Tsjechen maken furore in Haarlems „sportpaleis55 The Wolves kan Antwerpse slechts kort bedreigen Na zege m Gentse kuipje" baanrecord in Antwerpen Hippogriffe verrast met een fraaie tweede plaats Luton verrast met een zege op Arsenal: 3-0 Drukke hockeydagen TILBURG WEER STAP DICHTER BIJ HET KAMPIOENSCHAP UNION in glanzende vorm Belgische overwinning in toernooi van Zwart Wit RUSSISCHE EXPEDITIE BEREIKT DE ZUIDPOOL COURSES IN HILVERSUM Nat. China niet op Winterspelen Drukke dagen voor Schulte-Post Terugkeer van CHARLTON brengt Manchester United geen geluk Op overdekte haart: Zwitser Rügg: wereldtijden In reusachtige tractoren EERSTE VERZOEK: Een westerse film te mogen zien BASKETBALLTOERNOOI BLUE STARS Besluit van I.O.C. De Ruyter in groep met Vingerhoedt Drie Duitse rallye- rijders verongelukt ZUID OOST Twee records van Roger Rivière verbeterd Rijksleergang middel bare bestuursdienst Inbrekers actief in Oost-Brabant \J g MAANDAG 28 DECEMBER 1959 NASLEEP VAN DUITS „VLAGGEN"-INCIDENT Om Europese driebandtitel Pseudo-Dynamo's ontmaskerd Dertigste Biennale te Venetië (Van onze basketballmedewerker) HAARLEM, 27 dec. Verrukt van de indruk, die de laatste wedstrijd van de eerste avond van het basketballtoernooi van Blue Stars, ietvan kwaliteit en spanning fonkelende duel Slavia-Wies- baden F'yers, op hen had gemaakt, brachten de ruim 2000 jcschouwers in het Krelagehuis na dit „basketball-feest" de handen onstuimig en vooral langdu rig op elkaar. Deze reactie was geens zins een verrassing. Slavïa het vol ledige Tsjechische team en de Ame rikaanse legerkampioen The Wiesbaden Flyers hadden hen Joen genieten van een basketballduel op voor Nederland ongekend niveau. Een wervelend tempo, een verbluffende techniek en een vaak verbazingwekkende virtuositeit in het uitdenken van ingewikkelde combina ties. En wat deze strijd vooral zo boeiend maakte was het geringe krachts verschil. De Tsjechen bleven tenslotte met 71-61 aan de prettige kant van de score, maar het waren de Amerikanen die in de eerste helft bijna voortdurend een geringe voorsprong hadden. De reik wijdte van de 2,04 meter lange Tsjech Konecny, dio voor 43 van de 71 punten zorgde (28-15)het grotere atletische ver mogen van de Tsjechen en hun tempo waren tenslotte beslissend. Door deze zege heeft Slavia een zeer belangrijke stap gezet in de rich ting van de fincle, want The Wolves zullen de Tsjechen nauwelijks een rimpel in het voorhoofd kunnen be zorgen. En tegenover de Tsjechen zal in deze finale dan waarschijnlijk het ook geheel uit internationals opge bouwde „Antwerpse" komen te staan. In hoeverre Slavi in dit duel favoriet zal zijn valt nog moeilijk te voorspel len, daarvoor bleef er vanavond nog te veel van de waarachtige kracht van de Belgen gecamoufleerd. Antwerpse stond tegenover Blue Stars, dat in de Belgische international de 2,04 meter lange Jon Loridon een wel zeer ge duchte versterking had, maar dat toch niet in staat was om de drievoudige Belgische kampioenen op de toppen van hun .enen te brengen. Antwerpse had voldoende aan .een flitsende eind sprint om dit duel met 5C-62 in een zege om te zetten. In de eerste helft bleven de Nederlanders voornamelijk dank zij de produktiviteit en de nut tige aanwijzingen van Loridon zeer dicht in de buurt van Antwerpse (24-25), maar toen Loridon vermoeid raakte, niet meer zo streng diende te worden bewaakt en Aerts, Dujardin en Eygel eir 'elijk de draad van hun zo befaamde „snij-combinaties" opna men werd het verzet van de Amster dammers beslissend gebroken. Antwerpse-Blue Stars begon met een „hoogtepunt". Een opworp tussen Livien Vinck en Jon Loridon, de twee pivots van het Belgische nationale team, beiden 2,04 meter lang. Vinck kreeg dus de op dracht om Loridon te schaduwen. Hij slaagde daar in de eerste helft slechts gedeeltelijk in. Loridon scoorde twaalf punten, was voortdurend als aanvaller onder de basket om met korte passes Perrier en Driehuis, die hem voortref felijk aanvoelden, te lanceren en was ook steeds tijdig terug om leiding te ge ven in de Amsterdamse achterhoede. En tot de rust hield deze achterhoede zeer goed stand. Ook al was René Aerts vaak veel te snel en de passes van Jef Eygel te zuiver or- treffers te voorkomen. Via 4-1. 