Grandioos slot van actie Appèl 4: anderhalf miljoen Twee bliksemcollectes op één dag, ook met groot succes voor ons land revolutionair Stem op goede golflengte af luister niet steeds naar IK-propaganda „Laten we het meer op de ruimte overschakelen" Vitale ta iviacmmst en zijn vrouw van kustvaarder gespoeld Gevaarlijk spel met vuurwerk Tweemaal Hoogterecord 31.515 meter Geen rijverbod na drankgebruik opeurtoent m ae ™ent' een ®tor!fte °uer het schip In Den Haag gebeuren meeste ongelukken KONINGIN JULIANA IN KERSTREDE Ministers antwoorden Tweede-Kamerlid IN WOESTE STORM SCHERMER i cognac PAGINA 5 MAANDAG 28 DECEMBER 1959 Metselaar slaat jongen in Den Haag dood Gevangenisstraf van 21-2 jaar geëist Advertentie PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 DEN HAAG, 28 dec. Rond de jaar wisseling moet Den Haag beschouwd worden als de gevaarlijkste stad van Nederland, zo luidt de conclusie van een enquête, die de Algemene Nederlandse Vereniging ter voorkoming van blind heid heeft ingesteld. Als gevolg van het spelen met vuurwerk moesten vorig jaar in de residentie in totaal vieren dertig personen met oogverwondingen worden behandeld tegen zestien perso nen in Amsterdam en zeven in Rotter dam. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met andere, eveneens dikwijls voorkomende, ongevallen door het on deskundig afsteken van vuurwerk. De Nederlandse vereniging ter voor koming van blindheid heeft een affiche met een oplage van tienduizend exem plaren laten vervaardigen, waarmee vooral de ouderen attent worden ge maakt op het gevaar voor kinderen bij het afsteken van vuurwerk. Deze plaat is in alle gemeentegebouwen opgehan gen en men hoopt hierdoor de mensen tot voorzichtigheid aan te sporen. Ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat dringt aan óp een grote voorzichtigheid bij het gebruik van vuur werk. De samenstelling van het vuur werk is weliswaar sedert het Konink lijk Besluit van 12 december 1958 aan merkelijk minder gevaarlijk geworden, doch dit sluit nadelige gevolgen niet volkomen uit. De gebruiksaanwijzing, die op alle vuurwerk, ook het geïmpor teerde, moet zijn vermeld, dient men strikt op te volgen. Het ministerie wijst nog op de vaak gevaarlijke uitwerking van vuurwerken van eigen maaksel. Vermoedelijk is de bijzondere belang stelling, die men in Den Haag aan de dag legt voor het afsteken van vuur werk, een gevolg van de omstandigheid dat in deze stad zoveel oud-Indischgas- ten en Indische Nederlanders wonen, die altijd veel plezier hebben gehad in het vuurwerk-spel en de smaak daar voor op de Hagenaars zelf hebben over gebracht. Reeds de vorige week kocht de jeugd in Den Haag druk vuurwerk; in sommige buurten begon het geknal al voor Kerstmis. worden gesteld, het onherroepelijk moeten afleggen tegen de snelheid van het vliegtuig en het tempo, waar in de verschillende electronische appa raten waarmee hij zich heeft omringd, hun ingewikkelde functies verrichten. Geen assemblage bij Fokker? (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 27 dec. Ruim an derhalf miljoen gulden is de bruto-op- brengst va.-, de actie voor de Nederland se militaire oorlogsslachtoffers Appèl 4. Bijna twee uur lang klonk vanmid dag over de zender van radio Luxem burg het feestprogramma dat de be kendmaking van de tien prijswinnende loten omlijstte. In de Ahoyhal stonden de microfoons opgesteld die het geluid doorgaven :.an de studio van radio Luxemburg, en aan de studio's van de draadomroep, die dit programma be langeloos relayeerde. Geheel in de stijl van de heer A. M. Bergers, die de bekende organisator en ziel van deze actie is, was ook het ge- bodene: geen show maar een verant woord en plezierig geheel. Bijzonder te waarderen was de medewerking van de Belgische militaire kapel ,,De Gidsen", die naast enige fraai uitgevoerde wer ken zorgde voor de schallende opening van het radioprogramma. Verder deden mee ,.De Mastreechter Staar", de Rietvogels van de KRO en de zangeres Christine Spierenburg. Het viel ons wat vreemd dat buiten landers moesten zorgen voor de stralen de apotheose van een actie die de Ne derlanders zo na aan het hart moet liggen. Uiteindelijk