Utrechtse raad zeer verdeeld over het verkeersplan Ontstemming over brief van staatssecretaris Scholten FABLO COMMODORE WHITE 1 Scherpe kritiek in de Kamer op de toestand K.V.P.-woordvoerder stelt de gemeente verantwoordelijk VOOR 20 CENT ¥11 HOUTEf IE BESTE s Lands Kroniek H Gezellig Beslissing nog niet te raden Nu al ijsgang op de Maas? Tweede Kamer in jachttempo AMERSFOORTS WOONWAGENKAMP Roofovervallen in Groningen ■HENNESSY HEll Verlenging bezettings- maatregelen „Mevrouw de weduwe Xx Zware straffen geëist tegen drietal daders Maatsch. werker Officiële erkenning gevraagd Le plus grand stock de cognac dn monde 99 Am bassadeur dr. Boon weer op Curasao Pax Romana komt in Manilla bijeen VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 PAGINA 5 Eerste Kamer protesteert tegen dwangpositie -'■-'xr «ram— M sanfor en no-iron! 15.90 met TRU©Af boord-uit-één-stuk Flonkerend lichtGOUDA kaarsen Kleuter overreden 9 Bromfiets centraal verwarmd Miskend ^enie in Rotterdam-zuid - Uitvindingen aan opende band COGNAC De kwestie met Venezuela Telefoongesprek met de regering in Den Haag? (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, IS dec. Het bijzondere van de gisteren gehouden raadszitting °rer het verkeersplan Feuchtinger was z'chtbaar alleen te bespeuren in de aanwezigheid van talrijke genodigden, °nder wie de voorzitters van KNAC en ANWB, vele hoofdambtenaren, hoofden van dienst en enige hoogleraren. Ook Voor een lid van het comité binnenstad en singels was een stoel in de raad zaal gereserveerd. Prof. dr. ir. Feuch tinger was zelf niet aanwezig doch de Ktote plattegronden aan de wand ge tuigden van zijn werk. De debatten ver liepen vrij kalm en misten de bewo genheid, die bij de publikatie van de Plannen aan de dag is gelegd. Alvorens het verkeersplan zelf in be handeling kwam, uitten verscheidene raadsleden hun ontstemming over de haar hun oordeel verwarring-stichtende hrief van staatssecretaris Scholten, die kort voor de raadszitting bij B. en W. is ingekomen. Deze verontwaardiging culmineerde in een motie ingediend door de heer Kieft (AR) en ondersteund door de heren Leeuwenberg (KVP) en Blom (PvdA) welke zonder hoofdelijke stemming door de raad werd aangeno men. Uit de toespraken van de verschil lende fractievertegenwoordigers, ge wijd aan het verkeersplan zelf, waarbij de voorgestelde demping van de singels uiteraard het meest naar voren kwam bleek dat de scheiding tussen voor- en tegenstanders dwars door de fracties loopt. Het valt daar om nog moeilijk te zeggen hoe de beslissing zal vallen. Parkeervraagstuk Volgens een groot deel van de PvdA- fractie dient aan het verkeersplan een gedegen stedebouwkundig plan vooraf te gaan en kan de raad niet zo'n ver gaande beslissing nemen als door B. en gevraagd wordt. Bovendien moet ook eerst het parkeervraagstuk onder de ogen gezien worden. De heer Leeuwenberg noemde het Verkeersplan Feuchtinger een knap stuk werk en meende dat de architect getoond heeft een groot cultureel be grip te hebben. Hij waarschuwde er voor niet blind te zijn voor de gewel dige ontwikkeling van het verkeer, waar «Jee thans beslist rekening moet wor den gehouden. Daarvoor zullen verschil- I lende offers gevraagd moeten worden. De heer Leeuwenberg wil niet a tort et a travers de singels sparen, wat ook het standpunt van de meerderheid zij ner fractie is. Hij is echter door het plan zeer geschokt, omdat het estheti sche kwaliteiten mist, Feuchtinger heeft zijns inziens geen gelijkwaardige tegenspeler gehad bij het vooroverleg. Het gaat erom dat de verbouwing van de binnenstad" de juiste entourage krijgt e'n daarom kan men niet de visie van een stedebouwkundige, een kunste naar, missen. Detailfouten De tfeer Leeuwenberg wees op enke le detailfouten in het plan, zoals het naar voren