Daablad voor Schiedam en omstreken rankrijk hecht nog steeds zeer veel belang aan NAVO" Felle kritiek bij debat over buitenlandse politiek Geen landingsrechten voor de K.L.M. in Californië? Beide delegaties moeten voor eind januari beslist hebben Leopoldstad begroet koning Boudewijn zonder geestdrift Wordt Deutsche Reiclis- Partei verboden? Sr Th. Warmerdam uit Hillegom alle uitslagen goed F: Tumult in Congo's hoofdstad ÉS Couve de Murville in Assemblee Ook de „Mirage' ter sprake Frans Kameroen onafhankelijk Het weer. Geroep om onafhankelijkheid Weer geruchten over benoeming van pr ins Albert tot onderkoning Commissie van onderzoek ingesteld Zegen Urbi e\ Orbi NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Afgewezen Bij val door eigen geweer gedood lV"ïrm 28 DECEMBER 1959 NEGATIEVE HOUDING IN AMERIKA Links-extremisten krijgen de overhand in Cuba Op 1 januari Maximumsnelheid in weekeinde: 90 km Na de actie tegen synagoge Ongeval tijdens jacht KN\ B-voetbaltoto Morgen f 154.720, rijker Zacht weer m In Frankrijk nieuwe scmedamscne courant PARIJS, 29 dec. In de Franse Na- tionale Vergadering is gisteravond een debat gehouden over de buitenlandse po litiek, waarbij van verschillende zijden kritiek werd uitgeoefend op het rege ringsbeleid. De woordvoerder van de socialisten, Conté, formuleerde zijn be zwaren in felle bewoordingen. Hij ver klaarde dat de Atlantische politiek van de Franse regering gevaar voor een breuk in het bondgenootschap en het vertrek van de Amerikaanse troepen" met zich meebrengt. Ook richtte hij ver wijten tot de Amerikanen, die naar zijn mening „meer vertrouwen moeten heb ben in de Franse vriendschan, die meer solide is dan de zandkastelen van de Arabische vriendschap". Aan het begin van de vergadering gaf de minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, een uiteenzetting over de Franse poli tiek. Op het debat volgde geen stem ming. De radicale afgevaardigde Mauri ce Faure bracht terloops ook de Fran se straaljager „Mirage" ter sprake, zij het niet in verband met de beslis sing van de Nederlandse regering om niet dit toestel maar de Amerikaan se „Starfighter" te nemen. Hij lever de kritiek op de Franse Atlantische cn Europese politiek en waarschuw de tegen het aanmoedigen van isola tionistische neigingen in de V.S. In dit verband stelde hij de vraag waar uit een zuiver Franse stootkracht zou bestaan. „Op zijn hoogst uft honderd atoombommen in zes jaar, die ver voerd zullen worden door de ..Mirages", welke verouderd zullen zijn nog voor zij het daglicht hebben gezien," aldus Maurice Faure. Bidault, de leider van de rechtse be weging voor een Frans Algerije, gaf in de wandelgangen een verklaring uit, waarin hij steun uitspreekt aan degenen, die zich verzetten tegen een politiek van vernietiging vaiu de NAVO Maurice Schumann van de katholie ke MRP, verklaarde dat De Gaulle's conceptie van een „derde macht" in Europa zeer dicht bij „een vorm van neutralisme" komt. Door het Franse na tionalisme nieuw leven in te blazen be staat het gevaar dat het nationalisme in andere Europese landen veld gaat winnen, hetgeen een ernstig beletsel kan zijn voor de politieke eenwording van Europa. Het voornaamste doel van de Russische politiek is de Amerikanen uit West-Europa_ te krijgen, en „daarom moeten wij niets doen wat een herleving van het Amerikaanse neutralisme kan bevorderen", aldus Schumann. Couve de Murville sprak in zijn ver klaring de hoop uit dat de geschillen tussen de Verenigde Staten en Frank rijk onder de leiding van de NAVO „zo spoedig mogelijk" zullen worden opge lost. Overigens herhaalde hij het Fran se standpunt ten aanzien van een aan tal belangrijke geschilpunten: De NAVO moet een_ „globale politiek" ontwikkelen, een stelling van De Gaulle „die niet langer in twijfel wordt getrok ken". De Franse Middellandse Zee-vloot zal in oorlogstijd niet onder NAVO-comman- do worden geplaatst om het contact met de Franse strijdkrachten in Afrika niet te verliezen. Frankrijk is niet bereid de luchtverde diging te integreren. De Franse rege ring acht het van „essentieel belang" dat de Franse luchtverdediging onder Frans commando blijft. Frankrijk wenst geen Amerikaanse