6-3, '0-5, 12-7, 17-13, 21-15, 24-15 be reikten de Belgen, die pas met het voor laatste schot voor de pauze voor de eer ste maal in de ierste helft een voor sprong veroverden een 24-25 ruststand. Loridon had In de eerste helft te veel van zijn energie moeten vergen. Dat was al spoedig na de pauze duidelijk. Hij kwam niet zo snel meer terug, zijn schot werd minder zuiver en Antwerpse vond het niet zo noodzakelijk meer dat Vinck zich voortdurend in zijn onmiddel lijke omgeving bewoog. Het spel van de Belgen werd daardoor vrijer en fanta sierijker. Flitsend schoot de bal nu van Dujardin naar Decombe om meestal bij Aerts, Vinck of Eygel voor een treffer te eindigen. Toen bij 39-56 Loridon met vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten kreeg Blue Stars, dat toen eigen initiatief durfde te gaan nemen, nog even een opleving en kwam van 44-57 terug tot 50-60 maar dat was te kort voor het eindsignaal om Antwerpse nog te verontrusten. Met 50-62 kwam de finish. Topscorers Loridon 12-12 voor Blue Stars en Aerts met 6-13 en Vinck met 8-4 voor Antwerpse. Slavia-Wiesbaden Flyers was vanaf de start met veel tempo, spanning en in drukwekkend goed basketball geladen. In een fascinerend tempo werden de beide baskets bestormd. De aanvallen van Slavia mondden bijna allemaal uit bij de boven alles uit torenende Konec ny en de virtuoze dribbelaar Bc'j Willis, die tussen de Harlem Globe Trotters geenszins uit de toon zou vallen, bepaal de lijn in de Amerikaanse aanvallen om daarna Moore, Montrey of Cole, in University-teams geschoolde spelers, voor de afwerking te laten zorgen. In de eerste helft was het ritzicht op een zege voor de /merikanen zonniger dan voor de Tsjech'n, want de trefzekerheid van Moore en Montrey was frappant. Het was dan ook spijtig voor de Wies- baden Flyers dat Moore bij de stand 36-36 met vijf persoonlijke fouten het verder deelnemen onmogelijk werd ge maakt. De produktiviteit van de Ame rikanen zou daarvan zeer nadelige ge volgen gaan ondervinden. Toch hadden de Amerikanen bij het afs!..iten van de eerste helft nog een geringe voorsprong 37-38, die zij via 12-15, 18-24, 20-27, 29-34 hadden bereikt. Maar de Tsjechen die geen enkele wijziging in hun team aan brachten het volledige Tsjechische team stond in het veld namen in de tweede helft spoedig een voorsprong die zij door hun hogere tempo en de bijna n.,oit falende rechterhand van Konecny niet meer afstonden, zelfs niet toen Stastny, na Konecny de felste schitte rende parel van dit team, tegen de bas ket op knalde en groggy van het veld moest worden getild. Het stond toen echter reeds 70-59 en het werd tenslotte 71-61. Topscorer Konecny .28-15, bij Wiesbaden Flyers Cole 8-8, Willis 5-8 en Montrey 12-3. Het toernooi werd geopend met een zeer felle dames wedstrijd tussen Blue Stars en het geheel uit internationals opgebouwde Antwerpse. De Belgische dames, die nogal vaak in conflict waren met de scheidsrechters, wonnen met 55-38 (rust 23-33). Topscoorsters Blue Stars Bep van Petten 6-7, bij Antwerpse Bertha Tubbax 12-11, Van der Heijden 13-0 en Claes 2-8. TAIPEH, 25 «lec. - Nationalistisch China zal niet kunnen deelnemen aen de Olympische Winterspelen, die in Squaw Valley worden gehouden. De sportautoriteiten van Nationalis tisch China hebben namelijk een schrijven ontvangen van het interna tionaal Olympisch comité, waarin dit wordt medegedeeld. Als reden voor het besluit wordt opgegeven, dat Chi na niet de nodige stappen heeft ge daan om weer lid van het IOC te wor den. Zoals bekend heeft het IOC tijdens zijn laatste zitting in München beslo ten het Olympisch comité van Natio nalistisch China onder die naam uit te sluiten van het lidmaatschap, om dat het niet geheel China vertegen woordigde. Het IOC had echter voor gesteld, dat het comité onder de naam Taiwan of Formosa opnieuw toelating zou vragen. Nationalistisch China heeft zowel