EEN SEMINAIRE ZONDER KAPEL Nieuw voetbalspel gedemonstreerd voor leden van Aeolus-voetbal Vredes-Prins F-27 Indrukwekkend vergezicht van een galerij in Nazareth Hoe BRUSSEL zich op het Kerstfeest voorbereidde 10 Fokker toestellen voor Turkse luchtvaart mij Vragen over brugdefecten Vooral voor junioren goede leerschool Bisschop van Akka Drukte op straat en in gezin Order van ca 25 miljoen Brand in oliebak van autosloperij Slepers met Kerst buitengaats Vrachten markt bij auto-ongeluk betrokken Prins Viclor Emmanuel Kilima Hawaiians vijfentwintig jaar Letterkundige opdracht voor Anna Blaman Hoofdman Boone werd geen voorrang verleend Euralliance opgericht N S C—N D C DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 Cnr Klei sterke zie pag Deelneming A'damsche Bank 2 stalles... -*i Bijzondere Noden. Mgr. Hakim vormt nieuwe Het gehele wereldbeeldzoals zich dut momenteel voor ons aftekentis bepaald niet bemoedigend. Het grote menselijk ideaal van vrede en vriendschap onder de volkeren schijnt verder weg dan ooit tevoren. Men doet koortsachtig pogin gen om elkander te verstaanmaar de spraakverwarring is Babylonisch. Diplo maten confereren dag en nacht en zoe ken in hun gesprekken steeds weer naar een nieuw houvastnaur nieuwe aan knopingspunten om het gesprek op gang te houden. Een van de hoogst verant woordelijke leiders maakt een wereld reis, Eisenhower jaagt achter de vrede aan, probeert eenheid te scheppen en andere politieke leiders ervan te over tuigen, dat het enige redmiddel voor de wereld is om straks op de topconferen tie zich verzekerd te weten van de steun van de gehele westelijke wereld, die in alle oprechtheid maar één doel heelt: wereldvrede. Waar is er op de wereld op dit mo ment eigenlijk een plek te vindenwaar werkelijk van vrede en rust gesproken kan worden. KongoRoeunda-Üroendi Algerije'libelIndia, China, Formosa Hongarije, Rusland, het is slechts eet. greep uit die wereld, waar miljoenen mensen in een directe on-vrede leven en waar tegelijkertijd miljoenen van alles tekort komen. Wij dienen óns dit alles welbewust voor de geest te halen, opdat we voor onszelf zouden voorkomen, dat het ko mende kerstfeest alleen een feest van geslachte kippenhazen, konijnen nl fazanten zou zijnopdat wij niet ver blind zouden worden door de roman tiek van de verlichte en versierde kerst bomen. Enkele dagen zal het volkomen stil zijn op het diplomatieke front, niet om dat de heren EisenhowerMac Millun de Gaulle en Kroestsjef niet aan hun kersttafel gestoord mogen wordenmaar omdat DE VREDE ZELF zich komt nestelen temidden van de mensen Kerstmis is het feest van vrede, ver lossing en bevrijding. Op toto's in onze kranten en bij het fïlmnieuws in de bioscopen hebben we de begroeting van Eisenhower kunnen zien: Welcome, prince qf peace wei komvredes-prins, stond op machtige spandoeken geschreven als een kreet van de mensheid, die verlangt naar het einde van spanning, onrust en onmenselijk heid Boven al onze kribben, aan de top van al onze kerstbomen, op alle re dame-zuilen der steden, in flitsende neonverlichting zouden deze woorden moeten prijken, opdat onze geesten ge dwongen zouden worden terug te ke ren naar het hart van dit kerstfeest, dm klopt in een voederbak. Talloze kersi boodschappen zullen de wereld door ge zonden worden door mensendie van goeden wille zijn. Dat is dan ook d< troostende gedachte, die ons weer moet geeft, want het is een hemelse belofte dat vrede zal zijn aan alle mensen, die van goeden wille