atoomwapens op Frans grondgebied zo lang de Franse regering geen volledige zeggenschap heeft over het gebruik van deze wapens. (Als gevolg van de Franse weigering atoomwapens toe te laten besloot het NAVO-commando zoals bekend de on geveer 200 toestellen van de Amerikaan se tactische luchtmacht uit Frankrijk naar Engeland en West-Duitsland over te plaatsen. Deze overbrenging zal de komende twee weken worden voltooid.) Couve de Murville merkte op dat de „Standing Group" van de NAVO in Washington binnenkort de geschillen met Frankrijk binnen de Noord-Atlan tische verdragsorganisatie zal bespre ken. Hij legde er de nadruk op dat de Franse regering nog steeds zeer veel belang hecht aan de NAVO: „Het At lantische bondgenootschap blijft voor Frankrijk 'even noodzakelijk als liet is geweest, evenals voortgezette deelne ming van Amerikaanse troepen aan de verdediging van Europa." WASHINGTON, 28 dec. - In Ameri kaanse regeringskringen gelooft men volgens U.P.I. niet, dat de K.L.M. toe- stemming zal krijgen een dienst op Ca- lifornië te openen. De onderhandelingen hierover beginnen 7 januari in Washing ton. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hoopt, dat de on derhandelingen niet langer dan twee weken zullen duren. Voor einde januari staan namelijk onderhandelingen over een luchtvaartverdrag met twee ande re landen op het programma. Als leider van de Amerikaanse dele- HAVANA, 29 dec. (KNP) Met gro te bezorgdheid hebben de katholieken van Cuba de jongste vernieuwing van het kabinet van de regering Fidel Cas tro gevolgd, waarbij bijna alle gema tigde regeringsleiders uit hun functies werden ontslagen. De links-extremisten verkregen niet alleen de overhand in liet kabinet, maar ook in de eenheids- vakvereniging, waarin de oud-commu nist David Salvador, tot secretaris-ge neraal gekozen werd. In het studenten blad „Trinchera" noemde de vertegen woordiger van het Russische persbu reau „Tass" in Havanna de tegenwoor dige ontwikkeling van de Cubaanse re volutie de normale overgang naar het communisme. Om deze dreigende ontwikkeling te gen te gaan, is kort voor Kerstmis in Havanna de- christelijk-democrati- sche beweging de Movimiento Demo- crata Cristiano opgericht. Zij wpst elke samenwerking met pro-commu nistische elementen af, omdat, zoals in de oprichtingsproclamatie wordt gezegd, tussen het marxistische ma terialisme en het Christelijk spiritua lisme geen overeenstemming en geen concessies mogelijk zijn. PARIJS, 29 dec. Op 1 januari zal Frans Kameroen, dat circa drie mil joen inwoners heeft, onafhankelijk wor den. De desbetreffende overeenkomst is op Kerstmis ondertekend door pre mier Debré van Frankrijk en premier Amadoe Ahidjo van Frans Kameroen. De overeenkomst bevat ook voorlopige bepalingen voor de diplomatieke, mili taire, economische en technische sa menwerking tussen Frankrijk en Ka meroen. Frankrijk heeft het gebied, dat ruim 430.000 vierkante km groot is, na de eerste wereldoorlog beheerd, aan vankelijk namens de volkenbond en la ter namens de Verenigde Naties. In juli zullen er verkiezingen in Kame roen worden gehouden. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zacht weer met veel bewolking en perioden met regen. Harde wind tot storm uit zuidwest. Zon: 8.48—16.36 Maan: 8.52—18.01 DE BILT, 29 dec. In het onbesten- ige en zachte weer koi.it no J weinig verandering. Morgen zal er nog enige legen vallen. Behalve in West-Europa is ook in Midden-Europa en West-Rus- land de temperatuur voor de tijd van e, )aar belangrijk boven normaal. Zelfs uit Noord-Rusland tot dichtbij de pool cirkel wordt lichte dooi gemeld. In in oord-Scandinavië weet de strenge tot zeer strenge vorst zich te handhaven, in het overgangsgebied tussen deze kou de lucht en de zachtere valt in Midden- zweden uitgebreid sneeuw. gatie wordt genoemd Laurence C. Vass directeur van het bureau voor trans port en verbindingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Mr. E. Stijke) staatssecretaris van Verkeer en Water staat, leidt, zoals bekend, de Neder landse delegatie. Hij zal er, volgens het Amerikaanse persbureau, ongetwijfeld op wijzen dat de Amerikaanse west kust een snel groeiende markt is, aan de ontwikkeling