CONTACT Studiocomplex Wereldomroep Goedkope arbeiderswoningen in E.G.K.S.-verband DAGPUZZLE 1 Geraert Terborchprijs voor de schilder Henk Schuring c Bij winnaars van de prijsvraag: een Nederlander Alfredo Er komt schot in de bouw Experimentele schooltelevisie Alles gaat naar wens Stilteplaten bestaan een jaar AKU 4 (onv.) interimdividend Vanavond UW TAFELDRANK. Minister Van Aartsen prijst initiatief Soekarno trekt meer macht aan zich Eerste uitzending niet voor september 1960 Viering in stilte UW TAFEL WATER Wij kijken naar Verkeersfilms voor scholieren De avonturen van Kuifje en Bobbie #4 J V B DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 PAGINA 2 Vcor familiegebruik, in l/l liierschr oef flessen Examens Voor familiegebruik, in i/i lilerschroefflessen Parijse studenten houden 24-uursstaking door HER.GE Ooooool. Vooruit, vol gasIn de hergen halen we 'm in Dóf was op 't nippertje af HILVERSUM, 16 dec. Er komt schot in de bouw van het studiocom plex van de Wereldomroep op het ter rein aan de verkeersweg naar Bussum tegenover het zwembad Crailo. Op last van het rijk moet de voltooiing van het project, naar een ontwerp van de ar- HILVERSUM, 17 dec. In het door de NCRV verzorgde tv-programma kan men vanavond kqken naar „De Erfge name", een romantisch spel van Ruth en Augustus Goetz naar de roman „Washington Square" van Henry Ja mes. De regie is in handen van Ge rard Rekers, die ook de vertaling ver zorgde. Het programma opent met de rubriek Filmkader van Peter van Cam- pen. In het radioprogramma „Vlag in top" van de NCRV treden vanavond o.a. op het meisjeskoor „Sweet Sixteen" en het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden, het Trio Eddy de Jong en Sieto Hoving met tekst van Alexander Pola. De AVRO sluit de luisteraars van avond aan met „Musis Sacrum" in Arnhem, waar het Radio Filharmo nisch Orkest onder leiding van Ber nard Haitink concerteert. Als solist treedt op de violist Willem Noske, die onlangs is benoemd tot concertmeester van het Rotterdams Filharmonisch Or kest. Het programma omvat het Con cert voor viool en orkest in e kl. t. opus 64 van Felix Mendelssohn-Barthol- dy, het Concerto Grosso in g kl. t. opus 6 nr. 6 van Handel, de Symphonic li- turgique van Honegger en de Tweede suite uit de balletmuziek „Daphnis et Chloé" 'va Ravel. Tijdens de pauze ver telt Fie Carelsen in de vierde afleve ring van de serie ,,Ik herinner mij" weer over haar carrière. Na afloop van het concert zingt het vokaal ensemble van Stêphane Caillat Bourgondische volksliederen, bewerkt door Maurice Emmanuel. De solisten zijn de sopra nen Geneviève Macaux en Jacqueline Causse en de tenor André Meurant, die aan de vleugel worden begeleid door Sylvaine Billier. chitecten J. B. Bakema en prof. ir. J. H. van den Broek, in drie perioden ge schieden. De eerste fase is achter de rug en met de tweede de bouw werd van juli 1958 tot juli 1959 onderbroken hoopt men in de zomer van 1961 klaar te komen. Dan kan ook met de centralisatie van het bedrijf worden begonnen. Het terrein ligt ver van de bebouw de kom, achter het Gemeenlandshuis en de gronden van Stad en Lande van Gooiland, op het punt waar de Nieuwe Crailose-weg de Lage Naarderweg de grote weg naar Bussum snijdt. De studio's zouden aanvankelijk op het terrein van het Radio Cityplan, aan de Insulindelaan, worden gebouwd. De op pervlakte bleek echter te beperkt. Het gemeentebestuur verleende daarom de medewerking tot het beschikbaar stel len van de huidige bouwgrond. De ex centrische ligging behoeft geen bezwaar te zijn. Er