Dagblad voor Schiedam en omstreken O.M. zelf bezondigde zich aan schending briefgeheim Zwarte bladzij in historie van parket in Nw.-Guinea Geïllustreerd Kamerstuk Rust keert terug Stanleystad Koning Boudewijn raadpleegt blanke en zwarte leiders in TOPCONFERENTIE TUSSEN 21 EN 26 APRIL Westelijke regeringsleiders confereren thans in Parijs Indonesië's olieverkoop onder regeringstoezieht Beschuldiging tegen B.P.M.- functionarissen op Celebes h KERSTSFEER IN GOUDA CHALET KAAS Koopt op tijd uw zekerheid Ontstellende conclusie censuurcommissie Zeven leidende personen schuldig Advies: Geen strafrechtelijke vervolging Uit de doeken Veertig gewonden op de „Oranje" Opnieuw regen k X Fred Thomasstraat in Amsterdam Cubaanse reserves zijn sterk gedaald Dertig arrestaties in Turkse hoofdstad Reusachtige stormgolf veroorzaakt ravage Geen onthouding op Nieuwjaarsdag Kerstgroet van mevr. Khroesjtsjev aan V.S. zon op nationale LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 '0 w>. W4 Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. - nieuwe scmedamscne courant (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 dec. Het is duidelijk geworden, dat de briefcensuur- affaire in Nederlands Nieuw-Guinea een zwarte bladzijde betekent in de geschiedenis van het Openbaar Ministerie aldaar. Onder de passieve lei ding van de beide procureurs-generaal hebben de advocaat-generaal en een tweetal bij het parket dienende ambtenaren stelselmatig de wet over treden en het grondrecht van het briefgeheim geschonden. Het openbaar ministerie heeft deze wetsschending niet alleen niet voorkomen, het heeft er zich zelf daadwerkelijk aan bezondigd. Dat deze zeer te betreuren toe stand zich aldus heeft kunnen ontwikkelen moet in belangrijke mate wor den toegeschreven aan de omstandigheid, dat het Openbaar Ministerie in Nieuw-Guinea belast is met een gedeelte van de acquisitieve inlichtingen dienst, waardoor het de gelegenheid werd geboden tot het plegen van deze overtredingen. Dit staat te lezen in het verslag, dat Is opgesteld aan de hand van het rap port, dat deze week is uitgebracht door de commissie van onderzoek inzake on wettige censuur in Nederlands Nieuw- Guinea. In deze commissie hadden zit ting jhr. mr. G. Witsen Elias, president Van de arrondissementsrechtbank te Den Haag (voorzitter), mr. ,T. P. Hus- tinx, officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket te Arnhem, Prof. mr. L. W. G. Scholten, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en de Rijksuniversiteit te Lei den en M. van Veen, oud-staatssecreta ris van oorlog, thans regeringscommis saris voor het radiowezen. Als secreta ris is opgetreden drs. N. L. Smit, oud assistent resident, thans referendaris op het ministerie van defensie. Minis ter Toxopeus en staatssecretaris Bot hebben een samenvatting van het om vangrijke censuur-rapport (met de bijla gen 800 pagina's) voorgelegd aan de Tweede Kamer. Het verslag wijst er op, dat het Open baar Ministerie door zijn bijzondere taak en roeping moet zijn als de vrouw t an Caesar, wier handelingen zo be hoorden te zijn, dat zij zich zelfs boven elke verdenking moest stellen. In Ne derlands Nieuw-Guinea is het O.M. in het tegendeel geslaagd, de verdenkin gen bleken ook waarheid te bevatten. De commissie heeft er alle begrip voor, dat een inlichtingenapparaat, wil het effectief werken, een zekere karak teristiek moet bezitten, die in bepaal de opzichten zal afwijken van de codes van de overige samenleving. Zonder ook maar in enige mate op een inlichtin gendienst in het algemeen de blaam van een wetsovertreding te willen wer pen, blijft de commissie toch van oor deel, dat de procureur-generaal en zijn Parket in een andere sfeer