waarvan Nederland een bijdrage kan leveren. Bovendien zal het toenemend gebruik van straal vliegtuigen tot gevolg hebben dat de K.L.M, passagiers verliest op de route Amsterdam-New York en v.v. Vee) passagiers van de westkust zullen ei- immers de voorkeur aan geven per straalvliegtuig van Californië naar Eu ropa te vliegen; in plaats van over te stappen in New York. De Amerikaanse delegatie zal zo meent U.P.I. verder daar zeker te genover stellen, dat Nederland niets in ruil kan bieden voor landingsrechten in Californië. De Nederlanders zullen aan voeren, dat dit een gevolg is van geo grafische omstandigheden, maar dat de grootte van het land doorgaans niet als argument wordt gebruikt in onder handelingen over economische kwes ties. Crote teleurstelling In Washington is men zich zeer goed bewust dat het in Nederland grote te leurstelling zal wekken wanneer de K.L.31. de route op Californië niet krijgt. Maar onderhandelingen over proble men van de burgerluchtvaart worden laugs technische, en niet langs politieke lijnen gevoerd, aldus U.P.I. De laatste onderhandelingen tussen Nederland en de Verenigde Staten wer den gehouden in april 1957. Ook toen vroeg de K.L.M. om landingsrechten in Californië, hetgeen werd geweigerd. Daarentegen werd de Nederlandse luchtvaartmaatschappij wel in staat ge steld een route op Houston (Texas) te openen. De toenmalige delegatieleider, staatssecretaris van Buitenlandse Za ken drs. E. van den Beugel, is thans vice-president van de K.L.M. Hij maakt thans als vertegenwoordiger van de K.L.M. deel uit van de Nederlandse delegatie. Koning Boudewijn is maandag in Leo- poldstad aangekomen. De ontvangst was, zoals de foto laat zien, nogal tumultueus. PARIJS, 29 dec. De Franse minis ter van vervoer, Robert Buron, heeft meegedeeld, dat aan automobilisten in geheel Frankrijk in het weekeinde een maximumsnelheid van 90 km per uur zal worden opgelegd. De minister zei bijzonderheden van deze veiligheids maatregel op i8 januari te zullen be kendmaken. Het feit dat het nieuws reeds nu werd meegedeeld wordt ge zien als een poging om de reactie van het publiekje pi Du. Voor sommige wegen in het gebied van Parijs is de afgelopen zomer bij wij ze van proef een maximumsnelheid van 90 km per uur vastgesteld. Het aantal ongelukken is daarbij inderdaad ge- de '°r,en wegen in Frankrijk geldt tot dusver geen maximumsnel heid. BRUSSEL, 29 dcc. (AFP-Rcuter-UPI) Het Brusselse blad „Le Soir" maak te gisteravond in een bericht uit de Congo melding van hernieuwde geruch ten volgens welke prins Albert, de jon gere broer van koniug Boudewijn, wel licht tot onderkoning van de Congo zou worden benoemd. Volgend „Le Soir" zou dit denkbeeld zijn gerezen tijdens koning Boudewijns reis. In Brussel is echter stellig ontkend dat er sprake van een dergelijke benoeming voor prins Albert zou zijn. Koning Boudewijn is gisteren (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 29 dec. Ook na de snelle ar restatie van de twee leden van de neo- uazistischc „Deutsche Reichspartei, Arnold Strunk en Paul Schonen, bei den 25 jaar oud, die in de kerstnacht do nieuwe synagoge in Keulen met an tisemitische leuzen en hakenkruisen be smeurden en het gedenkteken voor de nazi-slachtoffers niet zwarte, witte en btation Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen EeJde De Bilt Twente Eindhoven max, mm. neersl. temp. temp afgel. gisteren regenbui zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. onbewolkt half bew. Zd.-Limburg geheel bew. Stockholm geheel bew. ~sl° geheel bew. Kopenhagen geheel bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Ben.jn Frankfort München Ztinch onbewolkt licht bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt geheel bew. geheel bew. regen regen 7 6 7 6 4 5 9 8 8 5 10 15 9 6 7 6 6 6 7 4 4 3 4 4 3 0 4 2 5 5 4 5 9 3 3 2 3 Advertentie Zon op onder 24 uur Paus Joannes, gefotografeerd tijdens het geven van zijn Pauselijke zegen Urbi et Orbi" van het balcon van de Sint Pieter. rode verf (de nazikletiren) bekladden, wordt het onderzoek naar de achter gronden van deze schandalige affaire energiek voortgezet. De minister van binnenlandse zaken van Noordrijnland- Westfalen