdedi gen. j Lr. de Kort was voi waardering over x- wijze waarop de overgangsfase /ar een nieuw loonsysteem" is inge- ,.®t, maar hij merkte op dat de bezits- i°rming het loonbeleid zal moeten on- /rsteunen en ook omgekeerd. Hij /rak de hoop uit, dat het bedrijfsle- /h nog meer de weg van eigen verant- j/0ordelijkheid zal vinden en dat de ln- phiensstiiging uit prijsstijgingen zal «hnen worden voorkomen. 1.2elfs mej. Lemaire (PvdA), die de ijkende socialistische bezwaren tegen ??t loonheleid weer naar voren bracht, 1*ck toch verheugd over de mogelyk- Leld „voor hen. <lie anders niet voor J?Rer loon m "en." aanmerking zouden ko- s Verder deed zij haar best om niet- l/ialistische sprekers, onder wie de /er Middelhuis van de KAB tegen de /Sering uit te spele' en legde de na- [pUk op de in vakbondskringen heersen- ,e twijfel aan welvaartsvermeerdering /Or de werknemers. Met name wilde ,'l weten wanneer de „achterblijvers" '/n de beurt komen en hoe het te lf-a aanzien met de coördinatie van /t loonbeleid staat en voorts of de po- j/ie van de landarbeiders reeds in het abinet is besproken. ..Christelijk beleid" v'dn een waarachtig christelijk beleid i/et zeker in een welvaartssituatie, t belang van de zwakken allereerst j/hdacht krijgen. De machtige bouwt de huidige maatschappij wel op zich- jv'f of op zijn organisatie," aldus dr. i Kort (KVP). Tot de zwaksten. waar- Ar de Katholieke spreker de aan- Jkcht vroeg, behoorden behalve de in- l/liden. de arbeiders met minimum- lo en en de tewerkgestelden op aanvul- 3de werken en op rijkswerkplaatsen, /k de grote gezinnen, wier kinderbij- /gregeling nog steeds geen doorgang e®ft gevonden. x,°at de moeilijkheden rond de Alge- ,/ne Kinderbijslag Verzekering nog -eds niet zijn overwonnen vond de Oordvoerder van de KVP beschamend, t'.l wilde aan deze wet dan ook een °gere prioriteit toekennen dan aan an- Advertentie Langer dan de „Masireechier Staar" zingt De ..Mastreechier Staar", het be roemde. vèr over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regom 125 jaar geleden de grond slag van deze induslne legde. Thans werken meer dan 4U00 men sen in de fabriekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique vih Petrus Kegom aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk Het is waarde- werk Let op deze merken, dan heeft IJ een goed product. maar dan natuurlijk van de *-V. KONINKLIJKE SPHIHX-CÉRAMIOUE x vm PETRUS REGOUIMAASTRICHT dere sociale maatregelen die eveneens dringend nodig zijn, waaronder de Al gemene Invaliditeitsverzekering. Nagenoeg alle sprekers In dit debat hebben met dr. 'Je Kort om deze wet gevraagd. De kinderbijslaguitkeringen moeten volgens de woordvoerder van de KVP aan de ontwikkeling van onze welvaart verbonden worden, opdat de kinderen van grotere gezinnen niet ach terblijven. Bij het scheppen van nieer gelijke kansen voor hen mag rekening worden gehouden met de bijzondere of fers, die het grote gezin op alle gebied moet brengen. Voorts vroeg dr. De Kort de aan dacht voor de vele bejaarden en we duwen die nog geen aanvullende verze kering hebben en van hun AOW of AWW-pensioen moeten leven. Ook de ze rekende hij tot de zwakkeren in on ze maatschappij. I*1 dit verband vroeg hij ook om meer begrip voor de positie van missionarissen en zendelingen, art sen en verpleegsters, die vaak niet voor AOW in aanmerking komen. „Wij hebben de mond vol over steun aan on derontwikkelde gebieden. Laten wij dan beginnen met niet schriel te zijn te genover hen die met opoffering van al les dit werk ter harte nemen," aldus de heer De Kort. Beroepskeuze Dr. de Kort was tevreden met de voorlopige subsidieregeling voor de adviesbureaux voor beroepskeuze, maar herinnerde toch aan de nog al tijd van kracht zijnde motie-De Kort van 1950, waarin om algehele gelijk