zijn. Laten wij elkaar toewensen, dat dit kerstfeest onze eigen goede wil wee/ eens verfrist en oplaadt, dat de goca< wil van alle grote en kleinere wereld!v. ders weer eens een versterking onder gaat, opdat wij met nieuwe moed de weu kunnen voortzetten naar de V rede, die ons beloofd is en die met Kerstmis weet onder ons komt. Twee stalles bestelde de man. Binnen klonk het Credo Een paar uur later zou op de zelfde plaats een film worden vertoond van een revolver- held, die de Bank van Monte Carlo op stelten zette Christen-Arabische elite BRUSSEL zich JVTAZARETH, dec. Achter ons repeteert het jon- O genskoor van het Melkietische kerkje. Wij staan Dp de bovenste galerij van het Séminaire St. Joseph. Voor ons ligt een stuk Nazareth. Kapelaan J. Sanders Jit Heemstede, die hier werkt aan zijn promotie op een Arabisch onderwerp, wijst op de ruïnes, ver weg, van het Arabische dorp Zar'lin. Daar heeft vroeger Izr'ael of Jizreël gelegen, de hoofdstad van de konin gen Achab en 'Omri in de negende eeuw voor Chris tus. Met de naam Jizreël is onverbrekelijk verbonden het verhaal van Nabot, die zijn wijngaard niet wilde afstaan aan koning Achab en op wie toen door toedoen van koningin Izebel zoiets als een gerechtelijke moord werd gepleegd. Nog wat verder weg, aan de grens met Jordanië, zien wij vaag de omtrekken van de berg Gilboa, waar koning Saül, zijn drie zonen en zijn wa pendrager op één dag sneuvelden in de strijd tegen de Filistijnen. „Geen dauw en geen regen, bergen van Gilboa, dale op uw velden, o bergen des doods", zo dichtte toen David zijn klaaglied. Nagenoeg recht naar het oosten ligt de berg Tabor, volgens een oude overlevering de plaats, waar Jezus van gedaante ver anderde: „Zijn aanschijn schitterde als de zon en zijn klederen werden wit als sneeuw". De legende wil, dat Melkisedek, koning van Salem en „priester van den allerhoogsten God" op de berg Tabor brood en wijn offerde, toen Abraham terugkeerde van zijn overwin ning op Kedor Laómer. De berg Tabor speelde een be langrijke rol in de gelukkige slag, die Barak op aan raden van de profetes Debora leverde tegen de kanaanietische legeroverste Sisera. Ook zijn op de top van de berg ooit heidense altaren gebouwd, waarover de profeet Osee zijn volk zo duchtig heeft onder houden: „Luistert nu, priesters; huis van Israël, let op; huis des konings, hoort toe: want u geldt het von nis! Want gij zijt een strik voor Mispa geworden, een net, over de Tabor gespannen, en een diepe groeve voor Sjittim, maar Ik zal u allen een gesel zijn!" Er zijn ter wereld heus wel galerijen, vanwaar men op een minder indrukwekkend landschap neerblikt dan deze hier, in Nazareth. De jongens achter ons beginnen steeds luider te zingen, niet alleen omdat zij zondag a.s. een goed figuur willen slaan tegenover pastoor Nathanaël, maar ook, omdat zij weten, dat vandaag de bisschop van Akka, mgr. Georges Hakim, in het séminaire verblijft. Met de persoonlijke jurisdictie over de omstreeks 16.000 Grieks-katholieken in Israël had men moeilijk iemand kun nen belasten, die charmanter, scherp zinniger en doortastender is dan mgr. Hakim. Hij neemt al zijn bezoekers voor zich in, ook en niet in de laatste plaats zijn Joodse bezoekers, al zullen deze laatsten nimmer vergeten, dat hij een Arabier is. Een flinke dosis natio nalisme is hem niet vreemd, maar mgr. Hakim is in de eerste plaats een rede lijk en practisch bisschop. Mgr. Georges Hakim, Onmiddellijk na de Sinaï-campagne in 1956 heeft hij een bezoek gebracht