Nieuws uit stad en omtrek Zangersjubileum A. J. Bots CROKANTA BOER 1 6 j;\tj S.V.V.-S lormvogel s 0-0 Botsing tussen een taxi en R.E.T.-stadsbus OVER DE DAM CjSupeA kuïrdittit Niemeijer Schiedamse merkwaardigheden SIEBEL Ceheugen-hulp a wM Altijd vers in dubbelwandige shagbeurs Eén persoon ernstigdrie lichtgeivond J NSC Amende honorable Schoolvoetbaltoernooi BURGERLIJKE STAND Katholiek Schiedam vierde Kerstmis Gem. bekendmaking Aangereden door onbekende Spaar de voetbalclub-emblemen Damwachter Scliiedamse tafeltennis kampioenschappen Dieven in bad Kerstmisviering in r- voorbije eeuwen Bevorderd Kerstbrandje Breuk S. Dékema met pensioen Baldadige kinderen Films in Rotterdam MAANDAG 28 DECEMBER 1959 RAGiAA 3 Woensdag geen spreekuur wethouder en gem. insp. van het Onderwijs Weekmarkt op donderdag '7"'PB - i'J Jfe s I RENAULT liauwa scliiedamsclie couran» Wegdek Rotterdamsedijk reeds lang gevaarlijk en berucht Schiedammers in het Noordpoolgebied fVERLOVINGS- RINGENj Op traditionele wijze heeft het Frankelandse koor gisteren het zilve ren zangersjubileum gevierd van de heer A. J. Bots. De feestelijkheden werden geopend rnet een plechtige Hoogmis, gecele breerd door de hoogeerwaarde deken, waarbij onder leiding van de directeur organist Joop Hogervorst, de mis van Bartholomeus op verdienstelijke wijze Werd uitgevoerd. Na de kerkelijke plechtigheid werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en familie, door zijn zan gerscollega's gehuldigd in de bovenzaal van Hotel Beijersbergen. Als eerste voerde hier het woord de hoogeerw. deken R. J. Reijnen, die de jubilaris dank bracht voor de lange jaren van trouwe dienst en voor de volharding, vooral betoond in het trouwe repetitie- bezoek op de dinsdagavonden, wat vooral voor de oudere zangers soms een waar offer betekent. Uitgaande van de veronderstelling, dat deze dinsdag avonden ook voor mevrouw Bots een offer zouden zijn geweest, betrok spre ker ook haar in zijn hulde en dank. Bijzonder memoreerde de deken de vele jaren dat de jubilaris op zo uit nemende wijze het secretariaat heeft vervuld. Spreker eindigde met de wens, dat het de zilveren feesteling van heden moge gegeven zijn eens bij „Cantemus Domino" zijn gouden jubilé te vieren. Onder hoera-gezang van zijn zanger collega's speldde de deken hierna als pastoor van de parochie en voorzitter van het koorgezelschap, de „zilveren Cecilia'-medaille op de borst van de jubilaris. De vice-voorzitter, de heer J. Eiken broek, sloot zich bij de woorden van de voorzitter aan. Hij roemde vooral des feestelings gelijkmatigheid en de regel maat, waarmede deze zijn deugden en ondeugden pleegt te beoefenen en stelde hem, wat betreft deze gelijk matigheid en regelmaat ten voorbeeld aan de andere leden. Aan mevrouw Bots werden nu bloemen aangeboden. Op de hem eigen humoristische wijze sprak de jubilaris hierna zijn dank woord, hierbij uitgaande van de In troïtus van deze dag, feest van Sint Jan: „In het midden der gemeente heeft de Heer hem de mond geopend". Het tweede gedeelte van deze antifoon: „Hij heeft hem vervuld met de geest het verbeterde saucijzenbroodje. Een verrassing voor de Oudejaarsavond Dit moet U beslist eens proberen. BESTEL TIJDIG. Een recept van naast slager Poot MGR. NOLENSLAAN 850 - Schiedam WIJ LAZEN IN het pas verschenen decembernummer van het orgaan der ..Schiedamse Gemeenschap' In het novembernummer