bij het Internationaal Olympisch Comité als bij de Internationale Schaatsenrij- dersbond (ISU) een protest ingediend tegen het besluit van het I.O.C. BERLIJN, 27 dec. Drie van de bes te ski-springers van Oost-Duitsland heb ben zich teruggetrokken uit de interna tionale wedstrijden die op 30 december te Oberstdorf en op 1 januari te Gar- misch-Partenkirchen worden gehouden op grond van het feit dat „in strijd met de regels van de internationalegast vrijheid" het vertoon van nationale vlaggen is verboden. Aldus wordt ver klaard in een door de Oostduitse Ski Federatie uitgegeven communiqué. De drie ski-ers zijn Helmut R.ecknagel, Harry Glass en Werner Lesser. Aan gezien tijdens de bedoelde wedstrijden tevens een selectie zou worden gehou den voor de samenstelling van een ge meenschappelijke Duitse ski-ploeg voor Squaw Valley is aan de Westduitse Fe deratie gevraagd andere data voor te stellen. De moeilijkheden zijn ontstaan na de invoering van de nieuwe vlag van Oost- Duitsland, die als emblemen een hamer en een kompas heeft op de zwart-rood- gouden banen. De Westduitse regering heeft verboden deze vlag in West Duits land te voeren. In groep drie van de Afrikaanse zone in het Olympisch voetbaltoernooi heeft Tunesië zich geplaatst voor de tweede voorronde. De Italiaanse skispringers hebben tijdens het vijflandentoernooi dat zon dag te Davos werd gehouden voor een groot succes gezorgd. Op do e erste drie plaatsen namelijk eindigden Ita lianen. DÜSSELDORF, 24 dec. Aan het Europese kampioenschap driebanden, dat van 6 tot 10 januari 1960 in Düssel- dorf wordt gehouden, zullen tien spelers deelnemen. Deze zullen worden inge deeld in twee groepen van vijf. De beide laatstgeplaatsten uit elke groep vallen af; de overige deelnemers spelen verder in een groep, waarbij voor de genen, die reeds tegen elkaar uitkwa men, het resultaat van de eerste partij blijft gelden. De tien deelnemers zijn als volgt ingedeeld: Groep A: Vingerhoedt (Bel gië), H. de Ruyter (Nederland), Fon- tova (Spanje), Scherz (Oostenrijk) en Soegaard (Denemarken). Groep B: Boulanger (België), Blanc (Zwitserland), Hanoun (Frankrijk), Tiedtke en Rudolph (beiden Duitsland). GRENOBLE, 27 dec. Drie Duitse automobilisten, die de weg aan het ver kennen waren met het oog op de aan staande Rallye Monte Carlo, hebben het leven verloren toen hun wagen slin- tc op een modderig weggedeelte te St. Laurent du Pont bp Grenoble en in het riviertje Guers terecht kwam. De wagen sloeg om en het duurde ver scheidene uren voordat gendarmes en brandweerlieden er in geslaagd waren de lichamen van de drie inzittenden op de oever te brengen. De slachtoffers waren een Düssel- dorfse industrieel. Horst Meinke, diens echtgenote en Rainer Gierich. GEN, 25 dec. De Nederlanders Gerrit Schulte en Peter Post hebben tijdens een Kerstgala in het „Gentse Kuipje" een koppelwedstrijd over een uur gewonnen. Zij legden 48 km en 156 meter af. De Belgen Van Steenbergen en Severeyns bezetten de tweede plaats. Jan Derksen werd in een omnium voor sprinters tweede achter de Belg Jos de Bakker, die drie van de vier man ches won. Derksen zegevierde in de vierde manche, een achtervolging over 20 ronden. Hij deelde zijn tweede plaats met de Italiaan Maspes. Een omnium in drie manches (pun- tenrace, achtervolging over 25 ronden en tijdrit over 1 km l'Italienne) tussen een Belgische ploeg bestaande uit Van Steenbergen, Van Daele, Vannitsen, Denoyette en Brankart en een gemeng de ploeg met de Nederlanders Schulte en Post, Arnold (Australië), De Rossi (Ita lië) en Gillen (Lux) eindigde in een zege voor de Belgen, die alle drie de onderdelen wonnen. Zaterdag in Antwerpen Zaterdagavond zijn Schulte-Post en Gillen-Plattner in het Antwerpse sport paleis gelijk geëindigd in een ploeg- omnium wedstrijd, die vier manches omvatte: een puntenrace over 20 ron den, 1 kilometer tegen het horloge met vliegende start, een Australische ach- (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 27 dec. In de twee daagse meeting op de Gooise baan stond de Grote Kerstprijs in hét middelpunt