aan het door de Israëliërs bezette Ga za en hij heeft toen niet geschroomd openlijk te verklaren, dat die bezetting op militair volkomen correcte wijze was geschied en dat de gruwelverha len, die de Egyptische radio toen ver spreidde, elke grond misten. Hij is nu volkomen bereid rekening te houden met het voortbestaan van de staat Israël de Arabische radiozen ders in de omliggende landen pogen hun luisteraars in Israël er telkens van de, op de behoefte in het eerste jaar of op de beschikbare geldmiddelen. Zo staat het seminaue nu op een heu vel boven het oude Nazareth, een mo dern en efficiënt gebouw, maar ook een onvoltooid gebouw. Want voorlopig is er geen geld voor de nieuwe vleugel, die toch zo dringend nodig is en evenmin voor de definitieve kapel. Het aantal Arabische middelbare scholieren neemt gelukkig met de dag toe, maar er is een dringend gebrek aan ruimte. De enige expansie, die thans nog mogelijk is, gaat ten koste van de kapel. „De voorlopige kapel hebben we, ge loof ik, al op vier verschillende plaat sen in het séminaire gehad", zegt de bisschop. „Jezus is bij ons bepaald de armste man in Nazareth". Er begint iets in zijn ogen te schitteren: „Weet u, dat wij geen missie-gebied zijn? Wij Melkieten beschouwen ons als de nako melingen van de oorspronkelijke chris tenen in Palestina. Maar dat maakt onze positie financieel natuurlijk niet gemakkelijker. Zouden de katholieken in Nederland ons nu niet willen helpen met de bouw van onze definitieve kapel, hier bij het séminaire in Nazareth?" Kapelaan Sanders maakt vlug enkele optimistische berekeningen; hij goochelt met aantallen abonné's en laat zelfs zijn gedachten gaan over de katholieke radio-luisteraars in Nederland. Maar mgr. Hakim houdt op zijn tijd meer van een zekere frontverandering. „Kom", zegt hij, „we zullen in een an dere kamer de koffie gebruiken. Dan zal ik u een anecdote over de paus ver tellen, die ik bij mijn laatste bezoek ad limina heb gehoord". „Na afloop van een plechtigheid, waarbij de paus een aantal missiekrui- sen had uitgereikt, hield hij een zuster staande en vroeg haar, wie zij was en naar welk land zij zou vertrekken. De zuster in kwestie, die moeder-overste was van de Zusters van de Allerheilig ste Drieëenheid, raakte in verwarring en zei: „Heilige Vader, ik ben moeder overste van de Drieëenheid". De paus schoot in de lach en zei: „Kijk, kijk, ik ben maar plaatsbekleder van de Tweede Persoon; dan bent u nog ho ger dan ik". De blikken van mgr. Ha- kim glijden, als ieder voldoende ge lachen heeft, naar de maquette, die in een hoek van de kamer staat. Met een verontschuldigend gebaar zegt hij: „Ja, dit is het ontwerp van Nemes in zijn geheel. En dit hier moet de kapel wor den". H. J. NEUMAN te overtuigen, dat de Joodse staat niet meer dan een onfortuinlijk intermezzo is, een aflopende affaire en zijn stre ven is erop gericht zijn Arabische ge lovigen te brengen tot een volledige uit oefening vaj hun rechten en plichten als Israëlische staatsburgers. „Monseigneur Hakim," zegt dr. Colbi, hoofd van de afdeling christe lijke zaken op het Israëlische ministe rie van godsdienst, „is net als prof. Mazar, rector-magnificus van de He breeuwse universiteit. Telkens wanneer hij terugkomt uit het buitenland, heeft hij een nieuwe school of een nieuwe fa culteit in zijn zak". De bisschop van Akka „San Gio vanni d'Acri" heeft een financiële Een kijkje in de oude marktrwijk, de „Souk", te Nazareth. Maar juist hier, in dit Séminaire St. Joseph te