van ons blad komt een artikel voor „Temidden van industriële groei", doelende o-p de taak Van het technisch onderwijs in onze sa menleving. Helaas bevat dit artikel een passage, Welke zou kunnen doen veronderstellen, da; de redactie zich keert tegen differen tiatie van dit onderwijs naar geloof. Dit is zeer beslist niet de bedoeling geweest on aangezien zij zich bewust is van haar verantwoordelijkheid voor de inhoud van dit -blad, kan de redactie het slechts be treuren, dat de gewraakte passage blijk baar in staat bleek bovenbedoelde indruk te wekken. Het kan nimmer de bedoeling zijn van de redactie om in ons blad stelling te ne- hien waar het gaat om het kostbare bezit Van onze vrijheid en van onze verworven heden. De redactie acht het daarom haar plicht om dn alle oprechtheid haar spijt te be tuigen en haar excuses aan te bieden. DE REDACTIE (S. G.) N.B. De bedoelde passage was niet dus danig, dat ze „zou kunnen doen veron derstellen". Integendeel, ze bevatte een duidelijke strekking. Daarom zou het al leszins gewenst zijn, indien de redactie Van de „S. G." de auteur verzocht, zijn standpunt klaar en duidelijk uiteen te zet. ten. Wij hebben in deze materie gezien de protesten, die ons bereikten; dn eerste 'istantie geen behoefte aan een amende honorable, hoe ruiterlijk ook, maar aan oen niet mis te verstane uiteenzetting. Het 6aat hier om een zeer principiële kwestie. van wijsheid", wenste hij, althans nu, buiten beschouwing te laten. Hij dankte de deken alsook bestuur en leden en eindigde met de hoop uit te spreken op een schone toekomst. Hierna volgde een druk bezochte receptie, opgeluisterd door koorzang, alsook door toepasselijke coupletzang van de heer A. J. van Rooyen. Achtereenvolgens kwamen de kerk meesters A. A. Foist en M. A. Jonge- pier, als vertegenwoordigers van het kerkbestuur, de besturen van de andere Schiedaipse kerkkoren, het bestuur van Orpheus en van het Frankelandse col lectantencollege „St. Hiëronymus met de zak" en talloze zangers en zangers vrienden. Velen deden hun geluk wensen vergezeld gaan van stoffelijke blijken van belangstelling. Gedachtig het motto „gezelligheid kent geen tijd", bleef men nog lange tijd bijeen in vrolijk samenzijn. Het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi wordt in 1960 gehouden op dinsdag 19, woensdag 20 en donderdag 21 april. Voor de eerste maal zullen deze wedstrijden niet in het Sportpark „Boshoek", maar op de velden van Ursus en Hermes—DVS gespeeld worden. De datum voor de gro te finaledag is nog niet vastgesteld. De 30-ste april, Koninginnedag, valt op za terdag en op die moeten de meeste jon gens voor hun clubs in competitiewed strijden uitkomen. Het toernooi krijgt in 1960 een paar toeziende voogden want er is in Schie dam weer eens een commissie bijgeko men. De gemeente is in deze commissie vertegenwoordigd door de heer J. Bron- neman, terwijl broeder Hermano de leer krachten vertegenwoordigt. De organi satie van dit toernooi als altijd voor treffelijk geweest vandaar vermoedelijk nu deze commissie van toezicht? GEBOREN: Rudolf H., zoon van R. H. van der Wal en J. Jansen; Adriaan, zoon van A. Faling en J. Rosman; Elisabeth, dochter van H. j. l. Bröklink en J. Win terswijk; Maria A. E., dochter, van J. A. Advokaat en M. J. Heijblom; Jan Dave, zoon van F. P. de Jong en E. M. van der Bijl. ONDERTROUWD; D. den Boer 27 jaar en A. F. Cazemier 