schuiven van de gevange nis op het Wolvenplein, de vreemde si tuering van de schouwburg, waarvoor men thans een oplossing heeft door daar de singel open te laten, en de si tuatie van het Domplein. Hij sprak de vrees uit, dat er 'misschien een af schuwelijke stad komt, daarbij opmer kend dat er al meer dan 100 jaar in de binnenstad is geknoeid. De heer Leeuwenberg zei bezwaarlijk zjjn stem aan het voorstel te kunnen geven, hoe wel hjj langzamerhand wel tot de idee was gekomen dat de Ringweg moet ko men op de plaats die prof. Feuchtinger heeft voorgesteld. Ben rustige, maar van grote liefde voor zjjn stad getuigende rede hield ir. Barbet (VVD), die het een illusie noem de, dat Utrecht door drastische maat regelen tot een goede moderne stad wordt gemaakt. Nodig is een stede bouwkundig plan, ontworpen door een team van deskundigen. Singeldemping noch doorbraken zullen een oplossing geven voor verkeersopstoppingen. Men hoeft nog niet aan afsluiting van de bin nenstad te denken zolang nog volstaan kan worden met verkeersbeperkende maatregelen. Ondanks zijn fraaie per spectieftekeningen heeft de heer Feuch tinger de heer Barbet, volgens diens zeggen, niet overtuigd, aat door dit plan de verkeerssituatie verbeterd wordt en geen andere oplossing moge lijk is. Een grote meerderheid in de A.R.- fractie acht het plan acceptabel omdat het gaat om levensmogelijkheid van de stad. f 150 miljoen niet voldoende De enige communist in de raad, de heer De Vries verklaarde zich wel geen principieel tegenstander van het voor stel, maar meende, dat de noodzake lijkheid daarvan door B. en W. geens zins is aangetoond. Het wil er bij de heer De Vries niet in dat voor de Ring baan om de binnenstad maar één oplos sing is. Hij gelooft ook niet dat ƒ150 miljoen voldoende is om het plan uit te voeren. Naar zijn belangrijk betoog werd door de raad met opvallend veel aandacht geluisterd. De heer Looten (VVD) vroeg zich af of een kleine meerderheid (bijv. 25-23) waarmee misschien' het plan wordt aan vaard, B. en W. wel de moed geeft met uitvoering te beginnen. Men kan de raad ook niet een bindende uitspraak vragen voor een periode die niet te overzien is, gezien de snelle ontwikkeling van de maatschappij, zo zeide deze spreker. Verkeer en schoonheid De heer Colignon (KVP) meende het plan Feuchtinger goed en doelma tig te moeten noemen. Met enige an dere fractiegenoten zal hij voorstem men, onder voorwaarde dat de ko mende tijd wordt benut voor het ont werpen van een stedebouwkundig plan. Daarin moet een synthese ge legd worden tussen verkeer en schoon heid. Een kleine minderheid in de PvdA- fractie verklaarde zich bij monde van de heer v.d. Pas eveneens als voor stander. Het PvdA-lid de heer De Jong was niet gerust over de druk van het grondwater als de singels gedempt zijn vooral niet met het oog op de welstand van de bomen. Volgens de heer De Groot (CH) is reeds in 1956 de beslissing omtrent de demping van de singels gevallen, toen besloten werd de stad voor het verkeer te sluiten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 dec. Opnieuw heeft de Eerste Kamer moeten protes teren tegen de veel te late indiening van een wetsontwerp, waardoor de senaat wordt gedwongen het voorstel met gro te spoed voor het einde van het jaar te behandelen. Ditmaal gaat het om ver dere verlenging van een aantal bezet tingsmaatregelen, waarvan de werkings duur per 1 januari vervalt. De Kamer heeft er te meer bezwaar tegen in een dergelijke dwangpositie te worden geplaatst omdat opvolgende re geringen reeds herhaaldelijk hebben toe gezegd, dat zij met de wensen van de volksvertegenwoordiging op dit punt re kening zullen houden. Vele senatoren verwijten de regering verder een ge brek aan voortvarendheid bij de vervan ging van bezettingsmaatregelen. X ,'V 'i&sv. