Raad van Utrecht begint met debat over SINGELDRAMA Mr. Scholten laakt toon en inhoud brief B. en W. n N Bus ramt bestelauto; echtpaar uit Arnhem verongelukt SUCROSA 's Lands Kroniek- Nabeschouwing Zoeken in dodenstad STUDENTEN LUCHTEN VERONTWAARDIGING Bloemen voor het huwelijk in Perzië e A tiï i A gezellig en gezond Hogere broodprijs is noodzakelijk Vrachtwagen rijdt tegen brugboog 1% R.-Kamerlid stelt Magen over optreden van staatssecretaris 2$ Igj K Weinig kans op KLM- lijn naar Los Angeles? DODEN IN HET VERKEER J Kans op verbetering in overleg met Kijk onze straat wonen In geen vechtersbazen Korporaal bedriegt Amsterdams meisje Dr. Jozef Janssen V D DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 PAGINA 5 leei jde V i '«MS trïe- 0 °e\e drir pe«! .V iloffl 3°^ Bakkerij stichting Minister De Pous tegen verhogingen zonder overleg Zweden wijst Neder landse zeeman uit Aan politie op Schiphol overgedragen Voor de slanke lijn! Mooie meisjes propageren Nederlandse zuivel Zeven maanden in Engeland Lekkere hapjes voor huisvrouwen aWMttWHÉM aanbinden. K.A .B.O.-voorzitter: C.A.O. bankpersoneel Winkeliers van Haagse Boekhorststraat voelen zich gedupeerd „Overijssel" vaart thuis iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiimminiiiimmmiimiiiiimiitiiiiHiiii DOOR STROOM GEDOOD Tie 28 in dig >eO bo de icb eO> nis- de de ere rst' •au- aaf ïbO' d»1 laB' nge' va11 :ief hoO' d»11 (Van onze Utrechtse redacteur) m^ÏRECHT, 17 dec. Vanmiddag li 'n de gemeenteraad de debatten tl^ O'ien over het verkeersplan-Feuch- toCer. dat o.a. de demping van de sin ten heo°St- Zoals men weet is de te- Cf'and onder de burgerij groot. te voren is nog een vinnige cor- Cf|>. o^dentie gevoerd tussen staatsse- '«Hs mr. V Scholten en B. en YV'- ip,,' college was voor zijn antwoord in thjspeciale vergadering woensdag- 'dag bijeen. h,®6 staatssecretaris is het niet eens WÜ c'(' zienswijze van B. en YV., dat t. o zijn mededeling „in de bolwerken ij. Wallen, genoemd op de nionumenten- y. >s de stadsbuitengracht begrepen" »ih. pprl extensieve interpretatie moet «Vatten. :i" de onder de rubriek „verdedi- 'n 'rken'' genoemde bolwerken "p„gallen maakt het water historisch 'ijl? '"tegrerend deel uit. Onbegrype- komt hem de conclusie voor, dat S® handelwijze de onbelemmerde ge- (Dptenwisseling van de gemeenteraad V..l8t te verstoren en de verschillende „gantwoordelijkheden te verwarren. alleen" - aldus mr. Scholten - zal hü« dergelijk oogmerk nooit het mijne tt,'"pn zijn, doch integendeel ben ik W, u ervan overtuigd dat de gemeen- v-^ad behoort te beoordelen of de uit- h,p1ng van het verkeersplan naar zijn hpj'bng uit een oogpunt van algemeen lu SI,1K noodzakelijk is, evenzeer als mening deel dat het tot mijn ver- L^oordelijkheid moet worden gere- VjlJd, al dan niet de uit een oogpunt h,,* monumentenzorg vereiste toestem- S te geven". Advertentie ati«r .b* g* :0& .rn6* ste"". pc' defl e?„ nslf" V<^\\\SN V jis^' r oi" og ios' >e' !S§ ^ergeet niet de Wijn ^'aar te zetten: ^em witte Wijn L °'J het voorgerecht, r°de Wijn ^'i vlees. Je staatssecretaris zegt verder aan B. en W. te hebben kenbaar gemaakt, dat zijn toestemming voor aantasting van het monument in kwestie vereist is, zodra hem het bericht bereikte dat het verkeersplan inderdaad in een raadsvergadering ter beslissing zou ko men. Hij herinnert verder aan de zin snede in de betrokken voordracht, waar in B. en W. zelf blijk geven, dat het over aantasting van een monument gaat. Immers zij schreven dat „het prijsgeven van de watergordel om de binnenstad, typisch en fraai Neder lands kenmerk van Utrecht, een zwaar offer aan de moderne tijd betekent". Het lijkt mr. Scholten zonder meer voor de hand te liggen, dat zulks bij hem, die o.m. met de monumentenlijst is belast, op zeer ernstige bezwaren zou stuiten. Tenslotte noemt hij het bijzon der teleurstellend dat zijn brief het col lege tot zulk een ongebruikelijke