zijn voldoende toegangswe gen en voor het parkeren van auto's wordt een terrein aangelegd. Het gehele complex zal bestaan uit een noofdgeoouw in de eerste fase ge bouwd en drie vleugels. Het hoofd gebouw bevat reeds studioruimten met een kelder, waarin de noodaggregaten, de centrale verwarming en allerlei in strumenten ziin ondergebracht voor het regelen van de toevoer van verse lucht en het regelen van het gehalte aan vocht. Men is thans, tijdens de tweede fase, bezig met de voltooiing van de verdieping op het hoofdgebouw en de bouw van een grote studio, die bere kend is op de ontvangst van publiek. Vandaar dat deze studio zal worden be nut voor het programma „Schip van de week", dat nu iedere donderdag wordt verzorgd in Hotel Gooiland. Al naar gelang er in de komende maanden meer ruimte zal gereed ko men, worden de verschillende afdelin gen verhuisd van de oude villa's aan de Heuvellaan, de Bothalaan en de 's-Gravelandseweg naar de nieuwe stu dioruimten. Gedurende de derde fase worden de kleinere studioruimten ge bouwd. Met dit nieuwe gebouwen complex zal de Wereldomroep kun nen voldoen aan de kernachtig om schreven taak, zoals men die kan vin den in het jaarverslag 1957: „Verstrooi ing en projectie van Nederland." Advertentie LUXEMBURG, 17 dec. Minister J. van Aartsen heeft vandaag met zijn col lega's van volkshuisvesting van de an dere landen der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal de prijsuit reiking bijgewoond van de prijsvraag voor het ontwerpen v„n goedkope ar beiderswoningen, die door dj hoge auto riteit was uitgeschreven. Onder de prijs winnaars bevonde zich de Nederlander K. H. Tielman uit Nijmegen, die een tweede prijs heeft gewonnen. Minister Van Artsen heeft bij deze ge legenheid de hoge autoriteit gefelici teerd met haar initiatief. Een interna tionale prijsvraag als deze heeft een in ternationaal samengestelde jury de ge legenheid gegeven kennis te nemen van concepties en inzichten van een groot aantal architecten van verschillende nationaliteit. Deze confrontatie van in zichten kan niet anders dan gunstig werken op d ontwikkeling van het wo- ningpeil in de landen van de gemeen schap, zo zei hij. De minister juichte het toe dat de hoge autoriteit middelen ter beschikking wil stellen om te hel pen bij het uitvoeren van de projecten der prijswinnaars. Hij zegde de volledi ge medewerking van zijn departement toe voor de verwerkelijking van een der projecten in Nederland. In elk van de zes landen zijn op het gebied van de woningbouw concepties en tradities ontwikkeld, die in de regel sterk verbonden zijn met de wijze waarop de overheid financiële steun biedt. Deze steun, die uiteraard aan bepaalde normen is gebonden, brengt met zich mee dat de architect zich toe spitst op het verkrijgen van de maxi male overheidssteun. Minister van Aartsen wees nog op twee experimentele woningbouwpro gramma's van de Hoge Autoriteit, waarbij technici van de onderzoe kingsinstituten van de zes landen ge zamenlijk woningbouwprojecten in de zes landen voorbereiden, de uitvoe ring ervan controleren en de result? ten van het onderzoek gezamenlijk sa menvatten. Zij zijn daardoor in de ge legenheid om over de eigen grenzen heen daadwerkelijk aar de uitvoering van projecten mee te werken en er varing op te doen. Deze programma's zijn van grote be tekenis voor de ontwikkeling van het technisch onderzoek, en zulks te meer aangezien over het algemeen interna tionale samenwerking op het gebied van de woningbouw alleen maar bestaat uit uitwisseling van gegevens, aldus