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 17 december. Hoewel de begroting dit jaar toch niet meer voor Kerstmis kan gereed komen, begint het gebruikelijke jaag- tempo zich weer van de Tweede Ka mer meester te maken. Het gevolg is, dat het begrip redevoering begint te vervagen en de betogen het effect krij gen van te hoog opgevoerde motoren. De tempoversnelling was bij de be handeling van de begroting van Maat schappelijk Werk zo opvallend, dat mi nister Klompé aan de voorzitster, mevrouw Stoffels-van Haaften, heeft gevraagd of zij er iets aan kon dpen, dat de Kamer voortaan wat rustiger de problemen van Maatschappelijk Werk gaat behandelen. Zij had bij on geveer alle sprekers een gejaagdheid bemerkt, die naar haar mening niet in overeenstemming was met de be langrijkheid van de vraagstukken waar het bij Maatschappelijk Werk om gaat. Een gevolg van de nervositeit is ook het opvallend aantal versprekingen, waaraan velen zich schuldig maken. Minister Van Rooy verhaspelde woens dag met grote hardnekkigheid de naam van zijn opponent Van Lier tot Van Riel: twee politieke uitersten. De eer ste is socialist, de andere een van de meest prominente liberalen. Zelfs het altijd onverstoorbare CH-lid yan de Wetering rolde bij de behande ling van maatschappelijk werk over zijn woorden en sprak mevr. Stoffels- Van Haaften, die regelmatig met .mijnheer de voorzitter" wordt beti teld, op een gegeven moment aan met de onheuse term „mevrouw de wedu we". Advertentie De musicoloog en criticus Herman J, H. Rutters, oud muziekredacteur achtereenvolgens van de Nieuwe Cou rant te Den Haag en van het Alg. Han delsblad te Amsterdam en muziekadvi- seur van de VPRO wordt 22 december 80 jaar. Herman Rutters woont tegen woordig te Maastricht. "N* A V »i'V h V'1V K" J? SHIRT Automobilisten die de brug over de Maas bij Grave passeren wrijven zich de ogen uit: nu al ijsgang op de grote rivieren? Bij een nadere beschouwing blijken het „slechts" enorme witte schuimvelden te zijn, die de rivier be dekken De verklaring van dit merkwaardig natuurverschijnselDe wa- terhoeveelheid in de rivier is beduidend minder dan normaal, maar de hoe veelheid vuil en chemische afvalstoffen, die dagelijks langs de oevers van de rivier wordt gespuid, wordt niet minder. Bij de brug over de rivier by Grave bevinden zich ook sluizen en stuwen. Wanneer die inwerking zijn hebben zij de uitwerking van een geweldige roomklopper. Het is echter room noch ijs dat er te voorschijn komt, alleen maar smetteloos wit vuil Het bizarre poollandschap bij Grave vestigt nog eens duidelijk de aandacht op het probleem van de vervuiling van onze grote rivieren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, J7 dec. De woord voerder van de KVP, de heer Zwanik- ken, heeft in de Tweede Kamer het gemeentebestuur van Amersfoort in het openbaar verantwoordelijk gesteld voor de toestanden in het Amersfoortse woonwagenkamp, die hij schandelijk noemde. De verzorging is er benoden peil. De gemeente zou er goed aan doen een voorbeeld te nemen aan Den Bosch, waar men met behulp van een grote reeks andere gemeenten erin is ge slaagd een uitstekend regionaal kamp in te richten. Amersfoort is niet af te brengen van de onjuiste veronderstel ling, dat de gemeenten de bevoegdheid niet zouden hebben dergelijke ge zamenlijke regelingen te treffen. De heer Zwanikken wees op het arrest van de Hoge Raad van 1951 om het tegen deel te bewijzen. Een van de ergernis sen voor sociale wei-sers in Amers foort is dat het gemeentebestuur niet de hand in eigen boezem wil steken, maar dat de wethouder, die dit alles moet aangaan, niet aflaat om zelfs de minister voor Maatschappelijk Werk verantwoordelijkheid toe te schuiven voor toestanden, die men plaatselijk dient te verbeteren. Dezelfde