stelling van openbare en bijzondere bureaux is gevraagd. De heer Van Mastrigt (CH) deelde dit verlangen naar pacificatie. Velen hebben over het emigratiebe- ieid gesproken. Algemeen was men te vreden over de activiteiten van onze emigratie-organen en men zocht de oorzaak van het teruglopen van de emi gratie elders, o.a. in onze toenemende welvaart en de recessie in enkele emi- gratielanden. Over dat laatste kon de heer Biewenga (AR) na een reis door Canada echter onmogelijk pessimis tisch zijn. Dr. de Kort (KVP) en de heer Van Mastrigt (CH) vroegen de aandacht voor de nazorg voor emi granten, waaraan volgens hen niet ge noeg kan worden gedaan. Dr. de Kort vroeg voorts met aan drang om subsidie voor de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. Deze stichting heeft daar volgens hern ten volle recht op, omdat zij werkt ten be hoeve van Nederlandse emigranten en ter ondersteuning van Nederlandse overheidsdiensten. Advertentie heet nauwgezetheid en betrouw baarheid. Maak het betrouwbare precisie-horloge van Junghans tot Uw oprechte bondgenoot de ladder naar succesDit shockpro of-Junghans horloge, met metalen klem band, kost slechts 75.- bij Uw horloger. Bij hem vindt U tientallen andere Junghans modellen, ook pendules, wekkers, keukenklokken e.d. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 dec. Gisteren werd, onder voorzitterschap van de bisschop van het Londense diocees Southwark, mgr. Cowderoy, officieel en met het aloude ritueel het diocesane proces ge opend, waarvan men hoopt, dat liet zal Advertentie Bescherm Uw m keel en voorkom verkoudheid met (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 dec. Minister Zijl stra heeft naar aanleiding van een vraag uit de Eerste Kamer verkiaan'. dat het ook hem liever zou zijn ge weest als de begroting 1960 een sterker anti-cyclisch effect zou hebben gehad. In een expanderende economie is het echter onuitvoerbaar de overheidsuitga ven ook in absolute zin te verlagen. De thans bereikte relatieve verlaging t.o.v. het stijgend nationaal inkomen noemt de minister in zijn Memorie van Ant woord over de financiële beschouwin gen aanvaardbaar. Aan het streven naar meer doelmatig heid in de rijksdienst wordt niet alleen door de regering aandacht geschonken, maar dit streven heeft reeds tot con- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 16 dec. Algemeen is in de Tweede Kamer gevraagd om zeer spoedige indiening van een ontwerp Ziekenfondswet. De gebreken van de huidige regeling (gebaseerd op een be- zettingsbesluit) zijn zo ernstig dat het onverantwoord zou zijn om er nog lan ger mee te werken, zei mej.. Ten Broecke Hoekstra (VVD) gisteravond in de Kamer naar aanleiding van de begroting van Sociale Zaken. De heer De Wolf (KVP) vroeg om een regeling die gebaseerd is op zoveel mogelijk vrijwilligheid, al zal voor de laagste inkomensgroepen de verplichte verzekering in ieder geval noodzakelijk blijven. In de nieuwe regeling zal ook meer ruimte moeten worden gelaten aan het eigen beheer van de zieken fondsen. De heer De Wolf dacht o.a. aan de vaststelling van een verplicht „pakket" van verstrekkingen, dat door de fondsen naar gelang de behoeften en de mogelijkheden kan worden uit gebreid. Hij vroeg ook om een spoedige beslissing over eventuele verhoging van de loongrens l.v.m. de loonsverbeterin gen door de vrijere loonvorming. De weduwen, die een uitkering ge nieten krachtens de A.W.W. moeten in staat worden gesteld tot de verplichte verzekering toe te treden, aldus de heer Berger (PvdA). Algemeen was ook in de Kamer de aandrang voor verbetering van de drinkwatergebieden in „onrendabele ge bieden". Door de prijsverhogingen zul len onder het bestaande tien jaren-plan. waarin vaste bedragen zijn opgenomen, minder percelen kunnen worden aange sloten