SCHMELZERWat groei betreft geen pessimisme Geen verlenging van de steun aan werkloze mijnwerkers Mgr. J. van Dodewaard woont LTB-jaarvergadering bij Chefarine 4 Belastingverlaging weer het grote strijdpunt Ongeoorloofd schoolverzuim neemt eerder toe dan af J. G. HENNESSY PUNTe MES CARPANO DE MYSTERIEUZE MAÏZENA DU RYEA Geertsema wil ernstig rekening houden met vierde vakcentrale Gerechtshof spreekt zich uit tegen voorstel van Hoge Autoriteit Het agrarisch bestanddeel van de Randstand moet er blij ven beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! „Belastingen zijn niet te hoog Terugkeerook voor gemeentennaar meer normale verhoudingen Snellere berechting gewenst TWEEDE KAMER BEHANDELT PBO De „Clyde" heeft de Mission Bay bereikt Wanneer Uw gast een VERMOUTH vraagt dan hoopt hij, dat het een CARPANO „PUNT e MES" Aldus mr. Van Hall in Eerste Kamer NEDERLANDSE KUSTVAARDER IN NOOD Eerste Kamer over 's Rijks financiën Bij Glasgow „Friendship"' maakt noodlanding Grande 1tne champagn® Betere beveiliging weggedeelte bij Oegsf geest V B WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 VAGINA 7 Mr. R. G. A. Höppener burgemeester van Roermond Na pech van de „Elbe" IS. Het oudste Vermouthmerk ter wereld Jager „Overijssel" terug Na IY2 jaar dienst in Nieuw-Guinea Bij Cuba op rif gelopen en lek gestoten De „Piet Hein" krijgt stabilisatievinnen BRAZILIAANS ELFTAL. WEER VERSLAGEN JUNKER RUH door JAN VAN GENT Rente schatkistpapier in V.S. weergestegen V.S.O.P. Den Haag-Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) .OEM HAAG, 22 doe. Siaatssecreta- r's Schmeizer heeft in de Tweede Ka- ®ter uiteengezet, dat het beleid van de 'cgering inet betrekking tot de P.B.O. voorlopig wordt voortgezet. Dat bete kent, dat o.a. de regering erop blijft Vertrouwen dat het bedrijfsleven zelf de nodige initiatieven znl nemen 0111 tot net instellen van bedrijfsliehamen te konten. De heer Schmeizer was na tien jaren P.B.o.-beleid niet pessimistisch ge klemd wat de groei betreft. Hij vond dat' Vien wel vijfentwintig jaar mocht ne- Vien om een definitieve balans op te jhaken, maar van een stagnatie kan thans niet gesproken worden. Wel is er 'b enkele bedrijfstakken een zekere apa- wie. De regering wacht af wat de 5-E.R. over het bevorderen van de P-B.O. zal adviseren. Inmiddels blijft "et uitgangspunt, da,t met erkenning Van het bijzonder gróót belang van de ®igen initiatieven van het bedrijfsleven, de overheid ten aanzien van de ontwik keling een eigen verantwoordelijkheid heeft. Het is denkbaar dat moet wor den ingegrepen wanneer een minder heid bij voortduring het totstandkomen Van bedrijfsorganen zou blokkeren. Ieder geval zal afzonderlijk worden be keken. De poging van de Kamer om be paalde vaste gedragslijnen aan te ge- Ven mislukte. Wel heeft drs. Schmeizer met be- belangstelling vernomen van de heer Geertsema (VVD), die zich bijzonder Positief tegenover de P.B.O. uitliet, dat de VVD thans toch wel inziet, dat wan neer bepaalde minderheden onredelijk blijven, de regering een bednjfsschap hij de wet kan instellen. Over wat on redelijk is zei de liberale woordvoerder. ..Bijvoorbeeld het niet willen motive ren waarom men er tegen is ue staatssecretaris was kennelijk ver heugd met deze uitspraak. Andere frac ties toonden zich eveneens verwonderd over de tegemoetkomendheid van de VVD. maar de heer Geertsema vond het de gewoonste zaak van de wereld: .■Een zekere mate van ordening is no dig". Representativiteitcriterium In dit verband is ook de vrijheid van organiseren ter sprake gekomen en de vraag wat het begrip „voldoen de representativiteit" eigenlijk in houdt. De staatssecretaris zei, dat ook op dit punt het beleid onveran derd blijft, ook na het adres van de 53 hoogleraren en de discussies daar over. Het uitgangspunt blijft: vrijheid van organisatie, terwijl de categorale orga nisaties, die aan redelijke eisen van re presentativiteit voldoen, in de gelegen heid moeten worden gesteld mee te kun nen doen in het gehele spel der maat schappelijke krachten. De criteria zpn verschillend. Behalve het ledental moet °-m. ook worden