de Ne derlandse minister. DJAKARTA, 17 dec. (Rtr.) Pre sident Soekarno heeft de termijn van de staat van oorlog, die hij 33 maanden geleden in Indonesië heeft afgekondigd, gisteren opnieuw verlengd en wel voor onbepaalde tijd. In een radiorede, waar in hij dit bekendmaakte, deelde de pre sident mede, dat hij de bevoegdheden om de krijgswet toe te passen van de leiders van de drie onderdelen der strijdkrachten heeft overgenomen. Soe karno bezit nu de grootst mogelijke burgerlijke en militaire macht in Indo- sië. Hij verklaarde, dat de vroegere op standige gebieden nog geconsolideerd moeten worden en dat nog steeds po gingen worden gedaan om verwarring op economisch gebied te veroorzaken. Ook mogen wij niet vergeten, aldus Soekarno, dat „zolang West-Irian nog door de imperialisten bezet wordt ge houden, de soevereiniteit van het land bedreigd blijft". (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 16 dec. „Het staat vast, dat de schooltelevisie een eigen plaats zal krijgen in het onderwijs. Gezien de huidige structuur van de TV in Nederland is de realisering van de schooltelevisie een zeer moei lijke zaak. Hoe het medium TV het meest efficiënt voor het onderwijs ge bruikt kan worden, zullen de experi menten in de komende jaren moeten uitwijzen." Aldus uitte zich de heer J. J. L. Jongbloed, directeur van de stichting Nederlandse Onderwijs Film, op een woensdag te Den Haag gehouden persconferentie. Onlangs is aangekondigd, dat men het volgend jaar zestien experimentele uitzendingen wil geven. De heer Jong bloed zei echter, dat het praktisch wel niet mogelijk zal zijn al die uitzendin gen in 1960 te realiseren. Men zal al 3lU zijn als met de experimentele uit zendingen in september van het vol gend jaar kan worden gestart. De eer ste uitzendingen zijn in hoofdzaak be doeld voor u.l.o.- en v.h.m.o.-scholen; verder komen er een paar voor het la ger onderwijs. Het is niet mogelijk di rect programma's te maken voor alle schoolsoorten. De commissie „Televisie-Onderwijs", die de verantwoordelijkheid zal dragen voor de uitzendingen, vertrouwt er op, dat de overheid de schooltelevisie zal subsidiëren. Het streven is er op ge richt zodanige uitzendingen te bieden, dat het eigen karakter van de TV 'zo veel mogelijk tot zijn recht komt. De heer Jongbloed antwoordde echter ont kennend op de vraag of men al duide lijk ziet wat het typisch eigene zal zijn, dat de televisie aan het onderwijs kan geven en dat bij andere media ont breekt. AMSTERDAM, 16 dec. Alles ging vanavond opnieuw naar wens toen Dmitri Frenkel Frank voor de AVRO- televisie zijn informatief programma nu eens niet op een bepaalde persoon betrok maar op een groep, nl. de ge zonde kinderen. Het is een kijkavond zonder veel vragen en problemen ge worden. Dit was zeker in de eerste plaats te danken aan het ongedwongen optreden van dr. Ph. H. Fiedeldij Dop, een kinderarts, die onmiddellijk in deze uitzending de relatie kind-ouders van enkele ouderwetse opvattingen ontdeed, en beslist van plan bleek te zijn een positieve bijdrage te leveren tot de be vordering van een beter begrip van de jeugd in de bredere zin van het woord, liet programma viel wat brokkelig uit een Er is nu eenmaal veel te vertellen over de lichamelijke en geestelijke groei van het kind en het is onmoge lijk binnen anderhalf uur van het ge hele gamma van acties en reacties bij de normaal opgroeiende jeugd een vol ledig beeld te geven. Het is ook een praatavond geworden, maar gelukkig heeft men kans gezien door middel van filmpjes, interviews en prenten