Nazareth, heeft hij met een grote moeilijkheid te kampen. In 1948, toen Israël gedwongen werd zijn staatsgebied met het zwaard af te bakenen, zijn honderdduizenden Arabieren uit het land gevlucht. En daaronder bevond zich ook de christe lijke elite. De Arabische christenen in Israël en trouwens ook de Islamieten zullen altijd een soort tweede-rangs bur gers blijven als zij verstoken blijven van eigen leiders. knobbel, waar, naar men zegt, bet hele katholieke Oosten van profiteert. Vandaar, dat mgr. Hakim is begon nen aan de bouw van het Séminaire St. Joseph. Het is, anders dan de naam zou doen vermoeden, géén se minarie, maar een Grieks-katholieke middelbare school met internaat. Abraham Nemes, de architect in Hai fa, heeft mgr. Hakim althans voor één ramp behoed. Hij heeft zijn ont werp meteen afgestemd op de uitein delijke behoefte aan schoolruimte, zo als de bisschop die heeft geraamd, en niet, zoals mgr. Hakim eerst wil- „Zelf heb ik nooit een bal getrapt, Maar al luisterend naar de sportvcrsla- gen over de radio kwam ik tot de ont dekking, dat het aan het wezenlijke van voetbal nl. het samenspel heel vaak ont brak". Dit was voor de heer J. Boogerd de basis voor een nieuw spel. Enkele ja ren geleden ontwikkelde hij een voetbal spel, waarbij het vooral aankomt op po sitie kiezen en hersens gebruiken. Hij liet dit spel testen door vooraanstaande personen uit de voetbalwereld o.a. ir. Van Emmens, de trainers Hardwick, Denis Neville en Jaap van der Leek .Deze» hadden allen niets dan lof voor het door de heer Boogerd ontwikkelde spel. Na enkele jaren van experimenteren is het spel nu onder de naam „Corner" door een grote fabriek van gezelschaps spelen in produktie genomen en de ont werper is van plan verschillende sport clubs af te gaan om er mee te demon streren. Gisteravond was hij daarvoor in de eetzaal van het St.-Franciscuscollege om voor bestuur en leden van Aeolus voet bal dit spel te demonstreren. Het spel vertoont gelijkenis met dammen of scha ken, zet voor zet worden de twee maal elf spelertjes verplaatst, waarbij door stippen wordt aangegeven hoeveel plaat sen ze vooruit mogen. Het komt hierbij Gcnève, 22 dec. Prins Victor Ema nuel, de 22-jarige zoon van ex-koning Um- berto van Italië, is gisteravond met zijn snelrijdende Ferrari-sportwagen tegen een lantaarnpaal gereden, toen hij een vriend liet zien wat hij uit de wagen kon halen. Het ongeluk gebeurde op een hoofdweg langs het Meer van Genève. De prins zelf bleef ongedeerd maar zijn vriend, Alexandre Baioianoe, een Ara bisch student, werd door de schok uit de wagen geslingerd en liep enkele hoofd wonden op. De politie heeft het rijbewijs van de prins ingetrokken en de zwaar be schadigde Ferrari hangende het onder zoek in beslag genomen. Volgens de poli tie is het niet de eerste keer dat de prins, die ervan houdt met grote snelheid te rij. den, een ongeluk krijgt. Volgens een plaatselijk blad in Genève hebben drie vrienden van de prins een, fotograaf aangevallen, die een foto van de verongelukte wagen wilde maken. Zij schopten hem de camera uit zijn handen, aldus het blad. De Kilima Hawaiians bestaan 25 jaar en dat wordt de Eerste en Tweede Kerst dag gevierd in het Concertgebouw te Am sterdam. Een reeks bekende kleinkunst- artiC6ten zal op beide dagen hun mede werking aan het feestprogramma ver lenen. In brede kringen genieten de Kili ma Hawaiians populariteit, ook over de landsgrenzen. Meer dan een miljoen grammofoonplaten met hun muziek zijn er verkocht. Drie