dan de bedoeling was, aldus de hoer De Wolf. De heer Berger noemde het water in Rotterdam en Dordrecht „niet te drinken". Er zullen zeer spoedig maatregelen moeten worden genomen, te meer als men bedenkt, dat in de ko mende jaren het waterverbruik in het westen tot het vijfvoudige zal stijgen. AMSTERDAM, 15 dec. - De jury voor de eindwedstrijd van het Paul Te tar van Elvenfonds heeft het werk van de 27-jarige Amsterdamse kunstschil der Willem J. H. Thijs bekroond. De winnaar ontvangt een jaargeld voor studiedoeleinden. crete resultaten geleid, aldus de minis ter. Overigens zullen de uitkomsten daarvrn slechts geleidelijk merkbaar worden. Prof. Zijlstra verwacht, dat de prijsstijging, die in 1960 in het bijzon der vanwege de huur- en melkprüsver- hoging zal optreden, beneden de 5 pet zal blijven, zij het onder zekere conjuncturele omstandigheden. Een ze kere trendmatige stijging van de devie zenreserves is volgens de minister nood zakelijk in verband met de groei van Je buitenlandse handel. Enige nominale stijging van de besparingen in 1960 acht prof. Zijlstra niet onwaarschijnlijk. Alle aandacht zal blijven gericht op conso lidatie van de vlottende schuld. Het thans bestaande financieringssysteem voor de lagere organen kan nog niet worden verlaten, zolang het sanerings proces niet is voltooid. De minister ontkent dat met „wat meer geduld" bij de uitgiite van staats leningen de rente gedaald zou zijn >t het peil van het aan de gemeente voor geschreven rentegamma. De leningen die in het voorjaar van dit jaai zgn. op „gammavoorwaarden" werden aange boden hadden door allerlei nevencondi- ties een rendement van 4'/, pet of ho ger. Belastingvrije conjunctuurreserves voor het bedrijfsleven zijn volgens prof. ZtJlstra gevaarlijk door het conjuncture le effect. Hij betwijfelt trouwens of van deze mogelijkheid, die geheel in strijd is met het normale gedragspatroon van de ondernemer, veel gebruik zou wor den gemaakt. leiden tot de zaligverklaring van Zus ter Cornelia Connelly, die tachtig jaar geleden overleed. Zuster Connelly, die in 1809 werd geboren in Philadelphia, was een bekeerlinge, zy was vóór haar bekering gehuwd niet een geestelijke van de Amerikaanse episcopaat-pro testantse kerk van Amerika, welke in gemeenschap is niet de Britse staats kerk en de episcopale kerk van Schot land. Haar man ging eveneens over tot het katholicisme. Hij verzocht de paus 0111 toestemming zich te mogen voorbe reiden op het priesterschap. De paus verleende deze toestemming onder voor waarde evenwel dat zyn eerder bekeer de vrouw in een klooster zou treden, en dat toereikende voorzieningen zou den worden getroffen voor de vijf kin deren van het huwelyk. Enige jaren la ter werd Pierce Connelly priester ge wijd. Connelly was evenwel een onbereken baar en driftig man, en liet duurde niet lang of hij kwam in ernstig conflict met zijn katholieke oversten. Hij gaf zijn ge loof prijs en begon zjjn vrouw. Zuster Connelly, te vervolgen. Hij nodigde haar uit tot besprekingen over de toekomst van hun kinderen. Toen Zuster Connel ly niet bereid bleek onder zijn druk haar geloof of haar geestelijke staat prjjs te geven, besloot Pierce Connelly de hulp In te roepen van de Engelse rechter want de Connelly's hadden zich in Engeland gevestigd hij begon een proces voor restitutie van zijn hu welijksrechten. Het proces doorliep alle instanties, totdat de rechter van de Kroonraad een uitspraak van een lage re instantie, welke Connelly in het ge lijk had gesteid, ongedaan maakte. Hier over verbitterd, begon Pierce pamflet ten te publiceren gericht tegen de Katholieke Kerk. Hij keerde terug tot het protestantisme, en kreeg als pro testants geestelijke een post in Floren ce. Zuster Cornelia, die veel te lijden had, dank zij het optreden van haar man, stichtte de congregatie van de zusters van het Heilig Kind en richtte het eerste klooster op in Derby. Dit werd niet lang daarna overgeplaatst naar St.