gezien naar de ge- Advertentle Schotse whiskylikeur schiktheid en bereidheid om een bijdra ge te leveren tot een constructief beleid. De heer Geertsema vond dat men theoretisch kan zeggen: organisaties die aan minimum-eisen voldoen moeten kunnen worden ingeschakeld. In de praktijk ontstaan echter moeilijkheden. Daarom moeten wij bereid zijn conces sies te doen. Categorale organisaties dienen volgens hem een binding te heb ben, ,,in een algemeen tehuis" Ie zijn opgenomen. Daarom moet met meer ernst dan tot voor kort de mogelijkheid worden bezien van een vierde erkende vakcentrale. Het meest juiste stand punt had deze liberale woordvoerder on langs gehoord van een vakbondsbestuur der, die hem had gezegd: „Ik zal me nooit tegen een vierde centrale verzet ten, maar wanneer hij er eenmaal is, zal ik hem te vuur en te zwaard bestrij den". Het adres der hoogleraren De heer Geertsema vroeg dit aspect van de zaak niet te verwaarlozen en voorts het resultaat van het beraad over het adres der 53 hoogleraren, dat de regering ernstig moet bestuderen, aan de Kamer te willen mededelén, met na me ook wat betreft de vraag of het ho gere personeel èls groep werknemers moet worden erkend. Ook hiervoor moe ten minimum-eisen van representativiteit worden gesteld. De heer Van der Ploeg (KVP) vroeg om meer aandacht voor het straf- en tuchtrecht vooral met het oog op de bin ding van derden. Een algemeen verlangen van de Ka mer was ook: meer openbaarheid bij de openbare lichamen. Dit zou de P.B.O. slechts ten goede kunnen komen. DEN HAAG, 22 dec. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 januari be noemd tot burgemeester der gemeente Roermond mr. R. G. A. Höppener, oud staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Advertentie LUXEMBURG, 23 dec. Wellnge- llchte kringen hebben medegedeeld dat het gerechtshof van de Europese Ge meenschappen afwijzend heeft beschikt op net voorstel tot een „kleine herzie ning" van het verdrag voor de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, leze kleine herziening, die is voorgesteld door de Hoge Autoriteit en de raad van ministers van de K.S.G., wordt door het gerechtshof onverenigbaar geacht met het verdrag. De kleine herziening had tot doel een verlenging mogelijk te maken van de hulpmaatregelen ten behoeve van werkloze mijnwerkers tot na februari 1960. De herziening was het resultaat van een compromis, daar West-Duits- land zich had verzet tegen een maat regel van algemene strekking. Het is de eerste maal sedert de onder tekening van het K.S.G.-verdrag in 1852 Seweest dat de procedure van de „kleine •fyerzienifig" in werking is gesteld en het is dus ook de eerste maal dat het gerechtshof hierover een oordeel heeft ■ftoeten geven. Uit goede bron wordt vernomen dat het gerechtshof in het bijzonder van HONOLULU, 23 dcc. (UPI) De Nederlandse sleepboot Clyde" heelt gisteren de helft van de sleep die de ■Elbe" een week geleden verloor, be- t'eikt. Hij kwam aan bij het vliegdek- *ehip Mission Bay en begon voorberei dingen te treffen het schip in touw te hemen. De Amerikaanse torpedoboot- Jager Richard Edwards, die tijdens de •torm in de buurt van de Mission Bay t^as gebleven, is nu doorgevaren naar het tweede vliegdekschip van de sleep, de Guadalcanal, die op een afstand van Omstreeks 150 kilometer rondzwalkt. Als beide vliegdekschepen weer in touw zijn gebracht, zal de tocht naar Japan, Waar zij tot. schroot zullen worden ver- ÓVerkt, worden voortgezet. Een Amerikaanse en een Canadese sleepboot zijn nog ter assistentie in de huurt. In de omgeving van Hawaii is nu ook Oen nationalistisch Chinese patrouille boot met tachtig man aan boord in moeilijkheden geraakt. Het schip kreeg door de sterke wind en de hoge zee te hampen met brandstofgebrek. Een Ame rikaanse sleper is uit Pearl Harbour Vertrokken om assistentie te verlenen. oordeel is dat de voorgestelde herzie ning van discriminerende aard is in zo verre werknemers in de ijzer- en staal industrie worden uitgesloten van het genot van eventuele hulp. Het gerechts hof acht het voorts onverenigbaar met het verdrag dat de