Dufhiis, heeft een speciale comniissie-van-onderzoek ingesteld, die zal trachten deze op te helderen. Aanleiding daartoe is o.m. geweest de omstandigheid, dat er aanwijzingen zijn, dat de leiders van de afdeling Keulen der „Deutsche Reichspartei" (die inmiddels door het partij-hoofdbe stuur is opgedoekt) hebben geweten, dat Strunk en Schonen hun snode plan nen koesterden en daartegen niets heb ben ondernomen. De commissie zal voorts trachten vast te stellen, of er verband bestaat tussen de aanslag op de Keulense synagoge en andere anti semitische voorvallen, die het laatste jaar elders in de bondsrepubliek heb ben plaatsgehad. In de landshoofdstad Dtisseldorf is men er niet van overtuigd, dat de D.R.P. aan de Keulense schanddaad zo onschuldig is als parlij-voorzitter Memberg het heeft willen doen voor komen. Het door de commissie ver zamelde materiaal zal ook aan de regering in Bonn worden voorgelegd, die mede op grond daarvan zal moe ten beslissen of zij de D.R.P. wil verbieden. In politieke kringen in de bondshoofdstad acht men een derge lijke maatregel welhaast onvermij delijk. Deze maatregel is ook geëist door de voorzitter van het Westduit- se Vakverbond, Willy Richter, in een telegram aan bondskanselier dr. Ade nauer. Het is een onmiskenbaar feit, dat men ook In Bonn al lang heeft gewe ten, dat de D.R.P. een neo-nazistische oiganisatie is. In Dtisseldorf wil men in ieder geval te weten zien te komen of D.R.P.-leden ook verantwoordelijk zl,jn geweest voor de bekladding van de nieuwe Düsseldorfse synagoge in januari van dit jaar en voor de pro testen, die destijds in Keulen door „an tisemitische groepen" werden geuit te gen het toneelstuk „Die Wupper" van Else Laskes-Scbüler en tegen de film „De grote dictator" met Charlie Chap lin. In het persbulletin van de sociaal democratische partij in Bonn is giste ren het ontslag geëist van alle voorma lige nazi's uit overheidsdienst. Het bul letin stelde de vraag of het werkelijk nodig is dat de mannen die indertijd aan het nationaal-socialisme een ideo logische dekmantel schonken, nu be langrijke posten in een democratische staat bekleden. Duitsland moet bewij zen dat het gebeurde in Keulen slechts een op zichzelf staand, betreurenswaar dig incident is geweest, aldus het pers bulletin van de socialistische partij. Leopoldstad, het bolwerk van de „Abako", aangekomen. Hij werd er o.a. begroet met kreten als „onaf hankelijkheid". „Vrijheid voor de politieke gevangenen" was een leus die op vele spandoeken voorkwam. De koning reed zonder te glimlachen in de zwarte auto, waarmee gouver neur Cornelis hem op het vliegveld had afgehaald, naar de stad. Langs de route naar het gouverne mentspaleis had het leger zorg gedra gen voor een krachtige afzetting. De militairen, die gewapend met geweren de eerbewijzen brachten, hadden pa tronen in de magazijnen van hun wa pens. Het „Leve de koning", van de blanke bevolking werd tientallen ma len overstemd door een daverend „Ka- sa Voeboe", de naam van de leider van de Abako. Een Congolese vrouw, die de middenweg oprende met een bord waarop vrijheid voor de politieke gevangenen werd gevraagd, werd bij na overreden. De Europese bedrijven in Leopold stad hadden het voorzichtig advies ge kregen het Congolese personeel zoveel mogelijk binnen te houden, om demon straties te voorkomen. Desondanks was een groot aantal Congolezen langs de route samengestroomd. Alleen toen de koning, in wit uni form, uit zijn vliegtuig stapte ontstond er op het vliegveld enthousiasme, om dat daar de Europeanen in de meer derheid waren. Overal elders bepaal de de Congolese bevolking de aard van het welkom. De koning blijft vier dagen in Leo poldstad en zal besprekingen voeren met Europese en Congolese politici en vooraanstaande personen. Of Kasa Voeboe ook is uitgenodigd voor een on derhoud met koning Boudewijn is nog niet bekend. In een vrij rustige sfeer heeft de algemene vergadering van de Neder landse Onderwijzersvereniging giste ren. langdurig en intens gedebatteerd oyei de aansluiting van de organisa- tie der „openbare onderwijzers bij het N.V.V. Het katholieke bevol kingsdeel van ons land heeft niet rechtstreeks te maken met deze kwes~ tie, doch