behoren te arbeiden dan het inlichtingen-apparaat. Aanbevolen wordt de centrale inlichtin gen-acquisitie toe te vertrouwen aan een instantie, die geheel onafhankelijk van het parket werkt. Deze maatregel zal op- de duur belangrijk kunnen bijdra gen tot het herstel van het ernstig ge schokte gezag van het Openbaar Minis terie in Nederlands Nieuw-Guinea. De commissie van onderzoek heeft biet alle begrip voor de omstandighe den te weinig personeel bü de in lichtingendiensten de vinger gelegd op ernstige feilen, die in Nieuw-Guinea bij de toepassing van het bijzonder toe zicht op het gebruik van de diensten 'der P.T.T. zijn gemaakt. Een van de rechtswaarborgen van de onderdaan Advertentie natuurlijk... Bij het rapport van de „censuur commissie" is weinig commentaar no dig. De feiten zijn uit de doeken ge daan, duidelijke conclusies zijn ge trokken. De gouverneur Platteel treft Seen verwijt, ook niet voor het onge vraagd verlof aan mr. van Beek op een tijdstip dat diens klacht over de onwettige censuur nog niet was uit gezocht. De andere met name ge noemden krijgen hun portie blaam, hetgeen ook een onlangs verleende ridderorde in het juiste licht stelt. Ook de pers heeft volgens de com- tnissie een betreurenswaardige rol Sespeeld door de zaak aan het licht te brengen, terwijl zij wist, dat de gouverneur bereid was tot een on derzoek. Moet het enige vrije or gaan op Nieuw-Guinea voortaan de gouverneur vragen, of hij van plan is maatregelen te nemen? En zo ja. verder zwijgen? Eu zo niet, tot pu blicatie overgaan? Een procureur- generaal op Nieuw-Guinea zou daar tvel eens afdreiging in kunnen zien. In ernst, zou de zaak een zo goed onderzoek gekregen hebben, als de Pers op Nieuw-Guinea de pers in Nederland niet had gealarmeerd? Nand in het vuur? is ondermijnd, zo wordt in het rapport der commissie vastgesteld. Als grond fout wordt aangegeven, dat men zich niet heeft gehouden aan de rechts waarborgen, waarmede in 1935 in Ne- derlands-Indië de beperking van het briefgeheim in buitengewone omstan digheden in de zogenaamde D.T.O. (Diensten Toezicht Ordonnantie) was omgeven. In deze ordonnantie werd een alge mene waarborg gezocht in het feit, dat alle uitvoerende autoriteiten onder de directe en centrale leiding staan van de procureur-generaal. Slechts wan neer de uitvoering der ordonnantie te veel werkzaamheden met zich zou brengen om als nevenfunctie door de procureur-generaal te worden verricht, zou PG. een bijzondere functiona ris daarmede kunnen belasten. Controle uitgeschakeld Uitdrukkelijk is de p.g. hier gekwali ficeerd door zjjn hoge functie bij de handhaving van de rechtsorde. Men heeft destijds bij de vaststelling van de ordonnantie oaaruit het vermoeden ge put, dat hij door zijn centrale en direc te leiding de delicate uitoefening van de D.T.O. binnen de juiste banen zou weten te houden. De p.g. kan echter de leiding niet overdragen aan zijn substituut, de ad vocaat-generaal. Niettemin heeft in Nieuw-Guinea deze overdracht wèl plaats gevonden. Er is eerst een eind aan gekomen, toen de advocaat-generaal mr. van Beek ongevraagd verlof is verleend. Indien leider en uitvoerder samenval len, is controle op de uitvoering uitge schakeld, aldus het rapport. Personen en schuldvraag Naar het oordeel van de commissie zijn noch de oud-minister mr. G. Ph. Helders, noch de secretaris-generaal B. Krijger op de hoogte geweest van de onwettige toepassing van de D.T.O. Oud-gouverneur dr. ,T. van Baal was wel op de hoogte. De bewering van mr. van Beek, dat ,,in opdracht van gouverneur van Baal en van de procu reur-generaal het onwettig censureren is toegelaten" is hoewel niet geheel juist, naar de mening van de commis sie toch ook niet van iedere grond