katholieke woordvoerder sprak zijn verbazing uit over de gerin ge onafhankelijkheid, die Maatschappe lijk Werk aan'den dag legt bij de zorg voor de gebieden in ons land, die thans uit materieel oogpunt (industriebevor dering) de bijzondere belangstelling van de overheid genieten. Men wijst ontwik kelingsgebieden en industriekernen aan maar van Maatschappelijk Werk mag worden verwacht dat juist de scherpe kanten van dit regeringsbeleid worden afgeslepen. Het lijkt soms juist anders om te zijn. Gemeenten van minder dan duizend zielen worden bijv. uitgesloten van subsidie voor gemeenschapshuizen. Dit zijn echter juist de dorpen die aan zo'n huis behoefte hebben. Het platteland, dat onder steeds verder gaan de ontvolking gebukt gaat, wordt op die manier in de steek gelaten, aldus de heer Zwanikken. De KVP-woordvoerder vroeg voorts de aandacht voor het dringend pro bleem van de te geringe subsidie aan verenigingen voor maatschappelijk werk. Wanneer Den Haag star vast houdt aan een plafond van 70 pet. ko men deze organisaties nooit uit hun geldzorgen. Iedere uitbreiding, die zij .willen ondernemen wordt dan al bij voorbaat onmogelijk, omdat alle ener gie uit moet gaan naar geldelijk be heer. Velen leven op de rand van faillissement. Spreker vroeg ook de aandacht voor het meer gelijk maken van de normen voor de salariëring van maatschappelijk werkers. De salarissen lopen thans te zeer uiteen. De heer De Graaf <KVP) vroeg met vele andere Kamerleden de aandacht voor de Algemene Oorlogsslachtoffers Regeling. >Iet hetzelfde formalisme, waarmede het concentreren van de bouw van woningen voor gerepatrieer- den wordt tegengehouden in plaatsen waar werkgelegenheid voor hen is te vinden, wordt ook het pensioenkarakter van de A.O.R. eenvoudig niet erkend en niet opgetrokken tot een redelijk peil. De gehele Kamer pleitte voor her vatting van subsidie voor de Nederland se vereniging in Duitsland. Iedereen was voorts verbaasd over de abrupt heid, waarmede de minister de gezins oorden heeft willen afschaffen. De heer Smallenbroek (AR) vooral vond dit een groot verlies. Dit is nu een experiment Advertentie Advertentie p)e dirigent van het Minneapolis Symfonieorkest, Antal Dorati, heeft be kendgemaakt dat hij als zodanig zal af treden. Dorati heeft gezegd zich in Rome te willen vestigen om vandaar uit ver schillende orkesten te dirigeren. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 17 dec. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest heeft de officier van justitie bij de rechtbank vanmiddag geëist tegen drie Amsterdammers, die in de jaren 1955-58 een serie brutale roofovervallen hebben gepleegd in diverse plaatsen in de provincie Groningen. De drie verdachten waren een 38- jarige lasser, initiatiefnemer en hoofd dader, een 45-jarige lasser en diens broer, een 32-jarige metselaar. Tegen de twee broers werd later op de middag nog eens twee jaar gevan genisstraf geëist voor een inbraak in de kazerne te Deventer, waar zij wa pens hebben gestolen en tegen eerste genoemde verdachte nog eens vier jaar in verband met een sensationele over val op klaarlichte dag op een bankloper in de stad Groningen. Uitspraak 31 de cember. MONSTER, 17 dec. Het 6-jarige meisje E. J. M. Duindam is vanavond om het leven gekome toen zij de Mo lenstraat plotseling overstak en daarbij door een passerende personenauto werd 'overreden. rine had geen belangstelling), van een vêrende goalpaal (K.N.V.B. verwees naar bestaande verordeningen Op dit gebied) en van een methode om ge zonken onderzeeboten naar de opper vlakte te brengen. Maar voorlopig is alleen de centraal verwarmde brom fiets een feit. Daar heeft hij dan ook zelf profijt van. ier en daar in ons land wonen nog van die knutselaars, die, beurte lings gebruik (nakend van toe val en