de noodzakelijke visuele steunpunten te creëren, die een uitzending als deze voor televisie geschikt maken. Niet al leen dr. Fiedeldij Dop kwam aan het woord, maar ook de ouders en de jeugd zelf. Een belangrijk punt hierbij vonden wij dat er de nadruk op werd gelegd, dat ieder kind een eigen zelfstandige observatie en waardering behoeft, waar bij het er vooral op aankomt dat de ouders bij hun houding ten opzichte van dat kind niet met al te schoolse syste men moeten aankomen. Het observeren van het kind zal en daar was het ook echt wel grote-mensen televisie de eigen volwassenheid verdiepen. Dit programma betekende geen dic tee voor het leven, maar het was een bescheiden informatief gesprek over kinderen, waarbij baby en kleutertijd werden gebonden met de latere puber teit, een relatie die, hoewel geen nieuw gezichtspunt, verhelderend werkt. In het voorprogramma trad de actri ce Co ba Keiling als gastvrouwe op in een namaak Scala Bodega, zo genoemd naar de bodega van het vroegere Haag se Scalatheater in de Waagestraat. Daar kwamen in de glorietijd van Bu- ziau de artiesten voor en na hun optre den bijeen om van gedachten te wisse len. Oudere kijkers zullen ongetwijfeld plezier hebben gehad in deze samen komst, waar revueartiesten als Sam Lelieveld, Magda van Donk, Jopie van Son, Henk Bood, Raf Kapper en John de Nocker, aangemoedigd door een moederlijke Coba Keiling, oude num mers lieten horen, waarvan er enkele zelfs tot op de dag van vandaag nog algemeen bekend zijn. D. AMSTERDAM, 16 dec. Gem. Uni versiteit. Kand. rechten: mej. H. Kreps en de heer P. Kroesen, Amsterdam; kand. pol. en soc. wetensch.: mej. J. Sasburg en de heer E. Hellendoorn, Amsterdam, en met lof voor het doet. examen pol. en soc. wetensch. de heer H. Philipsen, Amsterdam. AMSTERDAM, 16 dec. Gem. uni versiteit. Arts mevr. G. Warndorff-Van Diepen en de heren A. Raijmakers, H. Furstner, E. Nyst, M. Langenhuysen en J. Bos Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte R. Wester man en H. van Geuns Amsterdam. GRONINGEN, 16 dec. Rijksuniver siteit. Doet. soc. wetensch.: mevr. D. S. van der Wal-Sennema, Groningen; W. Simonsz, Bennebroek. Kand. econ. we tensch.: J. Kerssies, Zuid-Laren. Doet. biol.: G. Venema, Roordahuizum, (cum laude). Doet. scheik.: E. Stamhuis, Be- dum; L. Brandsma, Hoogeveen. Kand. wis- en natuurk. C: Tj. de Graaf, Leeuwarden; F: D. Scholtens, Deven ter. Doet. geneesk. 2e ged.: dames: L. Meijer, Drachten; F. Zandstra, Gronin gen; heren: L. Bock, Veendam; L. Smeets, Helden-Panningen; D. Sipsma, Groningen. UTRECHT, 16 dec. Rijksuniversi teit: Doet. farmacie: J. de Bont, Til burg. Kand. Germ. lett. (Duits): mej. L. Nelson, Utrecht. Kand. wis- en na tuurk.: A: H. van Eek, Utrecht; E. van den Heuvel, Soestdijk; H. Visscher, Utrecht; S. Luijendnk, Utrecht; M. van Zeijl, Den Briel. B: M. de Groot, Utrecht. C: J. van Raalten, Harder wijk. D: H. Créton, Breda; P. Joosen, Bergen op Zoom; L. Vriens, Den Haag. E: M. de Cie, Utrecht; H. Slim, Vlagt- wedde; F. H. Bent, Bergentheim; Brug- geman, Ellecom; H. Ruules, Den Bosch. G: H. van Venrooy, Nijmegen; J. de Vries, Utrecht. K: C. Verhoef, Sassenheim ,L.; mej. J. van Essen, De venter, mej. L. van Lith, Utrecht. Doet. aardrk.: F. Agterberg, cum laude, Zeist; A. Bouma, Amsterdam; W. Schuur. Doet. biol.: A. Drinkwaard, (Wemeldinge-Z.)mej. J. van Dijk, Oos terbeek; H. Over, Utrecht; G. Hille- mans, Valkenswaard. Doet. scheikun de: mej. J. van Dam, Arnhem; W. Hackeng, Maastricht. LEIDEN, 16 dec. Doctoraal Ned. recht: W. M. Engelbert, Arnhem; J. Mendlik, Hilversum; P. D. den