ont bloot. Dat de huidige gouverneur, dr. P. J. Platteel, op de hoogte zou zjjn geweest, is niet gebleken. Als daadwerkelijk bij de schending van het briefgeheim betrokken perso nen worden in het verslag genoemd de heren W. Kahle en A. G. C. Winia, van het parket, en enkele politieambtena ren in Sorong en Biak. Achter deze personen doemt steeds op, aldus het verslag, „de figuur van de advocaat-generaal mr. W. C. van Beek. die tegen de wet indruisende handelingen toelaat, aanmoedigt en beveelt. De heer Van Beek was de werkelijke leider van het inlichtin genwerk en de beide procureurs-.r 3- neraal bezaten noch de gave noch do geneigdheid om zich met de techniek van dit werk in te laten. Op gezag van mr. Van Beek worden reeds in 1955 brieven geopend, hij is de gees telijke vader van de invoering van de D.T.O., schrijft zelf of concipieert voor de procureur-generaal de brie ven aan de residenten met aanwijzin gen hoe de landrechter kan worden gepasseerd, brengt hun persoonlijk de flesjes met aerosol (waarmee de brieven worden geof end)Persoonlijk gaat hij ook 's avonds naar het post kantoor om de brieven uit te zoeken en hij is in het kort, zoals hij zelf toegeeft: „geestdriftig bezig de D.T.O. toe te passen zonder de landrechter in te schakelen". De commissie kan weinig geloof hechten aan de stelling van mr. van Beek, dat hij later op etische overwe gingen tegen de censuur heeft gepro testeerd, dat hij „van een Saulus een Paulus zou zijn geworden." De constructie van mr. van Beek zelf, dat de procureur-generaal M. Ok- ma de nieuwsgierige persoon in het drama zou zijn, is niet houdbaar. In tegendeel, het is mr .van Beek zelf, die van een ongezonde belangstelling in zijn landgenoten en vooral in hoger ge plaatste personen blijk geeft. Het ver slag stelt de bewering van mr. van Beek, dat hü juist door de aversie te gen de gebezigde praktijken ,,de vaan tegen dit onrecht heeft opgenomen" te genover het feit, dat hij de gouverneur in strijd met de waarheid heeft voorge licht omdat hij, zoals hij zegt, ,,de gou verneur de ergste vorm van de cen suur niet heeft willen mededelen." Ook verder blijkt uit de brieven en verkla ringen van mr. van Beek weinig van echte verontwaardiging. Mr. Van Beek, die naar de ervarin gen van de commissie te voorschijn treedt als een ambitieus mens, koester de de hoop procureur-generaal te wor den. Als hem blijkt, dat daar geen kans inilllUtlllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIII (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 december Het verslag van de censuurcom missie is geschreven in een voor een Kamerstuk ongewoon levendige taal. Bij de bespreking van de hoofd figuren in de censuurkvvestie ge bruikt de commissïe-Witsen-Elias vele kernachtige formuleringen, ten dele ontleend aan de pittige opmer kingen, die zij in Nieuw-Guinea heeft opgetekend. Daarnaast bevat het verslag in de bijlagen een zestal illustraties, die in een Kamerstuk zeer ongewoon zjjn. De commissie heeft de indruk, dat op Nieuw-Guinea ook bjj de rech terlijke macht van een zekere in flatie van titulatuur sprake is. Bij een staande en zittende magistra tuur van in totaal slechts tien per sonen doen titels als procureur-ge neraal en advocaat-generaal wel zwaar aan. Het schijnt wel alsof de overheid deze functionarissen daar mee een zekere compensatie heeft willen bieden voor de armoedige behuizing, waarin zij werken, aldus het verslag. Vandaar dat men foto's afdrukt van de miserabele golfijze- ren gebouwtjes, waarin het hof van justitie en het parket van de procu reur-generaal gevestigd zijn. Het komt zelden of nooit voor dat een Kamerstuk op een dergelijke wijze werdt geïllustreerd. op is, dat hij geen ..enfant chéri'" is bij de bevoegde autoriteiten en dat de facto zijn taak bij de inlichtingendienst in handen van Kahle wordt gelegd, kortom, dat hij is „uitgerangeerd", vindt in hem een ommekeer plaats. Naar het de commissie wil voorkomen, zijn hieraan alle edele motieven vreemd Desnoods met opoffering van de door hem zo geliefde inlichtingendienst wil hij in zijn val ook degenen meeslepen die hem, naar hij meent, in de vervul ling van zijn ambities in de weg staan (het ministerie, de proc.