mannen van de marine begonnen 25 jaar geleden het ensemble. Korte tijd later kwam daar de vrouw van de leider van het gezelschapje. Bill Buysman, bij als zangeres en uklele speelster. Vóór maar ook in de oorlog hebben de Kilima's met hun Hawaiian-, krontjong- en Zuid- afrikaanse liedjes over de radio velen aangename afleiding bezorgd. Na de be zetting trokken ze veel naar het buiten land, waar hun amusement ook in de smaak viel. Hoe populair dit ervaren en semble nog is, zal bij de jubileumviering straks wel blijken. DEN HAAG, 23 dec. De staats secretaris' van O., K. en W., mr. Y. Scholten, heeft aan de letterkundigen Anna Blaman te Rotterdam en Jo Boer te Parijs opdracht verleend tot het schrijven van een roman. AMSTERDAM, 23 dec. De Turkse luchtvaartmaatschappij „Turk Hava Yol- lari" heeft in Istanbul een contract ge tekend met de vertegenwoordigers van de N.V Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker op Schiphol en de Ameri kaanse vliegtuigenfabriek Eairchild in Hagcrstown voor de aankoop van tien srhroefturbinevliegtuigen van het type F-27, waarvan er vijf door Fokker Schip hol en de andere vijf door Fairchild zul len worden geleverd. Turkish Airlines vliegt behalve met de moderne Vickers Viscount, ook nog met een groot aantal DC-3"s. Door de aankoop van het Fokkertoestel kunnen de DC-3's successievelijk worden vervangen. Do koopsom bedraagt 63 miljoen Turkse lira. Hoewel niet vaststaat welke premie de Turkse regering heeft vastgesteld ten aanzien van de Turkse lira voor deze ge deeltelijk Nederlandse, gedeeltelijk Ame rikaanse aankoop, is het in het interna tionale goederenverkeer tussen Nederland en Turkije gebruikelijk dat de Turicse» lira kan worden gewaardeerd op ongeveer veertig cent. De aankoop van de tien schroefturbinetoestellen bij Fokker en Fairchild vertegenwoordigt dus een waar de van ongeveer 25 miljoen. In de over eenkomst staat een bepaling volgens wel ke tevens een bedrag aan reservedelen word: besteed. Het eerste toestel zal in juni I960 worden afgeleverd. Naar wij van de zijde van de Fokker fabrieken nader vernemen is door deze bestelling van de Turkish Airlines het aantal vaste orders gestegen tot 63. ter wijl Fairchild volgens de laatste gege ven® een orderlijst heeft van 83 toestel len. Totaal zijn dus bij beide fabrieken 146 vliegtuigen van het type F-27 besteld, in welk aantal de opties niet zijn begrepen en evenmin wordt daarbij melding ge maakt van de nog hangende onderhande lingen met diverse luchtvaartmaatschap pijen in de wereld De F-27 door Fokker i gt maakt wordt de „Friendship" genoemd, die van Fairchild heet F-27. Straks zullen de klokken over heel de wereid jubelend Kerstdag aankondigen, het geboortemysterie van de Heiland. Honderdduizenden, miljoenen zullen de nachtmissen bijwonen in hel verlichte kerken waarvan de brandglasramen. die men van buitenuit in ontelbare kleuren j zal zien schitteren, evenveel mystieke ba-! kens zullen zijn die aan de komenden alvast de blijde boodschap zullen uit-, stralen van Puer natus est nobis, in deze! stille heilige nacht. Er zal ineens dichterliikheid alles komen overstromen. In verbeelding zullen velen naar oude boeken grijpen, waar dik wijls veel wijding van uitgaat en er an tieke liederen lezen, zoals dit: i Herders, Hij is gheboren in 't midden van den nacht, die so lanek van te voren de waereld heeft verwacht. Vrolyck, o herderkens. songhen ons d' enghelkens, songhen met blydc stem: Haest u naer Betlehem. Volgende strofen