mogen onze militai ren, die de vrede voor ons bevochten en die daarbij een lichamelijk offer brachten, toch wel onze bijzondere aan dacht hebben. Tot tweemaal toe moest een buitenlandse zender de actie steu nen, waarbij vandaag de draadomroep eveneens zijn medewerking verleende. De heer Bergers was als vanouds en thousiast: uitverkocht! Een bijzonder mooi resultaat als men de omstandig heden in aanmerking neemt. Achttien dagen lang werd de actie gevoerd en daarbij in een maand waarin het St. Nicolaasfeest en Kerstmis vallen, waar in de actie „Redt een Kind" gevoerd is en vandaag nog „eventjes" twee blik semacties zijn gehouden voor de stich ting St. Maartensklinieken en de stich ting Sterke Helpende Handen. Nadat de omroepster Mies Bouwman het slot van het programma had aangekondigd, maakte de heer Bergers voor de microfoon bekend dat er een bruto bedrag van 1.579.600,- was bij eengebracht. voor Appèl 4. Namens de bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers ontving overste Van Vel- zen symbolisch het enorme bedrag. De overste reikte aan de Belgische „Gid sen" een zilveren beker en een gouden legpenning uit. Voor de bliksemactie voor de St. Maartensklinieken en „Sterke Helpen de Handen" waren 1200 parochiële lei ders vandaag in de weer. Zij belden via zestig telefoonlijnen de opbrengst van een vrije collecte, die gehouden is in al le achttienhonderd parochies van Ne derland, door naar de centrale post in Rotterdam. Vanavond Iaat nog was de uitslag bekend, nl. 187.000. De heer Bergers kondigde ook al een nieuwe actie aan die volgende maand zal worden gehouden. Eind januari zal men nl. in Rotterdam aan het werk gaan om de jeugd van alle gezindten in de Maasstad aan een recreatieoord te helpen. DEN HAAG, 24 dec. De officier van Justitie mr. Dyserinck, heeft van morgen een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorar rest gevorderd tegen een 22-jarige met selaar uit Den Haag, wegens zware mis handeling de dood ten gevolge hebbend. In augustus had hij in de Jan de Baenstraat in grote woede de 18-jarige J. W. van V. zo mishandeld, dat deze aan de gevolgen is overleden. De jon gen had het zusje van de metselaar eer der op de betrokken dag een klap in het gezicht gegeven, omdat zjj niet meer met hem wilde omgaan. De „ruime mate" waarin de Neder landse industrie volgens het in Den Haag uitgegeven officiële conjuuuni- qué bij de produktie van de Starfigh- ter zal worden ingeschakeld, zal nar.r alle waarschijnlijkheid niet zo allesom vattend zijn als dat bij de bouw van de Meteors en de Hunters voor de Ne derlands-Belgische luchtmacht: het ge val is geweest. Zeer waarschijnlijk zal Fokker bijv. niet de assemblage ver zorgen. In luchtvaartkringen verwacht men dat daar een Duitse vliegtuigfa briek mee zal worden belast. Fokker en Philips en als straks België eveneens besloten heeft de Starfighter te nemen ook Sabca en Fabrique Na tional zullen de Duitse fabriek on derdelen leveren. Dat. zal dan echter waarschijnlijk niet alleen voor de on geveer 200 Nederlandse (en mogelijk 170 Belgische) Starfighters het geval zijn. maar ook voor de ruim 600 toe stellen, die de Westduitse luchtmacht heeft besteld. Over twee, drie jaar zullen er in West-Europa meer dan 1000 Starfigh ters zijn gestationeerd. In een tijd waarin menige vliegtuigfabriek door gebrek aan militaire orders met moei te het hoofd boven water weet te hou den, is dat een niet gering succes voor de Amerikaanse Lockheedfabrieken die de Starfighter nu al aan de lucht machten van Amerika, Wcst-Duits- land. Canada, Japan en Nederland hebben verkocht. Het besluit van de Nederlandse regering vormt daarente gen een ontzettende tegenslag niet al leen voor de Dassault-fabrieken, die een belangrijke order op de Mirage verloren hebben zien gaan, maar voor de hele Franse vliegtuigindustrie. In zekere zin zelfs voor de hele Westeuro- pese vliegtuigindustrie, die de laatste jaren door de concurrentie van Ame rika tot een nauwe samenwerking is kunnen komen. ,Hy past me als een overall," heeft de vroegere chef-vlieger van Lockheed, Tong Levier, eens gezegd. Advertentie (Van onze luchtvaartredacteur) De „Starfighter", de jager-bommen werper die de Nederlandse regering tenslotte boven de „Mirage" en de „Thunderchief" heeft verkozen na lang beraad zal in de loop van 1962 de gang van zaken bij de Koninklijke Luchtmacht grondig wijzigen. Het is een voor ons land volkomen revolutio nair toestel, dat voor een driedubbele taak berekend is. Het gaat straks drie types straaljagers bij de luchtmacht vervangen: de „Hunter" ais onder scheppingsjager van vijandelijke bom menwerpers, de „Sabre-K" als jager waarmee met behulp van de uit gebreide radar-apparatuur onder alle weersomstandigheden geopereerd kan worden en de „Thunderstreak" als bommenwerper voor tactische doelein den (aanvallen op gronddoelen, onder steuning van grondtroepen enz.). De driedubbele taak van het toestel brengt met zich mee, dat straks ook de Nederlandse piloten voor een drie dubbele taak zullen moeten zijn opge leid. Tijdens het NAVO-vliegfeest op Soes- terberg in de zomer van het vorig jaar heeft men in Nederland voor het eerst met de „Starfighter" kunnen kennis maken. Het was een volkomen nieuw silhouet in het Nederlandse luchtruim: bij de „Starfighter" hebben de pijl vleugels, die men de laatste tijd bij de moderne straaljagers gewend was, plaats gemaakt voor twee opvallend korte stompen, die loodrecht in het midden van de romp zijn geplaatst. Toch moeten de pijlvleugelige straal jagers, waarmee onze luchtmacht nu is uitgerust, 'wat snelheid betreft in de „Starfighter" veruit hun meerdere erkennen. De „Starfighter" doorklieft het luchtruim zonder moeite tweemaal zo snel als het geluid. De „Starfighter" komt ook' veel hoger dan de huidige onderschep- pingsjagers. Deze maand nog heeft een „Starfighter" F-104 C de ver sie waarmee onze luchtmacht wordt uitgerust een nieuw wereldhoogte- record gevestigd, door naar een hoogte van 31.515 meter te klimmen. Daarmee nam de vlieger, kapitein om het doel van ons aller leven, bo ven deze wereld uit te stijgen. In de ruimte daarbuiten mogen we veel verwachten. Verwachten doen we al tijd zoveel van de toekomst; laten we het meer overschakelen op de ruim te. Ik bedoel hier niet het mikken op dc maan en de verdere schepping, hoe spannend ook, maar alles open gooien voor de uitstraling van de Schepper. Zo kan een ieder een nieuw schepsel worden. Er zijn hoopgevende tekenen. Groei den ze niet in zo groten getale; waren ze niet vaak zo klein, maar toch zo levenskrachtig, zoals al wat de groei nog voor zich heeft; vertoonden ze niet zoveel verscheidenheid van vorm en kleur ze zouden geen hoop wekken. Maar waarom zouden deze tere plant jes de afgetrapte aarde niet eenmaal overdekken met hun groen? Het is hun neiging dat te doen en naar elkaar toe te groeien, elkaar te vinden. Bevrijdende ontmoetingen AMSTERDAM, 27 dec. „Terwijl u bij de radio zit, moge ik u voorstellen samen innerlijk af te, stemmen op de golflengte, waarop de boodschap van het Kerstfeest te beluisteren is. De in houd daarvan is, geloof ik, het enige, wat in nuchtere werkelijkheid de pro blemen van ons bestaan kan saneren, en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als ei zo algemeen groot feest wordt gevierd?" aldus begon ko ningin Juliana Eerste Kerstdag haar met muziek en zang omlijste Kersttoe spraak voor de radio. „Over een week wensen wij elkaar een gelukkig Nieuwjaar toe geluk door gezondheid, jeugd, lang leven, ma teriële welstand, maatschappelijk suc ces; geluk in het huiselijk leven in vol tallige eigen kring, door liefde, door vriendschap en waardering van mede mensen, door vrije ontplooiing van zijn talenten, door vervulling van zijn illu sies, door het voelen van enthousiasme ergens voor," zo vervolgde de vorstin en zij ging voort: „Misschien denkt men dan ook aan: geluk door het vervallen van lastige eigenschappen, van com plexen, van conflicten, van verleidingen en van wroegingen. Er is zoveel nodig om een aards bestaan compleet en ideaal te maken. Hoewel, we zouden niet weten, hoe we met dit alles aan moesten, zonder dat we daarbij ook de spanning beleefden an strijd en over winning. Die zal evenwel niet komen te ont breken, want de ervaring leert ons, dat het een illusie is, dat enig