-Leonards. Het diocesane proces w- gisteren in de particuliere kapel van de bisschop geopend. ALKMAAR, 14 dec. Een ongekend groot jazz-lestival zal Nieuwjaarsdag worden gehouden in de aan 4000 per sonen plaats biedende veilinghal te Alk maar. De hal zal voor deze gelegenheid verwarmd worden en met bloemen ver sierd. Niet minder dan 75 musici zuilen aan dit festival medewerken. Dixieland- orkesten als The Down Town Jazzband uit Den Haag en The Timber Town Jazzband uit de Zaanstreek, de Kees Kuyt Combo, de Skifi'le-groep The Cas- pels uit Den Haag, The Black Dynami tes uit Rotterdam, het Ballroomorkest van Jan Corduwener, het trio Pim Ja cobs en verschillende bekende en min der bekende zangeressen zullen van de partjj zijn. Toch is niet alles koek en ei in deze. overigens don kere en vredige, dagen voor Kerstmis. In mijn stamcafé ontstond gisteren althans ineens enig rumoer tussen de vaste en over het alge meen wel eensgezinde kaar ters. Ik kon er niet achter komen waarover het ging; maar het lag wel heel gecompliceerd, dat be greep ik er van. En op een gegeven moment liep een bijzonder opgewonden en rood aange lopen heer naar de telefooncel en riep dreigend: „Ik bel 5 X 8." Niet-Amsterdammers mogen weten dat men via dat nummer contact krijgt met de acute politiehulp. En toen de man van zijn telefonade terugkeerde nestelden wy ons dus allen vast op onze stoelen, gespannen wachtend op de dingen die komen gingen. Maar er gebeurde in het geheel niets. En reeds begonnen wij tekenen van ongeduld te vertonen en bedekte ver wijten aan de niet parate politie te uiten, toen de boze heer ineens be dremmeld zei: „Gut, nou heb ik van de zenuwen 8x5 gebeld." ATHENE, 16 dec. (Rtr„ UPI) Pre sident Eisenhower is gisteren uit Grie kenland vertrokken. Hy reist met de Amerikaanse kruiser „Des Moines" naar Frankrijk, waar het komende weekeinde de westelijke topconferen tie begint. Hij zal zijn zeereis onderbre ken voor een gesprek met de Tunesi sche president, Habib Bourguiba. De tocht van de Griekse hoofdstad naar de kruiser op de rede maakte Eisenho wer met een hefschroefvliegtuig. Een soortgelijk vervoermiddel met journa listen raakte een boom, maar kon zijn reis vervolgen. De schade was onbete kenend. President Eisenhower heeft vóór zyn vertrek samen met de Griekse premier Karamanlis een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd dat de Ver enigde Staten en Griekenland zullen voortgaan de wederzijdse standpunten over zaken die beide landen zorgen ba ren uit te wisselen. Hierby wordt in het bijzonder aan de Balkan en het ooste lijke Middellandse Zeegebied gedacht. Griekenland heeft zich bezorgd ge toond over het Amerikaanse besluit weer diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Bulgarije, omdat zulks wellicht de buiten de wet gestelde com munistische partij van Griekenland nieuw leven zou inblazen. Amerika „Lewis, de Tijger" treedt af. De 79-jarige John L. Lewis, die tal loze malen stryd heeft gevoerd tegen regering, Congres en werkgevers, heeft meegedeeld, dat hij kort na Nieuwjaar zal aftreden als voorzitter van de Ame rikaanse federatie van mijnwerkers, „United Mine Workers". (Rtr-UPI). BRUSSEL, 16 dec. (ANP) De Bel gische minister voor Congo, De Schrij ver, heeft gistermiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaard dat voor de Congolezen in 1960 de on afhankelijkheid een verworven zaak zal kunnen zijn. De minister zei dit in een uiteenzetting over de komende rondeta felconferentie, die in januari tussen Con golese vertegenwoordigers, Belgische regeringsvertegenwoordigers en parle mentsleden zal worden gehouden. Minister De Schrijver, die een ver