Brui gom, Den Haag en R. H. de Jongh, Madrid. Doet. notarieel recht: A. F. M. P. C. v. d. Bogaard, Den Haag. Cand. Engelse taal- en letterkunde: mej. J. Bakhoven, Rotterdam. EINDHOVEN, 10 dec. RK. Scho len voor Maatschappelijk Werk. Diplo ma maatsch. werker/ster: de dames: G Bos, Grubbenvorst; B. Brekelmans, Udenhout; C. v. d. Broek, Erp; W. van Hees Tilburg; A. van Kempen, Eind hoven; P. Bongartz, Etten; M. van Liempt, 's-Hertogenbosch; P. Nikkelen, Boekei; I. Quittner, Eindhoven; W. Smarius, Ammerzoden; C. Sommers, Utrecht; E. Strijbosch, Helmond; T. v. Susante, Boxtel; T. Tielens, Deurne; R. Verhagen, Eindhoven; E. Verhoe ven, Valkenswaard; C. de Haan, Eind hoven; A. Swagemakers, Tilburg; de heren: J. Aarnink, Loenen; J. Adri- chem, Beverwijk; M. van Batenburg, Utrecht; G. van Bekkum, Achterveld; M. Crebolder, 's-Hertogenbosch; P. van Dael, Stamproy; V. Dekkers, St.-An- thonis; H. Geurts, Venlo; E. Gijsbers, Heeze; P. Hellings, Waalwijk; M. v. d. Heuvel, Vorstenbosch; N. Huggers, Boxmeer; M. Kees, Eindhoven; P. Nielen, Oploo; L. Niessen, Amster dam; J. Stoffelen, Nijmegen; G. Voorn, Utrecht. KRUISW OORDRAAD SEL 23456789 10 (Van onze correspondent) ZWOLLE, 17 dec. In de staten zaal van het Overijsselse provinciehuis heelt de commissaris der koningin J. B. G. M. Ridder de van der Schueren voor de zese maal de Geraert Terborch- Horizontaal: 1. bepaald beroep; 2. knaagdiertje; 3. kikkerkuit, Orde On geschoeide Carmelieten, gewicht; 4. onzelfzuchtig; 5. daar, Oudgriekse munt; 6. roofdier, gezamenlijk bedrag; 7. ka- liumnistraat; 8. Duitse politiek partij, grap, zuster; 9. inwendige organen; 10. stand der edelen, noot; 11. beslist (2 w.), weelde. Verticaal: 1. werktuigen; 2. handlei ding, lidwoord; 3. bewijsstuk, hoofdbe dekking; 4. Eng. munt, zijde van schip, Nat. Luchtvaart School; 5. deel van landschap, slok; 6. een voertuig; 7i. vurig (Muz.), kade; 8. wens bij jaar wisseling, na die tijd; 9. bo-k-ng, half edelsteen; 10. bepaalde akker. Oplossing IS december 1. dover; 2. vermetel; 3. telganger; 4. germanië; 5. niemendal; 6. dalton. DETROIT, 16 dec. (U.P.I.) In ja nuari zal te Detroit het eenjarig bestaan van de grammofoonplatenmaatschappij „Hush Label" feestelijk worden gevierd. Naar verluidt zal het koor van de uni versiteit van Detroit, 65 leden groot, bij die gelegenheid de jubileumopname la ten maken. Het koor zal zwijgen... „Hush Label" is de maatschappij die grammofoonplaten in de handel brengt waarop men slechts de stilte kan be luisteren. Gewone platen, maar ook ste reo-platen, die tweemaal zolang draaien als de normale. „Hush Label" is op poten gezet door een groep studenten te Detroit, en is enorm ingeslagen. In menige jukebox zitten de stilteplaten, en ze worden dat heeft een onderzoek uitgewezen zeer veel gebruikt, vooral natuurlijk door mensen wie het getetter van de jukebox een doorn in het oor is. ROTTERDAM, 16 dec. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft aan de zeereerw. heer J. Konijn, rector van het pensionaat St. Joseph te Bode graven, op zijn verzoek om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend. Advertentie VRIJDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Sopraan en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 In 't zilver. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en in- strum. ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13.40 Gram. 14.35 Ka- merork. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamer- muz. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Piano recital. 