-generaal sn Kahle). Zelf heeft mr. Van Beek o.a. tegenover Kahle verklaard, dat hij er voor zou zorgen, dat het inlichtingen werk na drie maanden „plat zou ko men te liggen". Tenslotte verwijt de commissie mr. Van Beek dat deze zich niet heeft ontzien tal van geheime stukken, al le op de censuur betrekking heb bend, aan een buitenstaander, de ad vocaat mr. O. de Rijke, ter hand te hebben gesteld. Zo is de commissie tot haar conclusie gekomen, dat een der rechtswaarbor gen van de onderdaan is ondermijnd. Een van de grondfouten schuilt vol gens de commissie ook bjj de procu reur-generaal mr. Beun, die bovendien, kennende de aard van mr. Van Beek, die volgens zjjn zeggen met geestdrift het werk van de DTO uitoefende, had kunnen verwachten, dat deze de grens tussen uitvoering en leiding niet in het oog zou houden. Dat mr. Van Beek hier bij veel te ver is gegaan, blijkt reeds uit de rol. die hij zichzelf had toegedacht, namelijk het optreden als contactper soon met de PTT als degene, die be sliste omtrent al of niet aanhouding van brieven, etc. De commissie komt tot de eenparige conclusie, dat mr. Van Beek in 's lands dienst in Nieuw-Guinea niet gehand haafd kan blijven. De oud-procureur-generaal, mr. W. Beun, is uit hoofde van zijn functie, naar hij zelf erkent, verantwoordelijk voor de onjuiste toepassing van de D.T.O. De commissie wil echter zijn ver klaringen „dat hem geen gevallen van onrechtmatige censuur voor de inwer kingtreding van de D.T.O. bekend wa ren en dat hij ook niet op de hoogte was van het openen van de brieven van Europeanen" aanvaarden. De opvolger van mr. Beun, mr. P. Okma, wordt ver weten, dat hij de naleving van het cen- suurverbod dat pas in een later sta dium werd uitgevaardigd niet vol doende heeft gecontroleerd. Mr. Okma heeft ook de secretaris-generaal Krijger onjuist voorgelicht. Mr. Okma is inmid dels als P.G. afgetreden. Oud-gouver neur, dr. J. van Baal, droeg kennis van de onjuiste toepassing van de D.T.O. Met alle begrip voor de bijzondere om standigheden in Nieuw-Guinea kan de commissie hieraan toch niet haar goed keuring hechten. Te meer niet waar dr. Van Baal door zijn positie geroepen was de handhaving der wetten te verzeke ren. (Zie ook elders in dit blad). Vijfendertighonderd kaarsjes zetten vrijdagavond de markt van Gouda en het eeuwenoude stadhuis in een sprookjesachtig licht. Flakkerende kaarsjes en vet potjes stonden roor de vensters van het stadhuis en nagenoeg alle omliggende huizen. Vóór het raadhuis stond de elf meter hoge kerstboom, die de Noorse stad Kongsberg aan Gouda ten geschenke heeft gegeven. Advertentie Is alleen echt met het merk CHALET! STANLEYSTAD, 19 dec. (AFP, ANP, UPI) Volgens tic correspondent van de Belgische radio-omroep in Congo is de rust in Stanleystad weergekeerd. Het scherpe politietoezicht duurt voort. Vol gens de correspondent heeft de natio nale Congolese beweging, waarvan Loemoemba een van de leiders is, de verantwoordelijkheid voor de incidenten van donderdag afgewezen. Volgens eerdere berichten uit Congo had deze beweging enkele uren voor de aankomst van koning Boudewijn een actie voorbereid met borden en span doeken, waarvan een aantal door de politie in beslag werd genomen. De