sterve ling dit .L-januari-ideaal van aards ge luk ooit volledig bereikt hoe wjj ook onze best doen, of zouden doen, als enkeling of als gemeenschap om het voor onze medemens of voor onszelf te verwezenlijken. Maar toch voelen wij. als een heimwee, dat er gens het paradijs ligt, waar dat ide aal bestaat. En naarmate er in ons leven aan ontbreekt, kennen wij de diepten ,van het leed. Naarmate er van in vervulling gaat ervaren wij de hoogten van het geluk. Doolhof van hulst Met Kerstmis wensen wij elkaar zij het vanuit een doolhof van hulst en sparregroen toch eigenlijk toe: geluk door een voorspoedig geestelijk leven. Zodra we afgestemd zijn op wat het Kerstfeest als nieuwsberichten uit zendt, vernemen wij, dat heel het klein geestige, verminkte en angstige leven tje, dat wjj hier op aarde hebben ge construeerd, en waar onze ziel bij moet inwonen, niet kan blijven bestaan] Want wij worden uitgenodigd, deel te nemen aan de overvloeiende volheid van dat leven, waarnaar onze zielen heimwee hebben, en waarvan het andere op zijn best maar een afschijnsel is. Dat leven bestaat niet alleen uit wat wij het hiernamaals noemen, maar is inderdaad het ideaal, ook voor deze aarde gesteld. Durven wij die uitnodi ging aan te nemen, dan mogen wij, ondanks ons eigen slechte beheer tot nog toe, die volmaakte wereld hier hel pen waar maken. Strijd en spanning gaan zo hand in hand met een echter, waarder levensgeluk. De vrede, waar wij voor vechten, is dan al bij voorbaat in ons hart. We beluisteren: „Men noemt Hem: Wonderbare Raadsman, Sterke God, Eeuwige Vader, Vredevorst." En volgen wij Zijn raad, dan ontvan gen we de sleutel, waarmee we uit onze eigen, nauwe behuizing kunrien geraken, maar dat is dan ook de enige, die bestaat. van vreugde of leed, maar, voor alle dag en altijd, alleen maar in de liefde. Wij moeten vooruit. Het nieuwe jaar, dat komt, zegt ons dat. Maar bovenal zegt de boodschap van Kerstmis het, wil die worden uitgevoerd. Laat ons luisteren en het moment aangrijpen: want uit het tegenwoordige ontstaan al le toekomstige momenten. Wij leven in een keiharde werkelijk heid vraag het maar aan de jonge mensen die soms inderdaad als een kei op ons hoofd neerdreunt. Maar richt dat hoofd weer op, en zet door. Wie laat zich uit het veld slaan? Is het niet juist aan de tegenslagen dat men groeit? Te mogen leven is ook: er zich doorheen mogen worstelen. Moeilijk zijn de lange grauwe stuk ken leven, en het zwaarst tillen wij er aan, als er iets is dat onze kracht on dermijnt. Wat in de aanvang licht leek, lijkt later soms een bovenmenselijke opgave. Maar wie het einddoel haalt, die heeft iets gedaan voor de wereld en voor zijn medemensen. Voor hem is er het eeuwige Kerstfeest. Hij kan om roepen, dat de Zaligmaker is gekomen voor hem, en e- aan toevoegen: „Vreest niet, want ziet, ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal." Die plantjes zijn toch tenslotte ont staan uit een innerlijke drang, die, voor zover zuiver en echt, leidt tot ge meenschap met God en mensen. Ver schillen belemmeren niet, de andere in liefde-*nt-de-naaste te benaderen, en te zoeken naar dat wat verbindt, e.i dat belangrijker te achten, dan dat wat scheidt. Ik weet uit ervaring hoe be vrijdend deze ontmoetingen in onder linge waardering kunnen zijn. Iedereen draagt iets bij, en er ontstaat iets wat vruchtbaar blijkt. We kunnen ons im mers tijdelijk met anderen wel verbon den voelen in hoogte- of dieptepunten Stoorzender En die is, dat i k altijd van minder belang is dan j ij, ik komt altijd het laatst aaii bod, heeft de laagste pri oriteit. Want onze medemens is ons toe vertrouwd. Samen moeten wij het doel nastreven, zo mogelijk samen het be reiken. Doch door het stompzinnige lawaai van onze eigen zenders zo niet stoor zenders hebben wij het voor elkaar haast al te moeilijk gemaakt die goede golflengte te vinden, waarop we de klare zin van alles kunnen horen. Velen zijn dan ook deze golflengte bijster ge worden of geven het zelfs op, die ooit nog terug te zoeken. In wat wij, in onze schuldige benepenheid zien als ons eigen belang, zetten wij i k voorop en verbergen aldus vaak het doel van het leven