25 jaar; J. H. M. van Kessel 26 jaar en W. A. van den Berg 21 jaar; M. C. Vavier 22 jaar en M. M. Jas pers 22 jaar; G. Warnawa 23 jaar en P. E Vos 17 jaar. GETROUWD: J. F. de Zanger 27 jaar en N. van der Beek 22 jaar; C. P. Molen dijk 28 jaar en J. van Zanten 25 jaar; E. M. G. P. Chalanton 51 jaar en M. J. Fil- lekes 36 jaar; L. F. de Ronde 36 jaar en J. M. Wansink 26 jaar; B. Hoekstra 24 jaar en L. B. Rademaker 21 jaar; H. B. Erkelens 31 jaar en M. H. Halvax 21 jaar; H. Kadiks 21 jaar en C. Janse 19 jaar; M. C. Maan 22 jaar en A. van Otterloo 22 jaar; E. H. G. Heilbron 39 jaar en S. A. de Graaff 21 jaar; H. H. Veldhoven 24 jaar en G. Molendijk 24 jaar; W. Schram 28 jaar en E. Stoorvogel 24 jaar; C. de Graauw 63 jaar en A. J. Ottenhoff 60 jaar; J. Lindeman 26 jaar en J. P. Jur- gens 20 jaar. OVERLEDEN; W. Lagerweij 66 jaar. Zoals dit alle jaren het geval is geweest, waren in de Kerstnacht tijdens de nacht missen de verschillende parochiekerken tot de laatste plaatsen bezet. Vooral de H. Missen die rond het mindernachtelij- ke uur gelezen werden trokken de mees te gelovigen. In het Passage Theater werd door de parochianen van pastoor Oudshoorn de Kerstnacht gevierd en ook nu was er geen plaatsje in het theater onbezet gebleven. De Kerstgroepen in de diverse kerken trokken zo tijdens de drie achtereenvol gende zondagen de nodige belangstelling, terwijl de verschillen jeugdgroepen kerstbijeenkomsten hielden. De K.A.J.-Centrum luidde zaterdag zijn Kerstviering in met het bijwonen van een H. Mis die door aalmoezenier, kapelaan Th. Hulspas, in het gebouw werd opge dragen. Hierna volgde een feestelijk ont bijt in de stemmig versierde recreatie zaal en 's avonds was er een bijzonder gezellige feestavond. De Singel-Kajotters vierden de Kerst op een zelfde wijze. Tij dens de Kerstnacht weerklonk in de om geving van hun tehuis weer de zoete kerstmuziek en bewonderden vele kerk gangers het kerst-panorama dat ook nu wederom achter een der vensters van het gebouw te bewonderen viel. Het gebruikelijke woensdagmiddag spreekuur van de wethouder van Onder wijs en de gem. inspecteur van het On derwijs komt a.s. woensdag, 30 december te vervallen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat, evenals de vorige week, de weekmarkt op het Broersveld deze week op donder dag (31 december) i.p.v. op vrijdag zal worden gehouden. De 83-jarige heer H. van Ess is donder dagmorgen omstreeks kwart voor elf bij het, oversteken van de Geruit Verboon- straat aangereden door een onbekend ge bleven 'bromfiets-er. Hij liep daarbij een bekkenfractuur op en is door de Gem. GD naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De politie verzoekt getuigen van dit on- geval zich te willen melden aan het hoofd. I bureau. Lange Nieuwstraat. De bromfiet ser was ongeveer 25 jaar oud, droeg een lichte regenjas en 'had glad achterover gekamd haar. Hij bereed een Kapteyn Mo. ■bllette. v.