herhalen dan: hoe ..arme lieckens" hun „ghebuerkens" heb ben gewekt en men samen met bly geschal van doedelzak en schalmei in mane schijn ging naar de Kribbe, „waer een clijn kindeken ligt op stroy, een kindeken dat soet is als een lammecken en in wiens oogjes tranen blinken". De herderkens troostten dan het Kinde- ke aldus: lek nam myn fluytjen, een ander die nam syn moeseltjen, en dus fluyten en songen voor 't soete Kindeken: Na-na-na. Kintjen teer, sus-sus en krijt niet meer, doet u clijn ooghskens toe, sij sijn van krijten moe. Terwijl Maria in volle verrukking naar har Kind staarde stond Jozef er verlegen en onbeholpen bij: Sint Jozep stond in benauwen met sijn hoedjen in sijn hand nevens Onze Lieve Vrouwe, 't was droefheid ten allen kant, en alwaer hij hem keerde en alwaer hij hem wendde, hy sag niets als ellende. Andere vrome liederen zijn sedertdien gekomen, met niet minder wijding er in. Hoewel in steden ais Brussel het pro fane soms aan het mystieke wordt ge koppeld door dure eet- en drinkgelagen, met muziek en dans en cotillons, toch wordt hier en elders Kerstmis sterk over wegend nog op christelijke wijze gevierd. Eeuwen lang had men thuis in de kerst week met kaarsen verlichte kribbetjes, die men Bethlehems noemde. Er hingen toen nog vele kapellen aan gevels in de straten en ook daar werden kaarsen bij aangestoken. Aan het einde der vorige eeuw deed de kerstboom zijn intrede in de wonin gen, waar hij stilaan de kribben begon te verdringen, waardoor veel van de kerstmystiek verloren ging. Dat duurde gelukkig niet lang, want al is en blijft de kerstboom er nog, er staat bijna over al een kribbetje bij, met de glanzende ster er boven, en zingende engelen, die vrede beloven aan de mensen van goede wil. Men ziet die ook in veel etalages, waar men er soms meesterstukjes van vrome intimiteit van heeft gemaakt. Sedert enkele jaren viert men in de hoofdstad en in andere steden van België ook Kerstmis op straat. Op verschillende plaatsen zijn stalletjes van Bethlehem gebouwd, met soms meer dan levens grote figuren uit het kerstverhaal. Er staat er zo een op de beroemde Grote Markt, dicht bij een uit Finland ge komen reusachtige kerstboom vol licht en glanzende versieringen, midden een De lieer J. Boogerd in een demonstratie- partij tegen een van de bestuursleden van Aeoius, terwijl trainer Van Kilsdonk een vraag stelt, die naar de ernst van de heer Boogerd te oordelen niet mals is. Er omheen bestuur en leden in ge spannen aandacht. woud van kleine kerstbomen. Al sedert verschillende dagen komen zangkoren er kerstliederen bij zingen. Groten en kleinen staan daar ingetogen bij te luis teren. Aan schoolgaande kinderen werd gevraagd, bij de kribbe in hun buurt speelgoed en lekkernijen te plaatsen, voor minder door het lot begunstigde kin deren uit weeshulzen, hospitalen, instel lingen voor abnormale kinderen, of uit doofstommen-instituten en dergelijke. Zij worden tevens ook aangespoord de ouden van dagen evenmin te vergeten, die in oude mannen- of vrouwenhuizen wonen, en voor de eersten pakjes tabak en voor de tweede versnaperingen bij de kribbe te leggen. Snuif is voor die mensen eveneens zeer welkom. Zij vergeten daarbij ook niet de schamele armen, en de kinderen uit het rampgebied Fréjus. Zijn er mensen die Kerstmis met réveil- lons in dure restaurants vieren, bij de overgrote meerderheid geschiedt de vie ring in de kerk en daarna binnenshuis, bij kerstboom en kribbe, onder de mistle toe en bij welgevulde tafels. Voor