koning l eeft gisteren acht uur besteed aan het raadplegen van Euro pese en Congolese notabelen. In de omgeving van de koning ver luidt, dat de reis van Boudewijn geen politieke achtergrond heeft. Men be weert, dat hij „technisch gesproken" zich niet op Congolese bodem bevindt als de verkiezingen worden gehouden. Hij zal zich namelijk morgen in Oeroen- di bevinden, dat een beheerschapsge- bied van de Verenigde Naties is en dat inderdaad formeel niet bij Congo be hoort. Het wordt wel bestuurd door België. Paul Boyla, leider van de gematigde Congolese „Nationale Vooruitgangspar tij", heeft de inhoud bekendgemaakt van een telegram, waarin hij koning Boude wijn heeft bedankt voor zijn „edelmoe digheid" om "ich bereid te verklaren, AMSTERDAM, 19 dec. B. en YV. van Amsterdam hebben de raad voor gesteld een straat in het nieuw aan te 'leggen zuidoostelijke deel van tuin stad-Osdorp te noemen naar onze 13 april j.l. overleden redacteur Fred Thomas. In deze buurt zal de herin nering worden bewaard aan een aan tal bekende Amsterdamse journalisten en beoefenaars van de kleinkunst. HAVANNA, 19 dec. (Reuter) De Cu baanse premier, Fidel Castro, heeft gis teren zijn land gewaarschuwd, dat er volgend jaar meer beperkende maatre gelen zullen worden genomen omdat de reserves zijn gedaald tot ongeveer vijftig miljoen dollar. In een televisierede, die vier uur duur de, zei nij dat het komende jaar moei lijker zal zijn. „YVij moeten meer sparen en voorzichtig investeren" FRED THOMAS contact op te nemen met de politieke leiders van Congo. Boyla zegt in zijn telegram, dat de overgrote meerderheid van de Congole se bevolking onafhankelijkheid wenst, zoals deze is toegezegd. De toekomsti ge betrekkingen tussen België en Congo zullen uiteindelijk door de Congolese re gering worden bepaald, waarbij een „be langen en gevoelsgemeenschap" zal ont staan als de rechten van Congo zullen worden erkend en indien „zekere poli tieke en filosofische invloeden niet de basis van deze gemeenschap zullen aantasten". PARIJS, 19 dec. (AFP, Reuter, UPB President Eisenhower van de Ver enigde Staten is gisteravond 0111 half elf op het Gare de Lyon te Parijs aan gekomen. Eerder op de dag was hij met de Amerikaanse kruiser „Des Moi nes" in Toulon aangekomen, vanwaar een treinreis van achteneenhalf uur hem naar de Franse hoofdstad bracht. Hü werd daar begroet door de Franse resident, generaal De Gaulle, premier 'ebré en door de bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, gene raal Norstad. De Amerikaanse presi dent legde geen verklaring af en reed na de ontvangst van het station door naar de Amerikaanse ambassade. Pre mier Macmillan van Groot-Brittannië en bondskanselier Adenauer van YY'est- Duitsland zqn eveneens in Parijs aangekomen. Vandaag, morgen en maandagochtend staan tal van ontmoe tingen op het programma van alle vier westelijke regeringsleiders teza men. Ook heeft Eisenhower tijd gevon den voor afzonderlüke besprekingen met De Gaulle en Adenauer. Vandaag worden de conferenties voornamelijk in het Elysée, morgen op het Chateau Rambouillet gehouden. De vier minis ters van buitenlandse zaken, die huil regeringsleiders bijstaan, komen ook afzonderlijk bijeen op de Quay d'Orsay. De besprekingen tussen Eisenhower en De Gaulle worden van veel belang geacht voor de oplossing van de moei lijkheden, die men algemeen, ondanks de tegenwerpingen van secretaris-gene raal Spaak, blijft ontwaren binnen de NAVO. De plenaire besprekingen zullen in de eerste plaats moeten leiden tot on derlinge overeenstemming over plaats en datum van een topconferentie met de Sovjet-Unie, wie er van westelijke zijde aan moeten deelnemen en hoe de agenda eruit dient te zien. Tijdens de