re actie, ook naar toon en inhoud heeft verleid. In antwoord op deze brief stellen B. en W., dat het gaat om een welom schreven rubriek („verdedigingswer ken") en om een duidelijk vermelding der daartoe behorende onderdelen („bol werken en wallen"). „Hij, die buiten deze, ons nog steeds limitatief voorkomende ver melding zou willen gaan", vo vervol gen B. en W., „is genoodzaakt, het door hem veronderstelde niet uitput tende karakter anders te adstrueren dan de staatssecretaris thans doet en met name een textueel aankno pingspunt aan te geven". Verder be togen zjj, dat wanneer het college een raadsvoordracht indient, dit raadsbehandeling impliceert, wil zo'n indiening enige zin hebben. Het mist derhalve elke betekenis op het nader bericht te wachten, dat „het ver keersplan inderdaad in een raadsver gadering ter beslissing zou komen". „Mededeling van bezwaren, ten aan zien waarvan de staatssecretaris zelf nog geen vast standpunt heeft ingenomen, dreigt", zo houdt het col lege vol, „de gedachtenwisseling van de raad te verstoren en de verschil lende verantwoordelijkheden te ver mengen". Ontijdige mededeling van een defini tief standpunt acht het principieel ook onjuist. Uitvoerig proberen B. en W. de redelijkheid aan te tonen van hun be weringthans aannemend de onschul- dig-verklaring van mr. Scholten, dat zijn eerste brief door of vanwege hem aan de pers was vrijgegeven. Tenslotte blijven zij op het standpunt staan, dat de staatssecretaris in strijd met het beginsel „fair play" heeft ge handeld, welke beschuldiging mr, Scholten in zijn brief van zich werpt. Demonstratie Gisteravond hebben de leden van het Utrechtse!» Studentencorps op zeer spec taculaire wijze hun afkeuring te kennen fegeven over het voorstel om de mooie trechtse singels te dempen, door in groten getale langs de singels een wan deling te maken. Aan de stoet ging het by deze gelegenheden te engageren muziekkorps, in de wandeling genoemd „blaaspoepen", vooraf. Dan volgde een detachement van de Studentenweer baarheid in het bekende schilderachti ge kostuum. Daarachter gingen de Se- natus Veteranorum en het sociëteitsbe- stuur, getooid met rode hoeden. Aan het einde kwamen de korps leden, van wie velen borden meevoer den met opschriften als „Feuchtinger, go home" en „Geen singelloos Utrecht". Fakkellicht gaf aan deze demonstratie ve optocht nog een bijzonder effect. Voor het huis van de burgemeester, wiens woning juist aan een fraai ge deelte van de singels ligt, werd een „yell" aangeheven, doch de gordijnen van de woning bleven potdicht. Gemeentelijke autonomie Het Tweede-Kamerlid Smallenbroek (A.R.) heeft aan de minister van bin nenlandse zaken en aan mr. Scholten schriftelijk vragen over de brief van de staatssecretaris gesteld. Zijn de minister en de staatssecreta ris niet van oordeel, dat zowel de in houd van genoemde brief, het tijdstip, waarop de brief werd openbaar ge maakt, als het ogenblik, waarop bur gemeester en wethouders het epistel ontvingen aanleiding geeft tot de ge dachte, dat, de centrale overheid de au tonomie der gemeenten ondermijnt?, luidt een der vragen. Zijn de minister en de staatssecretaris niet van oordeel, dat een en ander in strijd is met juiste bestuurlijke verhoudingen?, wil de heer Smallenbroek verder o.m. weten. DEN HAAG, 16 dec. De minister van Economische Zaken. drs. de Pous, heeft het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting ten departemente ontvangen in verband met de in een aantal plaatsen recentelijk doorgevoer de prijsverhoging voor brood, zonder overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken. Tijdens dit onderhoud heeft de bewindsman de stichting er op gewezen, dat de handelwijze van de hakkers in de betrokken plaatsen voor hem onaanvaardbaar is. Hij heeft de stichting dringend verzocht medewer king te verlenen om deze prijsverho gingen onmiddellijk ongedaan te ma ken. De Bakkerijstichting kan