inval, de ene uitvinding na de andere lanceren, msar slechts zelden gehoor vinden. Ondanks het gebrek aan waardering pl«egt de rusteloze geest van deze mislende genieën zich onverdroten aan nieuwe gedachten te wijden in de hoop, lat toch een of an der idee de erkenning krijgt waar het naar hun overtuiging recht op heeft. Daarom rijdt momenteel de heer C. J. Schuuring uit potterdam-Zuid, een krasse klusjesmar van 75 jaar, met een onmiskenbaar gevoel van trots en triomf rond, nu een van zijn invallen inderdaad is verwezenlijkt. Die inval betrof een verw«rmde bromfiets, en de heer Schuurirg, alias Ome Kees, heeft aan zijn id*e zelf gestalte moe ten geven, want niemand anders ge loofde er in. Mtai- nu rijdt hfi toch maar op een pPffiets. die voldoende warmte geeft oh handen en voeten, cn desnoods he- hele lichaam, tegen de opdringende vorst te beschermen. Het systeem is in theorie vrij simpel. De heer Schuubng heeft eenvoudig de warme uitlaatgassen van zijn motortje benut door dez! via het stuur te laten ontsnappen. IVPar in de praktijk ko men er nog heel wat slangen en kraantjes aan te pas, die de Rotter damse uitvindir alle heel minutieus op zijn voertuig 'eeft bevestigd. Het re sultaat is in -lk geval, dat de berij der van warire handen en voeten ver zekerd is, en Ome Kees heeft al een zestal ande'e bromfietsen mogen voorzien van zijn centraal verwar- mingssysteer'. Aanvankelik was zijn plan geweest om oktrooi cp zijn vinding aan te vra gen, maar riet de oktrooiraad schijnt hij slechte trvaringen te hebben op gedaan. En niet alleen met de ok trooiraad, maar evenzeer met andere personen en instanties, die hij in de loop der jaren van zijn ideeën deelge noot maakte. Vrijwel overal was het nul op het request. Enkele maanden geleden nog stuurde hij een ontwerp voor een kunstloods op de Nieuwe Wa terweg naar het Rotterdams gemeen tebestuur. Het apparaat bestond uit een lamp, voortbewogen langs een ka bel, die tijdens mist de schepen bin nen en buiten zou kunnen leiden. De burgemeester schreef terug, dat hij de heer Schuurings belangstelling voor de scheepvaart zeer op prijs stel de, maar dat het bestaande radarsys teem uitstekend voldoet. Éénmaal, in 1920 al, is hem oktrooi verleend op een opvouwbare dreg, gemakkelijk in de zak te dragen. Maar niemand toonde er verder interesse voor. Een oktrooi is immers nog geen garantie voor za kelijk succes. De heer Schuuring is machinist ge weest op schepen en aan de wal. In deze hoedanigheid kwam hij al gauw aan knutselen toe. Vlak voor de oor log had hij zelfs een projectiel ont worpen, dat hij Piccolo noemde. Hü werkte daarvan twee uitvoeringen uit. die hij naar de regering stuurde. Eerst na herhaald aandringen kreeg hij de papieren terug, zonder verder commentaar. Toen in 1944 de eerste V-I in het luchtruim verscheen, meen- en de heer Schuuring daarin zijn Pic colo te herkennen, en nu heeft hij zo z'n boze vermoedens van hetgeen zich in 1939 op een der Haagse departe menten zou hebben afgespeeld. Toch heeft hij zich kennelijk niet laten ont moedigen door de koele ontvangst, die de meeste zijner vondsten te beurt valt. Achter elkaar toont hij tekenin gen van «en nieuw soort torpedo (ma- wat juist gecentraliseerd moest worden omdat men plaatselijk niet over de juis te vakmensen beschikt, aldus deze spre ker. Met de heren Kikkert (CH) en Zwa nikken (KVP) was de anti-revolutionai re woordvoerder teleurgesteld over een betoog van mr. Daams (PvdA), die nog weer eens de strijd tegen de zgn. „ver zuiling" aanbond. Wat samen kan wor den gedaan gebeurt ook in samenwer king, aldus de heer Zwanikken, maar wat nu eenmaal op levensbeschouwing berust moet daar niet uit weg worden gehaald. Ook de opmerkingen van me vrouw Heroma-Meilink (PvdA), dat het toch maar het beste zou zijn als Maat