16.45 Gram. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Gevar. muz. 18.20 Gevar., progr. 18.50 Regerings- uitz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant 19.50 Gram, 20.00 Hoorsp. 20.30 De Pro- fundis, oratorium. 21.50 Kunstrubr. 22.10 NATO-Kerstzang. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Lezing 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.15 Kamermuz. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Re- geringsuitz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram.. 13,25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en mezzo-sopr. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. 19.10 Gi taar en 'zang. VPRO: 19.30 Lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Lit. progr. 20.20 Voordt. 20.35 Le zing. 20.45 Lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 Rep. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzikalo lezing. 23.55-24.00 Nws. ENGELAND BBC Home Service, 330 m: 13.00 Gevar. muz. 14.10 Gevar. progr. 17.00 Ork. conc. 21.00 Ork. conc. 22.45 1. 0.06-0.: Golflengten: 25m67; 31ml0; 41m21; 48m47; 196m. VRIJDAG 18 DECEMBER 22.15 uur - Wat denkt de H. Stoel over DAGELIJKS 21.00 uur - Rozenkransgebed in het latijn - (196 m midden golf. (N.B. - Programma-wijziging voorbehouden vanwege actuali teiten). Recital. 3.36 Kamermuz. ENGELAND BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. 16.00 Milit. muz. 16.45 Lichte muz. 17.45 Gevar. pianospel. 18.15 Dixie-land muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Gevar. muz. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muziek. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Pianorecital. 13.15 Amus. muz. 16.05 Orgelconc. 17.45 Gevar. muz. 19.20 Lichte muz. 20.30 Bal- letmuz. 23.15 Kamermuz. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.), 280 en 235 m: 12,05 Ork. conc. 18.30 Nieu we gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 La Ha banera, opera. 21.25 Semiramis, cantate 23.10-23.52 Solistenconc. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.40, 14.50, 15.05 en 15.35 Gram. 16.06 Gram. 17.15 Muz. bij de thee, 18.00 Balletmuz. 18.20 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Vrijdagavondconc. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Vrijdagavond conc. (verv.). 21.30 Kamermuz. 22.15 Operaconc. 484 m: 12.02 Gram. 13.15 Ork. conc. 15.00 Belgische muz. 16.07 II Matrimonio Segreto, opera. 17.10 Opera (verv.). 18.38 Chansons. 20.00 Chansons. 20.30 Kamer muziek. NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Act. 20.40 Act. op artistiek gebied. 21.10 Jazzmuz. 21.30 Cabaret. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind, 17.20-18.00 V. d. jeugd. (Regionaal progr.: NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 18.45 Hier und Heute. NDR: 19.25 Avontuur onder water. WDR: 19.25 De opdracht). 20.00 Nws. 20.25 Midden duits dagboek. 21.00 Jazzmuz. 21.30 Me dische discussie. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Kathol, uitz. 19.30 Film. 20.00 Journ. 20.35 Reconstructie van een be roemd proces. 22.05 De tijd en zijn wer ken. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Filmprogr. 19.30 Nws. 20.00 T.V.- spel. 21.45 Filmfragm. 