dit betekent niet, dat de zaak ons geheel onverschillig laat. Vooreerst niet omdat het toch wel van belang is te registreren hoe de onderwijzers van h»t niet-confessio- nele onderwijs tegenover een socia listische vakcentrale staan en ver volgens niet omdat de behoefte van de N.O.V. om zich krachtiger te la ten gelden op sociaal-economisch terrein bij alle middengroepen aan wezig is. Wat het tweede punt betreft vol staan we op dit moment met de con statering, dat het voor een organi satie als de Nederlandse Onderwij zersvereniging, nadat zij besloten heeft zich niet onder de vanen van het N.V.V. te scharen, toch een pro bleem blijft, dat zij in het hoogste overleg op sociaal-economisch ter rein buitenspel staat. Deze zaak ligt zoals men weet, bij het Katholiek Onderwijzers Verbond niet anders. Bij de eerstgenoemde kwestie de houding van de openbare onder wijzers tegenover de socialistische vakcentrale is het opmerkelijk, dat de zaak van de aansluiting niet zozeer aan het rollen is gebracht door de leden van de N.O.V. zelf, als wel van buitenaf, namelijk door het N.V.V. Dit verbond gaf te verstaan, dat het aansluiting van de N.O.V. urgent achtte. Het hoofdbestuur van de onderwijzersorganisatie, althans een meerderheid in dit bestuur, toon de zich voor deze aandrang treffend gevoelig. Men meende het N.V.V. niet te mogen laten wachten op een dui delijk antwoord en zo ontstond dan het voorstel tot aansluiting bij het N.V.V. Het is bepaald interessant te zien hoe in de vele discussies, die het af gelopen jaar over dit onderwerp ge voerd zijn, door de voorstanders van de aansluiting de politieke betekenis van dit voorstel is weggewuifd. Zo werd onder meer aangevoerd, dat het N.V.V., zijnde een volkomen zelf standige organisatie, volkomen bereid zou zijn, op verzoek van de N.O.V., inzake onderwijsvraagstukken niet alleen overleg te plegen met de P-v.d.A., doch ook met de V.V.D Op de gisteren gehouden vergade ring gooide men er nog een schepje bovenop. Toen de tegenstanders van de aansluiting wezen op de relatie tusse.i het N.V.V. en Het Vrije Volk" klonk als wederwoord, dat het N.V.V. zoeliswaar aandelen heeft in de naam loze vennootschap, die dit dagblad uitgeeft, doch dat de enige verklaring hiervoor is, dat het N.V.V. toch er gens zijn niet-liquide geldmiddelen moet beleggen. Gelove, wie het gelo ven wil. De overgrote meerderheid van de afgevaardigden der openbare onderwijzers heeft deze lieflijke ver halen kennelijk genomen voor wat ze waard zijn. BIERVLIET, 28 dec. Tijdens een rote klopjacht op hazen, georganiseerd door de jagersvereniging „Biervliet", kwam een der jagers, de 58-jarige heer E. J. Vervaet, te vallen. Tijdens deze val ging zijn dubbelloops iachtgeweer af. Het schot trof de heer Vervaet in de buik. Hij moet op slag dood ge weest zijn. De politie heeft het stoffe lijk overschot later vrijgegeven en naar de woning van het slachtoffer ver voerd. TH. W. WARMERDAM HILLEGOM, 29 dec. Het ziet er naar uit, dat de heer Th. VV. Warmerdam aan de Brouwerlaan in Hillegom deze week niet minder dan f 154.720 rijker wordt. Tot nu toe is hij de enige die het toto formulier van de K.N.V.B. foutloos inge vuld blijkt te hebben. De twaalf inzen ders die dertien uitslagen juist hebben ingevuld, lopen dus de kans op een hoofdprijs mis. Morgen zal blijken of de heer Warmerdam nog rivalen heelt. Het geld komt in het gezin Warmer dam goed van pas. De winnaar heeft in het verlenen nogal wat moeilijkheden met zaken gehad. Sedert e. ie tijd drijft hij een eigen bedrijf voor houtbewer king en kistenfabricage. Het begon juist w'T \Je g2ed te gaan er> de heer Vaimerdam dacht er over zijn bedrijf breiden. Hij had al iemand ge vonden die hem een hypotheek wilde even. „Dat is nu niet meer nodig, denk Terkte de beer Warmerdam gister avond voldaan op. Overigens vindt hij het winnen van de pool geen persoon lijke verdienstr. Verleden week was hij al van huis gegaan op weg naar Aals meer-, toen zijn jongens hem achterna kwamen omdat hij het toto-formulier nog met had ingevuld. In een oogwenk had de heer Warmerdam een paar cijfertjes neergeschreven. En dat was alles.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1