schappelijk Werk bij Sociale Zaken en Volksgezondheid werd gevoegd, vonden vrij algemeen weerspraak. De eigen aard en het bestaansrecht van het de partement zijn blijkbaar voor vrijwel niemand meer een probleem. De heer Van de Wetering (CH) vormt een uit zondering. Dij vond dat Maatschappe lijk Werk meer een dienst was dan een departement. In de plannen die minister Klompé heeft geopenbaard om de oude Armen wet te vervangen door een wet Bijstand Levensonderhoud kon de heer Zwanik ken veel goede elementen vinden. Hij zei, dat deze plannen wijzen op de over gang van de sfeer der begunstiging naar die van het morele recht. De belangstelling voor het lot van de Ambonezen in ons land is weer toegenomen na he* verschijnen van het algemeen door de Kamer gepre zen rapport der commissie-Verwey- Jonker. Mevr. Heroma-Meilink dank te de minister voor het gunstige kli maat, dat deze voor de Ambonezen in ons land heeft geschapen. De Ka mer stond op het standpunt, dat wij er terdege rekening mede moeten houden, dat de Ambonezen voor gerui me tijd hier zullen blijven. Van terug keer naar Indonesië zal voorlopig niets meer komen. Uit psychologisch oogpunt achtte men het 't beste, dat dit ook duidelijk wordt gesteld. De her Scheps (rivdA) sprak van in tegratie maar geen assimilatie. De kin deren van de Ambonezen moeten met name kansen krijgen voor ontwikkeling en studie en opname in ons bedrijfsle ven. Hij zag hier een belangrijke taak voor kerk cn jeugdvereniging. De woon wijken waar Co Ambonezen nu in een aantal gemeenten zich zullen gaan ves tigen, mogen volgens spreker niet het karakter krijgen van getto's. Mej. Ten Bfoecke-Hoekstra (VVD) en de heer Van Dis (SGP) deden een be roep op de minister om bij haar ambts genoot te bepleiten, dat de Ambonezen worden bevrijd van het stempel „Indo nesische nationaliteit". Over een eventueel emigreren van Keiezen naar Nieuw-Guinea werd met de uiterste voorzichtigheid gesproken. De heer Van de Wetering (CH) vond dat dc minister erover zelfs geen drie regels in de schriftelijke stukken had mogen schrijven. Die regels hebben al grote ongerustheid in Hollandia doen ontstaan. Het plan zal nog met de Ka mercommissie worden besproken, waar voor mr. De Graaf, voorzitter dezer com missie, erkentelijk was. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 dec. Mede gesti muleerd door de beslissing van een Am sterdamse rechter, die 'een maatschap pelijk werkster heeft laten gijzelen om dat zij weigerde te getuigen in een echt scheidingsprocedure, heeft de heer Zwa nikken (KVP) vandaag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de be groting van Maatschappelijk Werk een herziening van de positie van de maat schappelijke werkers aan de orde ge steld. Hjj zei dat deze positie een officiële erkenning vereist, die evenredig is aan de opleiding die voor de uitoefening van dit beroep wordt gevraagd. Deze officiële status dient op drie manieren te worden geregeld: door be scherming van de titel, door toekenning van het verschoningsrecht en door de vaststelling van een rechtspositie, die in overeenstemming is met de waardig heid van het beroep. Nu de donkere dagen voor Kerstmis zijn aange broken vraag ik mij af of waar ter wereld dan ook de gezelligheid zozeer heeft wortel geschoten als bij ons. Ik heb een vrouwelijk familielid dat in dezen als standaard-voorbeeld kan gelden. Zij sluit in deze dagen alle deuren, kruipt behaaglijk bij de haard, gaat uitvoerig zitten genieten van het feit dat het buiten guur is en van de wetenschap dat al haar kinderen zijn uitgevlogen en straks behouden, zij het verkleumd, in het nest zullen wederkeren. Haar gezel ligheids-genietingen zijn des te in tensiever, naarmate de wind hevi ger om het huis huilt en een felle sneeuwjacht als het even kan van vieze, natte