22.30 Nws. en journaal. (Van onze onderwijsredacteur) Een wetenschappelijke adviescommis sie, die de stichting Nederlandse Onder wijs Film bijstand verleent, heeft een experiment in voorbereiding op het ge bied van het verkeersonderwijs. De commissie, waarin zitting hebben de heren drs. C. J. M. H. Souren, drs. C. A. van Baaien en A. van Meerten, heeft enerzijds een analyse gemaakt van de bestaande verkeersfilms en an derzijds een inventaris aangelegd van de verkeersproblemen, die voor de jeugd behandeling verdienen. Op grond van deze onderzoekingen is in samen werking met het Verbond voor Veilig Verkeer en het Pedagogisch Instituut voor het bevorderen van opleidingen in het bedrijf om te beginnen een scenario gemaakt voor een filmpje, dat vooral de voetganger behandelt. Deze film is bedoeld voor kinderen van tien tot twaalf jaar. Men heeft geconstateerd, dat kinde ren bij verkeersfilms soms meer ge boeid worden door andere zaken dan door de verkeersproblemen, die men onder hun aandacht wil brengen. Van de andere kant heeft men er ook reke ning mee te houden, dat kinderen slechts een beperkte hoeveelheid feite lijkheden kunnen opnemen. Bij het be doelde voetganger-filmpje is speciaal gelet op de didactische aspecten, Alvo ARNHEM, 16 dec. De Algemefe Kunstzijde Unie keert over het boek jaar 1959 een interim-dividend van op de gewone aandelen uit (evenals ov«f 1958). De datum van betaalbaarstelling' zal op de gebruikelijke wijze beken» gemaakt worden. Over 1958 werd in totaal 12 procen' dividend uitgekeerd, waarvan 1 pro cent uit de dividend-reserve. PARIJS, 17 dec. Een groot aaflt®' studenten van de letterkundige facul teit der Sorbonne heeft woensdag ge demonstreerd .oor meer en ruimer6 collegezalen. De studenten, veelal ge steund door hoogleraren, hielden een 24-uursstaking. rens de film op grote schaal in roula tie komt, wordt ze op een aantal schot len als experiment vertoond. Op gron» van de hiermee verkregen ervaringen kan de film daarna nog bijgewerkt wor den. Na de voetganger komt de wiel rijder in een verkeersfilm aan de beurt- by Uitgeverij Caiiertnan Hij rijdt toch door Je moetmjjf lef hebben! prijs (oorkonde en chèque van 1000) uitgereikt. De Enschedese schilder Henk Schuring (31) kwam, blijkens het unaniem oordeel van de jury voor de prijs in aanmerking voor zijn „schilde rij 59-3", die zij rijk van structuur, ver fijnd van kleur en persoonlijk van uit werking en ruimte acht. In zijn toe spraak wees de commissaris erop, dat in het leven van de kunstenaar na een periode van soms wilde expressie een tijd van bezinning en rust optreedt. Aan Eef de Weerd (33) en Gerard Wol- ters (22) werden voor de door hen inge zonden tekeningen eervolle vermeldin gen uitgereikt. Er waren 22 deelnemers met in to taal 98 stukken waarvan de kwaliteit vergeleken bij wat er in het alge meen in den lande voor prijzen wordt aangemeld naar het oordeel van de jury beslist gunstig was te noemen. Wel merkte de jury op dat de tradities, die de Nederlanders in de schilderkunst net meest waarderen, in het bijzonder de picturale kwaliteiten, het gevoel voor verfbehandeling, kleurverfjjning en toon, het best bewaard blijken bij de non-figuratieve groep. Bij de figu ratieve groep wordt naar haar gevoel de verfmaterie teveel verwaarloosd ten koste van het picturale en beeldende zeggingsvermogen van het schilderij. Henk Schuring is voorat autodidact en ontving slechts in 1951 en 195? als hos- pitant een opleiding aan de academie De bekroonde kunstenaars na de prijsuitreiking van de Geraert Terborchprijs. yan lg48 1950 verbleef hij teamster/ Van links naar rechts. Eef de Weerd (eervolle vermelding)Henk Schuring (eerste jam. jjy maakte meermalen Studierei- prijs) en Gerard Wolters (eervolle vermelding). m naar Frankrijk. tH B. Box 6 openhogen M0C0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2