klaring over het bezoek aan Brussel van de leiders van de drie Congolese partyen aflegde na een socialistische interpellatie, betoogde dat het houden van deze conferentie voor de thans in Congo aan de gang zynde verkiezingen voor gemeentelijke en plaatselijke ra den niet mogelyk was omdat vele Con golese leiders zich op deze verkiezin gen wensten voor te bereiden. Deze verklaring had felle protesten van linkse zijde in de kamer tot gevolg en leidde tot een heftige woordenstryd tussen de socialistische oppositie en vertegenwoordigers van de regerings- partyen. De minister zei op korte ter- myn resultaten tegemoet te zien van de besprekingen, die de Congolese voor mannen gisteren onmiddellijk na aan komst in de Congo zijn begonnen met vertegenwoordigers van de gematigde Congolese party, de P.N.P. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wam die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20tabl. (0.80.Voordelige gezinsverpakking)00tabl. f3.60 Tijdens de actie „Redt een kind" in het Concertgebouw werd de baard van Win1 lbo veel geld waardals alle beloofde bedragen binnenkomen ongeveer tienduizend gulden. De Amsterdamse kapper Nictveld heeft de baard er af gehaald. Hij werd geholpen door Yoka Èeretty, die zich een handig inzeepster toonde. Een speurdersverfiaa! door JAN VAN CENT 15 „Had hij hier dan geen werk?" „Martin? Natuurlijk. Maar misschien wilde hij iets anders. Hij was erg onrustig, weet u". Speelman knikte. Hij sloeg de benen over elkaar en wachtte zo nadrukkelijk, dat mevrouw Watimena verder sprak. „Wij zijn vijf jaar in Nederland", zei ze. „Martin had in het leger veel met auto's te maken en daar om kreeg hij gauw een baan in een garage. Wij hoef den dus niet in een kamp". „Een woonoord", zei de dochter. „Niet belangrijk toch?" zei haar moeder moe. „Martin werkte in een garage, maar u weet hoe dat gaat". „Hoe?" vroeg Speelman vasthoudend. De oude vrouw zuchtte. Ze keek naar de gezette man tegenover haar alsof ze hem ergens van be schuldigde. „Weet u het niet?" En zachter: „Nee, u kunt het niet weten want u kefit het land niet waar wij van daan komen. Er is altijd zon en de mensen zijn er anders, de huizen ook. Alles is anders. Voor ons was het moeilijk, maar voor Martin nog meer want hij moest hier werk doen waaraan hij niet gewend was. Is het daarom zo vreemd dat hij iets anders zocht? Hij was rusteloos Ze hield op. Haar dochter bad een hand op haar schouder gelegd en zij raakte die vllichtig aan. „Dus daarom ging hij naar Antwerpen. Niet omdat hij vijanden had of bedreigd werd?" „Hij heeft hier geen vrienden gemaakt, dus waarom vijanden?" vroeg de vrouw rustig. Ze wendde het hoofd weer af. „Ik vraag u deze dingen omdat wy willen weten wat er precies gebeurd is, nergens anders om. Bo vendien lijkt het me een beetje overdreven, wat u zegt". De nuchterheid van Speelman was een beetje in opstand gekomen tegen de al te berustende uitspraak van mevrouw Watimena. Hij voelde er bovendien de scherpte van, die hem dwong tot verdediging. „Over Martin? Ja, hij had hier wel een paar vrien den, misschien". Ze zei het alsof het helemaal niet belangrijk meer was. „In welke garage werkte hij?" „Kanaalstraat", zei de dochter. „Had hij daar soms vijanden?" „Daar hebben we nooit iets van gehoord". „U hebt dus helemaal geen idee...?" hield Speel man aan. „Het zou voor ons een belangrijke aanwij zing kunnen betekenen als u zich iets in welke rich ting dan ook zou herinneren. Ziet u, het blijft na tuurlijk vreemd, dat uw man in Antwerpen, waar hij pas zo kort is, plotseling 's nachts wordt overvallen. Elke kleinigheid bij ons onderzoek is welkom". Speelman begreep tegenover de niet-begrijpende gezichten plotseling dat hij voor hen een soort ge heimtaal sprak. Abrupt vroeg hij: „Had hij dus vijanden? Bij zijn