dit stand punt delen en heeft hieraan haar vol ledige medewerking toegezegd. Zij heeft voorts een verzoek tot broodprijs verhoging in het gehele land bij de mi nister aanhangig gemaakt in verband met de gestegen bloemprijzen. Drs. de Pous heeft hierop medegedeeld dit ver zoek tot prijsverhoging in overweging te zullen nemen en uiterlijk 4 januari zijn beslissing te zullen mededelen. De contact-commissie van de samen werkende bakkerspatroons-, gezellenor- ganisaties en coöperatieve bakkerijen te Amsterdam heeft de minister van Eco nomische Zaken in een telegram een zelfde verzoek tot prijsverhoging gedaan met de toevoeging, dat nog langer uit stel beslist onverantwoord is. YY'ASHÏNGTON, 16 dec. (U.P.I.) In Amerikaanse kringen verluidt dat de Nederlands-Amerikaanse Iuchtvaarton- derhandelingen, inzake een KLM-route op Dos Angeles, volgend jaar 6 of 7 januari te YY'ashington zullen worden hervat. Tot dusver heeft de gedachte dat de KLM recht zou hebben op deze lijn in Amerikaanse regeringskringen zeer wei nig aanhangers. De kamer van koop handel van Los Angeles steunt de ge dachte wel. „Nederland is zo klein dat het vrij wel niets tegenover een dergelijke con cessie kan stellen" is zo ongeveer de teneur van de opvattingen die in Washington gangbaar zijn. AMSTERDAM, 16 dec. Met een vliegtuig van de SAS is een 23-jarige Nederlandse zeeman in ons land terug gekeerd nadat Zweden hem het land had uitgewezen. Hij heeft daar een von nis van drie maanden wegens diefstal uitgezeten. Een Zweedse politieman be geleidde de zeeman op de vlucht- naai' Schiphol en droeg hem daar over aan de Nederlandse politie. Onze justitie heeft ook belangstelling voor hem, om dat hij nog een gevangenisstraf wegens diefstal moet uitzitten. De jongeman was in augustus uit de psychiatrische inrichting te Avereest met proefverlof ontslagen. Hij keerde niet terug, doch ging met een kust vaarder mee en monsterde in Zweden AMSTERDAM, 17 dec. Het weg verkeer heeft woensdag weer tal van mensenlevens gekost. in Varsseveld bij Doetinchem reed een bus een bestel auto aan: een Arnhems echtpaar werd gedood. In België verongelukte een vrachtauto; ëén van de inzittenden kwam om het leven. In Bergen op Zoom reed een bromfietser een bejaar de dame aan, het slachtoffer overleed in het ziekenhuis. In Vierlingsbeek werd een jongetje gedood toen het plotseling de weg overstak. lm Tegelen en Am sterdam moesten bromfietsers een aan rijding met de dood bekopen. Een bus met arbeiders die in de rich ting Doetinchem reed, naderde in Vars seveld een zijweg, vanwaar een land bouwer kwam met kar en paard. De chauffeur trachtte door remmen en links uithalen een aanrijding te voor komen, maar op het zelfde moment kwam van de andere kant van de weg een bestelwagen, waarin het echtpaar Hendriks uit Arnhem zat. Beide voer tuigen botsten op elkaar. Het echtpaar was meteen dood. Een aantal buspassa giers liep snijwonden op en de chauffeur moest met een shock naar het zieken huis worden gebracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Bij een ongeluk met een twintig tons vrachtauto in België is een van de chauffeurs, de 33-jarige H. van de Ven- ne uit Tegelen, om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde gisternacht op de weg van Framerie naar Cuesmes, toen de vrachtwagen van een interna tionale vervoermaatschappij (Inter- limburg) uit Tegelen tegen de boog van een brug reed. Het voertuig verloor zijn evenwicht, draaide een halve slag om, reed tegen de spoorwegberm op, kwam weer naar beneden en stond tenslotte stil tegen de voorgevel van een café. De bestuurder van de wagen, de heer M. Mestrum uit Montfort kreeg slechts enige lichte kneuzingen, doch de heer Van de Venne werd zwaar gewond. Hij overleed korte tijd. na aankomst in een ziekenhuis. Jongetje onder auto Op de Overloonsweg onder Vierlings- Advertent ie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is! Het Londens