termijn voor moge lijke hulp niet sterker is beperkt dan tot drie jaar. Het Hof is van oordeel dat de nieuwe beschikkingen een te algemeen karakter dragen. Naar wij van bevoegde zijde verne men, houdt deze uitspraak in dat alle aanpassingshulp op 10 februari 1960 zou eindigen, hetgeen nog eens extra de aandacht vestigt op de moeilijkheden die in het bijzonder in de Belgische mijnen bestaan. Het valt te verwachten, dat de Hoge Autoriteit nieuwe voor stellen zal formuleren en daarover op nieuw overeenstemming zal zoeken met de bijzondere raad van ministers, waar na het nieuwe voorstel weer aan het Hof van Justitie zal moeten worden voorgelegd. CARPAMO !®5 Ö®5 ITAli A n" VE R MÖUtW Dit is de eeuw van reizen en trekken. Tienduizenden kennen Italië en hebben daar ongetwijfeld genoten van de oorspronkelijke Vermouth. Wanneer U Uw gast een Vermouth aanbiedt, dan hoopt hij, dat ook U die Vermouth in huis hebt: dat wil zeggen Carpano „Punt e Mes". In Carpano „Punt e Mes" proeft U wat U in goede Vermouth proeven moet: de harmonisch gebalanceerde kruiden, die op. basis van een goede wijn zo'n verrukkelijke, eetlust opwekkende drank vormen. U móét het beste eisen wanneer het Vermouth betreft, omdat het verschil in kwaliteit zo enorm groot en zo direct proefbaar is. Stel Uw gasten, dié deze fijne Vermouth kennen, niet teleur, schenk ze de oorspronkelijke Vermouth die Carpano „Punt e Mes"_heet. SINDS 1786 IMPORTEURS: Paul Sorbi N.V. Den Haag Levering uitsluitend via Uw wijnleveraneier. Vermouth Carpano r/r fUs f 8.95 Vermouth „Punt 1 Mei" liI lies I 9-3S (Van een verslaggever) HAARLEM, 22 dec. De algemene bondsjaarvergadering van de L.T.B., de katholieke land- en tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, welke heden in Haarlem werd gehou den, werd 's middags bijgewoond door de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, ver gezeld van de deken van Haarlem, mgr W. N. Zjjlstra. Mgr. van Dodewaard ge tuigde in een bezielend woord tot de vergadering van zijn belangstelling voor de agrarische wereld en de vele proble men, waarmee men daar te kampen heeft. Aafi het begin van de vergadering reikte de voorzitter, burgemeester E. J. M. Kolfschoten, van Roelofarends- veen, de gouden ere-insigne van de L.T.B. uit aan twee verdienstelijke le den, de heren J. A. Bergmans uit Mid- denmeer, kringvoorzitter, ên H. P, Zwinkels uit Wateringen, afdelingsse cretaris, die beiden hun functies en ve le andere op agrarisch terrein geduren de een lange reeks van jaren op aller- verdienstelqkste wjjze vervullen. Zonder hoofdelijke stemming of opmer kelijke discussie ging dé vergadering akkool-d met de verschillende praeadvie- Zen, welke door het bestuur waren uit gebracht op de voorstellen van de krin gen. Zo zal het bestuur blijven ijveren voor een betere regeling van de sprei ding van de inkomstenbelasting over een aantal jaren. Indien de straatbelas- ting onjuist zou zijn voor agrarische bedrijven, werd aan de vergadering voorgesteld desbetreffende voorstellen in de gemeenteraden aanhangig te maken. Het bestuur zal bij de betreffende in stanties blijven aandringen op vereen voudiging van de agrarische loonadmi nistratie. Binnen afzienbare tijd zullen de rentezegels verdwijnen, wanneer de arbeids-ongeschiktheidswet van kracht geworden is. Alle aandacht zal het be stuur ook hebben voor de speciale pro blemen, welke eventueel een kortere werkweek met zich mee zóu brengen voor agrarische bedrijven. De geestelijk adviseur, mgr. J. A. G. van der Hoogte, hield een toe spraak tot de vergadering over de ideële aspecten van de L.T.B. als katholieke standsorganisatie. De ka tholieke achterstand op sociaal en cul tureel gebied is thans, vergeleken bij vroeger, al belangrijk ingelopen. Dat dank zij de eigen organisaties, welke van belang zijn voor het standsbewust zijn, voor het zich bewust zijn van de eigen waarde en voor de solidariteit. 's Middags hield het tweede kamerlid de heer W. J. Andriessen een inleiding over enkele aspecten van de ruimtelij ke ontwikkeling in de Randstad Hol land. Hij schetste de verschillende pro blemen en prognoses: in 1980 verwacht men dat ons land 14,2 miljoen inwo ners zal hebben. Bij een jaarlijkse emi gratie van minstens 32.000 mensen (het Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. 