- W>v. - v w> - >v ;v 'mm 7-~ - - "-'v V lilMi llial SCHIEDAM, 26 dec. Onze stadge noten gaan rustig door met puntenver- zamelen. Ditmaal was het er één uit de wedstrijd tegen de Stormvogels. Een overwinning zou niet onverdiend ge weest zijn, want de roodgroenen vorm den de betere partij. Niet alleen voor de rust met de felle wind mee, maar ook daarna bleef de Schiedamse ploeg homogeen in tegenstelling met de IJmuidenarcn vóór de rust, die toen vaak met rug tegen de muur kwamen te staan. Maar de Stormvogeldefensie was van uitstekende kwaliteit met spil Pirovano en linksback Luppens als uitblinkers. Ook de SVV-verdediging excelleerde. Hier speelde Van Kampen een feilloze stopper-partij, terwijl Jan van Schijn- del weer de meester van het midden veld was. Ondanks het doelpuntloze verloop was het een aardige wedstrijd, waarbij de vele toeschouwers zich zeker niet verveelden. In de beginperiode was vooral Van Pelt actief. Stormvogels werd al agent Ooohfftd •nor Schi*do<n «ft amttnkm 81ste Jaargang No. 24172 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELING-EN t 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. kampioenen tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders warden af ge. sloten en uingevoerd de Regelen voor het Advertentie- wezen. abonnement en 7.40 per kwartaal, f 2.»4 per maand en f 0.59 per week. Op tweede Kerstdag kwart over twaalf is op de Rotterdamsedijk te Schiedam ter hoogte van het Koemarktpiein een :Van de Rotterdamse Taxi-Centrale n botsing gekomen met een autobus van de stadslijn 41. De bestuurder van de taxi, een Ford '56 de 25-j. Rotter dammer C. de Haas, werd hierby zeer ernstig gewond, terwijl een drietal bus reizigers lichte verwondingen opliepen. De taxi was op weg naar Rotterdam en de H. moest zijn wagen afremmen we gens een wat gecompliceerde inhaalma noeuvre van een drietal voor hem uitrij dende wagens, waarvan er twee elkaar licht raakten. Met 'n scherpe hoek schoot de Ford opeeng naar de linker-weghelft, waar hij werd gegrepen door een juist passerende bus, bestuurd door J. G. Paan eveneens afkomstig uit Rotterdam. De twee wagen raakten elkaar aan de linker voorzijde waarbij de veel lichtere Ford teruggeslingerd, driemaal om z'n as tol de om vervolgens met het front naar Schiedam tot stilstand te komen. Ook de zware bus raakte enigszins uit de koers, maar de chauffeur wist de wagen in zijn macht te houden en bracht hem aan de rand van het trottoir tot stilstand, juist op een plaats waar geen wagens gepar keerd stonden. Toegesnelde omwonenden verleenden de taxibestuurder, die zwaar aan het hoofd gewond was de eerste hulp, hierbij geassisteerd door een juist passerende geneesheer. In zorgwekken de toestand werd hij later door de G.G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. De busreizigers, wier verwondingen bestonden uit ontvelde neuzen en een pijnlijke knie werden plaatselijk verbon den. Een dame onder hen werd ter ob servatie naar het ziekenhuis meegeno men. Alle drie konden zij zich op eigen gelegenheid later naar huis begeven. De bestuurder van de bus was met zijn hoofd tegen de sponning van de voorruit gesla gen maar kwam er behoudens een pijn lijke plek met de schrik eveneens goed af. In de middag kon hij zijn dienst nor maal hervatten. Taxi en autobus moes ten worden weggesleept. De verkeerspolitie heeft als taak op te lossen hoe het mogelijk is dat de taxi op eens zo'n scherpe draai naar links heeft kunnen maken. De Haas staat bekend als een rustig rijder, die nooit onnodig risi co s neemt en derhalve nooit ernstige brokken heeft gemaakt. Remsporen zijn niet gevonden, zodat de wagen of op de tramrails is geslipt, óf het linker- voorwiel is achter de aldaar op ver- schillende punten boven het wegdek lig- gende rails is blijven hangen, met het bekende noodlottige gevolg. Deze vraag zal eerst