besprekingen in de NAVO- ministerraad is over deze kwestie even eens van gedachten gewisseld. Of schoon tal van landen hun kandidatuur hebben aangemeld voor deelneming aan het topgesprek over specifieke on derwerpen (Italië en Canada voor ont wapeningskwesties en Turkije voor wat het Midden-Oosten aangaat), schijnt de algemene opinie binnen de NAVO toch te zijn, dat van westelijke zijde alleen Amerika, Engeland en Frankrijk aan de conferentietafel moeten verschijn- nen. YY'at het tijdstip betreft: in welinge lichte kringen te Londen verwacht men, dat voor de topconferentie een datum zal worden gekozen, die tussen 21 en 26 april ligt. Als plaats van samen komst neemt men algemeen Genève aan. aan. De navolgende vier punten zullen naar verwachting op de agenda komen: 1. Algemene ontwapening. 2. De Duit se hereniging en Berlijn, 3. De verhou ding tussen oost en west in het alge meen en een nadere precisering van wat Khroesjtsjev onder vreedzame co- existentie verstaat, en 4. Economische hulp aan onderontwikkelde landen. ANKARA, 19 dec. (UPI) Militaire autoriteiten in de Turkse hoofdstad An kara hebben dertig personen gearres teerd. Zij worden ervan beschuldigd ac tiviteiten tegen de staatsveiligheid te hebben ondernomen. De arrestaties, die donderdag zijn begonnen, worden nog steeds voortgezet, aldus welingelichte kringen. Op grond van een gerechtelijk bevel is publikatie van dit nieuws in vrijwel alle Turkse kranten achterwe ge gebleven, alleen het regeringsor gaan „Zafer" gaf er een kort bericht over en meldde dat de „samenzweer ders" zijn aangemoedigd door een „bui tenlandse organisatie". Volgens het blad heeft een der gear resteerden, Abdur Rahman, bekend. DJAKARTA, 19 dec. (Rtr) Luite nant-generaal Aabdulharis Nasution, de Indonesische minister van defensie, heeft gisteren by decreet de distributie van inheemse olie en olieverkopen door buitenlandse oliemaatschappijen in In donesië onder regeringstoezieht ge plaatst. Het betreft hier olie van de Standard Vacuum Company, de Bataaf- sclie Petroleum Maatschappü (BPM) en de Caltex Petroleum Maatschappij, die olie winnen op Sumatra en Borneo. Generaal Nasution verklaarde in een toelichting dat de maatregel verband houdt met het program van de rege ring voor voorziening van het Indone sische volk van voedsel en kleding op voorrangsbasis. Het Indonesische nieuwsbureau „Antara" bericht, dat militaire auto riteiten in Makassar op Zuid-Celebes functionarissen van de B.P.M. hebben beschuldigd van bemoeienis met een „lage politieke samenzwering" die tot doel heeft de Indonesische econo mie te hinderen. Het persbureau haaide een verkla ring van de inlichtingendienst van het stadsgarnizoen in Makassar aan, waar in gezegd wordt dat een tekort aan gas- oiie en kerosine, welk tekort moeilijk heden voor het volk heeft geschapen, opzettelijk veroorzaakt is door hoge functionarissen van de oliemaatschap pij- De betrokken employe's zijn onder worpen aan verhoor door de regionale bevelhebber in Makassar. Er worden verdere onderzoekingen verricht, aldus het Indonesische persbureau. De mili taire voorlichtingsdienst heeft geen na men bekend gemaakt van de betrokken employe's. Volgens bepaalde berichten verlaag de de B.P.M. de leveringen aan klein handelaars, zonder daarvoor speciale redenen op te geven. Voortdurende nasporingen en toezicht hebben uitgewezen, aldus de militaire voorlichtingsdienst, dat hoge functiona rissen van de B.P.M. een laaghartige politiek voeren teneinde de economie ter plaatse te stagneren door de distri butie van brandstof in deze provincie te saboteren, aldus „Antara". Maandagmiddag, als De Gaulle nog een ontmoeting heeft met Macmillan, vliegt Eisenhower naar Madrid. Ade nauer