0.80.Voordelioe gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.&0 is twijfelachtig, dat die verwezenlijkt kan worden) zouden er in dat jaar een 13 miljoen Nederlanders in ons land zijn. De gemiddelde bevolkingsdichtheid bedraagt in ons land 329 zielen per vierkante kilometer. In het Westen is dat cijfer echter 755, in de Randstad zelfs 2.391. Vele steden kunnen hun „overloop" niet meer binnen hun gren zen opvangen. De centrale overheid heeft bij deze vraagstukken een alge meen leidende en coördinerende taak. De Randstad Holland moet aldus de heer Andriessen haar eigen plaats in het Westen kunnen blijven innemen. Het agrarisch bestanddeel daarvan is alleszins nuttig voor de economie en dient zo volledig mogelijk gehandhaafd te blijven. Daarom is bij maatregelen overleg met alle belanghebbenden niet in de laatste plaats de agrarische noodzakelijk. Er zullen ongetwijfeld offers moeten worden gebracht, wel ke in het belang zijn van de welvaart van ons vaderland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 dec. Mr. van Hall (PvdA) heeft vanmiddag in de Eerste Kamer aan minister Zijlstra de vraag gesteld wat het voornaamste uitgangs punt van diens beleid zal zijn: voorzien in de noden en behoeften waaraan de overheid tot nu toe nog niet is toegeko men of verlaging van de belasting. De Amsterdamse burgemeester toonde zich verontrust over de „grootscheepse reclame-actie van rechtse elementen" voor belastingverlaging. Vergeleken met de Verenigde Staten, aldus mr. Van Hall, zijn de belastingen hier laag. Dat geldt voor de belasting op ondernemin gen en voor de inkomstenbelasting. In de V.S. bestaat ook de hier te lande als socialistisch bestempelde belas ting op de vermogensvermeerdering. Er zijn in Nederland nog zoveel dingen te doen, dat volgens mr. Van Hall voor belastingverlaging nog nauwelijks ruim te is. Errtstig verontrust is hij over de financiële positie van de gemeenten, die zich voor steeds hogere uitgaven zien gesteld. Spreker heeft de indruk gekregen dat de vlottende schuld van de gemeenten de laatste maanden sterk is gedaald, zelfs tot beneden de 600 miljoen. Hij vroeg zich af of dit met de ruime in komsten van het rijk geen invloed moet hebben op het beroep dat het rijk op de kapitaalmarkt wil doen. Door het emissiebeleid van het rijk in mei van dit jaar, aldus mr. Van Hall, is de rente na een aanvankelijke daling gaan stijgen. Het debat over de algemene finan ciële beschouwingen in de Senaat duurt voort. DEN HELDER, 22 dec. Vanmid dag is de ms. onderzeebootjager „Over ijssel", na een verblijf van achttien maanden in Nieuw Guinea, teruggekeerd De 240 thuisgevaren schepelingen zul len 52 dagen verlof gaan genieten. De commandant, kapitein ter zee S. L. de Jong, vertelde van het verblijf in de tro pen veel praktisch nut te hebben gehad. Het technisch personeel heeft alle her stellingen in eigen beheer uitgevoerd. De thuisreis werd gemaakt via Singa pore, Bombay, Djibouti en pireaus. MIAMI, 23 dec. (Reuter-U.P.I.) Het 386 ton metende Nederlandse mo torschip „June" met waarschijnlijk acht of negen opvarenden is maandagavond bfj de noordwestelijke kust van Cuba op een rif gelopen. De kapitein W. de Jong heeft aan de Amerikaanse kust wacht gemeld, dat zijn schip een lek in de bodem heeft en door midden dreigt te breken. Volgens de laatste berichten is de bemanning door een Amerikaanse sleepboot gered en veilig aan wal ge bracht. De „June" was op weg van Nassau op de Bahama-eilanden naar Guate mala. Eigenares van de kustvaarder is een firma in Dublin. Het schip vaart voor Kemp's Scheepvaartbedrijf te Gro ningen. DEN HAAG, 23 dec. Het konink lijk jacht „Piet Hein" zal deze winter tijdens de normale onderhoudsperiode van een slingerdem hngsinstallatie wor den voorzien. Aangezien de toepassing van dit soort installaties bp andere sche pen bevredigende resultaten heeft op geleverd, verwacht men lat het com fort van de koninklijke familie en haar gasten door deze nieuwe installatie aan merkelijk zal worden verhoogd. GUAYQUIL. 