kantoor van het Nederlands Zuivelbureau heeft onlangs per advertentie meisjes gevraagd die gedurende zeven maan den door Engeland en Schotland zou den willen reizen als ambassadrices van onze zuivelprodukten. De heer W. N. Sevink, directeur van het zuivel bureau in Londen, zoekt voor zijn reklame-eampagne tien Hollandse meisjes, die een fris, gezond en vrien delijk uiterlijk hebben, geestdriftig zijn voor Nederland en diens zuivel produkten en dit enthousiasme in vlot Engels op de huisvrouwen kunnen overdragen. Meer dan driehonderd meisjes hebben gemeend dat zij dit enthousiasme wel kunnen opbrengen. Miss V. Shillington, die de propagan distes gedurende zeven maanden onder haar hoede zal krijgen, heeft een paar nachten tot één uur moeten overwer ken om al de brieven te openen en de pasfoto's te bekijken. „Ze zijn allemaal zo knap, dat ik er gewoon een min derwaardigheidscomplex van heb ge kregen", was haar commentaar. Zij was zeer tevreden over de sollicitan ten, die veelal uit goede milieus komen en een zeer behoorlijke schoolopleiding hebben (H.B.S. is het gemiddelde). Ook is er een aantal studenten onder, van wie velen verschillende talen vlot kunnen spreken. Vandaag en morgen zijn miss Shil lington en de heer Sevink naar Neder land gekomen om daar de laatste selectie te maken. Zaterdagmiddag zal beslist worden welke tien meisjes het volgend jaar als ambassadrices van de Nederlandse zuivel in Engeland zullen optreden. In april 1960 zullen de tien uitverkorenen in Volendams kostuum naar Engeland gaan om gezamenlijk op een levenamiddelententoonsteUing in Glasgow met hun propaganda-werk - zaamheden te beginnen. De meisjes zullen hier onder deskundige leiding antwoord geven op allerlei vragen, die bezoekers zullen stellen over de zui velprodukten en over Nederland. Ook dit laatste hoort er bij, want ongetwij feld zullen er mensen zijn die iets willen weten over onze bloembollen, molens en klederdrachten. Na de ten toonstelling gaan de meisjes naar kleine steden op het platteland om daar ervaring op te doen, zodat zij ge routineerde propagandistes zijn, als zij in Glasgow terugkomen voor de Dutch- week, die daar van 914 mei gehou den zal worden. Zeven maanden lang zullen de ambassadrices in kruide nierszaken in Engeland en Schotland propaganda maken voor de Nederland se boter, kaas en eieren door de Engelse huisvrouwen lekkere „zuivel- hapjes" voor te schotelen. Miss Shillington neemt aan, dat de propagandistes, die allen meerderjarig zijn, zelf hun vrije tijd en hun vakan tie kunnen indelen. De meisjes krijgen geen salaris, maar een zakgeld van ruim 14 pond (150 gulden) per maand. Tweemaal zullen zij in de gelegenheid worden gesteld om een week vakantie te houden in Londen of de badplaatsen Scarborough of Brighton. De reizen en de verblijfkosten komen geheel voor rekening van het zuivelbureau. Ongetwijfeld zal door deze reclame campagne de omzet van Nederlandse zuivelprodukten in Engeland en Schot land worden vergroot. Toch zijn wij bang dat onze zuivelindustrie tien klanten zal verliezen, want het is niet ondenkbaar dat de meisjes, als zij weer terug zijn in Nederland, geen hompje kaas meer kunnen zien. beek (N.-B.) verloor de zevenjarige Corrie Claassen uit Vierlingsbeek het leven. Het ongeluk gebeurde, toen het vent- tje, komende van achter een tractor met aangekoppelde landbouwwagen, plotseling de weg opliep. Een uit de richting Overloon komende personen auto uit Nijmegen, reed het kind aan. De personenauto kantelde, doch de be stuurder kwam met de schrik vrij. Bromfietser rijdt vrouw aan Op de Noordzijde-zoom te Bergen op Zoom verongelukte de 73-jarige me vrouw Berger uit Halsteren toen een bromfietser haar aanreed. Zowel de bromfietser, de 22-jarige heer De M„ als de dame moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Mevr. Berger overleed later. De bromfietser had een zware hersenschudding opgelopen. Ongelukkige