reist dan terug naar Bonn. Dins dag brengen de vier ministers van bui tenlandse zaken rapport uit aan de NAVO-raad en dan vliegt Macmillan terug naar Engeland. MELBOURNE, 19 dcc. (Reuter) Het alhier verschijnende blaü „Sun" meldt, dat de 20.551 ton nietende „Oran je" van de Mij. „Nederland" donder dagavond ter hoogte van de Zuidaustra- lische kust door een reusachtige golf is getroffen, die maakte dat het schip tot drie maal toe tot 44 graden over helde. Een veertigtal passagiers liep hierdoor licht verwondingen, zoals schaaf-, kneus- en snqwonden op, ter wijl er ook gevallen van „shock" voor kwamen. Twee hutkooien werden van de wand gerukt, de stoel van de barbier werd losgescheurd van de vloer en 31 tafels en 140 stoelen overleefde de wilde ca priolen van de „Oranje", na de ontmoe ting met deze reuzengolf, niet. Volgens de „Sun" werd de „Oranje" plotseling door de golf getroffen. Het schip, dat via Djakarta op weg is naar Europa, is inmiddels de haven van Melbourne binnengelopen. UTRECHT, 18 dec. Het secreta riaat van het aartsbisdom deelt mede, dat de bisschoppen van Nederland, met speciale machtiging van de H. Stoel hebben gedispenseerd in het onthou dingsgebod voor vrijdag 1 januari. Wat de vasten- en onthoudingsdag be treft. die de Kerk van ouds kent als voorbereiding op het Kerstfeest, heeft de H. Vader toegestaan dat voortaan de gelovigen zelf kunnen kiezen, of zjj deze vasten- en onthoudingsdag willen houden op 24 december of daags tevo ren op 23 december. MOSKOU, 19 dec. (UPI) Mevrouw Khroesjtsjev heeft gisteren in een arti kel voor het maandblad „Sovjet vrouw" een pleidooi gehouden voor meer contact tussen de vrouwen van Rusland en Amerika. De Russische vrouwen hopen daarop, schreef de echt genote van de Sovjet-premier, teneinde zo hun kinderen vrede te geven en een heldere hemel boven hun hoofden. (Van onze weerkundige medewerker) De beruchte Kerstdepressies hebben dit jaar niet lang op zich laten wach ten maar zijn inmiddels tot boven het vasteland van West-Europa en Scandi navië doorgedrongen. De stormdepres- sie voor de Noorse kust nam snel in betekenis af en werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die vandaag opklaringen bracht. Bij Ierland arri veerde vanmorgen een volgende de pressie, die snel naar het noordoosten trekt. De bewolking gaat weer toene men evenals de wind uit zuidwestelijke richtingen. Vanavond kan het regenge- bied van deze nieuwe depressie ons land bereiken en in de-komende nacht het grootste deel van Nederland passe ren. De depressie wordt morgen ge volgd door onstabiele lucht zodat er buien zijn te verwachten afgewisseld met enkele opklaringen. De tempera tuur, die overdag zeven a acht gr. C. bedraagt, ligt voor december iets bo ven normaal. Dit sterk onbestendige weer zal de eerste dagen voortduren, want de koude vorstiucht is geheel naar Rusland verdreven. Station Weer max. min. neersl. temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Heidei half bcw. 8 6 5 Ypenburg onbewolkt 9 5 4 Vlissingen half bew-- 9 6 2 Eelde licht bew. 7 2 1 De Bilt half bew. 8 4 4 Twente zwaar bew. 7 4 3 Eindhoven zwaar bew. 7 3 2 Zd.-Limburg zwaar bew. 7 5 2 Stockholm regen 3 1 1 Oslo regen 5 3 4 Kopenhagen zwaar bew. 5 5 0.1 Londen zwaar bew 10 3 1 Amsterdam half bew. 8 3 5 Brussel half bew. 8 3 4 Luxemburg zwaar bew. 5 2 3 Parijs zwaar bew. 9 3 2 Nice onbewolkt 15 5 0 Berlijn zwaar bew. 8 2 0 Frankfort regenbui 9 5 1 München zwaar bew. 6 2 2 Zürich zwaar bew. 8 2 2 Genève zwaar bew. 8 3 VV enen licht bew. 0 -3 1 Innsbrück geheel bew. -1 -4 8 Athene geheel bew. 15 Rome regen 24 6 0.5 Madrid onbewolkt 10 -1 0 Lissabon onbewolkt 6 Adverten's Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1