beantwoord kunnen worden wanneer de H. gehoord kan worden Na een operatief ingrijpen hetwelk de door hem opgelopen schedelbasisfractuur noodzakelijk maakte, was hij zaterdag avond buiten direct levensgevaar. De verkeerspolitie verzoekt hun die het ongeval zagen gebeuren zich aan het hoofdbureau van politie te melden. Reeds lang baart de toestand van het wegdek op de Rotterdamsedijk tussen het voormalige „Rode Hek" en' het Koe marktplein allen die met het verkeer te maken hebben grote zorgen. Zij die da gelijks van deze weg gebruik maken zijn zich van dit gevaar bewust en rijden er naar. Ondanks dat doen zich bijna dage lijks kleine slippertjes voor die dan uit groeien tot kleine kettingbotsingen wel ke tot nu toe gelukkig alleen de auto plaatwerkers het nodige werk bezorgden Er liggen reeds lang plannen gereed tot asfaltering waarvan echter de goedkeu ring van de betrokken hogere instanties nog maar steeds op zich laat wachten. Dit houdt dus in, dat de plaatselijke overheid zich er wel degelijk van bewust is, dat hier een verbetering van het weg dek een dringende noodzaak is gewor den en er is derhalve reeds lang een post op de begroting voor uitgetrokken. I meteen in het defensief gedrongen. Bij een vrije schop door Van Pelt en een schot van dezelfde bleef doelman De Graaf goed staande. Een trits hoek schoppen op het gastendoel leverde geen resultaat op. Goed werk van Van Pelt bood Bisschop een reële kans, maar deze wachtte weer te lang. In de Stormvogelsaanval, die maar moeilijk los kon komen, toonden Jansen en Bakker zich toch goede verbindings spelers, maar het trio Romeijn-Van Kampen-Van Elderen greep telkens goed in. Eenmaal redde Van Kampen uitstekend voor een dreigende Admi raal. De zeldzame keer, dat Pirovano misgreep, kreeg Hekman kans tot een inzet, maar De Graaf redde. Dat deed ook Van den Oever na een doelrijpe voorzet van Van Rees. Hoe groot de druk van SVV soms was, bleek uit de kogel van Van Elderen, die De Graaf echter klemvast ving. Tegen de rust konden de gasten zich wat los werken. Schoten van Bakker en Jansen wist Tap te stoppen. Wink, geblesseerd, liet zich door Klein vervangen. Daar SVV ondanks het grote over wicht niet had weten te scoren, leek het na de rust moeilijk te worden. Maar dat liep anders uit. SVV kreeg de eerste kans. Könemann was zowaar eenmaal vrij van zijn opponent Pirovano, maar in plaats van zelf te schieten, gaf hij af aan Van Rees, die miste. Storm vogels zocht het taktisch met verre schoten, maar Tap bleek in blakende vorm, doch niemand had het hem kwa lijk kunnen nemen, wanneer hij het fenomenale schot van Van der Lugt in de 15e minuut had laten glippen. Met een meesterlijke duik werkte hij de bal evenwel naast de paal. De strijd bleef gelijk opgaan. Goed werk van Hekman wist Könemann niet af te ronden, ter wijl een vrije schop van Van Pelt voor een overtreding van Tol op het muur tje afstuitte. Praai ving Tap een kop bal van Admiraal uit een hoekschop, evenals, een vrije schop van Tol, terwijl ook een schot van Snoeks geen genade vond. Beide verdedigingen bleven de baas, zodat, toen de uitstekend leidende Ipenburg het eindsignaal gaf, de man bij het scorebord een gemakkelijke middag gehad had. Vanavond beginnen in de v.m. Koop mansbeurs aan de Lange Haven weer de jaarlijkse Schiedamse tafeltenniskampioen schappen. Verder wordt er gespeeld op dinsdag- en