deze laatste, en ook voor de vele kerstgeschenken die men elkaar doet. boden de magazijnen weken lang de grootste variëteit van alles wat lekker en aangenaam is. Hoe meer de grote dag naderde, hoe drukker was het in de winkelbuurten, waar men, vooral in de a giorno verlichte Nieuwstraat, op bepaal de uren over de hoofden had kunnen wandelen. Wij hebben ons afgevraagd, waar de mensen toch het geld vandaan haaiden om na de pas achter de rug zijnde Sint- Nicolaasfeesten en met die van het nieu we jaar in het verschiet, toch nog zo vele en dure want niets is hier goed koop! dingen te kunnen kopen? Zo goed als iedereen .was met één of meer pakken beladen. En het waren heus nipt de zogenaamde hogere standen, die zich daarin het meest onderscheidden. De „kleine mensen" deden niet onder voor de andere. Integendeel! Nooit heeft de „kleine man" het hier zo goed gehad als thans. Dat hadden wij al vorig jaar tijdens de Expo, die „zondag" van zes maanden lang, kunnen constateren. Wij dachten dat daarna de portemonnee toch leeg moest zijn, maar wij waren er glad naast. Er schijnen hier geen armen meer te zijn! Zojuist lazen wij ergens, dat voor de ge middelde Engelsman Kerstmis bijkom stige uitgaven van 2800 tot 7000 Belgische franken betekent. Wij zouden hier wei eens kerststatistici aan het werk willen zien, om uit te maken wat de gemiddelde Belg daar voor uitgeeft. vooral aan op de juiste positie kiezen en samenspelen, met lukraak „trappen", hier zetten komt men niet tot een goal. Het spel wordt gespeeld zonder bal, maar dit blijkt bij beoefening geen enkel be letsel te zijn. De trainer van Aeolus de heer W. van Kilsdonk, oud-speler van Feijenoord was enigermate teleurgesteld, want voor trai ning heeft het spel geen nut, wel komen herhaaldelijk spelsituaties uit de werke lijkheid voor, maar het is een spel voor liefhebbers van voetbal en niet om aan de hand van poppetjes spelsituaties te verduidelijken, en tactisch inzicht aan te kweken. Vooral voor junioren kan dit spel ech ter bijzonder veel goed doen; het kweekt liefde aan voor het spel, ze leren hun hersens te gebruiken en ze kunnen zich er plezierig mee vermaken. Waarschijn lijk zal het bestuur van Aeolus, dat in zijn geheel niets dan lof had voor het spel overgaan tot de aanschaf van een exemplaar voor de junioren. ROTTERDAM, 23 dec. Om kwart voor vier vanmiddag is brand uitgebroken in de autosloperij van de fa. Bossche aan de Beigse Linker Rottckade. Het vuur was ontstaan in een bak met olie en afval. De enorme rookontwikkeling die hierme de gepaard ging, was voor de bevelvoer der aanleiding middelalarm te maken. De brand werd echter binnen korte tijd ge- blus' met twee stralen op de waterleiding. Aanwezig waren K4, G7, AIO, L2, blus- eenhcid 213 en 214. De brand had echter een minder pret tig gevolg voor hoofdman A. Boone. Toen deze het middelaiarm kreeg, begaf hij zich onmiddellijk in zijn eigen personenwagen naar het terrein van de brand. Bij het passeren van het kruispunt Rozenlaan— GordelwegRoderijsestraai verleende een zandauto hem geen voorrang, ondanks het feit dat hoofdman Boone gebruik maakte van het blauwe signaallicht en de twee- tonige hoorn. Beide wagens kwamen in botsing. De personenwagen werd zwaar beschadigd, doch de heer Boone liep geen let6el op. Een passerende brandweerwa gen van de dienst materieel bracht hem uiteindelijk toch naar de brand. De blus- singswerkzaamheden stonden o.l.v. brand meester Hobbezak. ROTTERDAM, 24 dec. - Het chr. hist, raadslid