van de belangstelling. De koers was ge splitst in twee afdelingen, uit elk waar van vijf deelnemers, die de beste tijden hadden gemaakt, gerechtigd waren in de finale uit te komen. Zoals wel was te voorzien overtrof Hairos II weer alle andere en won met verre voorsprong. Toch bracht de finale nog een grote verrassing. Daarvoor zorgde Hippogriffe. Algemeen was de verwachting dat Théo Messidor wel als tweede zou eindigen, doch de jonge F. Ie Fèvre, wist Een bedreiging van de Belgische bjisket in de wedstrijd Blue Stars Antwerpse. Henk Hagers (33) springt na een pass van Hans Perrier (88) naar de Belgische basket, die wordt verdedigd door René Aerts (3), Etienne Aerts (7) en Jef Dujardin (5). Antwerpse zegevierde in deze wedstrijd met 50—62. LONDEN, 26 dec. Storm en regen hebben hun stempel gedrukt op het programma, dat de Engelse profs op Tweede Kerstdag hadden af to werken. Het was bar en boos op de Britse velden. Het was bovendien een avontuurlijke voetbaldag. Vooral Luton profiteerde ervan. Het zorgde voor de verrassing van de dag door op Highbury met 30 te winnen van Arsenal. Het eveneens laag geklasseerde Bir mingham kwam ook al goed voor de dag MOSKOU, 27 dec. In de Komso- molskaya 'ravda en in nog enkele an dere Russische bladen komt een ver haal voor van twee gewiekste Mosko— vieten die vele duizenden roebels ver dienden door in ver afgelegen plaatsen wedstrijden to organiseren tussen lo cale clubs en een seamgeraapt ploeg- je voetballers, dat men voor de ver maarde Moskouse Dynamo's door liet gaan. In steden en stadjes, die duizen den mijlen van Moskou waren gele gen, traden de namaak-Dynamo's op in uitverkochte stadions, zonder dat men het bedrog bemerkte, al leden ze nogal iens nederlagen. Als reden werd dan opgegeven dat de spelers niet in vorm waren. Bij een wedstrijd in Loetsk, in de westelijke Oekraïne, kre gen sommige toeschouwers er enig vermoeden van dat er iets niet in de haak was omdat de keeper helemaal niet leek op de grote Lev Jaschin. Maar niemand dacht toch aan bedrog op grote schaal. Zelfs het feit dat de echte Dynamo's op diezelfde dag in Moskou tegen Spartak speelden bracht de ware toedracht niet aan het licht. De leider van het lcomplot was een zekere Alexel Morozov, die toevalliger wijs dezelfde naam draagt als een der officials van de echte Dynamo's. Hij maakte telefonisch afspraken met of ficials van de plaatselijke clubs, die prompt aanplakbiljetten lieten verschij nen, waarop de komst van de meester- club Dynamo" werd aangekondigd. Over Morozov weten de Moskouse bladen te melden dat hij ploegbaas is in een metaalbedrijf en dat hij vroe ger al eens een jaar gevangenisstraf wegens het gebruik van vervalste pa pieren heeit uitgezeten. De politie heeft de zaak in handen. Over het .ot van Morozov en zijn medeplichtige de' club Dynamo werd aangekondigd. De Rus Vassilly Kusnetsov, de we reldrecordhouder tienkampe is door de Russische sportjournalisten uitverko ren tot sportman van het jaar 1959. De Antwerpse ijshockeyclub heeft zondagavond in Antwerpen met 119 van het team van Hoky gewonnen. (Van onze hockeymedewerker) In tegenstelling met de gebruike lijke hockeyloze zondag na Kerstmis werd dit jaar voor de Zuidelijke clubs een volledig competitieprogramma vastgesteld, terwijl ook Union de ge legenheid werd geboden een van zijn achterstallige wedstrijden in te halen. Niet alleen zondag j.l. rolde de hockeybal over de velden van onze Zuidelijke clubs, maar ook de tweede Kerstdag werd ijverig hockey gespeeld en wel in Breda, waar Zwart-Wit in het sportpark Ginneken voor de 19e keer het alom bekende internationale Kerst- tournooi organiseerde. Volop hockey dus in de Baro- niestad, doch eveneens hockey- leed nu Push en Breda opnieuw met lege handen de kleedkamers opzochten. In de eerste helft van de wedstrijd tegen Keep Fit was Push beslist niet de mindere, doch gebrek aan stootkracht was de oorzaak dat Keep Fit de tweede helft zonder een achterstand inging. Toen na de thee Keep Fit door een doelpunt van Luyckx uit een strafcomer de leiding nam