voor onszelf en anderen. Overal en altijd waar iemand het aangedurfc heeft, te blijven afstemmen op de goede golflengte, zal hij gemerkt hebben, dat er een kracht over hem kwam, die hem als hulp tegemoet ge zonden werd. In wiens leven daagt niet meest bij verrassing en tot zijn ver wondering, een keer de zekerheid: maar ik ben vrij, niemand kan mijn wezenljjke ik schaden, als het maar niet op zichzelf is gericht. (En is dat gevoel bij sommigen nog niet gekomen, dan hoop ik dat het nog komt.) Dat gevoel is een heilig goed, dat men tot iedere prijs zou willen bewaren en dat nie mand ons kan afnemen. En wat men ooit wel in zijn leven heeft afge staan of moeten ontberen, daarvan weet men dan dat er een honderdvoudige vergoeding voor bestaat. Leeft men evenwel met een onzuiver ingesteld ontvangtoestel, of luistert men naar ik-propaganda, dan straft zich dat ergens eens. Het is alsof men aan zijn levensdoel werkte met een defect instrument. Hoeveel men er ook mee doet, en er mee bereikt eens gaat het wegens foute constructie mis in het openbaar of in stilte. Onze eigen omgeving toont ons dit aan in het klein, de geschiedenis in het groot. DEN HAAG, 28 dec. De ministers van justitie en van verkeer en water staat achten het niet opportuun te be vorderen, dat een verbod wordt uitge vaardigd rm na gebruik van alcohol houdende drank motorrijtuigen te be sturen. De ministers Beerman en Kort hals hebben dit geantwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamer lid Lookhorst (P.S.P.). Deze had, naar aanleiding van een door een onder in vloed van alcoholhoudende drank ver kerende autobestuurder veroorzaakt ongeluk, geopperd een rijverbod in te stellen na gebruik van alcoholhoudende drank. Al kan worden toegegeven, aldus de bewindslieden, dat zich weieens grens gevallen kunnen voordoen, waarbij twij fel kan rijzen omtrent de vraag, of iemand verkeert onder zodanige in vloed van het gebruik van alcoholhou dende drank, dat hjj niet in staat moet worden geacht een motorrijtuig naai behoren te besturen, toch biedt de hui dige redactie van de Wegenverkeerswet een redelijke maatstaf voor de vervol ging en veroordeling van bestuurders van motorrijtuigen, die door het ge bruik van alcoholhoudende drank een gevaar opleveren voor de verkeersvei ligheid. Een poging om tot een meer objectieve maatstaf te geraken door middel van de bloedproef, is afgestuit op bezwaren van medische zijde. Afgezien van het feit, dat stellig niet alle deskundigen van oordeel zijn, dat ieder gebruik van alcoholhoudende drank, in hoe geringe hoeveelheid ook. een nadekge invloed heeft op de rij vaardigheid, zal ccr.trole op de nale ving van een zodanig verbod bezwaar lijk, zo niet onmogelijk zijn, aldus de ministers. Bovendien zou een dergelijke bepaling Nederland in een uitzonderingspositie ten aanzien van de omringende landen plaatsen, hetg n mede met het oog op de nagestreefde unificatie van het ver keersrecht onwenselijk moet worden geacht. O j. 7 a 7 waren. Het echtpaar moet op het mo- V sloeg, op het achterdek hebben gestaan. -I c j~* -J De huizenhoge golven ontzetten een van i-rCïlT 777777 Cl\rO de deuren en sloegen een kast met KJUl/l L LtIL 17loiiU VU brandblusmateriaal weg. De deklast Unn rln TAr\TllnriQ" uatn,-, -4- STOCKHOLM, 27 dec. De Zweedse sleepboot „Atlas" heeft de Nederland se kustvaarder „Borelly", afkomstig uit Delfzijl, die woensdag op circa 75 mijl ten noorden van Stockholm aan de grond liep, zaterdagmorgen vlot getrok ken. De „Borelly" is naar een plaats in de omgeving gesleept. „Elbe"-sleep weer vast nieuws Aan de andere kant zien we maar al te vaak pogingen tot iets waarlijk constructiefs, uit zuivere instelling voortkomende, bleken op een muur, gebouwd van onbegrip, onwil en zelf zucht. Zo vallen er steeds op aarde weer martelaars voor een goede zaak. Maar eenmaal bezwijken deze fout ge fundeerde muren onder voortdurende aandrang. Want het goede is altijd ge zond, en het kwade vertoont altijd kwalen en moet het tenslotte opgeven. Over de goede golflengte horen we uitsluitend goed nieuws. Dat is ook heel normaal, want het gaat daar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5