vroegere collega's misschien?" „Vroeger? Vroeger was alles anders", zei me vrouw Watimena. De adjudant wist dat langer aanhouden nutteloos was. „We zijn bezig met het heden en dat heeft al onze aandacht nodig". Het klonk scherper dan hij had bedoeld. Hij stond op en reikte mevrouw Wati mena de hand; haar dochter begeleidde hem naar de trap. Daar stak ze de hand uit en toen de adjudant die drukte zei ze fluisterend en dringend: „Vind hem alstublieft". Speelman wilde iets vragen, maar de hand duwde hem in de richting van de trap. Hij liep naar beneden, zich afvragend wat de vrouw bedoeld kon hebben. Op straat ontdeed hij zich voorlopig van de herin nering met een schouderophalen. Het leek hem voor alsnog belangrijker een bezoek te brengen aan de garage waar Martin Watimena had gewerkt. Hij vond het gebouw dicht bii het Wilhelminagasthuis. Erg riant was het er niet, maar in de vrij kleine ruimte liepen drie of vier mensen rond en Speelman had moeite daar de baas tussenuit te halen. Het was een kleine bedrijvige man, die net als zijn knechts rond liep in een blauwe overall. Hij voerde de rechercheur mee naar het met glas afgeschutte kantoortje en was daar een en al bereidwilligheid. „Zegt u het maar, agent, zeg het maar eens. Wij hebben niks in de mouwen en de boeken liggen ter inzage. Door de bank genomen leggen wij niet meer dan tien procent op onze reparatierekeningen". Speelman glimlachte welwillend. „De zonden van garagehouders kennen we. Nee, mijn eerstvolgende aankoop is waarschijnlijk een bromfiets, dus in het bijdrijf ben ik niet geïnteres seerd. Het gaat om iemand die bij u heeft gewerkt." „Ken ik hem?" deed de baas jolig. „Laten we hopen. Martin Watimena „Aha, Martin Do man knikte gedecideerd. „Had u dat dan verwacht of zo?" „Van Martin? Wel nee. Ilt ben alleen verbaasd, dat is alles. Mag ik effe? Nee, Martin is een boven ste beste jongen". „Maar hij werkt hier toch niet meer?" „Och, wat za! ik zeggenKijk 'ns agent, het is de laatste tijd iets heel geks met personeel. Nou ben ik persoonlijk altijd indirect zo geweest, dat ik niet op alle slakken zout leg. Er moet gewerkt worden, dat is nogal wiedes. Als u nou praat over Martin, die kon werken, begrijp-u? Daarom zie ik van hem wel eens wat door de vingers af en toe". „Vakanties van twee maanden bijvoorbeeld?" De baas opende de ogen wijd-verbaasd. „Vakantie? Vernaggel een ander, met uw permis sie. Nee, vakantie heb Martin niet. Hij moest een ouwe sobat helpen, zo noemen ze dat toch? Een ouwe sobat De man herhaalde de woorden naproevend, alsof het de formule van de relativiteitstheorie was. (Wordt vervolgd) By de interpellatie verweet het ka merlid Housiaux minister De Schrijver, dat het moment van de reis van de drie Congolese politieke leiders naar Brussel niet slechter gekozen had kun nen zön, nu de stryd om de macht in de Congo is ontbrand. Daarby uitte hij de vrees, dat Kasavoeboe c.s. niet met lege handen waren vertrokken en dat de heer De Schryver hen zou hebben toegezegd de verkiezingen uit te stel len in ruil voor bepaalde concessies. LONDEN, 16 dec. (Reuter, UPI) Gisteravond is via Kopenhagen in Lon den teruggekeerd een 25-jarige voorma lige RAF-officier, die in december 1956 naar Oost-Berlijn is gegaan en een maand daarna politiek asyl heeft ge kregen van de Oostduitse autoriteiten. De officier, Anthony Maynard Wright, heeft in Oost-Duitsland Engelse lessen gegeven. Vorige maand heeft hü de Britse ambassade te Moskou om mede werking voor zijn terugkeer gevraagd. Van de Russische autoriteiten heeft hy een visum gekregen. Omtrent de reden voor Wrights ver- dwyning achter het IJzeren Gordijn is indertyd en ook thans weinig bekend ge worden. In januari 1957 heeft de Oost duitse radio gemeld, dat Wright asyl had gevraagd omdat hij steeds meer verzet