en midvoor Den Hartog deze voorsprong 15 min. voor het eindsignaal tot 2—0 vergrootte, kon Push met het doelpunt van Beuger alleen de eer redden, want er bleef te weinig tijd over om Keep Fit alsnog de zege te ontnemen. Stadgenoot Breda keerde uit Venlo met een teleurstellend resultaat huis waarts. Midvoor Houben wist weer de juiste richting te vinden, hetgeen Venlo in de eerste 35 minuten reeds drie doel punten opleverde. Na de zwakke start in deze competitie is Venlo dus weer de oude gevreesde tegenstander geworden hetgeen zij o.a. zondag j.l. bevestigde, toen de voor sprong van 30 na rust tot 51 werd vergroot. Wij geloven echter niet dat de Venlonaren nog een ernstige bedrei ging voor Tilburg zullen vormen aange zien de koploper ook in de returnmatch de meerdere bleef van E.M.H.C. Zowel voor als na rust moest de Eind- hovense keeper 1 keer ontredderd toe zien tot welke verstrekkende gevolgen een schot van midvoor De Beer kan leiden (20). „Goed voorbeeld doet goed volgen". Dit is het spreekwoord waarmee H.T.C.C. de laatste wedstrijden van Venlo gadeslaand de strijd tegen Mop heeft opgenomen, want door de kleine overwinning van 10 hebben ook de Eindhovenaren zich van de gevaarlijke zone gedistancieerd. Tilburg 9 17 Venlo 8 10 Keep Fit 8 9 HTCC 9 9 Mop EMHC Push Breda Union heeft zondag j.l. vooral in de eerste helft van de wedstrijd tegen Bully zijn glans vorm van vroeger jaren terugge vonden. Het uitvallen van de achter hoedespelers Han Klarenbeek en Ton Vergoosen heeft de Nijmegenaren geen schade berokkend. In de voorhoede daarentegen maakten de beide binnen- spelers Hans Classen en Jan Fransen hun entrée. Beide routiniers en de jonge Bruggink, die zich aan het spel der beide oudgedienden uitstekend aanpas ten, zetten direct na het eerste fluitsig naal een hevig offensief in, hetgeen reeds spoedig tot een veilige voorsprong van 2—0 resulteerde. Beide doelpunten, gescoord door midvoor Bruggink, gaf ook de verzwakte verdediging, waarin spil Van Büchen speciaal belast was met het uitschakelen van de gevaarlijke midvoor Keuper, het nodige zelfvertrou wen. Toen Jan Fransen voor rust ook zelf succes had, kon Union de tweede helft met een gerust hart tegemoet zien. Jammer genoeg viel er een schaduw over deze geanimeerde wedstrijd toen het hoofd van de talentvolle Bruggink ongelukkigerwijze kennis met de bal maakte, waardoor hij met een lichte hersenschudding van het veld werd ge dragen. Opvallend was echter het zeer sportieve gebaar van Bully om, on danks de achterstand van 3—0 en met de degradatie voor ogen, de laatste 25 minuten van deze wedstrijd, die Union uiteindelijk met 4—0 won, eveneens met 10 man uit te spelen. DKS Union PW Wageningen 9 17 8 9 8 9 10 9 Arnhem Nijmegen Zwolle Bully 9 9 7 10 Door de slechte weersomstandigheden was het terrein van B.M.H.C. onbe speelbaar zodat de wedstrijd tegen Leiden voor de vierde ronde van de H.T.C.C.-beker moest worden afgelast. Aangezien Laren in verband met een groot mixed-tournooi toestemming had gekregen om de bekerwedstrijd tegen Alliance naar de eerste zondag van het jaar 1960 te verschuiven, vallen er geen hockeywederwaardigheden van de Westelijke eerste klassers te vermelden, evenmin als van de Noordelijke clubs, waarvoor geen wedstrijden gedurende het Kerstweekend waren vastgesteld. DEN HAAG, 28 dec. De staatsse cretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten heeft de kunstschilder J. van Heel be noemd tot Nederlands commisarls voor de dertigste Biennale te Venetië in 1960. De heer Van Heel zal bij de samen stelling van de Nederlandse inzending voor deze Biennale worden bijgestaan door de heren C. Doelman te Rotter dam en dr. H. L. C. Jaffé te Amster dam. met een zege met 20 op West Ham United, terwijl Leicester City een kost baar winstpunt veroverde op Preston North End. Jimmy Greaves, Chelsea's goalgetter, was wederom op schot en met' twee doelpunten zorgde hij ervoor, dat de strüd tegen Newcastle United onbeslist eindigde: 2—2. Ondanks de aanwezig heid van Bobby Charlton in Manchester Uniteds aanvalslinie kon Matt Busby's ploeg tegen Burnley niet tot succes ko men. Zelfs met een slechts op halve kracht spelende Jimmy Mcllroy, die reeds in de eerste helft geblesseerd raakte, kon Burnley met 21 winnen. Eerste divisie: Arsenal-Luton 08; Birmingham-West Ham 20; Black pool-Blackburn 1—0; Bolton-Wolver hampton 21; Chelsea-Newcastle 22; Everton-Manchester 21; Leeds- Tottenham 24; Leicester-Preston 22; Manchester U.