8 Via een gelijkspel (1-1) tegen Paraguay, ëeeft Uruguay het voetbalkampioenschap van Zuid-Ameri- ka veroverd. Argentinië legde beslag op de tweede plaats door wereldkampioen Brazilië met 4-1 te verslaan. In dit toernooi was Brazilië al met 3-0 versla gen door Uruguay. DEN HAAG, 22 dec. Bij K.B. is met ingang van 16 januari benoemd tot burgemeester der gemeente Roosendaal en Nispen de heer J P. Godwaldt met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Etten en Leur. Advert itie GASFORNUIZEN reeds vanaf 284.- een piekfijne kauken met 'n j (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 dec. De belasting verlaging, die volgens uitlatingen van minister Zijlstra in 1961 misschien mo gelijk zal zijn, dook bij de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Konter steeds weer op als het grote strijdpunt tussen P.v.d.A. enerzijds en de regeringspartijen K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. anderzijds. Belasting verlaging is alleen al noodzakelijk om Nederland in de pas te brengen niet de E.E.G.-partners, aldus de voorstan ders. Vergelijking met de tarieven in de V.S., die volgens mr. van Hall (P.v.d.A.) hoger zijn, zijn in dit opzicht minder interessant. Overigens wees prof. Hellema (A.R.) erop, dat mr. van Hall verzuimd had de „vrijstellin gen" aan de voet te vermelden waar door de tarieven in de V.S. voor „ge wone" mensen in feite lager zijn. Mr. van Campen (K.V.P.) bestreed de stelling van mr. van Hall, dat be lastingverlaging niet aan de orde kan komen als de overheid zich nog ge plaatst ziet voor noden en behoeften waaraan men In het verleden niet is toegekomen. Mr. van Hall had ge zegd, dat hij zich bezorgd maakte over de „grootscheepse reclame-actie" van „rechtse elementen", een qualificatie waartegen o.a. prol. Hellema opkwam. Mr. van Campen zei dat het tegen woordige kabinet erin is geslaagd om. zelfs ondanks een geringe belastingver laging t.w. in het vrjjgezellentarief, de uitgaven voor belangrijke overheidsta ken als O., K. en W. en Verkeer en Wa terstaat belangrijk te verhogen. De hoogleraren Witteveen (V.V.D.) en Hel lema ging met name de verhoging voor de Kunsten zelfs te ver. „Waar om moet het Rpk tonnen betalen voor schilderijen die men voor zijn verdriet niet in huis wil hebben?", vroeg prof. Hellema. Volgens mr. van Campen was in 1958 terecht voorrang gegeven aan de inves teringen die bijna tot stilstand waren gekomen. Dit jaar zjjn eveneens te recht de loonsverbeteringen aan de beurt. Dan dienen in 1961 de belasting verlagingen aan de orde te komen, al dus de katholieke woordvoerder. Bij de terugkeer naar meer normale verhou dingen kan het Rijk een groter bedrag op de kapitaalmarkt lenen voor kapi taalsuitgaven, die thans nog vrijwel vol ledig uit de belastingen worden gedekt. Mr. van Campen zag hier een marge van 300 miljoen exclusief de woning bouw die thans voor ca. 700 miljoen te boek staat. Daarnaast dienen, volgens mr. van Campen, de overdrachtsuitgaven te worden verminderd. De voorgenomen huur- en melkprijsverhoging met compensatie is al een belangrijke stap, waarbij het huidige kabinet de verantwoordelijkheid op zich neemt GLASGOW, 23 dec. (UPI) Een Fokker „Friendship" van de Ierse luchtvaartmaatschappij „Air Lingus" heeft gisteravond bij Renfrew, in de omgeving van Glasgow een noodlanding moeten maken. Geen der 41 inzittenden liep letsel op. Het toestel was juist uit Glasgow naar Dublin vertrokken toen de motor aan bakboord afsloeg. De piloot keerde naar het vliegveld terug op één motor, maar bij het neerkomen raakte het lan dingsgestel defect en het toestel schoof ongeveer twintig meter over de lan dingshaan. Ambulances en brandweer waren reeds op het eerste alarmsignaal van de piloot in gereedheid gebracht, maar be hoefden niet op te treden. De „Friendships" werden eerst en kele maanden geleden door de „Air Lingus" op de Britse routes ingelegd. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 22 dec. Op de ko mende algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging zal onder meer gesproken worden over het toenemende euvel van het ongeoorloof de schoolverzuim. Een der afdelingen van de N.O.V. heeft een voorstel ge daan tot het instellen van een onderzoek naar maatregelen, welke kunnen leiden tot een snellere berechting van de Een speurdersverhaal 21 „De voordelen dacht ik al te hebben aangestipt, in het voorbijgaan. En de practijk is natuurlijk dood gewoon, dat we de pers inlichten. Kranten zjjn gek op dit soort verhalen. Het heeft alles: de sympa thie veroverende liguur van de teruggekeerde sol daat, die iets totaal nieuws aanpakt en daarin slaagt ook. Dat is Martin Watimena, die plotseling als Prins Voedo succes heeft in Antwerpen. Vervolgens de sno de overval, waarvan de politie niet kan bevroeden wat er achter zit. De journalist die dat verhaal niet wil hebben is niet waard dat hij aan een krant werkt." „Zeggen we alles?" „Is er dan zoveel? Natuurlijk reppen we niet over mijn duistere vermoedens, maar voor de rest hoe ven we niets achter te houden: de overval, de zor gelijke toestand van het slachtoffer, de geheimzinni ge telefonische informatie naar het kamernummer het ontbreken van bruikbare getuigen. Het is niets anders dan de treurige waarheid. De dader zal ei rustig, maar misschien ook overmoedig door wor den." „We hebben bovendien altijd nog het wantrouwen van het publiek mee," zei Segers genoeglijk. „Dc krantenlezer gelooft altijd wel, dat de politie meer weet dan aan de gazetten wordt verteld." „Een ontroerend, maar vermetel vertrouwen. Dii lijkt me intussen wel alles wat er voor ons te doen is, niet? Onder alle omstandigheden moeten we blij ven zeggen dat de toestand van het slachtoffer zeer ernstig en levensgevaarlijk is. Bij dat ene verhaal laten we het dan. Op die manier blijft er voor de dader tenminste nog iets te raden over." Victor Segers knikte bedachtzaam en De Koninck stemde daarmee in. De Inspecteur glimlachte. Hij haalde een streep door de grillige natte figuren op het tafelblad, nam zijn glas en dronk het leeg. Hij bestelde meteen een nieuwe ronde. „Ten afscheid, vrienden." De glazen werden gebracht en de eerste slok werd in alle waardigheid genuttigd. „Ten afscheid," herhaalde Segers gemaakt-som ber. „We zullen u terstond op de hoogte brengen moest er iets nieuws komen." „Zelfde belofte van mijn kant." „En we houden ons aan het schema, als er geen tegenbericht komt: Prins Voedo wordt met zachte handschoenen aangepakt en ogenblikkelijk naar Am sterdam overgebracht als hij daartoe in staat is. De gazetten krijgen een voorzichtig verhaal. De rest noet dan komen van de geachte tegenspelers." Het was even stil, tot De Koninck aarzelend zei: „Wat denkt u, inspecteur, gaat hier ooit een op- ossing komen?" „Al duurt het jaren," antwoordde Segers in Slui ters plaats. „Jonge vriend, in Holland zijn ze alleen evreden als ze een dossier netjes en stofvrij kun nen opbergen." „Net als in Antwerpen. De Koninck, ik geloof dat we niets anders kunnen doen dan ons plan uitvoe ren en verder duimen draaien, sigaretten roken er afwachten." „Wat we dan zo aangenaam mogelijk zullen doen *Jog 'n pintje?" „Dank je wel, ik moet werkelijk weer eens aai Amsterdam gaan denken. Voelt iemand er iets voot me nog even naar mijn hotel te brengen?" Victot Segers meldde zich haastig als vrijwilliger. Hij zette mderweg De Koninck af bij het bureau van diens af deling en reed verder naar de Groenplaats. Inspec teur Sluiter overhandigde hem het geleende rapport, kreeg de toezegging dat hij van de rapporten spoe dig afschriften zou ontvangen, nam hartelijk af scheid van de bazin, wenste haar het beste met haar zoon in Duitsland en keek voor het laatst naar de Groenplaats. De bloemenstalletjes stonden er nog en het waren kleurige plekken in de grijze namiddag. Op weg naar het station vermeden ze te praten over de zaak-Watimena. Victor Segers stapte bij het Cen traal Station even uit om zijn vriend te vergezellen naar het perron. Krachtig drukte hij Sluiter de hand. „Tot toekomende keer. Dan vieren we het sluiten van dit dossier." „Tegen