sneeuw doet haar hart bonzen van vreugde. Als het dan ook nog mag wezen, dat er een. arme tobber moeizaam voorbij de ramen schuifelt is haar geluk com pleet. Goed katholiek als zij is, is zij bereid de stakker binnen te halen om hem te bedelven onder de hete snert en zelfs schrikt zij er niet voor terug om hem daarna centjes mee te geven opdat hij ergens in een warme herberg een borreltje kan kopen; maar dit alles slechts op voorwaarde dat de man op gezette tijden met zijn moeilijkheden en zo mogelijk met een takkenbos voor bij haar raam strompelt. Zij heeft de gezelligheid verheven tot een cultus; tot een christelijke cultus uiteraard. En ik kan zo met haar meevoe len. Want het gaat hier om een soort klassiek, vaderlands gezelligheids begrip, dat inderdaad geen tijd kent, inzoverre het slechts met eeuwig heden rekent.. Het concentreert het le ven dus op één punt: op eigen haard die goud waard is. Oost, west, thuis best en zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. En de goede God moet maar voor de rest zorgen. Daar schuilt een goed stuk verheven ob jectiviteit in onze opvattingen om trent gezelligheid. Maar natuurlijk, het kan ook fin ders. Er zijn mensen die bij voorkeur aan andermans haard gaan zitten. Er zijn zelfs mensen die met welbehagen en uit overtuiging in de natte sneeuw lopen. Ook zij kennen mogelijk het geluk. Maar zij kennen niet dat exclusieve geluksgevoel dat gezelligheid heet. Advertentie ntr IMP. WILMER1NK EN MULLER N.V. AMSTERDAM WILLEMSTAD, 18 dec. De Neder landse ambassadeur dr. Boon is giste ren wederom uit Caracas naar Cura sao gevlogen. Bij zijn aankomst alhier verklaarde hij, dat berichten in de Ve nezolaanse pers, dat hem een audiëntie bjj president Romulo Betancourt zou zijn geweigerd, onjuist' zjjn. Hij zei slechts met het ministerie van Buiten landse Zaken in Caracas de mogelijk heid te hebben besproken van een ge sprek met Betancourt. Het doel van dit bezoek aan Curapao is, aldus de heer Boon, overleg met de Antilliaanse autoriteiten en eventueel een telefoongesprek met de regeiung in Den Haag. FREIBURG, 18 dec. De Interna tionale Organisatie voor Katholieke Studenten en Afgestudeerden „Pax Ro mana" hoopt dit jaar voor het eerst in haar dertig-jarig bestaan haar jaarlijk se vergaderingen ij» Azië te houden. Studenten van alle delen der wereld zullen tussen 24 december en 10 janu ari in Manilla samenkomen, bij welke gelegenheid speciaal de problematiek van de sociale verantwoordelijkheid van de studenten behandeld zal wor den. Ook de afgestudeerden, speciaal uit de Aziatische landen, zullen in Manilla bijeen komen om te zien in hoeverre organisaties voor afgestu deerden naar het voorbeeld van het Nederlands Thijmgenootschap in deze landen kunnen worden opgericht. Uit Nederland zullen prof. dr. Terlin- gen uit Nijmegen als vertegenwoordi ger van het» Thijmgenootschap, en de heer J. van Arendonk, praeses van de Unie van Katholieke Studentenvereni gingen in Nederland aan deze verga deringen deelnemen. Tenslotte zal ook door de „Pax Romana" beweging in samenwerking met UNESCO een ver gadering van experts worden georgani seerd welke zich zal beraden over de invloed welke de grote godsdiensten he den ten dage op de culturen in Oost en West uitoefenen. Aan deze vergadering zai de Neder lander dr. H. Kramer als vertegen woordiger van het Protestantisme het woord voeren. Om de talrijke deelne mers uit Europa en Afrika naar Ma ntilla te vervoeren heeft het Secretariaat van de Associatie van Vrienden van ..Pax Romana" te Freiburg, Zwitser land, waarvan de Nederlander Thom Kertiens Secretaris-Generaal is, in sa menwerking met de KLM een charter vlucht georganiseerd. Het toestel zal zondag 20 december vanuit Amsterdam vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5