-Burnley 12, Shef- field-Fulham 1—1; West Bromwich-Not- Blackburn-Blackpool tingham 1—0. 2—3; 23 32 Newcastle 23 22 23 30 Chelsea 23 22 23 29 Blackpool 24 21 24 29 Manch. C. 23 20 23 28 Everton 23 20 23 28 Arsenal 23 19 23 27 Leicester 23 19 23 25 Nottingham 23 19 23 24 Birmingham 23 17 23 23 Leeds 23 16 23 22 Luton 23 16 Tottenham Preston Burnley Blackburn Wolves Fulham West Ham Sheff. Wedn Bolton Manch. U. West Bromw. 23 Tweede divisie: Bristol R.-Swansea 31; Cardiff-Sheffield U 20; Charlton- Liverpool 30; Hull-Aston 11; Ips wich-Brighton 3—0; Leyton-Portsmouth 12; Plymouth-Bristol C. 14; Rother- ham-Middlesbrough 02; Scunthorpe- Derby 32; Stoke-Huddersfield Sunderland-Lincoln 24. Aston Villa Cardiff Rotherham Middlesbr. Huddersfield Charlton Stoke Sheff. U. Scunthorpe Peyton Swansea l—i: Hippogriffe tot hoge snelheid aan te zet ten, hetgeen zelfs Théo Messidor te machtig bleek. De uitslagen van zaterdag; MISTLETOEPRIJS 2040 m, 17 deel nemers: 1 X Signal (Kooyman) 1.32,9; 2.30, 1.80; 2. Willem III 17.40; 3. Xiphon Hollandia 4.20, C 113.10; Koppel 4.20. KERSTBOOMPRIJS 2420 m. 11 deel nemers: 1. Xuthus T. (E. Kruithof): 1.27,1, 7—, 3—; 2. Walnut Hal 4—; 3. Vrij buiter. C. 10.40. Koppel: 36.70. GROTE KERSTPRIJS I 2000 m, 8 deelnemers: 1. Curlew (B. de Vries) 1.24.4, 6.50, 1.10: 2. Hippogriffe 1.30; 3. Sonja Zora 1.10; 4. Sally Harvester D. 5-, Koppel: 7.90. GROTE KERSTPRIJS II 2000 m, 6 deelnemers: 1. Hairos II (Geersen) 1.21,8; 1.10, 1.10; 2. Théo Messidor 1.10; 3. Quick Silver S.; 4. Typhoon. C. 1.10; Koppel: 1.20. HULSTPRIJS 2020 m, 12 deelnemers: 1. Vuurgoudhaantje S. (Wagenaar) 1.28,6, 13—, 3.60; 2. Wilster S. 2.30; 3. Woudduif S. 6.50, C 5.90; Koppel 6.90. KERSTKRANSPRIJS 2420 m, 12 deel nemers: 1. Truely Hollandia (Fokke) 1.29.5, 19.10, 5.50; 2. Sylvia Hanover 3.20; 3. Sister Gregor. C. 8.80; Koppel: 23.10. KERSTKLOKKENPRIJS (amateurs) 2400 ci, 5 deelnemers: 1. Victrix V. (G. Venneman) 1.27,4, 2.50, 1.80; 2. Upupa S. 2.30; 3. Tabor Harvester D. C 3.70; Koppel: 5.20. FINALE GROTE KERSTPRIJS 2000 m, 10 deelnemers: 1. Hairos II (Geer sen) 1.21,6, 1.10, 1.10; 2. Hippogriffe 1.10; 3. Théo Messidor 1.10; 4. Thyphoon. C 5.50; Koppel: 6-. TOTO OMZET f 169,474,50. ZONDAG: VUURWERKPRIJS 2440 m, 16 deel nemers: 1. Whip Bird van Permit (M. Vergay) 1.30,3, 10.90, 3.60; 2. Willem III 6—; 3. X Paula B.H. 3.40, C 13—; Kop pel: 9.90. OLIEBOLLENPRIJS I 2020 m, 8 deel. nemers: 1. Xerophyt (J. Oosting) 1.28,8, 2.60. 1.40; 2. Xitty Erebus 1.30: 3. Willie Nimble 2C 4.10; Koppel: 4.30. GOEDE-WENSENPRIJS (Leerlingen) 2400 m, 5 deelnemers: 1. Uhlan Erebus (Tinklenberg) 1.30,8, 52.40; Wita Plu to 1.50; 3. Xetra. C. 4.40; Koppel; 6-. OUDEJAARSAVONDPRIJS 2000 m, 13 deelnemers: 1. Vico B. S. (Hadrselhorst Jr.) 1.26,2, 3.60, 1.60; 2. Upper Ten 1.80; 3. Viola Sunshine 3.20; C 5.70; Koppel: 6.20. BEZINNINGSPRIJS 2400 m, 7 deelne mers: 1. Vincent Hollandia (Eerenberg) 1.26,9; 1.70, 2.90; 2. Urma Norton 2.20; 3. Urdy Mars. C. 3.70. Koppel: 11.40. CHAMPAGNEPRIJS 2400 m, 7 deelne mers. 1. Trudi Trothan (Geersen) 1.25.8; 2 30 1 60; 2. Sandra 2; 3. Quicksilver S. C. 3. Koppel: 6.20. TWAALFUURPRIJS: 2000 m, 8 deelne mers. 1. Ugoldman K (M. Vergay) 1.23, 4.70, 1.40; 2. Quartus Spencer 1.20; 3. Sjakie Scott 2.10. C. Koppel; 8.30. AFSCHEIDSPRIJS: 2900 m 14 deelne mers. 1. Uppsala Pluto (J. de Graaf) 1.35.5, 33.90, 5.10; 2. V. Paula's Zoon 2.40; 3. Tilda O 1.90. C. 9.60. Koppel: 21.80. OLIEBOLLENPRIJS II: 2020 m, 8 deel nemers. 1. Xita Hanover (B. de Vries) 1.30.8, 2.90, 1.40; 2. Walnut Hall 1.40; 3. Unaniem 6.30. C 3.50. Koppel: 5.50. Toto-omzet f 155.066. 