woensdagavond, terwijl de fi nales a.s. zaterdag verspeeld worden. De wedstrijden beginnen steeds om 7 uur en voor iedereen is de toegang vrp. Bovengenoemde wedstrijden mogen zich in een steeds grotere belangstelling ver heugen wat vooral ook blijkt uit het grote aantal inschrijvingen dat beduidend hoger ligt dan in de voorafgaande jaren en bij na 150 bedraagt. Verheugend is daarnaast de grote deelneming van juniorspelers. Ze zijn ingedeeld in een aparte groep en zul len daarin onderling uitmaken wie voor een jaar jeugdkampioen van Schiedam zal worden. De meeste belangstelling gaat verder Ui:t naar groep A waaruit de kampioen van Schiedam voo-r dit jaar te voorschijn zal komen. Hierin zal H. Aben zijn titel verdedigen. Of hem dat zal lukken zal voor een niet onbelangrijk deel afhangen van het feit of hij in zijn poule ongeslagen blijft. Hij ontmoet daarin no. 2 van .het vorig jaar, Allmendinger, en verder Bouwer (TSF). De winnaar van dit drietal strijdt in de halve finale tegen een van de Noad-spe- lers A. v. d. Poort, C. Marijnen en W. de Raay, die samen in een poule uitkomen. Ook zijn we benieuwd naar de presta ties van de vertegenwoordigers van Ser vice in deze groep. Kap. van Dijk moet het opnemen tegen Pieterse en de Winter (Noad) en A. Braak (Reflex) en wie hier gaat winnen is een open vraag. Eikmans (Service) en Meuldijk (Noad) zijn de kan didaten voor de vierde halve-finale-plaats, want Saag (PTT) en Joustra (Noad) zijn hier vrijwel kansloos. In de tweede klasse zullen mogelijk de Noad-spelers nog domineren, maar in de groepen daaronder zullen TSF en vooral RAP uit KetJhel veel in de tafeltennismelk te brokkelen hebben. De juniorgroep telt 28 deelnemers en in deze 'afdeling zullen de wedstrijden voor namelijk in de vroege avonduren ver speeld worden. De jeugdleiders van Service en RAP hebben het voordeel boven de andere jon gens dat zij al wat wedstrijdervaring heb ben opgedaan in de competitie. De heer J. A. T. B. deed aangifte van diefstal van vijf gulden uit zijn kleding in het Sportfondsenbad. Daar werd ook van de heer M. K. een klein bedrag aan geld gestolen. WAT GAAT VERDWIJNEN.. Een hoekje in oud Schiedam dat binnenkort gaat verdwijnen. Deze kleine wildernis is gelegen achter de kantine van het oude Hermes-DVS-terrein. De rioolputten zijn in dit voor sanering bestemde gebied reeds geplaatst. Op onze foto is goed te zien hoeveel grond hier moet worden aangevoerd om het nieuwe hoogteniveau te bereiken. De witte rioolput is tevens een voorteken, dat de oude huizen op de Damlaan hier ook de langste tijd gestaan hebben. Zodra Hermes-DVS geheel is verhuisd, zal de sloper hier dan ook wel druk werk krijgen. De zwaar beschadigde Ford 156 van de Rotterdamse Taxi-Centrale, die op Tweede Kerstdag te Schiedam in botsing kwam met een wagen van buslijn 41. Hoewel de bus ogenschijnlijk weinig schade had opgelopen, moest ook deze door een RET- kraanwagen worden weggesleept. SdHH Toen Schiedam nog visserijstad was, waren de Kerstdagen de voornaamste hoogtijdagen, die werden gevierd. Voor- ai in de Kerstnacht verzamelde bijna de gehele bevolking zich in de Grote- of Sint-Janskerk. In grote devotie werd het Kerstevangelie door iedereen medege leefd. De dagen vóór Kerstmis waren voor de haringreders van grote beteke nis. Dan werden de boeken afgesloten, want zij moesten volgens hetgeen be paald was in de keurboeken van de