die tijd is er wel een ander, Victor. Pas goed op Watimena, want ik zou het naar vinden als hij nog eens tegen iets hards op liep, met dat hoofd. En bedankt voor alle medewerking." Segers maakte een verachtend gebaar en grinnik te. „Het was ons een groot plezier. Voor De Koninck was het hét avontuur uit zijn jonge leven. Zie goed om u heen, vriend, want er liggen nog donkere din gen in het vooruitzicht. De groeten aan Anne." Sluiter was al halverwege de trap naar de per rons. Hij groette Segers met een brede zwaai van zijn hand en gebaarde dat hji de goedmoedige waar schuwing zou opvolgen. Het station omsloot hem met doordringend lawaai. De trein voor Amsterdam was precies op tijd. Terwijl de sombere hokken van de Antwerpse dierentuin door het raampje nog te zien waren, was inspecteur Sluiter al met zijn gedachten in Amsterdam en bij alles wat hij daar doen moest. Commissaris Zandstra stond bovenaan op het lijst je. Hij moest het in Antwerpen uitgebroede plan van een fiat voorzien en hij deed dat op een grommerige nanier. Hij had het rapport, dat Sluiter nog op de avond van zijn terugkeer had gemaakt, bestudeerd rn van kanttekeningen voorzien: De werkelijkheid vas, dat hij Sluiter altijd zijn gang liet gaan. „Tot op zekere hoogte is het mij best, Sluiter." Die „zekere hoogte" werd nooit nader omschre- /en. Sluiter keerde terug naar zijn kamer en vroeg taar adjudant Speelman. Hem hoefde hij maar in toofdlijnen te vertellen wat er voor nieuws was, want >m details zei Speelman niet te geven, hoewel hij die chteraf altijd zeer zorgvuldig opdiepte uit de rap torten. „Nog in de Kinkerstraat geweest, zoals ik je ge vraagd heb. Speelman?" „Uiteraard. Ze waren er blij mee dat het met de "teer des huizes weer vrij goed ging, naar omstan digheden." (Wordt vervolgd) ouders, die de Leerplichtwet overtre den. Het hoofdbestuur heeft reeds ver klaard deze zaak graag in onderzoek te willen nemen. De initiatiefnemers constateren, dat het ongeoorloofde schoolverzuim eer toe- dan afneemt. De trage gang van zaken bi) de berechting zou daarvoor wel als oorzaak genoemd kunnen wor den. Bovendien is de boete meestal niet in overeenstemming met de overtre ding. De leerplichtige verdient dikwijls meer in de periode van verzuim dan het bedrag van de boete beloopt. Vooral bij het vglo ontstaan aldus vaak moei lijkheden. De klacht, dat de procedure bij de afdoening van leerplichtzaken te veel tijd vergt is niet nieuw. De omvang van het schoolverzuim loopt overigens van plaats tot plaats zeer uiteen. Het euvel schijnt zich over het algemeen op het platteland aanmerkelijk minder voor te doen dan in de grote steden. In een stad als Amsterdam is het voorgeko men, dat spijbelende leerlingen de op roepkaarten, die door de commissie tot wering van schoolverzuim aan hun ouders werden toegezonden, verscheur den, waardoor de ouders er lang onkun dig van bleven, dat hun kind de school niet had bezocht. Daarnaast zijn er ve le ouders, die zelf onverschillig staan tegenover het schoolverzuim. Het is in tussen moeilijk een juist beeld te krij gen van de feitelijke situatie in den lan de omdat men vermoedt, dat in som mige plaatsen van het schoolverzuim te weinig werk wordt gemaakt. Zo ver meldde in het Onderwijsverslag over 1854 een van de inspecteurs, dat vele ouders bij een dreigende vervolging we gens ongeoorloofd schoolverzuim het hoofd van de school onder druk zetten door aan te kondigen, dat zij hun kin deren naar een andere school zouden sturen. De zaak wordt dan niet altijd doorgezet en het kan zjjn, dat hierdoor in sommige streken een geflatteerd beeld ontstaat. voor een door het kabinet-Drees uitge stippeld beleid. Het Rijk krijgt dan meer mogelijkheden voor bevordering van de economische expansie door col lectieve voorzieningen. Op dit terrein is ook een slagvaardiger conjunctuurbe leid mogelijk dan bij de overdrachts uitgaven, die veelal aan wettelijke be palingen zijn gebonden. Mr. van Cam pen herinnerde eraan, dat dr. Drees jr een soortgelijke gedachtengang heeft ontwikkeld. Beperking overheidsuitgaven Prof. Witteveen vond de beperking