voelde tegen de Engelse rege- ringspolitiek, en geen sympathie voel de voor de samenwerking tussen Enge land en de Verenigde Staten. Een woord voerder van het Britse ministerie van luchtvaart verklaarde gisteravond, dat geen disciplinaire maatregelen tegen Wright zullen worden genomen, omdat deze onuitvoerbaar zijn. Wright is in de cember 1956 uit de RAF ontslagen we gens afwezigheid zonder toestemming. CANBERRA, 16 dec. (UPI) Ro bert Menzies, de Australische premier, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat hy van president Soe- karno de meest categorische verzeke ring heeft ontvangen, dat Indonesië nooit geweld zal gebruiken om de kwes tie Nieuw-Guinea tot een oplossing te brengen. Van zijn kant heeft Menzies Australië's verlangen naar behoud van de status-quo tot uitdrukking gebracht. De Australische premier is terugge keerd van een bezoek aan Injjonesië. Hy heeft daar o.a. aangeboden Indo nesische officieren in Australië op te leiden. Gisteren deelde hy op zyn pers conferentie mee, dat hy over dit aan bod nog niet gesproken heeft met zijn minister van defensie, Townley. De Australische minister-president zei te menen, dat de kwestie Nieuw- Guinea de Indonesische president meer bezig houdt dan zyn ministers, ook al zyn deze laatsten volstrekt overtuigd van de rechtmatigheid van de Indonesische aanspraken. Menzies verklaarde niet in staat te zyn het Indonesische standpunt te be- grypen, dat dat land in het huidige stadium van zyn economische ontwikke ling wel zonder buitenlands kapitaal kan. Hy heeft president Soekarno erop gewezen, dat de economische proble men door het verkrygen van westelyk Nieuw-Guinea eerder worden verergerd dan opgelost. (Van onze correspondent) BREDA, 14 dec. Wegens poging tot doodslag moest vandaag voor de Bredase rechtbank terecht staan een inwoner van Bergen op Zoom, die er van wordt beschuldigd 16 september een met hem bevriend echtpaar in zijn auto in de Zeelandhaven in Bergen op Zoom te hebben willen rijden om het op deze manier te laten verdrinken. De verdachte ontkende de hem tenlas- te gelegde poging tot doodslag en ver klaarde ernstig overspannen te zijn ge weest en zich niets meer te kunnen herinneren. De officier van justitie achtte poging tot doodslag bewezen. Rekening hou dend met 's mans psychische toestand eiste hij twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger wees op de getuigen verklaringen, waaruit bleek, dat er geen opzet om te doden is geweest. Uitspraak 22 december. (Van onze correspondent) APELDOORN, 16 dec. Op de we- kelykse automarkt werd gisteravond door twee Rotterdammers een in goe de staat verkerende personenauto te koop aangeboden. Een aspirant-koper kreeg argwaan toen hij de lage vraag- prys te horen kreeg. Hy vroeg de koop lui met hen een ritje te mogen maken om de wagen te proberen. Via een om weg reed hij naar het politiebureau, waar de politie zich over de twee kna pen ontfermde. Het bleek dat zy in Rotterdam de auto hadden gehuurd. Het tweetal werd opgesloten en zal vandaag in Rotterdam voor de officier van justitie worden geleid. WOUDENBERG, 15 dcc. Vanmor gen is de boerdery van de heer C. van der Vliert aan de Laagerfseweg totaal door brand verwoest. Alleen de buiten muren zijn blijven staan. Van de der tien koeien, die deel uitmaakten van het beste veebeslag van de provincie Utrecht, kwamen er elf in de vlammen om. De schade raamt men op 80.000 gulden. De heer Van der Vliert is ver zekerd. Toen de brand uitbrak lagen twee kinderen van de getroffen familie nog in bed. Zy konden tydig in veiligheid worden gebracht. Ook het huisraad kon door omwonenden grotendeels worden gered. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Kortsluiting wordt niet uitge sloten geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7