stad „goede rekening ende bewijs doen, goet tijts voir Kerstavont". Ook de schip pers, die voor eigen rekening voeren, waren dit verplicht, daar een zeker per centage van de jaaropbrengst afgedra gen moest worden aan de kerk. Tijdens de Kerstdagen werd een speci aal Schiedams midwintergebak gegeten, de z. g. bloedbrooajes. De rode kleur was het geheim van de bakker. Het geheel werd smakelijk gemaakt door de verwer king van sucade en zuidvruchten. Waar om die broodjes speciaal rood moesten zijn, is nimmer uitgemaakt. Aangeno men wordt, dat het rood het bloed moest voorstellen van de Martelaren van de Kerk. Omstreeks de eeuwwisseling waren er nog Schiedamse bakkers, die bloedbrood- jes verkochten, een gebruik dat nu ver dwenen is. Tegenwoordig doen Kersttim pen en kruidbroodjes opgeld. Met de opkomst der branderijen ble ven de Kerstdagen de feestdagen van het jaar. Dan werd er niet gewerkt in de branderijen. Het stadsbestuur had hier voor een speciale verordening gemaakt: „knegts die in de branderijen zijn wer kende, door vermoeytheyt, swakheyt als anders dikwijls niet in staat zijn om naar haer werk te kunnen zien, waardoor groo- te ongelukken soo van brandt als anders ('t welck God wil verhoeden) soude kun nen geschieden". Ook voor de zakkendragers en am bachtslieden waren de Kerstdagen vrije dagen. Binnenkomende graanschepen uit de Oostzeelanden, kolenschepen uit En geland, enz. werden niet gelost. Ook de export lag geheel stil. Zelfs in het barre Noorden vierden Schiedammers in de winter van 1633 op 34 Kerstmis in hun blokhut op het eiland Maurits (Jan Mayeneiland - Groenland) Helaas zouden zij Schiedam niet meer te rugzien. Het relaas wordt gevonden in 't journaal van het hoofd van de expeditie, de Schiedamse boekhouder Adriaen Her- mansen: „In het Jaer ons Heeren 1633 op den ses en twintichsten Augustus, vertrocken die schepen van 't Eylant Maurits met Godt ende met een goede Noord-Oosten wint, doncker weder, ende wij bleven daer' met ons sevenen". Dat kwam zo: voor onderzoek waren er in het jaar 1633 enige Hollandse sche pen naar Groenland gezonden, met de bedoeling een nederzetting ten behoeve van de walvisvaart te vestigen. Om de mogelijkheid van een blijvende vestiging te onderzoeken, werd een zevental per sonen ter overwintering achter gelaten met de opzet hen in de zomer van 1634 te komen afhalen. Het mocht echter niet zo zijn. Alle zeven waren gestorven, toen de aflossing kwam. Alleen het journaal onthulde het drama. Dit journaal werd teruggevonden „tussen de benen van een van die seven, op het velt doot leg gende." Over de vele tegenslagen schrijft Adri aen Hermansen: „Qualijk konden wij uyt onze tent komen van het sneeu", verder: „want wy nu teghenwoordich maer twee ghesonde mannen zyn, de andere syn vrij sieck, en oock kreupel van het scheurbuyck ende van de kou, die wy gheleden hebben". Dan vervolgt een an der het journaal: 16 april is onzen broe der gherust.in den Heer, Adriaen Her mansen, van Schiedam, die ons Boeck- houder was, daer wy seer bedroeft om waren. Het journaal eindigt plotseling op 30 april 1634. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, Kerstmis 1959 onder betere omstandighe den te vieren dan de 7 mannen van Groenland. Moge het gegeven relaas u 'n indruk geven van de ondernemingsgeest van onze voorouders! 