van de overheidsuitgaven te gering. Hij becijferde, dat de overheidsuitga ven in tegenstelling tót de opvatting van minister Zjjlstra (relatief achter blijven bij de groei van het nationaal inkomen) op zjjn gunstigst niet meer zijn gestegen dan het nationaal inko men. Daarbij komen echter extra-uit gaven. die niet in de begroting zijn verwerkt, en die een reëel gevaar voor inflatoire impulsen inhouden. Vrij sterk was de wens naar een be lastingvrije conjunctuurreserve voor het bedrijfsleven. „In Zweden zijn er gunstige resultaten mee bereikt," aldus prof. Witteveen. Mr. van Campen had nog een tweetal losstaande wensen. Hij vroeg om een beperking van de huidige praktijk van de handelsbanken om „bankboekjes" uit te geven waarop de wet toezicht credietwezen niet van toepassing is. Ook wilde hij een gewijzigd systeem van belastingheffing voor gehuwden, waarbij nian en vrouw ieder voor de helft van het totale inkomen worden aangeslagen. De terugkeer naar meer normale ver houdingen geldt volgens mr. van Cam pen ook voor de financieringsmogelijk heden van de lagere overheidsorganen. Hij „geloofde niet meer" in de bezwa ren van minister Zijlstra. Mr. van Hall had de indruk gekregen dat de vlotten de schuld van de gemeenten juist de laatste maanden is gedaald, misschien zelfs tót beneden de 600 miljoen. De fi nanciële situatie van de gemeenten wordt echter steeds slechter door de stijgende uitgaven o.m. wegens bijko mende kosten van de woningbouw. De Amsterdamse burgemeester vroeg zich af of het Rijk zich in zijn beroep op de kapitaalmarkt niet kan beperken nu de normale inkomsten ruimer vloeien. Over de wetsontwerpen die tevens aan de orde waren t.w. de verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen, verlaging van het ongehuwdentarief en de vergemakkelijking van fusies werd nauwelijks een woord gesproken. Drie-maands schatkistpapier haalde bij de deze week gehouden tenderin- schrijving in de Ver. Staten wn nieuwe recordprijs van 4.670 pet. Het vorige hoogtepunt was 4.638 pet óp 7 decem ber. Vorige week was de rente gedaald tot 4.535 pet. Voor haifjaarspaier werd 4.940 pet betaald, dat is iets onder het tot dusverre bereikte hoogste punt van 4.969, dat eveneens op 7 december werd geregistreerd. Vorige week was de ren te voor halfjaarspapier 4.833 pet. Advert tie COGNAC (Bevbermd ^KS. O.V door franse de JAHENNf4Jv»CC CC CUAC De cognac met het verrukkelijke bouquet IMP.yVILMERINK EN MULVER nV/amstewb^m Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. DEN HAAG, 22 dec. De Rijksweg Den Haag-Wassen a a r-A 111 s terd a m zal binnenkort nabij Oegstgeest, waar de weg tan vier in drie rijstroken over gaat, beter worden beveiligd. Op voor stel van de KNAC. zo deelt deze orga nisatie mee, zal Rijkswaterstaat hier meer en duidelijker borden plaatsen, om te waarschuwen voor de wegver smalling. Het verkeer uit de richting Amsterdam zal straks op geruime af stand van de flcssehals ter linker- en rechterzijde van de baan dergelijke bor den vinden. Deze borden zullen aan de rechterzijde van de weg in steeds gro ter formaat herhaald worden. Voor goe de zichtbaarheid bij avond zal worden gezorgd. Eind 1962 zal het hele gevaarlijke weggedeelte tussen Maaldrift en Oegst geest (met de smalle brug bij de Haag se schouw) gemeden kunnen worden. Deze punten zullen dan verbonden zijn door een geheel nieuw weggedeelte met gescheiden rijbanen en twee rijstro ken in elke richting dat westelijk van de Haagsche schouw via een bre de brug over de Oude Rijn wordt ge leid. Het terugbrengen van de drie rijstro ken tot twee, zou naar de mening van de KNAC de capaciteit van de weg op onaanvaardbare wijze beperken. Tegen een inhaalverbod, zelfs in één richting, bestond hetzelfde bezwaar. De erva ring heeft geleerd dat een dergelijk ver bod slechts effectief werkt over maxi maal anderhalve kilometer. In dit geval zou het inhaalverbod moeten gelden over ongeveer drie kilometer en op stoppingen (met bet risico van ketting-, botsingen) zouden er met gevolg van zijn, aldus een communiqué.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7