val Een automobiliste trof gisteravond langs de slecht verlichte Kasteellaan te Tegelen het stoffelijk overschot aan van de 46-jarige gehuwde fabrieksarbeider Luijten uit Tegelen. Even verder vond zij, eveneens langs de weg, een bewus teloze oude man. De politie is tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de arbeider met zijn bromfiets de oude man moet hebben aangereden. Hij is daarbij zo ongelukkig komen te vallen, dat hij onmiddellijk is overleden. De po litie heeft tevens sterke aanwijzingen dat de oude man, die slechts lichte ver wondingen opliep, onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij wist zich van het gehele ongeval niets te herin neren. UTRECHT, 16 dec. De voorzitter van de Kath. Bond voor Overheidsper soneel (K.A.B.O.), de heer A. C. M. YY'eijters, heeft op een vergadering van de bondsraad gezegd, dat een redelijke kans op verbetering in het overleg met het rijk thans aanwezig schijnt.^ „Een harde, strijd" noemde hij de huidige sa larisbesprekingen. „Vijf proeent van l augustus mèt een „accent" op de laagst bezoldigden en enkele groeperin gen van de middelbare ambtenaren is de inzet van Ueze strijd." De bondsraad hield zich uitvoerig be zig met de salarispositie van het over heidspersoneel en de onderhandelingen daarover. Hij heeft, zijn vertrouwen uitsprekende in het tot nog toe door het hoofdbestuur gevoerde beleid, ernstig kritiek geuit aan het adres van de re gering. „Zij moet haar in het openbaar gedane toezeggingen gestand doen en in overleg met de centrales van overheids personeel op korte termijn zorgen voor een beslissing, welke voldoet aan de cri teria, waarover kennelijk overeenstem ming bestaat tussen de centrales van overheidspersoneel. Verdere trainering van de totstand koming van een definitieve en aan vaardbare oplossing kan leiden tot dus- dienst en de dienstuitvoering in ernstige mate in gevaar worden gebracht, aldus de bondsraad in een communiqué, dat verder o.m. zegt; „Het geduld van het overheidspersoneel is niet onbegrensd. Het te lang spelen met dit vuur kan en zal de regering het vertrouwen van haar personeel kosten." De heer Westers stelde vast, dat de bonden hun voorstel alleszins redelijk achten, „dat van een overtrokken inzet onzerzijds geen sprake is. dat wij niet te hoog hebben gemikt in de gedach te: dan kunnen wij nog wel wat laten vallen. De regering moge duidelijk we ten, dat wij ook een conflict niet schu wen als haar uiteindelijk voorstel, ge toetst aan onze inzet, niet aan de maat zou zijn." De voorzitter verwonderde er zich over dat de gebruikelijke publikatie van de spaarregeling voor de rijksamb tenaren, waarvan de^ ingangsdatum is bepaald op 1 januari 1960. in het Staats blad tot nu toe achterwege is geble ven, terwijl ook de nodige uitvoerings maatregelen kennelijk nog niet ten uit voer zijn gebracht. AMSTERDAM, 17 dec- In het be richt over loonsverhoging voor het bank personeel, dat wij dezer dagen publi ceerden, maakten wij er melding van dat deze verhoging aan het administra tieve personeel is toegekend. De c.a.o.-overeenkomst waarbij deze loonsverhoging is toegekend betreft, naar ons ter aanvulling wordt bericht, bijna het gehele bankpersoneel. De Flowe-rshop in Haarlem heeft uit Perzië de opdracht gekregen elf bloemstukken te leveren voor het huwelijk van de Sjah met Farah Diba. De foto toont de he ren Holsker en Schrama bezig met het schikken van het stuk dat een geschenk is van de moeder van de Sjah. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 dec. Bewoners van de Boekhorststraat achten zich gedu peerd door publikaties. waarin hun straat herhaaldelijk wordt genoemd in verband met vechtpartijen van nozems en onderwereldfiguren. Hierdoor wordt bij het Haagse publiek de indruk ge vestigd, dat er in de Boekhorststraat alleen maar ongure individuen wonen, die 's avonds met vechten hun tijd do den. zo menen de bewoners. Men kan niet ontkennen, dat de po litie de laatste jaren herhaaldelijk heeft moeten ingrijpen bij vechtpartijen van nozems, doch deze komen veelal uit an dere wijken van Den Haag. Bovendien, zo meent men, wordt er ook in andere straten gevochten en niet alleen in de Boekhorststraat. De straat heeft hoe dan ook een on gunstige naam gekregen in de residen tie en omstreken en vooral de winke liers achten zich hierdoor bijzonder be nadeeld. Vele kooplustigen mijden de Boekhorststraat vooral op koopavonden voor grote feestdagen, uit vrees betrok ken te worden bij een rel of een vecht partij. De bewoners doen al het moge lijke om een einde te maken aan de dubieuze faam van hun straat. DEN HAAG, 16 dec. De jager „Overijssel", die onder commando van kapitein ter zee S. L. de Jong uit Nieuw-Guinea op de thuisreis is naar Nederland, zal dinsdag 22 december in de haven van Den Helder arriveren Misschien valt het er, nu de hulsttakjes en kerst bomen overal uitbotten, niet helemaal goed in. maar ik wil vandaag toch nog even een terugblik werpen op Sinterklaas. Daarmee overigens het voetspoor vol gend van ons aller Nipo, dat, zoals u wel gelezen heeft, onder zocht heeft wat mensen aan de goed heilig man hebben gevraagd en wat zij in feite hebben eekrégen. Ik vind het rapport, waarin het voortreffelijke in stituut zijn bevindingen heeft neerge legd. bepaald onthullend, zoal niet schokkend. En dan laat ik nog buiten beschouwing dat vijf procent van de Nederlandse mannen om pantoffels heeft gevraagd en dat dertien procent die laffe voetbedekking heeft gekre gen. Ik weet niet met wie ik meer meelijden moet hebben, met die vijf procent, die wel, of met die acht pro cent, die niet hun zin hebben gekre gen. Maar goed dat zou ik buiten be schouwing laten. Feit is dat duidelijk is gebleken, dat wij in groten getale en over de hele lijn niet hebben gekregen wat wij heb ben gevraagd. Sterker nog. wij hebben elkaar onder patronage van die onuit roeibaar-vriendelijke. oude Sint weer eens onbekommerd dwars gezeten. En door dat Nipo-rapport héén heb ik het akelig vertrokken gezicht gezien van de diep beproefde Gerrit, die een fles genever op zijn verlanglijstje had ge zet en die met een saaie borstrok in de hand „Dank je Sinterklaasje" heeft moeten roepen tegen de schoorsteen. Zoals ik nóg na-tril van medeleven met het arme Miesje. dat schuchter haar verlangen in de richting van een flesje frivool parfum had kenbaar ge maakt en dat niettemin door haar schlemiel van een verloofde werd ver rast met een monster van een taarten- schep „voor de uitzet". Mensen, dat hebben wij elkander toch weer aangedaan. Maar laten wij nu dan ook uit dat Nipo-rapport een les trekken. Deze nl„ dat wij Sinterklaas beter kunnen af schaffen zolang wij het hypocritische zij het door de eeuwen beproefde standpunt huldigen dat het zaliger is te geven dan te ontvangen en zolang wij dus geven uit eigenbelang en, af gezien van de ontvanger van de direc te belastingen, ontvangen met het zui nige gezicht van iemand, die wel weer bedonderd zal worden. Enfin, volgende week kunnen wij misschien nog iets goed maken. Dan is het Kerstmis. Typisch een feest zonder verlanglijstjes. DEN HAAG, 16 dec. De krijgsraad voor de zeemacht heeft een 25-jarige korporaal-elektromonteur bij de kon. marine, wegens verduistering en op lichting, veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van de r.-k. reclassering en ontslag uit de mi litaire dienst. De korporaal die gehuwd was. had in Amsterdam kennis gemaakt met een meisje. Zjj werd verliefd op hem en de korporaal beloofde van zijn vrouw te zullen scheiden om daarna met haar te trouwen. Voor een scheiding was ech ter geld nodig. Het meisje leende hem hiervoor diverse malen geld in totaal tot een bedrag van 1.680. Van een scheiding kwam echter niets. Verdachte gaf toe nooit van plan te zijn geweest tot echtscheiding over te gaan. Hij had dit verzonnen om aan geld te komen. TERNEUZEN. 