ir. P. Boersma heeft naar aan leiding van de ongelukken bij de Spaan se Brug en de Parksluisbrug enige vra gen tot B. en W. gericht. Hij vroeg o.m. naar de oorzaak van het ongeval bij de Parksluisbrug. Voorts vroeg hij, of er meer bruggen in Rotterdam van het systeem of de materialen van deze brug gebouwd zijn en of het nadere onder zoek naar de oorzaak van het ongeval met de Spaansebrug reeds resultaten heeft opgeleverd. Tenslotte vraagt de heer Boersma of ook andere beweeg bare bruggen in Rotterdam dezelfde draaiconstructie hebben, of daarnaar een onderzoek is ingesteld en wat de redenen zijn, waarom de beweegbare brug over de Binnenhaven is gerepa reerd en welke kosten hiervoor gemaakt werden. ROTTERDAM, 24 dec. De schepen van Leen Smit en Co's Internationale Sleepdienst, dié de laatste weken in het nieuws hebben gestaan, zullen de Kerst dagen op zee doorbrengen. De Zwarte Zee heeft de reuze-tanker W. Alton Jones vastgemaakt en heeft na een reis voor de boeg van 5000 mijl naar Newport News. Morgen zal ook de sleepboot Hudson de ze door tnachineschade getroffen tanker bereiken en tezamen zullen de sleepboten hun Kerstvrachtje door de lange deining heen in veiligheid proberen te brengen. De Elbe, die zijn sleep heeft verloren, wordt nu op zijnbeurt gesleept en be vindt zich op de Stille Oceaan op weg naar Honoloeloe. De Clyde en de de Ca nadese Sutbury hebben de beide losge slagen vliegdekschepen met elk acht Nederlandse runners aan boord aan de tros en zetten koers naar Jappen. DEN HAAG, 24 dec. Bij de op 23 december gehouden gecombineerde uit gifte van f 300.000.— gewone aandelen en f 600.000— 5 procent 15-jarige conver teerbare obligaties hebben houders van claims voor beide emissies ten voile van het insehrijvmgsrecht gebruik gemaakt. HAARLEM In de buitengewone ver gadering van aandeelhouders van Van Waveren's Koninklijke Graanhandel te Haarlem is aan de directeur, de heer K- van Beem, eervol ontslag verleend. D® heer Van Beem werd tot commissaris ge kozen. Een nieuwe directeur werd niet benoemd. WASHINGTON Op basis van de anti" trustwetten heeft de Amerikaanse rege- ring, via het ministerie van Justitie, een aanklacht ingediend tegen de Singer Ma nufacturing Company, een fabriek van naaimachines. die ervan beschuldigd wordt in samenspanning met de Bernia- fabrieken in Zwitserland en de Vigorell'" fabrieken in Italië een trust gevormd te hebben, die ten doel had de Ameri kaanse markt voor zigzag-naaimachines te monopoliseren. De beide ondernemingen die aan dit plan medewerkten zouden, zoals in de aanklacht wordt beschreven, bepaalde patenten ter beschikking van Singer heb ben gesteld, waardoor deze fabriek 'n staat werd gesteld Japanse en Europe^* concurrenten uit de markt te werken. 1938 had Singer, volgens de aanklacht' 66 percent van de markt voor zijn reke ning genomen. ROTTERDAM, 24 decemDer l"9 23 december nm.: 250 ton stukgoed dam; 100 ton granen Hengelo; 100 ton fQn Renkuin; 100 ton stammen Dordrecht; 900 J erts Stein; 100 ton schroot Maashees; 200 haver Maashees; 100 ton ojabonen Utrecht; 'g ton koien wolle; 100 ton diversen Almelo; ton granen Wormerveer. Totaal 110 reizen 24 december v m 150 ton stukgoed ArnSl dam; 300 ton granen Akkrum; 900 ton e n Stein. 70 ton stukgoed Amsterdam; schild Worm ei'veer: 113 ton veevoeder krurvr j'j ton rnilletzaad Drachten; 100 n grer:-t W. -it; 100 ton granen Hengelo; 10° granen Almelo; 100 ton granen Deventer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4