'C. A. VAN DER ZEE Sr. y S T A D HUiSPl^ïïnT26l C00LSINGEL 50 (Be*x)J N BINNENWEG 227.ROTTERDAM LANGE POTEN It OEN HAAG KAIVERSTRAA! 123 AMSTERDAM Met (ingang van 1 januari zijn door de burgemeester bevorderd tot adjudant van gemeentepolitie, de 'brigadiers J. K. A. Uytdewi'lligen en L. Schuitman. Tot bri gadier werden bevorderd de hoofdagen ten H. H. van der Horst, C. P. M. Gunne- wegh en W. N. Brandt. In de woning van mevr. M. M. v. V.-Z. in de Warande ontstond zondagmiddag een binnenbrandje, toen het kerststalle tje, waarin zij een kaars wijde aansteken, in brand vloog. Mevr. v. V. bluste het vuur zelf met een blusapparaat. De brand weer behoefde geen dienst te doen. Er was voor ongeveer 70 schade. Donderdagmiddag omstreeks 'kwart voor vijf is een breuk in de rails ontstaan in de spoorlijn SchiedamDelft. De breuk was ongeveer veertig centimeter lang en was op een afstand van 25 meter van de nieuwe spoorbrug over de Poldervaart. Het euvel werd ontdekt, doordat de licht installatie bij de overweg in de Kerklaan niet goed functioneerde. Een personentrein uit Delft moest te rugrijden. Over het, andere spoor kon de trein daarna in Schiedam komen. Op bei de sporen was het treinverkeer ongeveer een uur gestremd. Daarna duurde het tot acht uur voor het euvel was verholpen. Op 31 december zal de heer S. Dekema, chel' Dok- en Havenbedrijf van de Scheepsbouw Mij. „De Nieuwe Water weg" N.V. alhier, deze maatschappij met pensioen verlaten. Op 5 januari zal in „Atlantic" te Rotter dam de afscheidsreceptie worden gehou den. Zaterdagmiddag is op een terrein aan de Ket'heilstraat de vrachtauto van de heer T. K. zwaar beschadigd door balda dige kinderen. De ruiten werden inge gooid, de motorkap verwrongen, draden van het dashboard vernield. E,r waE voor ongeveer 150 schade. De daders waren twee meisjes van elf en vier jaar en twee jongens van acht en negen jaar. De ne genjarige jongen had ook nog wat gereed schap mee naar huis genomen. Passage-Theater: „En dat we toffe jon gen zijn(a.l.) dagelijks 2 en 8.15 u. Monopole TheaterAl Capone (strik* volw.) 2, 7 en 9 uur. Stedelqk Museum: dag. 1017 uur, zon- 12—17 uur. ZONDAG: R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA O p e n in g s u r e n i Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dL, do., za. Ultieenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Ultieenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.308 uur; vr. 78 uur; Jeugd: wo. 26 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautpieln (zijingang): jeugd: wo. 1.30—6 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Ultieenpost Emmastraat 3 ma 78 uur, NACHTDIENST APOTHEEK Deze week Apotheek van Westendorp, Singel 81. FILMWEEK 24 T.M. 30 DECEMBER ARENA: En dat we toffe jongens zijn, a. 1. CAPITOL: Het geheim der Watusi 14 jaar. CENTRAAL: Czardaskoning, a.l. CINEAC A.D.: Kop op, kiezen op el kaar, a.l. COLOSSEUM: Tarzan en zijn vijanden, 18 jaar; matinees: Jou're never too young a.l. HARMONIE: De zevende reis van Sin- bad, 14 jr.; di. en wo. Mensen zoals jij en ik 14 jaar. LUMIERE: Analyse van een moord, strikt volw. LUXOR: Du bist wunderbar a.l. METRO: The 39 steps, 14 jaar; PASSAGE: En dat we toffe jongens zijn, a. 1. PRINSES: De slag in de koraalzee, 14 jaar. REX: Alibaba en de 40 rovers a.l. THALIA: The five pennies a.l. 't VENSTER: Simon en Laura, 14 jaar. VICTORIA: Teenager Melodie a.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3