16 dec. Op de Coö peratieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent is de 21-jarige gehuwde W. de Wit bij het aansluiten van een elektrische handboormachine door de elektrische stroom getroffen en op slag gedood. r T et vliegtuig bracht dr. Jozef Janssen pr. weer naar de Soedan, waar hij zich voor de derde maal voegde bij zijn Franse collega: de Egyptoloog en architect Clement Robichon, die nu al twintig jaar in Egypte graaft en rond de tem pel van Soleb aan de Nijl zoekt naar resten van een ne cropolis. De dodenstad en de Amontempel in deze afgelegen streek van de Soedan leveren de beide archeologen een bron van belangwekkende gegevens op. Robichon kan het graven niet meer laten in deze woestijn, waar muskieten, warmte, kou de en zandstormen onophoude lijk de werkers belagen. Dr, Jozef Janssen echter, die Egyptisch en Koptisch doceert aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam en een vruchtbaar publicist is over uit eenlopende Egyptologische on derwerpen, vindt slechts ééns in het jaar, dank zij de mede werking van de universiteit, ge legenheid zich enige maanden bij deze expeditie te voegen met het doel de opschriften op gra ven, die inmiddels bloot gelegd zijn, en de teksten op de tem pelmuren, centimeter na cen timeter onderzocht, te lezen en te vertalen. Hij is epigrafist en wordt met gejuich begroet, want elk jaar is er wel weer iets voor een kenner van de Egyptische hiëroglyphen te doen. De expeditie in Soleb wordt gefinancierd door mevrouw Michela Schiff Giorgini, echtgenote van een schatrijke internationale financier. Zij maakt ook de foto's van de expeditie en van de vondsten van de Egypto logen. Dr. Jozef Janssen vertelde ons in zijn kamer in het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Leiden, ivaar hij reeds vele jaren gastvrijheid geniet, dat de zoekende archeologen hun bivak steeds zuidelijker aan de Nijloever opslaan Enige jaren geleden heeft hij nog de opgravingen in de vesting Semna bijgewoond en hierover een boek geschreven, dat binnenkort met mede werking van het museum van schone kunsten te Boston in Amerika gepubliceerd wordt. De Egyptenaren waren een koloniserend volk. Zij drongen door tot diep in het gebied van wat thans de Soedan is, ouder wierpen de volkeren, die zij aantroffen, en bouwden grote tempels, welke dikwijls niet in overeenstemming waren met de geringheid van de neder zetting, die geknecht werd. Dit is ook te Soleb het geval. Er staat een enorme tempel, omringd door een kleine dodenstad met veel anonieme graven, waarin men skeletten en gebruiksvoorwerpen vindt. De doden zijn niet gemummificeerd. Waarschijnlijk had de tempel de functie van een enorme propaganda-zuil ter herinnering aan de veroveraar. Hij werd gebouwd in het nieuwe rijk onder Amenophis III en Amenophis IV. die waarschijnlijk de schoonvader van Toetanchamen was. De archeologen dringen, evenals de koloniserende Egyptenaren, steeds dieper de woestijn binnen en Soleb kan men beschouwen als een van de voorposten en moeilijkst bereikbare punten in de Soedan. Daarom ook treft men er terrein aan, dat nog niet of slechts oppervlakkig onderzocht is. Om zijn expeditie te bereiken, moet dr. Janssen 70 kilometer na Wad\ Haifa door „de buik van steen" reizen, een pokdalig gebied, dat aan de assen van een wagen en aan de innerlijke samenstelling van een archeoloog de hoogste eisen stelt. „Maar als je naar comfort zoekt." zegt dr. Janssen, „moet je in Soleb niet zijn. Dan kan je beter met „Cook" mee en naar Gizeh kijken." Dat hij het ongemak van de expeditie niet telthebben reeds zeer velen kunnen horen in de talrijke lezingen welke deze priester uit het Limburgse reeds heeft gehouden en waarin hij zich een briljant causeur toonde, die de kunst verstaat een moeilijke materie wetenschap pelijk verantwoord en geestig te populariseren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5