24 37 Liverpool 23 23 23 34 Bristol R. 23 23 23 33 Lincoln 23 22 23 28 Ipswich 23 21 23 27 Sunderland 23 19 23 25 Brighton 23 18 24 25 Portsmouth 23 17 23 24 Plymouth 23 17 23 24 Derby 23 lb 23 23 Bristol C. 22 14 22 23 Hull 23 14 tervolging over vijf kilometer en een rit over 10 kilometer achter derny's. Schul te-Post bezetten de vierde plaats in de eerste manche en in de tweede manche. Zij wonnen de achtervolging in 5 min 854.2 sec., een nieuw baanrecord, en ze gevierden eveneens in de race achter derny's. Een stayerwedstrijd voor amateurs over 25 kilometer was voor de Belg René van den Berghe, voor Vermeulen (Ned) op 230 meter. Zondag in Zürich In het Hallenstadion te Zürich heeft het Zwitsers-Luxemburgse paar Platt- ner-Gillen zondagmiddag een koppel wedstrijd van 100 minuten gewonnen met 59 punten en een afstand van 85.560 km, vóór Van Steenbergen-Severeijns fBelg.) 47 punten en Schulte-Post 18 pnt. Schulte en de Zwitser Pfenninger won nen hun series in een afvalrace, waar na Pfenninger in de finale over vier ronden Schulte klopte. Koch vijfde Zaterdagavond heeft de Duitser Mar- sell te Dortmund een stayerwedstrijd over drie manches van 30 km gewon nen. Hij werd in alle manches tweede maar bezette in het eindklassement de eerste plaats. Tweede werd de Belg Verschueren, derde de Spanjaard Ti- moner en vijfde onze landgenoot Koch. Dc Belg De Bakker won een omnium; wedstrijd voor sprinters voor Pesenti en Maspes (It.) ZÜRICH, 27 dec. De 25-jarige Zwitserse wielrenner Alfred Rügg heeft vandaag twee nieuwe wereldrecord» voor overdekte banen gevestigd. In het Hallenstadion reed hij 45.843 km per uur waarmee hij het record van de Frans man Rivière met 111 meter verbeterde. HU brak nog pen record van Rivière door de 20 km af te leggen in 25 minu ten en 42,6 seconden. Dat is 14,6 secon den sneller dan de Fransman deze af stand had afgelegd. De prestatie van de Zwitser verdient te meer bewondering omdat hij na 48 minuten wegens een defect een andere fiets moest nemen. Onder de onstuimi ge aanmoedigingen van de 9000 toe schouwers zette hij zijn poging verbe ten voort. Het oponthoud kostte hem zeker 250 meter. Voordat Rügg prof werd had hij het wereld-uur-record voor amateurs op overdekte banen op zijn naam gebracht met een afstand van 45,587 kilometer. Hij is er nog steeds houder van. DEN HAAG, 28 dec. Het Instituut voor bestuurswetenschappen verzorgt in opdracht van de regering sinds 1951 de rijksleergang voor de middelbare be stuursdienst, welke bij het rijk werkza me ambtenaren opleidt voor de middel bare rangen. Voor het dezer dagen ge houden examen van deze tweejarige leergang slaagden de volgende kandi daten: ministerie van Binnenlandse Za ken: J. van Kuyck, B. v. Visser: mi nisterie van Buitenlandse Zaken: J. Rose; ministerie van Defensie (Marine)M. Bons; ministerie van Defensie (Oorlog) E. Alstede, W. van Biezen, G. Blom, mej. E. Boon; J. van den Broek; W. Kuiper; R. Matthijssen, C. Peters, P- Rimmerzwaan, H. Ruiter, R. de Rijk, J. Sikkel J. van Veen, M. van Vliet, E. Wetzel, C. Wilhelmi; ministerie van Economische Zaken: J. Eibers (Staats- gasbedrijf). ministerie van Landbouw en Visserij: J. van Brienen, F. van Loon; ministerie van O, K en W. mej P. de Groot, J. van 'Riet, H. van Ros- sum; ministerie van Maatschappelijk werk: J. van Drlel; ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid: J. Brouwer, (centrale dienst arbeidsin spectie), J. Smorenburg (Nederlandse emigratiedienst). BOXTEL, 26 dec. In Boxtel en omgeving zijn de laatste tijd vele grotere en kleinere inbraken gepleegd. De tot nu toe laatste van de reeks is daags voor Kerstmis In een wasserijbedrijf ge pleegd. Voor ongeveer f 1500.. aan lo nen en kerstgratificaties zijn verdwe nen. Een groot aantal kleine en grote diefstallen en inbraken zijn gedurende de afgelopen weken ontdekt In nog vier bedrijven en een school te Boxtel, en voorts in Oisterwijk, St.-Michielsges tel en St.-Oedenrode. Doorgaans zi1n kleine geldbedragen en veelal goede ren van geringe waarde vermist, doch dikwijls werd grote schade aangericht. (Van onze sportcorrespondent) BREDA. 27 dec. Weer en dat wil zegen voor de negentiende keer was het Kerst-toernooi van de Bredase hockeyclub Zwart Wit uitstekend ge organiseerd. En weer hadden de Bre- danaars tal van vooraanstaande hockey- verenigingen, waaronder ook uit België en Duitsland, weten aan te trekken. En voor de organisatoren èn voor de en kele toeschouwer in het „Sportpark Gin neken" was het daarom dubbel jammer, dat de weergoden wel heel erg verstek lieten gaan. Op doorweekte terreinen en in strie mende regenbuien moest gespeeld wor den. Dat er desondanks toch wedstrijden waren van uitstekend gehalte, pleit voor het technisch kunnen van de deelnemende verenigingen, van Laren vooral. In deze club zag menigeen de favoriet. En inderdaad kwam Laren als winnaar uit poule A te voorschijn, doch in de finale tegen de winnaar van poule B, het Antwerpse Victory, wonnen tot veler verrassing de enthousiaste Beigen. De twaalf deelnemende verenigingen hadden in twee poules van zes gestreden. De eindstand: 1. Victory (Antwerpen); 2. Laren; 3. Westelijke combinatie; 4, Heracles; 5. Kampong; HGC; 7. Zwart Wit; 8. Arnhem: 9. SCHC; 10. Cambrai; 11 Antwerp HC; 12. Achen. De uitslagen liuden: Groep A: Antwerp HC—Zwart Wit 10. KampongLaren 00, Antwerp HC-Cam brai 0—1, Kampong—Westelijke combina tie 0—0, Laren—Zwart Wit 3—0, Antwerp HC—Laren 0—1, Cambrai—Westelijke com binatie 02. Cambrai—Kampong 0—0, Kampong—Zwart Wit 0—0, Cambrai—La ren 0—2, Antwerp HC—Westelijke combi natie 0—2, Zwart Wit—Westelijke combina tie 1—0. Groep B: Arnhem—HGC 0—1, Heracles- Victory (Antwe pen) 0—0, Achen—SCHC 0—2, Victory—HGC 0—0, Arnhem—Achen 20, Achen—HGC 0—2, Heracles—SCHC 1o. VictoryArnhem 00, AchenHe racles 0—1, HGC—SCHC 0—1, Heracles— Arnhem 00, VictorySCHC 10. De uitslagen van de beslissende wed strijden zijn: Finale: Laren—Victory (Antwerpen) 0—1. Om de derde en vierde plaats: Westelijke combinatieHeracles 10. Om de vijfde en zesde plaats: KampongHGC 10. Om de zevende en achtste plaats: Arnhem- Zwart Wit 2—3 (na doelschieten). Om de negende en tiende plaats: SCHC—Cam brai 3—1. Om de elfde en twaalfde plaats; Achen—Antwerp HC 1—3. MOSKOU, 27 dcc. (Reuter, UPI) Het Russische persagentschap Tass heeft bijzonderheden bekendgemaakt over een expeditie, die zaterdag bij de Amerikaanse basis op de geografische Zuidpool is aangekomen. De expeditie bestaat uit zestien man en wordt ge leid door Alexander Dralkin. Zü maakt gebruik van drie enorme „Kharkov- chanka"-sneemvtractörcn, die negen meter lang zijn. Zij bevatten een eet kamer, een keuken, een radiokamer en verbleven voor acht man. Naar vandaag bekend is geworden zal de Russische expeditie haar tocht door het Zuidpoolgebied nir', voort zetten maar terugkeren naar haar eigen basis. Dit besluit kwam als een verras sing. Algemeen werd aangenomen dat zij zouden pogen een verbinding tot stand te brengen tussen de magne tische, de geografische en de „onbe reikbare" pool. De Amerikaanse basis, waar zij zich nu bevinden, ligt op de geografische Zuidpool. Op de magne tische pool is de Sovjet-basis Mirny ge vestigd. De pool van de onbereikbaar heid Is het punt dat het verst van all® kusten is verwijderd. Een van de eerste verzoeken van d® Russische zuidpoolexpeditie bü aan komst aan de Zuidpool was het verto nen van een westerse film. De Amer'" kanen op de Zqidpoolpost boden de es-' peditie eerst een maaltijd aan en vol deden daarna aan haar film-wens. De reis van de basis Mirny naar 0® geografische pool 2.690 km heei^ drie maanden geduurd. Onderweg is ve le malen gestopt voor het verrichten van waarnemingen. De laagste temp®' ratuur, die gedurende de reis werd g®' meten, was 50 graden onder nul. Meermalen zakten de tractoren opgewaaide sneeuw weg. In de ijzig koude moesten de mannen de voertui gen verlaten om kabels te bevestig®' G.d. De Sovjetexpeditle is de vierde die d® geografische pool over land heeft be reikt. De eerste was die van Amund sen in 1911, de tweede van Scott en de derde van Sir Vivian Fuchs en E®" mund Hillary, vorig jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6